ახლახან ISET Economist-ის ბლოგზე „შამათიას“ კოოპერატივზე დაიწერა. კოოპერატივის მარწყვის ნერგები დარგვიდან მალევე იწყებდა ხმობას. კოოპერატივმა მიზეზის დასადგენად და პრობლემის გადასაჭრელად ქვეყნის არაერთ ექსპერტთან გაიარა კონსულტაციები, თუმცა უშედეგოდ. პრობლემის მიზეზი ნათელი გახდა მხოლოდ ნერგების ნიმუშების საზღვარგარეთ გაგზავნის შემდეგ. ამასობაში კი კოოპერატივმა 15 000 ლარი იზარალა.
ასეთი შემთხვევები იშვიათი არ არის საქართველოს სოფლის მეურნეობაში. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული ღირებულებათა ჯაჭვების უახლესმა კვლევებმა აჩვენა, რომ სოფლის მეურნეობის სხვადასხვა მიმართულებაში პროფესიონალების დიდი ნაკლებობაა. მაგალითად, ჩაის ღირებულებათა ჯაჭვის ანალიზისთვის ჩატარებულ ინტერვიუებში ჩაის მწარმოებლები და გადამამუშავებლები ხშირად აღნიშნავდნენ, რომ დეფიციტია ისეთი აგრონომები და ტექნოლოგები, რომელთაც ამ სექტორისთვის საჭირო სპეციფიკური ცოდნა აქვთ. მსგავსი შედეგები გამოვლინდა კალმახის ღირებულებათა ჯაჭვის შესწავლის დროსაც ; გამოცდილების და დაავადებებთან გამკლავების ცოდნის ნაკლებობა, იხტიო-პათოლოგების არარსებობა ამ სექტორის განვითარების მთავარი შემაფერხებელი ფაქტორებია. ბატონი გოდერძი გოდერძიშვილიც, ქეა საერთაშორისო კავკასიის სოფლის მეურნეობის ექსპერტი, სპეციალისტების ნაკლებობას ასახელებს ქართული სოფლის მეურნეობის უმთავრეს პრობლემას.
როგორც ჩანს, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სპეციალისტების ბაზარზე ჩავარდნაა. ქართველი ფერმერების უმეტესობამ არ იცის, როგორ მოუაროს ნარგავებს ან საქონელს, რომ აღარაფერი ვთქვათ თანამედროვე ტექნოლოგიებზე სოფლის მეურნეობაში. კვლევები აჩვენებს, რომ არსებობს მოთხოვნა სხვადასხვა სპეციალისტზე, როგორიცაა ვეტერინარები, აგრონომები, ტექნიკოსები და ტექნოლოგები, თუმცა მიწოდება ვერ პასუხობს მოთხოვნას.
პრობლემა კიდევ უფრო მწვავეა მცირე ფერმერებისთვის. სოფლის მეურნეობის მსხვილი მწარმოებლები ქირაობენ უცხოელ ექსპერტებს (სრული განაკვეთით ან საჭიროებისამებრ), თუმცა ქართველი ფერმერების უმეტესობას ხელი არ მიუწვდება საერთაშორისო ექსპერტების კონსულტაციებზე. ბოლო წლებში საქართველოს სოფლის მეურნეობა სწრაფად იზრდება, ინსტიტუციური ინოვაციიების სხვადასხვა ფორმები (საკონტრაქტო ფერმერობა, კოოპერატივები და სხვა) ინერგება, ეს კი მომავალში კიდევ უფრო გაზრდის მოთხოვნას სპეციალისტებზე. დღევანდელი გადმოსახედიდან, ამ მოთხოვნას ვერ დააკმაყოფილებს ვერც პროფესიული ცოდნის ხარისხი და ვერც სპეციალისტების რაოდენობა.
