ფერმერები გაცილებით ეფექტურები იქნებიან, თუ ახალ-ახალი ინფორმაცია ექნებათ ფასებზე, სხვადასხვა პრაქტიკასა თუ ამინდზე. მობილური ტელეფონების და მობილური ინტერნეტის წყალობით, მათ ნებისმიერ დროს, ნებისმიერ ადგილზე და ნებისმიერი ფორმით შეუძლიათ მიიღონ ეს ინფორმაცია. სოფლის მეურნეობა მთელ მსოფლიოში აქტიურად იყენებს ინტერნეტის სიკეთეებს. საქართველოშიც პოლიტიკის გამტარებლებმა და დონორებმა თანდათან დაიწყეს ამ მიმართულებით ინტერნეტის შესაძლებლობებს გამოყენება. ზოგიერთი საპილოტე პროექტის ფარგლებში, იქმნება პლატფორმა, რომელიც ინფორმაციას აწვდის ფერმერებს და უფრო აქტიურად რთავს მათ პროცესებში. ამ მცდელობების შემოქმედთა უმრავლესობას მხედველობიდან გამორჩა ერთი რამ: საუკეთესო იარაღი უკვე არსებობს და ეს – არც მეტი, არც ნაკლები – არის ტვიტერი, რომელსაც რამდენიმე ტვიტით შეუძლია ქართული სოფლის მეურნეობის გარდაქმნა.
ტვიტერის თავდაპირველი დანიშნულება მოკლე ტექსტური შეტყობინებების მასობრივად გაგზავნა იყო. დღეს კი მრავალი ადამიანისთვის ინფორმაციის სწრაფად მიწოდების საუკეთესო საშუალებაა. დღეს საქართველოში 200 000-ზე მეტი მცირე ფერმერია. ტვიტერს კი შეუძლია, მათ ხმა მიაწვდინოს, თანაც სამიზნე ჯგუფების მიხედვით. ტვიტერის ტექსტები მოკლეა, ამიტომ აქცენტი მთავარი აზრის გადმოცემაზეა. ტვიტერს შეუძლია, ინფორმაცია გაავრცელოს ახალ შესაძლებლობებზე, ახალი მწერის საშიშროებაზე, ამინდზე. მას აქვს გამოკითხვების ჩატარების მარტივი ფუნქცია. მისი მეშვეობით ფერმერებს შეუძლიათ, ერთმანეთს გაუზიარონ, დაიწყეს თუ არა სეზონური საქმიანობა, ხვნა, თესვა, სხვლა, მოსავლის აღება ან ხომ არ შეუნიშნავთ რამე პრობლემა. მაგალითად, მეფუტკრეებს შეუძლიათ, ერთმანეთს შეატყობინონ, რომ ფუტკრებმა კვერცხების დადება დაიწყეს.
ტვიტერში ინტეგრირებულია ფოტოები და ვიდეობი, რაც ამარტივებს ფერმერებისთვის ვაზის გასხვლის, თხილის საუკეთესოდ შენახვის და ქარსაცავის დარგვის ახალი ტექნიკების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას. ტვიტერის ახალი ფუნქციის, „პერისკოპის“ ლაივ-ვიდეოს მეშვეობით ონლაინ კონსულტაციების მიღებაც შეიძლება. ფერმერები შეძლებენ, კონსულტანტს აჩვენონ, რა პრობლემები და გამოწვევები აქვთ და მიიღონ კომენტარები სოფლის მეურნეობის სპეციალისტებისგან, სოფლის მეურნეობის სამსახურის წარმომადგენლებისა თუ სხვა ფერმერებისგან. სოფლის მეურნეობის სამსახურის წარმომადგენლები ამჟამად საინფორმაციო და საკონსულტაციო ცენტრებში მუშაობენ. მათ არ შეუძლიათ, ცენტრს გარეთ იმოგზაურონ და პირადად შეხვდნენ ათასობით მცირე ფერმერს. ელექტრონული სისტემის მეშვეობით, ისინი და სხვა ექსპერტები გაცილებით მეტ ადამიანს დაუკავშირდებოდნენ, შეძლებდნენ, საველე ვიზიტების პარალელურად, კვირაში ერთი-ორი საათი ონლაინ კონსულტაციებისთვის დაეთმოთ, ისე, რომ ოფისიდან არც კი გასულიყვნენ, კონსულტაციის ჩატარება მობილური ტელეფონითაც იქნებოდა შესაძლებელი.
