1990-1994 წლებში საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა, მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 70%-ზე მეტით შემცირდა. ეს იყო ყველაზე დიდი ეკონომიკური ვარდნა ქვეყნის უახლეს ისტორიაში. თუმცა მთლიანი შიდა პროდუქტი მას მერე, განსაკუთრებით კი 2003 წლიდან, სწრაფად იზრდებოდა და 2013 წელს 1990 წლის მაჩვენებელს დაუბრუნდა. საინტერესოა, რომ მთელი ამ ხნის განმავლობაში ქართული სოფლის მეურნეობის სექტორში ვითარება სრულებით სხვაგვარად ვითარდებოდა, რაც კარგად არის ნაჩვენები გრაფიკზე 1.
გრაფიკი 1. მშპ ერთ სულ მოსახლეზე და სოფლის მეურნეობის დამატებული ღირებულების წილი მშპ-ში
90-იანი წლების დასაწყისის კრიზისში სოფლის მეურნეობის მიერ შექმნილი დამატებული ღირებულება მშპ-ის 65% იყო. ბევრი ქართველისთვის ეს დარგი მთავარი საარსებო წყარო იყო. თუმცა დღეს ქართული სოფლის მეურნეობა უკვე ვეღარ უწყობს ფეხს ეკონომიკის დანარჩენი სექტორების განვითარების ტემპს. ამ დროისთვის სოფლის მეურნეობის მიერ შექნილი დამატებული ღირებულება ქართული მშპ-ის 10%-ზე ნაკლებია, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყნის სამუშაო ძალის 50%-ზე მეტი ჯერ კიდევ სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული.
უკვე დიდი ხანია მსჯელობენ იმაზე, თუ როგორ უნდა შევუწყოთ ხელი ქვეყნის სოფლის მეურნეობის განვითარებას. ჩვენს წინა ბლოგებში (უმიწოდ დარჩენილი ქართველი „კაცია“?, როგორ მოქმედებს ასაკი საქართველოს რეგიონების „ინკლუზიურ ზრდაზე“, ფერმერები შემართებისა და ინიციატივის გარეშე) განვიხილეთ რამდენიმე მიზეზი, თუ რატომ არის ქართული სოფლის მეურნეობა ასეთ მძიმე მდგომარეობაში და ვიმსჯელეთ მდგომარეობის გაუმჯობესების შესაძლო გზებზეც. ქვეყნისათვის ამ საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე და 2014 წლის აღწერის მონაცემების გამოქვეყნების შემდგომ, გადავწყვიტეთ, რომ ის უფრო სისტემურად შეგვესწავლა. ანალიზის შედეგები საკმაოდ საინტერესო გამოდგა.
ბოლო ათწლეულში ეკონომიკური ლიტერატურა საუბრობდა რამდენიმე ინსტიტუციურ მიზეზზე, რომელთაც, შესაძლოა, განაპირობეს ქართული სოფლის მეურნეობის არასწორი სტრუქტურული განვითარება, ესენია: არასრულად განხორციელებული მიწის რეფორმა, დაურეგისტრირებელი მიწები და განუვითარებელი ბაზრები (საკრედიტო, წარმოების საშუალებების თუ მზა პროდუქციის), რასაც კიდევ უფრო ამძიმებდა ცუდი ფიზიკური ინფრასტრუქტურა. ყველა ზემოჩამოთვლილი მიზეზი კვლავ აქტუალურია, მიუხედავად იმისა, რომ სიტუაციამ ნელ-ნელა დაიწყო გაუმჯობესება მას მერე, რაც სააკაშვილის მთავრობამ სოფლის მეურნეობის „უგულებელყოფის“ პოლიტკაზე უარი თქვა; წინსვლა კიდევ უფრო დაჩქარდა ქართული ოცნების ქვეყნის სათავეში მოსვლის შემდეგ.
