2017 წლის იანვარში სიგარეტზე აქციზის გადასახადი გაიზარდა, მარტში კი საქართველოს პარლამენტი თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებს განიხილავს. კანონი თამბაქოს კონტროლის შესახებ 2003 წელს შევიდა ძალაში და მას შემდეგ არაერთი ცვლილება განიცადა. თუმცა ამჟამად დაგეგმილი ცვლილებები ყველაზე რადიკალური ნაბიჯებია საქართველოს თამბაქოსგან თავისუფალ საზოგადოებად გადაქცევისკენ. ახალი კანონპროექტი სრულად ფარავს თამბაქოს წარმოებას, შეფუთვას, მარკეტინგს, რეკლამას, გაყიდვას, მოხმარებას და თამბაქოს ბიზნესთან დაკავშირებულ სხვა საქმიანობებს. კანონში შევა შემდეგი არსებითი ცვლილებები:
1. მოხმარება – სრულად იკრძალება მოწევა საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში (რესტორნებში, კაფე-ბარებში, სტადიონებზე);
2. რეკლამა – იკრძალება ყველანაირი რეკლამა (გარე, ბეჭდური);
3. მარკეტინგი – იკრძალება ყველანაირი მარკეტინგული აქტივობა;
4. პროდუქტის განთავსება – იკრძალება გაყიდვის წერტილებში თამბაქოს გამოსაჩენ ადგილებზე განთავსება;
5. შეფუთვა – ჯანმრთელობისთვის თამბაქოს მავნებლობის შესახებ შეტყობინების ზომა იზრდება 30-დან 65%-მდე;
6. თამბაქოს სხვა პროდუქტები – თამბაქოს პროდუქტებში შედის ელექტრონული სიგარეტებიც (მათი რეგულაცია იქნება სხვა თამბაქოს პროდუქციის ანალოგიური);
7. ინდუსტრიის იზოლირება – საჯარო მოხელეებს არ ექნებათ უფლება, შეხვდნენ თამბაქოს ბიზნესის წარმომადგენლებს;
8. ინდუსტრიის ვალდებულებები – თამბაქოს წარმოებით და მოხმარებით გამოწვეულ ზიანზე ვალდებულება ეკისრებათ თამბაქოს ბიზნესებს;
9. ფილანტროპია – თამბაქოს ბიზნესებს აეკრძალებათ სხვადასხვა კულტურული და სოციალური მიზნით თანხების გაღება.
თამბაქოს კონტროლის ახალი კანონის ინიციატორი, გუგული მაღრაძე ცვლილებების საჭიროებას შემაშფოთებელი სტატისტიკით ხსნის: „საქართველო მსოფლიოში მეორე ადგილზეა მწეველთა რაოდენობით“. ეს განცხადება ნამდვილად გადაჭარბებულია, თუმცა არც ისე შორს არის რეალობისგან – ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, საქართველო 129 ქვეყანას შორის მეექვსე ადგილზეა 15 წლის და უფროს მამაკაცებში მწეველთა წილის მიხედვით (57.7% 2015 წელს). გარდა ამისა, ამავე წელს, ქალებში მწეველთა რაოდენობა 5.7% იყო, ხოლო 13-15 წლის მოზარდებში, გოგონების შემთხვევაში – 7.8%, ბიჭების შემთხვევაში –16.5%.
საქართველოში გავრცელებულია მცდარი აზრი, რომ ცვლილებათა უმეტესობას, თუ ყველას არა, ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება გვავალდებულებს. მართალია, ხელშეკრულების თანახმად, საქართველო ვალდებულია, თამბაქოს ინდუსტრიის პროდუქტის წარმოების, წარდგენის, გაყიდვის, რეკლამის და სპონსორობის რეგულაციები დაუახლოვოს ევროკავშირის კანონმდებლობას, თუმცა ახალ კანონში წარმოდგენილ ცვლილებს შორის მხოლოდ ნაწილი ატარებს სავალდებულო ხასიათს და ამოქმედების ბოლო ვადებად მითითებული აქვს 20181 და 20202 წლები. მეორე ნაწილი კი მხოლოდ ევროკავშირის რეკომენდაციის ხასიათს ატარებს ან კანონპროექტის ავტორების ინიციატივაა.
