თბილისის მცხოვრებნი არაერთხელ გამხდარან გარე ვაჭრობის დარეგულირების ციკლების მომსწრენი: ადგილობრივი ხელისუფლება გარკვეული ხნით იტანს გარე ვაჭრობას, შემდეგ არეგულირებს მას და ბოლოს ქუჩის მოვაჭრეებს ქუჩიდან აძევებს. 2006 წლიდან მოყულებული ეს ციკლები ემთხვევა ეკონომიკურ ტენდენციებსა და საარჩევნო ციკლებს. სწორედ 2006 წელს აკრძალა თბილისის მერიამ პირველად ქუჩაში ვაჭრობა და პირველი ნაბიჯებიც გადადგა გადაწყვეტილების აღსასრულებლად.
სულ ახლახანს თბილისის მერიამ განაახლა თბილისის ქუჩებში ვაჭრობის წინააღმდეგ ბრძოლა იმ მოტივით, რომ ხალხმრავალ ადგილებში განთავსებული სავაჭრო დახლები აფერხებს ტროტუარებზე მოძრაობას, ხმაური და ანტისანიტარია კი აწუხებს მაცხოვრებლებს და ტურისტებს.
მართალია, ბევრი მიესალმება ადგილობრივი ხელისუფლების ამ გადაწყვეტილებას, თუმცა ამ ნაბიჯის ეკონომიკური და სოციალური შედეგები კარგად უნდა შევისწავლოთ, რათა შევძლოთ ეკონომიკურად და სოციალურად მდგრადი გრძელვადიანი გადაწყვეტილებების შემუშავება.
ქუჩაში ვაჭრობა მთელ მსოფლიოში, განსაკუთრებით კი განვითარებად ქვეყნებშია გავრცელებული. ის, ერთის მხივ, შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყაროა ქალაქში მაცხოვრებელი უმუშევრებისთვის და, მეორე მხრივ, ხელმისაწვდომ საქონელსა და მომსახურებას აწვდის გაჭირვებულ მოქალაქეებს. ის ურბანული არაფორმალური ეკონომიკის ყველაზე უხილავი სეგმენტია, თუმცა მოვაჭრეების ზუსტი რაოდენობა და მათი წვლილი ეკონომიკაში უცნობია და მუდმივად იცვლება.
ქუჩის ბაზრები ანაზღაურებად სამუშაოზე წვდომას აძლევს დაბალი განათლების ან არასაკმარისი პროფესიული კვალიფიკაციის მქონე ადამიანებს და მათ, ვინც დიდი ხანია აღარ არის ფორმალურად დასაქმებული. არაფორმალურ ანაზღაურებად სამუშაოს გარკვეული დადებითი წვლილი შეაქვს ადამიანების ცხოვრებაში: ის იცავს ადამიანებს უკიდურესი სიღარიბისგან, უნერგავს თვითრწმენას და უვითარებს სოციალური კაპიტალის შექმნისთვის საჭირო უნარ-ჩვევებს (ტრავერსი, 2000 წ.). განვითარებად ქვეყნებში, არაფორმალურ სექტორში დასაქმებულია არასასოფლო-სამეურნეო სამუშაო ძალის ნახევრიდან სამ-მეოთხედამდე; ამ სამუშაო ძალის საკმაოდ მოზრდილ წილს გარე მოვაჭრეები (დაახლოებით 65%) წარმოაგენენ (მარტა ალტერ ჩენი და მერილი კარი, 2001 წ.). გარდა ამისა, მოქნილობის წყალობით ქუჩაში ვაჭრობა მნიშვნელოვან ეკონომიკურ შესაძლებლობებს უქმნის ქალებს. ქალები უფრო ადვილად უთავსებენ ქუჩაში ვაჭრობას სხვა საქმიანობას, ბავშვების მოვლას, საოჯახო საქმეს. შესაბამისად, გასაკვირი არ არის, რომ თბილისსა და მის გარეთაც ქუჩის მოვაჭრეთა უმეტესობა ქალია.
