„ეკონომიკური თავისუფლების აქტი“ ბოლო კვირების განმავლობაში საჯარო განხილვის საგანი გახდა. ამ სახელში ერთიანდება საქართველოს ორი საკანონმდებლო აქტი: 1) 2010 წელს კონსტიტუციაში შეტანილი ცვლილება, რომლის თანახმადაც ახალი გადასახადების დასაწესებლად ან საგადასახადო განაკვეთის გასაზრდელად საჭიროა რეფერენდუმის ჩატარება და 2) 2013 წელს ძალაში შესული კანონი ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ, რომელიც დამატებით შეზღუდვებს უწესებს ხელისუფლებას ფისკალურ პოლიტიკის განხორციელებაში (იხ. ცხრილი 1).
გადასახადების რაოდენობა |
6 |
მთავრობის დანახარჯები, წილი მშპ-ში | 30% |
ბიუჯეტის დეფიციტი, წილი მშპ-ში |
3% |
სახელმწიფო ვალი, წილი მშპ-ში | 60% |
ახალი გადასახადი/საგადასახადო განაკვეთის ზრდა | რეფერენდუმი (გარდა აქციზის გადასახადისა) |
ზოგიერთი ეკონომისტი აკრიტიკებს ამ კანონმდებლობას და ამტკიცებს, რომ ის ხელისუფლებას უზღუდავს ფისკალური პოლიტიკის ეფექტიანად გამოყენების შესაძლებლობას. ზოგიერთი ცენტრისტი-მემარცხენე პარლამენტის წევრი აქტიურად ავითარებს ამ იდეას და ამ კანონების გაუქმების ინიციატივით გამოდის. მეორეს მხრივ, ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ თავისუფლების აქტი, რომელიც, მართლაც, ზღუდავს მთავრობის დისკრეციულ უფლებას, დააწესოს ახალი გადასახადები ან გაზარდოს საჯარო ბიუჯეტი, თანხვედრაშია ხელისუფლების ეკონომიკური განვითარების ხედვასთან და ამიტომ არ საჭიროებს ცვლილებებს.
საქართველოს ეკონომიკური კანონმდებლობის ამ ნაწილის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, ამ სტატიაში ჩვენ სიღრმისეულად განვიხილავთ ორივე პოზიციას და ცალ-ცალკე გავაანალიზებთ ამ კანონმდებლობის ორ ყველაზე რელევანტურ შედეგს:
• მთავრობის შეზღუდვას, შემოიღოს ახალი გადასახადები (ან გაზარდოს არსებული გადასახადები)
• შეზღუდვებს, რომლებსაც ეს კანონები უქმნის სახელმწიფო ხარჯების ზრდაზე ორიენტირებულ ფისკალურ პოლიტიკას.
ახალი გადასახადების დასაწესებლად რეფერენდუმის აუცილებლობა, შესაძლოა, პრობლემად იქცეს, თუ ამ შეზღუდვის შედეგად მთავრობა ვერ ახერხებს ახალი (სპეციფიკური) გადასახადების შემოღებას, რომ ბაზრის მოთამაშეთა ინტერესები საზოგადოების ინტერესებს შეუსაბამოს (როგორც ეს უარყოფითი გარე ფაქტორების შემთხვევაში ხდება). ქვეყანაში შეზღუდული რაოდენობის გადასახადების არსებობა და ამ გადასახადების ფორმულირება, მართლაც, ქმნის იმის ალბათობას, რომ თავისუფლების აქტმა მთავრობას არ მისცეს საშუალება, შემოიღოს პოტენციურად სასარგებლო ეკონომიკური ინსტრუმენტები (მაგალითად, გადასახადი