„განათლებაა ის, რაც რჩება მას შემდეგ, რაც სკოლაში ნასწავლი გვავიწყდება,“ – ალბერტ აინშტაინი
საყოველთაოდ აღიარებულია, რომ განათლებაშია ნათელი მომავლის გასაღები. ზოგადად, განათლებულ ადამიანებს უფრო მაღალი შემოსავლები აქვთ, მათში დაბალია უმუშევრობის დონე. განათლების მაღალი დონის მქონე ქვეყნები უფრო სწრაფად იზდებიან და მათთან ინოვაციაც მეტია, ვიდრე სხვა ქვეყნებში. შესაბამისად, თანამედროვე ეკონომიკურ ლიტერატურაში განათლება ინვესტიციად მიიჩნევა და, მსგავსად სხვა ინვესტიციებისა, განათლებაში ჩადებულ ინვესტიციასაც თან სდევს ხარჯები და სარგებელი. განათლებასთან დაკავშირებული ხარჯია ის დრო (ალტერნატიული დანახარჯი) და ფული (სწავლის საფასური და სხვა გადასახადები), რასაც ადამიანები ხარჯავენ საშუალო სკოლის ატესტატის, პროფესიული განათლების სერტიფიკატისა თუ უნივერსიტეტის დიპლომის მოსაპოვებლად. განათლებით მოტანილი სარგებელი კი მეტი შემოსავლების მიღების შესაძლებლობაა (განათლებას სხვა სარგებელიც მოაქვს. მაგალითად, უკეთესი სამუშაო პირობები, აღიარება და მიღწევები სამსახურში). ემპირიული ლიტერატურა გვეუბნება, რომ განათლება ორგვარად ახდენს გავლენას შემოსავლებზე. პირველი, განათლება აუმჯობესებს ჩვენს უნარებს, რის შედეგადაც იზრდება შრომის ნაყოფიერება. ამას კი ხელფასების ზრდამდე მივყავართ. მეორე, უმაღლესი განათლება იძლევა დიპლომებს, რაც დამსაქმებლისთვის ნიშანია, რომ კანდიდატს ამა თუ იმ სამუშაოსთვის შესაფერისი უნარ-ჩვევები გააჩნია.
ადამიანური კაპიტალის მიდგომა ემყარება იმ იდეას, რომ საჭიროა, ხარჯები და სარგებელი ერთმანეთს შევადაროთ და ისე გადავწყვიტოთ, რა ეტაპზე შევწყვიტოთ განათლება. თუ სარგებელი იმდენად დიდი არ არის, რომ ხარჯები დააკომპენსიროს, ადამიანი ჩათვლის, რომ არ ღირს დამატებითი ხარისხის მოპოვება. ამიტომ, როდესაც ვაანალიზებთ ჩვეულებრივი ადამიანების გადაწყვეტილებას, რა მოცულობის ინვესტიცია გაიღონ განათლებისთვის, მნიშნელოვანია, განვსაზღვროთ, რა დამატებით შემოსავალს მოუტანს ადამიანს დამატებითი ხარისხი. თუმცა სამყარო ასეთი მარტივი როდია, სწავლის გაგრძელება-შეწყვეტის გადაწყვეტილებაზე კიდევ სხვა უამრავი სოციალურ-ეკომიკური ფაქტორი ახდენს გავლენას (ლამიე, 2001 წ.). ამ ბლოგში შევეცდებით, გავზომოთ განათლების გავლენა შემოსავლებზე საქართველოში და ამისათვის დავაკვირდებით მთავარ სოციალურ-ეკონომიკურ ფაქტორებს, რომლებიც, სავარაუდოდ, მნიშვნელოვნად მოქმედებს ხელფასების გადანაწილებაზე.
