„საქართველოს ნამდვილად აქვს პოტენციალი. ქვეყანა პატარა (მოსახლეობა 5 მლნ-ზე ნაკლებია) და უკიდურესად ღარიბია (დღესაც კი საშუალო წლიური შემოსავალი 4,000 აშშ დოლარზე ნაკლებია). თუმცა, თუ საქართველო ხორვატიასავით მდიდარი გახდება, ისიც შეძლებს უემბლის სტადიონზე ინგლისის დამარცხებას,“ – სიმონ კუპერი და სტეფან ჟიმანსკი, სოკერნომიქსი (2006 წ., გვ. 287).
„ფეხბურთი დაიბადა ინგლისში, გაიზარდა ბრაზილიაში და მოკვდა საქართველოში,“ – ცნობილი ხუმრობა ქართულ ფეხბურთზე.
![]() |
ამ ზაფხულს რუსეთი კვლავ მოექცა მსოფლიოს ყურადღების ცენტრში, თუმცა ამჯერად როგორც FIFA-ს 21-ე მსოფლიო ჩემპიონატის1 მასპინძელი და არა როგორც მეზობელი ქვეყნების ტერიტორიების ოკუპანტი. თითქმის მთელი მსოფლიო საფეხბურთო ციებ-ცხელებამ შეიპყრო და ამ მხრივ არც საქართველოა გამონაკლისი. ქუჩაში სხვადასხვა ნაკრების მაისურით მოსიარულე არაერთ ადამიანს შეხვდებით. ადგილობრივი კაფეები და პაბები ფან-კლუბებად იქცა, სადაც მსოფლიო ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნების დროშები ფრიალებს. ხალხი აქტიურობს სოციალურ თუ რეგულარულ მედიაში, წერენ სტატუსებს მათ საყვარელ გუნდებზე, დასცინიან ჩემპიონატზე ვერმოხვედრილ და ჩემპიონატიდან ნაადრევად გავარდნილ საფეხბურთო ნაკრებებს (მაგალითად, გერმანიის ნაკრებს, რომელმაც ჯგუფური ეტაპის ბარიერის დაძლევაც კი ვერ შეძლო, მას შემდეგ რაც მექსიკისა და სამხრეთ კორეის ნაკრებებთან დამარცხდა), აკეთებენ ძალიან სასაცილო მიმებს2 და ცდილობენ, წინასწარ გამოიცნონ მატჩების შედეგები. როგორც კი საუბარი ფეხბურთზე იწყება, ხალხი თავს ანებებს მთავრობის ლანძღვას ან ეკონომიკურ სიდუხჭირეზე უკმაყოფილების გამოთქმას და მთლიანად ამ ლამაზი სანახაობით ცხოვრებას იწყებს. ეკონომისტებიც, სხვა გულშემატკივრების მსგავსად, მსოფლიო ჩემპიონატზე არიან გადართულნი. მაგრამ რიგითი გულშემატკივრებისგან განსხვავებით, ისინი საფეხბურთო ქვეყნების წარმატებასა თუ წარუმატებლობას ეკონომიკური მეცნიერების პრიზმაში აანალიზებენ. აღნიშნული ბლოგის მიზანია იმის შესწავლა, თუ რა განაპირობებს ქვეყნების წარმატებას ფეხბურთში და რა ფაქტორები განსაზღვრავს ქვეყნების საფეხბურთო პოტენციალს, აქვს თუ არა საქართველოს პოტენციალი, არსებული რესურსებით (ქვეყანის სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობიდან გამომდინარე) მოხვდეს ისეთ მასშტაბურ საფეხბურთო ტურნირზე, როგორიც FIFA-ს მსოფლიო ჩემპიონატია.
ქვეყნის საფეხბურთო პოტენციალის განმსაზღვრელი ფაქტორების დადგენა ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატზე უკვე გასული გუნდების შესახებ არსებული სტატისტიკური ინფორმაციის გაანალიზებით უნდა დავიწყოთ. ირკვევა, რომ ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნებს შორის, ყველაზე მდიდარი შვეიცარიაა, რომლის მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე3 63,889 აშშ დოლარს უტოლდება (რაც ექვსჯერ აღემატება საქართველოს მაჩვენებელს), ყველაზე ღარიბი ქვეყანა კი სენეგალია, რომლის მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე მხოლოდ 2,566 აშშ დოლარს წარმოადგენს. აღსანიშნავია, რომ აფრიკული ქვეყნები აღნიშნულ ჩემპიონატზე ყველაზე ღარიბები არიან და ვერცერთმა მათგანმა ვერ შეძლო ჯგუფური ეტაპის ბარიერის დაძლევა (ჯგუფიდან გასვლასთან ყველაზე ახლოს სწორედ ყველაზე ღარიბი სენეგალი იყო, რომელსაც უახლოესმა კონკურენტმა, იაპონიამ მხოლოდ საფეხბურთო ფეირპლეის დაცვით აჯობა და სენეგალმა შესაბამისად უფრო მეტი ყვითელი ბარათის მიღების გამო ჯგუფურ ეტაპზე დაასრულა მსოფლიო ჩემპიონატზე გამოსვლა). აფრიკული ქვეყნებისგან განსხვავებით, ლათინური ამერიკის ქვეყნების უმეტესობამ შედარებით დაბალი მთლიანი შიდა პროდუქტით ერთ სულ მოსახლეზე (20,000 აშშ დოლარზე ნაკლები) მოახერხა მსოფლიო ჩემპიონატის 16 საუკეთესო გუნდს შორის მოხვედრა. ყველაზე მდიდარი ევროპის კონტინენტის ქვეყნები კი აგრძელებენ ლიდერობას აღნიშნულ პრესტიჟულ ტურნირზე და მსოფლიო ჩემპიონატის ნახევარფინალში, მხოლოდ ევროპული ნაკრებებიღა არიან შემორჩენილნი.