რაც შეეხება საქართველოს კანონმდებლობის შედარებას რეგიონის კანონმდებლობასთან, თურქეთში, უკრაინასა და რუსეთში ახლახანს მიიღეს მსგავსი რეგულაციები თამბაქოს ნაწარმისთვის. ძალიან მკაცრი კანონი თამბაქოს კონტროლის შესახებ დიდი ხნის წინ მიიღეს ევროპის, ჩრდილოეთ და სამხრეთ ამერიკის ქვეყნების უმეტესობაში. ქვეყანაში მწეველთა რაოდენობა უდავოდ მიუთითებს იმაზე, რომ საქართველოს კანონი ცვლილებას საჭიროებს. თუმცა მედალს ყოველთვის ორი მხარე აქვს. ქვემოთ შევეცდები, მიუკერძოებლად გავაანალიზო თამბაქოს კონტროლის ახალი კანონის დადებითი და უარყოფითი მხარეები (არც ისე ადვილი ამოცანაა არამწეველისთვის).
1. არამწეველთათვის უარყოფითი გარეგანი ეფექტების მოშორება. შესაძლოა, მწეველთათვის ყველაზე მკაცრი და „არაკომფორტული“ ცვლილება იქნება მოწევის აკრძალვა საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში – კაფე-ბარების, რესტორნების, სტადიონების და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის (მათ შორის კერძო ტაქსების) ჩათვლით. არამწეველთათვის ეს, რა თქმა უნდა, კარგი ამბავია, მწეველებმა კი, შესაძლოა, ეს ცვლილება ზედმეტად ამკრძალავად და მათი თავისუფლების შეზღუდვად მიიჩნიონ. თუმცა, როდესაც თავისუფლებაზე ვსაუბრობთ, სიფრთხილე გვმართებს: „ადამიანის თავისუფლება მოიქნიოს მუშტი მთავრდება იქ, სადაც სხვისი ცხვირი იწყება“ (ოლივერ უინდელ ჰოლმსი, უმცრ.). ეკონომიკური თვალსაზრისით, მოწევა უარყოფითად მოქმედეს იმ ადამიანებზე, ვინც მწეველთა სიახლოვეს იმყოფება (პასიურ მწეველებზე). შესაბამისად, მწეველთა თავისუფლება არღვევს არამწეველების უფლებას, მისდიონ ჯანსაღ ცხოვრებას.
2. მოწევის შემცირება ან მოწევისთვის თავის დანებება. სხვადასხვა ემპირიული კვლევა აჩვენებს, რომ საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში მოწევის აკრძალვა არამხოლოდ იცავს არამწეველებს, არამედ ქმნის ისეთ გარემოს, რომელიც მწეველებს მოწევის შემცირების ან თავის დანებებისკენ უბიძგებს, რადგან ამცირებს მოწევის შესაძლებლობას და აძლიერებს ჯანსაღი ცხოვრების მხარდამჭერ სოციალურ ნორმებს3. მაგალითად, 2003 წელს ნიუ იორკში ბარებსა და რესტორნებში მოწევის აკრძალვამ (და სიგარეტზე გადასახადის მნიშვნელოვნად გაზრდამ) ამოქმედებიდან ერთ წელიწადში 11%-ით შეამცირა ზრდასრული მწეველების რაოდენობა. ეს იყო ქალაქის ისტორიაში მწეველთა რაოდენობის ყველაზე მკვეთრი შემცირება, რომელიც დაფიქსირებულა ქალაქის მაცხოვრებლების გამოკითხვების შედეგად4.
3. ნაკლები ადამიანი იწყებს მოწევას. სხვა ქვეყნების გამოცდილება მოწმობს, რომ კანონმდებლებისთვის ყველაზე რთული იყო რეკლამის და მარკეტინგის სრული აკრძალვის კანონის დამტკიცება, რადგან თამბაქოს და სარეკლამო ბიზნესებს ძლიერი ლობი ჰყავთ. ემპირიული მონაცემები აჩვენებს, რომ რეკლამის ყოვლისმომცველი აკრძალვა, რომელიც ეხება ყველა მედიას და პირდაპირი თუ ირიბი რეკლამის ყველანაირ ფორმას, ამცირებს თამბაქოს მოხმარებას და მოწევის სოციალურ სურვილს, განსაკუთრებით ახალგაზრდებში. მსოფლიო ბანკის ოპტიმისტური შეფასებით, ყოვლისმომცველ აკრძალვას შეუძლია თამბაქოს მოხმარება დაახლოებით 7%-ით შეამციროს5.
კვლევები აჩვენებს, რომ ყველაზე ეფექტური კანონები თამბაქოს კონტროლის შესახებ ემყარება ყოვლისმომცველ მიდგომას და მოიცავს ზემოთ ჩამოთვლილი ინიციატივების უმეტესობას, ასევე, სიგარეტზე აქციზის გადასახადის თანდათანობით გაზრდას და ჯანმრთელობის საფრთხეებზე მოსახლეობის გათვითცნობიერებას.
