2013 წელს საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა ახალი კანონი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ. ამ კანონის მთავარი მიზანი იყო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების გაძლიერება და ამგვარად ქვეყანაში სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის ხელის შეწყობა. მას შემდეგ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივები სოკოებივით მომრავლდა; უკვე 13000 ფერმერია დარეგისტრირებული 1500 კოოპერატივში. კოოპერატივების გასაძლიერებლად, დონორები, ევროკავშირის მეთაურობით, კოოპერატივებსა და მათ წევრებს ფინანსურ მხარდაჭერას უწევენ, ასევე, უტარებენ ტრენინგებს და უწევენ საკონსულტაციო მომსახურებას. სოფლის და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) მონაცემებით, 59 საკონსულტაციო და საინფორმაციო ცენტრის მეშვეობით, უკვე 250 000 ადამიანმა მიიღო რჩევები სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაზე, 8000-ზე მეტ ფერმერს ჩაუტარდა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ტრენინგები სოფლის მეურნეობასა და ბიზნესის მართვაში. გარდა ამისა, ENPARD-ის კოოპერატივების განვითარების კომპონენტის მეშვეობით, რომელსაც ახორციელებს 5 ორგანიზაციის, CARE-ის, Oxfam-ის, Mercy Corps-ის, PIN-ის და UNDP-ის კონსორციუმი, 260-მა კოოპერატივმა მიიღო ევროკავშირის პირდაპირი დაფინანსება. ამ 260 კოოპერატივის განვითარებაზე დასაკვირვებლად ტარდება კოოპერატივების ყოველწლიური გამოკითხვა, რომელსაც ატარებს მონიტორინგისა და შეფასების სამუშაო ჯგუფი ISET-ის (პარტნიორი ქეას კონსორციუმში) მეთაურობით. უახლესი გამოკითხვა მოგების გენერირების დადებით ტენდენციას უჩვენებს ამ კოოპერატივებში. კერძოდ, 2014 წელთან შედარებით (საბაზისო წელი), 2015 წელს, კოოპერატივების მოგება, საშუალოდ, 21%-ით გაიზარდა(ENPARD-ის კოოპერატივების წლიური გამოკითხვა).
მიუხედავად იმისა, რომ ეს რიცხვები შთამბეჭდავია და მთავარი მიზანიც – ბევრი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ჩამოყალიბება – მიღწეულია, საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივები კვლავ ბევრი გამოწვევის წინაშე დგანან. წელს ENPARD ასრულებს კოოპერატივების მხარდაჭერას (რაზეც უკვე ვისაუბრეთ წინა ბლოგში) და ჩნდება კითხვა: ვინ გადარჩება გრძელვადიან პერიოდში?
გამოკითხვის მიხედვით, საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების პროგრესს ხელს უშლის კრედიტზე, კაპიტალსა და ბაზრებზე შეზღუდული წვდომა. ფინანსებსა და კაპიტალზე წვდომის პრობლემაზე ბევრს საუბრობენ, თუმცა ბაზარზე შეზღუდულ წვდომას, ასევე, დაბრკოლებებს, რომელთაც ფერმერები აწყდებიან პროდუქტის დაბრენდვის, გაყიდვისა და რეალიზაციისას, ნაკლები ყურადღება ექცევა.
ცხრილი 1: კოოპერატივების წარმატების შემაფერხებელი ფაქტორები (შეწონილი ქულა პასუხების რაოდენობისა და პრიორიტეტების მიხედვით)
ჩვენს შეკითხვას რომ დავუბრუნდეთ, კოოპერატივი, სხვა ნებისმიერი ბიზნესის მსგავსად, მხოლოდ მაშინ გადარჩება, თუ მომგებიანი იქნება. გადარჩენისთვის კი მას აუცილებლად სჭირდება ბაზარი და პროდუქტების გაყიდვა. ENPARD-ის კოოპერატივების ყოველწლიური გამოკითხვის მიხედვით, გამოკითხული კოოპერატივების 64% თავიანთ ნაწარმს ადგილობრივ ბაზრებზე, რეგიონშივე ჰყიდის, 32.5% – რეგიონს გარეთ და მხოლოდ 3.5% ახერხებს პროდუქციის ექსპორტზე გატანას (პირდაპირ ან ექსპორტიორის მეშვეობით). გარდა ამისა, ბაზარზე პროდუქტი ძირითადად ორი არხით გადის: კოოპერატივები პროდუქციას ბითუმად მოვაჭრეებზე ან/და პირდაპირ ადგილობრივ მომხმარებლებზე ყიდიან.
