ყოველ ზამთარს ბუნებრივი აირი ენერგეტიკული პოლიტიკის ის საკითხია, რომელიც აქტიურად განიხილება ტელევიზიასა და პროფესიულ წრეებში. პოლიტიკური მსჯელობა ხშირად ეხება ფასებსა და მიწოდების პირობებს. ასეთი აქტიური განხილვის მთავარი მიზეზი ენერგეტიკული უსაფრთხოებაა. რა არის ენერგეტიკული უსაფრთოება? ენერგეტიკის საერთაშორისო სააგენტო მას ასე განმარტავს: „ენერგიის წყაროების უწყვეტი მიწოდება ხელმისაწვდომ ფასად“. ცხადია, ყველა ქვეყანა ზრუნავს ენერგეტიკულ უსაფრთხოებაზე, რადგან ენერგიის წყაროებში შეფერხებამ ან ენერგიაზე ფასების მოულოდნელმა ზრდამ, შესაძლოა, მძიმე სოციალური და ეკონომიკური შედეგები მოიტანოს. და მაინც, რატომ არის ბუნებრივი აირის მიწოდება ესოდენ აქტუალური საკითხი საქართველოში?
ამას რამდენიმე მიზეზი აქვს. უპირველეს ყოვლისა, ბოლო რამდენიმე წელია, სწრაფად იზრდება ბუნებრივი აირის წილი საქართველოს მიერ მოხმარებულ ჯამურ ენერგიაში, 2013 წლის 28%-დან 2015 წელს ის 33%-მდე. მეორე, საქართველოს იმპორტით შემოაქვს მოხმარებული ბუნებრივი აირის 99%. მესამე, საქართველოს იმპორტის მხოლოდ ორი წყარო აქვს: აზერბაიჯანი და რუსეთი. დაბოლოს, ბუნებრივი აირი მნიშნველოვან როლს თამაშობს ზამთარში ელექტროენერგიის გენერაციაში.
ქართველმა მომხმარებლებმა ენერგო-უსაფრთხოების აუცილებლობა საკუთარ თავზე გამოსცადეს 2006 წლის ენერგეტიკული კრიზისის დრო, როდესაც ჩრდილოეთ კავკასიაში გაზსადენისა და ელექტროენერგიის გადამცემი ხაზის საბოტაჟის გამო ქვეყანაში ელექტროენერგია გაითიშა და აუმრავი ქართველი თოვლიან ზამთარში გათბობის წყაროს გარეშე დარჩა. ამ ინცინდენტის შემდეგ ნელ-ნელა საქართველომ ბუნებრივი აირის უდიდესი ნაწილის შემოტანა აზერბაიჯანიდან დაიწყო. თუმცა სურათში კვლავ იყო რუსული იმპორტი, საქართველო იღებს სატრანზიტო შემოსავალს სომხეთისთვის გაზის მიწოდებაში – მიწოდებული გაზის 10%-ს (2015 წელს ეს რაოდენობა საკმარისი იყო საქართველოს მთლიანი გაზის მოხმარების 11%-ის დასაფარად). გარდა ამისა, უახლოეს წარსულში, საქართველოს ბუნებრივი აირის მცირე ნაწილი (6% 2015 წელს) რუსეთიდან შემოჰქონდა, რათა დაებალანსებინა პიკური მოთხოვნა ზამთარში.
განვლილი ორი წლის განმავლობაში რუსეთის ენერგეტიკული გიგანტი, „გაზპრომი“ ითხოვდა ნებართვას, სატრანზიტო გადასახადი ფულადი სახით გადაეხადა და არსებული, გაზით ანგარიშსწორების სქემიდან გადაეხვია. მიმდინარე წლის დასაწყისში საქართველოსა და „გაზპრომს“ შორის საბოლოო შეთანხმება შედგა, თუმცა შეთანხმების უმეტესი დეტალი უცნობია, გარიგების გაუმჭვირვალობას კი „კომერციული საიდუმლოებით“ ხსნიან. მიუხედავად ამისა, გარიგების რამდენიმე ასპექტი მაინც გასაჯაროვდა. ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილის თქმით, მოლაპარაკების შედეგად, გაფორმდა ორწლიანი ხელშეკრულება. პირველი წლის განმავლობაში (იგულისხმება 2017 წელი) სატრანზიტო გადასახადის ნახევარი გაზით ანაზღაურდება, ნახევარი კი – ფულადი ანგარიშსწორებით. 2018 წლიდან კი სატრანზიტო გადასახადი სრულად მონეტარული გახდება. ოფიციალური წყაროების თანახმად, ამ ხელშეკრულების წყალობით, საქართველო რუსეთისგან გაზს ახალ ფასად (1000 კუბური მეტრი – 185 აშშ დოლარი) შეიძენს ნაცვლად ძველი ფასისა (100 კუბური მეტრი – 215 აშშ დოლარი). შესაძლოა, მოვლენათა ასეთი განვითარება ძალზე პოზიტიურად მოგვეჩვენოს, თუმცა მნიშნველოვანია იმის აღნიშვნა, რომ ევროპის ბაზარზე ბუნებრივი აირის ფასი მნიშვნელოვნად შემცირდა გასული ოთხი წლის განმავლობაში, ევროკავშირის ბუნებრივი გაზის საიმპორტო ფასი 50%-ზე მეტით შემცირდა 2013 წლის იანვრიდან და ძალზე ახლოს არის საქართველო-გაზპრომს შორის მოლაპარაკებულ ფასთან.
