დიდი ხანია, ეკონომისტები დაობენ, თუ რომელი სავალუტო რეჟიმი უნდა აირჩიონ განვითარებადმა ქვეყნებმა: დააფიქსირონ გაცვლითი კურსი სხვა რომელიმე ქვეყნის (ან ქვეყნების ჯგუფის) ვალუტასთან (ვალუტებთან) მიმართებაში თუ ბაზარს მიანდონ ის მისი დადგენა. ინტუიციურად, სავალუტო კურსი ჩვეულებრივი ფასია, ისეთივე, როგორიც ტომარა კარტოფილის, ლიტრი რძის ან კილოგრამი თაფლის ფასი. განსხვავება ის არის, რომ სავალუტო კურსი გვიჩვენებს ერთი ერთეული უცხოური ვალუტის (მაგ. აშშ დოლარის) ღირებულებას ადგილობრივ ვალუტაში. ეკონომიკის სახელმძღვანელოები გვასწავლიან, რომ ბაზრის კარგად ფუნქციონირებისთვის, სიჭარბის ან დეფიციტის დროულად აღმოსაფხვრელად არსებითია ფასების მოქნილობა. მაშასადამე, თუ არასწორია კარტოფილის, რძის ან თაფლის ფასების რეგულირება მთავრობის მიერ, რამდენად უპრიანია ვალუტის გაცვლითი კურსის რეგულირება?
მრავალი წელია, ამ საკითხს სწავლობენ მკვლევრები და მათ ღრმა და დეტალური პასუხებიც აქვთ. თუ შევისწავლით გაცვლითი კურსის ცნობილ მოდელებს, რომლებიც აღწერენ გაცვლითი კურსის ყველაზე ოპტიმალურ რეჟიმებს განვითარებადი ბაზრებისთვის, ვნახავთ, რომ მოქნილი სავალუტო კურსი საუკეთესო არჩევანია.
პატარა, ღია ეკონომიკის მქონე ქვეყანაში, რომელიც ხშირი და ძლიერი შოკების რისკის ქვეშ დგას, გაცვლითი კურსი შოკის შემამსუბუქებლის როლს ასრულებს და ანეიტრალებს მის ნეგატიურ ზეგავლენას ქვეყნის ეკონომიკაზე. მაგალითად, გამოშვების ნეგატიური შოკი გამოიწვევს ქვეყნის ვალუტის გაუფასურებას უცხოურ ვალუტასთან მიმართებით. ადგილობრივი ექსპორტიორებისთვის კი გაუფასურება შეიძლება საჩუქარიც კი აღმოჩნდეს, რადგან შედეგად ისინი უფრო კონკურენტულები გახდებიან უცხოურ ბაზრებზე და ა.შ.
მეტიც, ფიქსირებული გაცვლითი კურსისაგან განსხვავებით, მცურავი გაცვლითი კურსის რეჟიმით ქვეყანას გარანტირებულად აქვს დამოუკიდებელი მონეტარული პოლიტიკა. ამ ფენომენს ეკონომისტები „შეუთავსებელ სამეულს“ უწოდებენ. ამ კონცეფციით, შეუძლებელია, ქვეყანაში ერთდროულად იყოს ფიქსირებული გაცვლითი კურსი, კაპიტალის თავისუფალი მოძრაობა და დამოუკიდებელი მონეტარული პოლიტიკა. პოლიტიკის შემმუშავებლებს, სულ უფრო მეტად ინტეგრირებული კაპიტალის ბაზრების ფონზე, არჩევანის გაკეთება უწევთ თავისუფალ მონეტარულ პოლიტიკასა და სტაბილურ გაცვლით კურსს შორის.
იმისათვის, რომ გავიგოთ, რას გულისხმობს „შეუთავსებელი სამეულის“ კონცეფცია, წარმოვიდგინოთ ჰიპოთეტური ქვეყანა, რომელმაც დააფიქსირა ადგილობრივი ვალუტის კურსი აშშ დოლართან მიმართებაში და, ამავდროულად, დაუშვა კაპიტალის თავისუფლად მოძრაობა. დავუშვათ, ამ ქვეყანამ, ინფლაციის შესამცირებლად, გაზარდა ადგილობრივი საპროცენტო განაკვეთი და ასე შეამცირა ფულის მიწოდება ბაზარზე, მაგრამ აშშ-ის ფედერალური ხაზინის მიერ დაწესებული განაკვეთი არ შემცირებულა. საპროცენტო განაკვეთებს შორის არსებული განსხვავების ზრდა უფრო მიმზიდველს გახდის ქვეყანას უცხოელი ინვესტორების თვალში, რომლებიც მუდამ მაღალი ამონაგების ძიებაში არიან. შედეგად, გაიზრდება მოთხოვნა ადგილობრივ ვალუტაზე და ის გამყარდება. საბოლოოდ, ხელოვნურად დაფიქსირებული კურსი ბაზარს დაემორჩილება.