დღეს სასოფლო-სამეურნეო ნაკვეთების უმეტესობა დაურეგისტრირებელია, საგადასახადო კანონმდებლობა კი კვლავ აჯარიმებს მსხვილ მიწის მფლობელებს (განსაკუთრებით, თუ მიწა შეძენლია 2004 წლის შემდეგ). ყოველივე ეს ზრდის ტრანზაქციის ხარჯებს და ხელს უშლის მიწის ბაზრის ფუნქციონირებას, მიწების კონსოლიდაციას1, დაბალპროდუქტიული საქმიანობის ნაცვლად, მიწის მაღალპროდუქტიული საქმიანობისთვის გამოყენებას. გარდა ამისა, კრედიტი რთულად ხელმისაწვდომი და ძვირია, რაც აძნელებს ესოდენ აუცილებელი ინვესტიციებისთვის საჭირო თანხების მოძიებას. ამავდროულად, მაღალი ხარისხის და ხელმისაწვდომი ნედლეულის მიწოდება კვლავ არასტაბილურია, მხარდამჭერი სერვისებიც დეფიციტია. არსებითი ინფრასტრუქტურაც (გზები და სარწყავი სისტემები) მხოლოდ ნაწილობრივ აღდგა.
ინსტიტუციური მიზეზები მხოლოდ ნაწილია იმ ფაქტორებისა, რომლებიც საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარებას აფერხებს. ჩვენმა ანალიზმა კიდევ ორი მნიშნველოვანი შემზღუდველი ფაქტორი გამოვლინა, რომელსაც სათანადო ყურადღება არ ეთმობა ლიტერატურაში: ქვეყანაში (კერძოდ, კი მიწის მესაკუთრეობაში) არსებული დემოგრაფიული ტენდენცია და ქართული შრომის ბაზრის ფუნქციონირება.
საქართველოს მოსახლეობა სწრაფად ბერდება დაბალი შობადობისა და ძლიერი ემიგრაციის გამო. ამავდროულად, როგორც ცხრილში 1 არის ნაჩვენები, მიწის საკუთრება სულ უფრო მეტად კონცენტრირებულია შედარებით ხნიერი ასაკის ადამიანებში.
ცხრილი 1. მიწის ნაკვეთების გადანაწილება მესაკუთრეთა ასაკის მიხედვით
ასაკი | 2004 | 2014 |
55 წელი და მეტი | 55% | 61% |
45-დან 54-მდე | 21% | 22% |
სხვები | 24% | 17% |
წყარო: სოფლის მეურნეობის აღწერა 2004 და 2014
2004-2014 წლებში 55%-დან 61%-მდე გაიზარდა იმ მიწის მესაკუთრეთა წილი, რომელთა ასაკიც 55 წელი ან მეტია. თუ ამ ჯგუფში შევიყვანთ 45-დან 54 წლამდე პირებსაც, მაშინ მათი წილი 83%-მდე (76%-დან) იზრდება. როგორც ჩვენს წინა ბლოგებშია ნახსენები და რაც ეკონომიკურ ლიტერატურაშიც ცხადად არის ნაჩვენები, დაბერებასა და რისკების აღებისგან თავის არიდებას შორის ძლიერი კორელაციაა. მიწის მესაკუთრეთა დაბერება ორგვარ უარყოფით გავლენას იქონიებს სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარებაზე. პირველ რიგში, რაც უფრო მაღალია რისკების აღების სურვილი, მით უფრო მაღალია სამეწარმეო საქმიანობის დაწყების ალბათობა, ამიტომ არსებულმა დემოგრაფიული ტენდენციამ, შესაძლოა, შეამციროს მასშტაბური, სამუშაო ადგილების შემქმნელი საქმიანობები. და მეორე, თუ მიწა, გარკვეულწილად, „დაზღვევად“ აღიქმება, რაც განსაკუთრებით ღირებულია ძნელად პროგნოზირებად გარემოში, შედარებით ხანში შესული მფლობელები არ მოისურვებენ მის გაყიდვას.
