ხორბლის ტრაილერების ადგილი აქ არ არის?!
დაახლოებით ორი თვის წინ, საქართველოს მთავრობამ იმპორტირებული ხორბლის ავტოტრანსპორტით გადაზიდვის შეზღუდვის გეგმის შესახებ განაცხადა. თუმცა ეს წამოწყება დაინტერესებული მხარეების (მათ შორის: ხორბლის მცირე იმპორტიორების, ტრაილერების მძღოლებისა და  წისქვილების, რომლებიც ავტოტრანსპორტით იმპორტირებულ ხორბალს იყენებენ) შეთანხმებული წინააღმდეგობის გამო მალევე შეწყდა. საპასუხო პროტესტმა კულმინაციას მაშინ მიაღწია, როდესაც ერთ-ერთი სატვირთოს მძღოლი შემოსავლების სამსახურის გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში შენობის სახურავზე ავიდა და ბენზინით თავის დაწვით იმუქრებოდა. შედეგად, საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ შეზღუდვის ძალაში შესვლა 2019 წლის ოქტომბრამდე გადადო.
თუ გავითვალისწინებთ, როგორი მგრძნობიარე არიან ქართველები, როდესაც საკითხი პურის ფასების სავარაუდო ცვლილებას ეხება, მოვლენების ასეთი განვითარება მოულოდნელი არ არის: საქართველოში ერთი ადამიანი ყოველდღიურად, საშუალოდ 300 გრ. ხორბლის პროდუქტებს მოიხმარს და საკვები ღირებულების ერთ მესამედზე მეტს ამ სახის პროდუქტებიდან იღებს. პურის (და ხორბლის სხვა პროდუქტების) მოხმარება რომ ქართულ კულტურაში ღრმადაა გამჯდარი, სიტყვა „პურ-მარილიდანაც“ კარგად ჩანს.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში სპილენძის ხანიდან (4500-3500 ძვ. წ.) მოყოლებული მოჰყავდათ ხორბლის მრავალი სახეობა (ასლი, დიკა, დოლი, იფქლი, ხულოგო, მახა, ზანდური და სხვ.) და ხორბალი კვების უსაფრთხოების კუთხით ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან პროდუქტად მიიჩნევა, ქვეყნის ხორბლის წარმოება მოხმარებას მაინც ჩამორჩება. იმ 12 აგრარულ პროდუქტს შორის, რომელთა თვითუზრუნველყოფის მონაცემებსაც საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური (საქსტატი) აქვეყნებს, ხორბალს ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი აქვს (2017 წლის მონაცემებით 15%-ს შეადგენს). გარდა ამისა, ხორბალს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების იმპორტში ღირებულების მხრივ ყველაზე დიდი წილი უკავია (2017 წლის მონაცემებით, თითქმის 100 მლნ. აშშ დოლარი).
ასე რომ, შემოთავაზებული რეგულაციების მიღმა რაციონალური მიზეზებისა და კანონის ამოქმედების სავარაუდო შედეგების შესწავლა (და რა მოხდება როდესაც მომავალ წელს შეზღუდვები მართლაც შევა ძალაში), ძალიან მნიშვნელოვანია.
შეზღუდვების შესახებ
2018 წლის 22 აგვისტოს, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა გამოსცა ბრძანება N314, რომლითაც (2012 წლის 26 ივლისის) N290 ბრძანებას დაემატა პუნქტი „საქართველოს საბაჟო ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე“. ცვლილების მიხედვით, „საგარეო-ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული სასაქონლო ნომენკლატურის (სეს ესნ) 1001 (ხორბალი და მესლინი) სასაქონლო პოზიციითა და 1101 00 (ხორბლისა ან ხორბალ-ჭვავის ფქვილი) სასაქონლო სუბპოზიციით გათვალისწინებული საქონლის საქართველოს საბაჟო ტერიტორიაზე შემოტანა/საქართველოს საბაჟო ტერიტორიიდან გატანა შესაძლებელია მხოლოდ სარკინიგზო და საზღვაო ტრანსპორტით, შესაბამისი საბაჟო გამშვები პუნქტების გავლით. ცალკეულ შემთხვევებში, შემოსავლების სამსახურის თანხმობით, ამ პუნქტში აღნიშნული საქონლის შემოტანა/გატანა შესაძლებელია განხორციელდეს ავტოსატრანსპორტო საშუალებით.“
როგორც ამ ცვლილების მხარდამჭერი, ისე საწინააღმდეგო არგუმენტები ეკონომიკურ და სოციალურ-პოლიტიკურ ხასიათს ატარებს. აღსანიშნავია, რომ რეგულაციის ყველა დადებითი და უარყოფითი მხარის გასათვალისწინებლად სიღრმისეული ანალიზია საჭირო, მაგრამ ჩვენ მოკლედ მიმოვიხილავთ რამდენიმე მოსალოდნელ სარგებელსა და ხარჯს.
