განათლებაში, პოლიტიკაში მონაწილეობასა და პროფესიულ განვითარებაში მომხდარი არსებითი ცვლილებების მიუხედავად, ქალები მაინც ნაკლებად არიან წარმოდგენილი წამყვან პოლიტიკურ პოზიციებზე. ამ მხრივ არც საქართველოა გამონაკლისი. 2017 წელს გლობალური გენდერული სხვაობის ინდექსის (GGI)1 მიხედვით, ქვეყანამ 94-ე ადგილი დაიკავა (144 ქვეყანას შორის), რაც იმას ნიშნავს, რომ ქვეყანა ვერ ახერხებს გენდერული უთანასწორობის პრობლემის აღმოფხვრას. GGI არის გენდერული თანასწორობის ყოვლისმომცველი და თანმიმდევრული საზომი, რომელიც აფასებს ქვეყნის პროგრესს დროთა განმავლობაში. ეკონომიკური ჩართულობა და შესაძლებლობები, საგანმანათლებლო მიღწევები, ჯანმრთელობა და გადარჩენა, პოლიტიკური ემანსიპაცია არის ის 4 ძირითადი განსაზღვრელი ფაქტორი, რომლითაც GGI ზომავს გენდერულ თანასწორობას. სულაც არ არის მოულოდნელი, რომ ამ ოთხი კატეგორიიდან საქართველოში ყველაზე დიდ პრობლემას ქალთა პოლიტიკური ემანსიპაცია წარმოადგენს. ამ კატეგორიაში საქართველო 0.093 ქულით2 144-ე ადგილზეა. თუმცა საქართველო აქ მარტო არ არის, სხვაობა კაცებსა და ქალებს შორის ეკონომიკური ჩართულობისა და პოლიტიკური გაძლიერების მხრივ გლობალურადაც დიდია (ეკონომიკური ჩართულობის მხოლოდ 58% აღმოიფხვრა). სწორედ აქ ჩნდება კითხვა: რა უნდა გავაკეთოთ, ლოკალურად თუ გლობალურად, პრობლემის გადასაჭრელად და პოლიტიკურ ინსტიტუტებში გენდერული ბალანსის მისაღწევად?
ქალთა პოლიტიკაში მონაწილეობის სამუშაო ჯგუფს (Task Force) სჯერა, რომ გამოსავალი არის საქართველოში გენდერული კვოტირების სისტემის შემოღება. გენდერული კვოტირების სისტემა არაერთ ქვეყანაში მოქმედებს და პრობლემის გადაჭრის ერთ-ერთ ყველაზე პოპულარულ მეთოდად ითვლება. მართლაც, დღეს ქვეყნების ნახევარი იყენებს ამა თუ იმ ტიპის კვოტირების სისტემას საპარლამენტო არჩევნების შემთხვევაში.
გენდერული კვოტირება გულისხმობს, რომ გარკვეული რაოდენობის პოლიტიკურ პოზიციებს ქალები უნდა იკავებდნენ. საჯარო სფეროს გენდერული სტრუქტურის შეცვლა და ქალთა ემანსიპაცია, უფრო აქტიურად ჩაერთონ პოლიტიკურ ცხოვრებაში, არის აღნიშნული სისტემის შემოღების მთავარი მოტივაცია.
მკვლევართა უმეტესობა სცნობს სამი ტიპის კვოტირებას: გარანტირებული ადგილები, პარტიული კვოტა და საკანონმდებლო კვოტა. გარანტირებული ადგილების კვოტირების სისტემა იძლევა გარანტიას, რომ ქალები წარმოდგენილი არიან პარლამენტში. ესაა არჩეულ პოზიციებზე ქალთა რაოდენობის რეგულირების უფრო პირდაპირი გზა. ეს სისტემა ადგენს პოზიციებს, რომლებისთვისაც მხოლოდ ქალებს შეუძლიათ ბრძოლა. უნდა აღინიშნოს, რომ ამ სამი ტიპის კვოტირების სისტემიდან გარანტირებული ადგილების ტიპი ყველაზე ნაკლებად პოპულარულია (იხ. გრაფიკი 1).
