* წარმოდგენილ სტატიაში შეჯამებულია საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ „ხორცზე მოთხოვნის დაკმაყოფილების“ კვლევის ფარგლებში გაკეთებული დასკვნები და რეკომენდაციები. აღნიშნული კვლევა დააფინანსა საფრანგეთის ფინანსთა სამინისტრომ და განახორციელა France Génétique Elevage-მა და საფრანგეთის მეცხოველეობის ორგანიზაციების ტექნიკური თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიურომ (BCTI).
საქართველოში ჩამოსულ ფრანგი ფერმერის შვილს შეიძლება ეგონოს, რომ ქართული სოფლები ძროხებს აქვთ დაპყრობილი. აქ ყველგან ნახავთ პატარ-პატარა ნახირებად მოსიარულე ცხოველებს. ძროხები, დეკეულები და ხბოები, ყველა ერთად დადის და მენახირის მეთაურობით დაეძებს თითოეულ ბღუჯა ბალახს. საოცარ ხედებთან, საფერავთან, ხინკალსა და მწვადთან ერთად, ქართული სოფელი მოულოდნელობებით აღსავსე და საინტერესო სანახავია!
იგივე შეიძლება ითქვას ქართული ხორცის ბაზარზე და ამ ბაზარზე მიმდინარე მოვლენებზეც. საქართველოში დაკლული საქონლის საშუალო წონა დაახლოებით 150 კგ-ია, რომელიც დაკვლიდან 4 დღეში იჭმება, ამიტომ ქართული ხორცის ბაზრის სტანდარტებს ვერ შევადარებთ ფრანგული ბაზრის სტანდარტებს. საფრანგეთში დაკლული ცხოველის საშუალო წონა 350 კგ-ია და ხორცი დაძველებამდე 1 კვირა არ იჭმება. საქართველოში ხორცის დიდი ნაწილი მაშინვე იყიდება ღია ბაზრებსა და სასაკლაოებზე: მომხმარებელთა 65% სწორედ ღია ბაზრებსა და სასაკლაოებზე ყიდულობს ხორცს, მაშინ, როდესაც საფრანგეთში ხორცის 60% სუპერმარკეტებში იყიდება.
რატომ ანიჭებენ საფრანგეთში ხორცის დაძველებას ამხელა მნიშვნელობას? დარბილებისათვის! დაძველება ხელს უწყობს ხორცის დარბილებასა და გემოს გამოვლინებას. დარბილება იმიტომაა მნიშვნელოვანი საფრანგეთში, რომ ფრანგებს ახალგაზრდა ძროხის ხორცი ურჩევნიათ ნებისმიერ სხვა ხორცს, რომლის დიდი ნაწილიც იწვება შამფურზე ან ღუმელში. ამიტომ ფრანგი მომხმარებლისთვის ხორცის სირბილე არის ხარისხის პირველი ნიშანი. ყასბების უმეტესობა საფრანგეთში რამდენიმე დღე აცდის, რომ ხორცი დაძველდეს... უფრო მეტი ხნითაც ტოვებენ მაღალი სტანდარტების მქონე შენობაში, როგორც, მაგალითად, კომპანია ბლაუენშტაინი, რომელსაც რაჭაში აქვს ფერმა, წარმოებულ პროდუქციას კი თბილისში საკუთარ მაღაზიაში ყიდის.
აღსანიშნავია, რომ საფრანგეთის ფინანსთა სამინისტროს საქართველოში იმისთვის არ ჩამოვუყვანივართ, რომ ქართული ბაზარი შევადაროთ ფრანგულს. ჩვენ აქ იმისთვის ჩამოვედით, რომ შევისწავლოთ ქართული ხორცის ბაზარი და განვჭვრიტოთ მისი მომავალი განვითარება. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მნიშვნელოვანი რაოდენობით ცოცხალი საქონელი გაყავს ექსპორტზე (წელიწადში დაახლოებით 50,000-100,000 მსხვილფეხა პირუტყვი და კიდევ უფრო მეტი ცოცხალი ცხვარი და ცხვრის ხორცი), ადგილობრივად მოხმარებული ხორცის 20%-ზე მეტი იმპორტით შემოდის იაფფასიანი ხორცის (გაყინული უძვლო ხორცი) სახით უკრაინიდან, ევროპის ქვეყნებიდან და კიდევ უფრო შორეული ბრაზილიიდან და ავსტრალიიდანაც კი. რატომ?
ეს იყო ჩვენი გუნდის მიერ დასმული ერთ-ერთი მთავარი კითხვა, რომლის პასუხიც შეიძლება სამ დონედ დაიყოს. პირველი, საქონლის გასუქება მოითხოვს ბევრ საკვებს, რაც იშვიათია ქვეყანაში, რომელსაც ამდენი ძროხა და ცხვარი ჰყავს. მეორე, ექსპორტიორები მზად არიან, ადგილობრივი ბაზრის ფასებზე გაცილებით მეტი გადაიხადონ ცოცხალ საქონელში, რაც ფერმერს უბიძგებს, ექსპორტზე გაიყვანოს ახალგაზრდა მოზვრები, რაც ზრდის ხორცის ფასს ადგილობრივ ბაზარზე. ადგილობრივი ხორცის მაღალი ფასები, თავის მხრივ, საერთაშორისო იაფფასიან ხორცს უკიდურესად კონკურენტულს ხდის ქართულ ბაზარზე.
