2005 წელს საქართველოს მთავრობამ უნივერსიტეტებში ჩასარიცხად ერთიანი ეროვნული გამოცდები შემოიღო. ერთიან ეროვნულ გამოცდებამდე თითოეული უნივერსიტეტი თავად განსაზღვრავდა, რა გამოცდები უნდა ჩაებარებინა აბიტურიენტს, გამომცდელებიც უნივერსიტეტიდან იყვნენ. ეს პრაქტიკა სისტემის ბოროტად გამოყენების და კორუფციის საშუალებას იძლეოდა. ერთიანი ეროვნული გამოცდების დანერგვით საქართველოს მთავრობამ სისტემა უფრო სამართლიანი და მეტად გამჭვირვალე გახადა. ამ რეფორმის ნაწილია ისიც, რომ მთავრობა სტიპენდიას უნიშნავს სტუდენტებს სტანდარტიზებულ ტესტებში მიღებული ქულების მიხედვით. საუკეთესო სტუდენტებს შეუძლიათ, მიიღონ წლიური დაფინანსება 2250 ლარის ოდენობით, სტიპენდია ვრცელდება უნივერსიტეტში გატარებულ თითოეულ წელზე (ეს თანხა საკმარისია სახელმწიფო უნივერსიტეტში, მაგალითად, თსუ-ში, სწავლის სრულად დასაფინანსებლად).
2005 წლიდან მთავრობა უმაღლესი განათლების ბიუჯეტიდან მნიშვნელოვან რესურსს ხარჯავს სტუდენტურ სტიპენდიებზე. მაგალითად, 2016-2017 აკადემიური წლისთვის, მთავრობამ 12.6 მილიონი ლარი გამოყო სტუდენტური გრანტებისთვის (საქართველოს მთავრობის განკარგულება, 158).
რამდენად კარგად მუშაობს სტუდენტური გრანტების ეს სისტემა? სამწუხაროდ, მოქმედ სისტემას სულ მცირე ორი მნიშვნელოვანი ხარვეზი აქვს.
განსაკუთრებით მნიშნველოვანი ისაა, რომ ეს სისტემა სტუდენტებს არ უქმნის მოტივაციას, კარგად ისწავლონ უნივერსიტეტში. კერძოდ, მას მერე, რაც სტუდენტი სახელმწიფოსგან 100%-იან დაფინანსებას მოიპოვებს, ის უფასოდ ისწავლის უნივერსიტეტში, მიუხედავად იმისა, ჩაიჭრება თუ არა შემდეგ გამოცდებში. არის შემთხვევები, როდესაც ბიჭები გამიზნულად იჭრებიან გამოცდებში, რათა უნივერსიტეტში სწავლა გაუხანგრძლივდეთ და თავიდან აირიდონ სავალდებულო სამხედრო სამსახური (ეს პრობლემა კიდევ უფრო მწვავეა, თუმცა მისი განხილვა სცდება ამ სტატიის თემას). ეს სტუდენტები ფლანგავენ არამხოლოდ დროს, არამედ სახელმწიფო გრანტსაც. ალბათ, ირონიულია, რომ სტუდენტი, რომელიც კარგად სწავლობდა ერთიან ეროვნულ გამოცდებში მაღალი ქულების მისაღებად, სრული დაფინანსების მიღების შემდეგ, უკვე აღარ აღიქვამს ინვესტიციად უნივერსიტეტში სწავლას.
რა თქმა უნდა, გრანტის ყველა მიმღები ასე არ იქცევა. ზოგიერთი კვლავ კარგად სწავლობს, რადგან აცნობიერებს, რომ, შესაძლოა, დიპლომი უფასოდ მიეცა, მაგრამ განათლება არასოდეს არის „უფასო“ – ის მუდამ არის დროისა და მნიშვნელოვანი ძალისხმევის ინვესტიცია. სამწუხაროდ, სტუდენტების უმეტესობა პასუხობს ეკონომიკურ სტიმულს და მხოლოდ მინიმალურ ძალისხმევას დებს სწავლაში, რადგან უნივერსიტეტში დარჩენა დაფინანსებით გარანტირებული აქვს.
მეორე ხარვეზი კი ის არის, რომ სისტემა ქმნის „ჩრდილოვანი განათლების“ მაცდურ შესაძლებლობას. როგორც ISET Economist-ის წინა სტატიაშია ნახსენები, სკოლის მასწავლებლები სტუდენტებს არ აძლევენ ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარებისთვის საჭირო ცოდნას და იძულებულს ხდიან, კერძო რეპეტიტორებთან მოემზადონ. ეს კი ნიშნავს, რომ მოსწავლეები დაბალშემოსავლიანი ოჯახებიდან, რომელთაც ხელი არ მიუწვდებათ კერძო რეპეტიტორებზე, ვერ მიიღებენ მაღალი ხარისხის განათლებას. ისინი განწირული არიან მარცხისთვის. მოკლედ რომ ვთქვათ, ამ სტატიაში უკანასკნელ ჩავარდნაზე კი არ ვისაუბრებ, არამედ, განვიხილავ, როგორ უნდა გადავჭრათ პირველი პრობლემა.
