21 აპრილს საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა ცვლილებები საგზაო მოძრაობის კანონში და საქართველოში ეგრეთ წოდებული ქულების სისტემა შემოიღო. ამ სისტემით თითოეულ მძღოლს ენიჭება 100 ქულა. საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისას, გარდა უკვე არსებული ფულადი ჯარიმისა, მძღოლს აკლდება გარკვეული რაოდენობის ქულა.
როდესაც მძღოლს ამოეწურება მინიჭებული 100 ქულა, მას მართვის მოწმობა ერთი წლით ჩამოერთმევა. ყოველი წლის პირველ იანვარს მძღოლებს ქულების ბალანსი 100-მდე შეევსებათ.
როგორც საზოგადოების წევრს, მაშფოთებს ყოველდღიურად საქართველოს გზებზე ტრაგიკული ავარიების და სასიკვდილო შემთხვევების შესახებ ამბების მოსმენა. მაგრამ შეცვლის კი ქულების სისტემა მძღოლების ქცევას, გახდება ჩვენი გზები მეტად უსაფრთხო ამ ცვლილებების შედეგად? სწორედ ამ შეკითხვაზე უნდა ვეძიოთ პასუხი პირველ რიგში.
საქართველოს საგზაო წესების კანონში ცვლილებების შეტანის აუცილებლობა მწვავედ წარმოაჩინა გზებზე ავარიების მძიმე სტატისტიკამ. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის თანახმად, საქართველოში 2013 წელს საგზაო მოძრაობით გამოწვეული სიკვდილიანობის მაჩვენებელი იყო 11.8 სიკვდილი ასი ათას მოსახლეზე. ეს რიცხვი მოსახლეობის ძველი აღწერის მიხედვით არის გამოთვლილი. თუ მას ხელახლა გადავითვლით 2014 წლის აღწერის მონაცემების გამოყენებით, სტატისტიკა იზრდება 15.7-მდე – ევროპაში ამაზე უარესი ვითარება მხოლოდ რუსეთში იყო.
2008-2011 წლებში ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობა მცირდებოდა, მაგრამ 2011-2016 წლებში ეს რიცხვი 4486-დან 6939-მდე გაიზარდა, ხოლო ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად დაშავებულთარიცხვი 6638-დან 9951-მდე გაიზარდა. საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევებში გარდაცვლილთა რაოდენობა წლების მიხედვით მერყეობდა 511-დან 867-მდე.
მძიმე საგზაო შემთხვევების (დაზიანება ან სიკვდილი) მთავარი გამომწვევი მიზეზებია: 1) არასწორი მანევრირება, 2) სიჩქარის გადაჭარბება და 3) გასწრების წესების დარღვევა. არაფხიზელ მდგომარეობაში მანქანის მართვას მხოლოდ მეოთხე ადგილი უჭირავს ამ ჩამონათვალში, როდესაც არსებული სისტემა ყველაზე მკაცრ ჯარიმებს და სანქციებს სწორედ არაფხიზელ მდგომარეობაში მანქანის მართვაზე აწესებს.
და მაინც, საქართველოში შეჯახებებისა და სერიოზული დაზიანებების რაოდენობის ზრდის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი არის ავტოპარკის სწრაფი ზრდა. 2014 წელს საქართველომ დაკარგა მანქანების რეექსპორტის ბაზრის დიდი ნაწილი ყაზახეთში, აზერბაიჯანსა და სომხეთში. მანქანები, რომლებმაც ვეღარ შეაღწიეს ამ ბაზრებზე, ადგილზე გაიყიდა დიდი ფასდაკლებით. შედეგად, ავტოპარკის რაოდენობა საქართველოში 50%-ით გაიზარდა და, თუ 2011 წელს მაჩვენებელი 751,372 იყო, 2016 წელს 1,126,470 მიაღწია.
ამ პერიოდში კორელაცია მანქანების რაოდენობას, ავტოსაგზაო შემთხვევებსა და მათში დაშავებულთა რაოდენობას შორის დადებითი და ძალიან მაღალი იყო (0.98).
