2017 წლის ზაფხული საქართველოში ტყის ხანძრების უჩვეულოდ დიდი რაოდენობით გამოირჩეოდა. მხოლოდ აგვისტოში ტყის ხანძრის 35 შემთხვევა დაფიქსირდა (ოფიციალური მონაცემი ამ ხანძრებით დამწვარი ტყის ფართობის შესახებ ჯერჯერობით არ არსებობს). ქვეყნის თითქმის ყველა რეგიონში რამდენიმე ხანძარი გაჩნდა. მათგან ყველაზე მძიმე შედეგები ბორჯომის ხეობაში გაჩენილ ხანძარს მოჰყვა: ის 7 დღე გაგრძელდა (20-27 აგვისტო) და 100 ჰა-ზე დიდი ტყის ფართობი გაანადგურა. ბევრი მიიჩნევს, რომ შეუძლებელია ამდენი ხანძარი უბრალო დამთხვევა იყოს. მართლა ასეა, თუ ამ მოვლენებს სხვა ახსნაც აქვს?
ცხადი ერთი რამ არის: ტყის ხანძარი უაღრესად დიდ ეკონომიკურ, სოციალურ და გარემოსთან დაკავშირებულ ხარჯებს იწვევს. შეუძლებელია, ტყის ხანძრები სრულად ავირიდოთ თავიდან, მაგრამ სიტუაცია დიდად გაუმჯობესდება ტყეების სწორი მართვით და ისეთი კანონმდებლობის მიღებით, რომელიც სტეიკჰოლდერებს სათანადო სტიმულს შეუქმნის, რომ ტყეებს უკეთ მოუარონ და თავი შეიკავონ ისეთი ქცევისგან, რაც ტყის ხანძრის რისკს ზრდის. ამ და მომდევნო სტატიაში, რომელიც ახლო მომავალში გამოქვეყნდება, გამოვიკვლევთ ფაქტორებს, რომლებიც ბუნებრივი და ადამიანის მიერ გამოწვეული ხანძრის რისკს ზრდის და, ეკონომიკურ თეორიასა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკაზე დაყრდნობით, განვიხილავთ მათი თავიდან აცილების სტრატეგიებს.
2017 წლის მონაცემებს რომ დავაკვირდეთ, დავინახავთ, რომ წელს ტყის ხანძრების რიცხვი მთელს მსოფლიოში საგანგაშოდ მაღალია. ნასას1 ანგარიშის (2017) მიხედვით, სატელიტ “ტერას“ ფოტოზე2 აშშ-ში გაჩენილი ათეულობით ტყის ხანძარი ჩანს. ამავე ანგარიშის თანახმად, წელს გაჩენილი ხანძრების რიცხვი გასული წლის მაჩვენებლებს გაცილებით აღემატება. ავტორები თვლიან, რომ ხანძრები უფრო ცხელმა და მშრალმა ბუნებრივმა პირობებმა გამოიწვია. 2017 წელს ევროპის ქვეყნებში უჩვეულოდ დიდი რაოდენობის ტყის ხანძარი გაჩნდა. ევრონიუსს3 თუ დავუჯერებთ, 2017 წელს ევროპის ქვეყნებში გაჩენილი ტყის ხანძრების რაოდენობა (ჯერჯერობით) 3-ჯერ აღემატება 2008-2016 წლის საშუალოს (იხ. გრაფიკი #1). ევრონიუსი ხშირ ტყის ხანძრებს კლიმატის ცვლილებას, განსაკუთრებით კი ტემპერატურის ზრდას უკავშირებს.
გრაფიკი 1. ტყის ხანძრების რაოდენობა ევროკავშირში (2017 და 2008-2016 წწ.)
სამეცნიერო ლიტერატურაც4 იმავე აზრზეა – ტყის ხანძრების გახშირება გასული რამდენიმე წლის მანძილზე ბუნებრივი პირობების ცვლილებით აიხსნება.