4. მეზობელი ქვეყნების გამოცდილება. იმისათვის, რომ შევაფასოთ, როგორ იმოქმედებს შემოთავაზებული ცვლილებები მოწევაზე საქართველოში, შეგვიძლია გავეცნოთ მეზობელი ქვეყნების გამოცდილებას, რომელთაც უახლოეს წარსულში შემოიღეს მსგავსი კანონმდებლობა (თურქეთმა – 2008 წელს, უკრაინამ – 2008-2020 წლებში, რუსეთმა – 2013 წელს). ამ ქვეყნებშიც ცვლილებებმა დაახლოებით ერთნაირი გავლენა იქონია მოწევაზე – 2008-2010 წლებში თამბაქოს პროდუქტების მოხმარება თურქეთში 31.2-დან 27.1%-მდე, უკრაინაში კი 25.6-დან 21.8%-მდე შემცირდა. რუსეთის ჯანდაცვის და სოციალური განვითარების სამინისტროს მონაცემებით, კანონის შემოღებიდან ორ წელიწადში თამბაქოს პროდუქტების აქტიური მოხმარება 17%-ით შემცირდა.
ამ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონის ავტორებმა დაასკვნეს, რომ ზემოთ ჩამოთვლილი ცვლილებების მიღებიდან პირველ წელს, საქართველოში თამბაქოს აქტიური მოხმარება 2%-ით შემცირდება, ხოლო მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში, საშუალოდ, 1%-ით (იმ პირობით, რომ არ იქნება სხვა ცვლილება, მაგალითად, აქციზის ზრდა). ეს არამარტო შეამცირებს სიგარეტზე დანახარჯებს, არამედ გააუმჯობესებს მოსახლეობის ჯანმრთელობას და შრომის ნაყოფიერებას (ამ შედეგის რაოდენობრივ მაჩვენებელში ასახვა რთულია).
1. სარეკლამო და მარკეტინგის ინდუსტრიების დანაკარგები. თამბაქოს კონტროლის შესახებ ახალი კანონი სარგებელთან ერთად მტკივნეულ დანაკარგებს მოუტანს არამხოლოდ თამბაქოსა და მასთან დაკავშირებულ ბიზნესებს, არამედ ცალობით მოვაჭრეებსა და სარეკლამო და მარკეტინგულ კომპანიებს. რეკლამის სრულად აკრძალვა დააზარალებს გარე რეკლამის კომპანიებს. მათი შეფასებით, „შემოსავლების 30-35% მოდის თამბაქოს პროდუქტების რეკლამიდან“. წარმოდგენა რომ შეგიქმნათ დარგის შესაძლო დანაკარგზე: 2016 წელს თამბაქოს ინდუსტრიის რეკლამასა და მარკეტინგზე გამოყოფილი ჯამური ბიუჯეტი 60 მილიონი ლარი იყო6.
2. საცალო ვაჭრობის სექტორის დანაკარგები. თამბაქოს სხვადასხვა ფორმით რეკლამის აკრძალვის ფონზე, თამბაქოს კომპანიების მარკეტინგულ სტრატეგიებში უფრო და უფრო მნიშვნელოვან ადგილს იკავებს თამბაქოს განთავსება და რეკლამა გაყიდვის წერტილებზე. თამბაქოს ბიზნესი ცალობით მოვაჭრეებს საფასურს უხდის პროდუქციის თვალსაჩინო ადგილზე განთავსებისთვის, რომლებშიც შედის კლიენტის დახლს ზემოთ განთავსება. საქართველოში დაახლოებით 10 000 საცალო სავაჭრო წერტილია, რომელთა უმეტესობაში სიგარეტი იყიდება. თამბაქოს მწარმოებელი და შემომტანი კომპანიები ინდივიდუალური კონტრაქტების მიხედვით ცალობით მოვაჭრეებს (და სავაჭრო ქსელებს) განთავსებისთვის უხდიან 1000-დან რამდენიმე ათას ლარამდე წელიწადში. ერთი თამბაქოს კომპანია კონტრაქტორ ცალობით მოვაჭრეს, საშუალოდ, უხდის 6000 ლარს წლიურად. უხეში გათვლებით, ცალობით მოვაჭრეები თამბაქოს ინდუსტრიისგან დაახლოებით 35 მილიონი ლარის შემოსავალს იღებენ მხოლოდ პროდუქტის განთავსებაში, რასაც კანონპროექტის ამოქმედების შემდეგ საერთოდ დაკარგავენ.
3. ფილანტროპული შემოწირულობების დაკარგვა. დღეს თამბაქოს ინდუსტრია სხვადასხვა ფილანტროპულ საქმიანობაშია ჩართული და ყოველწლიურად მილიონობით ლარს ხარჯავს ამაზე. მაგალითად, 2016 წელს ის დაეხმარა ხელოვნების ინსტიტუტებსა და თეატრებს, სიღარიბის შემცირებაზე მიმართულ პროექტებს, ასევე, სხვადასხვა სოციალურ და საზოგადოებრივ პროექტებს. ახალი კანონით ასეთი საქმიანობა აიკრძალება.