ჰაერში გაფრქვეულ ან მდინარეში ჩაშვებულ ერთ ერთეულ დამაბინძურებელზე) ან აქტის შედეგად გადაიდოს მათი შემოღება და საკანონმდებლო პროცესს დაემატოს არაპროგნოზირებადობის ყურადსაღები ელემენტი. ახალი საჭიროებების შესაბამისად, არსებული გადასახადების შეცვლაც კი თეორიულად შეიძლება ინტერპრეტირებული იყოს, როგორც „ახალი გადასახადის შემოღება“. თავისუფლების აქტის მოწინააღმდეგეები კიდევ უფრო მეტ პრობლემას იმაში ხედავენ, რომ გამოყენებული ინსტრუმენტის ლეგიტიმურობა დამოკიდებული იქნება არა მის მიერ მოტანილ სუფთა სარგებელზე ან ზარალზე, არამედ იმაზე, ჩათვლის, თუ არა სასამართლო ამ ინსტრუმენტს „ახალ გადასახადად“. ეს კი პოტენციურად შეუძლებელს ხდის კეთილდღეობის (და ეფექტიანობის) გაზრდის ინსტრუმენტის შემოღებას. იგივე პრობლემები იჩენს თავს ისეთ სიტუაციებში, როდესაც სახელმწიფო ბიუჯეტში გარე მაკროეკონომიკური შოკების გამო შემოსავლები მცირდება და მთავრობას არ შეუძლია გადასახადების გაზრდა (ან ვალის აღებას, რასაც ქვემოთ განვიხილავთ), რის გამოც ნაკლებოპტიმალური გადაწყვეტილებების მიღება უწევს (მაგალითად, მნიშვნელოვანი კაპიტალური დანახარჯების შემცირება), რომლებსაც, სავარაუდოდ, ეკონომიკაზე გრძელვადიანი უარყოფითი ეფექტი ექნებათ.
თუმცა სულაც არ არის აუცილებელი, მოვლენები ამგვარად განვითარდეს. თავისუფლების აქტი არ კრძალავს ახალი გადასახადების შემოღებას ან მარტივად გადასახადების გაზრდას. ის უბრალოდ ამგვარი ინიციატივების ლეგიტიმაციას საქართველოს მოსახლეობას ანდობს. არსებობს საფუძვლიანი მოსაზრება, რომ მოსახლეობა ინსტინქტურად ხმას გადასახადის გაზრდის (ან ახალი გადასახადის შემოღების) წინააღმდეგ მისცემს და გადასახის შემცირებას დაუჭერს მხარს. თუმცა სხვა ქვეყნების გამოცდილება ამ მოსაზრების საწინააღმდეგოსაც ამტკიცებს (მაგ.: აშშ-ში გაყიდვებზე გადასახადის ზრდისთვის მხარის დაჭერა და შვეიცარიაში გადასახადების შემცირებაზე უარის თქმა). ამომრჩევლებმა შეიძლება ხმა მისცენ (აძლევენ ხმას) გადასახადების გაზრდას ან უარი თქვან გადასახადების შემცირებაზე, თუ არგუმენტები საკმარისად ძლიერი იქნება. საბოლოოდ, თავისუფლების აქტის მსგავსი კანონი, შესაძლოა, კარგიც კი იყოს, თუ ის აიძულებს ხელისუფლებას, ახალი გადასახადების შემოღების ან არსებული გადასახადების გაზრდისთვის საფუძლიანი არგუმენტები წარადგინოს. დაბოლოს, თავისუფლების აქტი მთავრობას უფლებას აძლევს, დროებით, 3 წლამდე ვადით, გაზარდოს გადასახადები რეფერენდუმის გარეშე. ეს კი ხელისუფლებას დამატებით ბერკეტებს აძლევს და ამავდროულად, ზღუდავს ცვლილებების პოტენციურად უარყოფით ზეგავლენას.
