სამხრეთ კავკასიას მაღალი მთები ჰყოფს, რომლებიც ხშირად ხდება გადაულახავი პოლიტიკური საზღვრები და ეთნიკური კონფლიქტების ზონა. რეგიონში სამ დამოუკიდებელ სახელმწიფოსთან ერთად სამი არაღიარებული ტერიტორიაცაა. ნახიჭევანს აზერბაიჯანისგან სომხეთის სიუნიკის რეგიონი ჰყოფს. სომხეთის საზღვრები აზერბაიჯანსა და თურქეთთან კი პოლიტიკური მიზეზების გამო დაკეტილია.
მართალია, პოლიტიკურად ერთ ადგილს ტკეპნიან, მაგრამ სამხრეთ კავკასიის რეგიონული გაერთიანების ეკონომიკური არგუმენტები მართლაც რომ ძლიერია. ერთი რამ ცხადია, ჩრდილოეთ-სამხრეთისა და აღმოსავლეთ-დასავლეთის უმთავრესი გზების გასაყარზე სტრატეგიული მდებარეობის წყალობით, რეგიონს შეუძლია სატრანზიტო ტვირთებისა და ელექტროენერგიის რესურსების უფრო მსხვილ ნაკადებს მოემსახუროს. სარკინიგზო და სახმელეთო გზებისა და მილსადენის მსგავსად, რეგიონთაშორის და საერთაშორისო ტურიზმსაც აქვს პოტენციალი, გახდეს რეგიონის გაერთიანების სტიმული, რაც შეამსუბუქებს წლობით გაწელილი კონფლიქტებისა და იზოლაციის ეკონომიკურ ტვირთს, ხელს შეუწყობს ნდობის გაჩენასა და ჭარბი ფრაგმენტაციის პრობლემის მოგვარებას.
ხელუხლებელი და მრავალფეროვანი ლანდშაფტისა და უნიკალური, საუკუნოვანი კულტურის წყალობით, სამხრეთ კავკასიის თითოეულ ქვეყანას მნიშვნელოვანი ტურისტული პოტენციალი აქვს. ამიტომაც გასაკვირი არ არის, რომ აზერბაიჯანმა, საქართველომ და სომხეთმა ტურიზმი ეროვნულ პრიორიტეტად აქციეს, ინვესტიციები ჩადეს ინფრასტრუქტურასა და საერთაშორისო მარკეტინგში, გაამარტივეს სავიზო რეგულაციები და გააუმჯობესეს საზღვრის გადაკვეთის პროცედურები. ამ ყველაფრის დამოუკიდებლად გაკეთება შეიძლება კარგი სტრატეგია იყოს მოკლევადიან პერიოდში, თუმცა კარგი იქნება, თუ დავფიქრდებით აღნიშნული პროცედურების ერთობლივად განხორციელების შედეგად წარმოქმნილი სინერგიის ეფექტზე და პოტენციურად, სხვა მეზობელი ქვეყნების – თურქეთის, ირანისა და რუსეთის – ჩართვაზეც. მართლაც, საზღვრის მართვის პროცედურების სრული ჰარმონიზებით, კომუნიკაციებისა და სატრანსპორტო კავშირების გაუმჯობესებითა და რეგიონის, როგორც მსოფლიო კლასის ტურისტული ადგილის, ერთობლივი რეკლამირებით, სამხრეთ კავკასიამ შეიძლება მოახერხოს ახალ, მომგებიან ბაზრებზე შესვლა და სპარსეთის ყურისა და ევრაზიის, დასავლეთ ევროპისა და ჩრდილოეთ ამერიკის მაღალი შემოსავლების მქონე ტურისტების მოზიდვა. აზერბაიჯანის, საქართველოსა და სომხეთის გეოგრაფიულმა სიახლოვემ და რეგიონთაშორისი ტრანსპორტირების დაბალმა ხარჯებმა შეიძლება მოიზიდოს ის ტურისტები, რომლებიც არასდროს ჩამოვიდოდნენ რეგიონში მხოლოდ ერთი (თანაც პატარა) ქვეყნის სანახავად. როგორც აფრიკული ანდაზა ამბობს, „თუ გინდა, წახვიდე სწრაფად, მარტო წადი. თუ გინდა, წახვიდე შორს, ერთად წადით“.