დროა, საქართველო გადავიდეს მიღწევებზე დაფუძნებულ ახალ სასტიპენდიო სისტემაზე, რომელიც სტუდენტებს არ შეუქმნის არასწორ მოტივაციას. როგორ უნდა მივაღწიოთ ამას? მიღწევებზე დაფუძნებული, საქართველოში გამართულად მომუშავე სასტიპენდიო სისტემის კარგი მაგალითია ISET (ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლა). ISET არის ინსტიტუტი, რომელიც სტუდენტებს სთავაზობს საერთაშორისო სტანდატების შესაბამის ეკონომიკის ორწლიან სამაგისტრო პროგრამას. ISET-ის შეფასების სისტემა დაფუძნებულია შეფასების სტანდარტულ A-F სკალაზე; სწავლების საფასურს განსაზღვრავს სტუდენტის შედეგები (პირველი მინი-სემესტრი უფასოა). ამ სისტემაში საშუალო ქულის (GPA) რამდენიმე მეათედი პუნქტით გაუმჯობესებით სტუდენტს შეუძლია, რამდენიმე ასეული დოლარით შეიმციროს სწავლის წლიური გადასახადი. შედეგად, ISET-ის სტუდენტები ბევრს მუშაობენ შედეგების გასაუმჯობესებლად. ასეთი სისტემა ირიბ გავლენას ახდენს განათლებაზე და აუმჯობესებს მის ხარისხს: სწავლის საფასურის შედეგებზე მიბმა (რასაც თან ერთვის შედეგების გაუმჯობესებისთვის მონეტარული პრიზის მიღების შანსიც) სტუდენტებს მოტივაციას უქმნის, უფრო მაღალი სტანდარტის მოთხოვნები დააკმაყოფილონ და სწავლაში მეტი ძალისხმევა ჩადონ. ეს, თავის მხრივ, ზრდის ადამიანურ კაპიტალს და დადებითად აისახება ადამიანების სამომავლო შემოსავლებზე.
ცხრილში მოცემულია ინფორმაცია ISET-ის კურსდამთავრებულთა (2008-2015 წლების 192 კურსდამთავრებულზე 247-დან) ხელფასების შესახებ საშუალო ქულისა და ეროვნების მიხედვით.
ცხრილი 1. ქვეყნების სტატისტიკა
| ქვეყანა | სტუდენტების რაოდენობა | საშუალო GPA | საშუალო ხელფასი (აშშ დოლარი) |
| აზერბაიჯანი | 14 | 2.9686 | 1,250 |
| სომხეთი | 21 | 3.2600 | 893 |
| საქართველო | 157 | 3.2051 | 1,116 |
აღსანიშნავია, რომ საშუალოდ, ყველაზე დაბალი საშუალო ქულა, მაგრამ ყველაზე მაღალი საშუალო ხელფასი აქვთ აზერბაიჯანელ სტუდენტებს; სომეხ სტუდენტებს ყველაზე მაღალი საშუალო ქულა, თუმცა ყველაზე დაბალი ხელფასები აქვთ. ქართველი კურსდამთავრებულების ეს ორივე მაჩვენებელი მაქსიმუმ და მინიმუმ მაჩვენებელთა შორისაა. ეს აიხსნება ამ სამ ქვეყანაში განსხვავებული საშუალო ხელფასებით: 2014 წელს აზერბაიჯანში საშუალო თვიური ხელფასი იყო 566 აშშ დოლარი, საქართველოში – 463 აშშ დოლარი, სომხეთში კი – 382 აშშ დოლარი.1 ISET-ის კურსდამთავრებულთა კომბინირებული საშუალო ხელფასი 121%-134%-ით მეტია, ვიდრე საშუალო ხელფასი ამ სამივე ქვეყანაში.23
უნდა აღინიშნოს, რომ ISET-ის კურსდამთავრებულების მაღალი ხელფასი განპირობებულია მიღებული განათლების ხარისხითა (მაგისტრატურის კურსდამთავრებულებს, როგორც წესი, უფრო მაღალი ხელფასები აქვთ, ვიდრე ბაკალავრიატის სტუდენტებს) და ინსტიტუტის ხარისხით – ISET-ის სახელი და პოპულარობა დამსაქმებლებისთვის ხარისხის მანიშნებელია.
