ნარკოდამოკიდებულებასთან ბრძოლა: შეუძლია საქართველოს მდგომარეობის გამოსწორება? ეკონომისტის აზრი საქართველოს ნარკოპოლიტიკის რეფორმაზე
ორშაბათი, 29 იანვარი, 2018
ნარკოპოლიტიკის რეფორმა საქართველოში ცხარე დებატების თემა გახდა. თავად საკითხის მნიშვნელობაზე რომ არაფერი ვთქვათ, დღემდე რაც კი დისკუსია მომისმენია, სამწუხაროდ, ძირითადად ფობიებსა და მითებზე უფროა დაფუძნებული, ვიდრე მტკიცებულებებზე. საზოგადოებას მოუწევს, გადაწყვიტოს, დაუჭიროს თუ არა მხარი რეფორმას და, შესაბამისად, აირჩიოს ერთმანეთისგან მკვეთრად განსხვავებული შედეგები. სწორედ ამიტომ ამ საკითხზე მტკიცებულებებზე დაფუძნებული შეხედულების ქონა უკიდურესად მნიშვნელოვანია.
დასაწყისისათვის – რა პრობლემებია საქართველოში ნარკოტიკებთან დაკავშირებით?
1. საქართველო მესამე ადგილზეა (101 ქვეყანას შორის) მსოფლიოში ინექციური ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა გავრცელების მაჩვენებლით (პროცენტული წილი), სეიშელის კუნძულებისა და რუსეთის ფედერაციის შემდეგ1. ინექციური ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების გავრცელების საშუალო მაჩვენებელი 18-64 წლის ასაკობრივ ჯგუფში2 2.02%-ია (იხ. გრაფიკი 1).
2. ინექციური ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა რაოდენობა დროთა განმავლობაში იზრდება: 2009 წელს მათი რაოდენობა 40,000 იყო, 2012 წელს – 45,000, 2014 წელს – 49,7003.
3. ქვეყანაში ნარკოტიკული საშუალებებით გამოწვეული ინფექციური დაავადებების (B  და C  ჰეპატიტი, აივ ინფექცია/შიდსი და სხვ.) ავადობის კოეფიციენტი მაღალია. 2015 წელს ინექციური ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებლებს შორის ჩატარებული ქცევაზე ზედამხედველობის კვლევის თანახმად, ასეთ მომხმარებელთა შორის C  ჰეპატიტის ვირუსის გავრცელების მაჩვენებელი შემაშფოთებლად მაღალია (66.2%). აივ ინფექციის გავრცელების მაჩვენებელი 2.2%-ია, მდგომარეობა 2012 წლის შემდეგ არ შეცვლილა, როდესაც აივ ინფექციის გავრცელების მაჩვენებელი 3.0% იყო.
4. ნარკოტიკული საშუალებების პირველი მოხმარების ასაკი საქართველოში ძალიან დაბალია (2015 წელს ნარკოტიკის პირველი მოხმარების საშუალო ასაკი 13 წელი იყო). ქვეყანაში ახალგაზრდების (18 წელს ქვემოთ) მიერ ფსიქოტროპული საშუალებების მოხმარების მაჩვენებელი მაღალია. კვლევების მიხედვით, ქართველი მოსწავლეების მიერ ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების (ე.წ. „ბიო“) მოხმარების დონე 2-ჯერ უფრო მაღალია ევროპელ თანატოლებთან შედარებით4.
გრაფიკი 1: შერჩეული ქვეყნების სია ინექციური ნარკოტიკების მოხმარების გავრცელების მიხედვით
{module chart-geo}
წყარო: მსოფლიო ნარკოვითარების 2017 წლის ანგარიში
შენიშვნა: ქვეყნების რეიტინგი მოცემულია ფრჩხილებში.
საინტერესოა, როგორ პასუხობს საქართველოს ნარკოპოლიტიკა ამ გამოწვევას?