4. სამუშაო ადგილების შესაძლო შემცირება. თამბაქოს კონტროლზე კანონის ავტორებს არ გაუთვალისწინებიათ მისი შესაძლო უარყოფითი გავლენა დასაქმებაზე. თამბაქოს თითოეული იმპორტიორი კომპანია 100-დან 150-მდე ადამიანს ასაქმებს, ადგილობრივი მწარმოებლები კი – რამდენჯერმე მეტს. „KPMG-ს“ 2016 წლის კვლევის თანახმად, 2014 წელს თამბაქოს წარმოებასა და ცალობით ვაჭრობაში 22 000-მდე თანამშრომელი იყო ჩართული. თამბაქოს კონტროლზე ახალი კანონი შეამცირებს წარმოებასა და გაყიდვებს და ამ სამუშაო ძალის ნაწილი უდავოდ დაკარგავს სამუშაო ადგილებს.
5. დანაკარგები სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებში. ფისკალური თვალსაზრისით, თამბაქოს ინდუსტრიას მნიშვნელოვანი წილი უკავია საბიუჯეტო შემოსავლებში. 2016 წელს, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციის მიხედვით, სიგარეტზე მხოლოდ აქციზის გადასახადმა 548.6 მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო თამბაქოს ინდუსტრიიდან მიღებულმა დამატებითი ღირებულების გადასახადმა – დაახლოებით 200 მილიონი ლარი. სამინისტროს გამოთვლების მიხედვით, გაზრდილი აქციზის გადასახადით ის 2017 წელს დამატებითი 200 მილიონი ლარის მობილიზებას შეძლებს. შედეგად, მხოლოდ აქციზითა და დღგ-ით მიღებული შემოსავალი მილიარდ ლარს მიაღწევს. ამ რიცხვში არ შედის ინდუსტრიიდან მიღებული საშემოსავლო, მოგების და იმპორტის გადასახადი.
თამბაქოს მოხმარების მოსალოდნელი კლება პროპორციულად 2%-ით შეამცირებს თამბაქოს ინდუსტრიიდან მიღებულ საბიუჯეტო შემოსავლებს კანონის ამოქმედებიდან პირველ წელს, ხოლო მომდევნო წლებში – 1%-ით (20 და 10 მილიონი ლარით, დაახლოებით). გაცილებით მაღალი იქნება დანაკარგები მარკეტინგული და სარეკლამო კომპანიებიდან მიღებულ საგადასახადო შემოსავლებში.
მიუხედავად მნიშვნელოვანი შესაძლო ფინანსური დანაკარგებისა, კანონი თამბაქოს კონტროლზე, საბოლოო ჯამში, სასარგებლო იქნება საზოგადოებისთვის, თუ, რა თქმა უნდა, კანონის აღსრულება მკაცრად გაკონტროლდება. ქვემოთ მოყვანილია გზები, როგორ გავხადოთ კანონმდებლობა უფრო ეფექტიანი და ეფექტური:
• უნდა გაუმჯობესდეს თამბაქოს კონტროლის შესახებ არსებული კანონის აღსრულება. ხშირ შემთხვევაში, ეს კანონი მხოლოდ ქაღალდზე არსებობს. მაგალითად, ხშირია 18 წლამდე ასაკის ადამიანისთვის თამბაქოს მიყიდვის შემთხვევები, თამბაქო იყიდება საგანმანათლებლო ინსტიტუტებიდან 50 მეტრის რადიუსში, სიგარეტი იყიდება ღერებით. ეს ყველაფერი ხდება იმის მიუხედავად, რომ არსებული კანონმდებლობა კრძალავს მსგავს პრაქტიკას. თუ არსებული კანონი არ სრულდება, არ არსებობს საფუძველი, ვირწმუნოთ, რომ ახალი კანონი ეფექტური იქნება.
