ერიკ ლივნი, Georgia Today-ს სპეციალური კორესპონდენტი თეირანში
მდინარე ასტარაჩაი, რომელიც აზერბაიჯანსა და ირანს ერთმანეთისგან ჰყოფს, რუბიკონი არ არის, ამიტომ ქართულმა მედიამ ვერც კი შეამჩნია, როგორ გადალახა ახალაშენებული ხიდი აზერბაიჯანის რკინიგზის GE/LKZ TE33A ლოკომოტივმა. არადა პროექტს უდიდესი გავლენა ექნება კავკასიაში ტრანსპორტირების მომავალზე.
2017 წლის 5 მარტს პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის ვიზიტმა თეირანში (მრავალი წლის განმავლოაში ეს მისი მესამე ვიზიტი იყო ისლამურ რესპუბლიკაში) საშუალება მისცა მას და მის ირანელ კოლეგას, ჰასან როუჰანის, საზეიმოდ გაეხსნათ სარკინიგზო კავშირი ირანსა და აზერბაიჯანს შორის. ეს, შესაძლოა, მცირე ნაბიჯია მათთვის, თუმცა უდიდესი ნახტომია 7,200 კმ. სიგრძის ჩრდილოეთი-სამხრეთის სავაჭრო კორიდორის პროექტისთვის (North-South Trade Corridor – NSTC), რომელიც მუმბაის (ინდოეთი) დააკავშირებს ბანდარ-აბასთან (ირანის ერთადერთი პორტი, რომლის გამტარუნარიანობა 8,000 TEU-ზე მეტია), ბაქოსთან, ასტრახანთან, მოსკოვსა და სანქტ-პეტერბურგთან, იქიდან კი ჩრდილოეთ ევროპასა და სკანდინავიასთან.
NSTC განსაკუთრებით გააქტიურდა 2016 წლის იანვარში, როცა ირანს დაწესებული სანქციები მოეხსნა. გასაგებია, რომ ირანი არ არის ერთადერთი ქვეყანა, რომელიც აღფრთოვანებით შეხვდა საზღვრებს შორის სარკინიგზო კავშირის გახსნას.
![]() |
უკვე 2016 წლის აგვისტოში, ირანთან ბირთვული შეთანხმების გაფორმებიდან სულ რაღაც 8 თვეში, ბაქომ უმასპინძლა საპრეზიდენტო სამიტს, რომელშიც რუსეთის პრეზიდენტი, ვლადიმერ პუტინი, ირანის პრეზიდენტი, ჰასან როუჰანი და აზერბაიჯანის პრეზიდენტი, ილჰამ ალიევი მონაწილეობდნენ. „მამაკაცები შავებში“ NSTC-ის კონკრეტულ სამოქმედო გეგმაზე შეთანხმდნენ.
NSTC-მა ევროპასა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიას შორის სავაჭრო კავშირი უფრო სწრაფი და იაფი უნდა გახადოს. ყველაზე მნიშვნელოვანი კი ისაა, რომ მისი საშუალებით შესაძლებელია, ინდოეთის ოკეანის ჩრდილოეთიდან წამოსული ტვირთი საქართველოსა და შავი ზღვის გზის ავლით მოხვდეს ევროპაში. გარდა ამისა, NSTC, ირანული რკინიგზის წყალობით, ბაქოს აძლევს პირდაპირ წვდომას სპარსეთის ყურეზე, რაც ქართული რკინიგზისა და საქართველოს შავიზღვისპირა პორტების ალტერნატივა ხდება.