ეკონომიკური თავისუფლების აქტის კიდევ ერთი კრიტიკული ასპექტია მკაცრი შეზღუდვები ისეთ პარამეტრებზე, როგორებიცაა მთავრობის დანახარჯების, ბიუჯეტის დეფიციტის და სახელმწიფო ვალის წილი მშპ-სთან მიმართებით. როგორც აღვნიშნეთ, ამ აკრძალვების მიზანია, შეზღუდოს ჰიპერტროფიული მთავრობის გადაწყვეტილებების შედეგად ეკონომიკაზე წარმოქნილი ტვირთი. თუმცა, როგორც ამ კანონმდებლობის მოწინააღმდეგეები გვახსენებენ, ასეთმა მკაცრმა შეზღუდვებმა, შესაძლოა, საპირისპირო შედეგები გამოიღოს გამონაკლის შემთხვევებში და მთავრობას შეუზღუდოს უნარი, იმოქმედოს ბიზნეს-ციკლის საწინააღმდეგოდ. ეს მოსაზრება არ არის საფუძველს მოკლებული. იმ სიტუაციებში, სადაც წარმოების ფაქტორები (როგორებიც არის კაპიტალი და შრომა) დიდი ხნის განმავლობაში დაბალი სიმძლავრით გამოიყენება, საჯარო დანახარჯების ზრდამ, შესაძლოა, მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს ეკონომიკის გაჯანსაღების დაჩქარებაში და თავიდან აგვაცილოს მტკივნეული (და ხარჯიანი) სტაგნაცია. მაგალითად, მთელ მსოფლიოში სულ უფრო მეტი ეკონომისტი აკრიტიკებს ევროზე გადასვლის უმკაცრეს კრიტერიუმებს (ასევე, ცნობილს, როგორც მაასტრიხის კრიტერიუმები), რადგან, მათი აზრით, ეს კრიტერიუმები მოკლებულია ეკონომიკურ შინაარსს და ცუდი ეკონომიკური შედეგების, ასევე, ევროზონაში სოციალური დაძაბულობის ერთ-ერთი მთავარი გამომწვევი მიზეზია. აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკური თავისუფლების კანონში შესული სამი მაკროეკონომიკური მაჩვენებლიდან ორი ემთხვევა მაასტრიხის კრიტერიუმებს (კერძოდ, 3%-იანი ზღვარი ფარდობაზე – ბიუჯეტის დეფიციტი/მშპ და 60%-იანი ზღვარი ფარდობაზე – ვალი/მშპ). მეორე საინტერესო დაკვირვება ისაა, რომ ევროზე გადასვლის კრიტერიუმებში არ არის ნახსენები მაქსიმალური ზღვარი საჯარო დანახარჯებზე (როგორც მშპ-ის წილზე).
მართლაც, ეკონომისტებს შორის არ არსებობს ზოგადი კონსენსუსი მთავრობის ზომასა და ქვეყნის განვითარებას შორის ურთიერთკავშირზე. ცხრილში 2 მარტივად არის ილუსტრირებული ამის მიზეზი. მაგალითად, ირლანდია და შვეიცარია, რომელთა სახელმწიფო დანახარჯების წილი მშპ-თან მიმართებით საქართველოს მსგავსია, ადამიანური განვითარების ინდექსის (ეკონომიკური განვითარების უფრო ფართო საზომი, ვიდრე მშპ) მიხედვით, წამყვან 10 ქვეყანაში შედიან. ამავე ათეულში არიან დანია და ნორვეგია, რომელთა სახელმწიფო დანახარჯის წილი მშპ-სთან მიმართებით 20 პროცენტული პუნქტით მეტია. ეს ყველაფერი იმაზე მიუთითებს, რომ არ არსებობს ცხადი და ერთმნიშვნელოვანი დამოკიდებულება მთავრობის ზომასა და ქვეყნის განვითარებას შორის.
ცხრილი 2: მთლიანი მთავრობის დანახარჯების წილი მშპ-სა და ადამიანის განვითარების ინდექსის (HDI) რეიტინგებში
მთლიანი მთავრობის დანახარჯები, მშპ-ის (%) |
HDI-ის რეიტინგი |
დანია | 56 | 4 |
ნორვეგია | 48 | 1 |
შვეიცარია | 33 | 3 |
ირლანდია | 29 | 6 |
საქართველო | 29 | 76 |
წყარო: IMF WEO 2016; HDR 2015
ამ შემთხვევაშიც საქმე არც ისე დრამატულია, როგორც ერთი შეხედვით ჩანს. ეკონომიკური თავისუფლების აქტი მთავრობას გარკვეულ მოქნილობას აძლევს და უტოვებს შესაძლებლობას, გადააჭარბოს კანონით დადგენილ მაჩვენებლებს, სანაცვლოდ კი ითხოვს წინასწარ ორი წლის ბიუჯეტის გეგმის წარდგენას, რომელიც გაითვალისწინებს მაჩვენებლების ამ ნიშნულებზე დაბრუნების საკითხებს.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ ეკონომიკური თავისუფლების აქტი ამჟამად მთავრობას არ აფერხებს აქტიური ფისკალური პოლიტიკის გატარებაში, თუმცა შესაძლებლობებს უზღუდავს. რაც შეეხება დადებით მხარეს, ამ აქტით ნარჩუნდება მარტივი და გამჭვირვალე საგადასახადო სისტემა, მცირდება რისკი, რომ მთავრობა ეკონომიკის დროებითი რყევებისას არათანაზომიერ ინსტრუმენტებს გამოიყენებს, ახალი გადასახადების შემოღებასა და არსებული გადასახადების გაზრდაზე გადაწყვეტილების მიღება საზოგადოებაზე გადადის, ხელი ეწყობა საჯარო დანახარჯების მოსალოდნელი ზეგავლის ანალიზს. რაც შეეხება უარყოფით მხარეს, ის დაბრკოლებას უქმნის ახალი (და კეთილდღეობის გამაუმჯობესებელი) საგადასახადო ინსტრუმენტების შემოღებას, შესაძლოა, ხელისუფლებას ხელი შეუშალოს ღრმა და ხანგრძლივი რეცესიების დაძლევაში, ქვეყნის განვითარებაში მნიშვნელოვანი რესურსის ჩადებაში (დანახარჯების დაფინანსებაში ვალის გზით). საბოლოოდ, საქართველოს წინაშე არსებულ გამოწვევებზე, საქართველოს ხელისუფლებისა და ქართული საზოგადოების მიერ გამოვლენილ პრაგმატიზმსა და მოქნილობაზე იქნება დამოკიდებული, გადააჭარბებს, თუ არა ამ კანონით მიღებული სარგებელი მის ხარჯებს. წესები სასარგებლოა, თუმცა უნდა გვახსოვდეს, რომ წესები მიზნის მიღწევის საშუალებაა და არა თავად მიზანი.

