2011 წელს ქუთაისში მცხოვრებმა ქალბატონმა მიკროსაფინანსო ორგანიზაციიდან უძრავი ქონებით უზრუნველყოფილი სესხი აიღო 1500 აშშ დოლარის ოდენობით და მომდევნო ექვსი თვის განმავლობაში თვეში 75 აშშ დოლარი უნდა გადაეხადა პროცენტში. სესხის აღების მიზეზი შვილის მკურნალობის ხარჯების დაფარვა იყო. თუმცა ეკონომიკური სირთულეების გამო მან ვერ შეძლო ყოველთვიური შენატანის დროულად გადახდა და სესხის ვადა 10 თვემდე გაახანგრძლივა, მაგრამ კვლავ ვერ შეძლო ამ თანხის დაფარვა და რამდენჯერმე დაჯარიმდა. საბოლოოდ, სესხი რესტრუქტურიზაციას დაექვემდებარა და საპროცენტო გადასახდელი 83 აშშ დოლარამდე გაიზარდა, სესხის მთლიანი მოცულობა კი თითქმის გაორმაგდა და 2700 დოლარი შეადგინა. შედეგად, ქალბატონმა ვეღარ შეძლო კიდევ უფრო დამძიმებული სასესხო ვალდებულების შესრულება და მისი ქონება1 აუქციონზე გაიყიდა.
ეს მხოლოდ ერთი სევდიანი ისტორიაა, როგორ გაება ადამიანი ზედმეტი ვალების მახეში. თუმცა დღეს საქართველოში ათასობით ასეთ ისტორიას მოისმენთ. ფართოდ აღიარებული მოსაზრების თანახმად, საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობას გააჩნია სასესხო ვალდებულება ფინანსური ინსტიტუტების – კომერციული ბანკების, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების და სხვა კერძო მსესხებლების მიმართ. აღნიშნულ მოსაზრებას ამყარებს საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ ჩატარებული კვლევები. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ ფინანსებზე წვდომის შესახებ ჩატარებულმა კვლევამ გამოავლინა, რომ საქართველო იმ ქვეყნებს შორის არის, სადაც საკმაოდ მაღალია კომერციული ბანკების მსესხებელთა რაოდენობა. აღმოჩნდა, რომ 2015 წლის მონაცემების მიხედვით, 1000 ზრდასრულ მოსახლეზე უკვე 680 მსესხებელი მოდის, რომელიც მსოფლიოში სიდიდით მეორე მაჩვენებელია თურქეთის შემდეგ (2015 წლის კვლევა ფინანსებზე წვდომის შესახებ)2. აღსანიშნავია, რომ მსესხებლების რაოდენობა სტაბილურად იზრდებოდა 2015 წლამდე, ხოლო 2015 წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპის მნიშვნელოვანმა შემცირებამ კომერციული ბანკები აიძულა, მეტი სიფრთხილით გაეცათ სესხები ფიზიკურ პირებზე (იხილეთ გრაფიკი 1 ქვემოთ).
გრაფიკი 1. საქართველოში კომერციული ბანკების მიმართ ფინანსური ვალდებულების მქონეთა რაოდენობა 1000 ზრდასრულ მოსახლეზე
გარდა ამისა, „კრედიტ ინფო ჯორჯიას“ გენერალური დირექტორის, ალექსანდრე გომიაშვილის თქმით, ბოლო სამ წელიწადში მკვეთრად გაიზარდა დარეგისტრირებული საკრედიტო კონტრაქტების რაოდენობა. 2014 წლის 31 დეკემბერს სისტემაში დარეგისტრირებული იყო 8.5 მლნ. საკრედიტო კონტრაქტი (ფიზიკური და იურიდიული პირების). პირველად ეს რიცხვი გაიზარდა 12.5 მლნ-მდე 2015 წლის ბოლოს, მეორედ რეკორდულ რაოდენობას – 18.2 მლნ-ს3 – 2016 წლის ბოლოს მიაღიწა. მეტიც, იმ ფიზიკური პირების რაოდენობამ, რომლებმაც მიიღეს სესხი ამ საკრედიტო კონტრაქტების საფუძველზე, საგანგაშოდ დიდ რიცხვს – 2.4 მილიონს –2016 წლის ბოლოს მიაღწია.
