2017 წლის 17 მაისს მთავრობამ თამბაქოს კონტროლის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებები ოთხმოცდახუთი ხმით ერთის წინააღმდეგ დაამტკიცა. ახალმა რეგულაციამ, რომელიც საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში სიგარეტის მოწევას კრძალავს, საზოგადოებაში დიდი მითქმა-მოთქმა გამოიწვია. ეს კანონპროექტი პარლამენტს დასამტკიცებლად უმრავლესობის წევრმა, ქალბატონმა გუგული მაღრაძემ წარუდგინა, რომელმაც სულ ახლახანს ისაუბრა საქართველოში ჭარბწონიანობის პრობლემაზე, რომელიც ნაწილობრივ შაქრის ჭარბი მოხმარებით არის გამოწვეული. ქართველმა საზოგადოებამ ეს განცხადება ჩათვალა როგორც მანიშნებელი იმისა, რომ მომავალში შაქარზეც დაწესდება გადასახადი. მიუხედავად იმისა, რომ არაფორმალურ ინტერვიუში ქალბატონმა გუგულიმ განაცხადა, რომ ამ ეტაპზე მთავრობა შაქარზე გადასახადის დაწესებას არ გეგმავს, ბევრი ადამიანი მაინც სკეპტიკურად უყურებს ამ საკითხს.
მაშ, საჭიროა თუ არა საქართველოში შაქარზე გადასახადის დაწესება?
ჭარბწონიანობა „არის სამედიცინო მდგომარეობა, როდესაც ორგანიზმში გროვდება დიდი რაოდენობით ცხიმი, რაც საფრთხეს უქმნის ადამიანის ჯანმრთელობას“ (ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია). სხეულის მასის ინდექსი (Body Mass Index – BMI) არის სხეულის წონის ყველაზე გავრცელებული საზომი, რომლის მიხედვითაც, ადამიანი ჭარბწონიანია, თუ მისი BMI უდრის ან აღემატება 30-ს.
| BMI |
მნიშვნელობა |
| 18.5-ზე ნაკლები | მეტისმეტად გამხდარი |
| 18.5 - 24.9 | ნორმალური წონა |
| 25 - 29.9 | ჭარბი წონა |
| 30 - 34.9 | სიმსუქნე I |
| 35 - 39.9 | სიმსუქნე II |
| 40 და მეტი | სიმსუქნე III |
შენიშვნა: თქვენ შეგიძლიათ გამოთვალოთ თქვენი BMI აქ: BMICalculator
შაქრის ჭარბ მოხმარებაზე მღელვარება მთელ მსოფლიოში იზრდება, რადგან იგი მჭიდრო კავშირშია არასწორ კვებასა და ჭარბწონიანობასთან. ჭარბი წონა პრობლემაა როგორც განვითარებული, ისე განვითარებადი ქვეყნებისთვის. ევროკავშირის მოსახლეობის ნახევარზე მეტს აქვს წონის პრობლემები. ამერიკის გულის ასოციაციის რეკომენდაციით, დღის განმავლობაში რეკომენდირებულია 6 ჩაის კოვზი შაქარი ქალებისთვის და 9 ჩაის კოვზი კაცებისთვის. თუმცა რიგითი ამერიკელი ყოველდღიურად 19.5 ჩაის კოვზ შაქარს მოიხმარს, რაც ნორმას ორჯერ აღემატება.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, ჭარბწონიანობის მთავარი რისკ-ფაქტორები არის ცუდი კვება და ფიზიკური უმოქმედობა, რაც, ამავდროულად, ყველაზე ხშირად ხდება არაგადამდები დაავადებების მიზეზი, რაზეც 2012 წელს მსოფლიოში დაფიქსირებული 56 მილიონი სიკვდილის შემთხვევების 68% მოდის. ზოგადად, ჭარბი წონის მაჩვენებელი გაცილებით მაღალია დაბალ სოციო-ეკონომიკურ ჯგუფებში, მეტწილად ქალებსა და ეთნიკურ უმცირესობებში (ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია, WHO, 2014).
