შენიშვნა: ყვითელი და წითელი ფერით აღნიშნულია ქვეყნები, სადაც გამოკითხულები ისურვებდნენ დაბადებას. გამოკითხულთა მიერ არჩეული პირველი 11 ქვეყანა წითლად არის აღნიშნული, დანარჩენი – ყვითლად. ღია ნაცრისფრით აღნიშნული ქვეყნები საერთოდ არ იყო ნახსენები.
ISET-ის გუნდმა ჩაატარა ონლაინ გამოკითხვა, რომელიც შემდეგი შეკითხვით იწყებოდა: ქვეყნის არჩევა რომ შეგეძლოს, რომელ ქვეყანაში ისურვებდი დაბადებას? ჩვენ განზრახ ჩამოვაყალიბეთ შეკითხვა ამგვარად, ნაცვლად იმისა, რომ დაგვესვა სრულიად განსხვავებული კითხვა: „სად ისურვებდით მოგზაურობას ან რომელ ქვეყანაში წახვიდოდით ემიგრაციაში?“ ამგვარი ფორმულირების მიზანი იყო, დავკვირვებოდით ქვეყნის მახასიათებლებს და განგვესაზღვრა, რომელ მათგანს მიიჩნევენ ადამიანები საინტერესოდ და მიმზიდველად, მაშინ, როცა გაურკვეველია მათი თავდაპირველი სოციალური მდგომარეობა (მაგალითად, ოჯახში ან დაბადებისას მიღებული სოციალურ სტატუსი). შესაძლოა, ვინმე შემოგვედავოს და გვითხრას, რომ რესპონდენტები სასურველი დაბადების ქვეყნის შერჩევისას ამდენ ფაქტორს არ ითვალისწინებენ. მიუხედავად ამისა, გვჯერა, რომ ამ ექსპერიმენტმა გაამართლა და საინტერესო შედეგები მოგვცა.
გამოკითხვა ჩატარდა ქართულ ენაზე შედგენილი კითხვარით, ფეისბუქის მეშვეობით, 2017 წლის მარტში. ქვემოთ მოცემულია ჩვენი რესპონდენტების მახასიათებლები. ჩვენი შერჩევა არ ასახავს მთელ ქვეყანას გამოკითხვისას გამოყენებული არხის გამო, მიუხედავად ამისა, მიღებული შედეგები საკმაოდ საინტერესოა. გამოკითხვაში უმეტესად ახალგაზრდებმა მიიღეს მონაწილეობა (საშუალო ასაკი 29 წელი), მათგან 70% ქალები იყვნენ. ჩვენს რესპონდენტებს განათლების შედარებით მაღალი დონე აქვთ და შედარებით შეძლებულები არიან. მათი 97% ქართველია, 80%-ს უმოგზაურია კავკასიის რეგიონს გარეთ. სულ გამოკითხვაში 501 ადამიანმა მიიღო მონაწილეობა.
საინტერესოა, რომ რესპონდენტთა მხოლოდ 18%-მა დაასახელა საქართველო ადგილად, სადაც ისურვებდნენ დაბადებას (პირველ პრიორიტეტად).
საქართველოს მოსდევს შემდეგი ქვეყნები (რიგითობა მოცემულია რესპონდენტების უპირატესობების მიხედვით): აშშ, იტალია, გაერთიანებული სამეფო, გერმანია, შვეიცარია, ნორვეგია, შვედეთი, საფრანგეთი, ნიდერლანდები და ესპანეთი. ჩამოთვლილებიდან ყველა განვითარებული ქვეყანაა, ყველა დასავლეთ ევროპაშია, აშშ-ის გარდა. რესპონდენტებმა ჯამში 39 ქვეყანა დაასახელეს, მათგან მხოლოდ 12 იყო აზიაში და სამხრეთ ან ცენტრალურ ამერიკაში. მხოლოდ ერთმა რესპონდენტმა აღნიშნა, რომ სურდა, დაბადებულიყო რუსეთში. ზემოთ მოცემულ რუქაზე ყველა ნახსენები ქვეყანა წითელი (ტოპ 10+საქართველო) ან ყვითელი ფერით (დანარჩენი) არის აღნიშნული. ძალიან საინტერესოა, რომ ორმა რესპონდენტმა დაასახელა საქართველოში კონკრეტული ადგილი (ზუგდიდი და თუშეთი); სხვა ორმა რესპონდენტმა გვითხრა, რომ სურდათ, დაბადებულიყვნენ კამელოტში და სხვა გალაქტიკაში.