საქართველო გარდამავალი ეკონომიკაა, სადაც მასშტაბური სტრუქტურული ცვლილებები მოხდა გარდამავალი პერიოდის პირველ დეკადაში და ამ ცვლილებებმა მნიშვნელოვნად გააუარესა ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. ომების, წარუმატებელი ინსტიტუციური რეფორმების, ჰიპერინფლაციის, არაეფექტიანი საგადასახადო სისტემის და ბიუჯეტის მუდმივი სეკვესტრის შემდეგ, ჯანსაღი საგანმანათლებლო სისტემის შექმნა ნაკლებად პრიორიტეტული გახდა საქართველოს მთავრობებისთვის. ვარდების რევოლუციამდე საგანმანათლებლო სისტემაში სამი მთავარი პრობლემა იყო: კორუფცია, განათლებაზე წვდომა და დაბალი ხარისხის განათლება. საგანმანათლებლო სისტემის ასეთ მძიმე მდგომარეობაში ყოფნის მიუხედავად, უმაღლეს განათლებაზე დიდი მოთხოვნა იყო. ვარდების რევოლუციის შემდეგ წარმატებით გადაიჭრა კორუფციის და ხელმისაწვდომობის პრობლემა, თუმცა განათლების ხარისხი დღემდე მწვავე გამოწვევად რჩება.
შემოსავლებზე განათლების გავლენის შემსწავლელი ეკონომიკური ლიტერატურის უდიდესი ნაწილის ინსპირაცია იყო მინცერის (1974 წ.) და ბეკერის (1975 წ.) პირველი ნაშრომები ადამიანურ კაპიტალზე. მინცერმა (1975 წ.) სწავლის გაგრძელების გავლენა გაზომა მარტივი უმცირეს კვადრატთა მეთოდით, სადაც ცვლილება შემოსავლებში მიიჩნია დამოკიდებულ ცვლადად, რომელიც სწავლის წლების, პოტენციური გამოცდილებისა და პოტენციური გამოცდილების კვადრატით აიხსნებოდა. ამ ბლოგში განხილულია მინცერის კლასიკური განტოლების სახეცვლილი ვარიანტი, სადაც ვაკვირდებით დიდი რაოდენობით სოციალურ-ეკონომიკურ ფაქტორებს, რომლებიც, ასევე, გავლენას ახდენს ადამიანის შემოსავლებზე. დამოკიდებულ ცვლადად შემოსავალი ავიღეთ, რომელიც შემდეგნაირად არის განმარტებული: ხელფასი, რომელსაც დაქირავებული მშრომელი იღებს წერილობითი ან ზეპირი შეთანხმების საფუძველზე, საკუთარ საწარმოებზე მომუშავე მეწარმეების შემოსავლები და ფერმერების შემოსავლები, არასასოფლო-სამეურნეო სექტორში (წარმოება, ვაჭრობა, ტრანსპორტი, მშენებლობა, რეწვა, შეკეთება ან პროფესიული საქმიანობა – რეპორტიორი, სამედიცინო დიაგნოსტიკა და კონსულტაცია) დაქირავების გარეშე მომუშავე ადამიანების შემოსავალი. მეტიც, ამ კვლევის მთავარი ინტერესის საგანია ორი ბინარული ცვლადი – პროფესიული განათლება და უმაღლესი განათლება (განათლების სხვა უფრო დაბალი დონეები მიჩნეულია ბაზისად). ჩვენ დავაკვირდით ადამიანების გამოცდილებას ასაკის, სქესის, ეთნიკურობის, ადამიანების ქალაქებსა და სოფლებში გადანაწილების, ქორწინების სტატუსის და დასაქმების სფეროების მიხედვით. ეს მარტივი უმცირეს კვადრატთა ანალიზი ემყარება 2008-2014 წლებში ჩატარებული შინამეურნეობების ინტეგრირებული კვლევების ყოველწლიურ მონაცემებს და მოგვაწოდა საქსტატმა.