პარტიული კვოტები არის ცალკეული პარტიების მიერ ნებაყოფლობით შემოღებული საზომი. პოლიტიკური პარტიები თავად განსაზღვრავენ არჩევნებში მონაწილე ქალი კანდიდატების პროცენტულ რაოდენობას. ნებაყოფლობით პარტიულ კვოტებს კანონი არ არეგულირებს, ამიტომ ის არ არის სავალდებულო და სანქციების სისტემაც არ არსებობს. ერთადერთი, რითიც მთავრობას შეუძლია ჩაერიოს პარტიული კვოტირების სისტემაში, არის პარტიების წახალისება, გაზარდონ ქალების რაოდენობა საარჩევნო სიებში (ყველაზე ფართოდ გავრცელებული მეთოდი არის ფინანსური წახალისების სისტემა). ამ შემთხვევასთან გვაქვს საქმე საქართველოშიც, სადაც 2011 წლიდან პარტიები, რომლებიც ყოველ 10 კანდიდატზე 2 ქალ კანდიდატს წარადგენენ, 10%-ით მეტ დაფინანსებას იღებენ მთავრობისგან. 2014 წელს დაფინანსება კიდევ უფრო გაიზარდა.
საკანონმდებლო კვოტირების სისტემა ძირითადად გვხვდება განვითარებად ქვეყნებში, განსაკუთრებით ლათინური ამერიკისა და პოსტ-კონფლიქტურ ქვეყნებში (ძირითადად, აფრიკაში, შუა აღმოსავლეთსა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში). ეს არის კვოტირების პოლიტიკის უახლესი ტიპი, როემლიც პირველად 1990-იან წლებში გამოჩნდა. საკანონმდებლო კვოტირება სავალდებულოა და ეხება ყველა პარტიას. კვოტირების ეს სისტემა ეხება საარჩევნო პროცესს: პარტიები ვალდებულნი არიან, კანდიდატთა სიაში შეიყვანონ გარკვეული რაოდენობით ქალი კანდიდატები, რომელთა პროცენტული რაოდენობაც, როგორც წესი, 25-50% შორის მერყეობს. მეტიც, პარტიას ამა თუ იმ კანდიდატის ჩანაცვლება მხოლოდ იმავე სქესის კანდიდატით შეუძლია. თუ ასეთი კანდიდატი ვერ მოიძებნა, მანდატი უქმდება.
გრაფიკი 1. ქვეყნების რაოდენობა გენდერული კვოტირების ტიპების მიხედვით
დავუბრუნდეთ საქართველოს, სადაც ქალთა პოლიტიკაში მონაწილეობის სამუშაო ჯგუფმა 2017 წელს წარადგინა გენდერული კვოტირების სისტემა, რომელიც მიზნად ისახავს ქართველი ქალების გააქტიურებასა და გაძლიერებას. წარდგენილი კანონპროექტის თანახმად, 50%-იანი კვოტა უნდა დაწესდეს მომდევნო არჩევნებიდან, რაც იმას ნიშნავს, რომ საარჩევნო სიის ყოველი მეორე კანდიდატი უნდა იყოს განსხვავებული სქესის. საკანონმდებლო ინიციატივა წარედგინა პარლამენტს, მაგრამ 2018 წლის მარტში ჩავარდა. თუმცა კანონპროექტის მხარდამჭერებმა პარლამენტსა და სამოქალაქო საზოგადოებაში განაცხადეს, რომ მალე წარმოადგენენ კანონის ახალ ვერსიას, რომლის დეტალები ჯერჯერობით უცნობია.
ალბათ, არაერთი წარმატების ამბავი მოგისმენიათ, როგორ შეცვალა გენდერულმა კვოტირებამ გენდერული ემანსიპაციის ფორმები და შეამცირა გენდერული სხვაობები. GGI-ის თუ დავუჯერებთ, ისლანდიამ კვოტირების სისტემით მოახერხა გენდერული სხვაობის 70%-ის გადაჭრა, მას მოყვებიან ნიკარაგუა, რუანდა, ნორვეგია და ფინეთი. ეს ამბები დამაინტრიგებელია, თუმცა პოლიტიკური ემანსიპაცია, ინსტიტუციური განვითარება და პოლიტიკური ნება არის ის ფაქტორები, რომლებიც ქვეყნიდან ქვეყნამდე განსხვავდება და შეიძლება კვოტირების ესა თუ ის სისტემა არაეფექტური გახადოს.