ქალებსა და მამაკაცებს საკმაოდ განსხვავებული უპირატესობები აღმოაჩნდათ, თუ არ ჩავთვლით საქართველოსა და აშშ-ს (სიის თავში): იტალიას ქართველ ქალებში მესამე ადგილი უჭირავს, ხოლო მამაკაცებში – მეცხრე; ქალების სიაში შედის საფრანგეთი, ესპანეთი და კანადა, თუმცა, ეს ქვეყნები არ არის მამაკაცების სიაში. ხოლო ნიდერლანდები, ახალი ზელანდია და ისლანდია გვხვდება მამაკაცების სიებში, მაგრამ არა ქალების მიერ არჩეულ ქვეყნებში.
ცხრილი 1. ქვეყნების რეიტინგი სქესის მიხედვით
| რეიტინგი | ქალები | მამაკაცები |
| 1 | საქართველო | საქართველო |
| 2 | აშშ | აშშ |
| 3 | იტალია | შვეიცარია |
| 4 | გაერთიანებული სამეფო | ნორვეგია |
| 5 | გერმანია | გაერთიანებული სამეფო |
| 6 | შვედეთი | გერმანია |
| 7 | შვეიცარია | ნიდერლანდები |
| 8 | ნორვეგია | ახალი ზელანდია |
| 9 | საფრანგეთი | იტალია |
| 10 | ესპანეთი | ისლანდია |
| 11 | კანადა | შვედეთი |
ქვეყნის არჩევის მიზეზი:
ქვეყნის დასახელების შემდეგ, რესპონდენტებს ვთხოვეთ, დაესახელებინათ სამი მიზეზი, რამაც განაპირობა მათი არჩევანი. ჩვენი რესპონდენტები ორ ძალიან განსხვავებულ ჯგუფად გაიყო:
სეგმენტი 1 – ადამიანები, ვინც საქართველოში დაბადება აირჩია (შერჩევითის 18%). სამი მთავარი მიზეზი, რაც ამ სეგმენტმა დაასახელა, შემდეგია: (1) ბუნება და კლიმატი (აღნიშნა რესპონდენტების 34%-მა); (2) საჭმელი (33%): (3) კულტურა და ხალხი (21%). ეს კატეგორიები კარგად აღწერს, რა უყვართ ქართველებს თავიანთ ქვეყანაში. ვისურვებდით, ღვინო სპეციალურ კატეგორიად, საკვებისა და კულტურული ასპექტებისგან განცალკევებით გამოგვეტანა, რათა აღგვენიშნა მისი მნიშვნელობა ქართველებისთვის. რესპოდენტებმა, პასუხში „სხვა“ მიუთითეს და ახსნეს, რომ მათ უბრალოდ უყვართ სამშობლო და უნდათ (ისევ) აქ ცხოვრება.
სეგმენტი 2 – ადამიანები, რომლებსაც სურთ, სხვა ქვეყანაში დაბადებულიყვნენ (გამოკითხულთა 82%). ამ სეგმენტის მიერ დასახელებული სამი მთავარი მიზეზია: (1) პირადი თავისუფლება (დაასახელა 42%-მა); (2) განათლების და ჯანდაცვის კარგი ხარისხი (42%) და (3) პროფესიული განვითარების უკეთესი შესაძლებლობები (41%).
გრაფიკი 1. ქვეყნის არჩევის მიზეზები რესპოდენტებისათვის, რომელთაც აირჩიეს საქართველო vs დანარჩენი ქვეყნები
როგორც წესი, ქართველები „ტრადიციული აზროვნების“ მქონეებად ითვლებიან. სწორედ ამიტომ, არ ველოდით, რომ „პირადი თავისუფლება“ იქნებოდა სხვა ქვეყანაში დაბადების ერთ-ერთი მთავარი მოტივატორი (ფაქტობრივად, ნომერ პირველი). თუმცა, თუ გავიხსენებთ, რომ ჩვენი შერჩევითი ერთობლიობა შედარებით ახალგაზრდა, კარგი განათლების მქონე და შეძლებული ადამიანებისგან შედგება, რომელთაც მოგზაურობის გარკვეული გამოცდილებაც აქვთ, შედეგები არც თუ გასაკვირი ხდება.