ამ სტატისტიკაზე დაყრდნობით, ადვილად შეგვიძლია, გამოვთვალოთ, რომ მთლიანი მოსახლეობის 64%-ს, არასრულწლოვნების და პენსიონერების ჩათვლით, აქვს რაიმე ტიპის საკრედიტო კონტრაქტი ან კონტრაქტები ფინანსურ ინსტიტუტებთან. თუ მათგან არასრულწლოვნებს და პენსიონერებს გამოვრიცხავთ, მაჩვენებელი კიდევ უფრო გაიზრდება. ასევე, საკმაოდ მაღალია ერთ ადამიანზე4 კომერციულ ბანკებში საკრედიტო კონტრაქტების საშუალო რაოდენობა. კვლავ საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ ორგანიზებული ფინანსებზე წვდომის კვლევის მიხედვით, 2016 წლის მონაცემებზე დაყრდნობით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ყოველ 1000 ზრდასრულ მოსახლეზე 1018,22 საკრედიტო კონტრაქტი მოდის კომერციული ბანკების მიმართ. ამასთანავე აღნიშნული მაჩვენებელი მნიშვნელოვნადაა გაზრდილი უკანასკნელ პერიოდში. მაგალითისთვის, 2012 წელს ყოველ 1000 მოზარდზე მხოლოდ 577,7 საკრედიტო კონტრაქტი მოდიოდა. აღნიშნული მაჩვენებელი კიდევ უფრო მაღალია მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შემთხვევაში.
ფინანსებზე გაუმჯობესებული წვდომა და სხვადასხვა ფინანსურ ინსტიტუტში სესხის მქონე ზრდასრული მოსახლეობის რაოდენობის სწრაფი ზრდა, ასევე, ასახულია სხვადასხვა მაკროეკონომიკურ მაჩვენებელში, რომლითაც მოსახლეობის ვალის გაზომვა ხდება. მაგალითად, 2008 წლის კრიზისამდე საოჯახო მეურნეობის ვალის მშპ-სთან თანაფარდობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 15%-ზე ნაკლებს შეადგენდა, მაშინ, როცა 2016 წელს ამ მაჩვენებელმა რეკორდულ ნიშნულს – 35%-ს მიაღწია. აქედან შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ ეკონომიკაში სესხის დაგროვების ტემპი გაცილებით აღემატება მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპს.
კიდევ უფრო საგანგაშოა ის ფაქტი, რომ რეკორდულ 200%-იან ნიშნულს მიაღწია საოჯახო მეურნეობების ვალის შეფარდებამ საოჯახო მეურნეობის განკარგვად შემოსავალთან. აღსანიშნავია, რომ მსოფლიოში ძალიან იშვიათია ასეთი მაღალი მაჩვენებელი. მაგალითად, ეკონომიკური თანამშრომლობის და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) წევრ ქვეყნებს შორის მხოლოდ 5 ქვეყანა მოიძებნება, რომელსაც საქართველოზე მაღალი ინდექსი გააჩნია – შვეიცარია (211%), ავსტრალია (212%), ნორვეგია (222%), ნიდერლანდები (277%) და დანია (292%). იგივე მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია (როგორც წესი, 100%-ზე ნაკლები) შედარებით ნაკლებად განვითარებულ ქვეყნებში5.
ეჭვგარეშეა, რომ ვალის შეფარდება განკარგვად შემოსავალთან ძალიან მარტივი საზომია და პოლიტიკის შემმუშავებლებს სიფრთხილე მართებთ მისი ინტერპრეტირებისას. მაგალითად, ეს მაჩვენებელი ერთმანეთს ადარებს სესხების ჯამურ მოცულობას და განკარგვადი შემოსავლების ნაკადებს, რეალურად კი ადამიანებს სულაც არ მოეთხოვებათ სესხის ერთ წელიწადში დაფარვა. გარდა ამისა, სესხის განკარგვად შემოსავალთან ფარდობა ზომავს იმ ადამიანების ვალებს, ვინც ფული ისესხა და ადარებს მას იმ ადამიანების შემოსავლებს, ვისაც შეიძლება ჰქონდეს ან არ ჰქონდეს სესხი.
სესხის ტვირთის დინამიკის უკეთ დასანახად, შეგვიძლია, დავაკვირდეთ საოჯახო მეურნეობის სესხის მომსახურების და ძირის გადახდების ფარდობას შემოსავალთან (სესხის ტვირთი). გასაკვირი არ არის, რომ საქართველოში სესხის საშუალო ტვირთი შედარებით დაბალი იყო 2012 წლამდე, ხოლო მისი ზრდა დაჩქარდა მხოლოდ 2015 წლის დასაწყისში, პიკს – 24.6%-ს კი 2016 წლის მესამე კვარტალში მიაღწია6.