ყველა უცხოელი, რომელიც საქართველოში ჩამოდის, „ტურისტია“? სულაც არა. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის (GNTA) ოფიციალური განმარტების თანახმად, ტურისტი არის პირი, რომელიც 24 საათზე მეტ დროს ატარებს სხვა ქვეყანაში. ამ მნიშვნელობით, ტრაილერის მძღოლი, რომელსაც თურქეთიდან აზერბაიჯანში ტვირთი მიაქვს საქართველოს გავლით, არ არის ტურისტი. არსებობს ტრანზიტული ტურიზმის ცნებაც, რომელიც განმარტავს შემოსული ან საზღვრის გადამკვეთი ნამდვილი, საერთაშორისო ტურისტის აქტივობებს ქვეყანაში, რომელიც არც მისი საცხოვრებელი ქვეყანაა და არც საბოლოო დანიშნულების ადგილი (მაგალითად, ამერიკელი ტურისტი, რომელიც სომხეთში მიდის, მაგრამ რამდენიმე დღეს ატარებს საქართველოში). ტურიზმის ტრადიციული განმარტების მსგავსად, ტრანზიტული ტურიზმი არ გულისხმობს იმ ვიზიტორებს, რომლებიც ქვეყანაში 24 საათზე ნაკლები დროით გაჩერდნენ.
ცხრილი 1. ტურიზმის სახეობები
ქვეყნის შიგნით | ქვეყნის გარეთ | |
დანიშნულების ადგილი ქვეყნის შიგნით | 1. შიდა ტურიზმი | 2. შემომავალი ტურიზმი |
დანიშნულების ადგილი ქვეყნის გარეთ | 3. გამავალი ტურიზმი | 4. ტრანზიტული ტურიზმი |
წყარო: ტურისტული დანიშნულების ადგილების ეკონომიკა, გვიდო კანდელა და პაოლო ფიგინი, 2012 წ.
მიუხედავათ იმისა, რომ ტრანზიტული ტურიზმი მნიშვნელოვანი ფენომენია არაერთი განვითარებული და განვითარებადი ქვეყნის ცხოვრებაში, საერთაშორისო ეკონომიკური ლიტერატურა ძნელად თუ ეხება ამ საკითხს. დიდი ხანი გავიდა, რაც ტურიზმის ეს სახე პირველად განიხილა მარკოვიკმა იუგოსლავიისა და მოგვიანებით ხორვატიის მაგალითზე, თუმცა მეცნიერები დღემდე იმაზეც კი ვერ შეთანხმდნენ, როგორი უნდა იყოს ტრანზიტული ტურიზმის განმარტება (ანგელკოვა, პეტკოვა და ცვეტანკა, 2015 წ.).
საქართველო არის ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი ტურისტული ბაზარი მსოფლიოში. GNTA-ის1 მონაცემებით, 2016 წელს, ტურიზმის დამატებული ღირებულება 11.8%-ით გაიზარდა წინა წელთან შედარებით და 2.06 მილიარდი ლარი შეადგინა. ტურიზმის სექტორის ზრდის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად აღემატებოდა ქვეყნის მთლიანი ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებელს. შედეგად, ტურიზმის წილი მშპ-ში გაიზარდა და 7.05%-საც კი მიაღწია (იხ. გრაფიკი 1). მეტიც, საქართველოს მომსახურების ექსპორტის შემოსავლების დაახლოებით 64.3% სწორედ ტურიზმზე მოდის, რომელმაც 2.17 მილიარდი აშშ დოლარის ღირებულების უცხოური ვალუტის შემოსავალი მოიტანა ქვეყანაში, რაც დაახლოებით ორჯერ მეტია ფულადი გზავნილებიდან მიღებულ შემოსავლებზე.
აღსანიშნავია, რომ „ტრანზიტული ტურიზმის“ წილი საქართველოს მთლიან დამატებულ ღირებულებაში არ არის ძალიან მაღალი (დაახლოებით 16.9% 2016 წელს და 16.7% 2017 წლის პირველი 9 თვის განმავლობაში). თუმცა „ტრანზიტული ტურიზმის“ მაჩვენებელი მზარდი ტრენდით ხასიათდება როგორც აბსოლუტური მნიშვნელობით (თითქმის გასამმაგდა 2010 წლიდან დღემდე!), ისე მთლიან ტურიზმში წილის მიხედვით.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, 2017 წლის პირველი 9 თვის განმავლობაში, ქვეყანამ 2.7 მილიონი ტურისტი მიიღო, რომელთაგან სულ მცირე2 450 ათასი (16.5%) ერთზე მეტ ქვეყანას (საქართველოსა და უშუალო მეზობელს) ესტუმრა, რის გამოც შესაძლებელია, მათ „ტრანზიტული ტურისტები“ ვუწოდოთ.