მეტიც, სანამ საქართველო ჯერ კიდევ ელოდება უკვე კარგა ხნის გაჭიანურებულ ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის დასრულებას, თურქეთმა, ირანმა და აზერბაიჯანმა უკვე დაიწყეს კიდევ ერთი ამბიციური პროექტის დაგეგმვა, რომელიც აზერბაიჯანს ნახჩევანთან, თურქეთსა და ევროპასთან დააკავშირებს ბოსფორის სრუტეში ახალაშენებული მარმარილოს გვირაბის მეშვეობით. ირანის გავლით, ახალი ბაქო-თავრიზი-ბაბაქი-ყარსის ხაზი გზას აუქცევს სომხეთის სიუნიკის პროვინციასა და სომხეთის მიერ კონტროლირებულ მთიან ყარაბაღს. თურქეთის ტრანსპორტის, ზღვაოსნობისა და კომუნიკაციების მინისტრის, აჰმეთ არსლანის განცხადებით, ბაქო-თავრიზი-ბაბაქი-ყარსის ხაზის გამტარუნარიანობა 20 მლნ. ტვირთი იქნება წელიწადში, რაც მას ბაქო-თბილისი-ყარსის ხაზის სიცოცხლისუნარიან ალტერნატივას ხდის. ორმხრივი, მთლიანად ელექტროფიცირებული ხაზი მოიცავს 18 ხიდსა და 7 გვირაბს და სრულად უნდა ამოქმედდეს 2023 წელს, თურქეთის რესპუბლიკის 100 წლისთავზე.
მომსახურების უმაღლესი ხარისხის უზრუნველყოფისა და კორუფციის რისკის აღმოფხვრის მიზნით, ბაქო-თავრიზი-ბაბაქი-ყარსის ხაზზე სატვირთო მომსახურებაზე პასუხისმგებელი იქნება შვეიცარიის ფედერალური რკინიგზის მიერ სუბსიდირებული SBB Cargo, რომელიც ლიდერია შვეიცარიის სარკინიგზო გადაზიდვებში. SBB Cargo-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, ნიკოლას პერინმა დაუდასტურა Georgia Today-ს, რომ გასცემს ლიცენზიას, შვეიცარიის სარკინიგზო საათების საკულტო დიზაინი – სიმარტივის, სანდოობისა და სიზუსტის სიბოლო – გამოყენებულ იქნას ბაქო-თავრიზი-ბაბაქი-ყარსის ოფიციალურ სამარკო ნიშნად.
შეცდომა იქნებოდა, გვეფიქრა, რომ ახალი აბრეშუმის გზა მარტივი ჯაჭვია, რომელიც დამოკიდებულია რომელიმე ერთ ან თუნდაც ყველა რგოლზე. თამანედროვე სატრანსპორტო მარშრუტები ქმნის კომპლექსურ ქსელებს, რომლებიც ძალიან ჰგავს პარალელურ ელექტრულ წრედს. ეს ქსელები საშუალებას იძლევა, ტვირთებისა და მგზავრების ნაკადები გაიგზავნოს ალტერნატიული მარშტრუტებით. პარალელური წრედის რეალობაში, სატრანსპორტო მომსახურების მიმწოდებლები იბრძვიან სავაჭრო ნაკადების საკუთარი წილებისთვის. ქვეყნები, რომლებიც კარგად გაართმევენ თავს ამ კონკურენციას, მოიზიდავენ უფრო მეტ გადაზიდვებსა და მასთან დაკავშირებულ ინვესტიციებს. ქვეყნებს, რომლებიც დაბრკოლებებს შექმნიან, უბრალოდ გვერდს აუვლიან.
საქართველოს ცალსახად აქვს უპირატესობები, როდესაც საქმე ეხება ტრანზიტს ცენტრალური აზიიდან (კასპიის ზღვის გავლით) და სპარსეთის ყურიდან (ირანის გავლით) აზერბაიჯანში და იქიდან, შავი ზღვის გავლით, ევროპისკენ. ადგილმდებარეობა, თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებები ევროპასთან, თურქეთსა და დსთ-სთან, ისევე, როგორც უსაფრთხო და კორუფციისგან თავისუფალი ბიზნეს-გარემო მიმზიდველს ხდის საქართველოს აზიური კომპანიებისთვის, რომლებიც ცდილობენ, საკუთარი პროდუქციის ევროპაში გატანის გზები იპოვონ.
