ზაფხული კარგი დროა ზღვაზე სამოგზაუროდ, თუმცა ამჯერად მინდა, ჩემთან ერთად დროში იმოგზაუროთ. მახსოვს, ჩემს ბავშვობაში როგორ კამათობდნენ ხოლმე ადამიანები, „ხრუშჩოვკა“ ჯობია თუ „ჩეხური“. ოჯახები ყიდულობდნენ ბინებს და ინვესტიციას დებდნენ უძრავ ქონებაში. რთულია ზუსტი მიზეზის დადგენა, რატომ ამჯობინებენ ადამიანები უძრავ ქონებაში ინვესტიციის ჩადებას, მაგრამ ხშირად მესმოდა სტანდარტული არგუმენტები: „რამე რომ მოხდეს, მაინც უძრავი ქონებაა,“ „თავშესაფარი მაინც მექნება,“ „სხვა ალტერნატივა არ არსებობს,“ „ჩემი შვილი მალე ცოლს მოიყვანს“ და ბევრი სხვა. გულწრფელად რომ გითხრათ, არ ვიცი, რატომ გადაწყვიტა 15 წლის წინ ბიძაჩემმა, დანაზოგით ბინა ეყიდა. თუმცა ნამდვილად ვიცი, რომ ამ ხნის განმავლობაში გაქირავებიდან შემოსავალს იღებდა და ბოლოს საკმაოდ მომგებიანადაც გაყიდა.
ჩვენს რეალობას რომ დავუბრუნდეთ, დღესაც მეტ-ნაკლებად იგივე მდგომარეობაა, თუმცა „ხრუშჩოვკისა“ და „ჩეხურის“ ნაცვლად, ადამიანები უკვე სამშენებლო კომპანიებსა და უბნებს შორის აკეთებენ არჩევანს. უძრავ ქონებაში ინვესტირება ჯერ კიდევ რჩება ინვესტირების ერთ-ერთ კარგ საშუალებად და ეს დეტალები მხოლოდ გემოვნების საკითხია.
იმედია, დროში მოგზაურობა საინტერესო იყო, თუმცა რეალური მიზეზი, რატომ დებენ ადამიანები ინვესტიციას უძრავ ქონებაში და არა სხვა სფეროებში, ჯერ კიდევ საჭიროებს შესწავლას. არსებობს რამდენიმე არგუმენტი, თუ რატომ ურჩევნიათ ადამიანებს უძრავ ქონებაში ინვესტირება. ერთი ასეთი არგუმენტის თანახმად, ადამიანებმა უძრავ ქონებაში ინვესტირებაზე უფრო მეტი იციან, ვიდრე ინვესტირების სხვა, უფრო კომპლექსურ ფორმებზე. მთავარი იდეა ის არის, რომ უძრავი ქონება გულისხმობს ფიზიკური საკუთრების შეძენას და ადამიანების უმეტესობა ასე თუ ისე იცნობს უძრავ ქონებას. მეორე და უფრო ცნობილი არგუმენტი ისაა, რომ უძრავი ქონება არის ინფლაციისგან დაზღვევის კარგი საშუალება. უძრავი ქონება პროპორციულად რეაგირებს ქვეყანაში ფასების საერთო დონის ზრდაზე. თუ ინფლაცია იზრდება, უძრავი ქონებისა და ქირის ფასიც იზრდება. ასე მოხდა ბიძაჩემის შემთხვევაშიც. 15 წლის წინ, თბილისში სტანდარტული ბინის ფასი დღევანდელზე 6-7-ჯერ ნაკლები იყო, თუმცა დროთა განმავლობაში საშუალო ფასები დონე და მათ შორის უძრავი ქონების ფასიც გაიზარდა. ამიტომ 15 წლის წინ ბინის ყიდვა დაბალ ფასად და მოგვიანებით შედარებით მაღალ ფასად გაყიდვა მსყიდველობით უნარს შედარებით სტაბილურს ხდის.
