ბენჯამინ ფრანკლინმა ერთხელ თქვა: „სამყაროში მხოლოდ ორი რამ არის გარდაუვალი: სიკვდილი და გადასახადები“. ჩვენ გვაქვს გადასახადი, რომლითაც შეიძლება, ასობით მილიონი ადამიანი ნაადრევ სიკვდილს გადავარჩინოთ. დროა, ეფექტურად გამოვიყენოთ ის.
-პრაბჰატ ჯა
საყოველთაოდ აღიარებულია, რომ სიგარეტი მავნეა ადამიანის ჯანმრთელობისთვის. მიუხედავად ამისა, ყოველთვის, როდესაც მთავრობა ცდილობს, სიგარტზე ფასის გაზრდით დაარეგულიროს მასზე მოთხოვნა, საზოგადოებისგან ძალზე არაერთგვაროვან რეაქციას იღებს. ერთნი (უმეტესად არამწეველები) მიესალმებიან ამ ნაბიჯებს, მეორენი კი ხელისუფლებას სიხარბეში ადანაშაულებენ და არაეფექტუად თვლიან ამგვარ პოლიტიკას. ვინ არის მართალი და ვინ ცდება ამ ცხარე კამათში? მოდით, ახლოდან შევისწავლოთ ფაქტები.
2017 წლის პირველ იანვარს ქართველი მწეველებისთვის სიგარეტის ფასი მეხუთეჯერ გაიზარდა ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში. ამჯერად აქციზის გადასახადი ერთ შეკვრა ფილტრიან სიგარეტზე 60 თეთრით გაიზარდა, უფილტრო სიგარეტების შეკვრაზე – 30 თეთრით.
განმარტების მიხედვით, აქციზის გადასახადი არის არაპირდაპირი გადასახადი, რომელიც გარკვეული საქონლის გაყიდვაზე წესდება და, როგორც წესი, მას თან სდევს მაღალი სოციალური ხარჯი. ეს იმას ნიშნავს, რომ მომხმარებელი პირდაპირ არ იხდის გადასახადს, ტვირთი თავდაპირველად მწარმოებელს აწვება, თუმცა ეს უკანასკნელი გადასახადს პროდუქტის ფასში ასახავს და ამგვარად გადასახადი მომხმარებელზე გადადის. აქციზის გადასახადის ტიპობრივი მაგალითებია გადასახადი ალკოჰოლზე, სიგარეტზე, წამალზე, ნავთობსა და აზარტულ თამაშებზე. გარდა ამ ჩამონათვლისა, ზოგიერთ ქვეყანაში აქციზით იბეგრება ტკბილეული, გამაგრილებელი სასმელები და სხვა შაქრის შემცველი პროდუქტები.
ზოგადად, სიგარეტზე აქციზის გადასახადი ორ ელემენტს მოიცავს: სპეციფიკურ კომპონენტს, რომელიც გამოხატულია, როგორც ფიქსირებული თანხა ერთ შეკვრა სიგარეტზე და ადვალორულ (ფასთან შესაბამის) კომპონენტს, რომელიც გამოხატულია, როგორც პროდუქტის საცალო ფასის გარკვეული პროცენტი. საქართველოში, სიგარეტზე აქციზის გადასახადი პირველად 2013 წლის სექტემბერში გაიზარდა. 2015 წლის ივლისიდან მას დაემატა ადვალორული კომპონენტი, რომელმაც გასაყიდი ფასის 5% შეადგინა (2016 წლიდან – 10%). 2017 წლის დასაწყისიდან ფილტრიანი სიგარეტის ფასში მინიმუმ 187 თეთრი (სპეფიციკური+ადვალორული კომპონენტი) წმინდად აქციზის გადასახადზე მოდის.