არაფორმალურ ბაზარზე მოვაჭრეებს პროდუქტის გაყიდვის ორი გზა აქვთ: პროდუქტების ბაზარში (ვაჭრობისთვის სპეციალურად გამოყოფილი ადგილი, სადაც მოვაჭრეები დახლებში დღიურ გადასახადს იხდიან) გაყიდვა ან ქუჩაში ვაჭრობა ყველანაირი გადასახადის გარეშე. ზოგიერთ მოვაჭრეს ქუჩაში ვაჭრობა ურჩევნია, რადგან ვაჭრობის ნებართვაში არ უწევს რაიმე საკომისიოს (დახლის საფასურის) გადახდა და უფრო მეტი მოქნილობა აქვთ თავიანთი პროდუქციისა და მომსახურების გასაყიდად საუკეთესო (მყიდველების აქტიურობის მიხედვით) ადგილის შერჩევაში. ამასთან, მათ უფრო მაღალი ფასების დაწესებაც შეუძლიათ, ვიდრე ბაზარში, რადგან ზოგიერთი მყიდველი მზად არის, მეტი გადაიხადოს, რომ საჭირო საქონლის შესაძენად არ მოუწიოს ბაზარში შესვლა და საქონლის ძიებაში დროის დახარჯვა. ისინი მზად არიან, მეტი გადაიხადონ, რადგან ზოგავენ დროს, მოვაჭრეები კი ამით სარგებლობენ – ამიტომაც მათთან საქონელი უფრო ძვირია, ვიდრე ბაზარში. თუმცა ეს სულაც არ ნიშნავს იმას, რომ ქუჩის მოვაჭრეები მეტ ფულს აკეთებენ, ვიდრე ქუჩის გარეთ მოვაჭრენი. ქუჩაში ვაჭრობას ხარჯებიც სდევს თან: მათი საქონელი ხშირად ექვემდებარება კონფისკაციას. ეს რისკი არ აქვთ სპეციალურ სავაჭრო ადგილებში მოვაჭრეებს. ქუჩაში მოვაჭრეებს ზოგჯერ საჯარო სივრცეში ვაჭრობისთვის დღიური გადასახადის ან ქრთამის გადახდაც უწევთ.
შესაბამისად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ბაზრის ასეთი განაწილება ოპტიმალური და სტაბილურია, რადგან ორივე მხარე პოულობს თავიანთი საქონლისა და მომსახურების შესაბამის მომხმარებელს. ასევე, მომხმარებლებსაც ეძლევათ საშუალება, თავად აირჩიონ, რომელ ბაზარზე შეიძინონ საქონელი. ქუჩაში და სპეციალურ სივრცეში მოვაჭრეებს შეუძლიათ ეკონომიკური უფლებების რეალიზება და, სავარაუდოდ, რესურსებიც ოპტიმალურადაა განაწილებული.
თუმცა ქუჩაში ვაჭრობა ერთი მარტივი მიზეზით არ არის ტიპური საბაზრო საქმიანობა: ეკონომიკური საქმიანობა ხორციელდება არა კერძო, არამედ საჯარო საკუთრებაში. შესაბამისად, გასაკვირი არ არის, რომ ამ საჯარო სივრცეებში ინდივიდუალური ეკონომიკური ინტერესები კონფლიქტში მოდის კოლექტიურ უფლებებთან. ქუჩაში ვაჭრობის მოწინააღმდეგეები დაობენ, რომ ქუჩაში მოვაჭრეები ისაკუთრებენ საჯარო სივრცეებს პირადი მიზნებისთვის, აფერხებენ ფეხითმოსიარულეთა და ავტომობილთა თავისუფალ მიმოსვლას და ტვირთავენ სატრანსპორტო ქსელებს. დროებითი ნაგებობები, დახლები, ჯიხურები, ანტისანიტარია, ხმაური, სივრცეების გარეგნული იერ-სახის უგულებელყოფა მოქალაქეებს არ აძლევს საშუალებას, ისიამოვნონ ამ საჯარო სივრცეებით. ამ თვალსაზრისით, მთავრობის მოვალეობაა, დაიცვას საჯარო სივრცეები ამგვარი ხელყოფისგან – მკაცრად დაარეგულიროს ან აკრძალოს კიდეც ქუჩაში ვაჭრობა.
საქართველოს მთავრობამ რამდენიმე წლის წინ აკრძალა ქუჩაში ვაჭრობა. თუმცა ამ გადაწყვეტილების აღსრულება საკმაოდ ხარჯიანი, არათანმიმდევრული და პოლიტიკურ ციკლებზე მიბმული გამოდგა. შემთხვევით თუ გამიზნულად, ამ მცდელობის თავიდან დაწყება ახლაც ახალი პოლიტიკური ციკლის დაწყებას დაემთხვა – პერიოდს, როდესაც ქართველ პოლიტიკოსებს პოლიტიკური პოპულიზმის შედარებით ნაკლები საბაბი აქვთ. ამ ეკონომიკურ საქმიანობაში ჩართული საქართველოს მოქალაქეები ამომრჩევლების საკმაოდ დიდ ნაწილს წარმოადგენენ და შეგვიძლია, ვივარაუდოთ, რომ მათ საკმაოდ დიდი გავლენა აქვთ პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებზე არჩევნების პერიოდში, სწორედ ამიტომ, მთავრობის მიერ შემოთავაზებული გადაწყვეტილება, ალბათ, მხოლოდ შემდეგ მნიშვნელოვან არჩევნებამდე გასტანს.