მე-2 ცხრილში წარმოდგენილი მონაცემების გაანალიზების შედეგად, შეიძლება გავაკეთოთ რამდენიმე დასკვნა.
ცხრილი 2. ტრანზიტული ტურიზმი საქართველოს გავლით 2010 და 2017 წლებში
პაკეტი | შემოსვლა | გასვლა | ტრანზიტული ტურისტები | მთლიანი ტრანზიტული ტურისტების % | მთლიანი ტურისტების % | “ნამდვილი” ტრანზიტული ტურისტები | ||||
2010 | 2017 | 2010 | 2017 | 2010 | 2017 | 2010 | 2017 | |||
საქართველო-თურქეთი | საქართველო | თურქეთი | 8,994 | 60,512 | 6.3 | 13.4 | 0.9 | 2.2 | 6,769 | 55,922 |
თურქეთი | საქართველო | 9,971 | 53,410 | 7.0 | 11.9 | 1.0 | 2.0 | 7,886 | 49,294 | |
საქართველო-აზერბაიჯანი | საქართველო | აზერბაიჯანი | 6,160 | 23,581 | 4.3 | 5.2 | 0.6 | 0.9 | 5,031 | 18,232 |
აზერბაიჯანი | საქართველო | 10,508 | 24,557 | 7.4 | 5.5 | 1.0 | 0.9 | 9,159 | 18,479 | |
საქართველო-სომხეთი | საქართველო | სომხეთი | 10,013 | 57,942 | 7.0 | 12.9 | 1.0 | 2.1 | 8,346 | 50,472 |
სომხეთი | საქართველო | 14,242 | 64,917 | 10.0 | 14.4 | 1.4 | 2.4 | 10,999 | 55,146 | |
სომხეთ-საქართველო-თურქეთი | სომხეთი | თურქეთი | 10,903 | 14,102 | 7.6 | 3.1 | 1.1 | 0.5 | 6,443 | 11,541 |
თურქეთი | სომხეთი | 9,437 | 11,287 | 6.6 | 2.5 | 0.9 | 0.4 | 4,819 | 7,588 | |
სომხეთ-საქართველო-აზერბაიჯანი | სომხეთი | აზერბაიჯანი | 1,164 | 3,346 | 0.8 | 0.7 | 0.1 | 0.1 | 1,164 | 3,346 |
აზერბაიჯანი | სომხეთი | 1,977 | 7,545 | 1.4 | 1.7 | 0.2 | 0.3 | 1,977 | 7,545 | |
თურქეთ-საქართველო-აზერბაიჯანი | თურქეთი | აზერბაიჯანი | 31,993 | 52,025 | 22.4 | 11.5 | 3.2 | 1.9 | 2,038 | 5,667 |
აზერბაიჯანი | თურქეთი | 25,236 | 50,548 | 17.7 | 11.2 | 2.5 | 1.8 | 3,209 | 6,464 |
• „საქართველო-სომხეთის“ პაკეტი ყველაზე პოპულარულია, როცა რეგიონულ ტურიზმზე ვსაუბრობთ. 2017 წლის იანვარ-სექტემბერში, მინიმუმ 123 ათასი ტურისტი (მთლიანი ტრანზიტული ტურიზმის 27.3%) ჩამოვიდა საქართველოში სომხეთიდან და პირიქით. 25 ათასი ტურისტი შემოვიდა საქართველოში სომხეთიდან და გზა გააგრძელა თურქეთში ან პირიქით. დაბოლოს, თითქმის 11 ათასმა ტურისტმა გამოიყენა საქართველო, როგორც პლაცდარმი, რათა მოენახულებინა სამხრეთ კავკასიის სამივე ქვეყანა. ჯამში 160 ათასმა ტურისტმა მოინახულა საქართველო და სომხეთი;
• „საქართველო-თურქეთის“ პაკეტი, რომელმაც 2017 წლის პირველ 9 თვეში 114 ათასი ტურისტი მოიზიდა (სატრანზიტო ტურიზმის 25.3%) მეორე ადგილზეა პოპულარობით. აზერბაიჯანსა და სომხეთთან ერთად, საქართველო-თურქეთის პაკეტზე მოდის თითქმის 242 ათასი ტურისტი, რითიც ბევრად უსწრებს სხვა პაკეტებს;
• „საქართველო-აზერბაიჯანის“ პაკეტი მესამეა პოპულარობით, რომელმაც 2017 წლის პირველ 9 თვეში 48 ათასი ტურისტი მოიზიდა (ამ პერიოდის მთლიანი ტრანზიტული ტურიზმის 10.7%). თურქეთთან ან სომხეთთან გაერთიანების შემთხვევაში, საქართველო-აზერბაიჯანმა დამატებით 113 ათას ტურისტს უმასპინძლა, რითიც პაკეტის მომხმარებელთა რაოდენობა 161 ათასამდე გაზარდა.