გრაფიკი 2: სასოფლო-სამეურნეო კოპერატივების მიერ პროდუქციის/მომსახურების გაყიდვის გეოგრაფიული არეალი
შემსყიდველები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს მცირე ფერმერებთან ურთიერთობისას: პრობლემას ქმნის მეურნეობების მცირე ზომა, მოწოდებული პროდუქციის არაერთგვაროვანი ხარისხი, არაორგანიზებული პროცესი და ცუდი კომუნიკაცია, რაც ზრდის ტრანზაქციის ხარჯებს. ინსტიტუტებისა (მაგალითად, ჯგუფების) და მომსახურების არარსებობის გამო, ფერმერები ვერ უმკლავდებიან ამ გამოწვევებს და ვერ ქმნიან ყველა მონაწილისთვის მომგებიან სიტუაციას. ბიზნესის თვალსაზრისით, სუსტი ვერტიკალური კოორდინაცია, შესაძლოა, კოოპერატივების მარცხის წინაპირობა გახდეს. ეს მარცხი კი, შესაძლოა, ღირებულებათა ჯაჭვის კომპონენტებზე გავრცელდეს და ფერმერებზე უარყოფითი გავლენა იქონიოს.
დღეს საქართველოში ყველაზე გავრცელებულია საწარმოო კოოპერატივები. არც არის გასაკვირი, რადგან კოოპერატივების მოძრაობის დასაწყისში მთავარი აქცენტი წარმოებაზე გაკეთდა; ფერმერებს გადაეცათ მინიტრაქტორები და ისეთი საწარმოო საშუალებები, როგორიცაა ფუტკრის სკა. ამის საპირისპიროდ, წარმატებული დასავლური კოოპერატივების უმრავლესობა მომსახურების სფეროშია ჩართული (სასოფლო-სამეურნეო მომსახურების კოოპერატივები) და არა წარმოებაში. მომსახურების კოოპერატივში, წევრები დამოუკიდებლად ეწევიან საწარმოო საქმიანობას, კოოპერატივი კი მათ უწევს სხვადასხვა მომსახურებას. ასეთი მომსახურების მაგალითებია მანქანა-დანადგარებისა და ნედლეულის შეძენა, დისტრიბუცია, მარკეტინგი და სხვ (ლერმანი, 2013 წ.). კოოპერატივები, მასშტაბის ეკონომიის მეშვეობით, უფრო იაფად იძენენ ნედლეულს (დიდ პარტიებად იძენენ). მომსახურების კოოპერატივები წევრებისთვისაც სარგებლის მომტანია, რადგან კოოპერატივის წევრებს შეუძლიათ, სხვა წევრების პროდუქტები შეღავათიან ფასში შეიძინონ.
ამ მოძრაობის დასაწყისში არავის – დაწყებული პოლიტიკის შემმუშავებლებიდან, დამთავრებული ფერმერებით – გაუცნობიერებია კარგად, რა განსხვავებაა ამ ორი სახის კოოპერატივს შორის (ამ განსხვავებას არც სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონი არ ასახავს). ამასობაში უკვე გადაიდგა პირველი ნაბიჯები მომსახურების კოოპერატივების შესაქმნელად: ACDA-მ დაიწყო სექტორის სპეციფიკური და მიზანმიმართული ინიციატივების მხარდაჭერა (თუმცა ამგვარი პროგრამების განხორციელების ხარისხი გარკვეულ შეკითხვებს მაინც ბადებს); მეტიც, მთავარი აქცენტი წარმოების კოოპერატივებიდან მომსახურების კოოპერატივებზე გადასვლაზე კეთდება.
როგორ უნდა გაუმკლავდნენ ქართული კოოპერატივები იმ დაბრკოლებებს, რომლებსაც თავიანთი პროდუქციის გაყიდვისას აწყდებიან და როგორ უნდა გაიუმჯობესონ ბაზრებზე წვდომა? ერთი გზაა, მარკეტინგული კოოპერატივების (მომსახურების კოოპერატივების ქვეკატეგორია) შექმნა: ეს არის „კოოპერატივები, რომლებიც აგროვებენ და გასაყიდად ამზადებენ წევრების ნაწარმს, გააქვთ ბაზარში და ჰყიდიან მას ისეთ ფასად, რომელიც, როგორც წესი, უფრო მაღალია, ვიდრე ფასი, რომელსაც ფერმერები დამოუკიდებელი მცდელობით მიიღებდნენ“ (ლერმანი, 2013 წ.). მარკეტინგში თანამშრომლობა ფერმერებს, რომლებიც ერთნაირ ან მსგავს პროდუქტებს აწარმოებენ, შესაძლებლობას აძლევს, თავიანთი პროდუქტები ერთობლივად გაიტანონ ბაზარზე და გაყიდონ.