ქვეყნის პასუხი არის ძალიან მკაცრი ნარკოპოლიტიკა. ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარება ქვეყანაში კრიმინალიზებულია. ქვეყანა მკაცრად კრძალავს და სჯის ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებას. ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარება უფრო მკაცრად ისჯება, ვიდრე მკვლელობა, ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანება, გაუპატიურება და სხვა კრიმინალური დანაშაული, თუ ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელი დააკავეს ნარკოტიკის დაშვებულ რაოდენობაზე მეტის ფლობის ფაქტზე (იხ. გრაფიკი 2).
გრაფიკი 2: საქართველოს კანონმდებლობით ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებისა და სხვა ტიპის დანაშაულისთვის დადგენილი სასჯელის ზომების შედარება
ნარკოტიკულ საშუალებებთან დაკავშირებული დანაშაული სხვა ტიპის დანაშაული
1 გრამზე მეტი ჰეროინის ფლობა პირადი მოხმარების მიზნით – თავისუფლების აღკვეთა ვადით 8-დან 20 წლამდე განზრახ მკვლელობა – თავისუფლების აღკვეთა ვადით  7-დან 15 წლამდე
0.12 გრამზე მეტი ბუპრენორფინის (ე.წ. სუბოტექსის) ფლობა – თავისუფლების აღკვეთა ვადით 8-დან 20 წლამდე ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანება – თავისუფლების აღკვეთა ვადით 3-დან 6 წლამდე
1 გრამზე მეტი მეტადონის ფლობა – თავისუფლების აღკვეთა ვადით 8-დან 20 წლამდე გაუპატიურება – თავისუფლების აღკვეთა ვადით 6-დან 8 წლამდე
ტრეფიკინგი – თავისუფლების აღკვეთა ვადით 7-დან 12 წლამდე
მძევლად აყვანა, წამება – პატიმრობა ვადით 7-დან 10 წლამდე
ყაჩაღობა – პატიმრობა ვადით 5-დან 7 წლამდე
ტერორისტული ორგანიზაციის წევრობა – პატიმრობა ვადით 10-დან 12 წლამდე
ეს შედარება ბადებს კითხვას: რატომ ვსჯით ადამიანებს, რომლებიც მხოლოდ საკუთარ თავს ვნებენ, იმ ადამიანებზე მკაცრად, რომლებიც სხვებს აყენებენ ზიანს?
პასუხი ისაა, რომ ქართველი სამართალდამცავების ნარკოტიკულ საშუალებებზე მოთხოვნის შემცირების ერთადერთი საყრდენი უკიდურესად მკაცრი კანონები და ციხის შიშია. დიახ, მკაცრი კანონებით (სწორად გამოყენების შემთხვევაში) შესაძლებელია ნარკოტიკული საშუალებების მიწოდების შემცირება, თუმცა ეს კანონები ვერ მუშაობს, როცა საქმე მოხმარებას ეხება, რადგან ნარკოტიკულ საშუალებებზე დამოკიდებულ მომხმარებლებს არ შესწევთ რაციონალური გადაწყვეტილების მიღების უნარი. ნარკოდამოკიდებულების ეროვნული ინსტიტუტის მონაცემებით, „მართალია, ადამიანთა უმეტესობა ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებაზე პირველ გადაწყვეტილებას ნებაყოფლობით იღებს, თუმცა დროთა განმავლობაში ტვინში მომხდარი ცვლილებები ამცირებს ნარკოდამოკიდებული ადამიანის თვითკონტროლს და აქვეითებს მის უნარს, წინააღმდეგობა გაუწიოს ნარკოტიკის მოხმარების ინტენსიურ იმპულსებს.“ უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ნარკოტიკების ბაზარზე ახალი ფსიქოაქტიური საშუალებების გამოჩენის პროგნოზირება ძალიან რთულია, რაც სულ უფრო ურთულებს საქართველოს პოლიციას მხოლოდ მიწოდებასთან ბრძოლას. მოთხოვნის მხარის შესამცირებლადაც საჭიროა ზომების მიღება. უკიდურესად რეპრესიული ნარკოპოლიტიკის მიუხედავად, საქართველოში ნარკოტიკული საშუალებების პრობლემური მომხმარებლების რაოდენობის ზრდა, ნარკოდამოკიდებულების ეროვნული ინსტიტუტის ზემოთხსენებულ მოსაზრებას ამყარებს.