თუმცა მიზეზი მხოლოდ მანქანების რაოდენობის ზრდა არ არის. საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებაზე ასევე მნიშნელოვან ზეგავლენას ახდენს გზების ხარისხი, რომელიც, მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის მონაცემების მიხედვით, ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში უარესდება. იმრავლა აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალის დაუსრულებული მონაკვეთების რიცხვმა, რაც კიდევ უფრო ზრდის საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების რისკს. მაგალითად, ქუთაისი-სამტრედიის შემოვლით გზაზე, სადაც ძალიან ცოტა საგზაო ნიშანია და არც გამყოფი ბარიერები არ არსებობს, უკანასკნელ პერიოდში ბევრი ტრაგიკული ავტოსაგზაო შემთხვევა მოხდა (ახლახანს მთავრობამ გადაწყვიტა, გზატკეცილის ამ ნაწილზე ორი ზოლი დაამატოს).
საგზაო უსაფრთხოების გაუარესების სხვა მიზეზებია მარჯვენასაჭიანი მანქანების წილის ზრდა, ძველი და ტექნიკურად გაუმართავი მანქანების დიდი წილი, მართვის მოწმობის მარტივი გამოცდა. თუმცა ქართველი მძღოლების მართვის რისკიანი მანერა შეიძლება იყოს დაბალი საგზაო უსაფრთხოების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი. როგორ იმოქმედებს ქულების სისტემა საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებაზე?
ქულების სისტემა სამი მექანიზმით აუმჯობესებს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებას:
1) ქულების დაკლების რისკი სახიფათო ქცევის პრევენციაა
2) საგზაო წესების ყველაზე ხშირად დამრღვევების შერჩევა და მათთვის მართვის მოწმობების ჩამორთმევა
3) ქულების სისტემაში არსებული საგანმანათლებლო ელემენტით რისკიანი ქცევის გამოსწორება (ქართულ ქულების სისტემაში ეს ელემენტი არ არის ჩარუთლი).
მიუხედავად იმისა, რომ ასეთი სისტემა გამოიყენება ევროკავშირის 28 ქვეყნიდან 22-ში, მისი ეფექტურობა არც ისე აშკარაა.
კვლევა, რომელიც ეყრდნობა ქულების სისტემის ეფექტის შესწავლას 24 ქვეყანაში, აჩვენებს, რომ ქულების სისტემის დანერგვის თავდაპირველი შედეგია ავტოსაგზაო შემთხვევებისა და გარდაცვლილთა თუ დაშავებულთა რაოდენობის 15-20%-იანი შემცირება, მაგრამ ეს დადებითი ეფექტი ხანმოკლეა (კასტილო-მანზანო და კასტრო-ნუნო, 2012 წ.). „წესების რამდენჯერმე დარღვევის გამო მართვის მოწმობის დაკარგვის თავდაპირველი შიში მაშინვე ქრება, როგორც კი ახალი ამბები თავს ანებებს ქულების სისტემის განხილვას, მეგობრები და ოჯახის წევრები აღარ საუბრობენ ამ თემაზე და პოლიციაც ისე ხშირად აღარ გვხვდება თვალში“(შაგენი და მაჩატა, 2012 წ.).
რედელმაიერმა, ტიბშირანმა და ევანსმა (2003 წ.) კანადაში, ავტოსაგზაო შემთხვევების და წესების დარღვევის პრევენციის თვალსაზრისით, ქულების სისტემის ეფექტურობის შეფასებისას აღმოაჩინეს, რომ ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობა მცირდება მხოლოდ ქულების ამოქმედების შემდგომ საწყის პერიოდში, რის მერეც ეს მაჩვენებელი კვლავ საწყის დონეს უბრუნდება. მეტიც, ამგვარი შედეგი გამოვლინდა მხოლოდ მსუბუქ და საშუალო დონის დამრღვევებში, ხოლო წესების სერიოზულ დამრღვევებზე ამ სისტემამ ვერ იქონია რაიმე მნიშნველოვანი გავლენა.
არიფ მეჰმუდმა (2010 წ.) არაბეთის გაერთიანებული ემირატების სიდიდით მეოთხე ქალაქში, ალ აინში ქულების სისტემის ეფექტის შეფასებისას აღმოაჩინა, რომ მას არანაირი გავლენა არ აქვს სიჩქარის გადაჭარბებაზე, რის მთავარ მიზეზად ავტორი ასახელებს უწყვეტ და თვალსაჩინო აღსრულების არარსებობას.