რაც შეეხება საქართველოს, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მონაცემებით, 2014 წელს საქართველოში ქალების 56%-ს და მამაკაცების 54%-ს ჭარბი წონა (BMI – 25 და მეტი) აწუხებდა, რაც 2010 წლის შედეგებს მცირედით აღემატება ორივე სქესის შემთხვევაში. აღსანისნავია, რომ 2010-2014 წლებში სიმსუქნის (BMI – 30 და მეტი) მაჩვენებელი გაიზარდა და 2014 წელს უფრო მეტ ქალს (24%) აწუხებდა სიმსუქნე, ვიდრე მამაკაცს (18%).
შაქარზე გადასახადის დაწესება ზრდის შაქრის შემცველი პროდუქტების ფასებს, რაც განაპირობებს მათზე მოთხოვნის შემცირებას. ბევრმა ქვეყანამ (რომელთაგან ერთი ნაწილი მხოლოდ შაქრის შემცველ სასმელებს ბეგრავს, მეორე ნაწილი კი გადასახადს აწესებს ყველა სახის შაქრის შემცველ პროდუქტებზე) შემოიღო ეს რეგულაცია და ზოგმა უკვე დაინახა შედეგები. მაგალითად, მექსიკამ 2014 წელს დააწესა 10%-ანი გადასახადი შაქრის შემცველ სასმელებზე, რამაც ამ სასმელების მოხმარება პირველივე წელს 12%-ით შეამცირა. უნგრეთში შაქარზე გადასახადის დაწესებამ სწრაფი კვების პროდუქტებში შაქრის რაოდენობა 40%-ით შეამცირა.
შაქრის ჭარბი მოხმარება იწვევს ან, რიგ შემთხვევებში, ამწვავებს ჭარბი წონის პრობლემებს, დიაბეტს, კბილების გაფუჭებას, ღვიძლისა და თირკმლის დაზიანებას, გულის დაავადებებსა და სიმსივნესაც კი, ამიტომ შაქარზე გადასახადი დადებითად აისახება მომხმარებელთა ჯანმრთელობაზე. მოსახლეობის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუმჯობესება კი იწვევს იმას, რომ მთავრობა ნაკლებს ხარჯავს საზოგადოებრივ ჯანმრთელობაზე, პროდუქტიულობა იზრდება და ცხოვრების ხარისხიც უმჯობესდება, რაც დამატებითი არგუმენტია შაქარზე გადასახადის დაწესების სასარგებლოდ. შაქარზე გადასახადის დაწესება ნიშნავს, რომ გაიზრდება გადასახადებიდან მიღებული შემოსავალი, სახელმწიფოს კი შეუძლია ამ გზით მიღებული თანხები საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ინიციატივების დასაფინანსებლად გამოიყენოს.
შაქრის შემცველი პროდუქტების მოხმარების შემცირება უდაოდ სასარგებლოა, თუმცა არც ის უნდა დაგვავიწყდეს, რომ მოკლევადიან პერიოდში ამ პროდუქტების წარმოებაში, იმპორტსა და დისტრიბუციაში ჩართულ ბიზნესებს შეიძლება შეუმცირდეთ გაყიდვები და მოგება. ამან შეიძლება გამოიწვიოს სამუშაო ადგილების დაკარგვაც. შაქარზე გადასახადის დაწესების საწინააღმდეგო კიდევ ერთი არგუმენტი ის არის, რომ შაქარი არ არის კალორიების ერთადერთი წყარო და მასზე გადასახადის დაწესება შეიძლება უსამართლობა იყოს. შაქრის გადასახადის მოწინააღმდეგეთა ერთი ნაწილი იმასაც ამტკიცებს, რომ ეს უარყოფითად იმოქმედებს საზოგადოების დაბალი შემოსავლის მქონე ჯგუფებზე, რომლებიც იმაზე მეტ შაქარს მოიხმარენ, ვიდრე მაღალი შემოსავლების მქონე ჯგუფები. გარდა ამისა, შაქრის შემცველი პროდუქტების ფასების ზრდა გამოიწვევს ჩამნაცვლებელ პროდუქტებზე მოთხოვნის გაზრდას, რაც ამ პროდუქტების ფასებსაც გაზრდის.
