წლიდან წლამდე ბიო პროდუქტების ბაზრისადმი ინტერესი მთელ მსოფლიოში იზრდება. STATISTA-ის მონაცემებით, 21-ე საუკუნეში მსოფლიოში ბიო პროდუქტების გაყიდვების მაჩვენებელი ხუთჯერ გაიზარდა (თუ 2000 წელს 18 მლრდ. აშშ დოლარი იყო, 2016 წელს უკვე 90 მლრდ. აშშ დოლარი შეადგინა), TechSci Research-ის მონაცემებს თუ დავუჯერებთ, 2017-2022 წლებში ბაზრის მთლიანი ღირებულება წლიურად 16.15%-ით გაიზრდება. რეალურად ზოგიერთ განვითარებულ ქვეყანაში ბიო პროდუქტების მიწოდების ზრდა ფეხს ვერ უწყობს მოთხოვნის ზრდას (OCA, 2018 წ.), რადგან ტრადიციული ფერმერობიდან ბიო ფერმერობაზე გადასვლა ხანგრძლივი პროცესია.
ბიო პროდუქტებისადმი მზარდი ინტერესი შეიძლება იმით აიხსნას, რომ ადამიანებს სულ უფრო მეტად აღელვებთ ჯანსაღი და უსაფრთხო კვება და მდგრად გარემოში ცხოვრება. უფრო კონკრეტულად, სასოფლო-სამეურნეო ტექნოლოგიების ინტენსიფიკაციამ გაზარდა სკეპტიციზმი ტრადიციული ფერმერობისადმი, რომელიც სულ უფრო მეტად ხდება დამოკიდებული ქიმიურ სასუქებსა და პესტიციდებზე, რაც, სავარაუდოდ, უარყოფითად მოქმედებს ადამიანების ჯანმრთელობასა და გარემოზე. ზოგიერთმა კვლევამ აჩვენა, რომ ტრადიციული ფერმერობა არაერთი ეკოლოგიური თვალსაზრისით გადაწონის ბიოფერმერობას (GLP, 2016 წ.). მეორეს მხრივ, არაერთმა კვლევამ დაადასტურა, რომ ბიო პროდუქტები ნაკლებად შეიცავს პესტიციდების ნარჩენებს და უფრო ნოყიერიცაა, მაგრამ მისი ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული სარგებელი ჯერ კიდევ რჩება განხილვის თემად. თუმცა მთელი ეს კამათი სულაც არ უშლის ხელს ბიო პროდუქტების ბაზარს, სულ უფრო მეტი მაღალშემოსავლიანი მომხმარებელი მოიზიდოს, განსაკუთრებით ჩრდილოეთ ამერიკასა და დასავლეთ ევროპაში, სადაც მოსახლეობას უკეთ ესმის ბიო პროდუქტებით მიღებული სარგებელი და ადამიანებიც მზად არიან, გადაიხადონ თანმდევი პრემიუმ ფასები.
სხვათა შორის, ბიო პროდუქტების პრემიუმ ფასები სულაც არ არის უმნიშვნელო ფაქტორი და ზოგიერთ რეგიონში რძისა და ხორცის პროდუქტებზე შეიძლება 100%-ს აჭარბებდეს. გაერთიანებული ერების საკვებისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) წარმოადგინა იმ ფაქტორების ჩამონათვალი, რომლებიც ზრდის ბიოფერმერობის ხარჯებს და ნაწილობრივ ხსნის შედეგად მიღებულ მაღალ ფასებს. ითვლება, რომ მაღალი ფასები ბიო პროდუქტების ბაზრის კიდევ უფრო გაფართოების მთავარი შემზღუდველი ფაქტორია, თუმცა არც სხვა შეზღუდვები არ უნდა გამოგვრჩეს მხედველობიდან. საქმე ისაა, რომ მომხმარებელთა უმეტესობას არ ესმის, რეალურად რა იგულისხმება ნიშნით „ბიოლოგიური,“ რადგან ჯერ კიდევ მიმდინარეობს ნიშნის სტანდარტიზება და განსხვავდება ქვეყნების მიხედვით. ამ შეზღუდვებით აიხსნება, რატომ არ სურთ მომხმარებლებს, მეტი გადაიხადონ ბიო პროდუქტებში, მიუხედავად იმისა, რომ ასეთი პროდუქტებისადმი ინტერესი გამუდმებით იზრდება.
