რატომ აფინანსებს საქართველო მომავალ უმუშევრებს?
სამწუხაროდ, დღეს ჩვენ პირდაპირ ბიუჯეტიდან ვაფინანსებთ უმუშევრობას, რადგან ვაფინანსებთ პროფესიებს, რომლებიც შემდგომში შეიძლება არ იყოს მოთხოვნადი.
გიორგი კვირიკაშვილი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი
თუ საშუალო განათლებამიღებული ადამიანების რაოდენობით ვიმსჯელებთ, საქართველოში განათლების დონე მაღალია, ბევრი სხვა ყოფილი სოციალისტური ქვეყნის მსგავსად. მიუხედავად ამისა, საქართველოში ბიზნესის კეთების ყველაზე დიდი დამაბრკოლებელი გარემოება (ყოველ შემთხვევაში, 2013 წლიდან) არის „არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა“. არა დანაშაული, კორუფცია, წვდომა ფინანსებზე ან მოშლილი ინფრასტრუქტურა, არამედ არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა.
ცხრილი 1. საქართველოში ბიზნესის კეთების ხელისშემშლელი ფაქტორები 2007  წლიდან
2007 პოლიტიკური არასტაბილურობა
2008 ფინანსებზე წვდომა
2009 ფინანსებზე წვდომა
2010 ფინანსებზე წვდომა
2011 ფინანსებზე წვდომა
2012 ფინანსებზე წვდომა
2013 არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა
2014 არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა
2015 არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა
2016 არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა
წყარო: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი, გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსი
ეს იმიტომ, რომ პრობლემა განათლებაზე წვდომა კი არ არის, არამედ სწორ განათლებაზე და, რაც უფრო მნიშვნელოვანია, მაღალი ხარისხის პროფესიულ განათლებაზე. სწორედ ამ პრობლემასთან არის მჭიდრო კავშირში ახალგაზრდების უმუშევრობა, რაც განსაკუთრებით მაღალია 20-24 წლის ასაკობრივ ჯგუფში (დაახლოებით 30% 2016 წელს).
მაშ, რა უნდა ვქნათ პრობლემის გადასაჭრელად?
ერთი გზა არის პროფესიული განათლების რევოლუციური გარდაქმნა და ხარისხის მნიშვნელოვნად გაუმჯობესება. თუმცა პრობლემა ისაა, რომ ქართველ ახალგაზრდებს არ უნდათ განათლების მიღება იმ სფეროში, რომელიც დაბალ შემოსავლებსა და ფიზიკურ შრომასთან ასოცირდება. როგორც ერთმა დამსაქმებელმა თქვა ერთ-ერთ საჯარო ფორუმზე, „ყველა ქართველს უნდა, ეკონომისტი იყოს და ქვეყნის მშპ-ს ითვლიდეს. არავის არ უნდა, რეალურად იმუშაოს და თავად შექმნას მშპ“.
ჭკვიან ტექნიკოსებს და ფიზიკური უნარების მქონე ადამიანებს შეუძლიათ ბევრი ფული გამოიმუშავონ, საქართველოშიც კი. ჩვენი გამოწვევა ის არის, რომ ბევრ ქართველ ბიჭს (და გოგოს) არ უნდა პროფესიული განათლების მიღება იმ მიზეზით, რომელსაც საერთო არაფერი აქვს მათ მომავალ პროფესიასა და ხელფასთან. პირველი, პრობლემაა სოციალური სტატუსი. მეორე, ქართველი ახალგაზრდა ბიჭები ყველაფერს იზამენ, რომ სამხედრო სამსახურს თავი დააღწიონ, რაც, მოქმედი ქართული კანონმდებლობით, მხოლოდ უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის არის შესაძლებელი. მესამე, უნივერსიტეტები უკეთეს პროფესიულ კავშირებსა და ქორწინების ბაზარს სთავაზობს მათ. „როგორ უნდა გახდე გენერლის ცოლი?“ კითხულობს ლუდმილა 1980 წელს გადაღებულ ფილმში „მოსკოვს ცრემლების არ სჯერა“. პასუხი მარტივია: „ცოლად მიყვები ახალგაზრდა ლეიტენანტს“.
ზედმეტი განათლება მხოლოდ საქართველოს პრობლემა არ არის. ის სათავეს „განათლების ინფლაციის“ ჭეშმარიტად გლობალური ფენომენიდან იღებს, როდესაც ახალგაზრდების დიდი ნაწილი ცდილობს, უნივერსიტეტის ხარისხი (ნებისმიერი) მიიღოს. ლოგიკა ძალიან მარტივია. როცა ყველას, თუნდაც ყველაზე მოკრძალებული აკადემიური შესაძლებლობების მქონე ადამიანს, აქვს უნივერსიტეტის განათლება, არქონას თან ახლავს სტიგმა.