მთავარი ის არის, რომ ვაჭრები დროის, ფასის, მომსახურების ხარისხისა და სანდოობის გათვალისწინებით გადაწყვეტენ, გაგზავნონ თუ არა ტვირთი საქართველოს გავლით. მათთვის სულ ერთია, რამდენი დღე სჭირდება ბიზნესის დარეგისტრირებას ან რამდენად სტუმართმოყვარეა ქართველი ერი. და როდესაც ამ ოთხ საზომს ვუყურებთ, საქართველო ჯერ კიდევ ვერ შეედრება ბალტიისპირეთის პორტებსა და რუსეთის რკინიგზას ცენტრალური აზიის და ჩრდილოეთ ჩინეთის ტვირთებისთვის. როდესაც 2023 წელს NSTC და ბაქო-თავრიზი-ბაბაქი-ყარსის ხაზი ამოქმედდება, შპს საქართველოს რკინიგზა, სრულად სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული კომპანია, სერიოზული არჩევნის წინაშე დადგება: განახლდეს თუ არა.
შპს საქართველოს რკინიგზა არის მონოპოლიური რკინიგზის ოპერატორი, რომლის საკუთრებაშია მოძრავი ქონება, სალიანდაგო გზა, ტერმინალები და სხვა ინფრასტრუქტურა. საბჭოთა პერიოდში საქართველოს გამტარუნარიანობა იყო 50 მლნ. ტვირთი და 13 მლნ. მგზავრი წელიწადში, რისი დიდი ნაწილიც სატრანზიტო გადაზიდვები იყო. დღევანდელი მოცულობა 4-ჯერ ნაკლებია. 2007-2008 წლებში დაფიქსირებული პიკური 22-23 მილიონის შემდეგ, ტვირთის მოცულობა ქართულ რკინიგზაში მკვეთრად დაეცა: 14 მლნ. ტონა 2015 წელს, 12 მლნ-ზე ნაკლები 2016 წელს. მართალია, 2016 წელს იმპორტი გაგრძელდა, თუმცა სატრანზიტო (-22% წინა წელთან შედარებით), შიდა (-17%) და საექსპორტო (-3%) ტვირთების დანაკარგი მნიშვნელოვანი იყო.
საქართველოს უმსხვილეს ექსპორტიორ კომპანიებთან ჩატარებული ინტერვიუები გვაფიქრებინებს, რომ ბოლო წლებში საქართველოს რკინიგზის უღიმღამო მუშაობას განაპირობებს არამხოლოდ მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკებში არსებული სირთულეები, არამედ კომპანიის მენეჯმენტი და ფასებზე მიღებული გადაწყვეტილებები. საქართველოს რკინიგზა, რომელმაც საკუთარი მოდერნიზაციის პროექტის დაფინანსების მიზნით უცხოურ ვალუტაში დენომინირებული ობლიგაციების გამოუშვა, იძულებულია, ტარიფები შვეიცარიული ფრანკებში ჰქონდეს, რათა შეამციროს უწყისებში ვალუტებს შორის განსხვავება.
თუმცა, როგორც კლებადი ტვირთის მაჩვენებლები გვეუბნება, რეგიონში გაჭიანურებული ეკონომიკური შენელებისა და რუსეთსა და აზერბაიჯანში (რომლებიც საქართველოს რკინიგზის პირდაპირი კონკურენტები არიან ცენტრალური აზიის გადაზიდვებში) ვალუტის მკვეთრი გაუფასურების ფონზე, ფასების კორექტირების გაჭიანურება შეიძლება არ იყოს ყველაზე ჭკვიანური სტრატეგია.
შედეგად, ჩრდილოეთ ჩინეთიდან და ცენტრალური აზიიდან წამოსული ტვირთების ნაწილი შეიძლება გადამისამართდეს რუსულ რკინიგზაზე, რომელიც ბევრად უფრო ხელმისაწვდომი გახდა რუბლის დოლართან მიმართებაში მნიშვნელოვანი გაუფასურების ფონზე. გარდა ამისა, ბევრი ქართველი ლოჯისტიკის ოპერატორი, რომელიც ექსპორტისთვის შავი ზვის პორტებს (ფოთი და ბათუმი) იყენებს, უპირატესობას საგზაო ტრანსპორტირებას ანიჭებს. ცხადია, საქართველოს რკინიგზის მიერ შეთავაზებული ფასები და მომსახურების ხარისხი გახდა ის ფაქტორი, რამაც ეს გადააწყვეტინათ.