ამასთანავე, მოქნილი სავალუტო რეჟიმი არ მოითხოვს ქვეყნის ცენტრალური ბანკისგან, ჰქონდეს დიდი რაოდენობით სავალუტო რეზერვები, რათა ფიქსირებული კურსი დაიცვას მოსალოდნელი სპეკულაციური შეტევებისგან. ფიქსირებული სავალუტო კურსი, დროთა განმავლობაში, მოითხოვს უცხოური ვალუტის საკმარის ნაკადებს, ხოლო ბევრ განვითარებად, პატარა, ღია ეკონომიკაში ეს საკითხი ჯერ კიდევ პრობლემურია.
რომ შევაჯამოთ, უამრავი მტკიცებულებაა იმისა, რომ სტაბილური და პროგნოზირებადი გაცვლითი კურსის შენარჩუნება ძალიან ძვირადღირებულია.
სულ უფრო მეტი განვითარებადი ქვეყანა ატარებს თავისუფალი მცურავი სავალუტო კურსის პოლიტიკას. თუმცა ემპირიული მასალის შესწავლა აჩვენებს, რომ ამ ქვეყნებისთვის დამახასიათებელია ძალიან მკაცრი მონეტარული პოლიტიკა და ხშირი ინტერვენციები სავალუტო ბაზარზე, რომლებიც მიმართულია ადგილობრივი სავალუტო კურსის მკვეთრი გაუფასურების თავიდან აცილებისკენ.
პირველად ეს ფენომენი აღწერეს კალვომ და რაინჰარტმა (2000 წ.) და მას „ცურვის შიში“ უწოდეს. განვითარებად ქვეყნებში ეს შიში გამოხატულია გაცვლითი კურსის მსუბუქ რყევებში, მაღალ საპროცენტო განაკვეთებსა და რეზერვების მოცულობის ცვალებადობაში. ავტორების აზრით, ეს ფენომენი დამახასიათებელია თავისუფალი მცურავი სავალუტო კურსის მქონე ქვეყნების 76.4%-ისთვის.
კალვომ და რაინჰარტმა შეადგინეს კარლო-რაინჰარტის ცურვის შიშის ინდექსი. ის ერთმანეთთან აკავშირებს გაცვლითი კურსის რყევებსა და პოლიტიკის ინსტრუმენტების (ნომინალური საპროცენტო განაკვეთისა და ოფიციალური რეზერვების) ცვალებადობას. როდესაც ინდექსი დაბალია, ქვეყანაში ძლიერია „თავისუფლად ცურვის შიში“. მართალია, ინდექსი სრულყოფილად ვერ ასახავს „თავისუფლად ცურვის შიშს“, მაგრამ ის გარკვეულ წარმოდგენას გვიქმნის იმაზე, თუ როგორი დამოკიდებულება აქვს ცენტრალურ ბანკს ვალუტის კურსის რყევების მიმართ.
კალვოს და რაინჰარტის (2000 წ.) მეთოდის1 საქართველოზე, სომხეთსა და აზერბაიჯანზე გამოყენებამ და ამ ქვეყნების შიშის ინდექსის გამოთვლამ საინტერესო ტენდენციები გამოავლინა.
აღმოვაჩინეთ, რომ სამივე ქვეყნის ინდექსი ნულთან ახლოს არის მაშინაც კი, როდესაც ქვეყანას დევალვაციის ტალღა გადაუვლის, მაგალითად, უკანასკნელი რეგიონული კრიზისის დროს.
გასაკვირი არ არის, რომ აზერბაიჯანის ინდექსი ყველაზე დაბალი იყო 2008-2010 და 2011-2013 წლებში. 2015 წლის ბოლომდე ქვეყანაში ვალუტის გაცვლითი კურსი დაფიქსირებული იყო, რაც, თეორიულად, განაპირობებს ინდექსის ნულთან მიახლოებას.