პოტენციური სოციალურ-პოლიტიკური სარგებელი
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ხორბალი საკვების უსაფრთხოებაში მნიშვნელოვანი საკითხია. რეკომენდირებულია, რომ ქვეყანას მინიმუმ ორი თვის ხორბლის მარაგი და დივერსიფიცირებული იმპორტი ჰქონდეს. ასე რომ, საქართველომ რაც შეიძლება მეტი მიმწოდებელი უნდა ეძიოს, რათა ხორბლის დეფიციტის რისკი შეამციროს იმ შემთხვევისთვის, თუ რომელიმე მიმწოდებელი პროდუქტის მოწოდებას შეწყვეტს. ამის მიუხედავად, ბოლო წლებში, რუსეთს მარტივად შეიძლება ეწოდოს ხორბლისა და მესლინის მთავარი მიმწოდებელი; თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ რუსული იმპორტის წილი 2018 წლის მეორე კვარტალში 2015 წლის პირველი კვარტლის შემდეგ პირველად ჩამოსცდა 90%-იან ნიშნულს (იხ. გრაფიკი #1).  ის ფაქტი, რომ საქართველოს ჩრდილოელ მეზობელთან სახმელეთო საზღვარი აქვს, რუსულ ხორბალს საგზაო ტრანსპორტის კუთხით ხორბლის იმპორტიორ სხვა ქვეყნებთან შედარებით უპირატესობას ანიჭებს, მაგრამ სურათი თანდათან იცვლება. მაგალითად, 2017 წლის ოქტომბერში, ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის ამოქმედებასთან ერთად, ყაზახეთი კავკასიის სატრანსპორტო კორიდორს კასპიის ზღვის აქთაუს პორტით დაუკავშირდა, რაც საქართველოში ხორბლის დივერსიფიკაციის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო. საქართველოს რკინიგზა ყაზახეთიდან თურქეთში მარცვლეულის ტრანსპორტირებას თავისი მიმდინარე და მომავალი განვითარების პრიორიტეტულ პროექტებშიც კი ასახელებს – 2018 წლის პირველ ნახევარში საქართველოს რკინიგზამ დაახლოებით 260 000 მეტრული ტონა მარცვლეული (ხორბალი, ჭვავი, სიმინდი, ქერი და სხვ.) გადაზიდა, რაც 2017 წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს (157 000 მეტრული ტონა) 66%-ით აღემატება.
გრაფიკი 1. ხორბლისა და მესლინის იმპორტი ქვეყნების მიხედვით (%)
უნდა აღინიშნოს, რომ იმპორტის ნაკადების ცვლილება ყაზახეთის სასარგებლოდ ძირითადად რუსეთში ხორბლის ცუდი მოსავლითაა გამოწვეული, რამაც რუსულ ხორბალზე ფასები გაზარდა (დაახლოებით 220 აშშ დოლარამდე ერთ მეტრულ ტონაზე) და ყაზახური ხორბალი უფრო კონკურენტუნარიანი გახადა.
ამავდროულად, საქართველოს შავი ზღვის სანაპიროზე ოთხი სრულად ფუნქციონირებადი პორტი (ბათუმი, ფოთი, ყულევი და სუფსა) აქვს, რომელთაც თავისუფლად შეუძლიათ  ევროპიდან (ან ნებისმიერი სხვა ბაზრიდან) საზღვაო გზით შემოსული ხორბლის/მესლინის ტვირთთან გამკლავება, თუ მათი ფასი კონკურენტუნარიანი იქნება და/ან ავტო-საგზაო ტრანსპორტირება შეუძლებელი გახდება. ამჟამად პორტებში ოდნავ უფრო ნაკლები ტვირთი შემოდის, ვიდრე ავტოსაგზაო ტრანსპორტით (საქართველოს მთლიანი სავაჭრო ბრუნვა ტრანსპორტის მიხედვით მე-2 გრაფიკზეა ასახული).