„ტრანზიტულ ტურისტებს“ შორის რამდენია ნამდვილი ტურისტი და რამდენი ტრაილერის მძღოლი, რომელიც საზღვარზე დააყოვნეს ან სხვა მიზეზების გამო ჩერდება ქვეყანაში 24 საათზე მეტი დროით? მართალია, ზუსტი ინფორმაცია არ არსებობს, მაგრამ შეგვიძლია ვივარაუდოთ მათი წილი, თუ ტრანზიტული ტურიზმის „პაკეტიდან“ გამოვრიცხავთ აზერბაიჯანელ, სომეხ და თურქ ტურისტებს მათივე ქვეყნებიდან (მაგ.: თურქ ან აზერბაიჯანელ მძღოლებს თურქეთ-საქართველო-აზერბაიჯანის მარშრუტიდან, ან სომეხ და თურქ მძღოლებს თურქეთ-საქართველო-სომხეთის მარშრუტიდან). პროფესიონალი მძღოლების გამორიცხვით, ორი მოწინავე პაკეტი (მაღალი მარჟით) არის საქართველო-სომხეთი და საქართველო-თურქეთი.
მოულოდნელი არ არის, რომ ეს ორი პაკეტი წარმოადგენს საქართველოს ტრანზიტული ტურიზმის ყველაზე სწრაფად მზარდ სეგმენტებს. მაგალითად, საქართველო-თურქეთისა და საქართველო-სომხეთის მარშრუტებზე ტურისტების რაოდენობა მხოლოდ 2017 წლის პირველ 9 თვეში 6-8-ჯერ მაღალი იყო 2010 წლის იმავე მაჩვენებელზე.
ორი დომინანტი პაკეტის შეფასებიდან ორი რამ იკვეთება:
1. ტრანზიტული ტურისტების ძალიან დიდი წილი ეროვნებით რუსია: საქართველო-სომხეთის მარშრუტის 106 ათასი (39.8%) ტურისტიდან 42 ათასი, საქართველო-თურქეთის მარშრუტის 105 ათასიდან (40.7%) კი – 43 ათასი.
2. რეგიონული პაკეტები შორეული ქვეყნების ტურისტებსაც იზიდავს:
• ბელარუსიაზე, ირანზე, საუდის არაბეთზე, უკრაინასა და ყაზახეთზე მოდის საქართველო-თურქეთის მარშრუტის ტრანზიტული ტურისტების 44.8%;
• გერმანიაზე, იაპონიაზე, ირანზე, იტალიაზე, უკრაინასა და პოლონეთზე მოდის საქართველო-სომხეთის მარშრუტის ტრანზიტული ტურისტების 27.4%.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო-სომხეთის მარშრუტი განსაკუთრებით იმედისმომცემი ჩანს, როდესაც საუბარია მაღალი შემოსავლების მქონე ტურისტებზე აზიისა და დასავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან, რომლებიც, როგორც წესი, მეტს ხარჯავენ მაღალი ხარისხის მომსახურებასა და შოპინგზე.