ჰეშთეგები აადვილებს ინფორმაციის მოძიებას და მისთვის თვალყურის მიდევნებას. ფერმერებს შეუძლიათ, მოძებნონ ყველა პოსტი, რომელიც შეესაბამება #თხილს, #ყურძენს, #ხურმას, #დასაწყობებას, #გასხვლას, #სათბურებს და ა.შ. მათთვის, ვინც ჯერ კიდევ კარგად არ იცნობს ტვიტერს, ეს ყველაფერი წინასწარ დაპროგრამებული სიების სახითაც შეიძლება მომზადდეს. ტვიტერის ადგილმდებარეობის განსაზღვრის ფუნქცია კიდევ უფრო მიზანმიმართული მომსახურების გაწევის საშუალებას იძლევა.
ყველა ეს ინსტრუმენტი უკვე არსებობს და თან სრულიად უსასყიდლოდ. საქართველოს მთავრობას, დონორებს ან პარტნიორებს არ დასჭირდებათ სერვერების დადგმა ან პროგრამირებაზე რესურსების დახარჯვა. ეს პროგრამა ადაპტირებულია ქართულ, სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენებზე, რაც ეთნიკურ უმცირესობებთან კომუნიკაციას გააადვილებს. ტვიტერი მუშაობს ყველა ბრაუზერზე და მისი აპლიკაცია თავსებადია ყველა თანამედროვე ტელეფონთან.
ყოვლისმომცველი ადგილობრივი სასოფლო-სამეურნეო პლატფორმის პროგრამის შექმნა, სავარაუდოდ, ძვირადღირებულ და ხანგრძლივ მუშაობას მოითხოვს, რაც რისკებთანაც იქნება დაკავშირებული. მრავალმილიონდოლარიან პროგრამასაც კი გაცილებით ნაკლები ფუნქცია ექნება, ვიდრე ახლა აქვს ტვიტერს. ამასთან, პროგრამა არც ხარვეზებისგან არ იქნება დაცული. ახლად შექმნილმა პორტალმა, შესაძლოა, ვერ იმუშაოს სხვადასხვა მოწყობილობაზე. აშშ-ის ჯანდაცვის ვებ-გვერდის უკანასკნელი ფიასკო ერთ-ერთია მრავალი მაგალითიდან, რომ ყველაზე გამოცდილ ქვეყნებსაც კი უჭირთ გამართულად მომუშავე ვებ-გვერდების შექმნა, გაწეული მილიარდობით ხარჯების მიუხედავადაც კი.
ტვიტერის გამოყენებით საქართველო იმუშავებს გამოცდილი, კარგად დამკვიდრებული სისტემით. ამ მხრივ ფეისბუქიც მიმზიდველია. ქართულმა არამომგებიანმა ორგანიზაციამ „მოსავალმა“, რომელშიც გარკვეული წვლილი მეც მიმიძღვის, მცირე დროში ათი ათასობით ქართველ ფერმერს მიაწვდინა ხმა, რაც ცხადჰყოფს, რომ დღეს უკვე ბევრი ფერმერია ონლაინ. თუმცა ფეისბუქი უამრავ სხვა ამბავსაც გვიყვება კატებზე, დიშვილებზე, პოლიტიკაზე. ფეისბუქის აურზაური ართულებს ყურადღების კონცენტრაციას პროდუქტიულობის ზრდაზე. ტვიტერით კი უფრო ადვილია კონცენტრაცია, თუნდაც იმიტომ, რომ ის შედარებით ახალი ხილია საქართველოში. მეტიც, ტვიტერში ადვილად შეიძლება SMS-ის ინტეგრაცია. ტვიტის მიღება მესიჯის სახით „ნოკიას“ ძველ ტელეფონებზეც კი შეიძლება, ამისთვის საჭიროა ნაკლებად ცნობილი ფუნქცია Fast Follow, რომელიც, ასევე, უფასოა (უნდა აღვნიშნო, რომ მე საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორში ვმუშაობ და ტვიტერის უპირატესობების შესახებ პირადი მოხმარებიდან შევიტყვე; კომპანიასთან არაფერი მაკავშირებს).