ბიო პროდუქტებისადმი ინტერესი საქართველოშიც იზრდება. სოფლის მეურნეობაზე გამართულ ვორკშოპებზე, ფორუმებსა თუ დისკუსიებზე ხშირად მოისმენთ, რომ ქართულ სოფლის მეურნეობას ბიო პროდუქტების მიწოდების უზარმაზარი პოტენციალი აქვს და ქვეყანაც სწორედ ბაზრის ამ მაღალი ღირებულების მქონე სეგმენტზე უნდა ორიენტირდეს. ქვეყანაში ბიოწარმოების გაფართოების სასარგებლოდ არაერთ არგუმენტს მოისმენთ, მათ შორის ერთ-ერთს თუ დავუჯერებთ, საქართველოში ტრადიციულ, მცირე ზომის ფერმებში აღარ იქნება საჭირო ქიმიური სასუქების ან პესტიციდების გამოყენება, თან მსოფლიოში ბიო პროდუქტებზე მოთხოვნა სწრაფად იზრდება.
ზოგიერთმა ქართველმა მწარმოებელმა უკვე გადაწყვიტა, ბედი ბიოფერმერობაში მოსინჯოს. შირაქი, რომელმაც 2017 წლის დეკემბერში ნედლი რძის წარმოებისთვის ბიოსერტიფიკატი მიიღო, ერთ-ერთი მათგანია. რეალურად ეს არის პირველი შემთხვევა კავკასიაში, როდესაც ფერმამ ცხოველური პროდუქციის წარმოებისთვის მიიღო ბიოსერტიფიკატი.
შირაქის დამფუძნებელი, ნიკოლოზ ბენიანიძე (რომელთანაც ახლახან გვქონდა ინტერვიუ) ამბობს, რომ ბიოფერმერობით მას შემდეგ დაინტერესდა, რაც სხვადასხვა ეროვნულ თუ საერთაშორისო სემინარებს დაესწრო და საზღვარგარეთ პირადად მოინახულა ბიოფერმები. მისი აზრით, საქართველომ აქცენტი ჯანსაღი და ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქციის წარმოებაზე უნდა გააკეთოს. ის თვლის, რომ სოფლის მეურნეობის ინტენსიფიკაციის (ძირითადად სასუქებისა და პესტიციდების მოხმარების ზრდის) გამო, რაც ადამიანების ჯანრთელობასა და გარემოზე უარყოფითად მოქმედებს, განვითარებული სამყარო სულ უფრო მეტად ირჩევს უსაფრთხო და ეკოლოგიურად უფრო სუფთა ფერმერულ პრაქტიკას (რომელთაგან ერთ-ერთი სწორედ ბიოფერმერობაა). საქართველოს მსგავს განვითარებად ქვეყნებს შეუძლიათ გამოტოვონ წარმოების საშუალებების ინტენსიური გამოყენების ეტაპი და თავიდანვე სოფლის მეურნეობის მდგრად ინტენსიფიკაციაზე გააკეთონ აქცენტი. „კომპანიის მიზანია, აწარმოოს იმდენი ნედლი რძე, რაც საკმარისი იქნება ქვეყანაში რძის ფხვნილის ჩასანაცვლებად,“ – ამბობს ნიკოლოზი.
დაუზარელი შრომის ოთხი წელი
ნიკოლოზს ფერმა დედოფლისწყაროში აქვს, სადაც 100 მუშას ასაქმებს (დამატებით 100-150 მუშას აქტიურ სეზონზე). კომპანიამ ესტონეთში შეიძინა 200 ჰოლანდიური ჯიშის ძროხა (ჰოლშტეინ ფრიზიანის სახეობა). ერთი ძროხის ფასი 2,500 ევროა. ამან საშუალება მისცა მათ, დღეში 4 ტონა ნედლი რძე აწარმოონ.