გრაფიკი 2. საქართველოს ვაჭრობა სატრანსპორტო სახეების მიხედვით (მლნ. აშშ დოლარი)
ავტოსაგზაო ტრანსპორტის გამოყენების ერთ-ერთი ყველაზე ხშირად ხსენებადი უარყოფითი მხარე ის გახლავთ, რომ, ერთი მხრივ, იმპორტის მცირე რაოდენობებით შემოტანა ხშირად  ეკონომიკურად გამართლებული და ადვილია, რაც მიმდინარე მოთხოვნის საჭიროებებზე დაფუძნებული იმპორტირების სტიმულებს ქმნის. მეორე მხრივ, ხშირი, საჭიროებაზე დაფუძნებული იმპორტი ხშირად მარაგის სიმცირეს ან მის არარსებობას იწვევს, რაც საკვების უსაფრთხოების კუთხით არარაციონალურია.
პოტენციური ეკონომიკური სარგებელი
საქართველოს რკინიგზა. საქართველოს რკინიგზის საერთაშორისო გადაზიდვების ტვირთბრუნვა საზღვაო და ავტოსაგზაო ტრანსპორტის გადაზიდვების მაჩვენებლებს ჩამორჩება (იხ. გრაფიკი #2). მიუხედავად იმისა, რომ ოფიციალური სტატისტიკა ხორბლისა (და ხორბლის ფქვილის) და მესლინის (და მესლინის ფქვილის) წილთა მონაცემებზე ამ ბრუნვაში არ მოიპოვება, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ კანონის ამოქმედება სახელმწიფო სექტორისთვის უფრო სარგებელიანი იქნებოდა, ვიდრე კერძოსთვის – სახელმწიფო საკუთრებაში მყოფი საინვესტიციო ბანკი, სს „საპარტნიორო ფონდი“ საქართველოს რკინიგზის აქციების 100%-ის მფლობელია. (ავტორის შენიშვნა: თუ გავითვალისწინებთ, რომ რკინიგზა ქვეყნისათვის სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტია, ცხადია, ამ სისტემის ძლიერებაზე ზრუნვა გონივრულია. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, თუ კანონი კონკურენციას ან ზოგადად ბაზარს არ აზიანებს, მაგრამ არაპირდაპირ ხელს უწყობს რკინიგზის საქმიანობას, მისი მიღება ცალსახად უარყოფით მოვლენად არ უნდა იქნას აღქმული).
ტურიზმი. ინიცირებული რეგულირების კიდევ ერთი სავარაუდო ეკონომიკური სარგებელია ტურიზმის სექტორში პოტენციური შემოსავლის შემცირება. როგორც ბატონმა მაჭავარიანმა განმარტა, კანონის შემოღების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი სწორედ ეს გახლავთ. ფინანსთა მინისტრის თქმით, ლარსის (საქართველოს ჩრდილოეთი საზღვარი) სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტზე კილომეტრების სიგრძის რიგები რუსეთის ფედერაციიდან შემოსული ტურისტებისათვის მნიშვნელოვანი დისკომფორტის წყაროა, რამაც პოტენციურ ტურისტებს შესაძლოა ქვეყნის მონახულება გადააფიქრებინოს კიდეც. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის თანახმად (GNTA), 2017 წელს რუსეთიდან ამა თუ იმ ტრანსპორტით საქართველოში შემომსვლელთა რიცხვი თითქმის 1.1 მილიონს გაუტოლდა (ამასთან, თუ გავითვალისწინებთ, რომ საშუალო დანახარჯი ერთ ვიზიტორზე 984 ლარს უდრიდა,  ცხადი იქნება, რომ საუბარი უმნიშვნელო თანხებზე ნამდვილად არაა).  ანეკდოტიც კი გავრცელდა, თითქოს რუსული სასაზღვრო პოლიცია ხელოვნურ რიგებს უქმნის რუს ტურისტებს, რათა მათ საქართველოში დასვენებას ნაკლებად პრობლემურ რუსულ კურორტებზე (მაგალითად, სოჭში) წასვლა ამჯობინონ. ყველაფრის მიუხედავად, ორი მნიშვნელოვანი კითხვა მაინც უპასუხოდ რჩება: 1) იწვევს თუ არა ლარსის სასაზღვრო პუნქტის რიგებს ხორბლით დატვირთული ტრაილერები? 2) რამდენად მოქმედებს სინამდვილეში ეს რიგები რუსი ტურისტების გადაწყვეტილებაზე, მოინახულონ თუ არა საქართველო?
