„არაბული გაზაფხული მშიერთა რევოლუცია იყო,“ – ასე განაცხადა „ბოსტონ გლოუბის“ ჟურნალისტმა თენესის კამბანისმა 2011 წლის სტატიაში, სადაც ამტკიცებდა, რომ ისეთ ქვეყნებში, სადაც საკვებზე წვდომა შეზღუდულია, „სასადილო მაგიდაზე შეტევა“ კარგი იდეა არ არის. იმისათვის, რომ ეჩვენებინა, რამდენად მნიშვნელოვანია საკვებზე ფასები, ის კიდევ უფრო შორს წავიდა – მკითხველებს შეახსენა, რომ ეგვიპტეში ფასების თითქმის 19%-იან ინფლაციას ქვეყნის პრეზიდენტის გადადგომა მოჰყვა.
საკვებზე ფასების მატებამ, როგორიც იყო, მაგალითად, 2007-2008 წლებში მარცვლეულზე ფასების ზრდა, ან სხვა სახის შოკებმა, მაგალითად, ვალუტის გაუფასურებამ, შესაძლოა, სოციალურ და ეკონომიკურ პრობლემებამდე მიგვიყვანოს, განსაკუთრებით განვითარებად ქვეყნებში, სადაც საკვებზე დანახარჯს მაღალი წილი უჭირავს მთლიან დანახარჯებში. საქართველოში ეს მაჩვენებელი დაახლოებით 45%-ია. ზოგიერთ ქვეყანაში კი საკვების მოხმარების წილი 80%-საც კი აღწევს (მაგ.: ანგოლაში).
ფასების მერყეობა საკვებზე კიდევ უფრო დიდ დარტყმას აყენებს იმპორტზე დამოკიდებულ ქვეყნებს. საქართველო ამის კლასიკური მაგალითია, რადგან საქართველოში მოხმარებული ხორბლის 80% და ხორცის 50% იმპორტირებულია. საქართველო იმპორტზე ძლიერ არის დამოკიდებული, გამომდინარე აქედან, ლარის გაუფასურებამ კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა საკვების ფასების სტაბილურობაც. ლარის გაუფასურება 2014 წელს დაიწყო და 2016 წლის ბოლოსთვის ადგილობრივი ვალუტა ნომინალურად თითქმის 50%-ით გაუფასურდა. ითვლება, რომ ვალუტის გაუფასურება გარდაუვლად იწვევს საკვებზე ფასების მატებას, თუმცა საინტერესოა, რამდენად გამართლდა ეს მოსაზრება საქართველოს შემთხვევაში?
ცოტაოდენი თეორია...
თეორიულად, სხვა თანაბარ პირობებში, როდესაც ვალუტა უფასურდება, იმპორტი ძვირდება. როდესაც გაცვლითი კურსი იზრდება, იმპორტიორ ქვეყანას მეტი ადგილობრივი ვალუტა სჭირდება იმავე ოდენობის უცხოური ვალუტის შესაძენად, ვიდრე ადრე სჭირდებოდა. ეს კი აძვირებს ადგილობრივ ფასებს იმპორტირებულ პროდუქციაზე, რომლის ოდენობაც საბოლოოდ მცირდება. ამის საპირისპიროდ, ვალუტის გაუფასურებას დადებითი გავლენა აქვს ექსპორტზე, რადგან, გაუფასურებული ადგილობრივი ვალუტის შედეგად, მყიდველისთვის ექსპორტი იაფდება.
გამომდინარე აქედან, გაცვლით კურსსა და საკვებზე ფასებს შორის ნამდვილად არსებობს კავშირი. თუმცა ეს ურთიერთკავშირი უფრო კომპლექსურია, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს.