პირველ რიგში, შერჩევითი ერთობლიობის ყველა წევრის 20%-დან 24%-ს მიღებული აქვს რაიმე სახის უმაღლესი დონის განათლება, შემოსავლების მქონე დაქირავებულ ადამიანებში ეს მაჩვენებელი ბევრად მეტია – 42%. გარდა ამისა, მთლიან შერჩევით ერთობლიობაში იმ ადამიანების წილი, რომელთაც რაიმე სახის პროფესიული განათლება აქვთ, 20-22%-ია, ხოლო დასაქმებულ ადამიანებში – დაახლოებით 25%. საქართველოში გამორჩეულად დაბალია წერა-კითხვის არცოდნის დონე, მხოლოდ 0.5%-1.15%-მა არ იცის წერა-კითხვა. შესაბამისი სტატისტიკა კვლავ იმაზე მიუთითებს, რომ უმაღლესი განათლების მიღება ძალიან პოპულარულია ქართველებში. თუმცა მთავარია, როგორ ეხმარება პროფესიული და უმაღლესი განათლება ადამიანებს მეტი შემოსავლის მიღებაში. რეგრესული ანალიზის მთავარი მიგნებები მოცემულია ცხრილში 1 (ზოგიერთი გაკონტროლებული ცვლადი ცხრილში არ არის წარმოდგენილი, რომ ცხრილი ძალზე არ გადაგვეტვირთა).
ცხრილი 1: მოდიფიცირებული მინცერის მოდელის შედეგები
ცვლადები | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
პროფესიული განათლება | 6.2%*** | 3.7% | 3.7% | 4.3%* | 5.0%** |
უმაღლესი განათლება | 46.7%*** | 43.2%*** | 47.0%*** | 46.9%*** | 44.9%*** |
ასაკი | 3.6%*** | 3.6%*** | 4.3%*** | 4.2%*** | 2.7%*** |
ასაკის კვადრატი | -0.04%*** | -0.04%*** | -0.06%*** | -0.05%*** | -0.03%*** |
მამაკაცი | 35.6%*** | 35.8%*** | 34.6%*** | 30.9%*** | 26.4%*** |
სოფელი | -11.2%*** | -5.9%*** | -9.7%*** | -15%*** | -6.2%*** |
თბილისი | 34.9%*** | 34.2%*** | 31.1%*** | 32.6%*** | 32.1%*** |
არარეგისტრირებული ქორწინება | -8.9% | -11.6% | 3.7% | -15.8%** | -19.3%*** |
დასაოჯახებელი | -8.7%*** | -3.0% | -7.1%** | -9.4%*** | -5.9%** |
განქორწინებული | -1.2% | -12.9%* | -8.2% | -5.3% | 1.6%*** |
სამთო მრეწველობა | 86.4%*** | 213%*** | 213%*** | 91.1%*** | 91.0%*** |
მრეწველობა | 53.3%*** | 56.8%*** | 54.6%*** | 50.3%*** | 51.8%*** |
ენერგო-სექტორი | 81.3%*** | 83.1%*** | 57.0%*** | 73.4%*** | 280%*** |
ვაჭრობა | 49.5%*** | 53.4%*** | 49.4%*** | 49.3%*** | 46.9%*** |
ფინანსები | 91.8%*** | 88.8%*** | 91.3%*** | 80.9%*** | 84.5%*** |
განათლება | 33.3%*** | 40.1%*** | 27.9%*** | 33.7%*** | 27.9%*** |
კონსტანტა | 3.82*** | 3.84%*** | 3.92%*** | 4.06%*** | 4.46%*** |
დაკვირვებები | 14377 | 7377 | 7777 | 7960 | 8165 |
მოსახლეობის რაოდენობა | 3,025,452 | 3,012,067 | 3,187,662 | 3,260,734 | 3,353,555 |
ასაკის გადაღუნვის წერტილი | 41 | 40 | 39 | 41 | 39 |
R2 | 0.30 | 0.28 | 0.31 | 0.32 | 0.29 |
წყარო: შინამეურნეობების ინტეგრირებული გამოკვლევის საფუძველზე ავტორის მიერ გაკეთებული გამოთვლები
უმაღლესი განათლების მქონე ადამიანების შემოსავლები 40-51%-ით მეტია, ვიდრე ზოგადი განათლების მქონე ადამიანებისა. თუმცა, დროთა განმავლობაში, განათლებით მიღებული პრემიუმი იცვლება და არ ჩანს ზრდის ან შემცირების ცხადი ტენდენცია. უმაღლესი განათლება მნიშვნელოვნად განაპირობებს მაღალ შემოსავლებს, ხოლო პროფესიულ განათლებას, როგორც ანალიზმა უჩვენა, შედარებით მცირე წვლილი შეაქვს – 4-6%. ასევე, აქაც არ გამოვლენილა ცხადი ტენდენცია დროში.