აქციზის გადასახადი |
სიგარეტი |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
| სპეციფიკური კომპონენტი | გაფილტრული | 60 | 60 | 60 | 75 | 75 | 90 | 90 | 110 | 170 |
| გაუფილტრავი | 15 | 15 | 15 | 20 | 20 | 25 | 25 | 30 | 60 | |
| ადვალორული კომპონენტი | გაფილტრული | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 5% | 10% | 10% |
| გაუფილტრავი | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 5% | 10% | 10% |
სიგარეტზე აქციზის ბოლოდროინდელ ზრდას რამდენიმე მიზეზი აქვს. პირველია, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენლები ამბობენ, საზოგადოების ჯანმრთელობის გაუმჯობესება სიგარეტზე ფასის გაზრდით სიგარეტის მოხმარების შემცირების გზით. მეორე, საერთაშორისო ხელშეკრულებების თანახმად1, საქართველო ვალდებულია, გააძლიეროს კონტროლი თამბაქოს მოხმარებაზე. მესამე, აქციზი უბრალოდ მარტივი (და, შესაძლოა, საქართველოში ერთადერთი) გზაა, გავზარდოთ ბიუჯეტში საგადასახადო შემოსავლები2.
შეუძლია მთავრობას, მართლაც ორი კურდღელი დაიჭიროს ერთი გასროლით – ანუ, გააუმჯობესოს ერის ჯანმრთელობა და, ამავდროულად, ბიუჯეტში დამატებითი თანხებიც მოიზიდოს? მოდით, ვნახოთ, რა როლს თამაშობს აქციზი თითოეული ამოცანის გადაჭრაში.
2017 წლის ბიუჯეტის გეგმის თანახმად, ნავთობზე, მანქანებსა და სიგარეტზე გაზრდილი აქციზის გადასახადი ჯამში დამატებით 597 მილიონ ლარს მოუტანს ბიუჯეტს, აქედან 200 მილიონი სიგარეტიდან შეგროვდება. ეს ამბიციური პროგნოზი საკმაოდ რეალისტურია, თუ წინა საგადასახადო შემოსავლების დინამიკას გავიხსენებთ – 2011 წელს 232 მილიონიდან ის 549 მილიონამდე გაიზარდა 2016 წელს (იხ. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი).
სიგარეტის მოხმარებაზე წარმოდგენა შეგვიძლია შევიქმნათ ფინანსთა სამინისტროს მიერ გაცემული აქციზის მარკების რაოდენობის მიხედვით (როგორც წესი, ერთი აქციზის მარკა ნიშნავს ერთ გაყიდულ სიგარეტის კოლოფს).
2015 და 2016 წლებში მოგროვებული მარკების რაოდენობა ნათლად გვიჩვენებს, რომ შემცირდა იმპორტირებული ფილტრიანი სიგარეტის (ყველაზე ძვირადღირებული ჯგუფი ბაზარზე) მოხმარება. შემცირებულია ადგილობრივი ფილტრიანი სიგარეტების რაოდენობაც. თუმცა გაიზარდა ადგილობრივი უფილტრო სიგარეტების რაოდენობა, მიუხედავად იმისა, რომ ფასი საგრძნობლად გაიზარდა მათზე (პროცენტულად, იხ. ქვემოთ წარმოდგენილი გრაფიკი)3.
ნათელია, რომ მწეველებმა ფასის ზრდას ძვირადღირებული ფილტრიანი სიგარეტის (ადგილობრივი და უცხოური) უფრო იაფი უფილტრო ადგილობრივი სიგარეტით ჩანაცვლებით უპასუხეს.
ეს კი ცუდი ამბავია ხელისუფლებისთვის, რადგან უფილტრო სიგარეტის მოხმარება მეტ საფრთხეს უქმნის ადამიანთა ჯანმრთელობას.
მეტიც, მიუხედავად იმისა, რომ ხალხი ნაკლებ უცხოურ სიგარეტს ეწევა, ჯერჯერობით არ შემცირებულა იმპორტირებული სიგარეტის ღირებულება. პირიქით, იმპორტის ღირებულება გაიზარდა 2012 წლის 90.2 მილიონი აშშ დოლარიდან 101.4 მილიონ აშშ დოლარამდე 2016 წელს (გაცვლითი კურსის ეფექტის გათვალისწინების გარეშე).