თუმცა თავისუფალ მცურავ სავალუტო კურსზე გადასვლის შემდეგაც, აზერბაიჯანის „თავისუფლად ცურვის შიშის“ ინდექსი დიდად არ განსხვავდებოდა სომხეთის და საქართველოს ინდექსებისგან.
აღსანიშნავია, რომ უკანასკნელი რეგიონული კრიზისისას, საქართველო იყო ყველაზე ნაკლებად „მშიშარა“ ქვეყანა, რომელმაც, მეზობლებთან შედარებით, ყველაზე მეტად დართო თავის ვალუტას ნება, თავისუფლად ეცურა.
თუ თავისუფლად ცურვის შიში ინდექსის კომპონენტებს ცალ-ცალკე შევისწავლით, ვნახავთ, რომ გაცვლითი კურსი უმეტეს შემთხვევაში, ყველაზე ნაკლებად მერყევი ცვლადია, ხოლო ყველა ხშირი ცვალებადობა ახასიათებს საპროცენტო განაკვეთებს, განსაკუთრებით, ქართულ ეკონომიკაში.
საკმაოდ ვრცელი ლიტერატურა ეძღვნება იმის შესწავლას, თუ რა დგას ბაზარზე ჩარევის და ვალუტის გაცვლითი კურსის რყევების განეიტრალების გადაწყვეტილების უკან. პირველ რიგში, როგორც ბელჰოჩინი და სხვები (2016 წ.) ამტკიცებენ, სავალუტო კურსის რყევის ხარისხი მჭიდრო კავშირშია იმასთან, გადაიტანეს თუ არა ქვეყნებმა ძლიერი ინფლაცია ან ჰიპერინფლაცია გარდამავალ პერიოდში – რაც უფრო მაღალი იყო პიკური ინფლაცია 1990-იან წლებში, მით უფრო სავარაუდოა, რომ ქვეყანა შეინარჩუნებს ფიქსირებულ სავალუტო კურსს ან დაუშვებს დეფაქტო მცურავ სავალუტო კურსს. სამხრეთ კავკასიის სამივე ქვეყანამ გადაიტანა ჰიპერინფლაცია გარდამავალი პერიოდის დასაწყისში.
მეორე, კასტროს (2004 წ.) აზრით, როდესაც ქვეყნის ცენტრალური ბანკის ძირითად საზრუნავს ფასების სტაბილიზაციის უზრუნველყოფა წარმოადგენს და დიდი შანსია, ვალუტის კურსმა ფასებზე იმოქმედოს (ვალუტის გაუფასურების გადაცემის ეფექტი ფასებზე ძალიან ძლიერია), ლოგიკურია, რომ ცენტრალური ბანკი შეეცდება, გაანეიტრალოს ვალუტის რყევები.
აღსანიშნავია, რომ გადაცემის ეფექტი განსაკუთრებით ძლიერად მოქმედებს იმპორტზე დამოკიდებული ქვეყნების შემთხვევაში, როგორებიც არიან საქართველო და სომხეთი. მაგალითად, საქართველოს შემთხვევაში, ნომინალური გაცვლითი კურსის 1%-ით ცვლილება იწვევს დაახლოებით 0.42%-იან ცვლილებას ფასების დონეში გრძელვადიან პერიოდში, ხოლო გადაცემის პერიოდია 4-5 თვე (მდივნიშვილი, 2014 წ.). გადაცემის ეფექტის გათვალისწინება საჭიროა, რადგან სავალუტო კურსის დიდი რყევები ზრდის ფასებს, ეს კი აკნინებს პოლიტიკის შემმუშავებლების სანდოობას, რომელთაც აღებული აქვთ ინფლაციის მიზნობრივ დონეზე შენარჩუნების ვალდებულება.
გარდამავალი ქვეყნების უმრავლესობისთვის დამახასიათებელია აქტივების და ვალდებულებების მაღალი დოლარიზაცია. მაგალითად, საქართველოში სესხების დოლარიზაციის მაჩვენებელი ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში 60%-ს აღემატება, ხოლო დეპოზიტების დოლარიზაციის მაჩვენებელი უკანასკნელ ორ წელიწადში კიდევ უფრო მაღალია (71.4% 2016 წელს). თუ ადგილობრივი რეზიდენტები სესხს უცხოური ვალუტაში იღებენ, შემოსავალი კი ადგილობრივ ვალუტაში აქვთ (ამ ფენომენს ვალუტის შეუთავსებლობა ეწოდება), მათ უჭირთ სესხის უკან დაბრუნება, როდესაც ეროვნული ვალუტა უფასურდება (მათ უწევთ, შემოსავლის უფრო დიდი ნაწილი მოახმარონ სესხებს). ეს იწვევს ერთობლივი მოთხოვნის და გამოშვების შემცირებას. ამ ფენომენს ეწოდება შემცირებითი გაუფასურება (Contractionary Depreciation).