შაქარზე გადასახადის დაწესების მოწინააღმდეგეთა არგუმენტები ლოგიკურია, თუმცა ისიც უნდა აღვნიშნოთ, რომ ბიზნესებს შეუძლიათ გადასახადის გადახდას თავი აარიდონ, თუ მათ მიერ წარმოებულ პროდუქტებში შაქრის რაოდენობას შეამცირებენ, რითიც ამ პროდუქტებს უფრო ჯანსაღსაც გახდიან. ქართველ მომხმარებლებს, რომლებიც არჯანსაღი კვებით გამოირჩევიან, შეგუებისთვის გარკვეული დრო დასჭირდებათ. თუმცა საბოლოოდ ეს მაინც მოხდება, როცა მათი ცნობადობა შაქრის საზიანო გავლენაზე გაიზრდება.
ზემოთ მოყვანილი ყველა არგუმენტის გათვალისწინებით, შაქრის გადასახადი შაქრის მოხმარების შემცირების ერთ-ერთი საუკეთესო, თუმცა არა ერთადერთი გზაა. არსებობს სხვა ქმედებებიც, რომელთა გატარებითაც მთავრობას შეუძლია შეცვალოს მომხმარებელთა ქცევა.
მომხმარებლებმა კარგად უნდა იცოდნენ, ჯანმრთელობის რა რისკებთან არის დაკავშირებული შაქრის შემცველი სასმელები და საშუალება ჰქონდეთ, მიიღონ ინფორმირებული გადაწყვეტილება. მთავრობა და სამოქალაქო საზოგადოება მნიშვნელოვან როლს თამაშობს შაქრის შემცველი პროდუქტებით გამოწვეული ჯანმრთელობის რისკებზე მომხმარებელთა ცნობიერების ამაღლებაში. ამის გაკეთება შესაძლებელია საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის კამპანიების მოწყობით, რომელთა მიზანიც შაქრის შემცველი პროდუქტების მოხმარების შემცირება და სკოლებსა და სკოლამდელ დაწესებულებებში შაქრის გამოყენების შეზღუდვაა. უნდა აღინიშნოს, რომ ქართულ საჯარო ბაღებში ახლახანს შეიზღუდა შაქრისა და მარილის გამოყენება და კერძო ბაღებიც და სკოლებიც აქტიურად მოწმდება ამ მიმართულებით.
შაქრის მოხმარების შემცირებაში გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება შაქრის შემცველი პროდუქტების სათანადო შეფუთვასა და ამ პროცესის ეფექტურ მონიტორინგს. მომხმარებლებს უნდა ჰქონდეთ არჩევანის თავისუფლება, მოიხმარონ, რაც მოესურვებათ და რისი საშუალებაც აქვთ, თუმცა „გარე შეფუთვაზე დატანილმა გაფრთხილებამ“ საშუალება უნდა მისცეს მათ, გაცნობიერებული გადაწყვეტილება მიიღონ. სათანადო შეფუთვის გარდა, შეიძლება დაწესდეს რეგულაციები იმ მედია საშუალებებზე, რომელთა მაყურებლების 25%-ს ბავშვები შეადგენენ. საქართველოში მსგავსი რეგულაცია არ გვაქვს, თუმცა რიგ ქვეყნებში ის არსებობს.
მომხმარებელთა ქცევის შეცვლა ძალზე რთული და ხანგრძლივი პროცესია, რომლის გავლაც აუცილებელია იმიტომ, რომ „ჯანსაღ სხეულში ჯანსაღი სულია“. იმედია, ქართველი მომხმარებლები გაითვალისწინებენ ამ შეგონებას და უახლოს მომავალში უარს იტყვიან მავნე ჩვევებზე.

On May 17, 2017, the Georgian government adopted amendments to the Tobacco Control Law with 85 votes in favor and only one against. This highly debated new regulation, which bans smoking in public places, was initiated by Parliament member Ms. Guguli Maghradze who just recently discussed the obesity problem in Georgia, which is caused partly by excess sugar consumption. Georgian public which is familiar with statements turning into law considered Ms. Maghradze’s statement as a prelude to enacting a sugar tax in Georgia. During the informal interview, Ms. Maghradze stated that for now, the government is not planning to impose any tax on sugar, however, many people are still skeptical about this issue.
So, is there a need to impose a sugar tax in Georgia?
Obesity “is a medical condition in which excess body fat has accumulated to the extent that it may have an adverse effect on health.” (World Health Organization, WHO) According to the Body Mass Index (BMI), the most common measure of weight, a person is obese if BMI is equal to or higher than 30.