ISET კარგი მაგალითია რეფორმის შემმუშავებლებისთვის: თუ შედეგებზე დაფუძნებულ სტიპენდიის სისტემას ქვეყნის მასშტაბით შემოვიღებთ, მნიშვნელოვნად გაიზრდება სტუდენტების მოტივაცია, არამხოლოდ ერთიანი ეროვნული გამოცდები ჩააბარონ, არამედ უნივერსიტეტშიც კარგად ისწავლონ.
მე სახელმწიფო უნივერსიტეტი დავამთავრე (მივიღე სახელმწიფოს 100%-იანი გრანტი) და ვსწავლობდი ისეთ გარემოში, რომელშიც სტუდენტებს არ ჰქონდათ მოტივაცია, ესწავლათ და შრომა ჩაედოთ განათლებაში. სტუდენტების უმეტესობა ლექციებს არ ესწრებოდა და მხოლოდ გამოცდებს აბარებდა (100-დან 51 ქულის მიღება საკმარისია საგნის ჩასაბარებლად). ამ სტუდენტების უმეტესობას სრული ან ნაწილობრივი სახელმწიფო გრანტი ჰქოდა. ასეთი სტუდენტები ფლანგავდნენ არამხოლოდ საკუთარ დროს, არამედ გადასახადის გადამხდელთა ფულსაც. ამის საპირისპიროდ, ISET-ში სწავლა ის გამოცდილება აღმოჩნდა, რომელიც დამეხმარა, გამეაზრებინა, რას ნიშნავს საკუთარ თავზე მუშაობა და შედეგების მიხედვით სწავლის საფასურის გადახდა.
რომ შევაჯამოთ, სტუდენტის შედეგებზე დაფუძნებული სტიპენდიის შემოღებით რეფორმების შემმუშავებლები საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემის ორ პრობლემას გადაჭრიან: (1) ეს სისტემა შექმნის კონკურენტულ გარემოში სწავლის მოტივაციას, რაც გააუმჯობესებს განათლების ხარისხს. (2) სტუდენტები დაჯილდოვდებიან შედეგების მიხედვით და აღარ გაფლანგავენ გადასახადის გადამხდელთა ფულს. ეს კი სწავლის პროცესს უფრო აზრიანს და ნაყოფიერს გახდის.
ზოგიერთს, შესაძლოა, გახსოვთ ავტობუსის სცენა ფილმიდან „ბრონქსის ისტორია“, სადაც მამა ეუბნება შვილს: „ცხოვრებაში ყველაზე სევდიანი რამ არის უაზროდ გაფლანგული ნიჭი“. როგორც ეკონომისტს, არ შემიძლია, არ დავეთანხმო. იმასაც დავამატებდი, რომ ცხოვრებაში ყველაზე ცუდი რამ გაფლანგული რესურსია, მატერიალური თუ ადამიანური.
1 მონაცემები აღებულია ამ ქვეყნების სტატისტიკის ეროვნული სააგენტოებიდან: http://www.armstat.am/, http://www.stat.gov.az/ და http://www.geostat.ge/. ხელფასები დაკონვერტირებულია აშშ დოლარში ოფიციალური გაცვლითი კურსით.
2 რადგან არ მოიპოვება მონაცემები ეკონომიკაში სამაგისტრო პროგრამის კურსდამთავრებულთა საშუალო ხელფასებზე, აღებულია ქვეყნების საშუალო ხელფასები; რა თქმნა უნდა, ეს მაჩვენებლები იგივე არ არის, მაგრამ მაინც ასახავს მდგომარეობას.
3 შესაძლოა, აშშ დოლარის ადგილობრივი ვალუტის გაცვლითი კურსის რყევა გარკვეულწილად გაამრუდებს განსხვავებას ISET-ის კურსდამთავრებულთა საშუალო ხელფასსა და ქვეყნების საშუალო ხელფასებს შორის.

Back in 2005, the Georgian government introduced the Unified Entry Examinations (UEE) for admittance into universities. Before the UEE, each university had its own set of entry examinations and examiners, which opened the system to abuse and corruption. With the introduction of the UEE, the government of Georgia managed to make the system fairer and more transparent. As part of this process, the government provides merit-based scholarships to students, based on standardized test scores. The very best students can get up to 2,250 GEL per year for all the years they are at the university (this sum is the equivalent of a full scholarship at a state university, such as TSU).
Since 2005, the government allocates a significant amount of higher education spending every year for student scholarship grants. In the 2016-2017 academic year, for example, the government allocated 12.6 million GEL for student grants (Ordinance of the Government of Georgia, 158).
How well does this system of student scholarships function? The system currently in place unfortunately has at least two serious shortcomings.