მსოფლიო განვითარების 2012 წლის ანგარიშის „გენდერული თანასწორობა და განვითარება“ თანახმად, თეორიულად, გენდერულ კვოტებს აქვს პოტენციალი, გამოასწოროს არსებული სისტემის საბაზრო ჩავარდნები. ამ ინსტრუმენტმა შეიძლება გააუმჯობესოს ქალთა დამოკიდებულება და დაეხმაროს მათ, გადალახონ თავსმოხვეული სტერეოტიპები და შეამციროს ქალთა შესაძლებლობების შესახებ ინფორმაციის ნაკლებობით გამოწვეული სტატისტიკური დისკრიმინაცია და ამით შეცვალოს ქალთა მიმართ დამოკიდებულება და სოციალური ნორმები გრძელვადიან პერიოდში. მეორეს მხრივ, ასეთმა ზომებმა შეიძლება შეამციროს ეფექტიანობაც, თუ ამ ინსტრუმენტის წყალობით, ნაკლებად უნარიანი და კვალიფიციური ქალები დაიკავებენ თანამდებობებს. კვოტებმა შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს ქალების მოტივაციაზე, ინვესტიცია ჩადონ საკუთარ განათლებასა და თვითგანვითარებაში. კვოტებმა შეიძლება დააზიანოს ქალის, როგორც კვალიფიციური კანდიდატის იმიჯი, რადგან შეიძლება ხელი შეუწყოს ისეთი სტერეოტიპის გაჩენას, თითქოს ქალი კანდიდატები მხოლოდ ხელოვნური პოლიტიკური საშუალებებით აღწევენ წარმატებას. ეს სტერეოტიპი შეიძლება რეალობადაც იქცეს, თუ კვალიფიციურ ქალებს გაუქრობს პოლიტიკურ ბრძოლაში მონაწილეობის მოტივაციას.
მონაცემებმა აჩვენა, რომ კვოტებმა ბევრ ქვეყანაში მნიშვნელოვნად გაზართა ქალთა წარმომადგენლობა, განსაკუთრებით დახურული სიის პროპორციული წარმომადგენლობის სისტემაში. თუმცა ემპირიული მტკიცებულებები, რომლებიც ასეთი პოლიტიკის შედეგებს აანალიზებს, საკმაოდ მცირეა. შესაძლო კორელაცია პოლიტიკის შედეგებსა და კვოტებით გამოწვეულ ზრდას შორის არ შეიძლება ასახავდეს კვოტების მიზეზობრივ გავლენას და შეიძლება უარყოფით კავშირთანაც კი გვქონდეს საქმე. სხვაგვარად რომ დავსვათ კითხვა: ქალთა წარმომადგენლობამ შეცვალა შედეგები ქალებისთვის თუ ქალი პოლიტიკოსებისთვის გაუმჯობესებულმა გარემომ გააძლიერა გენდერული წარმომადგენლობა პარლამენტში? მეტიც, სხვა ფაქტორებს (მაგალითად, ქვეყანაში ქალთა ზოგადი ემანსიპაციის წახალისებას) შეუძლია განსაზღვროს როგორც პოლიტიკის შედეგები, ისე კვოტებით გამოწვეული ზრდა, თუმცა ეს არ შეიძლება გავიგოთ როგორც მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი.
მონაცემები რამდენიმე ქვეყნიდან, რამაც მკვლევრებს უფრო მყარი საყრდენი მისცა გენდერული კვოტების მიზეზ-შედეგობრივი გავლენის ანალიზისთვის, საუკეთესო შემთხვევაში, განსხვავებულია. ინდოეთში ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე გენდერული კვოტების შემთხვევითობის პრინციპით განაწილებამ აჩვენა, რომ ადგილობრივი ბიუროკრატების კორუფციული პრაქტიკა შემცირდა, თუმცა მოლოდინი, რომ ქალი ლიდერები უფრო მეტად დაუჭერდნენ მხარს ქალების მხარდამჭერ პოლიტიკას, არ გამართლდა და იმავე კვლევებმა ვერ დაადასტურა გენდერის გავლენა პოლიტიკის შედეგებზე. თუმცა განსხვავებული შედეგი მივიღეთ ნორვეგიაში, სადაც კორპორაციული საბჭოს დონეზე გენდერული კვოტების შემოღებამ უარყოფითად იმოქმედა კომპანიების მოკლევადიან მოგებაზე.