თანაც, მიუხედავად იმისა, რომ უცნობია სატრანზიტო გადასახადის ფულადი მოცულობა, გავრცელებული მოსაზრებით, სატრანზიტო მომსახურებისთვის 2018 წლიდან მიღებული საფასური არ იქნება საკმარისი რუსეთისგან იმავე მოცულობის ბუნებრივი აირის შესაძენად, რასაც მივიღებდით წინა გარიგებით. მეორეს მხრივ, სამართლიანობისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ უცნობია, შესაძლებელი იყო თუ არა უკეთესი პირობებზე მოლაპარაკება.
ენერგო-უსაფრთოების ზრდის ერთ-ერთი ყველაზე მარტივი მეთოდი ფინანსებიდან მოდის: შესაძლო რისკების თავიდან ასაცილებლად საჭიროა მომწოდებელთა პორტფელის დივერსიფიკაცია. გასული ათწლეულის განმავლობაში საქართველოს სტრატეგია დიდად არ იყო ორიენტირებული დივერსიფიკაციაზე. ამ პერიოდში, ფაქტობრივად, ენერგო-უსაფრთოების უზრუნველსაყოფად, საქართველომ არჩია, დაყრდნობოდა აზერბაიჯანთან ორმხრივად მომგებიან პარტნიორობას. მიუხედავად ამისა, რუსეთიდან ყოველწლიურად მიღებული ბუნებრივი აირის მცირე მოცულობაც კი მნიშნველოვან როლს თამაშობდა ქვეყნის ენერგო-უსაფთხოებაში. თუ გაზპრომთან დადებული ახალი ხელშეკრულება ნაკლებად დივერსიფირებულს გახდის ჩვენს პორტფელს (ან გაზრდის რუსეთიდან ბუნებრივი აირის იმპორტის საშუალო ხარჯს, მას შემდეგ, რაც ნატურით ანაზღაურებიდან ფულად ანაზღაურებაზე გადავალთ), საქართველოს ენერგო-უსაფრთოება გაუარესდება.
ამ ეტაპზე იმედი იმაზე მყარდება, რომ აზერბაიჯანთან პარტნიორობა გაძლიერდება, რაც იქნება ენერგო-უსაფრთხოების გარანტი, მიუხედავად მინიმალური დივერსიფიკაციისა. ამ მხრივ მართლაც არსებობს ოპტიმიზმის საფუძველი. იმედისმომცემია სამხრეთ კავკასიის გაზსადენის გაფართოების (SCPX) პროექტის დასრულება 2018 წელს. სამხრეთ კავკასიის გაზსადენის გაფართოება არის სამხრეთის გაზის დერეფნის პროექტის ნაწილი, რომლითაც ევროპა მომარაგდება კასპიის გაზით. გაზსადენის დასრულება საქართველოს მისცემს საშუალებას, დამატებით მიიღოს ბუნებრივი აირი აზერბაიჯანის შაჰდენიზ 2-ის საბადოებიდან. ამ პროექტის მეშვეობით საქართველო ევროპის ენერგო-უსაფრთხოების დღის წესრიგის ნაწილი გახდება, რადგან სატრანზიტო ქვეყანა იქნება. ეს კი წვლილს შეიტანს საქართველოს გრძელვადიან ენერგო-უსაფთხოებაში.
თუმცა საქართველოს მთავრობას მეტის გაკეთება შეუძლია საქართველოს ენერგო-უსაფთოხების უზრუნველსაყოფად.