ბოლო დროს სესხის ტვირთის დამძიმება პირდაპირ არის დაკავშირებული ლარის აშშ დოლართან მიმართებით გაუფასურებასა და ეკონომიკის ზრდის ტემპის შემცირებასთან.
და მაინც, მიუხედავად სასესხო ტვირთის ზრდისა, საოჯახო მეურნეობები ახერხებენ სესხების გადახდას: საერთაშორისო სავალუტო ფონდის და საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, სადეპოზიტო ინსტიტუტებში უიმედო ვალების წილი გონივრულად დაბალია (ცნობილია, რომ მიკროსაფინანსო ინსტიტუტებში უიმედო ვალების წილი გაცილებით მაღალია, მაგრამ ეს, ფინანსური სტაბილურობის თვალსაზრისით, ნაკლებად პრობლემატურია). აქედან გამომდინარე, სადეპოზიტო ინსტიტუტების სტაბილურობას ჯერ საფრთხე არ ემუქრება.
ის, რომ უიმედო ვალების წილი დაბალი და სტაბილურია, არ ნიშნავს, რომ სადარდებელი არაფერია. სესხის დონის ზრდა ამცირებს მოხმარებას და მშპ-ის ზრდის ტემპს, რაც კიდევ უფრო ზრდის ჭარბი დავალიანების რისკს მომავალში.
ეკონომიკურ ლიტერატურაში ჭარბი დავალიანება განმარტებულია, როგორც კონტრაქტით გათვალისწინებულ ფინანსურ ვალდებულებებთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის უუნარობა (ეს უუნარობა ხანგრძლივად უნდა გრძელდებოდეს, რომ გამოირიცხოს სხვადასხვა მიზეზით, მაგალითად უგულისყურობის გამო, სესხის ერთჯერადი გადაუხდელობა). საზოგადოება, რომელსაც ჭარბი დავალიანება აქვს მიდრეკილია ჭარბი სესხის აღებისკენ, როდესაც რისკიანი მოვლენები ხდება. მაგალითად, სამსახურის უეცარი დაკარგვა (ძალიან აქტუალურია ეკონომიკური ზრდის შენელების ფონზე), ბიზნესის მარცხი, ავადმყოფობა და გადაუდებელი ოპერაცია (მიუხედავად საყოველთაო დაზღვევის სისტემისა) და ვალუტის მკვეთრი გაუფასურება (განსაკუთრებით იმ ქვეყნებში, სადაც დიდია სესხების დოლარიზაცია).
გარდა ამისა, ჭარბი დავალიანების მიზეზი შეიძლება იყოს ადამიანების მიერ სესხების ირაციონალურად აღება, რაც განპირობებულია იმით, რომ მოსახლეობას არ აქვს ფინანსური განათლება და ფინანსების მართვის უნარი (ამას არაერთი კვლევა ადასტურებს. მაგალითად, თიბისი ბანკის დაკვეთით ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტისა და საერთაშორისო ორგანიზაცია TNS-ის მიერ განხორციელებული კვლევის მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობის 52%-ს აქვს დაბალი, 42%-ს საშუალო და მხოლოდ 6%-ს მაღალი ფინანსური განათლება), ასევე, გამსესხებელთა აგრესიული მარკეტინგული ღონისძიებები, რაც სესხის აღებისკენ უბიძგებს მოსახლეობას, მათ შორის ყველაზე ნაკლებად განათლებულ და ნაკლებად შეძლებულ ჯგუფებს.
ბლოგის დასაწყისში მოყვანილ ისტორიას რომ დავუბრუნდეთ, ჭარბი დავალიანება განსაკუთრებით მტკივნეულია, როდესაც ადამიანები კარგავენ ქონებას. ამ თვალსაზრისით, მიკროსაფინანსო ინსტიტუტების (მისო) პრაქტიკა ჩაღრმავებას საჭიროებს.
