ერთ დროს საქართველოს აბუ-გრეიბში, გლდანის მე-8 დაწესებულებაში 2012 წლის სექტემბრის ავადსახსენებელი მოვლენების შემდეგ მნიშვნელოვანი ცვლილებები მოხდა. 2013 წელს დაწესებულების პერსონალი შეიცვალა ან გადამზადდა, რის შედეგადაც თანდათან და ეფექტურად აღმოიფხვრა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები. 2014 წელს დაწესებულებას გადაეცა ქვეყნის საუკეთესო გამოსასწორებელი დაწესებულების ჯილდო. 2015 წელს ციხის ტერიტორიაზე 18 ჰა მიწა გადაეცა საერთაშორისო ბიტკოინის ინდუსტრიის პიონერს, Bitfury-ს. კომპანიამ დაახლოებით 100 მლნ. აშშ დოლარის ინვეტიცია ჩადო გლდანის მონაცემთა ცენტრში და გლდანის მე-8 დაწესებულებაც ბიტკოინის მსოფლიო ბაზრის ეპიცენტრში მოექცა. 2017 წლიდან კი დაწესებულების 4,000 პატიმარი ჩაერთო საპილოტე პროგრამაში, რომელიც აწარმოებს ფიტკოინს, ახალი ტიპის კრიპტოვალუტას, რომელსაც არ სჭირდება გლობალური ენერგეტიკული რესურსები. 20 ჯგუფად დაყოფილი გლდანის პატიმრები მორიგეობით მართავენ სპეციალურად აღჭურვილ ფიტკოინის ველოსიპედებს, გამოიმუშავებენ ფულს, იყებენენ კუნთებს და იუმჯობესებენ ჯანმრთელობას.
ფიტკოინის რევოლუცია მოდის!
ფიტკოინი იმიტომ გაჩნდა, რომ საჭირო იყო ბიტკოინის ტექნოლოგიისთვის ალტერნატივის პოვნა, რადგან იგი უამრავ ენერგიას მოიხმარს. Bitfury, რომლის ორივე ცენტრი 2016 წლიდან სრულად მუშაობს, გახდა ელექტროენერგიის ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი მომხმარებელი საქართველოში. თვეში მოხმარებული 25-30 მლნ. კვ/სთ ელექტროენერგიით Bitfury თბილისის მეტროზე 5-ჯერ მეტ და საქართველოს რკინიგზაზე 2-ჯერ მეტ ელექტროენერგიას მოიხმარს. საქართველოში 2016-2017 წლებში დაწყებულმა ბიტკოინის ციებ-ცხელებამ ქვეყნის ელექტროენერგიის წლიური მოხმარება 4-5%-ით გაზარდა. შედეგად, ეს გახდა ელქტროენერგიაზე გაზრდილი ტარიფების ერთ-ერთი გამომწვევი მიზეზი.
კონკურენტუნარიანობის შენარჩუნების მიზნით, Bitfury-მ წარმატებით ჩადო ინვესტიცია კვლევებში, რათა შეემცირებინა მაინინგის ხარჯები. ბოლო წლებში მისი 16 ნმ ASIC ჩიპი და გაგრილების სისტემის ტექნოლოგია ინდუსტრიის სტანდარტი გახდა. შემდეგი ნაბიჯი იყო ახალი მონაცემთა ცენტრის შექმნა ისლანდიაში, რომელიც ხელსაყრელ კლიმატურ პირობებსა და განახლებადი ენერგიის წყაროებს სთავაზობდა კომპანიას.