პრობლემას ცხადად ხედავენ როგორც მთავრობა, ისე დონორი ორგანიზაციები და ცდილობენ სიტუაციის გამოსწორებას. ბოლო წლებში, სწავლა უფასოა სოფლის მეურნეობის ისეთ სპეციალობებზე, როგორებიცაა აგრონომია, ვეტერინარია, მეცხოველეობა, საკვების ტექნოლოგია და მეტყევეობა. ამასთანავე, მთავრობამ შექმნა პროფესიული გადამზადების კოლეჯები და პოპულარიზაციას უწევს მათ მთელ საქართველოში. აღნიშნულ კოლეჯებში სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული მოდულები მნიშვნელოვნადაა წარმოდგენილი. გარდა ამისა, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) მიერ დაფინანსებული პროექტი „საქართველოში სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული პროფესიული გადამზადების და ტრენინგის სისტემის მოდერნიზაცია“, რომელსაც ახორციელებს „გაეროს განვითარების პროგრამა საქართველოში“ (UNDP), პროფესიულ კოლეჯებში ორმხრივი სწავლების პრაქტიკას ნერგავს. ორმხრივი სწავლების იდეა გულისხმობს კოლეჯის თეორიული კურსებისა და ფერმებში/აგრობიზნესებში პრაქტიკული სწავლების კომბინირებას; სადაც განსაკუთრებული ყურადღება უკანასკნელზე გამახვილდება.
დიდი ძალისხმევა დაიხარჯა რეგიონული საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრების შექმნაზეც. ცენტრები საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში დაარსდა. ისინი სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ექვემდებარება და ეხმარება მას სოფლის მეურნეობის პროგრამების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაში. ისინი დაინტერესებულ ფერმერებს კონსულტაციებსაც უწევენ. თუმცა გამოცდილებამ აჩვენა, რომ ცენტრის თანამშრომლებს არ შეუძლიათ ფერმერებს მიაწოდონ სპეციფიკური ინფორმაცია და გაუწიონ კონსულტაციები კონკრეტულ საკითხებზე. ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის მიერ ჩატარებულმა კვლევამ ცხადჰყო, რომ ფერმერები, ზოგადად, კმაყოფილები არიან ცენტრის საქმიანობით, თუმცა მისი შესაძლებლობა (აგრონომიული ცოდნის ხარისხისა და მოცულობის თვალსაზრისით) შორს არის სასურველი დონიდან. ბატონი გოდერძიშვილის (სოფლის მეურნეობის ექსპერტი, ქეა საერთაშორისო კავკასიაში) შეხედულებაც ემთხვევა აღნიშნული კვლევის შედეგებს: „თითოეული მუნიციპალიტეტის რეგიონულ საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრში მხოლოდ 4-5 ადამიანი მუშაობს, რაც არ არის საკმარისი. ერთი ან ორი ადამინი ვერ იქნება ყველა კონკრეტული დარგის სპეციალისტი. ძალიან ბევრი ახალი დაავადება, მწერი თუ ხოჭოა, ამ ყველაფერს სპეციალისტები/პროფესიონალები სჭირდება.“
დაბოლოს, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის შესანიშნავი ინიციატივით, საქართველოს სხვადასხვა ბიბლიოთეკაში განთავსება „სოფლის მეურნეობის“ კუთხე. ამ კუთხეში მკითხველი იხილავს არამხოლოდ არსებულ ქართულ გამოცემებს, არამედ თანამედროვე ქართულად ნათარგმნ ლიტერატურას სოფლის მეურნეობაზე. 2016 წლის ნოემბერში პირველი კუთხე უკვე გაიხსნა საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის მეხუთე კორპუსში.
რომ შევაჯამოთ, საქართველოში სოფლის მეურნეობის სპეციალისტების ნაკლებობა ორმხრივი პრობლემაა. ერთის მხრივ, საჭიროა ისეთი ექსპერტების ბაზის შექმნა, რომელთაც ექნებათ სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისთვის აუცილებელი სხვადასხვა სპეციფიკური ცოდნა. მიუხედავად რამდენიმე იმედისმომცემი მცდელობისა, ამჟამინდელი მდგომარეობა მეტ ყურადღებას მოითხოვს. რა თქმა უნდა, ზემოთ აღწერილი ყველა ინიციატივა ახალია და შედეგების დანახვას დროს სჭირდება. მიუხედავად ამისა, ისიც ნათელია, რომ მთავრობამ და დონორებმა უნდა განაგრძონ ამ პრობლემაზე მუშაობა. საქართველო პატარა ქვეყანაა და ბევრი ექსპერტი არ სჭირდება. ასევე, არ არის აუცილებელი, ყველა რეგიონს ყველა დარგის სპეციალისტი ჰყავდეს; ექსპერტების ცენტრალიზებული ჰაბის შექმნა, შესაძლოა, საკმარისი იყოს. სხვადასხვა ქვეყანაში ექსპერტთა ცენტრალიზებული ჰაბები სხვადასხვა ტექნოლოგიას იყენებენ მოშორებით მდებარე რეგიონებში ფერმერების მომსახურებისთვის. მაგალითად, ფერმერს შეუძლია, გადაუღოს სურათი დაავადებულ მცენარეს და გაუგზავნოს ფოტო ცენტრალურ ჰაბს ან ფერმერი მოკლე ტექსტური შეტრყობინებით აგზავნის ჰაბში შეკითხვას და ამავე გზით იღებს პასუხს. ასეთი პრაქტიკა ეფექტიანია ხარჯების თვალსაზრისით და იმედისმომცემ შედეგებს იძლევა.
