ოდესმე გსმენიათ იმ იდუმალ კანონზე, რომლითაც ქალაქის ზომის გამოცნობაა შესაძლებელი? თუ მეტყვით ქვეყნის ყველაზე დიდი ქალაქის მოსახლეობის რაოდენობას, გეტყვით რა ზომისაა ქვეყნის სიდიდით მეორე და მომდევნო ქალაქები. 1949 წელს ჯორჯ ზიპფმა გამოიგონა მარტივი თეორია, სახელად რანგისა და ზომის წესი, იგივე „ზიპფის კანონი,“ რომლის მიხედვითაც, სიდიდით მეორე და მომდევნო ქალაქები უნდა იყოს ყველაზე დიდი ქალაქის პროპორციული ნაწილი. მაგალითად, თუ ქვეყნის ყველაზე დიდ ქალაქში ერთი მილიონი ადამიანი ცხოვრობს, წესის თანახმად, სიდიდით მეორე ქალაქის მოსახლეობა უნდა იყოს პირველის ნახევარი. მესამე – ერთი მესამედი და ასე შემდეგ. რა თქმა უნდა, ეს კანონი ყველა ქვეყანაზე არ მართლდება. თუმცა, ბევრი ქვეყნის, განსაკუთრებით განვითარებული ქვეყნების (მაგ.: აშშ-ის) ქალაქების მოსახლეობა ამ წესს ემორჩილება.
მეორე, ე.წ. „მთავარი ქალაქის“ ცნობილი კონცეფცია კიდევ უფრო ადრე, 1939 წელს შეიმუშავა მარკ ჯეფერსონმა. ამ კონცეფციის თანახმად, მთავარი ქალაქის მოსახლეობა მინიმუმ სამჯერ აღემატება სიდიდით მეორე ქალაქს (ბევრ ქვეყანაში განსხვავება კიდევ უფრო დიდია) და ქვეყანაში ბევრი გაცილებით პატარა ქალაქი და დასახლებაა. მთავარი ქალაქი მხოლოდ მოსახლეობის თვალსაზრისით არ არის წამყვანი, იგი წარმოადგენს ეროვნული იდენტობის ეკონომიკურ და კულტურულ ცენტრს. ყველაზე მეტი სამუშაო ადგილი სწორედ ამ ქალაქში იქმნება და ქვეყნის დანარჩენი ნაწილი მასზეა დამოკიდებული ეკონომიკურად, პოლიტიკურად, კულტურულად და ტრანსპორტირების კუთხით. უნდა აღინიშნოს, რომ მთავარი ქალაქის არსებობა პირდაპირ არ არის დაკავშირებული ქვეყნის განვითარების ტემპთან. მაგალითად, გაერთიანებული სამეფოს მთავარი ქალაქი ლონდონია (7 მლნ.), თუმცა სიდიდით მეორე ქალაქის, ბირმინგემის მოსახლეობა მხოლოდ 1 მილიონია. ბევრი ნაკლებად განვითარებული ქვეყნის ქალაქებში პირველობის ხარისხი მაღალია, განვითარებული ქვეყნების უმეტესობაში – დაბალი. პირველობის მაღალ დონეს ორი ფაქტორი განაპირობებს: განუვითარებელი ეკონომიკა და ეკონომიკა, რომელშიც სოფლის მეურნეობა დომინირებს.
მეორე კონცეფცია ასახავს საქართველოს სიტუაციას. ქვეყნის დედაქალაქში, თბილისში 1.1 მილიონზე მეტი ადამიანი ცხოვრობს, მას მოსდევს ზომით გაცილებით პატარა ქალაქები: ქუთაისი (147 ათასი ადამიანი) და ბათუმი (156 ათასი ადამიანი).
განვითარებულ ქვეყნებში მთავარი ქალაქის არსებობა არ ქმნის განსაკუთრებულ პრობლემას (ასეთი მაგალითები შედარებით იშვიათია), საქართველოს მსგავს განვითარებად ქვეყნებში კი მათ შეიძლება განვითარება შეაფერხონ.