ოთხი წელი დასჭირდა შირაქს, რომ ბიო წარმოების სერტიფიკატი მიეღო. ბიოლოგიური რძის წარმოების მოთხოვნები შეიძლება ასე დაჯგუფდეს:
• ყველაფერი იწყება ცხოველის საკვებით. ძროხები ორგანული საკვებით უნდა გამოვკვებოთ. შირაქს აქვს საკუთარი მიწის ნაკვეთი, რომელზეც ორგანული მარცვლეული (ხორბალი, სიმინდი და შვრია) მოჰყავს და ინახავს ძროხებისთვის გაკეთებულ ბეღელში. ვინაიდან მარცვლეულის წარმოების პროცესიც უნდა მისდევდეს ბიოლოგიური წარმოების სტანდარტებს, ფერმა არ იყენებს არავითარ მინერალურ სასუქებს, ქიმიურ პესტიციდებსა და ჰერბიციდებს. არც ჰიბრიდული თესლების გამოყენება არ არის ნებადართული. ამიტომ შირაქი მხოლოდ ფერმაზე დამზადებულ ბიოლოგიურ სასუქებსა (ნაკელს) და კომპოსტს იყენებს. მარგვლის სეზონზე ფერმა დიდი რაოდენობით მუშებს ქირაობს. ნიკოლოზის თქმით, ეს აორმაგებს ჩვეულებრივ მარგვლისთვის საჭირო ხარჯებს. ჯამში, გაუმჯობესებული ჯიშების თანამედროვე ფერმაზე ძროხის დღიური კვება ბიოფერმის შემთხვევაში 25-30 ლარი ჯდება, ტრადიციულ ფერმაზე კი – მხოლოდ 12-15 ლარი. ამასთანავე, ნიკოლოზის ფერმაში ცხოველებს არ აძლევენ საკვებ დანამატებს (პრემიქსებს) რაც ამცირებს წველადობას.
• ბიოლოგიური ცხოველური პროდუქციის წარმოებაში სამედიცინო პრეპარატების გამოყენებაც შეზღუდულია. ამ წესების თანახმად, ტრადიციულ პრეპარატებთან შედარებით, უპირატესობა ენიჭება ალტერნატიულ მკურნალობას (მაგალითად, ჰომეოპათია ან ფიტოთერაპია). აქცენტი კეთდება პრევენციულ ზომებზე, როგორიცაა, მაგალითად, გამრავლების პირობების დაცვა, წყალში მჟავების ან საკვებში პრობიოტიკების დამატება, რეკომენდირებული ვაქცინაციის განრიგის დაცვა. ანტიბიოტიკების გამოყენება მხოლოდ იმ შემთხვევაშია ნებადართული, თუ მკურნალობის ალტერნატიული მეთოდები არ არის ეფექტური. თუმცა ანტიბიოტიკების გამოყენებიდან ორი კვირის განმავლობაში არ შეიძლება რძის გამოყენება. ტრადიციულ წარმოებაში ლოდინის პერიოდი მხოლოდ ერთი კვირაა.
• საქონლის სადგომი უნდა აკმაყოფილებდეს კონრეტულ მოთხოვნებს. საქონელს უნდა ჰქონდეს დიდი შიდა (6 მ2 ძროხაზე) და გარე (6 მ2 ძროხაზე) სივრცე. სადგომის სიმაღლეც უნდა აკმაყოფილებდეს გარკვეულ სტანდარტს. ბიო წარმოებაში პირუტყვის დაბმაც არ არის ნებადართული. ნიკოლოზის გამოთვლებით, ყველა ზემოხსენებული მოთხოვის დაკმაყოფილებისა და კონკრეტული აღჭურვილობისთვის (საწველი აპარატი და ა.შ.) საჭიროა 5,000 აშშ დოლარი ძროხაზე.
ბიო ფერმის სისტემაში არსებული ამ და სხვა წესების (მაგალითად, ჯიშებთან დაკავშირებული კონკრეტული მოთხოვნების) მიზანია პირუტყვის კეთილდღეობა, უკეთესი გარემოს შექმნა და ბევრად უსაფრთხო საბოლოო პროდუქტის მიღება. ნიკოლოზს თუ დავუჯერებთ, ეს მოთხოვნები ამცირებს წველადობას, რაც ბიოფერმაში დღეში 20-22 ლიტრია, ტრადიციულ ფერმაში კი – დღეში 30-35 ლიტრი (იგულისხმება თანამედროვე ჯიშებისა და პრაქტიკის მქონე ფერმები).
1 ლიტრი ნედლი რძის მოსალოდნელი გასაყიდი ფასი 4.5-5 ლარია (რაც 1.4-ჯერ აღემატება არაორგანული რძის ფასს), ბიო რძით დამზადებული 1 კგ. ყველის ფასი კი 28 ლარი (რაც 2.4-ჯერ აღემატება არაორგანული რძისგან დამზადებული ყველის ფასს). შირაქის პროდუქციის გასაღების ძირითადი ბაზარი თბილისია. ისინი უკვე ყიდიან საკუთარ ტრადიციულ რძის პროდუქტებს კარფურში, ფრესკოში, ნიკორასა და სხვა სუპერმარკეტებში. კომპანია აპირებს, რძე მიაწოდოს ნატურალ+-ს (ამ უკანასკნელმა მიმდინარე თვეში მიიღო ბიო სერტიფიკატი), რომელიც ამ პროდუქციას საკუთარი ნიშნით გაყიდის.