BMI classification
| BMI |
Classification |
| Less than 18.5 | Underweight |
| 18.5 - 24.9 | Normal weight |
| 25 - 29.9 | Overweight |
| 30 - 34.9 | Class I obese |
| 35 - 39.9 | Class I obese |
| 40 upwards | Class III obese |
Note: you can calculate your BMI here: BMICalculator
Concerns about high sugar consumption are increasing significantly all over the world, because of its high correlation with poor dietary quality and obesity. Obesity is an issue both for developed and developing countries; more than half of the EU population has weight problems. According to the American Heart Association, recommended sugar intake per day is 6 teaspoons for women and 9 teaspoons for men. However, the average American consumes 19.5 teaspoons every day, which is more than twice the norm.
According to WHO, poor diet and physical inactivity – the major risk factors for obesity - are at the same time the most common reasons for non-communicable diseases responsible for 68% of the world’s 56 million deaths in 2012. Generally, obesity rates are higher among the lowest socio-economic groups, mostly women and ethnic minorities. (WHO, 2014)
As to Georgia, according to the National Center for Disease Control and Public Health of Georgia, in 2014, 56% of females and 54% of males in Georgia were overweight (BMI of 25 or more), representing a slight increase since 2010 for both sexes. The prevalence of obesity (BMI of 30 or more) also increased between 2010 and 2014. More females (24%) were obese than males (18%) in 2014.
A sugar tax increases the price of sugary products, leading to a reduction in demand. Many countries have already adopted this regulation (some tax sugary drinks only, while others tax all types of sugary products), and some have already seen results. For example, in Mexico, introduction of 10% tax on sugary drinks in 2014 led to a 12 % reduction in the consumption of sugary drinks over the first year, while in Hungary, a sugar tax led to a 40 % decrease in the amount of sugar in junk food.
Since excess sugar consumption causes or in some cases aggravates not only obesity problems, but also diabetes, tooth decay, liver and kidney damage‚ heart disease, and even some cancers, a sugar tax is going to have a positive effect on consumers’ health. Improving the health conditions of the population leads to lower government spending on health, higher productivity, and better quality of life, which are additional arguments for imposing a sugar tax. Imposing a sugar tax will also lead to increased tax revenues for the government, which the state can use to fund public health initiatives, among other things.
While there are obvious benefits from reducing the consumption of sugary products, it should be noted that businesses engaged in the production, import, and distribution of those products might see a reduction in sales and profits in the short run. This might cause job losses, as well. Another argument against a sugar tax is that sugar is not the only source of calories and taxing it might be unfair. Some opponents of sugar taxes also claim that it will negatively affect marginalized, low-income groups, which consume more sugary products than high-income groups. In addition to this, an increase in the price of sugary products will lead to increased demand for substitute products and thus higher prices for substitutes.
While sugar tax opponents’ arguments make sense, it is important to consider that businesses can avoid paying taxes by reducing the amount of sugar in their products and making them healthier. Georgian consumers, who are well known for their unhealthy diets, obviously would need some time to adjust their tastes, but ultimately that should happen once their awareness about sugar’s harmful effects increases.
Given all the points above, while a sugar tax is one very good way to reduce sugar consumption, it is not the only way. There are other policies that can be implemented by the government that will also help change consumers’ habits.
Consumers should be well-informed about the health risks of sugary products and be able to make informed decisions. The government and civil society play an important role in increasing consumers’ awareness about the health impacts of sugary products. This can be done through public health campaigns aiming at reducing the consumption of sugary products, and restrictions on the use of sugar in schools and preschools. Notably, the use of sugar and salt has been recently restricted in Georgia’s public kindergartens, and private schools are closely monitored for this matter as well.
Proper packaging of sugary products and effective monitoring of packaging are vital instruments in the process of reducing sugar consumption. Consumers should obviously have freedom of choice and consume whatever they are willing to and afford to consume, but “front-of-package warning labeling” allows them to make informed decisions. Apart from proper labeling, there are could be regulations imposed on all media where children represent over 25% of the audience. Although Georgia does not have this type of regulation, some countries do.
While behavioral changes are the most challenging and take the longest to make, they pay off the most in the future since, as the Latin phrase states “there is a healthy mind in a healthy body." Hopefully, Georgian consumers will keep that in mind and change their habits in the nearest future.