ქვემო მოცემულ დიაგრამაში ნაჩვენებია საქართველოში საკვები პროდუქტების ფასებისა და გაცვლითი კურსის ინდექსები, რომელთაც, უმეტეს შემთხვევაში, მსგავსი ქცევა ახასიათებთ. როდესაც იზრდება გაცვლითი კურსი (ვალუტა უფასურდება), იზრდება ფასები საკვებზე. თუმცა ყოველთვის ასე არ ხდება. მაგალითად, 2016 წლის მარტი-მაისის პერიოდში საკვებზე ფასები სტაბილური იყო, გაცვლითი კურსის ინდექსი კი ჯერ შემცირდა და შემდეგ კვლავ გაიზარდა. 2016 წლის ივლის-აგვისტოში გაცვლითი კურსის ინდექსი დაეცა, საკვებზე ფასები კი გაიზარდა.
იზრდება თუ არა საკვებზე ფასები საქართველოში?
ბოლო ორი წლის განმავლობაში ლარი უფასურდებოდა. 2016 წლის იანვარ-მაისის პერიოდში ის მცირე ხნით გაძვირდა და შემდეგ, წლის მეორე ნახევარში კვლავ გაუფასურება დაიწყო. უნდა აღინიშნოს, რომ ლარი 2014 წლის ნიშნულზე (1.7-1.8 ₾/$) გაძვირების პერიოდებშიც კი აღარ დაბრუნებულა.
იმისათვის, რომ შევაფასოთ, გაძვირდა, თუ არა ფასები საკვებზე ვალუტის გაუფასურების შედეგად, საჭიროა, გავითვალისწინოთ რამდენიმე მნიშვნელოვანი ფაქტორი.
პირველ რიგში, უნდა დავაკვირდეთ ეკონომიკური მაჩვენებლების რეალურ გამოხატულებებს. ნომინალურ გამოხატულებაში ლარი დოლართან მიმართებით 49.1%-ით გაუფასურდა (2014 წლის ნოემბრიდან 2016 წლის დემებრამდე კურსი 1.78-დან 2.65 ₾/$-მდე ავიდა). თუმცა თუ ₾/$ რეალურ გაცვლით კურსს შევხედავთ, მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია. ₾/$ გაცვლითი კურსი 29.5%-ით დაეცა იმავე პერიოდში. შესაბამისად, ლარი გაუფასურდა დოლარის მიმართ, როგორც ნომინალურ, ისე, რეალურ გამოხატულებებში, თუმცა, რადგან აშშ არ არის საქართველოს მთავარი სავაჭრო პარტნიორი საკვების იმპორტის მიმართულებით, უპრიანია, შევხედოთ რეალურ გაცვლით კურსებს საქართველოსა და თურქეთს და საქართველოსა და რუსეთს შორის. ლარი/ლირას და ლარი/რუბლის რეალური გაცვლითი კურსებიდან, შესაბამისად, ჩანს, რომ ქართული ლარი თურქულ ლირასთან მიმართებაში მცირედ, 4%-ით, რუსული რუბლის მიმართ უფრო ძლიერ, 20%-ით გაუფასურდა. მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ვალუტა გაუფასურდა მთავარი სავაჭრო პარტნიორების ვალუტების მიმართ, რეალურ გამოხატულებაში გაუფასურება, ნომინალურ ცვლილებებთან შედარებით, არც ისე მაღალი იყო.
რაც შეეხება საკვებზე ფასებს, 2016 წლის ბოლოს, 2014 წლის ბოლოსთან შედარებით, ფასები ნომინალურ გამოხატულებაში 6.7%-ით გაიზარდა. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანა ძლიერ დამოკიდებლულია იმპორტზე და ადგილობრივი ვალუტა გაუფასურდა, ფასები საკვებზე იმავე ტემპით არ გაზრდილა. მეტიც, ფასები შემცირდა ზოგიერთ ისეთ პროდუქტზე, რომელთაც ფართოდ მოიხმარენ ქართული შინმეურნეობები. ასე მაგალითად, კარტოფილის საცალო ფასი დაეცა 6.5%-ით, ყველის – 5.2%-ით, ლობიოსი კი – 2.2%-ით. თუმცა, ვინაიდან საკვებზე ფასების ინდექსი გაიზარდა, საკვების უმეტესობა გაძვირდა. ყველაზე მეტად გაძვირდა სიმინდის ფქვილი (საცალო ფასი 26.9%-ით გაიზარდა). საინტერესო კი ის არის, რომ სიმინდის ფქვილი თითქმის სრულად ადგილობრივად იწარმოება. ასევე, შესამჩნევად, 21%-ით გაიზარდა ფასი მზესუმზირის ზეთზე. მზესუმზირის ზეთს აწარმოებენ როგორც ქართველი, ისე უცხოეული მწარმოებლები, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ საკვებ პროდუქტზე ფასის გაძვირებაში იმპორტმა მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა.