ნიკოლოზი დარწმუნებულია, რომ მის ბიო რძის პროდუქციაზე მოთხოვნა გაჩნდება. თუმცა სეგმენტი განვითარების ადრეულ ეტაზეა და საჭირო იქნება დიდი ძალისხმევა ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა მოთამაშისა თუ დამხმარე უწყებებისგან. „საქართველოში ბიო წარმოების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას დრო სჭირდება. არც მომხმარებლებმა და არც სუპერმარკეტის მენეჯერებმა არ იციან ასეთი პროდუქციის სარგებლის შესახებ,“ – ამბობს ნიკოლოზი. მეტიც, საკმაოდ დიდი პრობლემაა ყალბი იარლიყები და ძვირადღირებული ლაბორატორიული სერვისები.
საქართველოში ბიოწარმოების სერტიფიკატს გასცემს კავკასსერტი. მათი სერტიფიკატი სამართლებრივად აღიარებულია არამხოლოდ საქართველოში, არამედ ევროკავშირის ქვეყნებსა და შვეიცარიაში. ისინი სერტიფიკატს გასცემენ 4 კატეგორიის პროდუქტებისთვის: 1) პირველადი მცენარეული პროდუქცია (სასოფლო-სამეურნეო კულტურების წარმოება და ველურად მზარდი მცენარეების შეგროვება), 2) ცოცხალი ცხოველები და მეცხოველეობის პირველადი პროდუქცია (მეფუტკრეობის ჩათვლით), 3) სასურსათო დანიშნულების გადამუშავებული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქცია (ბიოღვინის ჩათვლით), 4) სარგავი მასალა და თესლი. კავკასსერტის უკანასკნელი სიახლეების (20.02.2018) თანახმად, საქართველოში 28 მწარმოებელმა მიიღო ბიო სერტიფიკატი, რომელთაგან ოთხი სასოფლო-სამეურნეო წარმოების საშუალებების წარმოებაზე მუშაობს. კიდევ 40 მწარმოებელი კონვერსიის პროცესშია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ისინი არიან ბიო სერტიფიკატის მიღების მოსამზადებელ/საკონტროლო ეტაპზე.
ეს რიცხვები აჩვენებს, რომ ქართულ სოფლის მეურნეობაში ბიო პროდუქციის მიწოდების ბაზა საკმაოდ მცირეა. თუმცა ინტერესი ეტაპობრივად იზრდება და შირაქიც ამისი ერთი მაგალითია. მართალია, ნიკოლოზის მაგალითით ჯერ არ არის ცხადი, თუმცა, კარგი მენეჯმენტის შემთხვევაში, ბიოწარმოების ბიზნესს შეიძლება თან ახლდეს არაერთი ეკონომიკური უპირატესობა, რაც წარმოების ხარჯების შემცირებასა და/ან მოგების ზრდას გულისხმობს (მაგალითად, დელატი და სხვები, 2003 წ.; ჩეიზი და სხვები, 2008 წ.). ტრადიციულ ფერმასთან შედარებით, ბიოფერმის მაღალი მომგებიანობა ნაკლებად ცხადია ცხოველური პროდუქციის წარმოებაში (მაგალითად, ბატლერი, 2002 წ.), მიუხედავად იმისა, რომ რიგი კვლევები (მაგალითად, მაკბრაიდი და გრინი, 2008 წ.) აჩვენებს, რომ ინდუსტრიაში მსხვილი მასშტაბით შესვლა ან საკვების ძირითად წყაროდ საძოვრების გამოყენება ბიო რძის პროდუქტების წარმოებას უფრო მომგებიანს ხდის.