ინიცირებული შეზღუდვების სავარაუდო ეკონომიკური სარგებელი გაცილებით უფრო ცხადია საგზაო ინფრასტრუქტურისა (და ჰაერის დაბინძურების) და სურსათის უვნებლობის (არ უნდა აგვერიოს საკვების უსაფრთხოებაში) კუთხით.
საგზაო ინფრასტრუქტურა (და ჰაერის დაბინძურება). ექსპერტებს თუ დავუჯერებთ, მრავალხიდიანი სატვირთოების მიერ გზისთვის მიყენებული ზიანი თითოეულ გავლილ კილომეტრზე საქართველოში 0.5 აშშ დოლარს შეადგენს. მდგრადი განვითარების ცენტრი „რემისიას“ შეფასებით, სატვირთო, რომელსაც ტვირთი ლარსიდან სადახლომდე (სასაზღვრო-გამშვები პუნქტი სომხეთთან), 230 კმ-ის მანძილზე გადააქვს, დაახლოებით 300 ლარის (115 აშშ დოლარი ამჟამინდელი სავალუტო კურსით) ზიანს აყენებს საგზაო ინფრასტრუქტურას. თუ გავითვალისწინებთ, რომ სატრანზიტო გადასახადი ერთი სატვირთო ავტომობილისათვის საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლისას 200 ლარს შეადგენს, ceteris paribus, გამოდის რომ ქვეყნის წმინდა ზარალი 100 ლარის ტოლია ტრაილერის ლარსიდან სადახლომდე გადაადგილებისას. „ceteris paribus“  დაშვება ამ შემთხვევაში იმას გულისხმობს, რომ სატვირთო ავტომობილების მძღოლები საქართველოს როგორც სატრანზიტო ქვეყანას ისე იყენებენ და არა, როგორც სატრანსპორტო/ლოგისტიკურ ჰაბს, რადგან ეს უკანასკნელი მოთხოვნას შექმნიდა თანდართული სერვისების კუთხით, რაც, თავის მხრივ, დამატებით სამუშაო ადგილებს და შემოსავლებს ნიშნავს ქვეყნისათვის. ამჟამად, ხორბლით დატვირთული ტრაილერები ქვეყანაში ჩრდილოეთიდან შემოდიან, ტვირთი სომხეთში მიაქვთ (2017 წელს ამ გზით 15 000 ტონა ხორბალი გადაიზიდა) და შემდეგ რუსეთში ბრუნდებიან, ძირითადად, ცარიელი სატვირთო კონტეინერებით. ეს ავტომატურად ნიშნავს, რომ ტრაილერის მძღოლები არ იყენებენ საქონლის საკლასიფიკაციკაციო სივრცეებს, სასაწყობე ფართებსა და მსგავს სერვისებს. მათ პოტენციურად შეიძლება ავტოსადგომის მომსახურებით ისარგებლონ, მაგრამ საქართველოზე გამავალი მარშრუტის სიგრძიდან გამომდინარე (დაახლოებით 320 კმ. ლარსიდან სადახლომდე), ეს ნაკლებად სავარაუდოა.
სურსათის უვნებლობა. რაც შეეხება სურსათის უვნებლობას, მცირე მანძილის გამო, რუსეთიდან საქართველოში საავტომობილო გზებით შემომავალი ტვირთის ფუმინგაცია სავალდებულო არ არის (საზღვაო ან სარკინიგზო ტრანსპორტისგან განსხვავებით) და, შესაბამისად, უფრო სარისკოა, რომ საქართველოში ტრაილერებით შემოსული ხორბალი მღრღნელებითა და მავნებლებით იყოს ინფიცირებული. ფაროსანას უახლესი გამოცდილებიდან საქართველომ ძალიან კარგად იცის, როგორი გამანადგურებელი შედეგები შეიძლება მოჰყვეს მავნებლების ასეთი გზით გავრცელებას (ჩვენი სტატია ფაროსანას შესახებ იხილეთ აქ).