თუმცა ისე გამოვიდა, რომ ვერც ისლანდიის კლიმატმა და ვერც გაუმჯობესებულმა ტექნოლოგიებმა ვერ გადაჭრა ფუნდამენტური პრობლემა: ალგორითმი, რომელიც კრიპტოვალუტის წარმოების არსებული მეთოდის საფუძველია, არსებითად არამდგრადია. უკვე დღეს, როგორც Digieconomist წერს, ელექტროენერგიის მთლიანი მოხმარების მაჩვენებლით, ბიტკოინის გლობალური ქსელი მსოფლიოში 45-ე ადგილზეა და უსწრებს საბერძნეთსა და ისრაელს. და ვინაიდან სულ უფრო მეტი და მეტი ადამიანი ამუშავებს ენერგიაზე დახარბებულ დანადგარებს, ბიტკოინის მაინერების ელექტროენერგიის მთლიანი მოხმარება მთელ მსოფლიოში წარმოუდგენლად გაიზრდება.
BitFury-ს აღმასრულებელი დირექტორი, ვალერი ვივალოვი იყო პირველი, ვინც განჭვრიტა მომავალი: „მე მტკიცედ მჯერა ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის. თუ პოპულარული გახდება და მარეგულირებლებიც აქტიურად დაუჭერენ მხარს, მას აქვს პოტენციალი, დააზღვიოს აქტივები და მნიშვნელოვნად შეამციროს ტრანზაქციის ხარჯები. თუმცა ისიც მესმის, რომ ქსელის შენარჩუნება შეუძლებელია. ჩვენი ბევრი კონკურენტი მუშაობს ენერგო-ეფექტურ ალგორითმებზე, თუმცა ჯერჯერობით ვერცერთმა მათგანმა ვერ გაამართლა. გადავწყვიტეთ, სრულიად განსხვავებული მიდგომა გვეცადა...“
ვავილოვს ევრიკა მომენტი 2015 წელს დაუდგა, როდესაც რაგბის მერვე მსოფლიო ჩემპიონატზე დასასწრებად ინგლისში წავიდა. ბოლო მატჩში ქართველმა ბორჯღალოსნებმა ნამიბია დაამარცხეს ანგარიშით 17-16, რითიც მომდევნო რაგბის მსოფლიო ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ეტაპის საგზური მოიპოვეს. „მეორე ტაიმის დაახლოებით მეათე წუთზე, – ყვება ვავილოვი, – საქართველოს ნაკრების კაპიტანმა, მამუკა გორგოძემ გაარღვია ნამიბიის დაცვა და საოცარი ლელო დადო. გორგოძის შთამბეჭდავი აღნაგობის დანახვაზე, ტვინში თითქოს ნათურა აინთო: არ შეიძლება მაინინგი კომპიუტერებს მივანდოთ!"
სხვადასხვა სცენარის დამუშავების შემდეგ ვავილოვმა დაასკვნა, რომ სპეციალურად შექმნილი ფიტნესის ველოსიპედებით ადამიანები შეძლებენ პირდაპირ გაააქტიურონ ფიზიკური მოწყობილობა, რომელიც შემთხვევით რიცხვებს დააგენერირებს. თაღლითობის თავიდან ასაცილებლად მოხდება თითოეული მოვარჯიშის ბიომეტრული იდენტიფიცირება ქსელში. როგორც კი რომელიმე მოვარჯიშე დააგროვებს ახალი ბლოკისთვის საჭირო (ძირითად) რაოდენობას, მისი მოწყობილობა ინტერნეტის მეშვეობით შეატყობინებს დანარჩენ ქსელს. სხვა მოვარჯიშეები დაადასტურებენ და მიიღებენ ამ ბლოკს და დააიგნორებენ, რა ბლოკზეც მუშაობდნენ მანამდე. იღბლიანი მოვარჯიშე მიიღებს ჯილდოს კოინების ფიქსირებული ოდენობის სახით. ამის შემდეგ ციკლი თავიდან დაიწყება.
ვარჯიშისს ლოგიკა ტრადიციული მაინინგისგან განსხვავებული არ უნდა იყოს. ფიტკოინის პროტოკოლი დაარეგულირებს სირბილის ეფექტიანობას ისე, რომ საშუალოდ, ყოველ ათ წუთში ქსელის ყველა მოვარჯიშე მხოლოდ ერთ ვალიდურ ბლოკს აწარმოებს. ლატარიის მსგავსად, სადაც მოთამაშეებს შეუძლიათ ბევრი ბილეთი იყიდონ, მოვარჯიშეებიც თავის მაქსიმუმს გააკეთებენ, რადგან მათი ველოსიპედის მიერ წამობრივად გენერირებული გასაღებების რაოდენობა მათი ძალისხმევის (სირბილის სიჩქარისა და სირთულის დონის) პროპორციული იქნება.