მიუხედავად იმისა, რომ უმაღლესი დონის განათლებისთვის დამახასიათებელია შემოსავლების მნიშვნელოვანი ცვლილება, სხვა ქვეყნებთან შედარებით, მაინც დაბალია ამონაგები სწავლაზე დახარჯულ ყოველ დამატებით წელზე (ჯუღელი, 2012 წ.). თუ შემოსავლებს ოთხ ჯგუფად დავყოფთ განათლების სხვადასხვა დონისთვის (0-150 ლარი – დაბალი შემოსავალი, 150-435 ლარი – საშუალოზე დაბალი შემოსავალი, 435-1000 ლარი – საშუალოზე მაღალი შემოსავალი და 1000 და მეტი – მაღალი შემოსავალი), დავინახავთ, რომ განათლების დონის ზრდასთან ერთად, მცირდება დაბალი შემოსავლების ჯგუფში მყოფი ადამიანების რაოდენობაც, ხოლო მაღალი შემოსავლების მქონე ჯგუფში მყოფი ადამიანების რაოდენობა იზრდება. ეს დაკვირვება კიდევ ერთხელ აძლიერებს იმ მოსაზრებას, რომ განათლება ზრდის შემოსავლებს. მაღალი შემოსავლების მქონე ადამიანების წილი მაღალია ბაკალავრის ან მაგისტრის ხარისხის მქონე ადამიანების ჯგუფში, თუმცა თავად ინდიკატორი მაინც დაბალია ამ ჯგუფებისთვისაც კი – ბაკალავრის ან მაგისტრის დიპლომის მქონე ადამიანების მხოლოდ 5% ან 10% იღებს 1000 ლარზე მეტ შემოსავალს. მიუხედავად იმისა, რომ შინამეურნეობების ინტეგრირებულ გამოკვლევაში რესპონდენტები რეალურზე მცირე შემოსავალს აფიქსირებენ ხოლმე, ეს განაწილება მაინც იმაზე მიუთითებს, რომ ქვეყანაში ხელფასების დონე დაბალია მათთვისაც კი, ვისაც უმაღლესი განათლება აქვს. შესაბამისად, შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ უმაღლესი განათლების დიპლომის არმქონე ადამიანებს უჭირთ კონკურენციის გაწევა მესამე დონის განათლების მქონე ადამიანებისთვის, როდესაც საქმე მაღალანაზღაურებად სამსახურს ეხება, თუმცა, თავად დიპლომი მაღალი შემოსავლის გარანტია არაა.
გრაფიკი 1: შემოსავლების განაწილება განათლების სხვადასხვა დონეზე
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია შეფასდეს, უმაღლესი განათლებით მიღებული დამატებითი შემოსავალი სხვადასხვა ჯგუფისთვის. სწორედ ამიტომ შერჩევითი ერთობლიობა სამ ჯგუფად გავყავით. პირველი ჯგუფი წარმოადგენს ადამიანებს, რომელთაც საბჭოთა განათლება მიიღეს. მეორე ჯგუფი წარმოადგენს ადამიანებს, რომელთაც განათლება მიიღეს საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ და ვარდების რევოლუციამდე. მესამე ჯგუფი – ადამიანებს, რომლებმაც განათლება ვარდების რევოლუციის შემდეგ მიიღეს. პირველ ჯგუფში ძალიან ბევრი პენსიაზეა გასული, ამიტომ გადავწყვიტეთ, აქცენტი მეორე და მესამე ჯგუფზე გაგვეკეთებინა. მეორე ჯგუფში უმაღლესი განათლების მქონე ადამიანების შემოსავალი 40.6%-ით აღემატება იმავე ჯგუფში მყოფ ზოგადი განათლების მქონე ადამიანების შემოსავალს. მესამე ჯგუფში იგივე მაჩვენებელი ოდნავ მაღალია – 43.3%. როგორც ვხედავთ, თაობებს შორის რაიმე განსაკუთრებული განსხვავება არ არის განათლების პრემიუმში. ეს მიგნება კიდევ ერთხელ მიუთითებს იმაზე, რომ ჯერ კიდევ აქტუალურია საგანმანათლებლო სისტემის მესამე პრობლემა – განათლების დაბალი ხარისხი.