საქართველოში ქულების სისტემა კიდევ უფრო ნაკლებ გავლენას იქონიებს მძღოლების ქცევაზე, რადგან ის ძალიან ლიბერალური და არასრულია:
პირველ რიგში, მძღოლებს ქულები დააკლდებათ მხოლოდ უშუალოდ პატრულის თანამშრომლების მიერ აღრიცხული და არა კამერების ან სიჩქარის რადარების მიერ დაფიქსირებულ დარღვევებისთვის.
მეორე, 100 ქულა გაიცემა ერთი წლით, რაც ძალიან მოკლე ვადაა. მაგალითად, ავსტრალიაში, ქულები გაიცემა 3 წლით, ინგლისში და უელსში – 4 წლით, გერმანიაში – 2.5-დან 10-წლამდე, დამოკიდებულია თითოეული დარღვევის სიმძიმეზე. იტალიაში ქულები მძღოლს ენიჭება შეუზღუდავი ვადით.
მესამე, საქართველოში მართვის მოწმობაჩამორთმეული მძღოლი მას ერთ წელიწადში ან გამოცდის ხელახლა ჩაბარებისთანავე დაიბრუნებს. ევროკავშირის ქვეყნების უმეტესობაში, მძღოლებს, რომლებიც ქულებს ამოწურავენ, მართვის მოწმობა სამი თვიდან სამ წლამდე ვადით ჩამოერთმევათდა მათ ხელახლა უნდა ჩააბარონ გამოცდა.
მეოთხე, ქართული ქულების სისტემა არ შეიცავს „გამოსწორების“ კომპონენტსგულისხმობს ს. ასეთი კურსების მიზანია მონაწილეებისთვის საფრთხეების შესახებ მეტი ინფორმაციის მიწოდების გზით განმეორებითი დარღვევების თავიდან არიდება. ზოგიერთ ქვეყანაში, მძღოლების „გამოსასწორებელი“ კურსები სავალდებულოა (ნიდერლანდები), ზოგიერთ ქვეყანაში (ბელგია, შვეიცარია) კურსებში მონაწილეობის სანაცვლოდ საქმე სასამართლოს აღარ გადაეცემა ან მძღოლს მოწმობა უფრო მალე უბრუნდება, ან ნაკლები ჯარიმა ეკისრება.
შეძლებს თუ არა ქულების სისტემის ქართული ვერსია, შეცვალოს გზებზე არსებული ვითარება?
ზემოთ ნახსენები ყველა კვლევა აჩვენებს, რომ ქულების სისტემის არაეფექტიანობის მთავარი მიზეზი არის სუსტი აღსრულება. ჯოზეფ მონტაგმა (2013 წ.) შეაფასა ჩეხეთში 2006 წელს საგზაო უსაფრთხოების კუთხით განხორციელებული რეფორმები, რომლებიც ძირითადად მოიცავდა ქულების სისტემის დანერგვასა და ჯარიმების მრავალჯერ ზრდას. ავტორმა აღმოაჩინა, რომ საწყის პერიოდში ახალ რეგულაციებს მნიშვნელოვანი ეფექტი ჰქონდა – პირველი სამი თვის განმავლობაში დაახლოებით 30%-ით შემცირდა სასიკვდილო შემთხვევების რაოდენობა, მაგრამ გრძელვადიან პერიოდში ეფექტი ნულოვანი იყო. ამავდროულად, გამოვლინდა, რომ აღსრულებაზე გამოყოფილი რესურსები ადამიანური რესურსებისა და სიჩქარის რადარების გამოყენების ინტენსივობის თვალსაზრისით, დროთა განმავლობაში შემცირდა. დამრღვევები რეაგირებენ მოსალოდნელ ჯარიმებზე, რაც პირდაპირ არის დამოკიდებული მძღოლის აღქმაზე – რა არის ალბათობა იმისა, რომ პოლიცია მას დარღვევის დროს გამოიჭერს. ამიტომ პოლიციის ქმედებებით უნდა გაიზარდოს აღქმა, რომ დარღვევებზე მძღოლს გამოიჭერენ და დააჯარიმებენ.
