პირველად ისტორიაში, ბიტკოინის ფასმა რეკორდულ ნიშნულს (იხ. სურათი 1) მიაღწია და 2017 წლის ივნისის ბოლო კვირას 2,900 აშშ დოლარს აცდა. ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც მოულოდნელად ბაზარზე ოპტიმისტური განწყობა გაჩნდა ბიტკოინის მიმართ, შესაძლოა, არის ის, რომ იაპონიის მთავრობამ კრიპტოვალუტა ოფიციალურად აღიარა გაცვლის საშუალებად. ამან ბიტკოინს მეტი დამაჯერებლობა შესძინა აზიის ყველაზე მდიდარ ქვეყანაში. ამასთან, მკვეთრად მომრავლდა საერთაშორისო ფულადი გზავნილების სისტემები, რომლებიც ბიტკოინს იყენებს ფულის ერთი ქვეყნიდან მეორეში გასაგზავნად. მოვლენათა კიდევ ერთი საინტერესო განვითარებაა აშშ-ში ბიტკოინების ფართოდ აღიარება.
ცხრილი 1. ბიტკოინის საბაზრო ფასი (აშშ დოლარში) – საშულო საბაზრო ფასი ბიტკოინის მთავარ ბირჟებზე
მაგალითად, საგანმანათლებლო სექტორში, ოჰაიოს უნივერსიტეტის სასწავლო პროგრამაში შედის კურსები ბიტკოინზე და სხვა კრიპტოვალუტებზე. მსგავსად, ზოგიერთმა კოლეჯმა დაიწყო ბიტკოინის გადახდის საშუალებად აღიარება. ციფრული ვალუტის აღიარებამ ზოგიერთი კომპანია დააფიქრა ბიტკოინის მომგებიან საინვესტიციო შესაძლებლობებზე. ეს კი აჩქარებს ბიტკოინის ცნობადობის ზრდას. თუმცა, ვიდრე საკითხს ჩავუღრმავდებოდეთ და ბაზრის დინამიკას გავანაალიზებდეთ, მოდით, კარგად გავიგოთ, რა არის და როგორ მუშაობს ბიტკოინი.
ბიტკოინი არის კრიპტოვალუტა2, რომელიც ელექტრონულად იქმნება და ინახება. ის არ კონტროლდება რომელიმე ხელისუფლების მიერ და არ იბეჭდება, როგორც სხვა ვალუტა. ბიტკოინებს აწარმოებენ ფიზიკური პირები, უმეტესად ბიზნესის წარმომადგენლები, ისინი იყენებენ კომპიუტერებს (მაგალითად BITMAIN ბლოკები), სადაც პროგრამა მათემატიკურ პრობლემებს წყვეტს. თითოეული ბლოკი დაახლოებით 1,220 აშშ დოლარი ღირს და, საშუალოდ, ერთ ბლოკს დღეში 0.005 ბიტკოინის შექმნა შეუძლია. მიმდინარე საბაზრო ფასის მიხედვით, ბლოკი შეიძლება დოლარზე ან ნებისმიერ სხვა ვალუტაზე გადაერთოს. თუმცა ჯერ კიდევ პასუხია გასაცემი კითხვაზე: როგორ იქმნება ბიტკოინები. რაც შეეხება მათემატიკურ პრობლემებს, ისინი ამოიხსნება ბიტკოინით ტრანზაქციის შესრულებისას (იხ. გრაფიკი 1). სისტემა ასე მუშაობს: როდესაც ერთ ადამიანს (გიორგის) სურს, ბიტკოინი გაუზავნოს მეორე ადამიანს (ლევანს), ერთ-ერთი პრობლემაზე მომუშავე ბლოკი, რომელიც ყველაზე წარმატებული იქნება (პირველი) გადაჭრის ტრანზაქციის პრობლემას (მათემატიკურ პრობლემას) და შედეგად პრობლემაზე მომუშავე მიიღებს ჯილდოს (ბიტკოინების გარკვეულ რაოდენობას) გაწეული მომსახურებისათვის. ტექნიკურად ბიტკოინი P2P (Peer-to-Peer) ქსელს ემყარება, ეს ნიშნავს, რომ ქსელს არ ჰყავს ცენტრალური ადმინისტრაციული ერთეული. იმისათვის, რომ ბიტკოინები გაყიდო ან იყიდო, უნდა შექმნა ბიტკოინის საფულე, რომელიც მოგანიჭებთ მისამართს და პირად გასაღებს. მომლაპარაკებელ (მოვაჭრე) მხარეებს შორის ტრანზაქციები გარანტირებულია მთელ მსოფლიოში „პრობლემაზე მომუშავეების მიერ“, რომლებიც სპეციალურ პროგრამას იყენებენ ზემოთ აღწერილი კომპლექსური მათემატიკური ამოცანის ამოსახსნელად. ამის შედეგია მოვაჭრე პარტნიორებს შორის ტრანზაქციის შესრულება/დასრულება. ზოგადად, ნებისმიერს აქვს ქსელთან წვდომა და შეუძლია გახდეს პრობლემაზე მომუშავე, ამისთვის მხოლოდ სათანადო ტექნიკა და ინტერნეტია საჭირო.