საყოველთაოდ მიღებულია, რომ მიკროსაფინანსო ინსტიტუტები მოგებას ძირითადად მაღალი საპროცენტო განაკვეთების დაწესებით და, დეფოლტის შემთხვევაში, უზრუნველყოფილი ქონების დასაკუთრების და გაყიდვის მეშვეობით იღებენ. უზრუნველყოფის მოთხოვნები ძალიან მაღალია სესხის მოცულობასთან შედარებით, ამიტომ, მისომ დასაკუთრებული ქონება ნახევარ ფასადაც რომ გაყიდოს, მაინც მოგებას ნახავს სასესხო პროექტიდან.
აქედან გამომდინარე, ძალიან აქტუალურია მორალური საფრთხის საკითხი – მისოები, ძირითადად, ყურადღებას არ აქცევენ მსესხებლის ფინანსურ სიჯანსაღეს (ისინი სესხს იმათაც კი აძლევენ, ვისაც სტაბილური შემოსავალი არ გააჩნიათ) და უზრუნველყოფილი ქონების იმედად არიან. კომერციული ბანკებს გაცილებით მკაცრი სასესხო სტანდარტები აქვთ, ამიტომ მისოდან სესხს ძირითადად ღარიბი და უმუშევარი ადამიანები იღებენ. ისინი კი ყველაზე ადვილად ებმებიან ჭარბი დავალიანების ხაფანგში (ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი – უიმედო ვალების მართვა საქართველოში, 2014 წ.).
ეს მიგნებები სრულ თანხვედრაშია ემპირიულ მონაცემებთან. პირველ რიგში, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში მკვეთრად იზრდება სასესხო კონტრაქტების რაოდენობა მიკროსაფინანსო ინსტიტუტებში. მაგალითად, 2013 წლის პირველ კვარტალში მიკროსაფინანსო ინსტიტუტებში 400 000 სასესხო კონტრაქტი იყო, 2016 წლის პირველ კვარტალში მათი რაოდენობა 700 000-მდე გაიზარდა, ხოლო იმავე წლის ბოლო კვარტალში ისტორიულად მაღალ მაჩვენებელს – 1.1 მილიონს მიაღწია.
მეორე, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ ჩატარებული ფინანსებზე წვდომის შესახებ კვლევის თანახმად, საქართველოს მესამე ადგილი უჭირავს ბანგლადეშისა და პერუს შემდეგ 1000 მოზარდზე მისოს მსესხებლების რაოდენობის მიხედვით (2015 წლის მონაცემები).
მესამე, ბოლო წლებში სწრაფად იზრდება მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების მიერ დასაკუთრებული უძრავ-მოძრავი ქონების მოცულობა. მაგალითად, 2012 წლის პირველ კვარტალში დასაკუთრებული უძრავ-მოძრავი ქონების ღირებულება 1.6 მლნ. ლარი გახლდათ, 2015 წლის პირველ კვარტალშიაღნიშნული მაჩვენებელი 6 მლნ. ლარამდე გაიზარდა, 2017 წლის პირველ კვარტალში კი რეკორდულად მაღალ რიცხვს – 14 მლნ. ლარს მიაღწია (იხილეთ გრაფიკი ზემოთ). აქედან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ მისოები, უმეტესწილად, არასადეპოზიტო ინსტიტუტები არიან და ფინანსურ სტაბილურობას პირდაპირ საფრთხეს არ უქმნიან, უნდა დავიმახსოვროთ, რომ ამ „შთამბეჭდავი“ რიცხვების უკან გაჭირვებული და დაუცველი ადამიანების ისტორიები დგას, რომელთა ფინანსურმა მდგომარეობამ ვერ გაუძლო ძვირადღირებული სესხების ტვირთს და რომლებმაც დაკარგეს თავიანთი ერთადერთი ქონება.
1 წყარო: ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევითი ცენტრი (EPAC) – ვადაგადაცილებული სესხების მართვა საქართველოში, 2014 წ.
2 კომერციული ბანკების მიმართ ფინანსური ვალდებულების მქონეთა რაოდენობა 1000 ზრდასრულ მოსახლეზე (ფინანსებზე წვდომის შესახებ კვლევა) მოიცავდა 54 განვითარებულ და განვითარებად ქვეყანას. ამ ქვეყნებს შორის ლიდერობს თურქეთი 1000 ზრდასრულ მოსახლეზე 774 მსესხებლით. მეტიც, საერთაშორისო სავალუტო ფონდს არ აქვს ინფორმაცია იგივე მონაცემებზე სომხეთსა და რუსეთში. აზერბაიჯანი მსოლფიო რეიტინგებში მხოლოდ მე-20 ადგილზეა, სადაც კომერციული ბანკების მიმართ ფინანსური ვალდებულება აქვს 285 მსესხებელს 1000 ზრდასრულ მოსახლეზე. http://data.imf.org/?sk=E5DCAB7E-A5CA-4892-A6EA-598B5463A34C&sId=1390030341854
3 უნდა აღინიშნოს, რომ აღნიშნული სესხების ნაწილი უკვე გადახდილია, თუმცა ჯერ კიდევ ირიცხება დარეგისტრირებულ სესხებს შორის.