გარკვეული განსხვავებებია მამაკაც და ქალ რესპონდეტებში, როგორც ეს ცხრილში 2 არის ნაჩვენები. ქალებიც და მამაკაცებიც პირად თავისუფლებას და პროფესიული განვითარების შესაძლებლობებს ყველაზე მთავარ პრიორიტეტებად მიიჩნევენ. თუმცა, ქალების შემთხვევაში, ეს ორი მიზეზი მოსდევს არჩეულ ქვეყანაში კარგი ხარისხის განათლების და ჯანდაცვის სისტემის არსებობას, რაც პირადი განვითარების შესაძლებლობებსა და ცხოვრების უკეთეს ხარისხთან ასოცირდება (შემოსავლის გარკვეული დონეზე). ასევე, მესამე ადგილზე გასულ მიზეზებს შორის არსებული განსხვავება ადასტურებს სხვაობას სქესების უპირატესობებს შორის, მამაკაცები მეტ მნიშვნელობას ანიჭებენ მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე, ხოლო ქალები – ბუნებასა და კლიმატს.
ცხრილი 2. ქევყნის არჩევის პირველი სამი მიზეზი ქალებისა და კაცებისათვის
| რეიტინგი | მამაკაცები | ქალები |
| 1 | პიროვნული თავისუფლება – 49% | განათლებისა და ჯანდაცვის სისტემის მაღალი ხარისხი – 36% |
| 2 | ხელსაყრელი პირობები პროფესიული განვითარებისათვის – 38% | ხელსაყრელი პირობები პროფესიული განვითარებისათვის & პიროვნული თავისუფლება – ორივე 33%-33% |
| 3 | ქვეყნის სიმდიდრის დონე/მაღალი შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე – 36% | ბუნება და კლიმატი – 27% |
რესპონდენტების მიერ მითითებული სხვა საინტერესო მიზეზები ძალიან ვიწრო, კონკრეტული ქვეყნებისთვის დამახასიათებელი თვისებები იყო: ფეხბურთი (ესპანეთისა და არგენტინის არჩევისას), სიმპათიური მამაკაცები (იტალია) და ლამაზი ქალები (ისლანდია), ლგბტ საზოგადოების მიმართ ტოლერანტობა (ჩეხეთი), ლუდი (გერმანია), ქვეყნის სახელი (ნეპალი).
ქორწინების სტატუსმა მხოლოდ მცირე გავლენა იქონია არჩევანზე. დაქოწინებული ადამიანები უფრო ხშირად ირჩევდნენ საქართველოს (23%) დაუქორწინებელ ადამიანებთან შედარებით (16%), ასევე, უპირატესობას ანიჭებდნენ საქართველოსთან „შედარებით ახლოს“ მდებარე ქვეყნებს. საერთო ჯამში, უმეტესობა (დაქორწინებულის თუ დაუქორწინებლის) საქართველოს გარეთ უპირატესობას ანიჭებს აშშ-სა და დასავლეთი ევროპას.
იმისათვის, რომ ვნახოთ, რამდენად „კარგი“ უპირატესობები აქვთ ჩვენს რესპონდენტებს ობიექტური დამკვირვებლის კუთხით, ჩვენი გამოკითხვის შედეგები შევადარეთ ეკონომისტის კვლევის განყოფილების მიერ შემუშავებულ „სასურველი დაბადების ადგილის ინდექსს“ (Where to Be Born Index (WTBBI)), რომელსაც ადრე „ცხოვრების დონის ხარისხის ინდექსი“ ერქვა. ამ ინდექსის მიზანია, გაზომოს, რამდენად აძლევს ქვეყანა თავიანთ მოქალაქეებს შესაძლებლობას, იცხოვრონ ჯანმრთელი, უსაფრთო და უზრუნველყოფილი ცხოვრებით. კვლევა ეფუძნება მეთოდს, რომელიც ერთმანეთთან აკავშირებს ცხოვრებით კმაყოფილების სუბიექტური გამოკითხვის შედეგებს ცხოვრების ხარისხის ობიექტურ დეტერმინანტებთან. ინდექსის ბოლო მონაცემები 2013 წლის არის.