მეორეს მხრივ, მთავრობამ უნდა შეიმუშაოს გზა თუ როგორ შეინარჩუნოს ეს ექსპერტები ქვეყანაში და სექტორში. მას შემდეგ, რაც გადაიჭრება პრობლემის პირველი ნაწილი და დაარსდება ექსპერტთა ჰაბი, მთავრობამ ხელი უნდა შეუწყოს ამ ექსპერტების გადამზადებას და მათთვის დამატებითი უნარ-ჩვევების შეძენაში ხელშეწყობას. ასევე, საწყის ეტაპზე სახელმწიფო უნდა იყოს მედიატორი ფერმერებსა და ექსპერტებს შორის. გარკვეული დროის შემდეგ, ექსპერტები დარწმუნდებიან, რომ მათ ცოდნაზე მოთხოვნაა და მათი ექსპერტიზაც სათანადოდ ანაზღაურებადია. ამავე დროს, ფერმერებს ეცოდინებათ, სად ეძებონ ხელმისაწვდომი და მაღალკვალიფიციური ექსპერტები.
მხოლოდ კოლეჯებსა და უნივერსიტეტებში არ უნდა ხდებოდეს ექსპერტების მომზადება და შემდგომი განვითარება, დამატებით, რეგიონული საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრის თანამშრომლებს რეგულარული ტრენინგები უნდა უტარდებოდეთ. გარდა ამისა, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო უნდა ჩაერთოს ამ მნიშვნელოვანი საკითხის გადაჭრაში, პროგრამის ფარგლებში ფერმერებისთვის (რომელთაგან ზოგი ცენტრის თანამშრომელიც შეიძლება გახდეს) ტრენინგების ჩატარებისა და კონსულტაციების გაწევის მეშვეობით.

Recently, the ISET Economist Blog wrote about the cooperative “Shamatia.” Their strawberry seedlings started to fade soon after planting. The cooperative consulted with different experts in the country to find the reason, and the solution for the problem, without success. Only after sending sample seedlings abroad was the cause of the problem revealed. In the meantime, however, the cooperative experienced losses of 15,000 GEL.
Such cases are not rare in Georgian agriculture. Recent value chain studies conducted by the ISET Policy Institute indicate the lack of professionals in different disciplines of agriculture. For instance, during the interviews for recently conducted tea value chain analysis1, tea producers and processors often pointed out the lack of agronomists and technicians with the specific knowledge required for this sector. The results from the trout value chain study2 were no different; lack of experience and knowledge of disease control and the absence of qualified ichthyo-pathologists were revealed to be important bottlenecks for the development of this sector. Mr. Goderdzi Goderdzishvili – an expert in agriculture from Care international in the Caucasus – has also named the lack of specialists as one of the biggest problems in Georgian agriculture.
It seems that there is a failure in the agriculture specialist market in Georgia. Most Georgian farmers do not know how to take care of their plantations or livestock, not to mention having almost no clue about recent advances in agricultural technology. The demand for different specialists such as veterinarians, agronomists, technicians, and technologists is there, but the supply is not sufficient.