დაბოლოს, აუცილებლად უნდა ვისაუბროთ იმ ტურისტებზეც, რომლებიც ჩამოდიან სამხრეთ კავკასიაში რეგიონის სამივე ქვეყნის სანახავად. ასეთი ტურისტების რაოდენობა ჯერ კიდევ მცირეა, კონკრეტულად 2017 წლის პირველ 9 თვეში მათი რაოდენობა 11 ათასზე ოდნავ ნაკლები იყო. თუმცა ეს ტურისტები მიეკუთვნებიან სწრაფად მზარდ სეგმენტს, რომელიც 2010 წელთან შედარებით 5-ჯერ გაიზარდა. განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია ის ფაქტიც, რომ ასეთი ტურისტების შედარებით დიდი წილი გრძელ დისტანციაზე მოგზაურობს და გერმანიიდან, აშშ-დან თუ დიდი ბრიტანეთიდან, უნგრეთიდან თუ რუსეთიდან, ჩინეთიდან თუ სამხრეთ კორეიდან ეწვევიან ხოლმე რეგიონის ქვეყნებს. რეგიონულ ტურიზმს სამხრეთ კავკასიაში ჯერ კიდევ აფერხებს უამრავი ბიუროკრატიული ბარიერი და შეზღუდვა. თუმცა მისი განვითარება აჩვენებს, რომ ტრანზიტული ტურიზმი არ არის „ნულოვანი ჯამის თამაში“ და წარმოადგენს რეგიონის ქვეყნებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობისა და კოორდინაციის თვალსაჩინო მაგალითს.
1 ქართული ტურიზმის მაჩვენებლები 2016 წელს, სტრუქტურა და სექტორის მონაცემები, GNTA. სრული ანგარიში იხ. ბმულზე: https://gnta.ge/wp-content/uploads/2016/08/ENG-2016.pdf
2 შეზღუდული მონაცემების გათვალისწინებით, „ტრანზიტულ ტურისტს“ ვუწოდებთ მხოლოდ იმ ვიზიტორებს, რომელთაც საქართველოში შემოსვლის ან ქვეყნიდან გასვლისას ისარგებლეს სახმელეთო საზღვრით, რის გამოც ქვეყნის ტრანზიტული ტურიზმის რეალური მოცულობის ზუსტად შეფასება შეუძლებელია. მაგალითად, ჩვენ არ ვითვალისწინებთ იმ ვიზიტორებს, რომლებიც ბაქოდან თბილისში (ან პირიქით) თვითმფრინავით ჩამოვიდნენ. გარდა ამისა, ჩვენ ვერც იმ ტრაილერის მძღოლებს ვერ გავითვალისწინებთ, რომლებიც საქართველოზე გავლისას ქვეყანაში 24 საათზე მეტ ხანს გაჩერდნენ.

The South Caucasus is divided by high mountain ranges, often impassable political borders, and ethnic conflict zones. In addition to three independent states, the region also includes three unrecognized territories. Nakhichevan is separated from Azerbaijan’s mainland by Armenia’s Syunik region. Armenia’s border with Turkey and Azerbaijan, on the other hand, is sealed for political reasons.
Though trampled by politics, the economic arguments for greater regional integration in the South Caucasus are truly powerful. For one thing, thanks to its strategic location on the major North-South and East-West transport routes, the region could serve much larger flows of transit cargo and energy resources. And just like railways, roads and pipelines, intra-regional and international tourism could also provide strong stimuli for greater integration, soothing economic pain inflicted by years of conflict and isolation, helping build trust and overcome excessive fragmentation.
Each of the three South Caucasus nations carries significant touristic potential thanks to pristine and versatile landscapes and unique, centuries-old cultures. Not surprisingly, both Armenia, Azerbaijan and Georgia designated tourism as a key national priority, investing in infrastructure and international marketing, easing visa regulations, and improving border crossing procedures. Yet, while going it alone may be a fine strategy in the short run, one should also consider the synergetic effect from doing it together, and potentially engaging other neighbors as well – Russia, Turkey and Iran. Indeed, by fully harmonizing border management procedures, improving communication and transport linkages, and making a joint effort to promote the region as a world-class touristic destination, the South Caucasus as a whole could unlock new, lucrative markets for high-end tourism in the Gulf, Eurasia, Western Europe and North America. Geographical proximity between Georgia, Armenia, and Azerbaijan and the low cost of intra-regional transportation could attract tourists who would never come to this region for the sake of visiting only one (small) country. As an African proverb goes, if you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together.
