საქართველოში კოოპერატივების განვითარება 2013 წელს, ევროკავშირის მხარდაჭერით, ENPARD-ის პროექტით დაიწყო, რომლის მთავარი კომპონენტიც საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებაა.
საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტოს მონაცემების თანახმად, საქართველოში 1500 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივია და მათგან 250-ზე მეტს ENPARD-ის პროგრამის მხარდაჭერა აქვს მიღებული (ამ კოოპერატივების ადგილმდებარეობა იხილეთ რუკაზე).
ყველა ეს ახალშექმნილი კოოპერატივი წარმატებული ვერ იქნება და მათი სიცოცხლისუნარიანობა მრავალ ფაქტორზეა დამოკიდებული.
ლიტერატურის თანახმად, მენეჯერული უნარები, ჩართული მხარეების მონაწილეობა, კონკურენტული გარემო და ფინანსებზე წვდომა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების კონკურენტუნარიანობას განსაზღვრავს. ზოგიერთმა კვლევამ აჩვენა, რომ ინიციატივის წარმატების მთავარი განმსაზღვრელი კარგი მენეჯერული უნარებია. კვლევებმა1, ამასთან, დაადასტურა, რომ ძლიერი ლიდერობა და კოლექტიურად მოქმედების სურვილი2 კიდევ უფრო წარმატებულს ხდის კოოპერატივს, მენეჯერული გამოცდილების და ცოდნის ნაკლებობა კი მარცხს განაპირობებს. ზოგიერთი კვლევა3 იმასაც ამბობს, რომ კოოპერატივების მართვა კერძო კომპანიების მართვაზე უფრო დიდი გამოწვევაა, რადგან კოოპერატივებში გადაწყვეტილების მიღების პროცესი გართულებულია – იგულისხმება ერთ წევრზე ერთი ხმის სისტემა (რომელიც, ამასთან, უფრო დემოკრატიულია). ამის გათვალისწინებით, ძლიერი ლიდერის ყოლა გადამწყვეტია კოოპერატივის წარმატებაში.
ENPARD-ის მიერ მხარდაჭერილი სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივის „გურიის თხილის“ დამფუძნებელი, ლია მუხაშავრია მაგალითია ძლიერი ლიდერისა, რომელმაც თავისი ცოდნა და გამოცდილება გურიაში თხილის გადამამუშავებელი კოოპერატივის შესაქმნელად გამოიყენა.
იურისტი და ადამიანის უფლებადამცველი ლია თბილისში დაიბადა, 1989 წელს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი დაამთავრა, 1995 წელს – ტემპლის უნივერსიტის იურიდიული სკოლა (აშშ),1999 წელს კი – ფრანკფურტის ფინანსების და მართვის სკოლა (გერმანია), 1990-2014 წლებში სხვადასხვა საერთაშორისო და ადგილობრივ ორგანიზაციაში მუშაობდა. ამ წლებში დაგროვილმა ცოდნამ და გამოცდილება მოტივაცია შესძინა, რომ 2015 წელს დაეტოვებინა თბილისი, გურიაში მშობლიურ სოფელში დაბრუნებულიყო და თხილის გადამამუშავებელი კოოპერატივი დაეარსებინა.
გურიაში გადასვლამდე ლიამ შეაგროვა ინფორმაცია თხილის წარმოების საუკეთესო პრაქტიკაზე, ბაზრის ზომაზე, ფასებზე, შეხვდა ფერმერებს საქართველოში და საზღვარგარეთ, მოინახულა ისრაელის ცნობილი კიბუციც. საბოლოოდ, ოთხ გამოცდილ თხილის მწარმოებელთან ერთად კოოპერატივი დააარსა, რომელიც 97 წევრს აერთიანებს. წევრები ერთად ლანჩხუთის რაიონის ოთხ სოფელში (შუხუთი, მამათი, აცანა და ნინოშვილი) 150 ჰექტარ თხილის ბაღებს ფლობენ. კოოპერატივის მამოძრავებელი ძალა კარგად აღჭურვილი თხილის გადამამუშავებელი საწარმოა (162 მ2). საწარმო პირველი მოსავლის მისაღებად უკვე მზად არის. ქარხანას დღეში 5 ტონა თხილის გადამუშავება შეუძლია და იქ ორ ცვლაში 100 ადამიანის დასაქმება არის შესაძლებელი. კოოპერატივების წევრები გეგმავენ, რომ ნაჭუჭიანი თხილის ადგილზე იაფად გაყიდვის ნაცვლად, კლიენტებთან გრძელვადიანი კონტრაქტები დადონ და შუამავლების გარეშე პირდაპირ ბაზარზე გაიტანონ თხილის გული. ამით ისინი გაყიდვებიდან უფრო მეტ ამონაგებს მიიღებენ.