2008 წლის ფინანსური კრიზისის დაწყებამდე,  უძრავი ქონების ბაზარზე ფასები იმდენად სწრაფად იზრდებოდა, რომ ადამიანებმა დაიწყეს უძრავი ქონების ყიდვა, მიუხედავად იმისა, რომ ბევრ მათგანს კრედიტის გადახდის საშუალება არც კი ჰქონდა. დღეს ბევრი ამერიკელი მთელ ცხოვრებას აგირავებს, ოღონდ კი საუნივერსიტეტო განათლება მიიღოს, რომლის ერთადერთი მიზანიც სოციალური სტიგმისგან თავის დაღწევაა. ბევრ ეკონომისტს სჯერა, რომ სწრაფად მზარდი სტუდენტური სესხები იქნება შემდეგი დიდი ფინანსური „ბუშტი“.
საქართველოში ზედმეტი განათლების პრობლემას კიდევ უფრო ართულებს ის ფაქტი, რომ წვდომა უმაღლეს (უსარგებლო) განათლებაზე ძალიან მარტივია. ქართული უნივერსიტეტების შემოსავლები დამოკიდებულია მხოლოდ ერთ ფაქტორზე: ჩარიცხული სტუდენტების რაოდენობაზე. არა კვლევით პროდუქტიულობაზე, სწავლების ხარისხზე, სტუდენტების აკადემიურ მოსწრებაზე ან მათი დასაქმების შესაძლებლობებზე, არამედ მხოლოდ იმ სტუდენტების რაოდენობაზე, რომლებიც სწავლის საფასურს იხდიან. ამიტომ სულაც არ არის გასაკვირი, რომ უნივერსიტეტები მიღების ძალიან დაბალ სტანდარტს აწესებენ და  სწავლის პროცესშიც ძალიან სუსტი გაცხრილვის სისტემა აქვთ. უნივერსიტეტები და სტუდენტები წარმატებით აფორმებენ გარიგებას: უნივერსიტეტი ვითომ ასწავლის, სტუდენტები ვითომ სწავლობენ.
მეტიც, უნივერსიტეტის დიპლომის მიღება არამხოლოდ მარტივი, არამედ იაფიცაა. ქართული უნივერსიტეტების სწავლის საფასური (დაახლოებით 900 აშშ დოლარი წელიწადში) შეიძლება ბევრი ქართველი ოჯახისთვის არ არის ხელმისაწვდომი, თუმცა, თუ ოჯახს შეუძლია კერძო რეპეტიტორის დაქირავება, შესაძლებელია სახელმწიფო გრანტის მიღება. მეტიც, ვინაიდან ლექციებზე დასწრება არც სავალდებულოა და არც კონტროლდება, უნივერსიტეტის განათლების მიღების ალტერნატიული დანახარჯი ძალიან დაბალია. სტუდენტების უმეტესობა, მათ შორის დასაქმების ყველაზე მეტი შესაძლებლობის მქონენი, მუშაობას ადრე, მე-2 ან მე-3 კურსზე იწყებენ.
ყველაზე მნიშვნელოვანი ისაა, რომ „მოჩვენებითობის“ წონასწორობა ქართული განათლების ბაზარზე ძალიან სტაბილურია. დიპლომის ფაბრიკებს არავინ სჯის იმისთვის, რომ განათლებასა და უნარ-ჩვევებს არ იძლევიან. თუმცა ქართველი დამსაქმებლები უპირატესობას მაინც უმაღლესი განათლების (ნებისმიერი) მქონე კანდიდატებს ანიჭებენ. და სხვაგვარად შეუძლებელიც არის იმ გარემოში, სადაც ტაქსისტები და მაღაზიის კონსულტანტებიც კი უნივერსიტეტის დიპლომებით იწონებენ თავს.
რა აზრის ხართ, პროფესიული განათლება უფრო მიმზიდველი გავხადოთ?