გრაფიკი 1. ბიტკოინის სისტემაში ინფორმაციის მიმოცვლა
ბიტკოინი ხელსაყრელია ნივთების ელექტრონულად შესაძენად, რადგან ის ჰგავს ყველა სხვა ვალუტას, რომელიც ციფრულად ივაჭრება და იცვლება (მაგ. ეთერიუმი, რიპლი, ლიტკოინი და სხვ.). ფასის და ტრანზაქციებში ბაზრის წილის მიხედვით ბიტკოინი ყველაზე წარმატებული კრიპტოვალუტაა. მისი აღწერა პირველად გამოქვეყნდა სატოში ნაკამოტოს5 სახელით 2008 წელს, 20096 წლიდან კი ბიტკოინის გამოსაყენებული პროგრამა ღია პლატფორმაა. ეს ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორი იყო, რამაც ბიტკოინის ქსელის ჩამოყალიბება განაპირობა. არ არსებობს ტრანზაქციის საკომისიო და, როგორც უკვე აღინიშნა, პრობლემაზე მომუშავეებს, რომლებიც ტრანზაქციის ავტორიზებას ახორციელებენ, ანაზღაურებად ბიტკოინები ეძლევათ. ბიტკოინის ღირებულება არ არის მიმაგრებული რაიმე აქტივზე ან რომელიმე ვალუტაზე, მაგრამ მისი ღირებულება სხვა ვალუტების მიმართ იქმნება ღია ბაზარზე არსებული მოთხოვნა-მიწოდების მიხედვით. მეტიც, აღსანიშნავია ისიც, რომ ქსელს არ შეუძლია ბიტკოინების უსაზღვრო რაოდენობის გამომუშავება, რადგან ქსელს საკუთარი პროტოკოლი აქვს – პრობლემაზე მომუშავეები ვერასოდეს შექმნიან 21 მილიონ ბიტკოინზე მეტს, მაგრამ, ამავდროულად, ეს ბიტკოინები შეიძლება უფრო მცირე ნაწილებად დაიყოს (უმცირესი ნაწილია ბიტკოინის ერთი მემილიონედი, რომელსაც ჰქვია „სატოში“, ბიტკოინის დამფუძნებლის სახელი).
ზოგადად, ინტერნეტის მომხმარებელთა რაოდენობის სწრაფმა ზრდამ და ციფრული ტრანზაქციების გაფართოებამ ტრადიციული ვალუტებისა და გაცვლის სისტემების ბევრი ნაკლოვანება გამოაჩინა. სტატიაში „რა არის ბიტკოინი – მისი დადებითი და უარყოფითი მხარეები, საინვესტიციო შესაძლებლობები“ (2014 წ.) მაიკლ ლიუსი ამტკიცებს, რომ დღეს ტრადიციული ვალუტის მთავარი ნაკლოვანებებია დროში დაყოვნება, მაღალი დანახარჯები და უსაფრთხოების რისკი. სისუსტეები კიდევ უფრო მძაფრდება, როდესაც რაიმე ტრანზაქცია მოიცავს მხარეებს სხვადასხვა ქვეყნიდან, სხვადასხვა ვალუტას და კომპლექსურ პროდუქტებს. გამომდინარე აქედან, ციფრულ გარემოში (რომელიც არ არის დამოკიდებული ქვეყანაზე ან ცენტრალური ბანკის ინტერვენციაზე) საერთაშორისო ვალუტის შექმნას მხარდამჭერები გამოუჩნდა ეკონომიკაში და ვალუტამაც დაიწყო გაფართოება და ღირებულებაში მატება. ავტორი, ასევე, აცხადებს, რომ ბიტკოინს წინ დიდი გზა აქვს გასავლელი, ვიდრე გახდება არსებული ელექტრონული გადარიცხვის სისტემების სერიოზული შემცვლელი. შესაბამისად, გარდამავალ პერიოდში, კრიპტოვალუტები მომხმარებლებისა და ეკონომიკისთვის, ზოგადად, ქმნის რეალურ უპირატესობებს (სარგებელს) და ნაკლოვანებებს (რისკებს), რაც ჩამოთვლილია ცხრილში 2.