The so-called “Economic Freedom Act” (EFA), which has been a matter of public discussion in recent weeks, refers to two pieces of legislation: (i) a Constitutional amendment from 2010, which requires a referendum for introducing new taxes or increasing the tax rate, and (ii) the Law on Economic Freedom (2011), in force since 2013, setting a number of additional restrictions to government fiscal policy (Table 1).
Table 1. Law on Economic Freedom in Short
Number of Taxes |
6 |
| Government Expenditures, the share of GDP | 30% |
| Budget Deficit, the share of GDP |
3% |
| Public Debt, the share of GDP | 60% |
| New tax/Tax rate increase | Referendum (except for excise tax) |
Several economists have criticized this legislation as limiting the government’s ability to utilize fiscal policy effectively. Some of the center-left MPs from the ruling party have actively endorsed this idea, proposing the revocation of the legislation. Other government officials, however, affirmed that EFA, which does limit the discretionary power of the government to add new taxes and to expand the public budget, is consistent with the current government’s vision for economic development and therefore does not need to be modified.
Given the importance of this piece of Georgian economic legislation, in this article we will discuss in greater depth the merits of both positions, looking separately at its two most relevant consequences:
• the inability of the government to introduce new taxes (or to increase the existing ones)
• the constraints it poses to expansionary fiscal policies.
Requiring a referendum to introduce new taxes can be problematic if it prevents the government from introducing new (specific) taxes to align the incentives of market players with those of the society (as in the case of negative externalities). Given the limited number of taxes allowed by Georgian legislation and the way in which they are defined, there is a real possibility that the EFA could prevent the introduction of potentially useful economic instruments (such as a tax per unit on pollutants released in the air or discharged in a river) or, at least, delay their introduction and add a non-negligible element of unpredictability to the legislative process. Even the modification of existing taxes to fit emerging needs, whenever possible, could theoretically be challenged as the “introduction of a new tax.” What is more concerning – to those that oppose the EFA– is that the final decision about the legitimacy of the instrument used would not depend on whether its introduction led to a net gain or a net loss for the society but, rather, on a court’s interpretation as to whether the instrument constitutes a “new tax,” or not, potentially preventing even the introduction of a welfare (and efficiency) enhancing instrument. Similar concerns can be raised also with respect to situations in which, facing an exogenous revenue shortfall in the state budget, the government finds itself in the impossible position of being unable to raise taxes (or indebt itself, something we will discuss below) and must adopt sub-optimal choices (such as cutting crucial investment expenditures), with potentially negative long-term effects on the economy.