საქართველოს მთავრობის მიზანი, როგორც განსაზღვრულია 4-პუნქტიან გეგმაში, არის პროფესიული განათლების გარემოს გარდაქმნა: ასაკოვანი პროფესიული კოლეჯების მასწავლებლების მოძველებული სწავლების მეთოდების ჩანაცვლება ე.წ. დუალური განათლების მოდელით, რომელსაც იყენებენ გერმანია, ავსტრია და შვეიცარია. დუალური განათლების კონცეფცია მოდის საუკუნოვანი შეგირდობის ტრადიციიდან, რომელმაც დასავლეთ ევროპის არაერთ ქვეყანაში დღემდე მოაღწია. ამ მოდელის თანახმად:
• პროფესიული კოლეჯის სტუდენტები სწავლის პროცესში შეგირდებად მუშაობენ კერძო კომპანიებში. მეტიც, მათი ჩარიცხვის წინაპირობა დასაქმებაა!
• სტუდენტები განათლების 70-80%-ს სამუშაო ადგილზე ტრენინგებით იღებენ,  დარჩენილ 20-30%-ს კი – საკლასო ლექციებით.
• შეგირდობისას სტუდენტებს მოკრძალებულ ხელფასს ან სტიპენდიას უხდიან, რაც, ტრენინგის/მენტორობის ხარჯებთან ერთად, ტრენინგის საწყის ეტაპზე მათ პროდუქტიულობას აღემატება. ტრენინგის ხარჯები (კომპანიებისთვის) სრულად კომპენსირდება მოგვიანებით, როდესაც შეგირდები საკუთარი პროფესიის საბაზისო უნარ-ჩვევებს იძენენ.
პროფესიული განათლების ამ მოდელს უშვებს და აძლიერებს საქართველოს ახალი კანონი პროფესიული განათლებისა და საჯარო-კერძო პარტნიორობების შესახებ. მაგრამ რამდენად განხორციელებადია ეს არსებულ ქართულ კონტექსტში?
გრაფიკი 1. ინდუსტრიაზე ორიენტირებული პროფესიული განათლების ეკონომიკა: შეგირდობის ადრეულ ეტაპზე დამსაქმებლის ხარჯებს ფარავს სტუდენტის მიერ კვალიფიკაციის მიღების შემდეგ მიღებული სარგებელი
უაღრესად მნიშვნელოვანია, გავიგოთ, რომ გერმანული და შვეიცარიული კომპანიები მზად არიან, გაიღონ ტრენინგის ხარჯები, რადგან სტუდენტები შუა შეგირდობის დროს არ მიდიან კონკურენტ კომპანიებში (ფორმალური კვალიფიკაციის მიღების გარეშე). სტუდენტები კი იმიტომ არ მიდიან, რომ ყველა კომპანია ან ახალგაზრდა შეგირდებს ქირაობს ან ფორმალური პროფესიული კვალიფიკაციის მქონე კადრებს.
თუმცა საქართველო არ არის შვეიცარია. ქართული ბიზნესები ჯერ ახალგაზრდაა და ქართული ბიზნესსაზოგადოებაც არ არის კარგად ორგანიზებული. რბილად რომ ვთქვათ, ქართულ ბიზნესებს არ აქვთ ძლიერი მოტივაცია, ჩაერთონ ძვირადღირებულ, ინდუსტრიაზე ორიენტირებულ პროფესიული განათლების სისტემაში. მით უმეტეს, რომ ჩვენთან გერმანული ყაიდის კოორდინაციაც არ არსებობს.
არსებული სიტუაცია ძალიან კარგად დაახასიათა ნიკორას აღმასრულებელმა დირექტორმა, ირაკლი ბოქოლიშვილმა: „უნარ-ჩვევები ნამდვილად პრობლემაა ჩვენთვის, – განაცხადა ბოქოლიშვილმა ISET-ის მიერ ორგანიზებულ სემინარზე, – ვცადეთ აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტების დასაქმება, მაგრამ ხორცი ცხოვრებაში არ უნახავთ. თან ბიზნესები არ არის „ტრენინგ-ცენტრები“. თუ მე გადავამზადებ ადამიანს, რა გარანტია მაქვს, რომ ჩემთან დარჩება? კარგ სპეციალისტს მარტივად შეუძლია სხვაგან იშოვოს სამსახური“.
ნება მოგვეცით, ორი პრაქტიკული წინადადება შემოგთავაზოთ.