Is every foreigner arriving in Georgia automatically a “tourist?” Not really. According to the formal definition used by GNTA, a tourist is an individual that spends at least 24 hours in a country different than his or her country of residence. In this sense, a truck driver carrying goods from Turkey to Azerbaijan via Georgia is not a tourist. There is also the concept of transit tourism, which defines the activities of a genuine, international tourist passing by or crossing a country, which is neither the country of origin nor the country of destination (for example, an American tourist heading to Armenia, but spending a couple of days in Georgia). Just like the traditional definition, transit tourism does not include visitors who stayed in a country for less than 24 hours.
Table 1: Types of tourism
| Origin within the country | Origin outside the country | |
| Destination within the country | 1. Domestic tourism | 2. Inbound tourism |
| Destination outside the country | 3. Outbound tourism | 4. Transit tourism |
Source: The Economics of Tourism Destinations, Guido Candela and Paolo Figini, 2012
Despite the fact that transit tourism has been long known to be an important phenomenon in many developed and developing countries, international economic literature hardly addresses this issue. This type of tourism was first discussed by Markovik for Yugoslavia, and later Croatia (Angelkova, Petkova & Cvetanka, 2015). Nowadays, however, there is not even a consensus among scholars about the definition of this term.
Georgia is emerging as one of the fastest-growing travel market worldwide. According to the Georgian National Tourism Administration (GNTA),1 in 2016, the total value added in the tourism sector increased by 11.8%, compared to the previous year, and reached 2.06 billion lari. The growth rate of the tourism sector was significantly higher than the growth rate of the whole economy. As a result, the share of tourism in GDP continued to increase and reached 7.05% (see Figure 1). Moreover, approximately 64.3% of Georgia’s service export revenue comes from tourism, and this sector generates 2.17 billion USD in foreign exchange income for Georgia, which is two times more than income from remittances.
The share of “transit tourists” in Georgia’s total is not very high (about 16.9% in 2016, and 16.7 in the first 9 months of 2017). However, it is increasing over time: both in absolute terms (more than tripling since 2010!) and as a share of total tourism.
In the first nine months of 2017, according to Georgia’s Ministry of Internal Affairs, the country hosted about 2.7 million tourists. Out of these, at least2 450 thousand people (16.5%) visited more than one country – Georgia and an immediate neighbor – and, thus, could be considered “transit tourists.”
Several conclusions emerge from the data presented in Table 2.
Table 2: Transit tourism involving Georgia, 2010 vs. 2017
| Package | Entry | Exit | transit tourists | % of total transit tourists | % of total tourists | “real” transit tourists | ||||
| 2010 | 2017 | 2010 | 2017 | 2010 | 2017 | 2010 | 2017 | |||
| Georgia, Turkey | Georgia | Turkey | 8,994 | 60,512 | 6.3 | 13.4 | 0.9 | 2.2 | 6,769 | 55,922 |
| Turkey | Georgia | 9,971 | 53,410 | 7.0 | 11.9 | 1.0 | 2.0 | 7,886 | 49,294 | |
| Georgia, Azerbaijan | Georgia | Azerbaijan | 6,160 | 23,581 | 4.3 | 5.2 | 0.6 | 0.9 | 5,031 | 18,232 |
| Azerbaijan | Georgia | 10,508 | 24,557 | 7.4 | 5.5 | 1.0 | 0.9 | 9,159 | 18,479 | |
| Georgia, Armenia | Georgia | Armenia | 10,013 | 57,942 | 7.0 | 12.9 | 1.0 | 2.1 | 8,346 | 50,472 |
| Armenia | Georgia | 14,242 | 64,917 | 10.0 | 14.4 | 1.4 | 2.4 | 10,999 | 55,146 | |
| Armenia, Georgia, Turkey | Armenia | Turkey | 10,903 | 14,102 | 7.6 | 3.1 | 1.1 | 0.5 | 6,443 | 11,541 |
| Turkey | Armenia | 9,437 | 11,287 | 6.6 | 2.5 | 0.9 | 0.4 | 4,819 | 7,588 | |
| Armenia, Georgia, Azerbaijan | Armenia | Azerbaijan | 1,164 | 3,346 | 0.8 | 0.7 | 0.1 | 0.1 | 1,164 | 3,346 |
| Azerbaijan | Armenia | 1,977 | 7,545 | 1.4 | 1.7 | 0.2 | 0.3 | 1,977 | 7,545 | |
| Turkey, Georgia, Azerbaijan | Turkey | Azerbaijan | 31,993 | 52,025 | 22.4 | 11.5 | 3.2 | 1.9 | 2,038 | 5,667 |
| Azerbaijan | Turkey | 25,236 | 50,548 | 17.7 | 11.2 | 2.5 | 1.8 | 3,209 | 6,464 | |
• “Georgia & Armenia” package is the most popular when it comes to regional tourism. In January-September 2017, at least 123 thousand tourists (accounting for 27.3% of total transit tourism) arrived to Georgia from Armenia or the other way around. Another 25 thousand came to Georgia from Armenia and continued to Turkey or vice versa. Finally, almost 11 thousand used Georgia as a springboard for visiting all three South Caucasus nations. In total, almost 160 thousand visited both Georgia and Armenia.