2018 წლის მსოფლიო ჩემპიონატზე მოსახლეობის სიდიდით პირველი ქვეყანა ბრაზილიაა (208 მილიონი4 ადამიანი), ყველაზე მცირე მოსახლეობა კი ისლანდიას ჰყავს (334,252 ადამიანი, რაც თბილისის მოსახლეობაზე სამჯერ ნაკლებია). ნიგერია ტურნირზე ყველაზე ახალგაზრდა გუნდით5 არის წარმოდგენილი, პანამა და კოსტა რიკა კი ყველაზე ასაკოვანი6 შემადგენლობით გამოირჩევიან. შვეიცარიას, ისლანდიას, ნიგერიასა და ბელგიას მხოლოდ ერთი ფეხბურთელი ჰყავთ საკუთარი ქვეყნის საკლუბო ჩემპიონატიდან, მაშინ, როდესაც სენეგალისა და შვედეთის გუნდების ყველა მოთამაშე სხვა ქვეყნების ჩემპიონატებში ასპარეზობს. ინგლისსა და რუსეთს ყველაზე მეტი მოთამაშე ჰყავს შიდა ლიგებიდან – 23 და 21, შესაბამისად. როგორც ხედავთ, საფეხბურთო ნაკრებები მრავალფეროვნებით გამოირჩევიან სოციო-ეკონომიკური ფაქტორების მიხედვით და ერთი შეხედვით შეუძლებელია მზა რეცეპტის დაწერა, თუ როგორ შეიძლება მიაღწიოს ქვეყანამ წარმატებას საერთაშორისო დონეზე. თუმცა საინტერესოა, როგორ შედეგებს მივიღებთ უფრო სიღრმისეული ანალიზის შედეგად. სამეცნიერო წრეებში აღიარებული ეკონომიკური მოდელი დაგვეხმარება, პასუხი გავცეთ უფრო ფუნდამენტურ შეკითხვას: მაინც რა ხდის ქვეყანას წარმატებულს ფეხბურთში?
ერთი ასეთი მოდელი უკვე ააგეს სიმონ კუპერმა და სტეფან ჟიმონსკიმ თავიანთ წიგნში „სოკერნომიქსი“. ავტორები ამტკიცებენ, რომ ქვეყნის მოსახლეობის ზომა, ეროვნული შემოსავალი და ქვეყნის გამოცდილება საერთაშორისო ფეხბურთში სერიოზულ გავლენას ახდენს ქვეყნის შედეგებზე ოფიციალურ საერთაშორისო მატჩებში. ქვეყნის წარმატება იზომება გუნდებს შორის ანგარიშის სხვაობის საშუალო მაჩვენებლით (მაგალითად, თუ ქვეყანას მხოლოდ 2 ოფიციალური საერთაშორისო მატჩი აქვს ჩატარებული და ორივე მათგანში მეტოქე დაამარცხა ანგარიშით 1:0 და 3:1, შედეგის ინდიკატორი, შესაბამისად, იქნება ანგარიშის სხვაობათა საშუალო მაჩვენებელი, მაგალითად 1-ის (1:0-ის შემთხვევაში) და 2-ის (3:1-ის შემთხვევაში) საშუალო 1.5). ამიტომ ინდიკატორის შედარებით მაღალი მაჩვენებელი საფეხბურთო ნაკრების უფრო წარმატებულ გამოსვლაზე მიანიშნებს. მოდელის მონაცემთა ბაზა აერთიანებს 1872-2001 წლებში ჩატარებულ ყველა ოფიციალურ საერთაშორისო მატჩს, რაც ჯამში 22,130 თამაშს წარმოადგენს.