საერთაშორისო მონაცემები აჩვენებს, რომ ქვეყნის მკაცრ კანონმდებლობასა და ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა შორის კორელაცია არ არსებობს. მაგალითად, თუ 1-ელ გრაფიკს შევხედავთ, დავინახავთ, რომ ლიბერალური და მკაცრი ნარკოპოლიტიკის მქონე ქვეყნები გვხვდება განაწილების ყველა სეგმენტში (ზემოდან ქვემოთ). თუ შევხედავთ ყველაზე ლიბერალური ნარკოპოლიტიკის მქონე ქვეყნებს, აღმოვაჩენთ, რომ, ჩეხეთის რესპუბლიკა მე-18 ადგილზეა, ავსტრალია – მე-19, არგენტინა – 35-ე, პორტუგალია – 50-ე, მექსიკა – 51-ე, ხორვატია – მე-80, ურუგვაი – 85-ე, ნიდერლანდების სამეფო – 92-ე. მეორე მხრივ, ყველაზე მკაცრი ნარკოპოლიტიკის მქონე ქვეყნების განაწილებაც ამ ქვეყნებისაგან მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება. მათ შორისაა: მალაიზია – მე-11 ადგილი, ტაილანდი – 61-ე, კოსტარიკა – 68-ე, კოლუმბია – 70-ე.
ამგვარად, კრიმინალიზება არ გულისხმობს ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა რაოდენობის შემცირებას. მეტიც, ის დამატებით ბარიერებს უქმნის მკურნალობის პროცესს. დაჭერის შიში ზრდის ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებისა და მასთან ასოცირებული სხვა დაავადებების ქონის შემთხვევებს (რადგან ასეთ ვითარებაში, პოლიციის შიშით, მომხმარებლები ინაწილებენ საერთო ნემსს). კრიმინალიზება იწვევს ფატალურ შემთხვევებსაც, რადგან ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებლებს არ უნდათ მკურნალობის გავლა და ჩრდილში ყოფნას ამჯობინებენ.
გარდა ამისა, სისტემა შეიძლება ძალიან ძვირი იყოს. მაგალითად, ე.წ. „ქუჩის ტესტირების“ პროცედურები (რომელთა მიზანიც ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა გამოვლენაა) სახელმწიფო ბიუჯეტს დაახლოებით 18 მლნ. ლარი უჯდება5. 2013 წელს ქუჩაში შემოწმებული ადამიანების რაოდენობამ პიკს მიაღწია და 60,000 შეადგინა. ამ პირთა მხოლოდ ერთ მესამედს აღმოაჩნდა სისხლში ნარკოტიკული საშუალების კვალი.
რა ხდება ალტერნატიულ მკურნალობასა და პრევენციასთან დაკავშირებით?
ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების შესახებ მკაცრი კანონებისგან განსხვავებით, საქართველოში სამკურნალო დაწესებულებების რაოდენობა ძალიან შეზღუდულია. ამჯერად კლინიკურ ნარკოდამოკიდებულებას მხოლოდ 7 დაწესებულებაში მკურნალობენ (რომელთაგან 6 თბილისშია, 1 – ბათუმში). 2015 წელს ამ დაწესებულებებში იმკურნალა მხოლოდ 5,392 პაციენტმა6, ქვეყნის ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა უმნიშვნელო ნაწილმა.
საქართველოში ფსიქოაქტიური ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების პირველადი პრევენციის ინსტიტუციონალიზებული მექანიზმი არ არსებობს. თითქმის არაფერი არ კეთდება, რომ ახალგაზრდებში, რომლებიც ყველაზე მოწყვლად ჯგუფს მიეკუთვნებიან, ფსიქოაქტიური ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებაზე მოთხოვნა შემცირდეს. მდიდარი საერთაშორისო გამოცდილება აჩვენებს, რომ მოზარდი ბიჭები და გოგონები ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებას სხვადასხვა მიზეზით (ექსპერიმენტი, თანატოლებისგან ზეწოლა, გარიყვა ან მოდუნება, სტრესთან გამკლავება და სხვ.) იწყებენ და დროულ ჩარევას შეუძლია დაიცვას ისინი მომავალში ნარკოტიკულ საშუალებებზე დამოკიდებულებისგან7.