Does this need to be the case? Not necessarily. The EFA does not prohibit the introduction of new taxes or the increase of the existing taxes tout court. It “just” conditions the adoption of such initiatives to the approval of the Georgian population. While there is a justified concern that the population would instinctively oppose tax increases (or the introduction of new taxes) and favor the reduction of taxation, there is some evidence to the contrary coming from the experiences of other countries (e.g. the approval of a sales tax increase and of a property tax increase in the USA and the rejection of a proposed tax cut in Switzerland). Voters can (and do) vote to increase taxes and to reject tax cuts when a sufficiently strong case is made. Ultimately, having a rule such as the EFA could even be beneficial if it forced the government to have a good case for requiring the introduction of new taxes or an increase in existing ones. Finally, the fact that the EFA allows the government to temporarily increase taxes for up to 3 years without referendum gives some additional leeway to government action, limiting potentially negative impacts.
The other critical aspect of the Economic Freedom Act concerns the rigid limits imposed on the government concerning some parameters such as the share of government expenditures, budget deficit, and public debt over GDP. As we mentioned, the rationale of such constraints would be to limit the potential burden on the economy associated with a hypertrophic government. However, as those opposing the current legislation remind us, these very rigid constraints might prove counterproductive in exceptional circumstances, limiting the capacity of the government to act in a countercyclical way. They have a point. In situations characterized by a prolonged underutilization of factors of production (such as capital and labor), an increase in public expenditure can play an important role in accelerating recovery and preventing painful (and wasteful) stagnation. The excessive rigidity of the Euro Convergence Criteria (also known as the Maastricht Criteria), for example, is being criticized by an increasing number of economists around the world as lacking economic meaning and as being among the main causes for the poor macroeconomic performance and the increasing social tensions within the Euro Area. It is interesting to note how two out of the three macroeconomic indicators included in the Law on Economic Freedom coincide with the Maastricht criteria (namely, the 3 percent limit for the budget deficit/GDP ratio and the 60 percent limit for the debt/GDP ratio). Another interesting observation is that the Euro Convergence Criteria do not mention any maximum limit to public expenditure (as a share of GDP).
Indeed, there is no generalized consensus in the economics profession about the relationship between the size of government and the development of a country. The reason is simply illustrated by an analysis of Table 2. For example, Ireland and Switzerland, which have a share of government expenditure to GDP similar to Georgia, are among the top ten countries in terms of the Human Development Index (a broader measure of economic development, compared to GDP), exactly like Denmark and Norway, whose share of government expenditure to GDP is more than 20 percentage points higher. All this seems to indicate the absence of a clear, univocal relationship between government size and development.
Table 2. Total Government Expenditures as Share of GDP and HDI Ranking (selected countries)
Total Government Expenditures (%) of GDP |
HDI Ranking |
| Denmark | 56 | 4 |
| Norway | 48 | 1 |
| Switzerland | 33 | 3 |
| Ireland | 29 | 6 |
| Georgia | 29 | 76 |
Sources: IMF WEO 2016; HDR 2015
Also in this case, however, things are not as dramatic as they may seem at first sight. The EFA does leave some flexibility to the government to exceed the values set in the law, requiring in exchange the definition of a plan to “reabsorb” the excesses over a two-year period.
To summarize, while the Economic Freedom Act does not currently prevent the government from conducting an active fiscal policy, it does constrain its capacity to conduct it. On the positive side, this maintains a simple and transparent tax system, reduces the risk of the government overreacting to temporary fluctuations of the economy, and conditions the introduction of new taxes and any increase in existing ones to the scrutiny of the population, encouraging a more thorough analysis of the expected impacts of public expenditures. On the negative side, however, it creates obstacles to the introduction of new (potentially welfare-enhancing) tax instruments, it may limit the possibility of the government to act in a decisive manner to tackle deep and prolonged recessions, and it may prevent the government from investing significant resources in the development of the country (financing its expenditure by issuing debt). Overall, whether the benefits of this legislation will exceed its costs will depend on the challenges faced by Georgia, and on the pragmatism and flexibility shown by both the Georgian government and Georgian society. Rules can be useful, but one should always keep in mind that they are a means towards a goal, not the goal itself.