მესამე ფაქტორი, რაც ასაზრდოებს საქართველოს მოთხოვნას საერთაშორისო ხორცზე, არის მოთხოვნის მხარის განვითარება. ჩვენმა გუნდმა, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დახმარებით, 2017 წლის სექტემბერში თბილისში მცხოვრები 700-ზე მეტი მომხმარებელი გამოკითხა ხორცის მოხმარებასთან დაკავშირებით. აღნიშნულმა კვლევამ აჩვენა რამდენიმე მიმდინარე ცვლილება მომხმარებელთა მოლოდინში, როგორი უნდა იყოს მათ მიერ შეძენილი ხორცი.
ეს ცვლილებები ძირითადად გვხვდება ახალგაზრდა მომხმარებლებში, რომელთა ხორცთან დაკავშირებული მოლოდინიც აშკარად განსხვავდება უფროსი თაობის მომხმარებლების მოლოდინებისგან. კითხვაზე, თუ რა უნდა ღირდეს 1 კგ. ხორცი, 40 წელს ქვემოთ ასაკის რესპონდენტთა 45%-ის პასუხია 10 ან მეტი ლარი, 40 წელს ზემოთ რესპონდენტთა მხოლოდ 21% იზიარებს ამავე მოსაზრებას. აგრინდექსის1 მონაცემებით, 1 კგ. უძვლო ხორცის საშუალო ფასი 13 ლარია. ეს იმას ნიშნავს, რომ ქართველი ახალგაზრდები მზად არიან, უფრო მეტი გადაიხადონ ხორცში, ვიდრე უფროსი თაობის წარმომადგენლები.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი არის ხორცის სახეობა, რომელზეც კვლევა ჩატარდა. ჩვენმა კვლევამ აჩვენა, რომ, რაც უფრო ახალგაზრდაა მომხმარებელი, მით მეტად ანიჭებს უპირატესობას უძვლო ხორცს, ძვლიანთან შედარებით. 40 წელს ქვემოთ ასაკის მქონე მომხმარებელთა 46% უფრო ხშირად ყიდულობს უძვლო ხორცს, ვიდრე ძვლიანს. 41-60 წლის ასაკობრივ ჯგუფში ეს მაჩვენებელი 26%-ია, 60 წელს ზემოთ ასაკობრივ ჯგუფში – 13%. მიმდინარე ცვლილების კიდევ ერთი მაგალითია, თუ სად ყიდულობს მომხმარებელი ხორცს. 40 წელს ქვემოთ მომხმარებლები ღია ბაზრებს სუპერმარკეტებსა და სასაკლაოებს ამჯობინებენ. 40 წელს ქვემოთ მომხმარებელთა 24%, როგორც წესი, ხორცს სუპერმარკეტში ყიდულობს, 60 წელს ზემოთ მომხმარებელთა შორის ეს მაჩვენებელი 8%-ია.
როგორ ახალისებს ეს ცვლილებები ხორცის იმპორტს? ეს შედეგები აჩვენებს, რომ ახალგაზრდები ხორცის მოხმარების სულ უფრო „დასავლურ გზას“ ირჩევენ და ყურადღებას ამახვილებენ ისეთ ნაწილებზე, რაც უფრო ძვირი ღირს, თუმცა სწრაფად მზადდება. ამას ადასტურებს მათი მზარდი მოთხოვნა ქათმის ხორცზეც, რომელიც ყველაზე ადვილად და სწრაფად მზადდება. ამ სახის ხორცზე მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად ქართული მიწოდების ჯაჭვმა უნდა შეცვალოს მარკეტინგის მეთოდები. ამ ეტაპზე მომხმარებლამდე ხორცის დიდი ნაწილი მთლიანი ხორცის სახით მიდის და ნაჭრებს შორის დიფერენცირება მცირეა. ხორცის უცხოელ მწარმოებლებს საქართველოში ყველა სახის ნაჭერი დაფასოებული სახით შემოაქვთ, რათა შეძლონ ახლო მომავალში დააკმაყოფილონ ახალგაზრდა მომხმარებლების მოთხოვნა.
მოვლენათა მსგავსი განვითარება ცუდი არ არის ადგილობრივი მიწოდების ჯაჭვისთვის, რადგან ხორცის ნაჭრებს შორის მაღალი დიფერენცირება ნიშნავს მეტ დამატებულ ღირებულებას მიმწოდებლებისთვის. ხორცზე ქართული მოთხოვნის განვითარება ქმნის შესაძლებლობებს ხორცის სექტორისთვის, განსაკუთრებით როდესაც ხორცის ფასები ზრდადი ტენდენციით ხასიათდება. საქართველოს აშკარად აკლია ხარისხის ნიშნები ხორცის სექტორში, ამიტომ ადგილობრივი მწარმოებლების ხარისხის პოპულარიზება უკიდურესად მნიშვნელოვანია ახალი თაობის მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად. ამ კუთხით, კერძო კომპანიებმა და საჯარო სექტორმა უნდა მისდიონ ევროკავშირში არსებული ხარისხის ნიშნების მაგალითებს.