პირველი, მას შეუძლია ინვესტიციები ჩადოს შესაბამის ინფრასტრუქტურაში. სეზონური მიწოდების დასასტაბილურებლად და მოწოდების მოკლევადიანი შეფერხებების თავიდან ასაცილებად, საქართველოს სჭირდება ბუნებრივი აირის მიწისქვეშა საცავი. ასეთი ინფრასტრუქტურით ქვეყანა უკეთ გაუმკლავდება ისეთ საფრთხეებს, როგორიც იყო 2006 წლის ენერგო-კრიზისი. გაზის საცავმა, შესაძლოა, კომერციული მომსახურებაც გასწიოს, მიაწოდოს გაზი ბაზარს პიკური მოთხოვნისას და შეამციროს ფასის მერყეობა. ახლახანს მომზადდა 210-280 მილიონი კუბური მეტრი ბუნებრივი აირის მოცულობის (საქართველოს მთლიანი წლიური მოხმარების 9-12%) განხორციელებადობის ანალიზი. როგორც კი პროექტი დასრულდება, საქართველო მეტად დაცული იქნება და მისი ბუნებრივი აირის ბაზარი მეტად სტაბილური გახდება.
საქართველომ აქტიური მოლაპარაკებები უნდა აწარმოოს ევროპელ პარტნიორებსა და თურქმენეთთან, რათა გაზარდოს საკუთარი, როგორც ტრანზიტული ქვეყნის, როლი და ხელი შეუწყოს ქვეყანაში ბუნებრივი აირის სექტორის განვითარებას.
დაბოლოს, უფრო მეტი ყურადღება უნდა მიექცეს ბუნებრივ გაზზე შიდა მოთხოვნისა და გაზის იმპორტის ტენდენციების ანალიზსა და მონიტორინგს. რიცხვითი მოდელები, როგორებიცაა „გაზის გლობალური მოდელი“ (ჰოლცი, რიხტერი, ეგინგი, 2016 წ.), EUGAS მოდელი (პერნერი და სილიგერი, 2004 წ.) და TIGER მოდელი (ლოხნერი და ბოთი, 2007 წ.) და სხვები უნდა იყოს გამოყენებული მოხმარების და იმპორტის ტრენდების სიმულაციისთვის, რათა გამოვლინდეს სისტემის შესაძლო ნაკლოვანებები, რომლებიც მოგვარებას საჭიროებს. ინფრასტრუქტურის შენების პარალელურად, ეს დაგვეხმარება, წინასწარ განვჭვრიტოთ (და გავუმკლავდეთ) მოთხოვნა-მიწოდების დისბალანსი და შევამციროთ დივერსიფიკაციის არარსებობით გამოწვეული ენერგო-უსაფრთხოების რისკები.
რომ შევაჯამოთ, გაზპრომთან გარიგებას, სავარაუდოდ, უარყოფითი გავლენა ექნება საქართველოს ენერგო-უსაფრთხოებაზე, თუმცა არც სიტუაციის ზედმეტად დრამატიზებაა საჭირო. გარშემო უამრავი შესაძლებლობაა, რომელთა მეშვეობითაც საქართველოს შეუძლია, მნიშვნელოვნად გააძლიეროს საკუთარი ენერგო-უსაფრთხოება. ამ მიზნის მიღწევას დიდი შრომა და ბევრი რესურსი სჭირდება, თუმცა მიზანი ნამდვილად ღირს გარჯად.

Every winter, one of the most actively discussed issues of energy policy – both on TV and in professional circles - is natural gas. Prices and supply conditions are frequently part of the political debate. The main reason behind such active discussion is energy security concerns. What is energy security? The International Energy Agency defines energy security as “the uninterrupted availability of energy sources at an affordable price.” Obviously, all countries around the world care about energy security, because interruptions in the availability of energy sources, or sudden increases in energy prices, can have dramatic economic and social consequences. But why is the security of the natural gas supply the most pressing energy security issue in Georgia?
There are several reasons. First, Georgia’s consumption of natural gas in total energy use has been rapidly increasing in the last couple of years, from 28% in 2013 to 33% in 2015. Second, Georgia imports 99% of the natural gas it consumes. Third, the country has only two sources of imports: Azerbaijan and Russia. Finally, gas plays a vital role in electricity generation in winter.