ტვიტერის მეშვეობით საქართველოს დიდი ნახტომის გაკეთება შეუძლია, თანაც მყისიერად, რაც გაზრდის სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობას. ფერმერებს შეუძლიათ, მეტი გაიგონ ინიციატივებზე, ფასებზე, ვინ ყიდის ნედლეულს, ვინ ყიდულობს მოსავალს, ისწავლონ ახალი მეთოდები და პრაქტიკა, შეამოწმონ დაზღვევა, დასვან მათთვის აქტუალური შეკითხვები. სოფლის მეურნეობაც შეიძლება ჩაერთოს ქსელში და დაიწყოს სვლა XXI საუკუნისკენ.
ამისათვის სულაც არ არის საჭირო დიდი ფინანსები. ზემოთ აღწერილი სტრატეგიის გამოყენებით, შესაძლებელია არსებული ინვესტიციების უფრო ეფექტურად გამოყენება. გავრცელების ზონის გაფართოებით, სოფლის მეურნეობის მიმართულებით გაწეული ძალისხმევის კონსოლიდაციით, აღნიშნული ძალისხმევის ინტერნეტ-გავლენის მაქსიმიზაციის უზრუნველყოფითა თუ სასწავლო ვიდეოებით მთავრობას ექნება ყოვლისმომცველი და ძლიერი სტრატეგია, პირველი შედეგები კი უკვე 2017 წელს იჩენს თავს. საქართველოს ჩანასახოვანი სტარტ-აპ სექტორი, თავის მხრივ, დამატებით და ადაპტირებულ სერვისებს შესთავაზებს ბაზარს.
კიდევ ერთი უპირატესობა ის არის, რომ ტვიტერი, როგორც კომპანია, შესაძლოა, თავად ჩაერთოს პროცესში. ტვიტერმა გარკვეულ წარმატებას უკვე მიაღწია საჯარო ადმინისტრირების დარგში, ზოგიერთი ქალაქი მას საინფორმაციო სისტემად იყენებს. თუმცა სოფლის მეურნეობაში ტვიტერი ჯერჯერობით არავის გამოუყენებია მასშტაბურად. სან ფრანცისკოში, შესაძლოა, დიდი ენთუზიაზმით შეხვდნენ წინადადებას თანამშრომლობაზე, რადგან კომპანია თავად ეძებს ახალ მიმართულებებს, სადაც შესაძლებელი იქნება მისი ჩინებული მომსახურების გამოყენება. ამან, შესაძლოა, წვლილი შეიტანოს პლატფორმაში ფერმერების ჩართვაში. მაშასადამე, ტვიტერზე გადასვლამ შეიძლება გარდამტეხი გავლენა იქონიოს და, ამათან, ბიუჯეტს ტვირთად კი არ დააწვეს, არამედ დამატებითი წვლილი შეიტანოს კიდეც. შეიძლება სწორედ ეს არის ის საოცნებო პროგრამული გადაწყვეტილება, რომელიც ასე იშვიათია დარგობრივ პოლიტიკაში.
დონორებს, რომლებიც ინოვაციებს აფინანსებენ, შეუძლიათ, დააჩქარონ ეს პროცესი: დააფინანსონ ეკონომიკური მიზნაშეწონილობის კვლევა, ერთ მაგიდასთან მოუყარონ თავი ყველა მთავარ პარტნიორს, რომლებიც იმსჯელებენ, როგორ შეიძლება გარდაიქმნას დარგი არსებული ინიციატივების მიღმა. მთავრობას შეუძლია, დაავალოს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს, შეიმუშავოს ამ ინიციატივის პილოტად ქცევის გზა. სავარაუდოდ, ინიციატივა მრავალ ტალანტს მოიზიდავს, რადგან ეს არის პერსპექტიული მიდგომა, რომელიც მძლავრ პლტფორმას ემყარება. ნამდვილად ღირს ტვიტერზე გადასვა იმისათვის, რომ საქართველოს სოფლის მეურნეობამ უკეთ იმუშაოს.

Farmers can be much more effective if they have up-to-date information, on prices, practices, and weather. With mobile phones and mobile Internet, they can get this information when, where, and how they need it. The promise of the Internet for agriculture has been a popular idea, and in Georgia, too, policymakers and donors have begun to explore the options. Some pilot projects seek to program specific platforms for farmers, in order to inform and engage them. What many of these attempts may have overlooked is that the best tool is already available: Twitter, with a few tweaks, could transform Georgian agriculture.