პირველი, ბოლო წლებში საქართველოს მთავრობამ არაერთი საკანონმდებლო ცვლილება შეიტანა, რათა საშუალება მისცეს კერძო სექტორის კომპანიებს, შეიმუშაონ და განავითარონ დუალური განათლების პროგრამები. თუმცა, საჭიროებისდა მიუხედავად, ასეთი ცვლილებები საკმარისი არ არის. შესაბამისი ტრადიციების არარსებობის ფონზე, მთავრობა მზად უნდა იყოს, შეასრულოს კოორდინატორის როლი, გააძლიეროს და, რიგ შემთხვევებში, შექმნას სექტორული ბიზნეს-ასოციაციები, რომლებიც დაადგენენ შესაბამისი კვალიფიკაციის სტანდარტებს, მონაწილეობა მიიღოს პროფესიული განათლების პროგრამების მმართველობასა და მართვაში. ამ ყველაფრის დაწყება შესაძლებელია მცირე მასშტაბებით, რამდენიმე ისეთ სექტორში პილოტირებით, რომლებშიც წამყვან მოთამაშეებს შორის კოორდინაცია ძალიან მარტივია (მშენებლობა?).
მეორე, საქართველოს შეუძლია იამაყოს 2005 წელს კორუფციისა და „უმაღლესი განათლების“ დაბალი ხარისხის წინააღმდეგ მკაცრი პოლიტიკის გატარებაში მიღწეული წარმატებით. ქვეყანამ შემოიღო ერთიანი ეროვნული გამოცდები და ლიცენზია შეუჩერა 100-ზე მეტ დიპლომების ფაბრიკას თუ ორღობის უნივერსიტეტს. იქნებ დროა, კიდევ უფრო წინ წავიდეთ: გავზარდოთ უნივერსიტეტში მოხვედრისთვის საჭირო მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი; დავაწესოთ უფრო მაღალი სწავლის საფასურის ქვედა ზღვარი, რათა კიდევ უფრო შევამციროთ მასშტაბები უმაღლეს განათლებაში; სახელმწიფო გრანტი ერთიანი ეროვნული გამოცდების ცენტრის ქულებთან ერთად განისაზღვროს ოჯახის საჭიროების მიხედვით; უნივერსიტეტები და პროფესიული კოლეჯები გავათანაბროთ, როდესაც საქმე სავალდებულო სამსახურის გადავადებას ეხება.

Sadly, today we are using budget funds to directly fund unemployment. We are financing professions that may not be required later.
Giorgi Kvirikashvili, Prime Minister of Georgia
Like most other former socialist countries, Georgia enjoys a very high literacy level, as measured e.g. by the share of people completing secondary education. And yet, the single most problematic factor for doing business in Georgia, at least since 2013, is the “inadequately educated workforce”. Not crime. Not corruption. Not access to finance. Not faulty infrastructure. Inadequately educated workforce.
Table 1: The most problematic factors for doing business in Georgia since 2007
| 2007 | Policy Instability |
| 2008 | Access to financing |
| 2009 | Access to financing |
| 2010 | Access to financing |
| 2011 | Access to financing |
| 2012 | Access to financing |
| 2013 | Inadequately Educated Workforce |
| 2014 | Inadequately Educated Workforce |
| 2015 | Inadequately Educated Workforce |
| 2016 | Inadequately Educated Workforce |
Source: World Economic Forum, The Global Competitiveness Reports
Importantly, the problem is not so much about access to education per se but access to the right kind of education and, most importantly, high-quality Vocational Education and Training (VET). Equally disturbing is the other side of this coin: youth unemployment, particularly high (about 30% in 2016) among those aged 20-24.
So, what do we do to tackle this problem?
One possibility is to revolutionize the VET system and dramatically improve the quality of vocational training and education offered by Georgian public and private colleges. Sounds like the right thing to do, except that Georgian youth don’t really want to be trained for what they perceive to be low-paying, manual jobs. As one employer put it in a public discussion forum, “all Georgians want to become economists and measure the country’s GDP. Nobody wants to actually work and contribute to the GDP”.
Clever technicians and people with great manual skills can actually earn a lot of money, even in Georgia. Our challenge is that many Georgian boys (and girls) don’t want to go into vocational training for reasons that have nothing to do with their future occupations and earnings. First, there is the issue of social status. Second, young Georgian males would do anything to defer and completely avoid military conscription, an option reserved only for university students, under Georgia’s current laws. Third, universities offer better networking opportunities and a far superior marriage market. “How do you become a general’s wife”, asks Liudmila in the Soviet 1980 classic Moscow does not believe in tears. The response she got was “You marry a young lieutenant”.
The challenge of over-education is not unique to Georgia. It is rooted in the truly global phenomenon of ‘degree inflation’ whereby a very large share of youth is trapped into at least trying to get a college degree (any). The logic is very simple. If everybody, even people of very modest academic abilities, have a college degree, not having one comes with a stigma.
In the run-up to the 2008 subprime mortgage crisis, ever-increasing prices lured people into buying a piece of real estate even when they could not repay their debt. Today, many Americans of subprime means and subprime academic abilities are trapped into mortgaging their lives in order to finance college degrees that serve no purpose other than avoiding a social stigma. Some economists believe that the fast accumulating mountain of student debt will be the next big financial bubble.