თუმცა სიგარეტზე ფასის ზრდამ, შესაძლოა, გარკვეული სარგებელი მაინც მოუტანა ადგილობრივ მწარმოებლებს. სიგარეტის ექსპორტი მკვეთრად გაიზარდა 2012 წლის 5 ათასი აშშ დოლარიდან 10.4 მილიონ აშშ დოლარამდე 2016 წელს.
ეს, შესაძლოა, იმის მანიშნებელია, რომ წარმოების მაღალი ხარჯები უბიძგებს ადგილობრივ მწარმოებლებს, კონკურენცია გაუწიონ უფრო მაღალი საფასო სეგმენტის მწარმოებლებს და გააუმჯობესონ თავიანთი პროდუქტების ხარისხი. ამის დადებითი შედეგია ადგილობრივი სიგარეტების საექსპორტო პოტენციალის ზრდა.
საინტერესოა, გადავხედოთ ლიტერატურას, რომელიც სწავლობს აქციზის გადასახადის გავლენას მოწევაზე. ერთ-ერთი ნაშრომი, „თამბაქოს დაბეგვრის და ფასდადების გავლენა მოწევაზე მაღალი რისკის მატარებელ მოსახლეობაში: ცოდნის სინთეზი“, აანალიზებს 108 არსებულ კვლევას, რომლებიც ეხება კავშირებს დაბეგვრასა და მოსახლეობის სხვადასხვა ქვეჯგუფებში თამბაქოს მოწევას შორის. ავტორებმა დაასკვნეს, რომ სიგარეტზე ფასის ზრდა გადასახადის მეშვეობით ეფექტური ნაბიჯია ახალგაზრდებზე ზემოქმედებისთვის, რომლებიც ფასის მიმართ ორჯერ და სამჯერ უფრო მგრძნობიარეები არიან, ვიდრე ზოგადი მოსახლეობა. მათ დაასკვნეს, რომ ფასის ზრდა ამცირებს მწეველთა რაოდენობას, სიგარეტის მოხმარებას და მოწევის დაწყებას ახალგაზრდებში.
ნაკლებად აშკარაა, მაგრამ მაინც ძლიერია ამ ნაბიჯების ზემოქმედება ახალგაზრდა ზრდასრულებზე და დაბალი სოციალურ-ეკონომიკური სტატუსის მქონე ადამიანებზე. თუმცა, დაბალი შემოსავლის მქონე ადამიანების შემთხვევაში, ისმის კითხვა, რამდენად სამართლიანია აქციზის გადასახადი. ზოგიერთი ლიტერატურა მიიჩნევს, რომ გადასახადი სიგარეტზე ღარიბებზე დაწესებული რეგრესული გადასახადია. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, დაბალი შემოსავლების მქონე ადამიანების განკარგვად შემოსავლებში უფრო დიდი წილი უკავია აქციზში გადახდილ ფულს, ვიდრე მაღალი შემოსავლების მქონე ადამიანების განკარგვად შემოსავლებში. გარდა ამისა, კვლევებით ნავარაუდევია, რომ, რადგან დაბალი სოციალურ-ეკონომიკური სტატუსის მქონე ადამიანებში მოწევის მაჩვენებლი უფრო მაღალია, თითოეული მათგანის მიერ გადახდილი თამბაქოს გადასახადი მეტია, ვიდრე მაღალშემოსავლიანების მიერ გადახდილი.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, თამბაქოზე დამოკიდებულებას, შესაძლოა, საკუთარი წვლილი შეაქვს იმ მანკიერი წრის ჩამოყალიბებაში, რომელიც ღარიბ ადამიანებს სიღარიბიდან თავის დაღწევის საშუალებას არ აძლევს. შესაძლოა, საქართველოც იდგას ამ პრობლემის წინაშე.