მოგვიანებით „ეკონომისტმა“ გამოიყენა მსგავსი მოდელი (მცირედით სახეცვლილი განმსაზღვრელი ფაქტორებით) 126 ქვეყნისთვის, რომელიც მოიცავდა 1990-2018 წლებში ჩატარებულ ყველა ოფიციალურ საერთაშორისო მატჩს. ამ მოდელის მიხედვით, ქვეყნის საფეხბურთო პოტენციალის მთავარი განმსაზღვრელი ფაქტორები შემდეგია:
პირველი ფაქტორი, რომელიც მოდელის ავტორებმა განსაზღვრეს, წარმოადგენდა მთლიან შიდა პროდუქტს ერთ სულ მოსახლეზე მსყიდველობითუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით, რათა დაედგინათ ქვეყნის ეკონომიკური კეთილდღეობის ეფექტი საფეხბურთო წარმატებაზე. მიუხედავად იმისა, რომ ფეხბურთში ღარიბი მოთამაშეების თავბრუდამხვევი წარმატების არაერთი ისტორიაა ცნობილი (ძალიან ბევრ ფეხბურთელს უწევდა ბავშვობაში თითქმის მთელი დღის განმავლობაში მუშაობა, რათა ოჯახი გამოეკვება), უკიდურეს სიღარიბეში გაზრდილ ადამიანებს არაერთი დაბრკოლება ხვდებათ სპორტული კარიერის მოწყობის პროცესში. მაგალითად, სენეგალში მწვრთნელებს ვარჯიშებამდე მოთამაშეების გაგრილება და გამოკვება უწევთ ხოლმე. მეტიც, ღარიბ ქვეყნებში საფეხბურთო ინფრასტრუქტურა არ არის განვითარებული და თითზე ჩამოსათვლელია ბალახის მოედნებიც, რაც ხელს უშლის ახალგაზრდებს, ნიჭი გამოავლინონ და წარმატებული ფეხბურთელები გახდნენ. ავტორებს თუ დავუჯერებთ, ყველა სხვა ფაქტორის მუდმივობის პირობებში, მეტოქეზე ორჯერ მეტი ეკონომიკური კეთილდღეობის (სიმდიდრის) მქონე ქვეყნებს თამაშში საშუალოდ 0.2-ჯერ მეტი გოლი გააქვთ. უნდა აღინიშნოს, რომ 2018 წლის მსოფლიო ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნებიდან მხოლოდ მაროკოს, ნიგერიასა და სენეგალს აქვთ საქართველოზე დაბალი მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე.
მეორე ფაქტორი, რომელიც ავტორებმა მოდელში შეიტანეს, ქვეყნის მოსახლეობის ზომა და საფეხბურთო გუნდებისა და მოთამაშეების რაოდენობა გახლდათ, რათა დაედგინათ მოსახლეობის ეფექტი ქვეყნის საფეხბურთო წარმატებაზე. საფეხბურთო კლუბებისა და მოთამაშეების რაოდენობა დადებით გავლენას ახდენს ქვეყნის წარმატებაზე საერთაშორისო მატჩებში. მეტიც, მეტოქეზე ორჯერ მეტი მოთამაშისა და გუნდის ქონა 0.2 და 0.1-ჯერ მეტი გოლის გატანას ნიშნავს მეტოქე საფეხბურთო ნაკრებთან შედარებით. ეკონომისტის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, რაც არ უნდა მოულოდნელი იყოს, საქართველოში 522 გუნდი და 222,186 მოთამაშეა7 რეგისტრირებული (ეკონომისტი ინფორმაციის წყაროდ საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციას ასახელებს), მსოფლიო ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნებს შორის მხოლოდ ისლანდიასა და პანამას ჰყავთ საქართველოზე ცოტა პროფესიონალი ფეხბურთელი. ამასთან, ირანი არის ერთადერთი მონაწილე ქვეყანა, რომელსაც საქართველოზე ნაკლები ოფიციალურად რეგისტრირებული საფეხბურთო კლუბი ჰყავს.
გარდა ამისა, ავტორებმა ამხსნელ ცვლადად განიხილეს ქვეყნის მოსახლეობაც, რადგან თეორიულად, რაც დიდია მოსახლეობა, მით მეტი პოტენციურად წარმატებული ფეხბურთელის აღზრდა არის შესაძლებელი. თუმცა, რამდენადაც გასაკვირი არ უნდა იყოს, შედეგებმა საპირისპირო აჩვენა – თუ ქვეყნები მსგავსია ყველა სხვა მაჩვენებლით, მათ შორის, ფეხბურთელთა რაოდენობით, დიდი მოსახლეობის მქონე ქვეყნები (ნაკლები ფეხბურთელი ერთ სულ მოსახლეზე), როგორც წესი, შედარებით ცუდ შედეგს აჩვენებენ, რადგან ასეთ ქვეყნებში ფეხბურთი ნაკლებად პრიორიტეტულია. შესაბამისად, საფეხბურთო კლუბებისა და მოთამაშეთა რაოდენობის გაკონტროლების შემდეგ, გაირკვა, რომ ყოველ მომდევნო 100 მილიონ ადამიანზე ქვეყანას 0.1 გოლით ნაკლები გააქვს თამაშში მეტოქე საფეხბურთო ნაკრებთან შედარებით. აქვე გეტყვით, რომ 2018 წლის მსოფლიო ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნებიდან მხოლოდ ურუგვაისა და ისლანდიას ჰყავთ საქართველოზე ნაკლები მოსახლეობა.