მას შემდეგ, რაც ბიტკოინისპროტოკოლი ფიტკოინის საჭიროებების მიხედვით დააპროგრამა, ვივალოვმა წინადადებით მიმართა LifeFitness-ს (სავარჯიშო მოწყობილობების წამყვან მწარმოებელს), GITA-ს, საქართველოს მთავრობის ინოვაციების ჰაბს, დაემზადებინათ სარბენი ველოსიპედის პროტოტიპი. 3-D პრინტერზე დაიბეჭდა რამდენიმე სამუშაო მოდელი და 2016 წლის ივნის-ივლისში წარმატებით დაიტესტა სნეპისა და ასპრიას ფიტნეს-ცენტრებში. ოქტომბერში უკვე ექსპერიმენტული წარმოება დაიწყო დელტას სახელმწიფო სამხედრო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრის ტერიტორიაზე, რომელიც საუდის არაბეთში სამედიცინო საევაკუაციო ველოსიპედების ექსპორტითაა ცნობილი.
2017 წლის იანვარში ფიტკოინის პირველი 60 სარბენი ველოსიპედი დამონტაჟდა გლდანის მე-8 დაწესებულებაში, რამაც 4000 პატიმარს მისცა შესაძლებლობა, იზრუნონ ჯანმრთელობაზე და გამოიმუშაონ ფიტკოინები. საშუალო პატიმარი დღეში 2 საათი, წელიწადში კი 260 დღე ვარჯიშობს, საათში დაახლოებით 500 კალორიას წვავს. 2017 წლის ბოლოსთვის გლდანის პატიმრებმა დაახლოებით 10 მლრდ. კალორია დაწვეს და 100 ფიტკოინზე ცოტა ნაკლები გამოიმუშავეს (10 მლნ. კალორია ერთ ფიტკოინზე), რითიც შემცირდა სიმსუქნის დონე და 57%-ით შემცირდა გულსისხლძარღვთა დაავადებების შემთხვევები.
ამ შთამბეჭდავი შედეგების გათვალისწინებით, თანაინვესტირების ფონდმა და BitFury-მ გააფართოეს FitBit-ის ქსელი. წელს ფონდი დათანხმდა კიდევ 1,000 სარბენი ველოსიპედის წარმოების დაფინანსებაზე, რათა მოვარჯიშეთა რაოდენობა 20,000-მდე გაიზარდოს. მარათონში ჩაერთვება საქართველოს ყველა პატიმარი, 1,000 ფიტნესის მოყვარული, რომელიც რეგულარულად დადის ფიტნეს-ცენტრებში, 3,000 პროფესიონალი სპორტსმენი. უნივერსიტეტების სტუდენტებს 2019 წლიდან შეეძლებათ ფიტკოინის ქსელში გაწევრიანება, სკოლის მოსწავლეებს 2020 წლიდან, საქართველოს დაახლოებით 1.5 შინამეურნეობას კი 2021 წლიდან (იხ. ცხრილი 1).
ცხრილი 1. ქართული ფიტკოინის ქსელის გაფართოების გეგმა
| წელი | წარმოებული ფიტკოინები | ფიტკოინის მაინინგში ჩართული ადამიანების რაოდენობა, 2018-2022 წწ. | |||||
| ციხეები | ფიტნეს ცენტრები | პროფესიული სპორტული კლუბები | კოლეჯები და უნივერსიტეტები | სკოლები | შინამეურნეობები | ||
| 2017 | 97 | 4,000 | |||||
| 2018 | 418 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | |||
| 2019 | 2,352 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | 160,000 | ||
| 2020 | 5,827 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | 160,000 | 575,000 | |
| 2021 | 8,947 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | 160,000 | 575,000 | 1,480,450 |
თუ ყველაფერი გეგმის მიხედვით წავა, ქართული ქსელის მიერ წარმოებული ფიტკოინების რაოდენობა 2017 წელს წარმოებული 100-დან 2021 წლისთვის 9,000 მიაღწევს.