პასუხი ჩვენს თავდაპირველ კითხვაზე დადებითია:
• საქართველოს მთავრობამ წარმატებით შეამცირა სიგარეტის მოხმარება – 2012 წელთან შედარებით, 2016 წელს, ფინანსთა სამინისტროს მიერ გაცემული აქციზის მარკების ჯამური რაოდენობა 11.8%-ით შემცირდა, ეს კი მოხმარების დაახლოებით 62 მილიონი კოლოფით შემცირებას ნიშნავს. თუმცა ამ პოლიტიკის შედეგი ჯანმრთელობის თვალსაზრისით, შესაძლოა, არც ისე ცალსახაა, რადგან მაღალი ხარისხის სიგარეტი ჩანაცვლდა დაბალი ხარისხის სიგარეტით.
• მთავრობის საგადასახადო შემოსავლები სიგარეტზე აქციზის გადასახადიდან მნიშვნელოვნად გაიზარდა (2011 წლის 232 მილიონი ლარიდან 2016 წლის 549 მილიონ ლარამდე).
თუმცა, ვიდრე გამარჯვებას იზეიმებდეს, ხელისუფლებამ ყურადღება უნდა მიაქციოს რამდენიმე რამეს: პირველი, ფასების ზრდას თან უნდა სდევდეს სტრატეგიები, რომლებიც გააბათილებენ ამ პოლიტიკის უარყოფით გავლენას დაბალი სოციალურ-ეკონომიკური სტატუსი მქონე მოსახლეობაზე და მძიმე და/ან დიდი ხნის მწეველებზე. მეორე, კიდევ უფრო მკაცრად უნდა გაკონტროლდეს კონტრაბანდული სიგარეტი, რათა თამბაქოს დაბეგვრამ მომავალში მეტი შედეგი მოიტანოს. მესამე, მთავრობამ უნდა გაითვალისწინოს, რომ როგორც კი ფასების ზრდა გარკვეულ დონეს მიაღწევს, სიგარეტიდან მიღებული საგადასახადო შემოსავლები შემცირებას დაიწყებს.
ეს უკანასკნელი იქნება ხელისუფლების გადაწყვეტილების – სიგარეტის ფასებზე ზეწოლის გაგრძელების – ნამდვილი გამოცდა. საზოგადოების ჯანმრთელობისთვის კი, მოდით, ჩვენ ვისურვოთ, რომ მთავრობის ქმედებებმა გაიმეოროს ნიუ იორკის ყოფილი მერის მაიკლ ბლუმბერგის გამონათქვამის სულისკვეთება: „ბოლომდე ჩემი ნება რომ იყოს, ისე გავზრდიდი სიგარეტზე გადასახადს, რომ მისგან მიღებული შემოსავლები ნოლამდე დაეცეს“.
1 ასოცირების ხელშეკრულება საქართველოს ავალდებულებს, შეასრულოს ევროდირექტივა 2011/64/EU, რაც იმას ნიშნავს, რომ მომავალში აქციზის გადასახადი არ უნდა იყოს საშუალო შეწონილი საცალო ფასის 60%-ზე ნაკლები და 1.8 ევროზე (დაახლოებით 5 ლარზე) ნაკლები ერთ შეკვრა სიგარეტზე. შესაბამისად, მომდევნო წლებში აქციზის კიდევ უფრო მკვეთრად ზრდაა მოსალოდნელი.
2 2014 წლიდან, ეკონომიკური თავისუფლების აქტის თანახმად, ახალი გადასახადის შემოღება ან გადასახადის განაკვეთის გაზრდა (გარდა აქციზის გადასახადისა) მხოლოდ რეფერენდუმის მეშვეობით არის შესაძლებელი. შედეგად, ხელისუფლებას საგადასახადო შემოსავლების გასაზრდელად მხოლოდ ერთი ფისკალური ინსტრუმენტი, აქციზი აქვს.
3 საქართველოზე არსებული მონაცემების მიხედვით, საგადასახადო განაკვეთის ზრდა თითქმის მთლიანად აისახა სიგარეტის საბოლოო საცალო ფასზე. სტატისტიკა გვიჩვენებს, რომ აქციზის გადასახადი იწვევს სიგარეტზე ფასების პირდაპირ და მყისიერ ზრდას – 2011 წლის იანვრიდან გაუფილტრავ ადგილობრივ სიგარეტზე ფასი 112%-ით გაიზარდა, გაფილტრულზე – 92%-ით, იმპორტულ გაფილტრულ სიგარეტზე – 69%-ით. ღირებულების თვალსაზრისით, ძვირადღირებული სიგარეტის (რომელიც იაფ სიგარეტზე უკეთესი ხარისხის არის, სავარაუდოდ) ფასი მეტად გაიზარდა ვიდრე იაფისა ადვოლარული კომპონენტის გამო.