Most importantly, this system does not create incentives for students to study hard while at the university. More specifically, when an individual gets 100% government funding, they will not have to pay anything even if they fail their exams. There is even anecdotal evidence that boys fail exams intentionally in order to stay at the university longer and avoid mandatory military service (this problem gets even more complicated, but that is beyond the scope of this article). Those students waste not only their time at universities, but also waste their government grants. It is perhaps ironic that the same students who studied very hard to pass the UEE with high marks no longer treat their education at the university as an investment once they receive full funding “for free.”
Of course, not all recipients of government grants behave in this way. Some will continue to study hard, realizing that a diploma may be given “for free”, but education is never “free” – it is always an investment of time and considerable effort. Unfortunately, most students will respond to the economic incentives of the system and invest only the bare minimum of effort to stay in school.
The second failing of the system is that it creates a lucrative opportunity for “shadow education.“ As described in an earlier article on ISET’s blog, school teachers do not provide their students with the necessary knowledge to pass the UEE and urge them to hire private tutors. This means that children in low-income families who cannot afford to pay for private tutors cannot receive a high-quality education; they are doomed to failure. For the sake of brevity, in this article, I will not focus on the latter failing but will discuss the ways to overcome the former.
It is now time for Georgia to move forward with a new merit-based scholarship system that does not distort student incentives. How can this be achieved? ISET can provide a good example of a successful merit-based scholarship system that works in Georgia. ISET is an institution that offers a two-year Master's program in Economics, following international standards. The ISET evaluation system is built on ranking on a standard A-F scale; tuition fees are determined by a student’s performance (the first mini-term is free). In this system, improving your GPA by a couple of decimal points can at the very least shave a few hundred dollars off your annual tuition fee. As a result, ISET students work hard to improve their performance. Such a system indirectly affects and improves the quality of education: paying your tuition based on grades (together with the chance of receiving a monetary reward for improving your performance) motivates students to meet higher standards and put great effort into studying. This, in turn, helps to increase human capital and positively affects individuals’ future earnings.
In Table 1, there is information about the salaries of ISET graduates (192 out of 247 ISET graduates from Class 2008 to Class 2015) by GPA and nationality.
Table 1: Country Statistics
| Country | Number of Students | Average GPA | Average salary in USD |
| Azerbaijan | 14 | 2.9686 | 1,250 |
| Armenia | 21 | 3.2600 | 893 |
| Georgia | 157 | 3.2051 | 1,116 |
It is notable that, on average, Azerbaijani graduates have the lowest GPA, but the highest average salaries, while Armenians have the highest GPA but the lowest salaries. Georgian graduates are in the middle. This can be explained by the differences in average salaries in these three countries: in 2014, the average monthly salary in Azerbaijan was 566 USD, in Georgia, 463 USD, and in Armenia, 382 USD1. The average salary of all ISET graduates combined is 121%-134% higher than the average salary in all three countries23.
It should be mentioned that high salaries among ISET graduates can be explained both by the level of education they receive at ISET (MA students receive higher salaries than BA students in general) and by the quality of the institution – the name and popularity of the ISET act as a signal for employers in the labor market.
ISET presents a good example for policymakers: such a merit-based scholarship system, if introduced on the national level, would significantly increase the motivation of students to pass not only the UEE but also do well at their university.
I graduated from Tbilisi State University (I received a 100% government grant) and studied in an environment where students had no motivation to learn and work hard. Most students did not attend lectures and they were only just passing the exams (acquiring 51 points out of the total 100 is enough to pass a subject). Most of those students had full or partial government grants. Such students wasted not only their own time but also taxpayer money, while at the university. In contrast, studying at ISET was an experience that helped me realize what it means to work on your performance and pay tuition based on your grades.
To sum up, by introducing scholarships that are based on students’ achievement at university, policymakers can address two problems that the Georgian education system faces. First, this system would create incentives to study in a competitive environment, which would improve the quality of education. In addition, students would be rewarded based on their performance, and they would no longer waste the taxpayers’ money. That would make the learning process much more meaningful.
Some of you might remember the bus scene from the movie “A Bronx Tale,” where the father says to his son, “The saddest thing in life is wasted talent.” Well, as an economist, I cannot help but agree, and I would also add that the worst thing in life is wasted resources, material or human.
1 Data was obtained from the national statistics offices of these countries: http://www.armstat.am/, http://www.stat.gov.az/, and http://www.geostat.ge/. Salaries were converted to US dollars using official exchange rates.
2 As there is no data available on average salaries of graduates with a Master’s in Economics, I took the average salary within countries instead; of course, those indicators are not the same, but a pattern is noticeable.
3 Some might argue that fluctuations in USD/local currency exchange can cause some distortions in the difference between the average salaries of ISET graduates and the average salaries of countries.