საქართველოში, საბაზრო ურთიერთობები დიდწილად არაფორმალურია; კოოპერატივების უმეტესობას არ შეუძლია ბაზარზე შეღწევა, რადგან მათ არ აქვთ გაყიდვის არხები (ზოგიერთ კოოპერატივს არ გააჩნია ტრანსპორტირებისთვის საჭირო მანქანები და აღჭურვილობა). წარმოებული პროდუქციის გასაყიდად, მოსავლის აღების შემდეგ იქმნება არაფორმალური ბაზრები. გამართულად მომუშავე მარკეტინგული კოოპერატივები სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მწარმოებლებს მეტ შესაძლებლობებს შეუქმნის ბაზარზე და მათი მეშვეობით ფერმერები მეტად ინტეგრირდებიან ღირებულებათა ჯაჭვში. შედეგად, გაუმჯობესდება ფერმერების სავაჭრო ძალაუფლება გადამამუშავებლებთან, ცალობით და ბითუმად მოვაჭრეებსა და ჯაჭვის სხვა მონაწილეებთან მიმართებით; მათ საკუთარ პროდუქტზე მეტი კონტროლი ექნებათ და მეტ ამონაგებსაც მიიღებენ. გარდა ამისა, მარკეტინგული კოოპერატივების წყალობით, ფერმერებმა შეიძლება დიდი სუპერმარკეტების ქსელებთან, სასტუმროებსა და რესტორნებთანაც კი დაიწყონ საკონტრაქტო თანამშრომლობა და რეგულარულად მიაწოდონ მათ საკმაო მოცულობის პროდუქცია. მარკეტინგული კოოპერატივები მწარმოებლებს აძლევს შესაძლებლობას, მოიპოვონ ძალაუფლება ბაზარზე, ეხმარება მათ რისკებისა და ხარჯების თანაბარ განაწილებაში. ასეთი კოოპერატივები ეფექტურად იყენებენ რესურსებს მომხმარებლის მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად. შესაბამისად, კოოპერატივის წევრებს უფრო ძლიერი მოტივაცია აქვთ, ითანამშრომლონ.
მაშასადამე, ფერმერებისა და კოოპერატივებისთვის სტიმულის მიცემა, შექმნან მარკეტინგული კოოპერატივები (პირველი ან მეორე დონის კოოპერატივის სახით) კარგი სტრატეგიაა ქვეყანაში კოოპერატივების შემდგომი განვითარების თვალსაზრისით. ვინ იცის, იქნებ ფერმერებმა მარკეტინგული კოოპერატივები ბიზნეს-შესაძლებლობად (და არა გრანტების და სუბსიდიების მომტან იურიდიულ ერთეულად) აღიქვან და თანამშრომლობის უპირატესობებიც დაინახონ. კიდევ ერთხელ ისმის კითხვა, ვინ გადარჩება გრძელვადიან პერიოდში? ცხადია, მხოლოდ ის კოოპერატივები გაუძლებენ ქარ-ცეცხლიან გზას, რომელთაც ძლიერი ბიზნეს-სულისკვეთება აქვთ.

Back in 2013, the Government of Georgia (GoG) approved a new law entitled “On Agricultural Cooperatives.” The primary goal of this legislation was to support agriculture and rural development in the country by strengthening agricultural cooperatives. Since then, agricultural cooperatives have been springing up like mushrooms; 13,000 farmers have already been registered in 1,500 cooperatives. In order to strengthen their capacity, donors led by the European Union have been providing financial assistance as well as trainings and advisory services to cooperatives and their members. According to ENPARD (European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development), 250,000 people have received advice on farming through 59 information and consultation centers, and more than 8,000 farmers have received EU-funded training in agriculture and business administration. Moreover, the ENPARD cooperative development component, implemented by five consortia led by CARE, Oxfam, Mercy Corps, PIN, and UNDP, has allowed 260 cooperatives to benefit from direct EU funding. To track the development of these 260 cooperatives, an Annual Cooperative Survey is conducted by the Monitoring and Evaluation working group led by ISET (a partner within CARE consortium). The most recent year’s development of these cooperatives has shown a positive trend in profit generation. In particular, compared to 2014 (the baseline year), the profit of cooperatives increased by 21% on average in 2015 (ENPARD annual cooperatives survey).