Benjamin Franklin once said, “In this world, nothing can be said to be certain, except death and taxes.” Yet we have a tax that could prevent hundreds of millions of premature deaths. It is time to use it more effectively.
-Prabhat Jha
It is a truth universally acknowledged, that cigarettes are bad for human health. Yet, whenever the government tries to regulate the consumption of cigarettes by increasing their price, it gets a very mixed reaction from the public. Some people (mostly non-smokers) welcome these policies, while others accuse the government of being greedy and proclaim the policies ineffective. Who is right and who is wrong in this debate? Let’s take a closer look at the facts.
On January 1, 2017, Georgian tobacco smokers faced the fifth tax hike on cigarettes during the last five years. This time, the excise tax was increased by 60 tetri per pack of filtered and by 30 tetri per pack of non-filtered cigarettes.
By definition, an excise tax is an indirect tax charged on the sale of certain goods, which usually have a high social cost. This means that a consumer does not directly pay the tax, but the burden initially falls on the producer, who, by including it in the product's price, passes the tax on to the consumer. Typical examples of excise duties are taxes on alcohol, cigarettes, drugs, fuels, and gambling. In addition to these, even candies, soft drinks, and other products containing sugar are objects for excise tax in some countries.
In general, the excise tax on cigarettes comprises two components: a specific component – expressed as a fixed amount per cigarettes’ pack; and an ad valorem component – expressed as a percentage of the product’s retail price. In Georgia, the first increase of excise tax on cigarettes happened in September 2013; from July 2015, the ad valorem component was added – it constituted 5% of the retail price (10% from 2016). From the beginning of 2017, a minimum of 187 tetri (specific + ad valorem component) is a pure excise tax component in the price of filtered cigarettes.
Table 1: An excise tax on Cigarettes
Excise Tax |
Cigarettes |
2011 |
2012 |
2013 |
Sep,
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
Specific Component | Filtered | 60 | 60 | 60 | 75 | 75 | 90 | 90 | 110 | 170 |
Non-filtered | 15 | 15 | 15 | 20 | 20 | 25 | 25 | 30 | 60 | |
Ad valorem Component | Filtered | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 5% | 10% | 10% |
Non-filtered | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 5% | 10% | 10% |
There are a number of reasons behind the recent hike in excise tax on cigarettes. First, according to government representatives, the main aim is to improve public health outcomes by affecting the consumption of cigarettes through higher prices. Second, Georgia is obliged to increase control on tobacco consumption in accordance with international arrangements1. Third, the excise tax is simply a good source (maybe the only way in Georgia) for easily increasing budget tax revenues2.
Can the government really kill two birds with one stone – i.e. increase the health of the nation AND fill the budget coffers with the extra money? Let’s look at how well the excise tax has been helping in both areas so far.
According to budget plan 2017, increased excise tax rates on fuels, cars, and cigarettes will together accumulate additional 597 million GEL tax receipts, of which about 200 million GEL will be collected from cigarettes. This ambitious projection is pretty realistic considering previous dynamics of tax receipts – from 232 million GEL in 2011 to 549 million GEL in 2016 (see the figure below).
We can make a judgment about the consumption of cigarettes based on the number of excise stamps sold by the government (typically, one excise stamp translates into a pack of cigarettes sold).
Looking at the number of stamps sold between 2015 and 2016 we can clearly see a reduction in consumption of imported filtered cigarettes (the most expensive group on the market). The quantity of domestic filtered cigarettes has also declined. However, the amount of domestic non-filtered cigarettes increased, despite the substantial, in percentage terms, price hike (see the figure below)3.
Clearly, some smokers reacted to the price hike by substituting away from more expensive filtered (domestic and foreign) cigarettes towards cheaper non-filtered domestic ones.