ზემოხსენებულ არგუმენტებთან ერთად, ბევრი სხვა ფაქტორიც არსებობს, რომლებიც გავლენას ახდენს ადამიანების საინვესტიციო გადაწყვეტილებებზე. მნიშვნელოვანია, გავითვალისწინოთ, რომ უძრავი ქონება არ არის სტანდარტული საინვესტიციო პროდუქტი; ის შინამეურნეობების მოხმარების მნიშვნელოვან ნაწილსაც შეადგენს. უძრავი ქონება შეიძლება მარტივად გადაიქცეს საინვესტიციო პროდუქტიდან სამომხმარებლო პროდუქტად და პირიქით. როგორც საინვესტიციო პროდუქტი, უკუგება უძრავ ქონებაზე მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ამ პროცესში.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი კვარტალურად აქვეყნებს საქართველოს უძრავი ქონების ბაზრის ანგარიშს. ანგარიში აერთიანებს უძრავი ქონების ბაზრის მნიშვნელოვან ინდიკატორებს და პასუხობს არაერთ საინტერესო კითხვას, როგორიცაა: რამდენი უძრავი ქონების ტრანზაქცია განხორციელდა მოცემულ კვარტალში, რომელი რეგიონები აქტიურობს გაყიდვების ტრანზაქციებში, როგორ იცვლება დროთა განმავლობაში კომერციული და საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასები, რომელია თბილისის ყველაზე ძვირი და იაფი უბნები და ა.შ. გასაქირავებელი და გასაყიდი ფასების შესახებ ინფორმაციის გამოყენებით შეგვიძლია დავიანგარიშოთ უკუგება უძრავ ქონებაზე:
უკუგება უძრავ ქონებაზე = (საშუალო გასაქირავებელი ფასი)*12)/(საშუალო გასაყიდი გასი)
არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჩვენ ვსაუბრობთ მხოლოდ თბილისის საცხოვრებელი უძრავი ქონების გასაქირავებელ და გასაყიდ ფასებზე. თავად თბილისზე კი მოდის საქართველოს უძრავი ქონების ბაზრის 40%.
გრაფიკი 1. უკუგება უძრავ ქონებაზე და დეპოზიტების საპროცენტო განაკვეთი
1-ლი გრაფიკიდან ჩანს, რომ უკუგება უძრავ ქონებაზე, ისევე, როგორც დეპოზიტების საპროცენტო განაკვეთი დაღმავალი ტრენდით ხასიათდება, თუმცა უფრო მნიშვნელოვანი ის არის, რომ უკუგება უძრავ ქონებაზე ყოველთვის უფრო მაღალია, ვიდრე დეპოზიტების საპროცენტო განაკვეთი. ბოლო 5 წლის განმავლობაში ამ ორ მაჩვენებელს შორის სხვაობა საშუალოდ 5.5%-ს შეადგენდა უძრავი ქონების უკუგების სასარგებლოდ. ეს იმას ნიშნავს, რომ საშუალოდ, უკუგება უძრავ ქონებაზე ორჯერ მეტ მოგებას ქმნის, ვიდრე დეპოზიტები ფიქსირებული პირობებით. მართალია, უძრავ ქონებაში ინვესტირების უკუგება მაღალია, მაგრამ ის გარკვეულ შეზღუდვებთანაც არის დაკავშირებული, მაგალითად, ნაკლები ლიკვიდურობა, მაღალი ტრანზაქციისა და მოვლის ხარჯები.