• უნდა შეიცვალოს და დაკონკრეტდეს განმარტებები. ერთ-ერთი ყველაზე მნიშნველოვანი პუნქტი კრძალავს თამბაქოს გაყიდვას თვითღირებულებზე ნაკლებ ფასად. ანტიდემპინგური კანონმდებლობის, თვითღირებულების და დემპინგით მიღებული ზარალის გამოთვლის იურიდიული მექანიზმის არარსებობის ფონზე, ეს დებულება „კრეატიული ინტერპრეტაციის“ საშუალებას იძლევა და, შესაძლოა, ამის შედეგად სასამართლომ არათანმიმდევრული და საეჭვო გადაწყვეტილებები მიიღოს. მაგალითისთვის მოვიყვან თამბაქოს ქართველ მწარმოებელსა და იმპორტიორებს შორის წარმოქმნილ ბოლოდროინდელ სასამართლო დავას. იგივე ითქმის შემოთავაზებული ცვლილებების მერვე პუნქტზეც, კერძოდ, ინდუსტრიაზე ვალდებულებების დაკისრებაზე. კანონში არ არის დაკონკრეტებული არანაირი მექანიზმი, რომლითაც გაიზომება მიყენებული ზარალი და ანაზღაურების წესი. არსებული ფორმით, ამ აღნიშნული პუნქტის დატოვება აზრს მოკლებულია.
• ზოგიერთი პუნქტის შეცვლა ან ამოღება. შემოთავაზებული კანონის ზოგიერთი დებულების აღსრულება თითქმის შეუძლებელი იქნება, საქართველოს რეალობის გათვალისწინებით. მაგალითად, „მოწევა აკრძალულია ნებისმიერ შენობაში, გარდა კერძო პირების პირადი საცხოვრებლების (სადაც ის ან მისი ოჯახი ფაქტობრივად ცხოვრობს), სპეციალური ლაბორატორიებისა და ციხეებისა“. თუ შენობის შემოთავაზებულ განმარტებას გავითვალისწინებთ (ნებისმიერი კონსტრუქცია, რომელსაც აქვს ნებისმიერი სახის სახურავი, იატაკი და კედლები, რომლებიც ფარავს სივრცის არანაკლებ 50%-ს), აიკრძალება მოწევა ავტოსერვისებში (ე.წ. „ბოქსებში“), კერძო ფარეხებში და კაფე-ბარების ვერანდებზე. იმის აღნიშვნა ზედმეტიც კია, რომ თუ კანონის აღსრულება შეუძლებელია, კანონი კარგავს საზოგადოების მხარდაჭერას.
• ტექსტური გამაფრთხილებელი წარწერის ზომის გაზრდის ნაცვლად (ან მასთან ერთად) გამაფრთხილებელი სურათის გამოყენება. 2001 წელს კანადა იყო პირველი ქვეყანა, რომელმაც სურათიანი შეტყობინებები შემოიღო, რომლებსაც კოლოფის წინა და უკანა მხარის 50% ეკავა. კვლევებმა აჩვენა, რომ შეტყობინების ზომის 25%-დან 50%-მდე ზრდამ დიდი გავლენა ვერ მოახდინა მოწევაზე7. ამავე დროს, სურათები უფრო ძლიერად მოქმედებს და მათი მეშვეობით უფრო შესამჩნევი ხდება მოწევის საწინააღმდეგო შეტყობინება, ადამიანი მეტად უფიქრდება მოწევით გამოწვეულ ჯანმრთელობის საფრთხეებს და უფრო ხშირად იღებს გადაწყვეტილებას, თავი დაანებოს მოწევას8.
• თამბაქოს კომპანიების ფილანტროპიული საქმიანობა არ უნდა აიკრძალოს. ეს დებულება უნდა შეიცვალოს ისე, რომ შეიზღუდოს ამგვარი საქმიანობის გამოყენება თამბაქოს პროდუქტების და კომპანიების რეკლამისთვის.
• უნდა დავფიქრდეთ, როგორ დავიყვანოთ მინიმუმამდე დასაქმებისა და შემოსავლების შემცირება. აქ არ არსებობს რაიმე მარტივი რეცეპტი. იმისათვის, რომ მწეველებსა და არამწეველებს ახალი პოლიტიკა მოვაწონოთ, მნიშვნელოვანია, მოვიფიქროთ, როგორ დავასაქმოთ თამბაქოს ცალობით ვაჭრობიდან და წარმოებიდან განთავისუფლებული ადამიანები სხვა ინდუსტრიებში. შესაძლოა, ჩატარდეს ახალი კანონმდებლობის რეგულარული ზეგავლენის შეფასება, პოტენციური სარგებლის, ხარჯების და ხარჯების შემცირების გზების გასაანალიზებლად. მთავრობისთვის კარგი იქნება, ჩაატაროს რეგულარული ზეგავლენის შეფასება, რათა ცხადი წარმოდგენა ჰქონდეს, რა შედეგებს მოიტანს დაგეგმილი ცვლილებები თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონში.
1 ევროპარლამენტის და ევროსაბჭოს 2001 წლის 5 ივნისის დირექტივა 2001/37/EC თამბაქოს პროდუქტების წარმოებაზე, წარდგენასა და გაყიდვაზე წევრი სახელმწიფოების კანონების, რეგულაციების და ადმინისტრაციული დებულებების დაახლოებაზე.