რატომ შეიძლება თბილისი, როგორც მთავარი ქალაქი, იყოს პოტენციური პრობლემა? ამ მოვლენის მთავარი ნეგატიური ფაქტორი ისაა, რომ ის ქვეყნის სხვა ნაწილებზე გაცილებით სწრაფად ვითარდება, რაც იწვევს სიმდიდრის, ძალაუფლებისა და ინვესტიციების არათანაბარ გადანაწილებას რეგიონებს შორის, განათლების არათანაბარ განაწილებას, ეკონომიკისა და რესურსების არათანაბარ განვითარებას, აჩენს ისეთ უარყოფით გარეგან ფაქტორებს, როგორებიცაა არამდგრადი ურბანული განვითარება, რაც, თავის მხრივ, ეკოლოგიურ სტაბილურობაზე მოქმედებს.
2006 წელს ქუთაისის მოსახლეობა 190 ათასი ადამიანი იყო. დღეს რაოდენობა დაახლოებით 30%-ით არის შემცირებული (საქსტატი, 2016 წ.). მიგრაციის ყველაზე დიდი წილი თბილისსა და უცხოეთზე მოდის. შესაძლო მიზეზები უკავშირდება განათლების არათანაბარ განაწილებას, რაც იწვევს მცირე ქალაქებიდან მთავარ ქალაქებში „ტვინების გადინებას“, დასაქმების ნაკლებ შესაძლებლობებს, ბიზნესისთვის ქალაქის არამიმზიდველობას, ინდივიდუალური განვითარების ნაკლებ შესაძლებლობებს.
თუ რეგიონების შემოსავლებს შევხედავთ, მათ შორის დიდ განსხვავებას დავინახავთ. საქსტატის მიხედვით, თბილისში საშუალო თვიური შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე 60%-ით მეტია, ვიდრე იმერეთში, რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში. იმერეთში დასაქმებულის საშუალო თვიური ანაზღაურება 604.6 ლარია, თბილისში კი – 1006.7 (განსხვავება 67%-ია).
თბილისი არის ქვეყნის პოლიტიკური და ფინანსური ცენტრი. წინა ხელისუფლება შეეცადა პოლიტიკური ინსტიტუტების დეცენტრალიზაციას და 2012 წელს საქართველოს პარლამენტი თბილისიდან ქუთაისში გადაიტანა. ამ ნაბიჯის მიზანი იყო ქალაქის და მასთან ერთად რეგიონის ეკონომიკური განვითარება. თუმცა ამ ნაბიჯმა არ მოიტანა იმ მასშტაბის დადებითი ცვლილებები ქალაქში, როგორსაც ელოდენ.
თანამედროვე ტენდენციები იმის მანიშნებელია, რომ სიტუაცია, შესაძლოა, იცვლება და ქუთაისი თბილისის ტემპს ეწევა. ჩვენი ხაჭაპურის ინდექსის მონაცემები უკვე მიგვანიშნებს შესაძლო დადებით დინამიკაზე; უკანასკნელ თვეებში ხაჭაპური ქუთაისში უფრო ძვირია, ვიდრე სხვა ქალაქებში. ამის ერთ-ერთი ახსნა მოთხოვნაში უნდა ვეძებოთ. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მიხედვით, 2017 წლის იანვარში საქართველოში შემოსული ტურისტების რაოდენობა 19.8%-ით არის გაზრდილი გასულ წელთან (2016 წლის იანვართან) შედარებით. 2017 წლის იანვარშიც, გასულ წელთან (2016 წლის იანვარი) შედარებით 121%-ით გაიზარდა ქუთაისის აეროპორტინდან ფრენების რაოდენობა.
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში ფრენები ყველაზე იაფია საქართველოს მასშტაბით, შესაბამისად, მოთხოვნაც იზრდება. მეტიც, აეროპორტმა ქუთაისს დაუბრუნა სატრანსპორტო ცენტრის ფუნქცია, აეროპორტიდან ძალიან ადვილია მესტიაში, წყალტყუბოში ან საქართველოს ზღვისპირეთში მოგზაურობა.
უძრავი ქონების მონაცემებიც დადებით ცვლილებებზე მიანიშნებს. ქუთაისში რეკლამების (საცხოვრებელი ბინების, სახლების თუ კომერციული ფართის შესახებ) რაოდენობა 2016 წლის პირველ ნახევარში 70%-ით გაიზარდა 2015 წლის მეორე ნახევართან შედარებით. ამასთან, 2015 წელთან შედარებით, 2016 წელს ტრანზაქციების რაოდენობა 13%-ითაა გაზრდილი.