კლიმატის ცვლილება არსებულ მეტეოროლოგიურ პირობებზე და ტყის ხანძრის გაჩენის ალბათობაზეც მოქმედებს. კლიმატის ცვლილებამ რამდენიმე მიზეზის გამო შეიძლება გაზარდოს ხანძრის რისკი:
იმ ფონზე, რომ კლიმატის ცვლილება ზრდის ველური ხანძრების გაჩენის რისკს, ამ ფენომენთან ბრძოლის ეფექტური პოლიტიკის შემუშავება კიდევ უფრო პრიორიტეტული ხდება. მაშ, რა შეიძლება გაკეთდეს ველური ხანძრების თავიდან ასაცილებლად და მათთან საბრძოლველად? ქვემოთ მოცემულია რამდენიმე გზა:
ესტონეთი კარგი მაგალითია, თუ როგორ შეიძლება წარმატებული პოლიტიკის განხორციელება ველური ხანძრების თავიდან ასაცილებლად. 2002 და 2006 წლებში ესტონეთში ტყის ხანძრების რიცხვი მკვეთრად გაიზარდა (მათი უმრავლესობა ბუნებრივი მიზეზებით იყო გამოწვეული). 2009 წელს მთავრობამ გადაწყვიტა, ტყის ხანძრების წინააღმდეგ ზომები მიეღო. მათი სტრატეგია, ძირითადად, ადგილობრივი მოსახლეობის ტრენინგი და ხანძრებთან ბრძოლაზე პასუხისმგებლების მომზდები იყო. ტრენინგის ჩატარება აუცილებელი იყო საიმისოდ, რომ მოსახლეობას მეტი სცოდნოდა ბუნებრივი ხანძრების რისკების შესახებ, ასევე, ტრენინგი საჭირო იყო ხანძართან მებრძოლი მოხალისეების რაოდენობის გასაზრდელად. მეხანძრეები ხანძრის პრევენციაშიც დატრენინგდნენ. ტრენინგი ისეთ თემებს მოიცავდა, როგორიცაა ტყის ხანძრის ბუნება, როგორ აღმოვაჩინოთ კერები, როგორ ავირიდოთ თავიდან კერების გაღვივება. ამ პოლიტიკის განხორციელების შემდეგ შემცირდა ტყის ხანძრების რაოდენობა (იხ. გრაფიკი 2), ისევე, როგორც ხანძრის მიერ დამწვარი ფართობის ზომა.
გრაფიკი 2. ტყის ხანძრების რაოდენობა ესტონეთში (2000-2011 წწ.)
მოკლევადიან პერიოდში, ტყის ხანძრების პრევენცია და მათთან ბრძოლა ტყის ჯეროვანი მართვის სისტემის მეშვეობით არის შესაძლებელი. ასევე, კარგად მომზადებული და აღჭურვილი პერსონალით. ველური ხანძრების რისკს შეამცირებს საზოგადოების ჩართვა ტყის ხანძრების თავიდან არიდების პროცესში და საგანგებო სიტუაციებში მოხალისეების რაოდენობის ზრდა.
გრძელვადიან პერიოდში და უფრო ფართო გადმოსახედიდან რომ შევხდეოთ საკითხს, საქართველოს შეუძლია შეუერთდეს გლობალურ ძალისხმევას და იზრუნოს სათბურის გაზის გამოფრქვევის შემცირებაზე, რაზეც პასუხისმგებლობა აიღო პარიზის ხელშეკრულებაზე ხელმოწერით. საქართველოს შეუძლია, წვლილი შეიტანოს კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ ბრძოლაში და შეამციროს ხანძრის გამომწვევი ბუნებრივი პირობების დადგომა, არამხოლოდ საქართველოში, არამედ მსოფლიოში.