ახალი აბრეშუმის გზაზე ტვირთების გადაზიდვის გამკაცრებული კონკურენციის გათვალისწინებით, საქართველოს რკინიგზას შეიძლება მოუწიოს ფასების კორექტირება და შიდა თუ საერთაშორისო კლიენტებისთვის შეთავაზებული მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესება. მაშინ, როდესაც გადაზიდვების რაოდენობა ზოგადად იკლებს, კომპანიას ხაშური-ზესტაფონის მთიან მონაკვეთზე არსებულ ტექნიკურ შეზღუდვებზე მეტად საკუთარი ფასდადების პოლიტიკა და მომსახურების სტანდარტები აფერხებს. საგზაო და ალტერნატიული სარკინიგზო ტრანსპორტირების ვარიანტების გაჩენასთან ერთად, საქართველოს რკინიგზის მმართველობამ უნდა მიიღოს ხისტი გადაწყვეტილებები. პარალელური წრედის რეალობაში სხვაგვარად მოქცევა არჩევანიც კი არ არის.

By Eric Livny, Georgia Today’s special correspondent in Tehran
River Astarachay, which divides the Azerbaijani and Iranian nations, is no Rubicon, and its crossing over a newly constructed bridge by an Azərbaycan Dəmir Yolları’s GE/LKZ TE33A Evolution locomotive was hardly noticed by Georgian media. Yet, the project has immense implications for the future of transportation across the Caucasus.
President Ilham Aliyev’s visit to Tehran on March 5, 2017 (his third visit to the Islamic Republic in just as many years) was timed to provide him and his Iranian vis-à-vis Hassan Rouhani with an opportunity to inaugurate the railway connection between Iran and Azerbaijan – perhaps a small step for the two men, but a giant leap for the 7,200km North-South Trade Corridor (NSTC) project connecting India’s Mumbai to Bandar Abbas (Iran’s only port with the ability to handle large container vessels above 8,000 TEUs) and further to Baku in Azerbaijan; Astrakhan, Moscow and St Petersburg in Russia; and from there to northern Europe and Scandinavia.
NSTC received a major boost in January 2016, with the lifting of international sanctions on Iran. Understandably, however, Iran is not alone in its fascination with cross-border railroad connectivity.
Already in August 2016, which is only 8 months after the nuclear deal with Iran, Baku hosted a presidential summit involving Russia’s Vladimir Putin, Iran’s Hassan Rouhani, and Azerbaijan’s Ilham Aliyev. The three ‘men in black’ have reaffirmed their commitments and approved concrete plans for NSTC implementation.
NSTC is expected to provide faster and cheaper trade connectivity between Europe and South East Asia. Crucially, it will allow bypassing Georgia and the Black Sea for any cargo heading north from the Indian Ocean. In the other direction, NSTC will give Baku direct access to the Persian Gulf via Iranian railways as an alternative to Georgian Railway and Georgia’s ports on the Black Sea.
Moreover, while Georgia is still waiting for the completion of the long-overdue Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway, Turkey, Iran, and Azerbaijan have already started planning another ambitious project connecting Azerbaijan to Nakhichevan and Turkey, and further to Europe, using the newly constructed Marmaray tunnel under the Bosphorus. The new Baku-Tabriz-Babak-Kars (BTBK) line will bypass Armenia’s Syunik province and Armenia-controlled Nagorno Karabakh through the Iranian territory. According to Ahmet Arslan, Turkey’s minister of transport, maritime, and communication, BTBK will have a total capacity of more than 20mln ton cargo/year, presenting a viable alternative to BTK. The dual-track, fully electrified line will include 18 bridges and 7 tunnels and is expected to become fully operational in 2023, in time for the Turkish Republic’s 100 year anniversary.