Originally invented as a mass SMS tool, Twitter is a great instrument for getting information to many people, quickly. By most estimates, there are more than 200.000 Georgian smallholder farmers that Twitter can help to reach, in the right segmentation. The brevity of Twitter focuses on messages. Twitter can spread information on new opportunities, on the threat of a new bug, or provide weather forecasts. Twitter surveys, simple to run, allow farmers to share whether they have started seasonal activities – plowing, planting, pruning, harvesting – or whether they have spotted certain problems. Beekeepers, for example, could let other beekeepers know whether their bees have started swarming.
As Twitter integrates photographs and videos, it is easy to tell farmers about new techniques of pruning their vines, about how best to store their hazelnut after harvest, or how to plant wind shelter. Another new feature, live video through Periscope, makes it possible to have online consultancies, where farmers show problems or challenges, and then receive comments from extension specialists, agricultural experts and other farmers. Georgian government’s extension officers at this point are concentrated in Information and Consultancy Centers (ICC), and can’t travel out to meet multiple thousands of smallholder farmers individually. An electronic system would allow them and other experts to greatly expand their reach, and to complement their field visits with an hour or two of e-consultancy per week, from their desks, or even just their mobile phones.
Hashtags help to follow and find information, so that farmers or suppliers can search for items relevant to #hazelnut, #tablegrapes, #persimmon, #storage, #pruning, #greenhouses and many more, in their Georgian equivalent. These can also be provided in pre-programmed lists, to those who are not yet familiar with Twitter’s techniques. The location feature allows services to be even more targeted.
All of these tools are already available and are for free. They do not require the Georgian government or donors or partners to set up servers, or to undertake extensive programming work. The software is adapted into Georgian and also into Armenian, Azerbaijani and Russian, reaching minority populations. Twitter works on all browsers, and its apps run on all modern phones.
By contrast, programming a comprehensive local agricultural platform is likely to be expensive, take a long time, and it is fraught with risk. Even a multi-million dollar solution will have far fewer features than what Twitter can offer now and conversely is likely to have many bugs. A newly programmed site may struggle to work across devices. The US fiasco with the healthcare website is one of many illustrations that the most experienced countries can struggle to introduce a software or website that works, even if they spend billions of dollars.
Twitter allows Georgia to work with an established system. Facebook also has some attractions in that regard, and Mosavali, a Georgian non-profit venture I have contributed to, has reached tens of thousands of Georgian farmers in a short time, demonstrating just how many farmers are online already. Yet Facebook is also cat videos, nieces & nephews, and intense political discussion. It is too cluttered to sustain the attention on increasing productivity. Twitter, by contrast, is easy to focus, precisely because it is comparatively new in the Georgian context. Moreover, Twitter integrates easily with SMS. Even old Nokia phones can receive tweets as an SMS through a little-known function called Fast Follow, which is free, too. (I should clarify that I work in agriculture in Georgia and have learned the advantages of the Twitter platform through private use, but am not in any ways affiliated with the company.)
By going with Twitter, Georgia could take a big leap forward, with immediate impact, and raise its agricultural productivity. Farmers could find out about initiatives, hear about prices, find out who is selling inputs, see who is buying their harvest, learn about new practices, check insurance, and ask questions that are of concern to them. Agriculture can be networked, and begin its move into the 21st century.
This need not cost more money. Rather, through this strategy, existing investments can be used more effectively. By investing in outreach, focusing fragmented agriculture efforts, ensuring that these efforts maximize their e-impact, and providing instructional videos, the government could have a cohesive and powerful strategy, with first results showing in early 2017. The nascent start-up sector in Georgia could develop additional and adapted services.
An extra advantage is that Twitter, the company, may well engage. While Twitter has already had success in public administration with some cities running their information systems through it, Twitter has not been brought to agriculture on a larger scale. There could be enthusiasm for cooperation at Twitter in San Francisco, as the company is also looking for new ways in which its great service can be used. This could help in bringing farmers onto the platform. Switching to Twitter thus can have a transformative impact, yet be budget-neutral and potentially even draw in additional support – the kind of dream solution that rarely is available in policy.
Innovative donors can accelerate this process by commissioning a feasibility study, and bringing together key partners to discuss how the field can be transformed beyond the existing initiatives. Government can task its special agricultural projects agency (APMA) with scoping out how to pilot this initiative. Likely, the initiative would draw lots of talent, because it is a promising approach on a solid platform. It’s worth switching to Twitter, to make Georgian agriculture work better.