This problem is particularly acute for small farmers. While large agricultural producers hire non-local experts (either full-time or on-demand), accessing international experts for consultations is not affordable for most Georgian farmers. As Georgian agriculture is rapidly developing in recent years, experimenting with various forms of institutional innovation (contract farming, cooperatives, etc.), the demand for professionals is expected to further increase in the future. Today, however, neither quantity nor quality of professional knowledge is on the path to satisfying this demand.
The government, as well as the donor community, acknowledge this problem and are trying to change the situation. In recent years, agriculture-related specializations such as agronomy, veterinary, animal husbandry, food technology, and forestry have been exempt from tuition fees. In addition, the government has created and popularized vocational and educational training (VET) colleges throughout Georgia, where agriculture-related modules are well represented. Moreover, the project “Modernization of the Vocational Education and Training System Related to Agriculture in Georgia,” financed by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia, is developing dual learning practice in vocational colleges. The idea is to combine theoretical courses at colleges and practical trainings at farms/agribusinesses, with a clear emphasis on the latter.
Significant effort has been put into creating Regional Information and Consultation Centers (RICCs), which have been established in every municipality in Georgia. These RICCs are under the Ministry of Agriculture (MoA) and help in spreading information regarding agriculture programs. They also provide on-demand consultations to all interested farmers. However, recent experience has shown that the specific information and consultations required by farmers could not be provided by the staff of RICCs. A recent investigation3 by the Association of Young Economists of Georgia pointed out that, whereas farmers are in general satisfied with the effort of RICCs, the capacity (both in terms of quantity and quality of specific agronomic expertise) is far from the desirable level. Mr. Goderdzishvili’s (expert in agriculture from Care International in the Caucasus) view is also in line with the results of the mentioned research: “There are only 4-5 working personnel in each municipality’s RICC, and this is not enough. One or two persons cannot be specialists in all specific fields. There are a lot of new diseases, insects, bugs, etc., and these all need specialists/professionals.”
Finally, there is a great initiative by the National Parliament Library of Georgia to create a “corner for agriculture” in different libraries in Georgia. This agriculture corner will include not only existing Georgian publications but also modern agriculture literature translated into Georgian. The first corner has already been opened in the 5th block of the National Parliament Library in November 2016.
To wrap up, the problem of the lack of agricultural specialists in Georgia is twofold. First, there is the need to generate a hub of experts with different specific knowledge required for agricultural production. Despite several motivating and encouraging attempts, the current situation is still far from being sufficiently addressed. Of course, all the initiatives described above are new, and more time is needed to see the results. However, it is clear that the government and donors should continue with their efforts to address this problem. Georgia, as a small country, does not require a very large number of experts. Also, it might not be necessary for every type of expert to be available in all the regions; setting up a centralized hub of experts might be enough. In different countries, centralized expert hubs often use different technology to serve farmers in remote regions. For example, a farmer may take a picture of plant disease and send it to the central hub, or, a farmer sends questions and receives answers per SMS. Such practices are cost-efficient and often provide promising results.
Secondly, the government should think about how to keep these experts working in the country and the sector. After the first part of the problem is solved and a hub of experts exists, the government should further promote the development of skills of these experts and also continue to have a mediator role between farmers and experts. After some time, experts will understand that their expertise is desirable and properly remunerated. At the same time, farmers will know where to search for affordable and good-quality experts.
Preparing and further developing experts should happen not only in the colleges and the universities but in addition, regular trainings should be provided to the current staff of RICCs. Moreover, the Agricultural Projects’ Management Agency of MoA should also address this important issue, by providing trainings and consultations to farmers (some of them might soon become extension workers) as part of all their programs.
1 Kochlamazashvili, Irakli, and Nino Kakulia (2015). The Georgian Tea Sector: A Value Chain Study. ISET Policy Institute. The study was prepared in the framework of the ENPARD project – Cooperation for Rural Prosperity in Georgia.
2 Kochlamazashvili, Irakli, and Nino Kakulia (2016). The Georgian Trout Sector: A Regional Value Chain Study. ISET Policy Institute. The study was prepared in the framework of the ENPARD project – Cooperation for Rural Prosperity in Georgia.
3 AYEG (2016). Report on the Assessment of Services Provided by the Information and Consultation Service Centers of the Ministry of Agriculture of Georgia. Association of Young Economists of Georgia (AYEG). The study prepared for People in Need (PIN) as part of PIN’s ENPARD activities (in Georgian).