საქართველოში დიდია გენდერული დისბალანსი, მამაკაცი 26-45%-ით მეტ შემოსავალს იღებს, ვიდრე ქალი, რომელსაც მეტი ან მსგავსი მახასიათებლები აქვს. მიუხედავად ამ დიდი განსხვავებისა, გენდერული დისბალანსი დროთა განმავლობაში მცირდება. ხელფასებს შორის დიდ განსხვავებას ორი მთავარი მიზეზი აქვს: ქალებით დომინირებულ სექტორებში – განათლებაში, ჯანდაცვაში, სარესტორნო და სასტუმრო ბიზნესში – ხელფასები დაბალია (ჰორიზონტული სეგრეგაცია); და მეორე, წამყვან პოზიციებზე ქალების ნაკლებობაა (ვერტიკალური სეგრეგაცია) (სეფაშვილი, 2011 წ.). მეტიც, განათლების წყალობით მიღებული დამატებითი შემოსავალი განსხვავდება სქესის მიხედვით. უმაღლესი განათლების მქონე მამაკაცი იღებს 39%-41%-ით მეტ შემოსავალს, ვიდრე ზოგადი განათლების მქონე მამაკაცი. იგივე მაჩვენებელი უფრო მაღალია ქალებში – 49%-52%. ეს ფენომენი აიხსნება იმ ფაქტით, რომ უმაღლესი განათლების არმქონე მამაკაცები უფრო კონცენტრირებული არიან მაღალანაზღაურებად სექტორებში, ვიდრე უმაღლესი განათლების არმქონე ქალები.
გარდა ამისა, სოფლებში შემოსავლები 2.5%-18%-ით ნაკლებია, ვიდრე ურბანულ დასახლებებში ან ქვეყნის დედაქალაქში. თბილისში მცხოვრებთა საშუალო შემოსავალი 25%-34%-ით აღემატება სხვა ურბანულ დასახლებებში მცხოვრებთა საშუალო შემოსავალს. თუმცა, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ თბილისში გაცილებით მაღალია ცხოვრების ხარჯი, ვიდრე სხვა ადგილებში, ასევე, მაღალპროდუქტიული და მაღალანაზღაურებადი სექტორებიც, ძირითადად, დედაქალაქშია თავმოყრილი. ამასთან, განათლების წყალობით მიღებული დამატებითი შემოსავლები ძალზე ახლოს არის ერთმანეთთან თბილისში, სხვა ქალაქებში და სოფლებში, 46.3%, 42.8% და 41.9% შესაბამისად.
ასევე, მნიშვნელოვანია განისაზღვროს, რა გავლენას ახდენს მშრომელების სექტორებში გადანაწილება მათ შემოსავლებზე. ჩვენს მოდელში საბაზისო სექტორია სოფლის მეურნეობა და მას ვადარებთ ყველა სხვა სექტორს (ზოგიერთი სექტორი არ არის წარმოდგენილი ცხრილში, რომ არ გადავტვირთოთ ის). ნათელია, რომ სოფლის მეურნეობასა და განათლებაში ყველაზე დაბალია სახელფასო პრემიუმი. სოფლის მეურნეობაში ყველაზე დიდია უმაღლესი განათლების არმქონეთა კონცენტრაცია (65%-ს აქვს მაქსიმუმ საშუალო განათლება), ამით ნაწილობრივ აიხსნება სექტორის დაბალპროდუქტიულობა და დაბალი ხელფასები. თუმცა განათლების სექტორში 75%-ზე მეტს აქვს უმაღლესი განათლება და 14.57% – პროფესიული განათლება, მაგრამ განათლების პრემიუმი მაინც ძალიან დაბალია. ამას გარდა, საქსტატის უახლესი მონაცემებით, 2016 წლის მეოთხე კვარტალში განათლების სექტორი ყველაზე დაბალანაზღაურებადი სექტორი იყო, სადაც დაქირავებული მშრომელის საშუალო ხელფასი მხოლოდ 589.2 ლარს შეადგენდა, რაც 71 ლარით ნაკლებია სოფლის მეურნეობის სექტორის – მეორე ყველაზე დაბალანაზღაურებადი სექტორის – საშუალო ხელფასზე, 476.7 ლარით ნაკლები – ქვეყნის საშუალო ხელფასზე და 3.43-ჯერ ნაკლები, ვიდრე ხელფასები ყველაზე მაღალანაზღაურებად ფინანსურ სექტორში. ეს სტატისტიკა ნამდვილად შემაშფოთებელია, რადგან დაბალი ანაზღაურების მქონე მასწავლებლებსა და ლექტორებს არ აქვთ მოტივაცია, უკეთ ასწავლონ სტუდენტებს, არც ახალგაზრდა, ნიჭიერ სტუდენტებს აქვთ სურვილი, მასწავლებლები ან ლექტორები გახდნენ. მეტიც, მოტივაციის და კვალიფიკაციის ნაკლებობას დაბალი ხარისხის განათლებამდე მივყავართ. ამას გარდა, სტუდენტების მხოლოდ შედარებით ნაკლებად კვალიფიციური ნაწილი აირჩევს ამ პროფესიას (რა თქმა უნდა, არსებობენ ნიჭიერი ენთუზიასტებიც), ეს კი კიდევ უფრო ამცირებს მომავალი მასწავლებლებისა და ლექტორების მოტივაციასა და კვალიფიკაციას. როგორც ხედავთ, მოჯადოებული წრეა შეკრული და ყველანაირად უნდა ვეცადოთ, მას თავი დავაღწიოთ.