ფიტკოინის სტარტაპის წყალობით, საქართველო გლობალური ტექნოლოგიური ინოვაციების ცენტრში მოექცა. საზაფხულო სარბენი ბანაკები წელს უკვე იგეგმება კახეთსა და „ფიტკოინის სამშობლოს“ სხვა ძირითად ტურისტულ ადგილებში. ეს თავს მოუყრის ათასობით დეველოპერს და ფიტნესისა თუ ჯანსაღი ცხოვრების მოყვარულს მთელი მსოფლიოდან. მდგრადი განვითარების გზავნილის უფრო ფართო მასებში პოპულარიზებისთვის ივანიშვილის თანაინვესტირების ფონდმა, ამერიკული კინოინდუსტრიის ბაზრის უმსხვილეს მოთამაშესთან, AMC Entertainment Inc-თან თანამშრომლობით შეიმუშავა ფიტკოინის ვირტუალური სარბენი ტურები.

Once dubbed Georgia's Abu Ghraib, Gldani Prison #8 has gone through a substantial makeover since its darkest hours in September 2012. The entire staff was replaced or retrained during 2013, swiftly and effectively ending human rights violations. The following year, the prison won a prestigious award as Georgia’s best correctional facility. In 2015, about 180ha in the prison’s backyard became home to Bitfury, an international bitcoin industry pioneer. The company invested close to $100mln in its Gldani data center, placing the prison at the epicenter of the global bitcoin market. And since the beginning of 2017, the prison’s 4,000 inmates have been participating in a pilot project to mint FitCoins, a new type of cryptocurrency that does not compete for global energy resources. Divided into groups of twenty, Gldani inmates take turns at specially equipped FitCoin bikes, earning coins, building muscles, and strengthening their cardiovascular systems.
Welcome to the fitcoin revolution!
FitCoin was born out of an urgent necessity to find an alternative to the energy-guzzling bitcoin mining technology. With both of its centers up and running in 2016, Bitfury has become one of the largest electricity consumers in Georgia. At about 25-30 million kW/h per month, Bitfury alone consumed 5 times more energy than Tbilisi Metro, and twice more than Georgian Railways. The bitcoin rush that Georgia experienced in 2016 and 2017 added to the country’s total energy consumption a staggering 4-5% per year, outstripping supply and putting upward pressure on electricity prices.
To remain competitive, Bitfury successfully invested in R&D to reduce the cost of mining. Its 16nm ASIC chip and the full-immersion cooling technology have become the industry standards in recent years. The next step was to establish a new data center in Iceland, taking advantage of local weather conditions and renewable energy resources.
In the end, however, neither Iceland’s climate nor improved technologies could address the fundamental problem: the “proof-of-work” algorithm at the heart of current cryptocurrency mining methods is inherently unsustainable. Already today, as reported by Digieconomist, the global bitcoin network’s total energy consumption ranks it 45th in the world, ahead of such countries as Greece and Israel. And with more and more people running power-hungry machines, the total energy consumption of bitcoin miners around the world will grow to truly fabulous proportions.
Valery Vavilov, BitFury’s visionary CEO, was among the first to see what’s coming. “I am a strong believer in Blockchain technology. If mainstreamed and actively supported by regulators, it has the potential to secure assets and greatly reduce transaction costs. Yet, I also understand that the network cannot be sustained. Many of our competitors are working on energy-efficient algorithms, like proof-of-stake, yet none of these have fully proven themselves. We decided to take an altogether different approach…”.