ეკონომიკური ხარჯები
ინიცირებულ შეზღუდვები გარკვეულ ეკონომიკურ ხარჯებთანაცაა დაკავშირებული. უპირველეს ყოვლისა, ეკონომიკური თეორიის თანახმად, ეკონომიკური სუბიექტები (ამ შემთხვევაში, ხორბლის ფქვილის მწარმოებლები) თავიანთი წარმოების ფუნქციას მოგების მაქსიმიზაციის პირობის გათვალისწინებით აგებენ. აქედან გამომდინარე, ნებისმიერი ცვლილება ამ ფუნქციაში (აღნიშნულ შემთხვევაში, ავტოსაგზაო ტრანსპორტით იმპორტირებულ ხორბალზე წვდომის შეზღუდვა) მათ მოგებას შეამცირებს ან/და ხორბლის პროდუქტებზე (მაგ., პურზე) ფასებს გაზრდის. გარდა ამისა, მძღოლები, რომლებსაც ხორბალი სატვირთო მანქანებით შემოაქვთ, პირდაპირ ზარალს განიცდიან, რადგან სხვა პროდუქტების იმპორტირებაზე გადართვა ან მთლიანად ბაზრიდან გასვლა უწევთ.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ რთულია, განსაჯო კანონის პოტენციური ეფექტები, როდესაც მისი ხარჯები და სარგებელი სიღრმისეულად შესწავლილი არ არის, ალტერნატივები წინასწარ სათანადოდ არ არის შეფასებული და დაინტერესებულ მხარეებს შორის კომუნიკაცია არ შემდგარა (მაგალითად, რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) მეშვეობით). უნდა აღინიშნოს, რომ მთავრობის მიერ ახალი შეზღუდვების დაანონსებიდან კანონის ძალაში შესვლის თავდაპირველ თარიღამდე დრო ძალიან მცირე იყო. საეჭვოა, რომ სულ რაღაც ორ თვეში ვინმემ მოსალოდნელი სარგებლისა და ზიანის სათანადოდ შეფასება შეძლოს. გულწრფელად რომ ვთქვათ, გულუბრყვილო განაცხადია, რომ ბაზარს (რომელიც მცირე ხორბლის იმპორტიორებისაგან, სატვირთო ავტომობილების მძღოლებისა და იმპორტირებული ფქვილზე მომუშავე წისქვილის ქარხნებისგან შედგება) 2018 წლის 1 ოქტომბრამდე გადაწყობის უნარი ექნებოდა. ნაჩქარევად მიღებული თავდაპირველი გადაწყვეტილების შედეგი მხოლოდ ის გახლდათ, რომ ყველა მხარე დაზარალდა, შეზღუდვის ძალაში შესვლა კი ერთი წლით გადაიდო.
ვნახოთ, რა მოხდება 2019 წლის ოქტომბერში, მაგრამ მომხდარიდან გაკვეთილი უნდა ვისწავლოთ, თუ რატომ არ უნდა შემოვიღოთ რეგულაციები ნაჩქარევად, დადებითი და უარყოფითი მხარეების აწონ-დაწონვის, შესაბამისი ხარჯ-სარგებლიანობის ანალიზისა და დაინტერესებულ მხარეებთან მკაფიო კომუნიკაციის გარეშე.

About two months ago, the Georgian government announced the introduction of restrictions on wheat imports and their transit by road transport. However, this idea was soon abandoned in the wake of a concerted backlash from a number of stakeholders (including small-scale wheat importers, truck drivers, and flour-milling plants that use road-imported wheat). The culmination of the subsequent protests saw one truck driver scale the roof of the building of Revenue Service’s customs clearance zone, pour gasoline, and threaten to set himself on fire. In response, the Minister of Finance of Georgia announced that there would be a postponement of the suggested changes until October 2019.