2 ევროპარლამენტის და ევროსაბჭოს 2003 წლის 26 მაისის დირექტივა 2003/33/EC თამბაქოს პროდუქტების რეკლამის და სპონსორობის შესახებ წევრი ქვეყნების კანონების, რეგულაციების და ადმინისტრაციული დებულებების დაახლოების შესახებ.
3 ფიხტენბერგი ს., გლანცი ს., არამწეველი სამუშაო ადგილების გავლენა მოწევაზე: სისტემატური მიმოხილვა. BMJ 2002; 325: 188-191.
4 ლევი დ., გიტჩელი ჯ., ჩალუპკა ფ., თამბაქოს კონტროლის პოლიტიკის გავლენა მოწევის მაჩვენებელზე: თამბაქოს კონტროლის გრაფიკი. კალვერტონი, ემ დი, PIRE სამუშაო დოკუმენტი, 2003.
5 ჯა პ., ჩალუპკა ფ., ეპიდემიასთან ბრძოლა: მთავრობები და თამბაქოს კონტროლის ეკონომიკა. ვაშინგტონი, მსოფლიო ბანკი, 1999 წ..
6 ამ ნაწილში (უარყოფითი მხარეები) მოყვანილი მონაცემები მოწოდებულია თამბაქოს ინდუსტრიის მიერ.
7 “სიგარეტის შეფუთვებზე ჯანმრთელობის საფრთხეზე შეტყობინების გავლენა ჯანმრთელობაზე“, ზრდასრულების და მწეველი ზრდასრულების 1-დან მე-13 ტალღის გამოკითხვები და ახალგაზრდების გამოკითხვები, 2001-2007. 2007.
8 ჰამონდი დ., ჯოფრი ტ., ფონგი, ბორლანდი რ., კუმინგი კ. მ., მაკნილი ა., დრიზენი პ., სიგარეტის კოლოფებზე ტექსტური და გრაფიკული გაფრთხილებები – თამბაქოს კონტროლის ოთხი ქვეყნის საერთაშორისო კვლევის მიხედვით. 2007 წ.

After a hike in excise tax on cigarettes in January 2017, the Parliament of Georgia is going to introduce legislative changes to the existing tobacco control law (TCL) in March. Since its enactment in 2003, TCL has been modified several times. However, the recently proposed changes can be considered the most radical step towards a tobacco-free society in Georgia. New draft law comprehensively covers production, packaging, marketing, advertising, selling and consumption of tobacco, and other activities of tobacco businesses. The main changes can be defined as follows:
1. Consumption – total ban on smoking in public places (restaurants, café-bars, stadiums);
2. Advertising – total ban on all kinds of advertising (outdoor, printed);
3. Marketing activities – total ban on all kinds of marketing activities;
4. Product placement – total ban on the visible placement of tobacco product at the point of sale;
5. Packaging – increasing size of health warning from 30% to 65%;
6. Other tobacco products – including e-cigarettes in tobacco products (applying same regulations to e-cigarettes);
7. Industry exclusion – not allowing public officials to meet with representatives of tobacco business;
8. Industry liability – imposing liabilities for damages caused from production and consumption of tobacco product on tobacco business;
9. Philanthropy – total ban on donating to various social and cultural purposes by tobacco businesses.
Initiator of the new TCL Guguli Magradze, explains the necessity of changes by the dramatic statistics: “Georgia takes the second place by the number of smokers in the World”. Apparently, this statement is an exaggeration, but it is not too far from the reality – according to World Health Organization, Georgia takes 6th place out of 129 countries by smoking prevalence among males aged >=15 years (57.7% in 2015). In addition, smoking prevalence among females in Georgia constituted 5.7% in the same year, while the prevalence of current tobacco use among adolescents aged 13-15 years was 16.5% and 7.8% for boys and girls correspondingly.
There is a common misconception in Georgia that most if not all of the changes to the existing laws are obligatory under the new EU Association Agreement. It is true that the Agreement requires Georgia to approximate the laws, regulations, and administrative provisions concerning the manufacture, presentation, sale, advertising, and sponsorship of tobacco products. However, not all proposed changes to the TCL are obligatory under the EU Association Agreement and have a deadline until 20181 and 20202. Some of them are just EU recommendations or initiatives of the law authors.
If we compare Georgian legislation to other countries in the region, similar TCLs were recently adopted in Turkey, Ukraine, and Russia. Strict laws on tobacco control have been implemented long ago in most European, North, and South American countries. No doubt, given the prevalence of smoking in the country, Georgia’s laws are in need of an update. However, the coin always has two sides. Here I will try to impartially analyze both, the possible positive and the negative effects of the new TCL (not an easy task for a non-smoker).