1 აერონავტიკის და კოსმოსური სივრცის კვლევის ეროვნული სამმართველო
2 ფოტო აღებულია 2017 წლის 27 აგვისტოს
3 http://www.euronews.com/2017/08/15/how-europe-s-wildfires-have-more-than-trebled-in-2017
4 ბარსელონას უნივერსიტეტი (10 მარტი, 2017 წ.). ახალმა კვლევამ დაადასტურა, რომ კლიმატური ცვლილები გაზრდის ხანძრების რაოდენობას ხმელთაშუა ზღვის რეგიონში

In the summer of 2017, Georgia experienced an unusually high number of forest fires across the entire country. 35 forest fires were recorded just in August (official data reporting the size of area burned by these fires is not yet available). In almost all regions of the country, several fires were reported. Among them, the conflagration in the Borjomi gorge had the most dramatic consequences: it lasted for seven days (20-27 August), and more than 100 hectares of forest were destroyed. Many people claim that these cannot be all accidental events. Is this necessarily so, or are there other, plausible explanations?
What is certain is that, whatever the causes, forest fires can lead to extremely high economic, social and environmental costs. While it may be impossible to completely prevent forest fires from occurring, proper forest management, and the adoption of legislation providing proper incentives for stakeholders to take a better care of forests and to avoid behaviors increasing the risk of forest fires, can do a lot to improve the situation. In this article, and in follow-up that we will publish in the coming weeks, we will be exploring the factors that increase the risk of natural and man-made fires, and discuss possible mitigating strategies, based on economic theory and international best practices. In today’s article, we will focus on natural forest fires.
Looking at data from 2017, one can see that during this year the occurrence of forest fires has been alarmingly high all over the world. According a report by NASA1 (2017), dozens of forest fires happening in the USA can be seen in a Terra satellite image2. According to the report, the number of fires occurring is much higher than it was during previous years. The authors claim that the fires were mostly due to hotter and drier natural conditions. European countries have also been suffering from an unusually high number of forest fires during 2017. According to Euronews,3 the number of forest fires in European countries in 2017 has been – so far – three times higher in comparison to the 2008-2016 average (see Graph #1). Euronews attributes the main reason for increased forest fires to climate change, especially higher temperatures.
Graph #1. The Number of EU Forest Fires (2017 VS 2008-2016).
Scientific literature4 also supports the idea that the evolution of natural conditions during the last few years can justify an increase in the number of forest fires.
Existing weather conditions and the likelihood of forest fires are both affected by climate changes, which can potentially increase the risk of fires for several reasons:
Given the increased risk of wildfires associated with existing climate trends, developing and implementing more effective policies against such phenomena becomes an even greater priority. So, what can be done to prevent and fight wildfires more effectively? Here are some possible directions to pursue:
Estonia is a good example of how it is possible to implement successful policies in order to prevent wildfires. In 2002 and 2006, Estonia experienced a dramatic spike in forest fires (the majority of them were naturally caused). In 2009, the government decided to implement policies to fight against forest fires. These policies focused mostly on the training of local communities and individuals who were in charge of fighting wildfires. Training was important in order to increase communities’ awareness of the risks of natural fires, and to increase the number of volunteers fighting wildfires. Firefighters were also trained to expand their ability to prevent wildfires. The trainings included topics such as: what is the nature of forest fires, how to detect hot spots, and how to avoid their emergence. After the implementation of this policy, the number of forest fires declined (see graph #2), as did the total extension of the area burned during the fires.
Graph #2. Number of Forest Fires in Estonia (2000-2011).
In the short term, it is possible to fight and prevent natural forest fires by setting up a proper forest management system, and having well-trained and well-equipped staff. Increasing social involvement in the process of preventing forest fires can also reduce the risk of wildfires and increase the number of volunteers during emergency situations.
In the long-run – and from a broader perspective – Georgia can also join the global efforts to reduce the level of greenhouse gas emissions, to which it has committed by signing the Paris Agreement. Joining this effort will contribute to the fight against climate change and thereby help reduce the occurrence of favorable natural conditions for forest fires, not only in Georgia but all over the world.
1 National Aeronautics and Space Administration
2 The image was taken on August 27, 2017
3 http://www.euronews.com/2017/08/15/how-europe-s-wildfires-have-more-than-trebled-in-2017
4 Universidad de Barcelona. (2017, March 10). New research points out that climate change will increase fire activity in Mediterranean