ბიოპროდუქციის ღირებულებათა ჯაჭვების განვითარებას კიდევ უფრო მეტი კოორდინაცია სჭირდება (მაგალითად, უამრავი კონკრეტული წესების კომუნიკაცია და კონტროლი), ვიდრე სხვა ღირებულებათა ჯაჭვებს. თუმცა ამ მაღალი ღირებულების პროდუქციის სეგმენტზე სწორებას აქვს პოტენციალი, დაასაქმოს და შემოსავალი მოუტანოს ღარიბ ფერმერულ შინამეურნეობებს. სწორედ ამიტომ ჩვენს ფერმერებსა და აგრობიზნესებს თვალი უნდა ეჭიროთ ბაზრის ამ სწრაფად მზარდ სეგმენტზე განვითარებულ ქვეყნებში. მეტიც, ბევრად ჰოლისტიკურმა მოძრაობამ, როგორიცაა ბიოდინამიური სოფლის მეურნეობა, უკვე მიიღო მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა ევროპასა და აშშ-ში (იხ. ჩვენი წინა სტატია ბიოდინამიურ მეღვინეობაზე). საქართველოს თავისი ძველი ტრადიციებით, შეუძლია წილი მოიპოვოს ისეთ ნიშურ ბაზრებზე, როგორიცაა ბიოლოგიური და ბიოდინამიური წარმოება.

Year by year, interest in the organic market is increasing all over the world. According to STATISTA, worldwide sales of organic food quintupled in the 21st century (18 billion USD in 2000, versus 90 billion USD in 2016), while, according to TechSci Research, the total worth of the market is projected to grow at a compound annual growth rate (CAGR) of 16.15% during the period 2017-202I2. n fact, in some developed countries, the growing supply of organic foods cannot keep up with the growth of demand (OCA, 2018), as the transition from conventional to organic farming is a prolonged process.
The growing interest in organic food can be explained by people’s increased concern with a healthier and safer diet, as well as their desire for a more sustainable environment. In particular, the intensification of agricultural technology has increased skepticism towards conventional farming, which has been increasingly relying on chemical fertilizers and pesticides, with possible negative impacts on human health and the environment. Notwithstanding, some studies point that conventional farming outperforms organic farming in various environmental ways (GLP, 2016). Moreover, despite some findings that organic food has less pesticide residue and is more nutritious, the health-related benefits of organic produce remain a highly debated topic. All this controversy, however, does not prevent the organic food market from attracting an increasing number of high-income consumers, especially from North America and Western Europe, where the population better understands the benefits of consuming organic food, and people are willing to pay the accompanying price premium.
Organic food price premiums, by the way, are not trivial and may exceed 100% for dairy or meat products in some regions. The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) lists various factors that increase the costs of organic farming and partly explains the resulting high prices. High prices are considered to be the main constraint for further expansion of the [organic food] market, but there is an additional constraint that should not be understated; that is, most consumers do not understand what is really meant by the label “organic,” as the label is still being standardized and differs across countries. These constraints explain why consumers are not willing to pay even more for organic products, despite the increasing interest in these products.
Interest in organic food is also increasing in Georgia. During workshops, forums, or discussions about agriculture, you will frequently hear that Georgian agriculture has huge potential for supplying organic products, and thus should target this high-value market segment. Not using chemical fertilizers or pesticides for a long time in traditional, small-scaled farming in Georgia, as well as rapidly increasing demand for organic products throughout the world, are among the frequently used arguments for expanding organic production in the country.
Some Georgian producers have already decided to try their fortune in organic farming. Shiraqi, which in December 2017 obtained an organic certificate for producing raw cow milk, is one of them. Actually, this is the first case in the Caucasus that a farm has received an organic certificate for animal produce.
The founder of Shiraqi, Nikoloz Benianidze (whom we interviewed recently), says that he became interested in organic farming after hearing about it at various national and international seminars, as well as visiting organic farms abroad. He thinks that Georgia should focus on producing healthy and environmentally friendly products. According to Nikoloz, because of the intensification of agriculture (mainly the increased use of fertilizers and pesticides) associated with negative impacts on human health and the environment, the developed world is increasingly switching to safer and more environmentally friendly farming practices (one of which is organic farming). Developing countries like Georgia could skip the step of such intensive input use, and focus on the sustainable intensification of agriculture from the very beginning. “The aim of the company is to produce the amount of organic raw cow milk that will be enough to substitute for milk powder in the country,” Nikoloz says.
Four years of hard work
Nikoloz’s farm is located in Dedoplistskaro (Kakheti) and employs 100 workers (plus 100-150 additional workers during the high season). The company brought 200 Dutch breed cows (Holstein Friesian Cattle) from Estonia, which cost them around EUR 2,500 per cow. This gave them a capacity of producing over four tons of raw milk per day.
It took four years for Shiraqi to get their organic certificate. The specific requirements for organic milk production can be grouped as follows.