მესამე ფაქტორი, რომელიც ავტორებმა შეიტანეს მოდელში, გახლდათ საშუალო მაჩვენებელი იმისა, თუ რამდენად ხშირად ეძებდნენ ადამიანები გუგლის საძიებო სისტემაში ფეხბურთს სპორტის სხვა სახეობებთან (რაგბისთან, სუმოსთან, კალათბურთსა და სხვ.) შედარებით 2004-2018 წლებში, რათა დაედგინათ მოსახლეობის ფეხბურთისადმი შედარებითი ინტერესის (ამ სახეობის პოპულარობის). ფეხბურთმა სხვა სპორტის სახეობებთან შედარებით საშუალოდ 90%-ით მიიპყრო აფრიკელთა ყურადღება, ამერიკის შემთხვევაში აღნიშნული მაჩვენებელი მხოლოდ 20%-ს შეადგეს, სამხრეთ აზიისთვის კი 10%-ია. მსოფლიო ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნებს შორის , ირანს, ნიგერიას, ტუნისსა და სენეგალს საფეხბურთო ინტერესის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი აქვთ (90%-ზე მეტი), საუდის არაბეთს, ავსტრალიას, იაპონიასა და სამხრეთ კორეას კი – ყველაზე დაბალი (40%-ზე ნაკლები)8. კვლევამ აჩვენა, რომ მეტოქეზე 10 პროცენტული პუნქტით უფრო მაღალი ფეხბურთისადმი ინტერესი 0.1 გოლით მეტს ნიშნავს მეტოქე საფეხბურთო ნაკრებთან შედარებით. საქართველოში, სპორტის სხვა სახეობებთან შედარებით, გუგლის ძიების 67% ფეხბურთზე მოდის, რაც კიდევ ერთხელ აჩვენებს, რომ, მიუხედავათ უამრავი იმედგაცრუებისა, ქვეყანაში ფეხბურთი სხვა სპორტის სახეობებთან შედარებით პოპულარობას ინარჩუნებს. აღსანიშნავია, რომ ქართველებს განსაკუთრებით უყვართ საერთაშორისო მატჩების ყურება, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ეროვნული ნაკრები არასდროს არ გასულა არც ერთი საერთაშორისო შეჯიბრის დასკვნით ეტაპზე. FIFA-ს ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, საქართველოს მოსახლეობის 24%-ზე მეტმა 2014 წლის ბრაზილიის მსოფლიო ჩემპიონატზე 30 წუთზე მეტი გაატარა ტელევიზორთან მსოფლიო ჩემპიონატის მატჩის საყურებლად, ხოლო ფეხბურთის ყურებაზე დახარჯული მთლიანი საათების რაოდენობამ 210-ს გადააჭარბა. ეს რიცხვები ოდნავ ნაკლებია სომხეთის (მოსახლეობის 57%), აზერბაიჯანის (მოსახლეობის 36%) და 2018 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის ერთ-ერთი მონაწილის, ისლანდიის (მოსახლეობის 49%) მაჩვენებელზე, თუმცა აღემატება ჩინეთის, ეგვიპტის, კამერუნისა და ინდოეთის მაჩვენებლებს9.
მიუხედავათ ფეხბურთის სიყვარულისა, ქართველები სკეპტიკურად არიან განწყობილნი საკუთარი საფეხბურთო ჩემპიონატის და ნაკრების მიმართ. უფრო მეტიც, ქართველებს ძალიან უყვართ ხუმრობა საკუთარ ეროვნულ ნაკრებსა და შიდა საფეხბურთო კლუბებზე. აი, რამდენიმე ხუმრობაც:
„ფეხბურთი დაიბადა ინგლისში, გაიზარდა ბრაზილიაში, მოკვდა საქართველოში“.
„სამოთხის კარზე აკაკუნებენ. პეტრე მოციქული აღებს კარს. კართან საქართველოს ეროვნული ნაკრების მოთამაშე დგას.
– ვინ ხარ? – ეკითხება პეტრე.
– ქართველი ფეხბურთელი ვარ, – პასუხობს კაცი.
– იტყუები! შეუძლებელია!!! თუ ასეა, კარამდე როგორ მოაღწიე?!“
„ჩვენმა ნაკრებმა კიდევ ერთხელ გაახარა გულშემატკივრები. ამჯერად, უელსის ნაკრების გულშემატკივრები“.
ქართველები ძალიან იშვიათად ესწრებიან ეროვნული ლიგის10 თამაშებს. ტომას ეფსის მონაცემთა ბაზის11 მიხედვით, 2017 წლის სეზონზე12 საშუალო დასწრება ეროვნული ლიგის თამაშებზე მხოლოდ 1016 ადამიანი იყო. უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს ეროვნული ლიგის თამაშებს საშუალოდ იმდენივე ადამიანი ესწრება, რამდენიც ინგლისის მეშვიდე ლიგის თამაშებს და ეს რიცხვი 19-20-ჯერ ნაკლებია საბჭოთა პერიოდში თბილისის დინამოს მატჩებზე დასწრების მაჩვენებელზე13.