მიწა მის მფლობელებს უჩენს დამატებითი შემოსავლის მიღების შესაძლებლობას. მაგალითად, ჩვენი ანალიზის მიხედვით, მიწაზე წვდომის შედეგად შრომის ბაზარზე ალტერნატივები უჩნდება სხვადასხვა მოწყვლად ჯგუფს (50 წელზე უფროს ადამიანებს, არასაკმარისი განათლების მქონე ადამიანებს, ეთნიკურ უმცირესობებს). ამ ჯგუფის ის წევრები, რომელთა ოჯახებიც მიწას ფლობენ, უფრო იშვიათად არიან დაუსაქმებლები, ვიდრე იმავე ჯგუფის წევრები, რომელთა ოჯახებსაც არ გააჩნიათ მიწა. მიწა დასაქამების ერთგვარი გარანტიაა (ნაწილობრივ მაინც), მაშინაც კი, როდესაც ბაზარზე არასახარბიელო მდგომარეობაა, შინამეურნეობებს, საჭიროების შემთხვევაში, მიწაზე საკვების მოყვანაც შეუძლიათ საკუთარი მოხმარებისთვის.
დაბოლოს, მიწის მფლობელობას დამატებითი შემოსავლის მოტანაც შეუძლია, თუ განვითარებაზე ორიენტირებულ ინიციატივებს (მაგ.: ნედლეულის ვაუჩერის პროგრამა) „სოციალური პროგრამების“ სახეს მივცემთ, რაც, ძირითადად, ხელისუფლების მიმართ მხარდაჭერის მოსაპოვებლად იქმნება, მიწის ფლობა კი სუბსიდიების მიღების წინაპირობაა.
აშკარაა, რომ ყველა ეს ფაქტორი ზრდის მიწის ღირებულებას მისი მფლობელების თვალში, რის შედეგადაც მცირდება მიწის მიწოდება და ფერხდება მიწის ბაზრის განვითარება.
საკითხის სირთულიდან გამომდინარე, ქართული სოფლის მეურნეობის გამოცოცხლებას სტრუქტურული და კარგად გააზრებული მიდგომა დასჭირდება. ალბათ, პირველ რიგში, აღმოსაფხვრელია მიწის კონსოლიდაციის და სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული სამეწარმეო საქმიანობის შემაფერხებელი საგადასახადო ფაქტორები, ამავდროულად, ყურადღება უნდა მიექცეს მიწის რეგისტრაციას. სოფლის მეურნეობის განვითარებისკენ მიმართულ ინიციატივებს უნდა ჩამოშორდეს სოციალური დახმარების კომპონენტი (სოციალური დახმარება ცალკე პროგრამების მეშვეობით უნდა გაუწიოს სახელმწიფომ მოსახლეობას). პარალელურად, საქართველოს მთავრობამ მეტად უნდა წაახალისოს არსებული მიწის მესაკუთრეები (განსაკუთრებით, ყველაზე ნაკლებად აქტიურები) და უბიძგოს სამეწარმეო საქმიანობის დაწყებისკენ ან მიწის იმ ფერმერებისთვის გადაცემისკენ, რომლებიც მას უფრო ნაყოფიერად და აქტიურად გამოიყენებენ. ამ შედეგების მისაღებად, შესაძლოა, გაიზარდოს ბეგარა დაუმუშავებელ მიწაზე, რასაც თან დაერთვება უკეთესი მომსახურების მიწოდება და არსებული ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება. გარდა ამისა, ამ მიზნების მიღწევისთვის სასარგებლო იქნება სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების საბაზრო შესაძლებლობებზე ინფორმაციის მიწოდება ფერმერებისთვის, რაც მათ (და პოტენციურ ფერმერებს) მეტად გაათვითცნობიერებს არსებულ შესაძლებლობებში.