ქუთაისში ბოლო დროს განხორციელებული ინვესტიციები ბიზნესში დადებითი ცვლილებების იმედს იძლევა. ქუთაისის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა ნელ-ნელა იზიდავს ბიზნესებს. კარგი მაგალითია „ჰუალინგ ჯგუფი,“ რომელმაც 30 მლნ. აშშ დოლარის ინვესტიცია ჩადო. ამჟამად ჰუალინგის თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში 5 საწარმო მოქმედებს: ხის გადამამუშავებელი, ავეჯის მწარმოებელი, ქვის გადამამუშავებელი, ლითონის კონსტრუქციების და მატრასების მწარმოებელი. კიდევ ერთ ინვესტიციას (12 მლნ. აშშ დოლარის) გეგმავენ ინვესტორები დუბაიდან, კერძოდ, ქუთაისში მზის პანელების წარმოებას თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის პირობებში.
უახლესი ინფორმაციით, საერთაშორისო ბრენდები დაინტერესდნენ ქუთაისის ბაზარზე შესვლით. ქუთაისში გაიხსნება მაკდონალდსის მეორე ფილიალი, ასევე, დანკინ დონატსი და ვენდისი.
მეტიც, ქუთაისმა, შესაძლოა, აკადემიური ცენტრის ფუნქციაც დაიბრუნოს, ფონდი „ქართუ“ აპირებს, 1 მილიარდი ევროს ინვესტიცია ჩადოს ქუთაისის კამპუსის მშენებლობაში. უნივერსიტეტი მოემსახურება 60,000 სტუდენტს. მას ექნება თანამედროვე ინფრასტრუქტურა, ეყოლება ქართველი და უცხოელი პროფესიული აკადემიური პერსონალი. უნივერსიტეტი ქართველ და უცხოელ სტუდენტებს თანამედროვე აკადემიურ და კვლევით პროგრამებს შესთავაზებს. ქუთაისისთვის ეს იქნება შესანიშნავი შესაძლებლობა, გახდეს განათლების რეგიონული ცენტრი.
ქუთაისის დასავლეთ საქართველოს ცენტრად გადაქცევა თბილისსაც განტვირთავს და, ამასთან, ძლიერი რეგიონული ცენტრიც შეიქმნება. ძალიან მნიშვნელოვანია ფუნქციებისა და ძალაუფლების თბილისიდან რეგიონებზე დეცენტრალიზაცია, რათა ქვეყანა მდგრადი განვითარების გზას დაადგეს. იმედია, ამ ტენდენციებს შედეგად დასაქმების შესაძლებლობების გაუმჯობესება და ინდუსტრიული ცვლილებები მოჰყვა, რათა ნაკლებმა ადამიანმა მოისურვოს დედაქალაქში გადაცხოვრება.

Have you ever heard about a mysterious law that predicts the size of a city? If you tell me the population of the largest city in a country, I can tell you the size of the second and third-biggest cities. In 1949, George Zipf came up with the simple theory called the rank-size rule, or “Zipf 's law.” Applied to the size of cities, this law says that the second city and following smaller cities should represent a proportion of the largest city. For example, if the largest city in a country is populated with one million citizens, according to the law, the population of the second city would be one-half of the first. The third would contain one-third and so on. Of course, this is not true for all countries. However, many nations, especially in the developed world, display this kind of pattern in terms of their cities populations’ (e.g., the U.S.).
Another famous concept, called “Primate City,” was developed even earlier, in 1939, by Mark Jefferson. The idea behind the concept is the following: Primate City is the main city, with a population at least three times larger than the second-largest city (for numerous countries, the gap is much bigger), with many much smaller cities and towns in the country. A Primate City is not only large by population but also represents an economically dominant and cultural center of national identity. It creates most of the jobs, and the rest of the country depends on it for major economic, political, cultural, and transportation needs. It should be noted that the concept of a Primate City is not directly related to a country’s development rate. For example, we could think of the United Kingdom with London (7 mnl.) as the Primate City and the second-largest city being Birmingham, populated by 1 mnl. people. However, many less developed countries tend to follow a high degree of primacy, while most developed countries have a low degree of primacy. Two factors that affect high primacy include: having an underdeveloped economy, and/or an agriculturally dominant economy.