4 საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ფინანსებზე წვდომის შესახებ კვლევის თანახმად, 2016 წელს ქართველებს 1,018.22 სესხი ჰქონდათ კომპერციულ ბანკებში. ეს მაჩვენებელი ბოლო წლებში სწრაფად იზრდებოდა. მაგალითად, 2012 წელს იგივე მაჩვენებელი მხოლოდ 577.7 იყო. მაჩვენებელი ბევრად მაღალია მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შემთხვევაში.

An individual living in Kutaisi took a 1500 USD real estate secured loan from one of the microfinance institutions in 2011 and had to pay 75 USD interest rate for the following 6 months. The purpose of taking this loan was to finance treatment of her child. She was unable to cover monthly payments and prolonged the term to 10 month, but failed to cover this payments again and was fined several times. In the end, loan was restructured and monthly interest raised to 83 USD, while the amount of total loan nearly doubled to 2700 USD. As a result, she was unable to pay that much money and got an enforcement decision regarding the auction sale of her property1.
This is just one sad story of an individual entering the over-indebtedness trap, while we hear thousands of such stories nowadays in Georgia. It is widely recognized that majority of the Georgian population has debt with financial institutions, including commercial banks, microfinances and various private lenders. According to the recent Financial Access Survey (FAS) proposed by the International Monetary Fund (IMF), Georgia is among countries that has excessively high number of borrowers from commercial banks. It turned out that the number of borrowers per 1000 adults has already reached 680 people which is the second highest rate in the world (FAS 2015)2. It is notable that the number of borrowers was increasing steadily until 2015, when the recent economic slowdown forced commercial banks to be a little more careful while giving out loans to individuals (see graph 1 below).
Graph 1: Borrowers from Commercial Banks per 1000 adults in Georgia
In addition, according to the CEO of “Credit Info Georgia”, Aleksandre Gomiashvili, there has been a rapid expansion of registered loan contracts in recent three years. On 31 December of 2014 the number of loan contracts registered (contains individuals and legal entities) in the system was 8.5 million. This number first increased to 12.5 million by the end of 2015 and then sored to record high – 18.2 million3 by the end of 2016. Furthermore, the number of individuals that borrowed money based on these loan contracts amounted to the alarmingly high 2.4 million people by the end of 2016.
Based on these statistics one can easily estimate that nearly 64% of the total population, including juveniles and pensioners, have some kind of loan contract, or several contracts, with financial institutions and if we exclude teenagers and pensioners from the reference population, this number will increase even more. The average number of loan contracts per person4 in commercial banks also seems to be quite high.
Improved access to finance and rapidly increasing number of adults with debt in different financial institutions are reflected in various macroeconomic indicators commonly employed to measure indebtedness of the population. For instance, the highest household debt to GDP ratio before the global financial crisis of 2008 was below 15%, while this indicator reached a historic high of 35% at the end of 2016. From this we can conclude that debt accumulation in the economy is increasing much faster than Gross Domestic Product.
Even more alarmingly, household debt to households’ disposable income ratio skyrocketed to 200%. Such a high ratio is rare in the world. For example, there were only 5 countries among OECD nations in 2015 that had the ratio higher than Georgia – Switzerland (211%), Australia (212%), Norway (222%), Netherland (277%) and Denmark (292%). The same measure was relatively low (commonly less than 100%) for less developed countries5.
No doubt, debt to disposable income is a very simple measure, and policy makers should be cautions when interpreting it. For example, this ratio compares the stock of debt to the flow of disposable income and a person – it doesn’t mean that a person is required to pay off their loan in a single year. Moreover, debt to disposable income ratio measures debt of people who borrowed money relative to the income streams of people who may or may not have borrowed6.
To better see the dynamics of debt burden, one could look at the ratio of household debt service and principal payments to income. It is not surprising that the average debt burden of Georgia was relatively low in 2012 and its growth accelerated only in the beginning of 2015, reaching the peak value of 24.6% in the third quarter of 2016.