სხვა ნაბიჯები უფრო პირდაპირ არის დაკავშირებული მიწის მფლობელობის დემოგრაფიულ სტრუქტურასა და შრომის ბაზრის ფუნქციონირებასთან. მთავრობა უნდა ეცადოს, შექმნას კარგად მოქმედი უსაფრთხოების ბადე და შეამციროს მიწის, როგორც დაზღვევის ინსტრუმენტის, როლი ხნიერებისა და გაჭირვებული ადამიანებისთვის შრომის ბაზარზე. ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება შრომის ბაზრის ისეთი პოლიტიკის შემუშავება, რომელიც წაახალისებს შრომის ბაზარზე მონაწილეობას და გაზრდის დასაქმებას. მეორე ნაბიჯი იქნებოდა საპენსიო სისტემის რეფორმა, რომელიც სამომავლო საპენსიო შემოსავალს მეტად პროგნოზირებადს გახდის. ამ ინიციატივებთან ერთად, შესაძლოა, განხორციელდეს პროგრამები, რომლებიც ხელს შეუწყობს მიწის საკუთრების გადასვლას შინამეურნეობების უფრო ახალგაზრდა და მეტად მეწარმე წევრებზე (მაგალითად, მიზანმიმართული ტრენინგის ჩატარება, ფინანსურ რესურსებზე წვდომაში დახმარება), მიწის გადაცემას თაობებს შორის. ეს დააჩქარებდა ტრანსფორმაციას, ხოლო ცვლილების მიმართ წინააღმდეგობას კი შეამცირებდა.
ჩვენ აზრით, მას შემდეგ, რაც კონტექსტი, სადაც ცხოვრობენ და მოქმედებენ მიწის მესაკუთრეები, შესაძლებლობები, შეზღუდვები და წამახალისებები ფაქტორები გაუმჯობესდება და სოფლის მეურნეობის დარგის საჭიროებებს მეტად მოერგება, შეგვეძლება, გაცილებით სწრაფად განვვითარდეთ.
1 2014 წლის აღწერის მონაცემების მიხედვით, სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთის საშუალო ზომა 2014 წელს 1.31 ჰა-მდე გაიზარდა, 2004 წლის 1.21 ჰა-დან, მედიანა კი შემცირდა (2004 წელს მიწის ნაკვეთების ზომის მედიანა მოხვდა 0.5-0.99 ჰა ზომის კლასში, ხოლო 2014 წელს – 0.2-0.49 ჰა კლასში).

Between 1990 and 1994, the Georgian economy experienced one of the sharpest declines in economic activity in recent history, with GDP per capita falling by more than 70 percent. Since then, however, especially after 2003, it has been growing quite fast, with the Georgian GDP per capita overtaking the 1990 level in 2013. However, the Georgian agricultural sector, in the same period, has been characterized by a quite different trend, as shown in Figure 1.
Figure 1. GDP Per Capita and Agriculture Value Added as a Share of GDP
During the crisis in the early nineties, when agricultural value-added amounted to more than 65 percent of GDP, the agricultural sector provided valuable support to the livelihood of many Georgians. Currently, the Georgian agricultural sector seems to have been left behind as the rest of the economy recovered. Today, the agriculture value added represents less than 10% of Georgian GDP, even though about 50% of the labor force is still employed in agriculture.
The debate about how to stimulate the development of the Georgian agricultural sector has been going on for a while. In some of our past blogs (A Georgian Man without Land Is Nobody? – How the Age Structure Impairs “Inclusive Growth” in Rural Georgia – Farmers without Verve) we suggested several possible explanations for the dismal performance of the Georgian agricultural sector and discussed a few possible remedies. Given the importance of the topic for the country, and following the release of the 2014 Census Data, we decided to look back into it in a more systematic way. The results of this analysis are quite interesting.
In the last decade, the economic literature has suggested several potential institutional causes for the stalled structural transformation of the Georgian agricultural sector: incomplete land reforms, lack of land registration, and underdeveloped markets (for credit, inputs, and outputs), worsened by the poor quality of physical infrastructure. All these causes are still there, even though the situation has been slowly improving after the Saakashvili government abandoned its “active neglect” of agricultural policy, an improvement accelerated after the Georgian Dream party took power.
Today, however, most land remains unregistered, and the tax rules continue penalizing larger landholdings (especially if acquired after 2004). All this increases transaction costs and hampers the functioning of the land market, contributing to preventing land consolidation1 and the reallocation of land from low-productivity activities to high-productivity ones. In addition, access to credit remains difficult and expensive, making it hard to finance much-needed investment. At the same time, access to high-quality and affordable inputs is not yet guaranteed, and access to support services is limited. Essential infrastructure (roads and irrigation) has only partially been restored.