This course of events is not surprising when one takes into account how sentimental Georgians are when it comes to any changes that might possibly affect bread prices: we consume an average of 300 grams of wheat products every day, and more than one-third of our dietary energy consumption comes from such products. The consumption of bread (and other wheat products) is so deeply rooted in the national culture that Georgians have even coined a term Purmarili (meaning “feast”) that translates literally as “the bread and the salt”.
Although Georgians have cultivated numerous species of wheat (Asli, Dika, Doli, Iphkli, Khulogo, Makha, Zanduri, and others) since the Copper Age (c. 4500-3500 BC) and it is considered as one of the most important products from the perspective of food security, the country’s wheat production figures fall short of consumption. Among the 12 products for which the National Statistics Office of Georgia (GeoStat) reports national self-sufficiency ratios, wheat has the lowest figure (of 15% in 2017). Moreover, wheat is the number one agricultural product imported into the country (with annual imports valued at nearly 100 million USD in 2017).
It is thus important to discuss the rationale behind the proposed restrictions and to examine what the law would have held in store if it had been enforced (and indeed what will happen when it is enacted next year).
On 22 August 2018, the Minister of Finance of Georgia, Ivane Matchavariani, issued Order #314 that added a paragraph to Order #290 (issued on 26 July 2012) regarding ‘Instructions on the Movement and Signing of Goods in the Customs Area of Georgia’. According to the addition, movement of products with HS code 1001 (wheat and meslin) and sub-codes 1101 00 (wheat or meslin flour) in or out of the Georgian customs area would be allowed exclusively by railway and marine transport and, in some exceptional cases, after approval from the Ministry of the Finance of Georgia (MoF), also allowed by road transport.
The arguments both for and against the amendment are economic and socio-political. While a thorough analysis would be needed to account for all of the advantages and disadvantages of this regulation, here we briefly discuss a number of the potential benefits and costs.
As mentioned above, wheat is an important aspect of the food security agenda. It is recommended that the country should have at least a two-month supply of wheat in reserve, and a diversified import. Thus, Georgia should seek as many suppliers as it can in order to diminish the risk of a wheat shortage if one particular supplier is gone. In recent years, Russia can be easily identified as the dominant importer of wheat and meslin to Georgia; however, the share of Russian imports fell below the 90% threshold in the second quarter of 2018 for the first time since the first quarter of 2015 (see Graph #1). The fact that Georgia has a land border with its northern neighbor gives Russian wheat a comparative advantage in road transport compared to other wheat-importer countries. However, this picture is changing. For instance, after the Baku-Tbilisi-Kars Railway became operational at the end of October 2017, Kazakhstan became connected to the Caucasus transport corridor via Aktau Port on the Caspian Sea – which seems promising in terms of starting wheat import diversification in Georgia. Georgian Railway even lists the transportation of grains from Kazakhstan to Turkey in their list of main ongoing or expected development projects. Statistics show that in the first half of 2018 Georgian Railway transported approximately 260,000 metric tons of grain (wheat, rye, maize, barley, etc.), compared to 157,000 metric tons in the same period of 2017 (+66%).
Graph #1: Wheat and meslin imports decomposition by country (%)
It should be noted that the recent shift to Kazakhstan grain was mainly caused by a bad harvest in Russia, which increased prices on Russian wheat (to approximately 220 USD per metric ton) and made Kazakh wheat more competitive.
Moreover, there are four fully operational seaports (Batumi, Poti, Kulevi, and Supsa) located on the Black Sea coast of Georgia that could easily handle wheat/meslin cargos from Europe (or any other market) if their production becomes price competitive and/or road transport is no longer an option. At present, the trade-in cargo in these seaports is marginally less than that of road transport (the total trade turnover of Georgia disaggregated by mode of transport is given in Graph #2).
Graph #2: Trade of Georgia by mode of transport (million USD)
One frequently cited drawback of relying on road-based transportation is that it makes imports in small chunks economically rational and it is reasonably easy to create incentives for frequent need-based imports. However, frequent need-based imports usually result in little or no stock reserves, which is not rational from the point of view of food security.