დაბოლოს, ქვეყნის ეროვნული ენთუზიაზმის დასადგენად ავტორებმა მოდელში შეიტანეს მილიონ ადამიანზე ოლიმპიური მედლების რაოდენობა. სხვა ცვლადების გაკონტროლების შემდეგ, ერთი დამატებითი მედალი მილიონ ადამიანზე 0.2 გოლით მეტს ნიშნავს მეტოქესთან შედარებით. 1992-2016 წლებში ზაფხულის ოლიმპიურ თამაშებზე საქართველომ 1.066 მედალი მოიპოვა ყოველ მილიონ ადამიანზე. უნდა აღინიშნოს, რომ 2018 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის მონაწილე ქვეყნებს შორის მხოლოდ ავსტრალიას (2.019) და დანიას (1.507) აქვთ საქართველოზე მაღალი მაჩვენებელი. გარდა ამისა, ავტორებმა გაითვალისწინეს საკუთარ მოედანზე თამაშის უპირატესობაც, რაც თამაშზე 0.6 გოლით მეტს ნიშნავს მეტოქესთან შედარებით და გამორიცხეს ყველა ის ქვეყანა, რომელთაც 1990 წლიდან საერთაშორისო დონეზე 150-ზე ნაკლები თამაში აქვთ ჩატარებული (მაგალითად, ბუტანი და კაიმანის კუნძულები).
ცხრილი 1 – ქართული ფეხბურთის მახასიათებლები
| საქართველო |
| მოთამაშეები | 222,186 |
| კლუბები | 522 |
| „ფეხბურთის“ ძიება გუგლში სხვა სპორტის სახეობებთან შედარებით | 67% |
| ოლიმპიური წარმატება | 1.066 |
| შპ ერთ სულ მოსახლეზე მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის გათვალისწინებით | 10,004.53 USD |
| მოსახლეობა | 3.72 mln. |
წყარო: ეკონომისტი, FIFA, გუგლის ტრენდები; Mart Jurisoo; medalspercapita.com; მსოფლიო ბანკი.
უნდა აღინიშნოს, რომ შესაძლებელია ეკონომიკურ მოდელში განსაზღვრული სოციო-ეკონომიკური ფაქტორებით აიხსნება საფეხბურთო შედეგების (გატანილ გოლებს შორის სხვაობის) დაახლოებით 40%. თუ ჩვენ შევძლებთ საფეხბურთო ნაკრების საშუალო ბურთების სხვაობის დათვლას საშუალო ძალის მეტოქესთან შედარებით, არსებული ისტორიული მონაცემების და ეკონომიკური მოდელის შედეგებზე დაყრდნობით, შევძლებთ განვსაზღვროთ, რამდენად წარმატებულია ქვეყანა არსებული რესურსების გათვალისწინებით. ეკონომიკური მოდელის მიერ შეფასებული ბურთების სხვაობა წარმოადგენს ქვეყნის პოტენციალს არსებული სოციო-ეკონომიკური ფაქტორებიდან გამომდინარე. შესაბამისად, როდესაც სოციო-ეკონომიკურ ფაქტორებზე დაფუძნებული ეკონომიკური მოდელის მიერ განსაზღვრული საფეხბურთო ნაკრების შედეგები აღემატება რეალურ (ისტორიულ) მონაცემებზე დაყრდნობით განსაზღვრულ შედეგებს, ქვეყანა ვერ ახდენს საკუთარი საფეხბურთო პოტენციალის ათვისებას. მაშასადამე, ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტის დონის, მოსახლეობის ზომისა და ფეხბურთისადმი ინტერესის გათვალისწინებით, ქვეყანას რეალურად უფრო უარესი ბურთების სხვაობა აქვს საშუალო ძალის გუნდთან შედარებით, ვიდრე უნდა ჰქონდეს სოციო-ეკონომიკური ფაქტორებიდან გამომდინარე. ამის საპირისპიროდ, როდესაც მოდელის მიერ პროგნოზირებული საფეხბურთო ნაკრების შედეგები ჩამორჩება რეალურ (ისტორიულ) შედეგებს, ქვეყანა გადაჭარბებით ახერხებს საკუთარი პოტენციალის ათვისებას. მაგალითად, ურუგვაი წარმატებულებს შორის არის, რადგან ქვეყანა გადაჭარბებით ახდენს საკუთარი საფეხბურთო პოტენციალის ათვისებას და მატჩში საშუალოდ მთელი ერთი გოლით მეტს იტანს, ვიდრე სოციო-ეკონომიკური ფაქტორების გათვალისწინებით უნდა იტანდეს. ურუგვაის ასეთი წარმატებული სვლა ურუგვაელი ხალხის ფეხბურთისადმი უზომო სიყვარულით და საფეხბურთო ნაკრების ფეხბურთელთა უდრეკი სულისკვეთებით აიხსნება. ბრაზილია, არგენტინა, პორტუგალია და ესპანეთი ცოტათი ჩამორჩებოდნენ ასევე გადაჭარბებით ითვისებენ თავიანთ საფეხბურთო პოტენციალს. ამასთანავე, დასავლეთ აფრიკისა და ბალკანეთის ქვეყნებიც ზემოხსენებულ კატეგორიას მიეკუთვნებიან. ჩინეთი, ინდოეთი, ლუქსემბურგი, კანადა, უნგრეთი და, განსაკუთრებით, გერმანია იმაზე უფრო წარუმატებლები არიან, ვიდრე მოსალოდნელი იყო სოციო-ეკონომიკური ფაქტორებიდან გამომდინარე (ქვეყნები ვერ ახერხებენ საფეხბურთო პოტენციალის ბოლომდე ათვისებას).