უძრავი ქონების კიდევ ერთი გამორჩეული მახასიათებელი ის არის, რომ ის ფიქსირებული/უძრავი აქტივია. ეს იმას ნიშნავს, რომ უძრავი ქონების ადგილმდებარეობა მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით, როდესაც უძრავ ქონებას განვიხილავთ როგორც ინვესტიციას. მე-2 გრაფიკზე შედარებულია უკუგება უძრავ ქონებაზე სხვადასხვა უბანში. უძრავ ქონებაში ინვესტირება ყველაზე მომგებიანი ისანშია. ეს იმას ნიშნავს, რომ ისანში ბინის გაქირავებით გაცილებით მეტ შემოსავალს მიიღებთ. კრწანისი და ნაძალადევიც საშუალოზე მეტ უკუგებას იძლევიან უძრავ ქონებაში ინვესტიციაზე. უძრავ ქონებაში ინვესტირება ყველაზე ნაკლებად მომგებიანია საბურთალოზე. ამის მიზეზი ის არის, რომ საბურთალოზე უძრავი ქონების გასაყიდი ფასი შედარებით მაღალია. გასაყიდი ფასების თვალსაზრისით, საბურთალო მესამე ადგილზეა ყველაზე ძვირ უბნებს შორის, მთაწმინდისა და ვაკის შემდეგ. ისიც უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2016 წელს საბურთალო ჯერ კიდევ ბოლო ადგილზე იყო უძრავი ქონების უკუგების მაჩვენებლით. 2016 წელს საბურთალოს შემთხვევაში უკუგება უძრავ ქონებაზე 9.2%-ზე ნაკლები იყო. თუმცა, მეორე მხრივ, ვხედავთ, რომ უბნებს შორის უკუგების ცვალებადობა დიდი არ არის. ეს იმას ნიშნავს, რომ უკუგება უძრავ ქონებაში ჩადებულ ინვესტიციაზე მეტ-ნაკლებად ერთნაირია სხვადასხვა უბანში.
გრაფიკი 2. უკუგება უძრავ ქონებაზე უბნების მიხედვით, 2017 წელი.
უძრავ ქონებაში ინვესტირების მომგებიანობაზე უკვე ვისაუბრეთ, თუმცა ყველამ ვიცით, რომ უძრავი ქონება არ არის ერთადერთი ალტერნატივა. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი (World Economic Forum – WEF) აქვეყნებს კაპიტალური დანაზოგების/ინვესტიციების იერარქიას და ინფორმაციას, როგორ განსხვავდება აღნიშნული ეტაპები ინვესტიციების განხორციელების კუთხით.
გრაფიკი 3. კაპიტალური დანაზოგებისა და ინვესტიციების განვითარება.
რისკები, უკუგება და სიმდიდრე აღნიშნული იერარქიის სხვადასხვა საფეხურზე განსხვავებულია. იერარქიის ბოლოში მოხვდა საბანკო დეპოზიტები, როგორც ყველაზე ნაკლებად რისკიანი ინვესტიცია, შედარებით ნაკლები მოგებით. ამ საფეხურზე პერსონალური სიმდიდრე ნაკლებია და მოგების დიდი ნაწილი აუცილებელ მოხმარებაზე იხარჯება. იერარქიის შედარებით მაღალ საფეხურებზე რისკებიც და შემოსავალიც იზრდება.
საინტერესოა, რა ხდება ქართულ რეალობაში. ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში დაფიქსირებულმა სტაბილურმა ეკონომიკურმა ზრდამ ხელი შეუწყო საქართველოში სიმდიდრის დაგროვებას. ბოლო შვიდი წლის განმავლობაში ფიზიკური პირების დეპოზიტები თითქმის ოთხჯერ გაიზარდა. რთულია იმის თქმა, რამდენად თანაბრად არის განაწილებული ეს დეპოზიტები, თუმცა ფაქტია, რომ გაცილებით მეტი თანხა დაიზოგა. ამ პერიოდის განმავლობაში უძრავ ქონებაზე მოთხოვნაც იზრდებოდა. უძრავი ქონების ბაზრის ლაბორატორიის ანგარიშის მიხედვით, 2017 წელს გაყიდვების ტრანზაქციები 89.1 ათასი ერთეულიდან 98.6 ათას ერთეულამდე გაიზარდა. ამ ზრდის უდიდესი ნაწილი თბილისზე მოდიოდა, თუმცა თბილისს გარეთ უძრავ ქონებაზეც გაიზარდა მოთხოვნა.
საბანკო დეპოზიტებისა და უძრავი ქონების დადებითი ტენდეციებით შეიძლება დავასვკნათ, რომ საქართველოში განვითარებულია კაპიტალური დანაზოგების იერარქიის პირველი ორი საფეხური. მეორე მხრივ, საქართველოს ფასიანი ქაღალდების ბაზარი შედარებით ახალგაზრდაა. კორპორატიული ობლიგაციების ბაზარი ცდილობს, დაეწიოს სახელმწიფო ობლიგაციების ბაზარს, რომელიც შედარებით მეტად არის განვითარებული, თუმცა პროცესი შედარებით ნელი ტემპით მიმდინარეობს. კერძოდ, ბოლო ოთხ წელიწადში გამოშვებული კორპორატიული ობლიგაციები თითქმის გაოთხმაგდა და 232 მლნ. ლარი შეადგინა. თუმცა საჯაროდ გამოშვებული კორპორატიული ობლიგაციების შეფარდება მშპ-სთან ჯერ კიდევ დაბალია (0.6%).