To ensure the highest quality of service and eliminate corruption risks, freight services over the BTBK will be operated by the Swiss Federal Railways’ subsidiary SBB Cargo, Switzerland’s market leader in rail freight. SBB Cargo’s CEO Nicolas Perrin confirmed to Georgia Today that it will license the Swiss railway clock’s iconic design – a symbol of simplicity, reliability, and precision – for use as BTBK’s official trademark.
It would be wrong to think of the new Silk Road as a simple chain that crucially depends on each and every one of its links. Today’s transportation routes form complex networks – similar to parallel electric circuitry – which allow redirecting cargo and passenger flows through alternative routes. In the parallel circuitry reality, providers of transport services compete for their share of trade flows. Countries that will do well in this competition, will attract greater volumes of traffic and related investment. Countries that will create bottlenecks along the way, will be bypassed.
Georgia certainly has its advantages when it comes to transit from Central Asia (over the Caspian Sea) and from the Persian Gulf (via Iran) to Azerbaijan and from it, across the Black Sea, to Europe. Georgia’s location, the free trade agreements it possesses with Europe, Turkey, and the CIS, as well as its safe and corruption-free business environment, can make it an attractive choice for Asian companies seeking to ship their products to Europe (and vice versa).
A key point is this: traders will judge whether to channel their goods through Georgia (or not) based on time, price, service quality, and reliability considerations. Not based on how many days it takes to register a business, or whether Georgians are a hospitable nation. And when looking at these four parameters, Georgia is yet not a match for the Baltic ports and the Russian railways for cargo to/from Central Asia and Northern China. With the NSTC and BTBK becoming operational in 2023, Georgian Railways LLC, a 100% state-owned company, will face a stark choice: to upgrade or not to be.
Georgian Railways LLC is Georgia’s monopoly railway operator, owning rolling stock, tracks, terminals, and other infrastructure. In Soviet times, Georgia handled over 50 million tons of freight and 13 million passengers annually, most of which was transit traffic. Today’s volumes are more than four times lower. After peaking at 22-23mln in 2007/8, freight volumes on the Georgian Railways went into freefall: 14mln ton in 2015, and just under 12mln in 2016. While we continued to import in 2016, transit (down by 22% y/y), domestic (down 17%), and export (down 3%) cargo suffered significant losses.
Our interviews with Georgia’s major exporting companies suggest that the Georgian Railways’ uninspiring performance in recent years has its root causes not only in economic difficulties faced by Georgia’s neighbors but also in the company’s management and pricing decisions. Having issued foreign currency-denominated bonds to finance its modernization projects, the Georgian Railways board felt obliged to keep its tariffs in Swiss Francs so as to reduce the problem of aggregate currency mismatch on its balance sheet.
Yet, as the dwindling cargo figures tell, failing to make a sufficient adjustment to prices at the time of a protracted economic slowdown in the region and drastic currency devaluations in Russia and Azerbaijan (Georgian Railways’ direct competitors for rail freight to/from Central Asia) may have been not the smartest strategy.
As a result, some of the cargo originating in North China and Central Asia switched to the Russian Railways, which became much more affordable following the ruble’s crashing from 30 to almost 70 rubles to the dollar. At the same time, road transportation has become the preferred option for many Georgian logistics operators exporting over the Black Sea (through Poti or Batumi) who indicate the Georgian Railways’ pricing and service quality as the main motivation for doing so.
Given the tighter competition for cargo traveling along the new Silk Road, the Georgian Railways may have to adjust its pricing and upgrade the quality of services it provides to both foreign and domestic clients. With the amount of traffic generally in decline, the company is no longer held back by technical throughput limitations on the mountainous Khashuri-Zestaponi section. Instead, it may be constrained by its own pricing policy and service standards. With road and alternative rail transportation options becoming increasingly available, the Georgian Railways has to take some bold management decisions. Failing to adjust in the parallel circuitry reality is simply not an option.