| ჩვენი გამოკითხვა | სასურველი დაბადების ადგილის ინდექსი | |
| აშშ | 2 | 16 |
| იტალია | 3 |
21 |
| გაერთიანებული სამეფო | 4 | 27 |
| გერმანია | 5 | 16 |
| შვეიცარია | 6 | 1 |
| ნორვეგია | 7 | 3 |
| შვედეთი | 8 | 4 |
| საფრანგეთი | 9 | 26 |
| ნიდერლანდები | 10 | 8 |
| ესპანეთი | 11 | 28 |
მონაცემთა სტატისტიკური ანალიზი ადასტურებას იმას, რაც ცხრილისთვის თვალის ერთი შევლებითაც ჩანს: ჩვენი გამოკითხულების არჩევანი მნიშვნელოვნად განსხვავდება აღნიშნული ინდექსისგან, დასავლეთ ევროპისა და აშშ-ისკენ გადახრით. გასაკვირია, რომ ინდექსში საკმაოდ დიდი რეიტინგის მქონე ძალიან წარმატებული ქვეყენები, მაგალითად სინგაპური (#6), ჰონგ-კონგი (#10), ტაივანი (#14), საერთოდ არ მოხვდა ჩვენი გამოკითხვის შედეგებში. მეორე მხრივ, ზოგიერთი ქვეყანა, რომლებიც უფრო ნაცნობი და ახლობელია ქართველებისთვის, მაგალითად, საფრანგეთი, გერმანია, იტალია, გაერთიანებული სამეფო და ესპანეთი, უფრო ქართველების წარმოდგენებშია ასეთი გამორჩეული, ვიდრე ინდექსის მიხედვით. გამომდინარე აქედან, არჩევანზე, როგორც ჩანს, დიდწილად უფრო მეტ გავლენას ახდენს „გეოგრაფიული და კულტურული სიახლოვე“, ვიდრე წმინდად ეკონომიკური მოსაზრებები.
ასეთია ჩვენი რესპონდენტების უპირატესობები. ძალიან დიდ მადლობას ვუხდით მათ რომ მოგვცეს შესაძლებლობა, გაგვეანალიზებინა ეს ძალზე საინტერესო მონაცემები და საინტერესო დასკვნები გამოგვეტანა იმაზე, თუ რას აფასებენ ისინი ქვეყანაში.

Note: Countries in red and yellow are the ones where respondents of the survey would like to be born. The first 11 countries in the ranking are in red, the rest in yellow. Countries in light gray were not mentioned at all.
The ISET team conducted an online survey that began with the following question: if you could choose where to be born, what country would you pick? We intentionally formulated the question in this way, which is very different from asking “where would you like to travel or to migrate?” This formulation was meant to allow us to look into characteristics of countries to determine which ones individuals find interesting and appealing if a veil of ignorance is added about their initial standing in the society (e.g. in family and/or social class status at birth). One might argue that respondents do not think too much about all the implications when choosing a country in which to be (re)born. Still, we believe that one can learn something interesting from this exercise.
The survey was conducted using a questionnaire written in Georgian, through Facebook, in March 2017. Our respondents’ characteristics are provided below. Our sample is not representative of the whole country because of the chosen channel, but the answers provided are nevertheless quite interesting. The survey was filled mainly by young individuals (with an average age of 29 years), of which more than 70% were female. Our respondents have a relatively high education level and are relatively wealthy. 97% of them are Georgians, and 80% have traveled outside of the Caucasus region. A total of 501 individuals responded.
It is interesting to observe that only 18% of respondents picked Georgia (the number one choice) as their country of birth.
The top ten countries following Georgia, in respondents’ order of preference, are: USA, Italy, UK, Germany, Switzerland, Norway, Sweden, France, Netherlands, and Spain. These are all developed countries and are all in Western Europe, with the exception of the USA. In total, respondents named 39 countries, of which only 12 were in Asia or South and Central America. Only one respondent reported that he would like to be born in Russia. All the countries mentioned are shown on the map above in red (top 10 + Georgia) or in yellow (the rest). Curiously, two respondents named a specific location inside Georgia (Zugdidi and Tusheti); two other respondents reported that they would like to be born in Camelot, and in another galaxy.
Apart from a common preference for Georgia and the USA (at the top of the ranking), males and females seem to have quite different preferences: Italy ranks third for Georgian females, while it is ninth for males; France, Spain and Canada appear in females’ rankings, but not for males, while the Netherlands, New Zealand and Iceland appear in males’ rankings, but not in females’ preferences.