1. Removing a negative externality for non-smokers. Probably the most restrictive and ‘’uncomfortable’’ proposition for smokers is the proposed total ban on smoking in public places including café-bars, restaurants, stadiums, and public transport (including private taxis). While this s good news for non-smokers, smokers might argue that the law is becoming increasingly restrictive, limiting their freedom. Although, when speaking about freedom, one should be careful: “Your Liberty To Swing Your Fist Ends Just Where My Nose Begins” (Oliver Wendell Holmes, Jr.). From an economic standpoint, smoking has a negative externality effect on the health of those who happen to be nearby (i.e. passive smokers). Thus, smokers’ freedom may violate the freedom of non-smokers to lead a healthy lifestyle.
2. Smokers cutting down or quitting smoking. Empirical evidence from several studies shows that bans on smoking in public places do not just protect non-smokers, they also create an environment that encourages smokers to cut down or quit smoking by reducing opportunities to smoke and by reinforcing non-smoking social norms3. For instance, in New York City a ban on smoking in bars and restaurants (and a large increase in the tax on cigarettes), which came into effect in 2003, is being credited with contributing to an 11% decline in the number of adult smokers from 2002 to 2003. This was one of the steepest short-term declines ever measured, according to surveys commissioned by the city4.
3. Discouraging new smokers. Considering the experience of other countries, the implementation of a total ban on advertising and marketing is the most problematic step for legislators due to strong lobbying from tobacco and advertising businesses. Empirical evidence shows that a fully comprehensive advertising ban covering all media and all forms of direct and indirect advertising reduces tobacco consumption and reduces the social desirability of smoking, in particular, among young people. The World Bank's optimistic estimation is that comprehensive bans can reduce tobacco consumption by around 7%5.
Research studies highlight that the most effective TCLs are based on a comprehensive approach, which includes the majority of initiatives listed above, as well as gradual increases in the excise tax on cigarettes and increasing awareness about the negative effects of smoking on health.
4. Experience of neighboring countries. To evaluate the possible effect of proposed changes on smoking behavior in Georgia we can use the experience of neighboring countries, which implemented similar legislation in the recent past (Turkey in 2008, Ukraine in 2008-2010, Russia in 2013). The effects on smoking were similar in these countries - active consumption of tobacco products declined from 31.2% to 27.1% and from 25.6% to 21.8% in the 2008-2012 period in Turkey and Ukraine respectively. According to Russian Health and Social Development Ministry, the active consumption of tobacco products figure decreased by 17% in two years after adopting the law.
Based on this information, the authors of the new TCL conclude that in the first year after implementation of the law, active consumption of tobacco in Georgia will be reduced by 2%, while in the next 4 years on average by 1% (assuming there will be no other changes, such as further increase of excise tax). This will not only decrease spending on cigarettes but will also improve health outcomes and labor productivity of the population (the outcome that in itself is difficult to quantify).
1. Advertisement and marketing losses. The benefits, which would bring a new law on tobacco control, of course, will be accompanied by the painful financial losses not only for tobacco and related businesses but also for retailers and for advertising and marketing companies. A total ban on advertising will harm the outdoor advertising companies, which estimate that “30-35% of revenues come from advertising tobacco products”6. Just to give an idea about the total possible loss to this industry: the overall tobacco industry budget for advertising and marketing was above 60 million lari in 20167.
2. Retail sector losses. As other types of tobacco advertising and promotion are restricted, package displays and adverts at the point of sale (POS) have become increasingly important in the marketing strategies of tobacco companies. Tobacco businesses pay retailers for prominent display space, including displays behind the counter facing customers and countertop displays. The total retail universe for tobacco products is around 10,000 POS. Out of the total universe, selected retailers have contracts for placement and prices vary from 1,000 GEL to several thousand GEL per year. The average payment is 6,000 lari per contracted retailer for one Tobacco Company per year. Rough calculations show that this is around 35 million lari in annual income for retailers from the tobacco industry only for product placement.
3. Loss of philanthropic contributions. As of today, the tobacco industry is involved in various philanthropic activities spending millions of lari every year. For example, in 2016, it provided support to art institutions and theaters, including projects to alleviate poverty as well as other social and public projects. This type of activity might be banned after the implementation of the new law.
4. Possible reduction in employment. Authors of TCL do not consider its possible negative impact on employment. Each of the tobacco importers cigarette companies employs between 100 to 150 people, while local producers employ several times more. According to KMPG, 2016 study about 22 000 employees were involved in the tobacco manufacturing and retail trade in 2014. The new TCL legislation will reduce production and sales, and part of this labor force will definitely be fired.