1 აგრინდექსი არის ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის პროდუქტი, რომელსაც საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასა და ქეასთან ერთად ახორციელებს ENPARD-ის პროექტის ფარგლებში

* This article below summarizes the observations and recommendations of the Georgian Ministry of "Meet the Meat Demand" study funded by the French Ministry of finance, implemented by France Génétique Elevage, and executed by the International Technical Cooperation Bureau of the French livestock organizations (BCTI).
When visiting Georgia, the son of a French farmer may feel like cows are invading the countryside. They seem to be everywhere, roaming in little herds, cows, heifers, and calves all together, searching for every blade of grass to be grazed under the guard of their herdsman. From this point of view and many others, including amazing landscapes, Saperavi wine, khinkali and mtsvadi, the Georgian countryside is very surprising and interesting!
So is the beef market, and the ongoing evolution inside of it. With animals of average carcass weight of around 150 kg, to be eaten in less than four days after slaughtering, the organization of the Georgian meat market cannot be compared with French standards. In France, animals weigh an average of 350 kg per carcass, and no meat is eaten before a week of maturation. Most of the meat in Georgia is sold fresh in open bazaars and butcheries: 65% of consumers use these as their first provider of meat, whereas in France, more than 60% of the meat is distributed through supermarkets.
Why is meat maturation regarded as so important in France? For tenderness! Maturation helps the meat to get softer, and also reveals taste. Tenderness is so important in France because the French favor the meat from adult cows over any other meat, and most will be grilled or oven-roasted. Accordingly, tenderness is the first quality mark for French consumers. Most butchers in France will leave the meat to mature for a few days… or much more, in some high-standard outlets that are similar to the Blauenstein Company, which has a farm in Racha and sells its products in its Tbilisi shop.
But we weren’t brought to Georgia by the French Ministry of Finance to compare its meat market with the French situation; we came here to understand the Georgian meat market and make predictions about its future development. Despite being an important exporter of live cattle, with 50,000 to 100,000 cattle heads per year being exported, and many more live sheep and sheepmeat, Georgia keeps importing more than 20% of its beef in the form of low-cost meat (frozen boneless meat) from Ukraine, European countries and from even further – Brazil and Australia. Why is that?
This was one of the main questions asked by our team, and there is three levels of answers. First, fattening animals requires a lot of fodder, a rather rare commodity in a country with such a large number of cows and sheep. Second, exporters are ready to pay a much higher price for live animals than the price achieved in the local market. This encourages farmers to export their young bulls and pushes up the beef price on the local market. A high price for local beef on the Georgian market renders international low-cost meat very price-competitive on the market.
The third factor that is fueling the demand for international meat in Georgia is the evolution of demand. Our team, with the help of the ISET Policy Institute, conducted a survey on the meat consumption habits of more than 700 consumers residing in Tbilisi in September 2017. This survey shows some ongoing changes in what people expect from the beef they purchase.
These changes are occurring in the younger generation, whose expectations toward beef are clearly different from those of older people. When ask what they think should be the price for 1kg of beef, 45% of people under 40 years old, responded 10 GEL or more; only 21% of respondents over 40 years of age agreed. The most recent price for 1 kg of boneless beef was, on average, 13 GEL/kg, according to the AGRIndex1. This indicates that young Georgians are ready to pay more for beef than the older generation.
The type of meat researched is another changing point; our survey shows that the younger the consumer is, the more he will favor boneless meat over bone-in meat. 46% of people under 40 are buying boneless meat more often than bone-in. This goes down to 26% in the 41-60 years old age group, and 13% for the over-60 group. Another example of change occurring is the place where meat is bought. Under the ’40s are deserting bazaars for supermarkets and butcheries; 24% of people under 40 are usually buying meat in supermarkets, against 8% for those over 60.
How do these changes promote meat import? This result shows that young people are tending to move to a more “western way” of consuming meat, focusing on pieces that are more expensive, but also quicker to prepare. This is confirmed by their growing appetite for chicken, the simplest and quickest meat to prepare. To meet this sort of meat demand, the Georgian supply chain will need to adapt its marketing methods. At the moment, most meat is brought to the consumer as a whole carcass, and the differentiation between the cuts is low. Foreign meat producers are able to bring to Georgia all specific cuts in vacuum packs that could, in the near future, satisfy the demands of younger consumers.
This movement is not bad news for the local supply chain, as a higher degree of differentiation between cuts means a higher added value for suppliers. The evolution of Georgian demand for meat is bringing opportunities for the meat sector, especially when meat prices demonstrate an upward trend. Georgia has a clear lack of quality signs in its meat sector, and promoting the quality of local produce is crucial to satisfy the new generation. Private companies and the public sector should follow the examples below, from the official quality signs available in the EU.
1 AGRIndex is a product of ISET developed with the cooperation of GFA and CARE under the ENPARD project.