კოოპერატივის დაარსებისას ლია შეეჯახა გამოწვევას: მოტივაცია მიეცა იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც კოოპერატივს დიდი ენთუზიაზმით არ ეკიდებოდნენ. მათ არ სურდათ (გარკვეულწილად არც ახლა სურთ) ერთმანეთისთვის ცოდნის გაზიარება. ლია ამ ფენომენს „გლეხის ჭკუას“ ეძახის. მეტიც, სოფლად ძალიან მკვეთრია ასაკობრივი და გენდერული დისბალანსი, სოფლად ახალგაზრდობა მოსახლეობის მხოლოდ 20%-ია, როგორც ლია ამბობს. ასევე, მიუხედავად იმისა, რომ ფერმერები პატივს სცემენ და ამაყობენ ლიას რეპუტაციითა და მიღწევებით, ისინი მას, როგორც ქალ ლიდერს მაინც ეჭვის თვალით უყურებდნენ.
კიდევ ერთი დიდი გამოწვევა იყო თხილის გადამამუშავებელი საწარმოს ასაშენებელი სახსრების მოძიება. ლიას მეთაურობით, კოოპერატივის მთავარმა გუნდმა სახელმწიფო პროგრამაში „აწარმოე საქართველოში“ მიიღო მონაწილეობა. კოოპერატივს 1700მ2 მიწა სიმბოლურ ფასად (1ლარი/1ჰა) გადაეცა იმ პირობით, რომ ქარხნის ასაშენებლად კოოპერატივი 136, 000 ლარის ინვესტიციას ჩადებდა. გარდა ამისა, „გურიის თხილმა“ 76,000 ლარის 7-წლიანი შეღავათიანი აგროკრედიტიც მიიღო (სახელმწიფო 8%-ის სუბსიდირებას ახდენს, „გურიის თხილი“ კი დანარჩენ3%-ს იხდის). მეტიც, ENPARD-ის პროექტის ფარგლებში (ქეას კონსორციუმის დახმარებით), კოოპერატივმა მიიღო დაბრუნებადი გრანტი 76,220 ლარი თხილის გასაშრობი, გასატეხი, დასაკალიბრებელი, დასახარისხებლი და პარტიებად შესაფუთი აღჭურვილობისთვის.
მეორე გამოწვევა იყო დიდი რაოდენობით წევრების მართვა, რომელთა რესურსებიც სხვადასხვა სოფელში იყო გაფანტული. კოოპერატივის ეფექტურად სამართავად, ლიამ 15 წევრი მენეჯერად დანიშნა. თითოეული მენეჯერი მიმაგრებულია ფერმერების ჯგუფს, რომელთა ბაღებიც ერთმანეთის მეზობლად მდებარეობს. მენეჯერები პასუხისმგებელი არიან, მოიპოვონ ინფორმაცია მთლიან წარმოებაზე, მიწის მფლობელობაზე, ფერმერების ჯგუფის მიერ განკარგულ ფინანსებზე. მენეჯმენტის მთავარ გუნდში ერთი აგრონომია, ერთი ქარხნის მენეჯერი და ერთიც გაყიდვებზე და კომუნიკაციაზე პასუხისმგებელი პირი (თავად ლია).