This recent worthening of the debt burden is directly related to the sharp depreciation of lari against the US dollar and slowdown in economic growth.
And yet, despite the increasing burden of debt households seem to be repaying their loans: both by IMF and NBG measures, the non-performing loans of deposit taking institutions remain at reasonably low level (it is widely recognized that non-performing loans are much higher in case of microfinance institutions, but it creates less problems in terms of financial stability). Thus, the stability of deposit-taking financial institutions is not yet under threat.
Just because non-performing loans ratio is low and stable, it doesn’t mean that we have nothing to worry about. Elevated debt levels create the risk of lower consumption and sluggish GDP growth that further increase the risk of over-indebtedness in the future.
In the economic literature, over-indebtedness is defined as inability to meet a recurring expenses associated with the contracted financial commitments (this inability must be persistent to exclude one-off occurrences like forgetfulness). Society with excess borrowing is prone to over-indebtedness when 'risky life events' take place. For example, a sudden job loss (quite relevant when economic growth has slowed down), a business failure, illness and emergency surgery treatment (despite universal insurance system, patients still need to share expenses) and sharp currency depreciation (especially for countries with huge currency mismatch).
Furthermore, over-indebtedness might be caused by irrational borrowing by individuals which comes from poor financial management skills of the population and aggressive marketing by lenders, which endangers the least educated and the least well-off groups of the population.
Going back to the story told in the beginning of the blog, over-indebtedness is especially painful when people lose their property. In this respect, the lending practices of microfinance institutions (MFIs) call for further scrutiny.
It is widely accepted that most MFIs get their high profit from charging high interest rates, and from repossession and sale of the pledged real estate in case of a default. Since the collateral requirements are very high relative to the value of the loan, even if the MFI sells an expropriated property at half a price, they can still profit from a loan project.
Therefore, there is a strong issue of moral hazard – MFIs are mainly ignoring financial health of borrowers (they even give loans to the people without permanent income) and rely on the real estate provided as a collateral. Bearing in mind the much stricter loan standards in commercial banks, the MFI type of credit is mainly taken by poor and unemployed people. They are the ones most vulnerable to over-indebtedness trap (Economic Policy Research Center (EPAC) – Management of nonperforming loans in Georgia, 2014).
These findings perfectly agree with the empirical data. First, the number of loan contracts with microfinance institutions has been increasing dramatically in the past several years. For example, in the first quarter of 2013 there were 400 000 loan contracts with microfinance institutions, while this measure increased to 700 000 by the first quarter of 2016 and then reached a historical high of 1.1 million in the last quarter of the same year.
Second, according to the Financial Access Survey (FAS) of the International Monetary Fund, Georgia was the third country by the number of borrowers from microfinance institutions per 1000 adults in 2015, behind Bangladesh and Peru.
Third, the amount of real estate and movable property taken into ownership by microfinance institutions has been increasing rapidly in recent years. For instance, the value of repossessed real estate was 1.6 million GEL in the first quarter of 2012, then it increased to the 6 million GEL in the first quarter of 2015 and skyrocketed to the historically high 14 million GEL in the first quarter of 2017 (see the graph above). Therefore, despite the fact that MFIs are, for the most part, not deposit taking institutions, we should remember that behind these “impressive” numbers, there are stories of poor and vulnerable people whose finances collapsed under burden of expensive loans and who lost the only property they owned.
1 Source: Economic Policy Research Center (EPAC) – Management of nonperforming loans in Georgia, 2014.
2 Number of borrowers from commercial banks per 1000 adults (Financial Access Survey (FCA)) covered 54 developed and developing countries. Turkey is the leader among these countries with 774 borrowers per 1000 adults. Furthermore, there is no information provided by IMF related to the same measure for Armenia and Russia. Azerbaijan is only 20th in the global ranking with only 285 borrowers of the commercial banks per 1000 adults. http://data.imf.org/?sk=E5DCAB7E-A5CA-4892-A6EA-598B5463A34C&sId=1390030341854
3 It is worth mentioning that some of these loans are already payed off, but are still among registered loans.
4 According to the Financial Access Survey (FAS) of International Monetary Fund (IMF) Georgians had 1,018.22 loan accounts with commercial banks per 1000 adults in 2016. This indicator has been rapidly increasing over the last several years. For example, the number of loan accounts with commercial banks per 1000 adults was only 577.7 in 2012. This measure is much higher for microfinance institutions.