გრაფიკი 1. ბურთების საშუალო სხვაობა მეტოქე გუნდთან შედარებით
რაც შეეხება საქართველოს... რეალური (ისტორიული) მონაცემების მიხედვით ქვეყანა 0.31 გოლით ნაკლებს იტანს საშუალო ძალის გუნდთან შედარებით; თუმცა ეკონომიკური სიმდიდრის, ქვეყნის ზომისა და საფეხბურთო ინტერესის გათვალისწინებით, საქართველოს საშუალო გუნდთან შედარებით 0.62 გოლით ნაკლები უნდა ჰქონდეს თითოეულ მატჩში. დასანანია, მაგრამ მონაცემებიდან ჩანს, რომ საქართველო უკვე გადაჭარბებით ითვისებს საკუთარ პოტენციალს. შესაბამისად, ეკონომიკური მოდელის შედეგებზე დაყრდნობით, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს ეროვნული ნაკრების წარუმატებლობის უმთავრესი მიზეზი არა საფეხბურთო პოტენციალის ათვისებაში, არამედ არსებული რესურსების სიმწირის ფონზე (სიღარიბე, მცირე მოსახლეობა, ნაკლები გამოცდილება, სპორტისადმი ინტერესის ნაკლებობა არ აძლევს ახალგაზრდებს ნიჭის გამოვლენის საშუალებას) თავად დაბალ პოტენციალის არსებობაშია.
დაბოლოს... მინდა აღნიშნული ბლოგი სიმონ კუპერისა და სტეფან ჟიმანსკის წიგნის ოპტიმისტური ციტატით დავასრულო: „საქართველოს ნამდვილად აქვს პოტენციალი. ქვეყანა პატარა (მოსახლეობა 5 მლნ-ზე ნაკლებია) და უკიდურესად ღარიბია (დღესაც კი საშუალო წლიური შემოსავალი 4,000 აშშ დოლარზე ნაკლებია). თუმცა, თუ საქართველო ხორვატიასავით მდიდარი გახდება, ისიც შეძლებს უემბლის სტადიონზე ინგლისის დამარცხებას.“
1 აღნიშნული მსოფლიო ჩემპიონატი პირველად ჩატარდა აღმოსავლეთ ევროპაში, მეთერთმეტედ ევროპაში და პირველად ერთდროულად ორ, ევროპისა და აზიის კონტინენტებზე.
2 „მიმი არის იუმორისტული ხასიათის ფოტო, ვიდეო ან მცირე ტექსტი, რომელიც სწრაფად ვრცელდება ინტერნეტში, ხშირად მცირე ცვლილებებით“ – ოქსფორდის ლექსიკონი.
3 მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით, PPP, 2016 წ.
4 მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით, PPP, 2016 წ.
5 2016 წლის მონაცემები.
6 26 წელი საშუალოდ.
7 29.6 წელი საშუალოდ.
8 ნებისმიერი სტანდარტის გუნდები და მოთამაშეები, საშუალოდ, 2016 წ.
9 მსოფლიო ჩემპიონატის მონაწილეთაგან მხოლოდ საუდის არაბეთს, ავსტრალიას, შვეიცარიას, შვედეთს, სამხრეთ კორეას, პანამას, ინგლისსა და იაპონიას ჰქონდათ საქართველოზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი გუგლის ძიების მიხედვით.
10 წყარო: 2014 წლის ბრაზილიის მსოფლიო ჩემპიონატის ტელევიზიის მაყურებელთა ანგარიში, ფიფა: https://img.fifa.com/image/upload/n3z25ncdjj9qdwja1tet.pdf
11 ეროვნული ლიგა არის საქართველოს პირველი ლიგა.
12 წყარო: http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm.
13 საფეხბურთო კლუბი ქუთაისის ტორპედო ეროვნული ლიგის ყველაზე პოპულარული კლუბი იყო, რომლის საშუალო დასწრება 2794 კაცი იყო.
14ომები, პოლიტიკური არასტაბილურობა და უკიდურესი სიღარიბე 90-იანი წლების დასაწყისში გახდა მთავარი მიზეზი, რის გამოც ადამიანებმა ფეხბურთისადმი ინტერესი დაკარგეს.

“……Georgia clearly has potential. The country is small (5 million people), and horribly poor (even today, the average income is below $4,000 per year). If Georgians could just become as rich as Croatia, they too could start beating England at Wembley.” – Simon Kuper and Stefan Szymanski, Soccernomics, (2006, p.287)
“Football was born in England, grew to Brazil and died in Georgia” – a well-known joke about Georgian football.
![]() |
This summer, Russia is again at the epicenter of the world, but this time for hosting the 21st FIFA World Cup football tournament1 and not for the occupation of its neighboring countries’ territories. The majority of the world’s population is gripped by football fever, and Georgians are no exception. You can see random people on the streets wearing the jersey of their favorite nation. Students attend classes wearing jerseys or football T-shirts. Local bars (or pubs) are transformed into fan clubs – flying flags of different nations playing the FIFA World Cup 2018. On social and regular media in Georgia, people are also very active – posting the status of their favorite teams, trolling large football nations (e.g. Germany was one of the most trolled football teams after they lost at the group stage), providing some very funny memes2 and predicting scores. Whenever the discussions are about football, people stop complaining about government or poverty and start living the beautiful game. Economists, like all other football fans, are also consumed with the game. But, unlike regular people, they also want to analyze the successes and failures of football nations through the prism of economic science. The question I would like to answer is what makes a country good at football by discovering the underlying factors that determine a country’s football potential. Moreover, I would like to predict whether Georgia has enough economic potential to qualify for the World Cup with its existing resources.