მოთხოვნის განმსაზღვრელ ფაქტორებზე მეტი ყურადღების გამახვილება, ნარკოდამოკიდებულების მიზეზების შესწავლა (განსაკუთრებით ახალგაზრდებში) და ნარკოდამოკიდებულთა მკურნალობა შეუწყობს ხელს ვითარების გაუმჯობესებას? რა თქმა უნდა.
წარდგენილი ნარკოპოლიტიკის რეფორმა. სწორ გზას ვადგავართ?
ნარკოპოლიტიკის რეფორმის ის კონცეფცია, რომელიც ამჟამად განიხილება, ეფუძნება ქვეყანაში არსებული ზემოხსენებული სისუსტეების ანალიზსს და მიზნად ისახავს, შეცვალოს სისტემის დამოკიდებულება ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებლებისადმი. მკაცრი და დასჯაზე ორიენტირებული ზომების ნაცვლად, აქცენტი კეთდება მკურნალობაზე/რეაბილიტაციაზე და პირველადი პრევენციის მექანიზმის შემოღებაზე. რეფორმის პაკეტი შედგება შემდეგი კომპონენტებისგან: ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების დეკრიმინალიზება, ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებაზე სანქციების შერბილება, ნარკოტიკული საშუალებების რაოდენობის გონივრული განსაზღვრა, სავალდებულო შემოწმების პროცედურების ჩატარება; ნარკოდანაშაულში მსჯავრდებული პირების უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესება; ახლებური ზრუნვის (მომსახურების) გარემოს შექმნა, რომელშიც ნარკოტიკებთან დაკავშირებული პრობლემის მქონე პირები მიიღებენ დახმარებას. მკურნალობა-რეაბილიტაციის და პრევენციის სისტემის გაუმჯობესება და გადარწმუნების კომისიების შექმნა, რომელიც პასუხისმგებელი იქნება ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების ადმინისტრაციული სასჯელის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაზე, ადმინისტრაციული სანქციების დაწესებაზე, ფსიქოლოგიური დახმარების აღმოჩენაზე ან ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებლების მკურნალობის ცენტრებში გადამისამართებაზე.
თითქმის ყველა თანხმდება, რომ საჭიროა მეტი მკურნალობის ცენტრი და პრევენციის სისტემის შექმნა, მაგრამ დეკრიმინალიზაციასთან დაკავშირებით არაერთი უთანხმოება არსებობს. როგორც ვნახეთ, კრიმინალიზება არ ნიშნავს, რომ ნარკოტიკულ საშუალებებზე მოთხოვნა იკლებს (არც საქართველოში და არც სადმე სხვაგან მსოფლიოში). ციხე ვერ ანაცვლებს მკურნალობის ცენტრებს ან დაწესებულებებს, სადაც ნარკოტიკებთან დაკავშირებული პრობლემების მქონე პაციენტები დახმარებას იღებენ. ნარკოდამოკიდებულება სერიოზული პრობლემაა, რომელსაც სწორი გადაჭრა სჭირდება, ფსიქოლოგების, ექიმების, განათლების სპეციალისტებისა და სხვა პროფესიონალების დახმარებით. ამ პრობლემის გადაჭრა მხოლოდ პოლიციას არ უნდა მივანდოთ.
თუ ეს რეფორმა დამტკიცდება, სპეციალისტები ბოლოს და ბოლოს შეძლებენ, საკუთარ თავზე აიღონ პასუხისმგებლობა ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების მკურნალობასა და პრევენციაზე, პოლიციას კი საშუალება ექნება, პოტენციური მომხმარებლების ქუჩებში დევნის ნაცვლად, საკუთარი რესურსები ნარკოტიკული საშუალებების მიმწოდებლებთან ბრძოლაზე მიმართოს. დიდი ალბათობით, ეს იქნება ხალხის ფულის ბევრად უკეთესი გამოყენება და საზოგადოებასაც უკეთეს შედეგებს მოუტანს.