თბილისის მერიას შეუძლია, მიმართოს ალტერნატიულ სტრატეგიას და ეკონომიკურ პოლიტიკაში ქუჩაში ვაჭრობა განიხილოს, როგორც არსებითი, სიცოცხლისუნარიანი ფუნქცია. ქუჩაში ვაჭრობა, როგორც ამტკიცებენ, ხელს უწყობს საზოგადოების ეკონომიკურ და სოციალურ კეთილდღეობას, რადგან არის ხელმისაწვდომი საქონლის საიმედო წყარო. ქუჩის მოვაჭრეები ხელმისაწვდომ საქონელს მცირე რაოდენობით ჰყიდიან და, ამგვარად, დაბალშემოსავლიანი მომხმარებლისთვის ხელმისაწვდომს ხდიან საქონელს, რომლის შეძენასაც ისინი სხვაგვარად ვერ შეძლებდნენ. გადატვირთულობის და დაბინძურების პრობლემებს კი უფრო ცუდი საჯარო მენეჯმენტი იწვევს. ამის თავიდან არიდება შეიძლება კარგად მოფიქრებული, ინოვაციური და ინკლუზიური პოლიტიკის მეშვეობით, რომელსაც ბევრი ქვეყანა (მაგ., საბერძნეთი, იტალია და ესპანეთი) მისდევს.

Tbilisi residents have already experienced a fair number of cycles in street vending regulations where local authorities tolerate, then regulate, and then evict street vendors. These cycles correspond with economic trends and election cycles starting in 2006 when street vending was declared illegal by the Tbilisi Government and the first attempts were made to enforce the ban.
Just recently, the Tbilisi Mayor’s Office restarted its efforts to restrict trading in the streets of Tbilisi, claiming that illegal stalls in the busiest places prevent movement on the sidewalks and disturb the local population and tourists with noise and unsanitary conditions.
While many welcome such efforts from the local government, their economic and social consequences need to be thoroughly evaluated and considered in order to develop economically and socially sustainable long-term solutions.
Street trading is pervasive across the globe, especially in developing countries. It provides an important source of earnings for the unemployed in urban areas, as well as a source of relatively inexpensive goods and services for financially vulnerable citizens. Even though it is the most visible segment of the urban informal economy, the accurate number of vendors and their contribution to the economy is virtually unknown and is still in flux.
Street vending markets provide access to paid work for groups with poor educational or vocational qualifications, and/or those who have been out of formal work for an extended period of time. Informal paid work can have a positive role in peoples’ lives in preventing them from falling into abject poverty, and developing their confidence and skills to build social capital (Travers, 2000). In developing countries, half to three-quarters of the non-agricultural labor force participates in the informal sector; street vending constitutes quite a high portion (nearly 65%) of that workforce (Martha Alter Chen and Marilyn Carr, 2001). In addition, street vending provides important economic opportunities for women, due to its flexibility. Women can more easily combine street vending with life events such as having children, and childcare, as well as other household duties. Hence, it is not surprising to see that women dominate street vending in Tbilisi and beyond.
Vendors in the informal markets can either sell their products in bazaars (specially segregated places for trading where vendors pay daily fees for stalls) or in the streets for free. Some of the vendors choose to trade in the streets, because they do not have to pay a fee for permission to trade (stall fees), and they have more flexibility in choosing the best place to sell their goods and services (in terms of consumer activities). Moreover, they can charge higher prices than in bazaars, since some consumers’ willingness to pay is higher due to their desire not to go inside a given bazaar and spend time searching for needed goods. They are willing to pay higher prices because they save time, and vendors make use of it – that’s why their prices are higher compared to prices in stalls inside a bazaar. But it is not that street vendors necessarily earn more than off-street vendors. Street vendors also incur costs such as having their merchandise confiscated – a risk to which off-street enterprises are not subject to, as well as daily fees, levied or bribes demanded in exchange for their use of public space.
Therefore, one might argue that this kind of market allocation is stable and optimal, because both parties find relevant consumers for their goods and services, and consumers are able to self-select in differentiated markets. Street and off-street vendors can exercise their economic rights, and possibly, resources are optimally allocated.
However, street trading is not a typical market activity for one simple reason: the economic activity does not take place on private property but on public property. Not surprisingly, therefore, individual economic rights clash with collective rights in these public spaces. Opponents of street vendors argue that collective rights are violated when street vendors appropriate public space for their own use, impede the free flow of pedestrians and motorized traffic, and congest transportation networks. Temporary structures like sheds and kiosks, unsanitary conditions, noise, and little regard for the intrinsic beauty and suitability of vending in certain public spaces deter citizens from enjoying the impacted public spaces. In this view, governments must defend public space from such intrusions by strictly regulating or even outlawing street vending.
Outlawing street vending was the decision made by the Georgian Government many years ago, but its enforcement in many ways has been costly, inconsistent, and characterized by political cycles. Incidentally or not, the recent renewal of efforts coincides with the beginning of the new political cycle, when Georgian politicians have much less incentive for political populism. Georgian citizens engaged in this economic activity represent a significant share of Georgian constituents, and we might argue that they exert significant influence on political decisions during elections, which makes us suspect that the solution offered by the government will only last up to the next important elections.
An alternative strategy that could be considered by the Tbilisi government is to treat street vending as an essential, viable feature in economic governance. Street vending, as has been argued, contributes to the economic and social wellbeing of society by offering dependable retail outlets for a wide range of affordable goods. Because street vendors sell affordable goods in small quantities, they offer low-income customers access to otherwise unaffordable goods. It is mostly poor public management that generates problems of congestion and pollution, which could be avoided by well-designed, innovative, and inclusive policies which many countries (e.g. Greece, Italy, and Spain) have effectively embraced.