ქულების ახალ სისტემაში უნდა შევიდეს შემდეგი ცვლილებები, რომ ის ეფექტიანი გახდეს:
• მძღოლებს უნდა დააკლდეს ქულები იმ დარღვევებისთვის, რომლებსაც სიჩქარის რადარები და კამერები დააფიქსირებენ;
• მიზნობრივი ჯგუფებისთვის დაწესდეს სპეციალური მოთხოვნები. ბევრ ევროპულ ქვეყანაში ახალბედა მძღოლებს უფრო მეტ ქულას აკლებენ, რადგან ისინი ყველაზე მაღალი რისკის მქონე ჯგუფის მძღოლები არიან;
• მათ, ვისი ქულებიც ნულს უახლოვდება, უნდა შესთავაზონ „გამოსასწორებელი“ კურსები. მსგავსად, მსგავსი კურსები უნდა იყოს მართვის მოწმობის უკან დაბრუნების აუცილებელი პირობა;
• საჭიროა კამერების მეტად გამოყენება გზების ეფექტიანი მონიტორინგისთვის – უნდა გაიზარდოს სიჩქარის რადარებისა და კამერების რაოდენობა, დაინერგოს მობილური და ეგრეთწოდებული ჭკვიანი კამერები, რომლებიც მონაკვეთზე საშუალო სიჩქარეს აკონტროლებს. მაგალითისთვის შეიძლება გამოვიყენოთ ავსტრიის, შვედეთისა და ბელგიის გამოცდილება;
• ქულების სისტემის და მისი აღსრულების რეგულარული გაშუქება. უნდა გაიზარდოს საგზაო წესებსა და მათი დარღვევების შედეგებში გათვითცნობიერების დონე, რათა დამკვიდრდეს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული ახალი სოციალური ნორმები.
პ.ს. გუშინ (28.04.2017) მანქანით თბილისი მოლისკენ მივდიოდა, როცა ჩემგან 30-40 მეტრში სერიოზული ავტოსაგზაო შემთხვევა მოხდა. ორი მანქანა ერთმანეთს შეეჯახა და ძალიან დაზიანდა. საბედნიეროდ, მძღოლები და მგზავრები გადარჩნენ.

On April 21, the Parliament of Georgia approved changes to the Road Traffic law introducing the so-called demerit points system (DPS) in Georgia. Under the DPS every driver will receive a reserve of 100 points. For each traffic violation, in addition to the monetary penalty, the points will be deducted from a 100 points “allowance”.
Once the driver “burns” through all 100 points, his or her license will be revoked for one year. Those who do not burn through their points quickly will receive a new reserve of 100 points every year on January 1st.
As a member of society, I am perturbed by the daily news about fatalities and tragic accidents on the Georgian roads. But will the DPS system change the dangerous driving behaviors and make our roads safer? This is the question I to be analyzed.
BACKGROUND
The need to change Georgian traffic laws has been underscored by dismal road accident statistics in our country. According to the World Health Organization traffic-related deaths per 100,000 population in Georgia was 11.8 in 2013. This number, however, was calculated based on the old population estimates. Once re-calculated using the population figures from the 2014 census, these statistics go up to 15.7 – only Russia had a worse situation in Europe.
The number of road accidents had a decreasing trend in 2008-2011, but in 2011-2016 the number of crashes and injuries increased from 4486 to 6939 and from 6638 to 9951 respectively. The number of deaths did not have any clear trend and varied between 867-511 per year.
The main causes of serious (injury or death) road accidents are the following: 1) wrong maneuvering 2) exceeding speed limits, and 3) violation of overtaking rules. Driving under alcoholic and drug influence takes the only fourth position in this list.
The current penalty system, however, puts the strictest penalties and largest fines on driving under the influence. In this way, the system does not address the root causes of the problem according to priorities.
Still, one of the most important reasons behind the growing number of crashes and serious injuries was the rapid growth of auto parks in Georgia. In 2014 Georgia lost a large share of its re-export car market in Kazakhstan, Azerbaijan, and Armenia. The cars which could no longer enter these markets were sold at heavy discounts at home. In 2014 the number of cars on the roads in Georgia increased by 50%.
The correlation between the number of cars and the number of accidents and injuries is very high and positive (0.98) in that period.
Yet, the increase in the number of cars is not entirely to blame. The gradually declining road quality in the country is another bad news for road safety in Georgia. The road quality has been gradually decreasing since 2012 according to World Economic Forum data. For example, some sections of the East-West highway are considered high risk for driving. Kutaisi-Samtredia bypass road, with its incomplete drawings and absence of dividing barriers, became the place of many recent tragic traffic accidents (recently government decided to add two additional lanes to this part of the highway).
Other causes of declining road safety are the increasing share of right-hand drive cars, a high share of old and technically defective vehicles, lax driving test standards.