While these numbers are impressive and the primary goal – the quantity (big number of agricultural cooperatives have established) is achieved, agricultural cooperatives in Georgia still face a lot of challenges. This is the final year of ENPARD support for cooperatives (as we have already discussed in a previous blog), which gives rise to the question: who will survive in the long run?
According to the survey, the progress of Georgian agricultural cooperatives is mainly constrained by a lack of access to credit, capital, and markets. While access to finance and capital is the most discussed problem related to farmers’ cooperatives, little attention has been paid to the issue of access to markets and the constraints that farmers face with product branding, selling, and realization.
Figure 1. Constraints on the Success of Cooperatives (Scaled score by the number of responses and priorities)
Returning to our question, a cooperative, like any other business, first of all, will survive if it is profitable. In order to survive as a business, one of the important components is to have access to markets and sell products. According to the ENPARD annual cooperatives survey, 64% of surveyed cooperatives sell their products inside their region at local markets, 32.5% sell outside of their regions, and only 3.5% export (directly or via exporter). In addition, there are two main channels of marketing: cooperatives sell their products to wholesalers or/and to local consumers (directly).
Figure 2. Geographical Area Where the Cooperatives Sell Their Products / Services
Buyers often face problems interfacing with small farmers because of their small sizes, the heterogeneous quality of supplied products, and poor organization and communication, leading to high transaction costs. The absence of institutions (like groups) and services deter farmers from overcoming these challenges and creating a win-win situation. From a business standpoint, weak vertical coordination can be a pre-determinant for a cooperative’s market failure that will probably be transmitted through the value chain and adversely affect farmers.
Nowadays, the most common types of agricultural cooperatives in Georgia are production cooperatives. This is not very surprising, as, at the very beginning of the cooperative movement, the main emphasis was on production; farmers were given mini-tractors and inputs such as bee-hives. In contrast, most of the western-style cooperatives that are successful examples operate in the service sector (agricultural service cooperatives), not in the production sector. In a service cooperative, members carry out their production activities independently, and the cooperative provides them with a range of services – machinery, input purchasing, packaging, distribution, marketing, etc. (Lerman, 2013). Through economies of size, service cooperatives manage to achieve lower costs in input purchasing (they make bulk purchases of inputs) and members benefit from the service cooperative, as they have a price advantage for the integrated sale of members’ products.
The difference between those two types of cooperatives was not well-understood at the beginning of this movement, starting with policy-makers (neither the law about agricultural cooperatives reflects it) and moving down the line to farmers. In the meantime, the first steps towards forming service cooperatives have already been made: ACDA has started to support the sector’s specific and targeted initiatives (though the implementation of such programs is still questionable); furthermore, the main emphasis is moving from production cooperatives to service cooperatives.
How can Georgian cooperatives overcome the constraints they face with selling their products and have better access to markets? One solution could be to establish marketing cooperatives (these are subcategories of service cooperatives): “Cooperatives that collect and prepare members’ produce for sale, truck it to the market, and arrange for actual sale at prices that are higher than what would be normally attained by the farmers themselves.” (Lerman, 2013) Cooperation in marketing allows farmers, who produce the same or similar products, to cooperatively market and sell their products.
In Georgia, the marketing system has a largely informal character; most cooperatives cannot reach the markets, as they do not have sales channels for market products (some cooperatives also lack transportation equipment). In order to sell the produced products, informal markets are established after the harvest. The creation of well-functioned marketing cooperatives will present agricultural producers with the opportunity to create more possibilities on the market, and they will be better integrated into the value chain. As a result, the farmers will improve their bargaining power against processors, traders, and other actors in the chain; they will have greater control over their own products, and their gain will also be greater. Furthermore, through marketing cooperatives, farmers could get contracts with large supermarket chains, hotels, and restaurants to supply a substantial quantity of their produce on a regular basis. Marketing cooperatives give producers the opportunity to obtain market authority and aid them in the equal distribution of risks and expenses. Such cooperation effectively utilizes available resources for satisfying consumer requirements, and therefore, cooperative members will have stronger incentives to collaborate.
Thus, providing incentives for farmers and cooperatives to create marketing cooperatives (either first or second level of cooperation) would be a good strategy to be considered for further development of cooperatives in Georgia. Perhaps farmers will perceive marketing cooperatives as a business opportunity (not as a legal entity that can bring to them grants and subsidies) and see the benefits from cooperation. And, again, who will survive in the long run? Apparently, only cooperatives with a strong business spirit will manage to pass through the fire.
This article has been produced with the assistance of the European Union under the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) and Austrian Development Cooperation, in partnership with CARE. Its content is the sole responsibility of ISET-PI and can in no way be taken to reflect the views of the European Union, Austrian Development Cooperation, and CARE.