• First, everything starts from the animal’s diet. Cows should be fed with organic feed. Shiraqi has its own land plots for the production of organic cereals (wheat, maize, and barley), and makes silos for their cows. Because the cereal production process must also follow organic standards, the farm does not use any mineral fertilizers, chemical pesticides, or herbicides. The use of hybrid seeds is not allowed either. Therefore, Shiraqi only uses organic fertilizers (manure) and compost, which are also produced on the farm. Large groups of workers are hired during the season for weeding. According to Nikoloz, this doubles the costs usually needed for fighting weeds. Overall, on a modern farm with improved breeds, the daily feed cost per cow is 25-30 GEL in organic farming, while it is only 12-15 GEL in conventional production. Animal premixes are also not used on Nikoloz’s farm, and this reduces the milk yields.
• Second, the use of medical drugs is also restricted in organic animal production. According to these rules, alternative treatments (such as homeopathy or phytotherapy) are preferred over conventional drugs. The focus is on preventive measures such as better rearing conditions, adding acids to the water, or probiotics to the feed, as well as following a recommended vaccination schedule. Only in cases when such alternatives are not effective will antibiotic use be allowed. However, after using antibiotics, the milk cannot be used for the next two weeks, while in conventional production the waiting period is only one week.
• Third, cattle housing must meet specific requirements. Large indoor and outdoor areas must be allocated per animal (6 m2 and 4.5 m2 per cow, respectively). Also, the height of the stable should follow specific rules. In organic production, it is not allowed to hitch an animal. Nikoloz estimated that overall, the stable with all above-mentioned requirements, as well as the specific equipment (milking, etc.), require around $5,000 per cow.
These and other rules (e.g., specific breeding requirements) in the organic farm system are related to animal welfare, a better environment, and a safer final product. According to Nikoloz, these requirements compromise milk yields, which are 20-22 liters a day in organic farming, while the conventional farming provides 30-35 liters a day (on farms with modern breeds and practices).
The projected retail price of one-liter milk is between 4.5 and 5 GEL (about 1.4 times higher than non-organic milk), and the one kg cheese price made from this milk will be sold at around 28 GEL (about 2.4 times higher than non-organic cheese). Shiraqi’s main selling market is Tbilisi; they already sell their conventional dairy products to Carrefour, Fresco, Nikora, etc. The company is also going to sell milk to Natural + (the latter also obtained an organic certificate this month) that will sell it under its own label.
Nikoloz is sure that there eventually will be demand for his organic dairy products. However, the segment is in the early stages of development and will require a lot of effort from all the value chain actors and supporting bodies. “Time is needed to increase awareness of organic production in Georgia. Neither consumers nor managers of supermarkets are well aware of all the benefits of such products,” Nikoloz says. Moreover, problems such as fake labels and expensive laboratory services are also quite severe.
In Georgia, a certificate for organic production is issued by Caucascert. Their certificate is legally recognized in Georgia, as well as in all EU countries and Switzerland. They are issuing certificates for four different groups of products: (i) Unprocessed plant products (plant production and wild plant collection), (ii) live animals or unprocessed animal products (including honey), (iii) processed agricultural products for use as food (including organic wine), and (iv) vegetative propagating material and seeds for cultivation. According to Caucascert’s latest (20/02/2018) information, in Georgia, 28 producers have gained organic certificates, among which four are concentrated on producing agricultural inputs. Moreover, 40 producers are “in conversion,” which means that they are at the preparation/control stage for receiving an organic certificate.
These numbers indicate a rather small supply base of organic products in Georgian agriculture. But the interest is gradually increasing, and Shiraqi is one good example. While it is not yet obvious in Nikoloz’s case, a well-managed organic business might come with several economic advantages related to reduced production costs and/or higher returns (e.g., Delate, et al, 2003; Chase et al., 2008). Superior profitability of organic farming over conventional farming is less clear in animal production (e.g., Butler, 2002), though some research (e.g., McBride and Green, 2008) points out that entering the industry at a large scale, or utilizing pasture as the primary source of feeding, makes organic dairy production highly profitable.
Developing organic value chains requires even more coordination (e.g., communicating and controlling many specific rules) than other value chains. Targeting this high-value food segment, however, has the potential to contribute to employment and the incomes of poor farm households. That’s why our farmers and agribusinesses should keep their eyes open for this fast-growing food market segment in developed countries. Moreover, more holistic movements, such as biodynamic agriculture, have already received a substantial following in Europe and the United States (See our previous blog on biodynamic viticulture). Georgia, with its long traditions, can surely gain some share in special niche markets such as organic and biodynamic production.