დაბოლოს, ცნობილია, რომ განვითარებადი ქვეყნების უმრავლესობას არ შეუძლია სესხის ეროვნულ ვალუტაში აღება. ამ ფენომენს ეკონომისტებმა სპეციალური სახელიც კი მოუძებნეს – თანდაყოლილი ცოდვა. ამ სცენარით, ადგილობრივი ვალუტის დევალვაცია მნიშვნელოვნად ზრდის ამ ქვეყნების სასესხო ტვირთს და კიდევ უფრო მეტ სტიმულს აძლევს პოლიტიკის შემმუშავებლებს, რაც შეიძლება სტაბილური სავალუტო კურსი ჰქონდეთ.
რომ შევაჯამოთ, მიუხედავად იმისა, რომ განვითარებადი, პატარა, ღია ეკონომიკების ცენტრალური ბანკები აცნობიერებენ თავისუფალი მცურავი კურსის უპირატესობებს, რამდენიმე ფაქტორი აფერხებს მათ ასეთი სავალუტო პოლიტიკის გატარებისგან:
წარსულში გადატანილი ძლიერი ინფლაცია, სავალუტო კურსის გაუფასურების ფასებზე გადაცემის ეფექტი, შემცირებითი გაუფასურება (ვალუტის შეუსაბამობა) და „თანდაყოლილი ცოდვა“ არ აძლევს მათ საშუალებას, გადალახონ თავისუფლად ცურვის ძლიერი შიში და ქვეყნებიც აგრძელებენ გაცვლითი კურსის რყევების განეიტრალებისთვის მაღალი ხარჯების გაღებას.

In economics, there is a long-standing debate on whether emerging markets should adopt a fixed exchange rate currency regime or leave their exchange rates up to markets to decide. Intuitively, the exchange rate is just another price, similar to the price of a sack of potatoes, a liter of milk, or a kilogram of honey. Except that the exchange rate is the price of 1 unit of foreign currency (say, 1 US dollar) in terms of our domestic currency. Textbook economics would tell us that price flexibility is essential for markets to function well, to quickly clear up any shortages or surpluses that may arise on the markets. So, if it is bad for the government to regulate prices on potatoes, milk, or honey, is it a good idea to regulate the exchange rate?
Indeed, for many years researchers keep asking this question and keep providing sophisticated and detailed answers. If we follow famous exchange rate models describing the most optimal currency regimes for an emerging market economy, we would probably make a good case for having a flexible exchange rate.
In a small open country, subject to frequent and large external shocks, the exchange rate plays the role of shock absorber and smooths the effect of negative disturbance on the country’s economy. For example, a negative output shock will most likely cause domestic currency to depreciate against foreign currency. This depreciation can be a blessing in disguise for domestic exporters, who will become more competitive in the foreign markets, and so on…
Furthermore, unlike the fixed exchange rate, a free-floating regime guarantees an independent domestic monetary policy. Economists call this phenomenon “impossible trinity” – a concept which states that it is impossible to have a fixed exchange rate, free capital movement, and an independent monetary policy at the same time. Therefore, facing increasingly integrated capital markets, policymakers are forced to make a choice between free monetary policy and exchange rate stability.
To understand the idea behind “impossible trinity”, imagine a hypothetical country that fixes the exchange rate against the US dollar and allows free movement of capital. Let’s say that in order to reduce inflation, the central bank of this country decides to contract the money supply by increasing the domestic interest rate while the interest rate set by US Federal Reserve remains the same. The increased interest rate differential will make the domestic currency of the country more attractive for foreign currency investors, who are constantly looking for higher returns. Thus, the demand for local currency will increase and the exchange rate will be pushed to appreciate. Ultimately the peg with the US dollar will break.
In addition, a flexible exchange rate regime does not require the country’s central bank to accumulate large amounts of foreign exchange reserves to defend the currency peg against a potential speculative attack. Furthermore, to have a hard peg or any type of fixed exchange rate, countries need sufficient foreign currency inflows over time, while for many underdeveloped small open economies this is still a problematic issue.
In summary, there is overwhelming evidence that maintaining a stable and predictable exchange rate is very costly.