Table 1. Ranking of the country of birth by gender
| Ranking | Females | Males |
| 1 | Georgia | Georgia |
| 2 | USA | USA |
| 3 | Italy | Switzerland |
| 4 | UK | Norway |
| 5 | Germany | UK |
| 6 | Sweden | Germany |
| 7 | Switzerland | Netherlands |
| 8 | Norway | New Zealand |
| 9 | France | Italy |
| 10 | Spain | Iceland |
| 11 | Canada | Sweden |
Reasons for choosing a country:
After asking our respondents to name a country, we asked them to name the top three reasons for their choice. Our respondents can be aggregated in two very different groups:
Segment 1 – People who would choose to be born in Georgia (18% of the sample). The top three reasons stated by individuals in this segment are: (i) nature and climate (mentioned by 34 % of respondents); (ii) food (33 %) and (iii) culture and people (21%). These categories summarize well what Georgians love in their country. In hindsight, we wish we had included wine as a special category to denote its significance for Georgians, separated from all other food and cultural aspects. When choosing the “other” option, respondents note that they simply love their home country and would want to live here (again).
Segment 2 – People who would choose to be born in a country different from Georgia (82% of the sample). The top three reasons stated by this segment are: (i) personal freedom (named by 42% of respondents); (ii) good quality of education and healthcare (42%) and (iii) better prospects for professional development (41%).
Figure 1 Reasons of choosing a country for respondents choosing Georgia and the rest
Georgians are usually perceived as “traditionally minded,” so we did not expect to observe such a high ranking of the “personal freedom” motivation to be born in another country (the number one reason, actually). The result, however, looks much less surprising once we remember that our sample is comprised mostly of relatively young, well-educated, and wealthier individuals with some travel experience.
There are also some differences between male and female respondents, as it can be seen in Table 2. Both males and females rank personal freedom and better prospects for professional development in the top two positions. However, for females, these two reasons come after the presence of good quality education and healthcare systems in the destination country, which can be associated with better prospects for personal development and, possibly, a better quality of life (given a certain level of income). Also, the difference in the third rank confirms this gender difference, with men focusing on the GDP per capita of the receiving country, and women mentioning nature and climate.
Table 2 Top three reasons for choosing a country for males and females
| Ranking | Males | Females |
| 1 | Personal freedom – 49% | Good quality of education and healthcare system – 36% |
| 2 | Better prospects for professional development – 38% | Better prospects for professional development and Personal Freedom – both 33% each |
| 3 | Income level of the country/GDP per capita – 36% | Nature and climate – 27% |
Other interesting reasons stated by respondents were very “country-specific”: football (for those choosing Spain or Argentina), handsome men (Italy) and beautiful women (Iceland), tolerance towards LGBT community (Czech Republic), beer (Germany), name of the country (Nepal).
Marital status seems to affect the ranking of choices to only a limited extent. Married individuals tend to choose Georgia more compared to unmarried ones (23% vs 16%), and to prefer countries that are “closer” to Georgia. Overall, however, for most individuals (married or not) the top choices outside Georgia are the USA and Western Europe.
In order to see how “good” our respondents’ preferences would look to an objective observer, we compared our survey results to the Where to Be Born Index (WTBBI) calculated by the Economist Intelligence Unit (previously called the quality-of-life index, abbreviated QLI). This index attempts to measure the opportunities for a healthy, safe and prosperous life provided to its citizens. It is based on a method that links the results of subjective life-satisfaction surveys to objective determinants of quality of life. The latest ranking available is from 2013.
| Our sample rank | Where to be born Index rank | |
| USA | 2 | 16 |
| Italy | 3 |
21 |
| UK | 4 | 27 |
| Germany | 5 | 16 |
| Switzerland | 6 | 1 |
| Norway | 7 | 3 |
| Sweden | 8 | 4 |
| France | 9 | 26 |
| Netherlands | 10 | 8 |
| Spain | 11 | 28 |
Our statistical analysis of the data confirms what can be easily seen just by looking at the table: our sample choices differ substantially from the ranking according to the WTBB index, with a bias towards Western Europe and the USA. Surprisingly, some very successful Asian countries which are very highly ranked in the WTBB index, like Singapore (#6), Hong Kong (#10) Taiwan (#14), do not appear in our sample choices at all. On the other hand, some countries which are more familiar to Georgians, and to which Georgians feel closer, like France, Germany, Italy, the UK, and Spain, perform better in the minds (and hearts) of Georgians than the index would suggest. Country choice, therefore, seems to be affected to a large extent by the perceived degree of “geographical and/or cultural proximity” more than from purely economic considerations.
These are the preferences of our respondents. We are very thankful to them for giving us the opportunity to analyze this very interesting data and providing some interesting insights about the attributes they value in a country.