Georgian customers experienced the importance of energy security during the 2006 energy crisis, when sabotage of gas pipelines, and of the electricity transmission network in the North Caucasus, caused a countrywide blackout and left many Georgians without sources of heating during the snowy winter. After this incident, Georgia gradually switched to importing most of its natural gas from Azerbaijan. However, Russian imports are still in the picture, primarily because Georgia gets in-kind – volume-based – transit payments amounting to 10% of total gas supplied to Armenia (in 2015, this covered 11% of Georgia’s total gas consumption). In addition, in the recent past, Georgia has been importing a small share of its natural gas imports (6% in 2015) from Russia (at the cost of USD $215 per 1000 cubic meters) to balance its peak demand in winter.
Over the last two years, the Russian Energy giant Gazprom has been requesting permission to monetize the payment of the transit fee, moving away from the existing in-kind payments. Early this year a final agreement between Georgia and Gazprom was reached, but the details are largely unknown, the lack of transparency about the deal being justified on the basis of ”commercial confidentiality”. However, a few aspects have become public. According to the Deputy Minister of Energy, the outcome of the negotiation is a two-year contract. During the first year (2017), the transit fee will be paid half in-kind and half as a monetary payment. Starting in 2018, the transit fee will be fully paid in monetary form. Based on official sources, the agreement will also enable Georgia to import natural gas from Russia, paying USD $185 per 1000 cubic meters instead of the previous price of USD $215. While this development may seem very positive, it is important to note that the price of natural gas in the European market has declined considerably in the last four years, with the European Union Natural Gas Import Price more than halved since January 2013, and now very close to the price agreed between Georgia and Gazprom.
In addition, although the monetary transit fee amount has not been made public, there is a widespread concern that the amount received as compensation for transit services after 2018 will not be sufficient to purchase the same quantity of gas from Russia that would have been obtained with the earlier deal. On the other hand, to be fair, it is not clear that a better deal could have been achieved.
One of the simplest measures suggested to increase energy security comes from finance: diversify the supply portfolio to mitigate possible risks. The Georgian strategy over the last decade has not exactly been based on diversification. Over this period, in fact, Georgia has chosen to count on the mutually beneficial partnership with Azerbaijan to ensure its energy security. Still, the relatively smaller quantity of gas received every year from Russia continued playing an important role. If the new deal with Russian Gazprom will lead to less diversification (or to higher average costs of importing gas from Russia, once the switch from in-kind to monetary payment will have taken place), this will imply a deterioration of Georgia energy security.
At this stage, the hope is that the partnership with Azerbaijan will consolidate and guarantee that, even with very limited diversification, energy security will be ensured. On this front, there are reasons for optimism. One is the expected completion of the South Caucasus Pipeline Expansion (SCPX) project in 2018. The SCPX will be part of the Southern Gas Corridor supplying Caspian gas to Europe, and its completion will enable Georgia to receive additional supplies from Shah Deniz 2 Field in Azerbaijan. As a transit country, Georgia will become part of the European energy security agenda. This is expected to contribute to the long-term energy security of Georgia.
The Georgian government, however, could do more to improve Georgian energy security.
First, it could invest in relevant infrastructure. To stabilize seasonal supply and safeguard itself from short-term supply disruptions, Georgia needs an underground gas storage facility. Such an infrastructure would help the country better handle threats such as the 2006 energy crisis. A gas storage facility could also provide commercial services, supplying the market with natural gas during the peak demand and reducing price volatility. A feasibility study for such a facility, capable of storing from 210 to 280 million cubic meters of natural gas (9-12% of Georgian total annual consumption) has recently been prepared. As soon as the project is completed, Georgia will become more secure, and its natural gas market will become more stable.
Georgia should also actively take part in negotiations between European partners and Turkmenistan to increase its role as a transit country and encourage the development of its natural gas sector.
Finally, greater emphasis should be placed on the monitoring and analysis of the trends characterizing the internal demand for natural gas and natural gas imports. Numerical models such as the Global Gas Model (Holz, Richter, Egging, 2016), the EUGAS Model (Perner and Seeliger, 2004), the TIGER Model (Lochner and Bothe, 2007), and/or others, should be used to simulate patterns of consumption and imports to find possible flaws and weaknesses in the system that need to be addressed. This, in parallel with infrastructure building, will facilitate anticipating (and coping with) possible mismatches between demand and supply and reduce the risks to energy security stemming from the lack of diversification in natural gas imports.
To conclude, the Gazprom deal is likely to have negative effects on Georgian energy security, but its impact should not be overly dramatized. There are currently plenty of opportunities that could lead to a substantially more energy-secure Georgia. Pursuing this path will take a lot of work and resources, but the goal is definitely worth the effort.