Institutional causes, however, constitute only part of the constraints hindering the development of the Georgian agricultural sector. Our analysis has highlighted two other important constraints on the development of the agricultural sector so far overlooked, by the literature: the demographic trends characterizing the country (and in particular land ownership), and the functioning of the Georgian labor market.
The Georgian population is aging quickly, due to a combination of low fertility and strong outmigration. At the same time, as shown in Table 1, land ownership is increasingly concentrated in the hands of older individuals.
Table 1. Distribution of holdings by age of the holder
Age | 2004 | 2014 |
55 years or more | 55% | 61% |
45 to 54 | 21% | 22% |
Others | 24% | 17% |
Source: Agricultural Censuses 2004 and 2014
Between 2004 and 2014, the share of land owned by individuals 55 years of age or more increased from 55 to 61 percent. If we include individuals between 45 and 54 years of age, the percentage grows to 83 percent (up from 76 percent). As already mentioned in our previous blogs, and as clearly shown by the economic literature, there is a strong association between aging and a reluctance to take risks. If this is the case, the aging of landowners is likely to negatively affect the development of the agricultural sector in two ways. First, as a higher willingness to take risks is associated with a higher probability of starting an entrepreneurial activity, this might reduce the creation of larger scale and job-creating activities. Secondly, if the land is perceived as a form of “insurance” – particularly valuable in an environment characterized by a high level of uncertainty – this might reduce the willingness of older owners to sell it.
Land does seem to provide additional income-generating opportunities for those households that own it. For example, according to our analysis, access to land significantly increases the labor market options of several vulnerable groups (individuals older than 50, individuals with low education, and ethnic minorities). Individuals belonging to these groups whose households own land appear to be significantly less likely to be unemployed and discouraged compared to identify individuals from landless households. Households with land can ensure that their members are (at least partially) employed, even when the labor market conditions are unfavorable, and can count on agricultural production to supplement their consumption.
Finally, land ownership can lead to additional income when – as it has been the case so far – development initiatives (such as the input voucher programs) are designed mostly as “social programs” to maximize popular support for the government, with land ownership being a prerequisite for receiving subsidies.
Clearly, all these aspects increase the value of land to its owners, reducing the supply of land and hampering the development of the land market.
Given the complexity of the issue, revitalizing the Georgian agricultural sector will require a structured and well-thought approach. One should probably start by eliminating the disincentives to land consolidation and agricultural-related entrepreneurial activities that currently exist in the tax legislation while pushing forward land registration. Agricultural development initiatives should be stripped of their “social assistance” components (social assistance should be delivered in separate programs). At the same time, the Georgian government should work to increase incentives for current landowners (especially the least active) to invest in the development of their own activity or to transfer land to potentially more productive and active farmers. Policies to achieve these effects could include increasing taxation on unutilized land, coupled with an effort to provide better services and improve the quality of the existing infrastructure. In addition, the provision of information about market opportunities for agricultural products and existing development support initiatives, which would increase farmers’ awareness (and potential farmers) about the possibilities open to them, would probably be helpful for this purpose.
A final group of policies that would very likely help is more directly linked to the demographic structure of land ownership and to the functioning of the labor market. The government should strive to provide a well-functioning safety net reducing the role of land as an “insurance tool” for the elderly and the most disadvantaged groups in the labor market. The institution of active labor market policies to stimulate labor market participation and increase employability could constitute an important step in this direction. A reform of the pension system reducing uncertainty about the future pension income would be another. These initiatives could be coupled with programs facilitating intrahousehold and intergenerational transfer of land ownership to younger and more entrepreneurial household members (for example, through the provision of targeted training and facilitated access to financial resources), which would probably offer a good chance to accelerate transformation while minimizing resistance to change.
Our opinion is that once the context in which landowners live and operate, and the set of opportunities, constraints, and incentives they face improves and becomes better aligned with what is needed for the development of the agricultural sector, we can expect it to finally develop at a much faster pace than we have seen so far.
1 According to the data from the 2014 census, the average size of agricultural landholdings in 2014 went up to 1.31 ha from 1.21 ha in 2004, while the median size decreased (in 2004 the median landholding fell in the class size 0.5-0.99 ha while in 2014 it fell in the class size 0.2-0.49)