ბლოგი დაიწერა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევართა გუნდის მიერ აზიის განვითარების ბანკის პროექტისთვის (სამუშაო ადგილები ინკლუზიური ზრდისთვის) ჩატარებული კვლევის საფუძველზე.

“Education is what remains after one has forgotten what one has learned in school” – Albert Einstein
It is widely recognized that education is the key to the future. In general, educated people have higher earnings and lower unemployment rates and highly-educated countries grow faster and innovate more than the other countries. Therefore, in the recent economic literature, education is considered as an investment good and look for the other investments, there are the costs and benefits of the investments in the education. The cost of education is the value of the time (opportunity cost) and money (tuition fee and other fees) people spend to acquire a secondary school certificate, professional education certificate, or university diploma. While the benefit of gaining an education is a premium in earnings for graduate people (there are other benefits as well like better working conditions, recognition, and achievements at work). Empirical Literature suggests that there are two channels from which education affects earnings. First, it improves workers’ skills that, in turn, raises the productivity of labor and leads to higher wages. Second, higher education provides the credentials that signal employers that the candidate has appropriate skills for a certain job.
The human capital approach is based on the idea that individuals have to compare these costs and benefits and decide to which degree to stop. If benefits are not large enough to compensate for costs, the individual might think that it is not worthwhile to gain an additional degree. Therefore, while we are considering the decision of the ordinary people on how much to invest in education, it is important to determine what is the earning premium of the additional degree. However, the world is not that simple and there are plenty of other socioeconomic factors that play an important role in the decision to continue studying or drop out (Lemieux, 2001). This blog article will try to measure the effect of education on earnings in Georgia by controlling main socioeconomic factors that might have a significant influence on wage distribution.
Georgia is a transition economy, with massive structural changes in the first decade of the transition process that significantly worsen the socio-economic situation of the country. After wars, unsuccessful institutional reforms, hyperinflation, inefficient taxation system, and permanent budget sequester, building a sound education system became a low priority for the Georgian governments. Therefore, before the Rose Revolution, there were three main problems in the education system: corruption, low access to education, and low quality of education. Despite such a poor condition in the education system, there was high demand for higher education. After Rose Revolution, the corruption and affordability problem was successfully solved, while the quality of education still remains one of the most challenging areas.