To identify the determinants of a country’s football potential, we should start by analyzing statistical information about the teams that have already managed to qualify for the recent FIFA World Cup. It turns out that the richest country in the competition is Switzerland, with GDP per capita3 of 63,889 USD (six times more than Georgian GDP per capita), while the poorest nation is Senegal, with GDP per capita of only 2,566 USD. Moreover, African countries are the poorest nations in the competition and it is notable that none of them managed to progress beyond the group stage of the tournament. However, the majority of Latin American countries with relatively low GDP per capita (less than 20,000 USD) are among the best 16 teams of the competition.
Brazil is the country with the largest population – 208 million4 people – in the World Cup of 2018, while the nation with the smallest population is Iceland, with only 334,252 people (three times less than the population of Tbilisi – the capital of Georgia). Nigeria has the youngest squad in the World Cup,5 while Panama and Costa Rica have the oldest ones.6 Switzerland, Iceland, Nigeria, and Belgium all have just one player who plays club football in his own country, while Senegal and Sweden both have none. England and Russia have the most players from domestic leagues – 23 and 21, respectively. As one can see, there is no clear recipe of socio-economic characteristics that a country can follow to achieve success on the international level. One can, however, make use of statistical models to answer a more fundamental question: what makes a country good at football in the first place?
One such economic model has been built by Simon Kuper and Stefan Szymanski in their book – “Soccernomics.” The authors claim that the size of a nation’s population, its national income, and the country’s experience in international soccer, hugely affect nations’ performance in any international matches. Indeed, the model assesses how well a country should perform, given experience, income, and population. The performance of a country is measured by the average goal difference between teams (e.g. if a country plays only two games and wins both of them against its rival by 1:0 and 3:1, the performance indicator will be the average of the two-goal differences; e.g., for 1 and 2 goals, 1.5). Therefore, a higher indicator value corresponds to a more successful performance. The database of the model covered all of the official matches from 1872 through 2001 and included 22,130 games.
Later, the Economist used a similar model (with slightly modified determinants) for 126 countries, covering every international game from 1990 through 2018. According to this model, the main determinants of a country’s performance are as follows:
First, the authors of the model included GDP per capita at purchasing power parity to capture the effect of wealth on a country’s success in football. Despite the fact that football has plenty of rags-to-riches stories, people who grow up in extreme poverty face greater obstacles. In Senegal, for instance, coaches have to deworm and feed their players before trainings. Furthermore, poor countries have underdeveloped football infrastructures and only a few grass pitches, which prevents youngsters from revealing their talent and becoming professional football players. According to the authors, holding all other factors constant, having twice the wealth of your opponent is associated with 0.2 goals more than your rival in a head-to-head game. (In support of this claim, it is worth noting that Morocco, Nigeria, and Senegal are the only countries participating in World Cup 2018 that have lower GDP per capita than Georgia).
Second, the authors included the size of the population and the number of football teams and players to capture the effect of population on a country’s success in football. The number of football teams and players have a positive contribution to a country’s performance in international matches. Moreover, having twice as many players and twice as many teams as your opponent is worth about 0.2 and 0.1 goals more than your rivals. According to the official information provided by the Georgian Football Federation (GFF), Georgia has 522 teams and 222,186 players,7 Iceland and Panama are the only countries participating in the World Cup that have fewer professional players than Georgia. Moreover, Iran is the only World Cup contender with fewer registered football teams than Georgia.
While adding population as an explanatory variable, authors expected that bigger means better, and size contribute to the football performance of the country. Surprisingly, they found that the opposite was true – if countries are similar in every other way, including the number of football players, a country with a larger overall population (fewer football players per person) generally performs worse, as football is a lower priority sport in such places. Therefore, after controlling for the number of football teams and football players, every 100 million extra people penalizes a country by 0.1 goals per game. It is notable that Uruguay and Iceland are the only participants in the recent World Cup that have a smaller population than Georgia.
Third, the authors included the average rate at which people searched football on Google between 2004 and 2018, relative to other team sports (such as rugby, sumo, basketball, etc.), to capture the effect of relative interest in football (popularity of this sport). Football got 90% of Africa’s attention, 20% in America, and only 10% in South Asia. Iran, Nigeria, Tunisia, and Senegal have the highest percentages (above 90%), while Saudi Arabia, Australia, Japan, and South Korea have the lowest (below 40%) among the participants of the current World Cup.8 The study showed that ten percentage points more in Google interest in football than your opponent was worth 0.1 goals. In Georgia, 67% of Google searches were for football, relative to other types of sports, which further indicates that football dominates other sports activities in the country. Georgians are keen on watching international football games, despite the fact that the Georgian national team has never succeeded in qualifying for any of the core international tournaments. According to the official statistics of FIFA, more than 24% of the Georgian population watched at least 30 minutes of a football game during the World Cup of 2014 in Brazil, and the total number of hours spent watching football exceeded 210. These numbers are a little bit lower than for Armenia (57% of the population), Azerbaijan (36% of the population), and one of the World Cup contenders, Iceland (49% of the population), but higher than for China, Egypt, Cameroon, and India.9
Georgian people like to joke a lot about their national team and domestic football clubs. Here are some of the jokes:
“Football was born in England, grew to Brazil and died in Georgia”
“Somebody is knocking on the gate of the Paradise. The apostle Peter opens the gate. The player of the Georgian national team is standing in front of him.