In Georgia, the problem of over-education is compounded by the fact that access to (useless) higher education is very easy. The revenue stream of Georgian universities depends only on one thing: the number of students they enroll. Not research productivity. Not teaching quality. Not students’ learning outcomes or their employability. Just the number of tuition-paying students. It is therefore not surprising that universities set very low admissions standards and implement very loose screening in the course of one’s studies. Effectively, universities and students strike a deal: universities pretend to be teaching, and students pretend to be studying. As my 12-year old daughter would say, easy peasy lemon squeezy.
Furthermore, university degrees are not only easy to get. They are also affordable. The fees charged by Georgian universities (about $900/year) maybe not be within reach for many Georgian families. However, those who can afford private tutors may qualify for a government scholarship. And because class attendance is neither required nor monitored, the opportunity cost of acquiring a university degree is extremely low. Most students, the most employable among them, start their professional careers while in the 2nd or 3rd year of studies.
Most crucially, the “pretense” equilibrium in the Georgian education market is very stable. Diploma mills are not sanctioned for not delivering education or skills. Georgian employers in any case prefer to hire candidates with a higher education degree (any). And it cannot be otherwise in an environment in which even taxi drivers and shop assistants brandish a university diploma (or two).
The Georgian government’s goal, as specified in its 4-point plan, is to remake the entire VET landscape: phase out outdated class-based learning by aging VET professors and introduce the so-called dual education model that is practiced in countries like Germany, Austria, and Switzerland. The concept of dual education stems from the centuries-old apprenticeship tradition surviving to this day in many parts of Western Europe. According to this model:
• VET students are employed as apprentices by private companies for the entire duration of their education. In fact, their enrolment is conditioned on being hired!
• Furthermore, about 70-80% of the students’ learning objectives are achieved through on-the-job training, while only 20-30% are acquired through classroom instruction.
• As apprentices, students are paid a modest salary or stipend, which together with the cost of training/mentorship, exceeds their productivity in the early training phase. The costs of training (for the companies) are more than fully recouped later when apprentices acquire the basic skills of their profession.
This model of VET education is supposed to be allowed and, indeed, encouraged by Georgia’s new laws on VET and Public-Private Partnerships. But, is it feasible in the current Georgian context?
Figure 1: The economics of industry-led VET education: the costs incurred by employers in the early phase of a student’s apprenticeship are covered by gains achieved once the student achieves a basic level of qualification
It is crucial to understand that the German and Swiss companies are willing to incur the cost of training because students do not “defect” to competing companies in the middle of an apprenticeship (without acquiring a formal qualification). And students do not defect because all companies in the sector hire either young apprentices or people with formal professional qualifications.
Yet, Georgia is not Switzerland. Georgian businesses are very young, and the Georgian business community is not very well organized. The incentives for Georgian businesses to engage in expensive industry-led VET are not very strong, to put it mildly. Particularly, in the absence of German-style coordination.
The situation has been very well characterized by Nikora CEO Irakli Bokolishvili: “Skills are definitely a bottleneck for us”, said Bokolishvili at a recent ISET-hosted seminar. “We tried to hire graduates of the Agrarian University but they have not seen meat in the life. At the same time, businesses are not “training centers”. If I train people, how can I be guaranteed that they stay with me? A good specialist can easily find a job elsewhere.”
Let us make two practical suggestions.
In recent years, the Georgian government has undertaken a number of important legal steps to allow private sector companies to develop and run dual education programs. Yet, though necessary, such steps are not sufficient. In the absence of relevant traditions, the government should be willing to engage in a serious coordination effort, strengthening and, in some cases creating, sectoral business associations, empowered to decide on relevant qualification standards and be involved in the governance and management of VET programs. One can start in a small way by piloting the model in one or two sectors in which coordination among leading actors may be easiest to achieve (construction?).
Second, Georgia may be proud of its success back in 2005 in implementing tough policies to eliminate corruption and restrict the supply of low-quality higher education’. It introduced unified university admission examination and withdrew licenses from more than a hundred of ‘degree mills’ or village universities (orghobis universiteti), as they were called in Georgian. Time may have come to take further steps: raise the mandatory threshold for university admission; set a higher minimum tuition fee to further narrow the field; condition public scholarships on means testing in addition to NAEC exam scores; put universities and VET college on a level playing field when it comes to military conscription.
Provided political will is there, such measures are likely to have an immediate and significant impact.