საქართველოში ქალთა ემანსიპაციის საჭიროებას ეჭვქვეშ არავინ აყენებს, თუმცა მხედველობაში უნდა მივიღოთ სხვა პრობლემებიც, თუ გადაწყდება, რომ ქალების პოლიტიკური წარმომადგენლობის გასაზრდელად კვოტირების სისტემა დაინერგება. ამომრჩეველთა უფლების შეზღუდვა, აირჩიოს მისი აზრით საუკეთესო კანდიდატი, თავისთავად საფრთხის ქვეშ აყენებს დემოკრატიულ პრინციპებს. ამიტომ უნდა დავიცვათ ბალანსი დარღვევებსა და მოსალოდნელ სარგებელს შორის. თუმცა, როგორც ზემოთ უკვე ვახსენეთ, ასეთი ჩარევების ხარისხი/დამსახურება ჯერ კიდევ გაურკვეველია სამეცნიერო ლიტერატურაში.
დიდი ალბათობით, მკაცრად რეგულირებული 50%-იანი საკანონმდებლო კვოტირების სისტემის შემოღება გაზრდის ქალთა წარმომადგენლობას მთავრობაში. თუმცა შედეგების ხელოვნური გამოსწორებით ნაკლებად შევძლებთ ძირეული მიზეზების მოგვარებას. სანამ უკეთ არ გავიგებთ, რეალურად რა აფერხებს ქართველ ქალებს პოლიტიკურ რბოლაში მონაწილეობისა და წარმატების მიღწევისგან, რისკები და ხარჯები კვლავ შეუსაბამო იქნება. ამ შემთხვევაში შეიძლება მართებული იყოს ინდური „ექსპერიმენტის“ გადმოღება და კვოტების ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე შემოღება. ამ „ბუნებრივმა ექსპერიმენტმა,“ როგორც მკვლევარები უწოდებენ მას, შეიძლება მოიტანოს მეტი სიცხადე და გაათავისუფლოს პოლიტიკური განხილვები იდეოლოგიური მიკერძოებისგან.
1 გლობალური გენდერული სხვაობის ინდექსს ითვლის მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი.
2 გლობალური გენდერული სხვაობის ინდექსის ქულები მერყეობს 0-დან (უთანასწორობა) 1-მდე (თანასწორობა) შკალაზე.

Despite substantial improvements in education, professional development, and political participation, women remain underrepresented in leadership positions in politics, and Georgia is no exception. In 2017, the country ranked in 94th place (out of 144), according to the Global Gender Gap Index (GGI),1 which indicates that Georgia is not performing well in closing the gender gap. The GGI serves as a comprehensive and consistent measure for gender equality, which can track a country’s progress over time. Economic participation and opportunity, educational attainment, health and survival, and political empowerment are the four main determinants by which the GGI measures gender parity. It does not come as a surprise that out of these four categories, the most problematic for our country is the political one. For political empowerment, Georgia is ranked as 114th, with a score of just 0.093.2 However, Georgia is not alone here – the worldwide gap between women and men on economic participation and political empowerment is wide (only 58% of the economic participation gap has been closed). And here comes a question - what measures should be taken to solve this problem and reach gender balance in political institutions in our country and worldwide?
The Working Group on Women's Political Participation (Task Force) believes that introducing a legislative gender quota system in Georgia is the answer. In many countries, policy-makers have introduced gender quotas in politics, and this is perceived as one of the most popular remedies for overcoming the problem – in fact, half of the countries of the world today use some type of electoral quota for their parliaments.
A gender quota refers to requirements for the number of women in political positions. Changing the gendered nature of the public sphere, and inspiring women to get more politically involved, underlines the core motives for introducing this policy.
Most scholars recognize three basic types of quotas: reserved seats, party quotas, and legislative quotas. A reserved seat quota system guarantees women representation in the parliament. It is used as a more direct way of regulating the number of women in elected positions. This system reserves positions for which only female candidates can compete. Notably, out of the three types of quota systems, reserved seats are the least popular (see Figure 1).