ცხრილი 2. ბიტკოინის გამოყენებასთან დაკავშირებული რისკები და სარგებელი
სარგებელი | რისკი |
თაღლითობის თავიდან არიდება | უკანონო და ამორალური ქმედებების დაფინანსება |
იდენტობის მოპარვის შესაძლებლობის შემცირება | დანაკარგის მაღალი რისკი |
პირდაპირი გადარიცხვები, შუამავლების გარეშე ისტორიულად მიუწვდომელ ბაზრებზე შეღწევა |
დაბალი ტარიფები | ჭარბი არასტაბილურობა |
რაც შეეხება ბიტკოინის სარგებელსა და რისკებს, საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა გამოაქვეყნა პირველი ანგარიში „ვირტუალური ვალუტები და მეტი: პირველადი მოსაზრებები“ (2016 წ.). ანგარიში, უმეტესწილად, განიხილავს ბიტკოინის მსგავს კრიპტოვალუტებს და ავტორები მსჯელობენ მათ უპირატესობებსა და ნაკლოვანებებზე. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ანგარიშის მიხედვით, ბიტკოინებით, ზოგადად, შესაძლებელია ტრანზაქციების დაჩქარება, გადარიცხვების ხარჯის შემცირება, ფინანსური ჩართულობის გაზრდა და ფასიანი ქაღალდების შეძენისას ეფექტურობის ზრდა. მაგრამ მეორე მხრივ, ეს ქსელი მნიშვნელოვან რისკსაც შეიცავს; მაგალითად, ქსელი შეიძლება, გამოიყენონ ტერორიზმის დასაფინანსებლად ან მისი მეშვეობით გაიზარდოს ტრანზაქციები შავ ბაზარზე.
ქართველი საზოგადოებისთვის საკმაოდ ნაცნობია ბიტკოინი. პირველად მან საზოგადოების ყურადღება მაშინ მიიპყრო, როდესაც „ბიტ ფურიმ“7 (სრული ბლოკების ქსელის სერვისის8 მომწოდებელი ერთ-ერთი წამყვანი ტექნოლოგიური კომპანია, რომელიც ოპერირებს აშშ-ში, ისლანდიაში, ლონდონში, ამსტერდამში, საქართველოსა და ჰონგ კონგში) ბიტკოინების მოპოვებისათვის, ქართული საინვესტიციო ფონდის ხელშეწყობით, 2014 წელს მონაცემთა გაცვლის ცენტრი შექმნა გორში. ელექტროენერგიის დაბალი ღირებულება, დაბალი გადასახადები და ბიზნესისა და საინვესტიციო გარემოს მდგრადობა იყო ის ფაქტორები, რომლებმაც უბიძგა „ბიტ ფურის“, ქართულ ბაზარზე შემოსულიყო. იმ სარგებლის გათვალისწინებით, რასაც ქართული ბაზარი სთავაზობდა, კომპანიამ გადაწყვიტა, მონაცემთა გაცვლის მეორე ცენტრი აეშენებინა საქართველოს დედაქალაქ თბილისში (ცენტრიდან 17 კილომენტრში, მთავარ აეროპორტთან ახლოს – გლდანში). ცენტრის სიმძლავრე 100 მეგავატია და აღემატება ისლანდიასა (1.2 მგვ.) და შვედეთში (10 მგვ.) არსებული ცენტრების სიმძლავრეებს. თბილისის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა (შეღავათიანი ტარიფებით9) ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორი იყო, რატომაც გახსნა „ბიტ ფურიმ“ თბილისში მონაცემთა გაცვლის მეორე ცენტრი. ფირმამ 100 მლნ. აშშ დოლარი ჩადო მეორე პროექტში და ეს არის საქართველოში სიდიდით მეორე ბიტკოინის მონაცემთა ცენტრი. ახლახანს, ბიტ ფურისთან თანამშრომლობის შედეგად, საქართველოს მთავრობამ შექმნა მიწის სტატუსის კერძო ბლოკების ქსელით რეგისტრაციის ინოვაციური სისტემა. ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც მთავრობა იყენებს ბლოკების ქსელის ინფრასტრუქტურას და, რადგან ბიტკოინი ხშირად უკანონო საქმიანობასთან არის ასოცირებული, ეს იყო ქვეყანაში ბიტკოინის რეპუტაციის გამოსწორების კარგი შანსი. „ბიტ ფურის“ ოფიციალური წარმომადგენლის10 თქმით, 100 მლნ. – აშშ დოლარის ინვესტიცია ქვეყანას მოუტანს თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიებს, თავად საქართველო კი ინოვაციური ტექნოლოგიების მსოფლიო რუკაზე დაიმკვიდრებს ადგილს. საქართველოში კრიპტოვალუტის განვითარების უკანასკნელი ტენდენციების გათვალისწინებით, შეიძლება საქართველომ იპოვოს ნიშა ტექნოლოგიური მომსახურების მიწოდებაში გრძელვადიან პერიოდში, რაც გაზრდის მომსახურების ექსპორტს. ამავდროულად, ქართულმა ბაზარმა უნდა შეინარჩუნოს შედარებითი უპირატესობა გლობალურ ბაზარზე, რათა მოიზიდოს უცხოური ინვესტიციები.
1 https://www.cryptocoinsnews.com/Bitcoin-in-japan-officially-recognized-in-april-asset-or-expense/
2 კრიპტოვალუტა არის ციფრული აქტივი, რომელიც გამოიყენება გაცვლის საშუალებად. კრიპტოგრაფიის გამოყენებით, იგი იცავს ტრანზაქციებს და აკონტროლებს ვალუტის ახალი ერთეულების შექმნას. კრიპტოვალუტები არის ალტერნატიული ვალუტების, კონკრეტულად კი ციფრული ვალუტების შემცვლელი.
3 2013 წელს დაარსებული Bitmain Technologies ცნობილია როგორც მსოფლიოში აღიარებული ბიტკოინის კომპანია, რომლის შექმნის მიზანიც იყო ბიტკოინის ASIC ჩიპის გამოყენებით მსოფლიოს წამყვანი ბიტკოინის შექმნა და გაყიდვა.
4 ბიტკოინები
5 2008 წლის ნოემბერში ნაშრომი ინტერნეტში დაიდო სატოში ნაკამოტოს სახელით. ნაშრომის სახელწოდებაა: ბიტკოინი: Peer-to-Peer ელექტრონული ფულის სისტემა.
6 2009 წლის 3 იანვარს ანონიმურმა პროგრამისტ(ებ)მა სატოსში ნაკამოტოს სახელით შექმნეს ბიტკოინების პირველი ბლოკი, რითიც საფუძველი ჩაუყარეს მსოფლიოს პირველ სრულად რეალიზებულ კრიპტოვალუტას
7 სრული ბლოკების ქსელის სერვისი გულისხმობს ბიტკოინების შექმნას. მსგავსი ტიპის სერვისები ინვესტორებს (რომელთაც აინტერესებთ ბიტკოინები) სთავაზობენ უკვე შექმნილ ბლოკების ქსელს. მაგალითად, თუ გსურთ ბიტკოინის შექმნა და არ გსურთ საკუთარი ბლოკის ქესლის აშენება, შეგიძლიათ ფიქსირებული თანხა გადაუხადოთ ბიტ ფურის და იყიდოთ საკუთარი სირვცე მათ ქსელში. მას შემდეგ, რაც გექნებათ ბლოკების გარკვეული რაოდენობა ბიტ ფურის ქსელში, მიიღებთ ბიტკოინების შესაბამის წილს.
8 ბლოკების ქსელი არის განაწილებული ბაზა, რომელიც გამოიყენება გამუდმებით მზარდი ჩანაწერების შესანახად, რომელთაც ბლოკებს ეძახიან. თითოეულ ბლოკს აქვს დროის ნიშნული და კავშირი წინა ბლოკთან. ბლოკების ქსელი, როგორც წესი, იმართება P2P ქსელით, რომელიც კოლექტიურად უერთდება ახალი ბლოკების ვალიდაციის ბრძანებას (წყარო: https://en.wikipedia.org/wiki/Blockchain)
9 მაგალითად, კომპანიები, რომლებიც ზონაში საექსპორტოდ აწარმოებენ პროდუქციას, გათავისუფლდებიან გადასახადებისგან (გამონაკლისია იჯარისა და საშემოსავლო გადასახადები).