This is not good news for the government, given that non-filtered cigarettes are also the lower quality and more dangerous for health.
Moreover, despite the fact that people started consuming fewer foreign cigarettes so far we have not seen a reduction in the value of cigarette imports. On the contrary, import values increased from 90.2 million USD in 2012 to 101.4 million USD in 2016 (without considering the exchange rate effect).
Yet, an increase in cigarette prices may have a silver lining for domestic producers. The export of cigarettes sharply increased from 5 thousand USD in 2012 to 10.4 million USD in 2016.
This may indicate that higher production costs are forcing domestic producers to compete in a higher price range and improve the quality of their products. The positive side effect of this is the increased export potential of locally-made cigarettes.
It is interesting to look at the literature that studies the effects of excise taxes on smoking behavior. One paper “Effects of Tobacco Taxation and Pricing on Smoking Behavior in High-Risk Populations: A Knowledge Synthesis” analyzes 108 existing studies on the linkage between taxation and smoking behavior for different subgroups of the population. The authors concluded that raising cigarette prices through increased taxes is an effective policy measure for youth, which is two to three times more price-responsive than the general population. They conclude that increase prices reduce smoking participation, consumption of cigarettes, and smoking initiation among youth.
Less pronounced but still strong effects are observed in the case of young adults and persons with low socioeconomic status. However, the main concern with lower-income individuals is about the fairness of excise tax. Some literature suggests that cigarette tax is a regressive tax on the poor. In other words, the share of money paid on excise tax in their disposable income is much higher than the same indicator for high-income persons. In addition, studies propose that because people of lower socioeconomic status have higher smoking rates, they pay more tobacco tax per capita than those with higher incomes.
In other words, smoking addiction may be contributing to a vicious cycle that keeps poor people in poverty. This could be a problem for Georgia as well.
The answer to our initial question appears to be yes:
• The government of Georgia has successfully reduced consumption of cigarettes – the total number of excise stamps granted by the Ministry of Finance reduced by 11.8% in 2016 compared to 2012, which is a 62 million cigarette’s pack reduction of consumption. That being said, the effect on health may not be clear, since there is some substitution from higher quality cigarettes to lower quality ones.
• The government tax receipts from cigarette excise tax increased significantly (from 232 million GEL in 2011 to 549 million GEL in 2016).
Yet, before celebrating victory, the government should keep in mind several things: First, increased prices have to be accompanied by strategies to mitigate any adverse consequences on low socioeconomic status population and heavy and/or long-term smokers. Second, more aggressive control of contraband cigarettes is needed to make tobacco taxation more effective in the future. Third, the government should keep in mind that once the price hike reaches a certain level, the tax revenues from cigarettes may start to drop.
The last point will be a real test of the government’s resolve to keep the pressure on cigarette prices. And for the sake of society’s health, let us hope that the government’s actions will echo the sentiment of the former New York City mayor Michael Bloomberg, who once said “If it were totally up to me, I would raise the cigarette tax so high the revenues from it would go to zero.”
1 Association Agreement obliges Georgia to implement the 2011/64/EU directive, which means that in the future excise tax must constitute not less than 60% of the weighted average retail price and not less than 1.8 euro (about 5 lari) per pack of cigarettes. Therefore, a more dramatic rise in excise tax is expected in the upcoming years.
2 Since 2014, according to Economic Liberty Act, the introduction of new taxes or an increase of the tax rates (except the excise tax) is possible only based on the affirmative vote in a nationwide referendum. Consequently, the excise tax is the only fiscal instrument left in the government’s hands to increase tax revenues.
3 Based on available data for Georgia, an increase in the tax rate is almost fully translated into the final retail prices of cigarettes. The statistics suggest that excise taxes directly and immediately cause an increase in cigarette prices – since January 2011 prices of non-filtered and filtered domestic cigarettes rose by 112% and 92% respectively, while imported filtered cigarettes rose in prices by 69%. In value terms, the price of expensive cigarettes (which are supposed to be better quality than cheaper ones) increased more than cheaper ones due to the ad valorem component.