While an increasing number of emerging countries are officially classified as free floaters, a closer look at the empirical evidence reveals that it is common for these countries to have a very tight monetary policy and frequent interventions in the currency market aimed at preventing sharp depreciation of the domestic currency.
Calvo and Reinhart (2000) first described this phenomenon and dubbed it a “fear of floating”. The fear manifests itself through mild exchange rate fluctuations, but also high-interest rates and reserve volatilities in emerging market countries. According to the authors, as many as 76.4% of the emerging economies classified as free floaters are affected.
Calvo and Reinhart (2000) constructed Calvo-Reinhart Fear of Floating Index (C-R Index) that puts exchange rate volatility in relation to the variability of the policy instruments (nominal interest rate and official reserves). A low value of the index would indicate a country with high “fear of floating”. Despite the fact that the C-R Index is very far from being a perfect indicator of the “fear of floating”, it still provides some information about the attitude of a central bank toward the volatility of the exchange rate.
When we apply Calvo and Reinhart's (2000) method1 and compute the C-R index for Georgia, Armenia and Azerbaijan we can see some interesting patterns.
We discover that the C-R index was close to zero for all of these countries even in the time of the devaluation wave during the latest regional crisis.
It is not surprising that Azerbaijan has the lowest index values in the two corresponding periods in 2008-2010 and 2011-2013. Before the end of 2015, the country was operating with a fixed exchange rate that theoretically guarantees the C-R index very close to zero.
However, even after moving to a floating exchange rate regime in 2015 Azerbaijan’s “fear of floating” index was not much different from that of Armenia and Georgia.
It is also notable that during the recent regional crisis Georgia was the least “fearful” country, letting its currency float more than the neighbors did.
If we separately observe the components of the fear of floating index, we discover that the exchange rate is the least volatile variable in a majority of cases, while policy rates have the highest volatility, especially for the Georgian economy.
There is a broad literature that tries to identify what is behind the decision to intervene and smooth the exchange rate fluctuations. First, as Belhocine et al. (2016) claim the degree of the exchange rate volatility is closely related to countries’ experience of high inflation or hyperinflation during the transition – the higher was the peak inflation in the early 1990s, the more likely a country was to maintain a fixed exchange rate or to allow just de facto floating. All three countries in the South Caucasus region experienced hyperinflation in the early transition years.
Second, according to Castro (2004), when the country’s central bank cares a lot about inflation and exchange rates are very likely to quickly affect prices (the pass-through effect from exchange rates to prices is strong), then it is logical for the central bank to try and smooth currency fluctuations.
We must note that the pass-through effect is especially strong for net importer countries, such as Georgia and Armenia. For example, in the case of Georgia, one percent change in the nominal exchange rate causes approximately 0.42 percentage point change in the long-run price level and the pass-through time is 4-5 months (Tamar Mdivnishvili, 2014). The main idea behind the pass-through consideration is that large exchange rate volatility leads to higher price volatility which reduces the credibility of policymakers committed to inflation targeting.
Third, most transition countries are characterized by high asset and liability dollarization. For instance, in Georgia, Loans Dollarization Ratio exceeds 60% for recent several years (65.4% in 2016), while the Deposit Dollarization Ratio is even higher in the recent two years (71.4% in 2016). If domestic residents borrow in the foreign currency, while their income is denominated in the domestic currency (this phenomenon is called currency mismatch), a depreciation of national currency makes it harder for borrowers to return their loans back (now borrowers have to spend a larger share of their income to repay their loans) that leads to a contraction of aggregate demand and output. This phenomenon is widely recognized as a contractionary depreciation.
Finally, it is a well-known fact that most of the developing countries are not able to borrow in their national currency. Economists even have a special name for this phenomenon – “original sin”. Under this scenario, devaluation of the domestic currency significantly increases the debt burden for these countries and further stimulates policymakers to keep the exchange rate as stable as possible.
In summary, despite the fact that the central banks of emerging small open economies realize the benefits of a free-floating exchange rate regime, there are several things that prevent them:
Past experiences of high inflation, a pass-through effect from exchange rates to prices, contractionary depreciation (high currency mismatch) and the “original sin” problems do not let them overcome a strong fear of floating, and the countries continue to bear the high costs of smoothing exchange rate fluctuations.
1 To compute the C-R index we have taken monthly data of national currencies per US dollar, central banks’ policy rates, and total reserves minus gold in 2008-2016 and estimated the C-R index for different periods.