The last concept describes the situation in Georgia, where the capital city of Tbilisi is populated by more than 1.1 mln people, followed by many much smaller cities like Kutaisi (147 ths. people) and Batumi (154.6 ths. people).
While having Primate City in developed countries does not create a significant dilemma (such examples are rather rare), it could be a hindering factor for the development of less developed countries like Georgia.
Why is having Tbilisi as Georgia’s Primate City a potential problem? The main negative effect is that it develops faster than other parts of the country, causing an unequal distribution of wealth, power, and investments between regions, unequal distribution of education, unequal economic and resource development, and negative externalities such as unsustainable urban growth that affects environmental stability.
In 2006, the population of Kutaisi was 190 thousand people. I have now decreased by around 30% (Geostat 2016). The highest rates of migrations are to Tbilisi or abroad. Possible reasons are related to the unequal distribution of education, which causes "brain drain" from smaller settlements to a Primate City, low employment opportunities, low level of attraction for businesses, and lower opportunities for individual progress.
If we look at incomes across regions, a large gap can be observed. According to Geostat, the average monthly income per capita in Tbilisi is 60% higher than in the Imereti, Racha-Lechkhumi, and Kvemo Svaneti regions. The average monthly remuneration of employed persons in Imereti is 604.6 GEL, whereas it is 1006.7 GEL in Tbilisi (a 67% difference).
Tbilisi serves as the political and financial hub of the country. The previous government tried to decentralize political institutions by moving the Georgian Parliament from Tbilisi to Kutaisi in 2012. The rationale behind this move was to bring economic development to the city, and the region with it. However, the move was not followed by large positive changes in the city as expected.
Recent trends suggest that the situation may be changing and that Kutaisi is catching up with Tbilisi. The data from our Khachapuri Index has already hinted at possible positive dynamics; in recent months, the khachapuri continues to be more expensive in Kutaisi than in other cities. One explanation of this could be the on-demand side. According to the Georgian National Tourism Administration (GNTA), the number of tourists visiting the country went up by 19.8% in January 2017, compared to last year (January 2016). Also, the number of flights at Kutaisi International Airport increased by 121% in January 2017, compared to last year (January 2016).
Kutaisi International Airport has the cheapest flights in Georgia, and we see the corresponding increasing demand. Furthermore, the airport re-acquired a transportation hub function for Kutaisi, so it is very easy to visit Mestia, Tskaltubo, and or Georgia’s seaside from the airport.
Positive changes were also observed in real estate data. The number of ads (for flats, houses, and commercial property) in Kutaisi in the first half of 2016 went up by 70%, compared to the second half of 2015. Furthermore, the number of transactions (sold flats and houses) in 2016 increased by 13%, compared to 2015.
Recent business investments in Kutaisi also give some hope for possible positive changes. Opening a Free Industrial Zone in Kutaisi has slowly started to attract businesses. A good example is the “Hualing Group,” which has invested 30 mln USD. Currently, there are five enterprises operating in the Hualing free industrial zone: wood processing, furniture production, stone processing, metal construction, and mattress production. Another possible investment (12mln USD) is planned by investors from Dubai to start solar panel production in Kutaisi under the terms of the Free Industrial Zone.
According to recent information, international brands are interested in entering Kutaisi Market. The second McDonald’s branch will be opened in Kutaisi, followed by Dunkin Donuts and Wendy’s this year.
Moreover, Kutaisi may regain its function as an academic center, as the Kartu Fund is going to invest 1 billion EU to build a Kutaisi Campus University. The university will be able to accommodate 60,000 students. It will be equipped with modern infrastructure and staffed by Georgian and foreign academic professionals. It will be offering modern academic and research programs for Georgian and foreign students. This is a great opportunity for Kutaisi to become an educational hub in the region.
The development of Kutaisi as a center of West Georgia will relieve the current pressure on Tbilisi, and also will create a strong regional center. It is very important to decentralize functions and powers, from Tbilisi to the regions, in order to follow a sustainable development path in the country. Hopefully, these developments will be followed by increased opportunities for employment and industrial changes, so that fewer people will migrate to the capital.