კიდევ რა შეიძლება იწვევდეს საკვებზე ფასების ცვლილებას?
ერთ-ერთი მიზეზი ნამდვილად არის ადგილობრივი ვალუტის დასუსტება. თუმცა საკვებზე ფასების ცვლილება მხოლოდ ამით არ არის გამოწვეული. მხედველობაშია მისაღები შემდეგი ასპექტებიც:
მსოფლიო ფასები. სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის საკვებზე ფასების ინდექსის მიხედვით, მსოფლიოში საკვებზე ფასების ვარდნა 2011 წელს დაიწყო. ინდექსი 30%-ით დაეცა 2011 წლიდან და 229.9-დან 161.5-ს მიაღწია 2016-ში. საერთაშორისო ფასები დაგვიანებით გადაეცემა ადგილობრივ ბაზრებს და მათი მეშვეობით მცირდება ვალუტის გაუფასურების უარყოფითი ეფექტი ადგილობრივი ბაზრის ფასებზე.
ადგილობრივი წარმოება. საქართველოში გარკვეული მარცვლეულის წარმოება შესამჩნევად გაიზარდა. უახლესი მონაცემების მიხედვით, ხორბლის წარმოება 166%-ით გაიზარდა. გაიზარდა ხორცის წარმოებაც – 13.3%-ით, ხოლო რძისა და რძის პროდუქტების წარმოება 3%-ით არის გაზრილი. ამ პროდუქტების მიწოდების ზრდამ ასევე შეიტანა წვლილი იმაში, რომ ფასები საკვებზე ძალიან არ გაზრდილა.
მარაგები. მარაგები მნიშვნელოვან როლს თამაშობს საკვებზე ფასების მერყეობაში და მწარმოებლებს საშუალებას აძლევს, გაუმკლავდნენ მოკლევადიან შოკებს. მაგალითად, უახლესი მონაცემებით, სიმინდის ფქვილის შემთხვევაში, არსებული მარაგი ბაზრისთვის მიწოდებული ჯამური მოცულობის 38%-ს შეადგენდა. კარტოფილის მარაგი – 21%-ს, ხორბლის კი – 5.7%-ს.
ძნელი სათქმელია, რომელი ფაქტორი თამაშობს წამყვან როლს საკვებზე ფასების ცვლილებაში. თუმცა ერთი რამ დანამდვილებით შეგვიძლია ვთქვათ, ვალუტის კურსი ერთადერთი ფაქტორი არ არის და აუცილებელია კარგად გააზრებული სასურსათო უსაფრთხოების პოლიტიკის გატარება, რათა მრავალ უკიდურესად გაჭირვებულ ქართველს არ შეეზღუდოს საკვებზე წვდომა.

“The Arab Spring was a revolution of the hungry.” As stated by The Boston Globe’s journalist Thanassis Cambanis in his 2011 article claiming that in countries where access to food was an issue, “hitting the dinner table” is not a good idea. In order to demonstrate the importance of food prices, he went even further and reminded his readers that when food price inflation in Egypt reached almost 19%, the president of the country had to resign.
Food price spikes like the grain price spike in 2007-2008 or some other shocks like currency depreciation, can lead to social and economic problems, particularly in the case of developing countries where the share of food expenditures to total expenditure is high. In Georgia, this figure is about 45%; in some countries, the share of food consumption reaches as high as 80% (e.g. Angola).
The volatility of worldwide commodity prices is even more severe for countries that depend on imports. Georgia is a classic example, as it imports around 80% of consumed wheat and more than 50% of its meat. Given Georgia’s quite high import dependency, the depreciation of the Georgian lari has raised reasonable concerns about food prices. The lari started to depreciate in 2014, and by the end of 2016, the local currency had depreciated by almost 50% in nominal terms. It is believed that depreciated currency inevitably increases food prices, but is this actually the case in Georgia?