Georgian Railway. The international freight turnover of the railway lags behind the figures for maritime and road (motor) transport figures (see Graph #2). And, although official statistics regarding the shares of wheat (and wheat flour) and meslin (and meslin flour) in these turnovers do not exist, we can safely assume that the law would have generated additional income for the state, rather than the private sector. A state-owned investment bank, JSC Partnership Fund, holds 100% of the shares of Georgian Railway and thus takes all of its profits. (Author’s remark: If you take into account the fact that railway systems are of strategic importance for any country, keeping this system as it seems reasonable. To be clear, so long as it does not hurt competition or the market in general, proposing a law that can indirectly boost the national railway’s activities is not necessarily a bad thing).
Tourism. Another type of possible economic benefit – decreasing the amount of foregone tourism income – was cited by Mr. Matchavariani as a prime purpose of the law. The Minister of Finance said that the kilometers-long queues at the Larsi border crossing station (in Northern Georgia) cause a great deal of discomfort for tourists arriving from the Russian Federation, and might even discourage wannabe tourists from visiting the country. According to the Georgian National Tourism Agency (GNTA), the number of visits from Russia totaled almost 1.1 million in 2017 by all means of transportation (if the average spend of 984 lari per visit is considered, this is no trivial amount). Although there is anecdotal evidence that Russian border police have created artificial queues to try and convince Russian tourists to choose to holiday in seemingly less troublesome destinations in Russia, like Sochi, two significant questions remain: how much are the queues at Larsi caused by wheat trucks? And, how much do those queues affect the decisions of Russian visitors to enter Georgia?
The possible economic benefits of the proposed restriction are far clearer in the cases of road infrastructure (and air pollution) and food safety (not to be confused with food security).
Road infrastructure (and air pollution). According to experts, multi-axel trucks cause road damage of 0.5 USD per kilometer traveled. Estimations of the Sustainable Development Center “Remissia” suggest that a truck that transfers cargo over the 230 km from Larsi to Sadakhlo (the border crossing with Armenia) will impose approximately 300 lari (115 USD at the current exchange rate) of damage to the road infrastructure. When it is considered that the road fee for the transit transportation of one cargo vehicle on the territory of Georgia is 200 lari, the result, ceteris paribus, is a net loss of 100 lari for the country. The ‘ceteris paribus’ condition here implies that truck drivers only use Georgia as a transit country, and not as a transport/logistic hub because the latter would create demand for attached services and for additional jobs. At the moment, wheat trucks enter the country from the north with a full cargo load to deliver to Armenia (15,000 tons of wheat were delivered like this in 2017), and then return to Russia, usually with empty cargo containers. This automatically means that they do not use any classification yards, storage facilities, and the like. They might purchase parking lot services, but due to the length of the route (roughly 320 km from Larsi to Sadakhlo), Georgia misses out on this market opportunity too.
Food safety. As far as food safety is concerned, due to the short length of the route from Russia to Georgia, fumigation of motor cargo is not obligatory (unlike that of sea or railway transport), and the wheat that enters Georgian territory is thus more vulnerable to rodents or pests. After recent experiences with the stink bug, Georgia knows all too well how destructive pests can be (see our article about this issue here).
There are also economic costs that might stem from the proposed restriction. First of all, economic theory suggests that economic agents (in this case, wheat flour producers) construct their production functions in a way to maximize their profits. Therefore, any distortion in this function (in this case, restricting access to wheat imported by road transport) will decrease profits and/or increase the prices of wheat products (e.g. bread). Secondly, drivers who import wheat by truck will directly suffer as they will have to switch to imports of other goods or completely leave the market.
To conclude, it is hard to judge the potential effects of the law when its costs or benefits are not well quantified, the alternatives have not been listed in advance, and when there has been no communication among stakeholders (for example through a Regulatory Impact Assessment process). In fact, the time span between the news that the government was going to introduce new restrictions, and the date initially proposed for these restrictions to become effective, was far too short. It is doubtful that in just two months’ time it would have been possible for someone to have taken a close look at expected gains or losses, and it is frankly optimistic to believe that the market (made up of small-scale wheat importers, truck drivers, flour-milling plants that use road-imported wheat, etc.) could have adjusted by 1 October 2018. The result of the hastily made initial decision was that every party suffered for nothing, with the restriction postponed for a year.
We will see what happens in October 2019, but this whole process should serve as a good “lessons learned”, about how not to introduce regulations in a rush, without first better understanding the advantages and disadvantages, without analyzing the associated costs and benefits, and without establishing clear communications with stakeholders.