„გურიის თხილის“ შეფასებით, წელს ქარხანა სულ მცირე 80 ტონა გასარჩევ თხილს გადაამუშავებს, მიუხედავად დასავლეთ საქართველოში აზიური ფაროსანას ეპიდემიისაა, სოკოვანი დაავადებებისა და არასახარბიელო ამინდისა, რამაც მოსავალი შეამცირა და თხილის ხარისხიც გააფუჭა გურიის უმეტეს ნაწილში. საბედნიეროდ, გურიის მთიან სოფლებში საკმაოდ კარგი მოსავალი მოვიდა და წელს ქარხანა თხილის უმეტესობასას სწორედ აქედან მიიღებს.
რაც შეეხება ბაზრებს, ლიას იმედი აქვს, რომ თხილის საკმაოდ დიდ ნაწილს თურქეთში, საერთაშორისო ბაზარზე გაყიდის. მას უკრაინელ, ესპანელ და ბელგიელ პარტნიორებთან აქვს მოლაპარაკებები და აპირებს, ახლო მომავალში გარჩეული თხილი შუა აღმოსავლეთისა და ჩინეთის ბაზრებზეც გაყიდოს.
ლია თხილისა და კაკლის პროდუქტების მაღაზიების გახნასაც გეგმავს და ტურიზმს შესაძლებლობად მიიჩნევს. მას სჯერა, რომ მისი კოოპერატივი და გურიის სოფლების სილამაზე რეგიონში აგრო და ეკოტურისტებს მოიზიდავს. ეს ახალი სამუშაო ადგილების შექმნასა და ფერმერების შემოსავლის დივერსიფიკაციას შეუწყობს ხელს.
აქამდე „გურიის თხილის“ მიღწევებს, დიდწილად ლიას ძლიერი ლიდერის უნარები განაპირობებდა; ნამდვილი წარმატება კი ჯერ კიდევ წინაა და კოოპერატივი მას მაშინ მიაღწევს, როდესაც საქმეში ჩაერთვება სიცოცხლისუნარიანობის განმსაზღვრელი სხვა ფაქტორები: კოოპერატივის წევრების ჩართულობა, რაც წარმოების სტაბილური მოცულობის (კოოპერატივის გვერდის ავლით თხილის გაყიდვის თავიდან აცილება) და კარგი ხარისხის (თხილის ბაღების სათანადო მოვლა) გარანტიაა; ფინანსებზე წვდომა, რაც ფულადი სახსრების ნაკლებობის თავიდან ასაცილებლად არის საჭირო (საოპერაციო ხარჯების დაფინანსება) და კარგი მარკეტინგული სტრატეგია.
წარმატება გადამდებია და, როგორც ლია ამბობს, მისმა ინიციატივამ ზოგიერთი მისი მეზობელი წაახალისა, სოფლებში დაბრუნებულიყო და კვლავ „გაენათებინა სახლი სამეზობლოში“...

The cooperative movement in Georgia started back in 2013 with EU support, through the launching of the ENPARD project, a major component of which is the development of agricultural cooperatives across Georgia.
According to the Agricultural Cooperatives Development Agency, there are 1,500 agricultural cooperatives in Georgia, and more than 250 of them have been supported by the ENPARD program (for locations of these cooperatives see the map).
Not all those newborn cooperatives will be successful, and their sustainability depends on many factors.
According to the literature, managerial skills, stakeholder involvement, a competitive environment, and access to finance are the determinants of sustainability for agricultural cooperatives. Some recent research1 has shown that good managerial skills are the main contributors to the success of an initiative. Further research has proved that strong leadership, paired with enthusiasm for collective action,2 has led to more successful cooperation, whereas lack of management experience and knowledge has caused failures. Some studies3 have also found that managing cooperatives is more challenging compared to managing private firms, because of the complicated decision-making process in cooperatives – meaning, the one-member one-vote system (however, it’s more democratic). Having said that, the importance of having a strong leader is crucial for a cooperative success.
Lia Mukhashavria – the founder of the ENPARD-supported agricultural cooperative Guriis Tkhili – is an example of a strong leader who used her knowledge and experience to start a hazelnut processing cooperative in Guria.