Theoretically assuming all else equal, when the currency depreciates, imports become more expensive. In the case of exchange rate depreciation, the importing country needs more local currency than previously to purchase the same amount of foreign currency. This results in higher domestic prices for imports, which decrease as a result. Exports, on the contrary, are positively affected by currency depreciation, because depreciated local currency makes exports cheaper for a buyer.
Therefore, there is definitely a link between the exchange rate and food prices. However, this relationship is more complex than it seems at first glance.
The diagram below shows Georgia’s Nominal Food Price and Exchange Rate Indices, which in most cases have quite similar patterns. When the exchange rate increases (currency depreciates), food prices also increase. However, that is not always the case. For example, in March-May 2016, food prices were relatively stable, whereas the exchange rate index first decreased, and then increased again. In July 2016 – August 2016, the exchange rate index dropped, but food prices increased during that period.
Over the span of the last two years, the lari has continued to depreciate. After a short period of appreciation in January-May 2016, the currency started to depreciate again in the second half of the year. It should be noted that even in periods of appreciation, the lari never bounced back to its 2014 mark of 1.7-1.8 GEL/USD.
In order to judge whether currency depreciation translated into increased food prices during this period, several important factors should be considered.
First of all, one has to look at economic indicators in real terms. In nominal terms, the lari depreciated by 49.1% with respect to the US dollar (that is, from 1.78 GEL/USD in November 2014 to 2.65 GEL/USD in December 2016). But if one looks at the GEL/USD real exchange rate (RER), the index figures are considerably lower. The GEL/USD RER dropped by 29.5% for the same period. Thus, there is a depreciation against the dollar both in nominal and real terms, but since the U.S. is not among Georgia’s major trade partners for food imports, it makes sense to look at bilateral exchange rates with Turkey and Russia. GEL/Lira and GEL/RUB REERs, respectively, show slight – 4% depreciation of Georgian Lari with respect to Turkish Lira, and relatively high depreciation of 20% with respect to the Russian Ruble. Although Georgian currency depreciated against currencies of its major partners, in real terms depreciation was not that high, compared to nominal changes.
As to food prices, by the end of 2016, they increased in nominal terms by 6.7% compared to the end of 2014. Thus, in spite of high import dependency and local currency depreciation, food prices did not increase at the same rate. Moreover, the prices of some products that are widely consumed by the typical Georgian household even decreased. Potato retail prices fell by 6.5%, cheese lost 5.2% in value, and beans became cheaper by 2.2%. Given that the overall food price index increased, most foods became more expensive indeed. The biggest increase was for maize flour (the retail price index went up by 26.9%), which interestingly is almost entirely domestically produced. Another noticeable increase happened in the case of sunflower oil, which gained 21.0% in value. Sunflower oil is produced both by Georgian and foreign producers, meaning that imports play an important role in the case of this food product.
The weakening of the local currency is definitely part of the story; however, it cannot fully explain food price inflation. The following aspects should be considered as well:
World prices. According to FAO’s food price index, world food prices started falling in 2011. The index went down by 30% from 229.9 in 201,1 to 161.5 in 2016. International prices are transmitted with a lag to local markets, and reduce upward pressure on local prices created by currency depreciation.
Local production. There is a noticeable increase in the production of some crops in Georgia. According to the latest available data, wheat production has more than doubled (by 166%). Meat production has also increased by 13.3%, whereas milk and milk products production has increased by 3%. The increased supply of these products also puts downward pressure on prices.
Stocks. The availability of stocks plays important role in food price volatility and allows producers to cope better with short-term shocks. For example, according to the latest data, in the case of maize, stocks comprised 38% of the total amount of maize supplied to the market. Potato stocks reached 21% of the total potato supply, and wheat stocks equaled 5.7% out of the total wheat supply.
It is hard to say which factor has the leading role in causing a food price change. The whole story is definitely not only about exchange rates, but a thoughtful food security policy that ensures access to food for many extremely poor Georgians.