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი კაპიტალური დანაზოგების/ინვესტიციების ეტაპების განვითარებასა და იერარქიასთან ერთად აქვეყნებს რეკომენდაციებსაც, როგორ გადავიდეს ქვეყანა დაბალი საფეხურიდან შედარებით მაღალ საფეხურზე. კაპიტალის ბაზრის განვითარებაში განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილებულია შემდეგ ფაქტორებზე: ბაზრის მოთამაშეები (ობლიგაციების გამცემები, ინვესტორები და ფინანსური აგენტები), ბაზრის შუამავლები, ინფრასტრუქტურის მიმწოდებლები, ბაზრის რეგულაციები და კანონმდებლობა. მეტიც, ტრადიციული საბანკო დეპოზიტებიდან და უძრავ ქონებაში ინვესტირებიდან შედარებით კომპლექსურ საინვესტიციო პროდუქტებზე გადასვლისთვის საჭიროა საზოგადოების ინფორმირება გრძელვადიანი ინვესტიციების უპირატესობებზე. ფინანსურმა განათლებამ შეიძლება მნიშვნელოვანი როლი ითამაშოს ამ პროცესში.
რომ შევაჯამოთ, მართალია, საქართველოში ფინანსური განათლების დონე ჯერ კიდევ დაბალია და კაპიტალის ბაზრის ეკოსისტემა ჯერ კიდევ არ არის განვითარებული, თუმცა უძრავ ქონებაში ინვესტირება კვლავ ყველზე პოპულარული და მომგებიანი საინვესტიციო ალტერნატივაა საქართველოს მოსახლეობისთვის.

Summer is a good time for traveling to the sea, but now I want you to join me in the journey in time. A memory from my childhood in the early 2000s was the discussion among people about the choice between “Khrushovka” and “Chekhuri.” Households were buying flats and making investments in real estate. It is difficult to explore the real reasons why people prefer real estate over other types of investments, but some of the standard arguments which I was hearing were the following: “if something happens it is still a real estate,” “at least I will have a shelter,” “there is no other alternative,” “my son will get married soon,” and many others. Honestly, I do not know what was the argument behind the decision my uncle made 15 years ago when he bought a flat with his saved money. But I know for sure that during this period he was earning monthly rental income and eventually he sold out his flat in a lucrative deal.
To go back to today’s reality, a more or less similar situation is observed, but instead of choosing between “Khrushovka” and “Chekhuri,” the choice is between development companies and districts. So, investment in real estate is still considered to be a sound type of investment, and all these details are just a matter of taste.
Hope the journey in time was informative, but the real reasons why people invest in real estate instead of other types of investment still need further elaboration. There are several arguments as to why investing in real estate can be preferable. One is that investing in real estate can be much easier to understand than complex investments. The underlying idea is that real estate involves the purchase of physical property and most people are familiar with real estate to some degree. The other more prominent argument is that real estate is a hedge against inflation. Real estate reacts proportionately to inflation. As inflation goes up, housing values and rents go up as well. This corresponds to my uncle’s example. 15 years ago in the nominal term, the price of a standard flat in Tbilisi was about six to seven times lower than what it would cost today, but at the same time, prices in general and on real estate have gone up as well. Thus, buying a flat 15 years ago at a lower price and selling it today at a higher price keeps purchasing power relatively stable.
Together with the above-mentioned arguments, there are still many other factors affecting household investment decisions. Most importantly, real estate is not a standard investment product; it is also a significant part of household consumption. Real estate can be easily transformed from an investment product to a consumption good, or vice versa. As an investment product, return on real estate plays an important role in this process.