Lia is a Tbilisi-born lawyer and human rights activist who graduated from the Law Faculty of Tbilisi State University (Georgia) in 1989, the Law School of Temple University (US) in 1995 and the Frankfurt School of Finance & Management (Germany) in 1999, and worked for several international and local organizations from 1990-2014. Knowledge and experience generated during these years motivated her to leave Tbilisi, and in 2015 Lia moved to her home village in Guria in order to set up a hazelnut processing cooperative.
Prior to moving to Guria, she collected information about the best production technologies in hazelnut production, market size, and prices, and has visited farmers in Georgia and abroad, including famous kibbutz in Israel. Eventually, together with four experienced hazelnut growers, she established her cooperative, which unites 97 members who together have about 150 ha of hazelnut orchards in four different villages of Lanchkhuti municipality, Guria (Shukhuti, Mamati, Atsana and Ninoshvili). The cooperative relies on a well-equipped hazelnut processing plant (162 m2) which is now ready to receive its first harvest for processing. The factory can process 5 tons of unpeeled hazelnut per day and has become a working place for 100 people, working in two shifts. Instead of selling low price, in-shell hazelnuts on a spot basis, the cooperative members plan to establish long-term contracts with clients and sell shelled hazelnuts directly to the market without involving intermediaries. This will allow them to keep higher value added from their sales.
While establishing the cooperative, Lia encountered challenges related to motivating people, who were not enthusiastic about cooperation. They were (and still are) reluctant to share knowledge with each other. Lia calls this phenomenon “glekhis chkua” (peasant’s brain). Furthermore, age and gender imbalances are extremely pronounced in rural areas, meaning that only 20% of the population in the villages is young, according to Lia. Also, farmers were quite skeptical about Lia as a female leader, despite her reputation and accomplishments, which they respect and are proud of.
Another major challenge was to attract funds for building the nut processing plant. Led by Lia, the core team of the cooperative managed to benefit from the state program “Produce in Georgia.” The cooperative was provided with 1,700 m2 of land at the symbolic price of 1 GEL/ha, with an obligation to invest 136,000 GEL for factory construction. In addition to this, Guriis Tkhili has received a seven-year preferential agro credit in the amount of 76,000 GEL (the government subsidizes 8%, and Guriis Tkhili pays the rest – 3%). Furthermore, under the ENPARD programme (CARE consortium), they got a recoverable grant of 76,220 GEL for the equipment needed for drying, cracking, calibrating, sorting and packaging hazelnut in bulk.
Yet another challenge was to manage quite a large number of members with resources spread across numerous villages. In order to manage the cooperative efficiently, Lia has appointed 15 members as managers. Each manager is dealing with a group of farmers whose orchards are situated on adjoining land plots. The managers are responsible for obtaining data on total production, land ownership, and the finances of the managed group of farmers. The core management team includes one agronomist, one factory manager, and one person (Lia herself), who are responsible for sales and communication.
According to Guriis Tkhili’s estimation, at least 80 tons of unpeeled hazelnut will be processed at the factory this year. That is in spite of the damage caused by the stink bug epidemic in western Georgia, fungal diseases, and unfavorable weather conditions, leading to a low harvest and low quality of hazelnuts in most parts of Guria. Fortunately, there was a quite good yield up in the Gurian mountainous villages, which will be the major source of hazelnuts for the factory this year.
As to the markets, Lia hopes to sell a decent quantity of shelled hazelnut directly at the international market in Turkey. She has had negotiations with Ukrainian, Spanish and Belgian partners, and is considering selling shelled hazelnut on the Middle East and China markets in the future.
She also plans to open shops for hazelnut and nut products, and envisions tourism as an opportunity. She believes that her cooperative, combined with the beauty of Gurian villages, will attract agro- and eco-tourists in the region. This will contribute to the creation of new jobs and income diversification for farmers.
However, what Guriis Tkhili has achieved so far was very much dependent on Lia’s strong leadership skills; real success is yet to come, when other sustainability factors, such as cooperative members’ involvement, which will help guarantee stable production volume (avoiding side-selling) and decent quality (proper maintenance of hazelnut orchards); access to finance for avoiding cash problems (financing operational costs); and a good marketing strategy will be also in-place and operational.
Since success stories are contagious, according to Lia, her initiative encouraged some of her neighbors to return to their village and “light the houses in the neighborhood” again…