- Who are you? – Peter asks.
- I am a Georgian footballer.
- You are lying! It is impossible!!! If it is true, how did you get to the gate!?”
“Our football team once again rejoiced with football fans. This time fans were from Wales”.
Georgian people very rarely attend Umaglesi Liga10 matches. According to Thomas Efs’s database,11 the average attendance for Umaglesi Liga games amounted to only 1,016 people in the 2017 season.12 It is notable that Georgia’s Umaglesi Liga games have an average attendance rate similar to the seventh-tier league in England, and this number is 19-20 times less than the average attendance at the Dinamo Tbilisi football matches before the collapse of the Soviet Union.13
Finally, to capture the national enthusiasm of a country, the authors included in the model the number of Olympic medals won per million people. One additional medal gained per million people was worth 0.2 goals, after controlling for other variables. Georgia managed to win 1.066 medals per million in the summer games during the period 1992-2016. It is notable that Australia (2.019) and Denmark (1.507) are the only participants of the recent World Cup that have a higher number of medals gained per million people than Georgia. Moreover, the authors accounted for home advantage, which is worth 0.6 goals per game, and excluded all of the countries that have played in less than 150 international matches since 1990 (e.g. Bhutan and the Cayman Islands).
Table 1 – Characteristics of Georgian Football
| Georgia |
| Players | 222,186 |
| Teams | 522 |
| "Football" Google search | 67% |
| Olympic success | 1.066 |
| GDP per capita | 10,004.53 USD |
| Population | 3.72 mln. |
Source: The Economist, FIFA, Google trends; Mart Jurisoo; medalspercapita.com; World Bank.
It is notable that identified socio-economic determinants have explained about 40% of the total variation in average goal differences. If we compare the average goal difference against a team of medium strength, computed by actual data and predicted by the Economist’s model, we will be able to identify overachieving and underachieving countries, given their resources. When the predicted goal difference of a team of medium strength exceeds the actual difference, then that country has underachieved its potential, as based on the given level of GDP per capita, population size, and interest in football, that country should have a better average goal difference than it actually has. When the predicted goal difference is below the actual one, the country has overachieved its potential. Uruguay, for instance, was among the biggest overachievers, managing to have nearly a goal per game better than expected. Brazil, Argentina, Portugal, and Spain were close behind. West African and Balkan countries are overachievers too. China, India, Luxemburg, Canada, Hungary, and particularly Germany, performed much worse than predicted.
Figure 1. Average Goal Difference against Median Team
What about Georgia? Georgia scores 0.31 goals less than a team of medium strength; however, according to the actual data, while taking into consideration the wealth, size, and interest of the country, Georgia should score 0.62 goals less than the team of medium size. Sadly, the data suggests that Georgia already performs above its very low potential (Georgia overachieves its potential). Therefore, based on the outcome of the economic model, the failure of Georgia’s football team is not about underemployment of the country’s socio-economic resources for football, but lack of resources themselves (poverty, small population, less experienced, and lack of sports interest do not let youngsters reveal their talents).
I want to conclude the blog with an optimistic quote from the book of Simon Kuper and Stefan Szymanski: “… Georgia clearly has potential. The country is small (5 million people), and horribly poor (even today, the average income is below $4,000 per year). If Georgians could just become as rich as Croatia, they too could start beating England at Wembley.”
1 This is the first World Cup to be held in Eastern Europe, the eleventh time that it has been held in Europe, and the first time the tournament takes place on two continents – Europe and Asia.
2 “Meme is an image, video, piece of text, etc., typically humorous in nature, that is copied and spread rapidly by Internet users, often with slight variations” – Oxford Dictionary.
3 GDP per capita at PPP, 2016.
4 2016 Data.
5 26 years on average.
6 29.6 years on average.
7 Teams and players of any standard, estimated, 2016.
8 Saudi Arabia, Australia, Switzerland, Sweden, South Korea, Panama, England, and Japan were the countries among World Cup participants that have a lower percentage of Google interest than Georgia.
9 Source: Television Audience Report of 2014 FIFA World Cup Brazil, FIFA – https://img.fifa.com/image/upload/n3z25ncdjj9qdwja1tet.pdf
10 Umaglesi Liga is the first trier championship for Georgia.
11 Source: http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm.
12 FC Torpedo Kutaisi was the most popular team in the first trier league with an average attendance of 2 794 people.
13 Wars, political instability, and extreme poverty in the early 90s were among the main reasons why people lost interest in football.