• “Georgia & Turkey” package is second in popularity, attracting almost 114 thousand tourists in the first 9 months of 2017 (25.3% of total transit tourism). In combination with Azerbaijan or Armenia, the Georgia & Turkey package accounts for almost 242 thousand visitors, leaving other packages far behind.
• “Georgia & Azerbaijan” package is third in popularity, attracting 48 thousand tourists in January-September 2017 (10.7% of total transit tourism during this period). When combined with Turkey or Armenia, Georgia and Azerbaijan served an additional 113 thousand visitors, bringing the total for this package to more than 161 thousand.
How many of the “transit tourists” are real tourists as opposed to truck drivers, who face delays at the border or have other reasons to extend their stay in Georgia beyond 24 hours? While precise information is not available, we can “guesstimate” their share by excluding Azeri, Armenian and Turkish nationals from transit tourism “packages” involving their own countries (e.g. Turkish or Azeri drivers on the Turkey-Georgia-Azerbaijan route, or Armenian and Turkish drivers on the Turkey-Georgia-Armenia route). Excluding professional drivers, the two winning packages (by a large margin) are Georgia & Armenia, and Georgia & Turkey.
Not surprisingly, these two packages also represent the fastest growing segments in transit tourism involving Georgia. For example, the number of tourists on Georgia-Turkey and Georgia-Armenia routes in just the first nine months of 2017 was 6-8 times higher than corresponding figures for the entire 2010.
Looking at the two dominant packages, two things stand out.
A very large share of transit tourists are Russian nationals: about 42 thousand out of 106 thousand (39.8%), and 43 thousand out of 105 thousand (40.7%) on the Georgia & Armenia and Georgia & Turkey routes, respectively.
Second, regional packages also attract tourists from further away destinations:
• Iran, Ukraine, Saudi Arabia, Belarus, and Kazakhstan account for 44.8% of all transit tourists on the Georgia & Turkey route.
• Poland, Iran, Germany, Ukraine, Japan and Italy account for 27.4% of transit tourists on the Georgia & Armenia route.
Very importantly, the Georgia & Armenia route appears to be particularly promising when it comes to attracting high-end tourist from Asia and Western Europe, who tend to spend more on higher quality hospitality services and shopping.
Finally, something must be said about tourists who come to the South Caucasus in order to explore all three countries of the region. Their number is still quite low, a bit less than 11,000 in the first nine months of 2017. Yet, they represent a fast growing segment, increasing almost 5 times compared to 2010. Of particular note is the fact that a relatively large share of such tourists are long distance travelers, coming from places like Germany, US, and UK, Hungary and Russia, China and South Korea. Truly regional tourism in the South Caucasus is still hampered by many bureaucratic barriers and borders. Yet, its development demonstrates that tourism is not a zero-sum game, building the case for closer cooperation and coordination between countries in the region.
1 Georgian Tourism in Figures 2016, Structure & Industry Data, GNTA See the full report: https://gnta.ge/wp-content/uploads/2016/08/ENG-2016.pdf
2 Given data limitations, we can identify as “transit tourists” only those visitors who used a land border crossing on their way in or out of Georgia, and are thus underestimating the actual volume of transit tourism through Georgia. For example, we do not observe visitors travelling to/from Tbilisi to Baku by air. On the other hand, we cannot identify truck drivers who take more than 24 hours when transiting through Georgia.