How Can Georgian Economy Benefit from Bitcoin?
For the first time in history, the price of Bitcoin broke its highest record (Figure 1) rising above 2,900 USD during the last week of June, 2017. One of the reasons why the market unexpectedly became optimistic about Bitcoin could be the fact that in April, the Japanese government formally accepted1 the cryptocurrency as a mean of exchange, which gave it more validity in Asia’s richest economy. Moreover, there has been significant growth of international money transfer services that use Bitcoin in order to move currency from one country to another.  An additional interesting turn of events is the broad acceptance of Bitcoin in the U.S.
Figure 1  Market Price of Bitcoin (USD)  Average USD market price across major Bitcoin exchanges
For example, in the educational sector, the University of Ohio is hosting classes about Bitcoin and other cryptocurrencies as a part of its curriculum. Likewise, some colleges have begun to accept Bitcoin as a means of payment. The recognition of digital currency has already led to some companies thinking about profitable investment opportunities in Bitcoin, which fuels its journey to the mainstream. But, before going in deeply and analyzing the dynamics of the market, first let’s find out what Bitcoin is and how it works.
DEFINING BITCOIN
Bitcoin is a cryptocurrency2 that is held and created electronically. It is not under the control of any authority and is not printed like other currencies; Bitcoins are produced by individuals, mostly by business representatives who are running computers (for example BITMAIN blocks)3 using software that deals with mathematical problems. Each block costs 1,220 USD, and on average, one block can earn 0.005 Bitcoins per day. Depending on the current market price, a block can be transformed to a dollar value or any other currency. However, one major question that still has to be answered is how bitcoins are created. As far as mathematical problems go, they are solved during the Bitcoin transaction (Graph 1). The system works as follows: when one person (Giorgi) wants to send BTS4 to another person (Levani), one of the mining blocks that will be the most successful (the first one) will solve the transaction process (mathematical problem) and as a result the miner gets a reward (a specific number of Bitcoins) for the provided service. Technically, Bitcoin is based on the P2P (Peer-to-Peer) network, meaning that the network does not have central administrator unit. In order to sell or buy Bitcoins, you have to set up Bitcoin wallet that will give you an address and personal private key. Transactions between the negotiating (trading) parties is guaranteed by “miners” all over the world who are using mining software to deal with above-mentioned complex mathematical problems, and the corresponding output is the result of a completed transaction between trading partners. Generally, anyone can access the network and become a miner with just some relevant hardware and an internet connection.
Graph 1 – the circulation of information in Bitcoin system
Bitcoin is useful to buy things electronically, as it is like all other currencies that are also traded and exchanged digitally (e.g. Ethereum, Ripple, Litecoin, etc.). Based on price and market share in transactions, Bitcoin is the most successful form of cryptocurrency. Its description was first published under the name Satoshi Nakamoto5 in 2008, and after 20096, there has been open source software for the use of Bitcoin, which was one of the major factors in encouraging the formation of the Bitcoin network. There are no transaction fees, and as already mentioned, the miners who authorize transactions are given Bitcoins as remuneration. Bitcoin value is not attached to any asset or currency, but its value to other currencies is formed according to the supply and demand of the open market. Moreover, it’s also worth noting that the network cannot churn out an unlimited number of Bitcoins, because the network has its own protocol – only 21 million Bitcoins can ever be created by “miners,” but at the same time these coins can be divided into smaller parts (the smallest divisible amount is one hundred millionth of a Bitcoin and is called a “Satoshi”, after the founder of Bitcoin).
RISKS AND BENEFITS
Generally, the high growth rate of internet users and the expansion of digital transactions has imposed many limitations on traditional currency and exchange systems. In his article “What are Bitcoins – Pros and Cons, Investment Opportunities” (2014), Michael Lewis argues that currently the limitations include time delays, high expenses and security risks.  Moreover, these limitations become more burdensome when a given transaction involves parties from different countries with different national currencies and with complex products. Hence, the idea of international currency creation in a digital environment (that is independent of a country or central bank intervention) found its advocates in the economy, and the currency started to expand and increase in value. The author also claims that bitcoin has quite a long journey before it becomes a serious substitute for existing electronic transaction systems. Hence, in the period of transition, cryptocurrencies provide real advantages (benefits) and disadvantages (risks) – listed in Table 1 – for users and the economy as a whole.