At their most basic, party quotas are measures adopted by individual parties on a voluntary basis. Political parties set targets to include a certain percentage of women as election candidates. Given that voluntary party quotas are not mandated by law, they are not legally binding, and so there is no sanction system. The only way governments can intervene in party quota cases is to incentivize the parties to increase the number of women in their electoral lists in different ways (financial incentive systems are the most widespread). This is the case in Georgia also – since 2011, parties that include two women for every 10 candidates receive 10% more core funding from the government. In 2014, incentive funding was increased further.
Legislative quotas tend to be found mostly in developing countries, especially Latin America, and post-conflict societies, primarily in Africa, the Middle East, and Southeastern Europe. This is the newest type of quota policy, first appearing only in the 1990s. Legislative quotas are mandatory provisions that apply to all parties. This quota system refers to the electoral process - parties are obliged to include a certain number of women in their candidate lists, mostly in the 25% to 50% range. Moreover, parties can only replace a candidate with a candidate of the same gender; however, if no such candidate exists, the mandate is canceled.
Figure 1: Number of Countries by Gender Quota Types
Moving on to Georgia, with the goal of making Georgian women more active and empowered, the Task Force initiated the introduction of a gender quota system in 2017. This draft law proposed a 50% quota for the next parliamentary election: that is, every other person on the list should have been of different sex. The legislative initiative was presented to the Parliament but was rejected in March 2018. However, supporters in Parliament and civil society promised to initiate a new version of the law, the details of which remain unknown.
You may hear success stories about how gender quotas changed political empowerment patterns and reduced gender gaps. According to GGI, Iceland has closed more than 70% of its gender gap, followed by Nicaragua, Rwanda, Norway, and Finland. These stories are intriguing, however, political environments, institutional development, and political will are still country-specific factors that can stop each type of gender quota system from being “a silver bullet.”
As summarized by the World Development Report 2012, “Gender Equality and Development,” gender quotas, in theory, have the potential to correct market failures in the existing system. This instrument could potentially improve the aspirations of women and help them overcome self-imposed stereotypes, and may also reduce statistical discrimination due to lack of information on female abilities, thereby changing attitudes and social norms towards women in the long term. On the other hand, such measures could also reduce efficiency, if less able and qualified women are to be selected and promoted through the application of this tool. Quotas could also have an adverse impact on incentives for females to invest in their education and self-development. Last, but not least, quotas can further undermine the image of women as qualified candidates, since they help generate beliefs that female candidates succeed only because of the artificial policy measures put in place. This belief could actually become self-fulfilling if it disincentivizes qualified women from entering a political race.
While it has been demonstrated that in many countries quotas have led to a significant increase in female representation, especially so in closed-list proportional representation systems, empirical evidence analyzing the impact of such policies remains limited. Possible correlations between policy outcomes and quota-induced increases may not reflect the causal impact of quotas and reverse causation may also be the case. In other words, is it a female representation that changed outcomes for women, or is it an improved environment for female politicians strengthening gender representation in parliaments? Moreover, other factors, such as boosting overall female empowerment in a country, can determine both policy outcomes and quota-induced increases, but this cannot be interpreted as a causal relationship.
Evidence from a couple of countries that have provided researchers with a more robust venue for causal impact analysis of gender quotas is mixed at best. Randomized allocation of gender quotas at the local government level in India has been shown to reduce the corrupt practices of local bureaucrats; however, against expectations from female leaders for more pro-female policies, the same studies cannot confirm the impact of gender on the policy outcomes. Albeit in a different context, the introduction of gender quotas at the corporate board level in Norway has adversely influenced the short-run profits of the companies affected by the policy.
While nobody questions the necessity of empowering women in Georgia, broader tensions also need to be considered if quotas are to be used to increase women’s political representation. Limiting voters’ rights to vote for the candidate he/she thinks is best inherently undermines democratic principles. So this distortion has to be balanced against expected benefits; however, as mentioned above, debates about the merits of such interventions remain unresolved in the academic literature.
The introduction of a strictly enforced 50% legislated quota will most likely increase women’s representation in the government. However, by artificially correcting outcomes, it is highly unlikely that we will be treating underlying causes. Unless we have a better understanding as to what really deters Georgian women from entering and succeeding in a political race, the risks and costs remain unwarranted. An option one could take is to replicate the Indian “experiment” and introduce quotas on a rolling basis at the local government level. This “natural experiment,” as researchers like to call it, could help bring about more certainty and free policy debate from ideological bias.