1 მსოფლიო ნარკოვითარების ანგარიში (2017 წ.). გაერთიანებული ერების ნარკოვითარებისა და დანაშაულის ოფისი, 2017 წ.
2 ინექციური ნარკოტიკების მომხმარებელბის პოპულაციის ზომის შეფასება საქართველოში, 2014 წ. კვლევის ანგარიში, საზოგადოებრივი გაერთიანება „ბემონი“ და საერთაშორისო ფონდი კურაციო, ივლისი, 2015 წ.
3 ინექციური ნარკოტიკების მომხმარებელბის პოპულაციის ზომის შეფასება საქართველოში, 2014 წ. კვლევის ანგარიში, საზოგადოებრივი გაერთიანება „ბემონი“ და საერთაშორისო ფონდი კურაციო, ივლისი, 2015 წ.

Drug policy reform is now at the center of a heated debate in Georgia. Despite the importance of the subject, however, most of the discussions I have heard so far are based on phobias and myths, rather than on evidence. This is a pity, as a society will ultimately have to decide on the subject by voting YES or NO on this reform, thereby choosing between very different potential outcomes. Having an informed opinion on the issue is, therefore, extremely important.
Let’s start from the beginning – what are Georgia’s major drug-related problems?
1. Georgia ranks third (out of 101 countries) in the world with respect to the prevalence (share of people) who inject drugs, after Seychelles and the Russian Federation1. The estimated figure for injection drug use is 2.02% among individuals aged 18-642 (see figure below).
2. The number of people who regularly inject drugs has been increasing over time: 40,000 in 2009, 45,000 in 2012, and 49,700 in 20143.
3. The country has a high incidence of drug-related infectious diseases (hepatitis B and C, HIV/AIDS, etc.). Bio-Behavioral Surveillance Survey among People Who Inject Drugs in Georgia (2015) revealed alarmingly high Hepatitis C Virus prevalence among injection drug users - 66.2%, as for HIV prevalence, it was 2.2%, with no change since 2012 when HIV prevalence was 3.0%.
4. The age of first drug use in Georgia is very low (in 2015, first drug use was estimated to be at age 13). The country has high consumption rates of psychoactive substances among youth (defined as under 18 years). The share of Georgian 16-year-olds who have consumed new psychoactive substances (commonly referred to in Georgia as “bio”) is almost twice the EU average4.
Figure 1. Ranking of selected countries by prevalence of people who inject drugs
{module chart}
Source: World Drug Report 2017
Note: Rank is given in brackets.
The country’s response is a very strict drug policy. Drug use is criminalized. The state strictly prohibits and penalizes drug usage. Murder, intentional severe health injury, rape, and other criminal offenses are punished less harshly than drug use if the drug user is caught possessing drugs above a certain amount (see figure below).
Figure 2. Comparison of sentence duration for drug-related and other types of crime based on Georgian legislation
| Drug-related crimes | Other types of crimes |
| Possessing heroin above 1 gram for personal usage - 8 to 20 years or life sentence | murder - 7 to 15 years in prison |
| Possessing Buprenorphine (a.k.a. subutex) above 0.12 grams 8 to 20 years or life sentence | Intentional severe health injury - 3 to 6 years in prison |
| Possessing Methadone above 1 gram - 8 to 20 years or life sentence | Rape – 6 to 8 years in prison |
| Trafficking – 7 to 12 years in prison | |
| Taking hostage, also torturing - 7 to 10 years in prison | |
| Aggravated robbery – 5 to 7 years in prison | |
| Membership of a terrorist organization – 10 to 12 years in prison |
This comparison raises a question: what is the rationale of punishing people who are mainly harming themselves more than people who do harm to others?