Table 1 – Risks and benefits of using Bitcoin
Benefits Risks
Protection from payment fraud Financing illegal and immoral activities
Reduced possibility of identity theft High risk of loss
Direct transfers for immediate settlement
Access to historically inaccessible markets
• Lack of security
• Increased regulation
• Limited scaling
• Lack of Application
Lower fees Excessive volatility
Concerning the benefits and risks of Bitcoin, the International Monetary Fund released its first report on “Virtual Currencies and Beyond: Initial Considerations” (2016). The report mostly focuses on cryptocurrencies like Bitcoins, and the authors discuss both pros and cons of its existence. According to the IMF report, Bitcoins can generally speed up transactions, lower the cost of remittances, increase financial inclusion, and increase the efficiency of buying securities. But on the other hand, this network also carries a significant amount of risk; for instance, the network could be used to finance terrorism and increase transactions on the black market.
GEORGIA’S “MINING” POTENTIAL
Bitcoin is quite familiar to Georgian society. First, it caught mass attention when Bit Fury7 (one of the leading full service blockchain8 service provider technology companies, operating in U.S., Iceland, London, Amsterdam, Georgia and Hong Kong) set up a data exchange center (for mining) in the city of Gori in 2014, with the support of the Georgian Investment Fund. the low cost of electricity, low taxes, and the sustainable business and investment environment were the most encouraging factors for Bit Fury to enter the Georgian market. Taking into account the benefits provided by the Georgian market, the company decided to build up a second data exchange center in the capital city of Georgia (17 km from the center and close to main airport – located in Gldani). With 100 MW (megawatt) energy capacity, it is greater than the data center in Iceland (1.2 MW) and the data center in Sweden (10 MW). Moreover, the Free Industrial Zone in Tbilisi (which includes preferential taxes9) was one of the driving factors for Bit Fury to open the second data center. The firm invested 100 million USD in the second project and it is the biggest Bitcoin data center located in Georgia. Recently, in collaboration with Bit Fury, the Georgian government came up with an innovative system of registering land titles via private blockchain. This activity was the first time the government used the bitcoin blockchain infrastructure and, since Bitcoin is often associated with illegal activities, this was a good opportunity to improve Bitcoin’s reputation around the country. According to the official representative of Bit Fury in Georgia10, the 100 million USD investment will bring modern information technologies into the country, and Georgia itself will be added to the innovative technologies world map. Taking into account the recent development of cryptocurrency mining in Georgia, one could argue that our country might find a niche in providing technological services in the long run, which in fact might lead to an increase of exported service. At the same time, the Georgian market should maintain a competitive advantage on the global market in order to attract foreign investors.
1 https://www.cryptocoinsnews.com/Bitcoin-in-japan-officially-recognized-in-april-asset-or-expense/
2 A cryptocurrency (or crypto currency) is a digital asset designed to work as a medium of exchange using cryptography to secure the transactions and to control the creation of additional units of the currency. Cryptocurrencies are a subset of alternative currencies, or specifically of digital currencies.
3 Founded in 2013, Bitmain Technologies, described as the world’s most valuable Bitcoin company, was established to develop and sell the world’s leading Bitcoin miners using Bitmain's ASIC chip technology.
4 Bitcoins
5 In November 2008, a paper was posted on the internet under the name Satoshi Nakamoto titled Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.
6 On January 3rd, 2009, an anonymous computer programmer (or programmers) going by the name Satoshi Nakamoto mined the first block of the Bitcoin blockchain, kickstarting the world’s first fully realized crypto-currency
7 Full service block chain service includes Bitcoin mining. This kind of mining pools are offering already built blockchain utilities to investors (who are interested in Bitcoin mining). For instance, if you want to mine Bitcoins and do not want to build up your own block (or blockchain) you can pay fixed amount of money to Bit fury and buy the space in the pool. After having your specific number of blocks in the Bit fury pool, you get the corresponding share of Bitcoins.
8 A blockchain is a distributed database that is used to maintain a continuously growing list of records, called blocks. Each block contains a timestamp and a link to a previous block. A blockchain is typically managed by a peer-to-peer network collectively adhering to a protocol for validating new blocks. (source: https://en.wikipedia.org/wiki/Blockchain).
9 For example, companies that produced products for export in the Zone will be exempt from taxes, except lease tax and income tax [on the salaries of employed people].