ISET Policy Institute regularly publishes a quarterly report about the real estate market in Georgia. The report covers important indicators of the real estate market and gives answers to many interesting questions, such as how many real estate sales transactions happened in that quarter, which regions are more active in terms of sales transactions, how prices on commercial and residential property change over time, which districts of Tbilisi are the most expensive and which ones are the cheapest, and so on. The information about rental and sales prices can be used to calculate return on real estate investment.
Return on real estate=((Average rental price)*12)/(Average sale price)
It should be kept in mind that in this blog, we are observing the rental and sale prices on residential properties only in Tbilisi. On its own, the Tbilisi real estate market is almost 40% of the whole real estate market in Georgia.
Graph #1. Return on real estate and deposits interest rate
Graph #1 shows that overall, the return on real estate, as well as the interest rate on deposits, have been on a downward trend, but more importantly, return on real estate is always higher than deposit interest rates. During the last five years, the average gap between these two rates was 5.5% in favor of return on real estate. This means that on average, the return on real estate generates two times more return compared to fixed-term deposits. While investing in real estate provides high returns, it is also characterized by some limitations, such as lower liquidity and higher transaction and maintenance costs.
The other special characteristic of real estate is that it is a fixed/non-movable asset. This means that the location of the real estate matters, especially when we treat real estate as an investment. Graph #2 compares the returns on real estate in different districts. Investing in real estate is the most profitable in Isani. This means that in Isani, you can earn relatively more from renting your apartment. Krtsanisi and Nadzaladevi also provide more than the average return in real estate investment. The least profitable investment in real estate was recorded in Saburtalo. This is mostly due to the relatively high sales prices in Saburtalo. In terms of sales prices, Saburtalo ranked as the third most expensive district, after Mtatsminda and Vake. It should be mentioned as well that in 2016, Saburtalo was still placed last for real estate returns. In 2016, for Saburtalo the return on real estate was even lower 9.2%. But on the other hand, we observe that there is no significant volatility in returns across districts. This means that return on investment in real estate is more or less the same in different districts.
Graph #2. Return on real estate by district, 2017
The profitability of investing in real estate has already been discussed, but as we all know real estate is not the only option. The World Economic Forum (WEF) provides a hierarchy of capital savings/investment and provides information on how saving behavior may differ in various stages.
Graph #3. Illustrative evolution of capital savings and investments
Every stage of this hierarchy is associated with different risks, returns and wealth. At the bottom, we observe bank deposits as the least risky type of investment, with a lower yield. This stage is characterized by less personal wealth and most income is spent on essential consumption. The upper stages of the hierarchy are associated with higher risk and respectively higher yield as well.
While we know how the evolution of capital savings evolves in theory, what is happening in Georgian reality is interesting as well. Stable economic growth in the last several years has contributed to wealth accumulation among Georgians. Thus, total deposits by individuals increased by almost four times during the last seven years. It is difficult to say how equally these deposits are distributed, but it is a fact that more money has been saved. During this period, the demand for real estate increased as well. According to REMLab, the number of sales transactions in 2017 increased from 89.1K units to 98.6K units. The largest part of this growth was recorded in Tbilisi, but increased demand for real estate outside Tbilisi was also observed.
Positive trends in bank deposits, as well as in real estate, give us an indication that the first two stages of the capital saving hierarchy seem to be developed in Georgia. On the other hand, Georgia’s security market is relatively young. The corporate bond market is trying to catch up with the government bond market, which is relatively mature, but the process is proceeding at a slower pace. Specifically, in the last four years, outstanding corporate bonds more than quadrupled and reached GEL232 million. Nevertheless, the ratio of publicly issued corporate bonds to GDP is still low (0.6%).
WEF not only provides a hierarchy and stages of evolution of capital savings/investments but also provides a recommendation on how to upgrade from the lower stages to the upper ones. The following factors are highlighted by WEF for capital market development: market participants (bond issuers, investors, and financial agents), market intermediaries, infrastructure providers, market regulation, and legislation. Moreover, migrating savings from traditional bank deposits and investment in real estate to more complex investment products requires educating the public on the benefits of long-term investments. Financial education can contribute much to this process.
In summary, while financial literacy is still low in Georgia and the capital market ecosystem is still under development, investing in real estate remains the most popular and profitable investment option for the Georgian population.