5. Losses of government budget revenue. From a fiscal perspective, the tobacco industry is an important accumulator of budget revenues. In 2016, according to the Ministry of Finance of Georgia budget revenues only from the excise tax on cigarettes accounted for 548.6 million lari, while VAT generated by the tobacco industry was about 200 million lari. According to the ministry’s calculations, increased excise tax will collect an additional 200 million lari in 2017, resulting in up to one billion lari only from excise and VAT, not including income, profit, and import taxes generated by industry.
Projected decline in tobacco consumption will proportionally reduce budget revenues from the tobacco industry by 2% in the first year after implementation of new TCL and by 1% in the following years (about 20 and 10 million lari). Tax revenue losses from marketing agencies, advertising companies, and retailers will be much higher.
Despite possible significant financial losses, TCL in Georgia will benefit society overall but only if implemented in the right way. Here are some ways to make the legislation more efficient and effective:
• Improve the enforcement of existing TCL, which in some cases remains only on paper. For example, there are cases of sales of tobacco products to persons under age 18, within a 50-meter radius from educational institutions. The sales of single cigarettes still take place, despite the fact that the existing law prohibits the practice. If the old law is not abided by, there is no reason to believe that a new law will be effective.
• Modify and specify definitions. One of the most important paragraphs prohibits the selling of tobacco products under production cost. In absence of antidumping law and any legal mechanism of calculating productions costs and losses due to “dumping”, this provision is subject to “creative interpretation” and may lead to inconsistent and questionable decisions by the court, such as the recent cases between Georgian manufactures and importers of tobacco. The same goes for point number 8 on the list of the proposed changes, namely industry liability. Liability measures are not specified in the new TCL.
• Modifying or removing certain paragraphs. Enforcement of some provisions of the proposed law will be almost impossible, given Georgian reality. For instance, “Smoking is prohibited at any building, except individuals’ personal houses (where he or his family actually lives), specialized laboratories, and prisons”. Considering the proposed definition of a building (any construction with any kind of roof, floor, and walls, which cover not less than 50% of the area), it means that smoking will be prohibited for self-employed car-repairers at their workplaces, in private garages and verandas of café-bars. Needless to say, a law that cannot be credibly enforced will lose its appeal to the general public. It may even undermine the credibility of the government.
• Introduce pictorial health warnings instead of (or along with) increasing the size of health warnings. Canada, in 2001, was the first country in the world to introduce health warnings accompanied by pictures, occupying 50% of the front and the back of the packs. The Canadian Wave surveys, which were commissioned by Health Canada before and after health warnings increased in size from 25% to 50%, do not demonstrate that large impact on smoking behavior8. However, data suggest that pictorial warnings have a greater impact on noticing antismoking information, thinking about the health risks of smoking, and quitting decisions9.
• Philanthropic activities by tobacco companies should not be outlawed. This provision could be modified in a way that will prevent the use of these activities for the purposes of advertising tobacco products and companies.
• Think of how to minimize losses of employment and revenues. Here there is no good prescription to follow, but thinking of how to attract new industries to employ people released from the tobacco retail and production sector is an essential part of “selling” the new policy to smokers and non-smokers alike. A regulatory impact analysis could be performed to estimate the costs, the benefits, and the possible ways to reduce the costs of the new legislation. The government might consider conducting proper RIA analysis to have a clear understanding of the possible consequences of the planned regulatory changes.
1 (DIRECTIVE 2001/37/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 5 June 2001 on the approximation of the laws, regulations, and administrative provisions of the Member States concerning the manufacture, presentation, and sale of tobacco products.
2 DIRECTIVE 2003/33/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 26 May 2003 on the approximation of the laws, regulations, and administrative provisions of the Member States relating to the advertising and sponsorship of tobacco products.
3 Fichtenberg C, Glantz S. Effect of smoke-free workplaces on smoking behaviour: systematic review. BMJ 2002; 325: 188-191.
4 Levy D, Gitchell J, Chaloupka F. The effects of tobacco control policies on smoking rates: a tobacco control scorecard. Calverton, MD, PIRE Working Paper, 2003.
5 Jha P, Chaloupka F. Curbing the epidemic: governments and the economics of tobacco control. Washington DC, The World Bank, 1999.
6 http://businesscontract.ge/ka/article/outdoorge-quottuki-sigaretis-reklamireba-aikrdzaleba-es-iqneba-udidesi-dartyma-chveni-biznesistvisquot/9644
7 Data in this section (Cons) is provided by tobacco industries.
8 “The Health Effects of Tobacco Health Warnings on Cigarette Packages”, Wave 1 to Wave 13 Surveys of Adults and Adult Smokers and Surveys of Youth, 2001-2007. 2007