Vavilov’s eureka moment came in fall 2015 when he traveled to England in order to attend the eighth Rugby World Cup. In their last match, the Georgian Lelos defeated Namibia 17–16, securing their qualification for the next Rugby World Cup. “About 10 minutes into the second half”, tells Vavilov, “the Georgian captain Mamuka Gorgodze cut through Namibia’s defenses and scored an unbelievable try. At the sight of Gorgodze’s imposing physique, a light bulb went on over my head: mining should not be left to the computers!"
Having worked through different scenarios, Vavilov concluded that, by spinning a specially designed fitness bike, humans would be able to directly activate a physical device generating random numbers. To avoid cheating, each spinner will be biometrically identified by the network. Once one of the spinners produces the right value (“key”) for a new block, her device will inform the rest of the network via the Internet. Other spinners will verify and accept this block, and then discard whatever block they had been working on themselves. The lucky spinner will get rewarded with a fixed amount of coins. The cycle will then start again.
The logic of spinning did not have to be any different from that of traditional mining. The FitCoin protocol would adjust the effectiveness of spinning to ensure that all spinners in the network only produce one valid block every 10 minutes on average. Just like in a lottery in which players are allowed to buy multiple tickets, spinners will be riding at the top of their ability because the number of keys generated by their spinning bikes per second will be proportionate to their effort (the spinning speed and difficulty level).
Having re-programmed the Bitcoin proof-of-work protocol for FitCoin’s needs, Vavilov approached LifeFitness, a leading equipment manufacturer, and GITA, the Georgian government’s innovation hub, with a proposal to produce a prototype spinning bike. A few working models were 3-D printed and successfully tested in June and July 2016 in cooperation with Snap and Aspria fitness centers in Tbilisi. Experimental production started in October on the premises of Georgia’s state arms manufacturer Delta, best known for exporting medical evacuation bicycles to Saudi Arabia.
In January 2017, the first 60 FitCoin spinning bikes were installed at Gldani’s Prison #8, providing 4,000 inmates with an opportunity to work on their fitness and earn FitCoins. An average prisoner used the opportunity to spin about two hours per day, 260 days/year, investing about 500 calories/hour. By the end of 2017, the entire Gldani prison population invested close to 1bln calories, generating a little bit less than 100 FitCoins (10mln calories per FitCoin), reducing obesity and cutting the incidence of cardio-vascular diseases by a healthy 57%.
Given these impressive results, GCF and BitFury are rapidly expanding the FitBit network. This year, GCF agreed to finance the manufacturing of additional 1,000 spinning bikes so as to increase the number of spinners to more than 20,000, including the entire Georgian prisoner population, 10,000 fitness enthusiasts regularly visiting Georgia’s fitness clubs, and up to 3,000 professional rugby players and athletes. College and university students will be allowed to join the FitCoin network in 2019, to be followed by school pupils in 2020, and up to 1.5mln Georgian households in 2021 (see Table 1).
Table 1: Planned expansion of the Georgian FitCoin network
Year | FitCoins produced | Number of persons to get involved in FitCoin mining, 2018-2022 | |||||
Prisons | Fitness centers | Professional sports clubs | Colleges and universities | Schools | Households | ||
2017 | 97 | 4,000 | |||||
2018 | 418 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | |||
2019 | 2,352 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | 160,000 | ||
2020 | 5,827 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | 160,000 | 575,000 | |
2021 | 8,947 | 9,300 | 10,000 | 3,000 | 160,000 | 575,000 | 1,480,450 |
If all goes according to plan, the number of FitCoins generated by the Georgian network is expected to grow from about 100 in 2017 to almost 9,000 in 2021, exceeding Georgia’s bitcoin output in 2017.
The FitCoin startup places Georgia at the heart of global tech innovation. Summer spinning camps are planned already this year in Kakheti and other major touristic locations of the “FitCoin Nation”. These will bring together thousands of developers, as well as fitness and health enthusiasts from all over the world. To promote the message of sustainable development to much larger audiences, FitCoin virtual biking tours are designed by Ivanishvili’s Co-Investment Fund in cooperation with AMC Entertainment Inc., the largest actor in the American movie theater market.