Yet, in my opinion, the risk-taking mentality of Georgian drivers is among the more important factor contributing to poor road safety. Here’s how the DPS system is supposed to change this:
THE MECHANISM DPS
The demerit point system in theory contributes to safer roads through three mechanisms:
1) Prevention of unsafe behavior through the risk of receiving penalty points,
2) Selection and suspension of the most frequent offenders,
3) Correction of risk behavior through an educative element in the demerit points system (not included in Georgian DPS).
Despite the fact that such a system is used in 22 of 28 EU countries, its effectiveness is far from obvious.
A study based on 24 effect measurements in various European and non-European countries shows that the initial effect of implementing DPS is a 15-20% reduction in crashes or fatalities and serious injuries, but the positive effects of the point systems last for a short period of time. (Castillo-Manzano and Castro-Nuno, 2012). “The initial fear instilled by the possibility that drivers could lose their license after just a few offenses seems to gradually fade away when the DPS disappears from the news when friends and family stop talking about it, and when police visibility is low” (Schagen and Machata, 2012).
Assessing DPS effectiveness in the prevention of accidents and traffic violation in Canada, Redelmeier, Tibshirani & Evans (2003) found that only in the first period (more than a month) after having received a demerit point the crash rate of individual drivers drop. After this period, the crash rate returned to the same levels as before. Furthermore, this effect was observed only for light and average offenders, while for serious offenders, there was no statistically significant effect on the crash rate.
Evaluating the immediate impact of DPS on the driving manner of drivers in Al Ain - the fourth largest city in the United Arab Emirates, Arif Mehmood (2010) found that DPS had no influence on the speeding behavior of drivers due to the lack of sustained and visible enforcement.
DPS system in Georgia is expected to have even more limited effects on driving behavior due to its liberal approach and incompleteness:
First, points will be meted out only for offenses halted by the police, not for those that are automatically detected by cameras and speed radars.
Second, 100 points allowance will be given for one year, which is a very short period. For example, in Australia the period is 3 years, in England and Wales – 4 years, in Germany – from 2.5 to 10 years depending on the severity of each committed offense. In Italy, points are assigned to a driver's license for the lifetime period.
Third, in Georgia driver with revoked driving license will automatically receive his license after one year, or he can return it as soon as he passes a driving test. In most EU countries drivers who lose all points are suspended from driving from three months to three years and must take a new driving test.
Fourth, the Georgian DPS system does not include the correction component (rehabilitation courses mainly for serious offenders). The purpose of such courses is to prevent recurrence by making participants more aware of the hazards. In some countries such driver improvement courses are obligatory (Netherlands), in others (Belgium, Switzerland) may result in the matter not being taken to court, or a driver may return the driving license more quickly, or fines may be lower.
RECOMMENDATIONS
Will the Georgian version of the DPS system create enough incentives for drivers to change their driving behavior?
All the studies briefly mentioned above identified low enforcement of the law as the main cause of DPS ineffectiveness. Josef Montag (2013) evaluated introducing tougher punishments through the introduction of a demerit point system and a manifold increase in fines in the Czech Republic implemented in 2006. While the author found a strong initial response to the new regulations – about 30% lower fatalities during the first three months, but the effect, in the long run, was zero. At the same time, data revealed that resources allocated to enforcement were diminishing in terms of man-hours and the intensity of using speed guns. Since offenders react to expected fines which depend on the perceived probability to be caught, policy actions should be focused on increasing the perceived likelihood of being caught.
To make a new DPS effective the existing law needs the following modifications:
• Subtract points for offenses that are automatically detected, not just for offenses directly captured by police.
• Set up special requirements for target groups. In many European countries, penalty points are stricter for novice drivers, as they represent the riskiest group of drivers.
• For those with points close to zero, driver improvement courses should be offered. Similarly, rehabilitation courses should be a condition for drivers to receive their licenses back.
• Provide an effective traffic monitoring system through more active use of camera enforcement – increase number of fixed speed cameras, introduce mobile speed cameras, and section/average speed control. Austria, Sweden, and Belgium could be considered as a benchmark.
• Maintain communication about the DPS and related enforcement at regular intervals. Increasing awareness of traffic rules in addition to rule violation in order to promote a social norm.
• Provide public information on safety effects (and targets) as well as on the proportion of drivers with points and revoked licenses.
P.S. Yesterday (28.04.2017), while I was driving to Tbilisi Mall, a serious car accident happened just 30-40 meters in front of me. Cars were badly damaged, but fortunately, passengers and drivers did not receive serious injuries.