Much of the economic literature on the effect of education on earnings has been inspired by the seminal work of Mincer (1974) and Becker (1975) on human capital. Mincer (1975) captured the return to education by estimating simple OLS regression, where log earnings are considered as a dependent variable that is explained by the number of years of education, potential experience, and squired term of potential experience. This blog article considers the modification of the classic Mincer equation by controlling a large number of the socioeconomic factors that also contribute to people’s earnings. As a dependent variable, we used log of earnings, where earnings are defined as: wage of the hired worker based on the written or oral agreement, the income of the entrepreneurs working on their enterprises and farmers’ income, earnings of the people working without hiring in the non-agricultural sector (manufacturing, trade, transportation, construction, handcraft, repair or professional activity – a reporter, a medical diagnostics, treatment and consulting). Moreover, the main interests of this research are two dummy variables that represent professional education and higher education (other lower levels of education is considered as a base). We controlled the experience of people by age, gender of the individuals, ethicality, and rural-urban distribution of people, marital status, and sectors of employment. This simple OLS analysis is based on the yearly data of the Integrated Household Survey (HIS) from 2008 to 2014 provided by Geostat.
First of all, among all the people present in the sample 20% to 24% have any form of tertiary education, while the same number for the employed people who earn any income is much higher 42%. In addition, the proportion of people with any type of professional education is 20% to 22% in the whole sample and around 25% among employed people. Georgia is distinguished by low levels of illiteracy, as only 0.5% to 1.15% do not know how to read and write. Corresponding statistics again indicate that gaining higher education is very popular among Georgians. However, the main question is how professional and higher education helps people to earn more income. The main findings of the regression analysis are presented in table 1 (some variables that were controlled are not presented on the table to avoid overload of the table).
Table 1: Results of the modified Mincer equation
| Variables | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
| Professional Education | 6.2%*** | 3.7% | 3.7% | 4.3%* | 5.0%** |
| Higher Education | 46.7%*** | 43.2%*** | 47.0%*** | 46.9%*** | 44.9%*** |
| Age | 3.6%*** | 3.6%*** | 4.3%*** | 4.2%*** | 2.7%*** |
| Age squired | -0.04%*** | -0.04%*** | -0.06%*** | -0.05%*** | -0.03%*** |
| Male | 35.6%*** | 35.8%*** | 34.6%*** | 30.9%*** | 26.4%*** |
| Rural | -11.2%*** | -5.9%*** | -9.7%*** | -15%*** | -6.2%*** |
| Tbilisi | 34.9%*** | 34.2%*** | 31.1%*** | 32.6%*** | 32.1%*** |
| Non-reg. married | -8.9% | -11.6% | 3.7% | -15.8%** | -19.3%*** |
| Single | -8.7%*** | -3.0% | -7.1%** | -9.4%*** | -5.9%** |
| Divorced | -1.2% | -12.9%* | -8.2% | -5.3% | 1.6%*** |
| Mining and Quarrying | 86.4%*** | 213%*** | 213%*** | 91.1%*** | 91.0%*** |
| Manufacturing | 53.3%*** | 56.8%*** | 54.6%*** | 50.3%*** | 51.8%*** |
| Electricity | 81.3%*** | 83.1%*** | 57.0%*** | 73.4%*** | 280%*** |
| Trade | 49.5%*** | 53.4%*** | 49.4%*** | 49.3%*** | 46.9%*** |
| Financial | 91.8%*** | 88.8%*** | 91.3%*** | 80.9%*** | 84.5%*** |
| Education | 33.3%*** | 40.1%*** | 27.9%*** | 33.7%*** | 27.9%*** |
| Constant | 3.82*** | 3.84%*** | 3.92%*** | 4.06%*** | 4.46%*** |
| Observations | 14377 | 7377 | 7777 | 7960 | 8165 |
| Population size | 3,025,452 | 3,012,067 | 3,187,662 | 3,260,734 | 3,353,555 |
| Flipping Age | 41 | 40 | 39 | 41 | 39 |
| R2 | 0.30 | 0.28 | 0.31 | 0.32 | 0.29 |
Source: Authors' calculation using Integrated Household Survey (IHS)
People with higher education earn 40% to 51% more compared to those with general education. However, earning premiums is fluctuating over time and do not reveal a clear pattern of increase or decline. While higher education is a big driver of earnings, professional education is shown to contribute relatively little 4% to 6% and again reveals no clear trend with time.