The answer is that Georgian policymakers count on very harsh laws and fear of jail as the main motivation to decrease the demand for drugs. Yes, harsh laws (once properly enforced) have the potential to decrease the supply of drugs, but they do not seem to work when it comes to demand, as addicted drug users are not able to make rational decisions. According to the National Institute on Drug Abuse, “Although the initial decision to take drugs is voluntary for most people, the brain changes that occur over time challenge an addicted person’s self-control and hamper his or her ability to resist intense impulses to take drugs.” It is worth mentioning that the appearance of new psychoactive substances in the drug market is hardly predictable in nature, which will make it more and more difficult for Georgian police to deal only with supply. Measures have to be taken to decrease demand, too. The increased number of problematic drug users in Georgia, despite a very repressive drug policy, seems to support the National Institute’s position.
International evidence shows that there is no correlation between the harshness of national drug policies and the number of drug users. For example, looking at Figure 1, we can see that countries with liberal and harsh drug policies can be found in all segments of the distribution (from top to bottom). If we look at countries with the most liberal drug policies, we find: Czech Republic – #18, Australia – #19, Argentina – #35, Portugal – #50, Mexico – #51, Croatia – #80, Uruguay – #85, and Netherlands – #92. On the other hand, countries with the harshest drug policy do not show a significantly different pattern. Among them: Malaysia – #11, Iran – #37, Thailand – #61, Costa-Rica – #68, Columbia – #70.
Thus, criminalization does not ensure a lower number of drug users. Even worse, it creates additional barriers to the treatment process. The fear of being caught increases cases of comorbidity of substance use and other related diseases (as drug users in such environments share needles), and it even increases fatal cases, as drug users are reluctant to apply for treatment and prefer to stay in the shadows.
In addition, the system can be quite costly. For example, the so-called „street test“ procedures (designed to identify drug users) cost approximately 18 mln GEL per year to the public budget5. In 2013, the number of individuals subjected to this test reached its peak, almost 60,000 individuals. Only one-third of them showed positive results, i.e. prohibited substances were found.
In contrast to strict drug-use laws, in Georgia, the availability of treatment centers is very limited. Clinical drug addiction services are currently provided by only seven institutions (6 in Tbilisi, 1 in Batumi). In 2015, these institutions treated only 5,392 patients6, a negligible share of the country’s drug users.
Georgia has no institutionalized primary prevention mechanism for psychoactive drug use. Almost nothing is done to decrease the demand for psychoactive drug use among youth, who represent the most vulnerable group. There is a vast international experience that shows that teenage boys and girls start to take drugs for many different reasons (experimentation, peer pressure, to escape or to relax, relieve stress, etc.) and timely intervention can prevent them from future drug abuse7.
Would a greater focus on the determinants of demand, studying the reasons for drug abuse (especially at a young age), and treatment of the addicted help improve the picture? Definitely.
The drug policy reform concept currently being discussed is based on an analysis of the above-mentioned weaknesses of the country and aims at changing the systemic approach toward drug users. Instead of strict and punishment-oriented measures, the emphasis is put on treatment/rehabilitation and on the introduction of primary prevention. The reform package has the following components: drug use decriminalization; softening of sanctions for a drug-related offense; fair fixing of the amounts of narcotic substances; conduct of compulsory drug testing procedures; improvement of the legal status of convicted drug offenders; creation of new treatment centers, where persons with drug-related problems will receive aid; improvement of the prevention/rehabilitation system; and, setting up persuasion commissions, responsible for adjudicating administrative drug offenses, imposing administrative sanctions, providing psychological help or directing drug users to treatment centers.
While almost everyone agrees on the need for more treatment centers and the establishment of a prevention system, there is a lot of disagreement about decriminalization. As we have seen, criminalization does not necessarily help to decrease the demand for drugs (neither in Georgia nor around the world). Jails are not substitutes for treatment centers or places where patients with drug-related problems can get aid. Drug abuse is a severe problem that needs to be addressed properly, with the contribution of psychologists, medical personnel, educational specialists, and other professional figures, and the solution to this problem cannot (and should not) be entrusted solely to the police.
If this reform is approved, specialists could finally take on the responsibility of dealing with the treatment and prevention of drug use, while the police could direct their resources to fight drug suppliers, instead of chasing potential drug users in the streets. This would very likely be a much better use of public money and lead to much better outcomes for society as a whole.