Despite the fact that tertiary education has a significant earnings premium, the rate of return on the additional year of schooling is still low compared to the other countries (Jugheli, 2012). If we decompose earnings into the four groups for different levels of education (0-150 lari low earnings, 150-435 lari lower than medium earnings, 435-1000 higher than medium earning, and 1000 and above high earnings), we will discover that as education level increases, the people concentrated in the low earning groups shrink significantly, while high earning groups increases. This finding again supports the idea that education has an earnings premium. However, the share of individuals with comparatively high earnings is higher in Bachelor’s or Master’s degree group, but the indicator itself is low even for these groups, showing that only 5% and 10% of individuals, who have Bachelor’s and Master’s degree respectively, earn income above 1000 lari. Despite the fact that IHS underestimates earnings, this distribution still gives us the information that the wage level in the country is low even for individuals, who have higher education. Therefore, we can conclude that people without a diploma of higher education have difficulties competing with the people with tertiary education for highly paid jobs, but the diploma itself does not guarantee high earnings.
Figure 1: Earnings distribution for different levels of education
Furthermore, it is important to estimate earning premiums for higher education in different cohorts. Therefore, we divided the total sample into three cohorts. The first cohort represents people with soviet education. The second cohort represents people who gained higher education after the collapse of the Soviet Union and before the Rose Revolution. The third cohort is the new generation that gained an education after Rose Revolution. As there is a huge amount of retired people among the first cohort, we decided to focus on the other two. People with higher education in the second cohort earn 40.6% more compared to those with general education in the same cohort. While the same measure is slightly higher 43.4% for the third cohort. Therefore, we again see that there is no significant difference between earning premiums among the generation. This finding again indicates that the third problem in the educational system – low quality of education is still relevant.
In addition, there is a significant gender gap in Georgia, as male earns 26% –45% more compared to a woman with more or less similar characteristics. Despite the large figures, the gender gap is closing over time. There are two main reasons for the high wage gap: low salaries in the sectors that are dominated by the women, such as education, health, and social security, and restaurants and hotel service (horizontal segregation) and lack of women in the leading positions (vertical segregation) (Sefashvili 2011). Furthermore, the wage premium from higher education differs with gender. A male with higher education earns 39% to 41% more compared to a man with general education. The same measure is higher 49% to 52% for female workers. This phenomenon can be explained by the fact that men without higher education are highly concentrated in the sectors with higher earnings than women without higher education.
In addition, earnings in the rural areas are 2.5% – 18% lower than the earning in the urban areas rather than the capital of the country. The average earnings of the people living in Tbilisi are 25% - 34% higher than the other urban areas. However, it’s worth mentioning that the cost of living in Tbilisi is much higher than in other areas and much of the high productivity and highly paid sectors are situated in the capital. Furthermore, the earnings premium of higher education in Tbilisi, other cities, and rural areas are much closer, amounting to 46.3%, 42.8%, and 41.9% respectively.
Moreover, it is important to determine the effect of the sectoral distribution of workers on their earnings. In our model, the base sector is the agricultural sector and all the other sectors are compared to it (some sectors are not presented in the table not to overload it). It is clear that the agriculture and education sectors are characterized by the lowest wage premium. The agricultural sector has the highest concentration of people without high education (65% have maximum upper secondary education) that partially explains lower productivity and relatively lower wages in this sector. However, in the case of the education sector, more than 75% of people have higher education and 14.57% professional education, but the earnings premium is still extremely low. In addition, according to the recent statistics of Geostat, the education sector was the lowest-paid sector in the fourth quarter of 2016, where the average salary of the hired workers was only 589.2 lari that is 71 lari lower than the average salary of the second-lowest agricultural sector, 476.7 lari lower than the average salary of the country and 3.43 times lower than the average salary of the highest-paid financial sector. This statistic again gives us a reason to be concerned, as low-paid teachers and lecturers lose motivation to teach students better and young talented undergraduates have no incentives to become teachers or lecturers. Furthermore, lower motivation and lack of qualification lead to low quality of education. In addition, only a relatively less skilled part of undergraduate students (of course, with the exceptions of the talented enthusiasts) will choose this profession that further reducing the motivation and qualification of future teachers and lecturers. Therefore, we are in a vicious circle and should try our best to find a way out of it.
This blog is based on the research performed by the ISET-PI team for the Asian Development Bank “Good Jobs for Inclusive Growth” project.