აგვისტოში ელექტროენერგიის გამომუშავების დეფიციტის შემდეგ საქართველოს ამ კუთხით ისევ კლებადი ტრენდი ჰქონდა; აგვისტოსთან შედარებით, ელექტროენერგიის მთლიანი გამომუშავება 2018 წლის სექტემბერში 14%-ით შემცირდა. ქართულმა ელექტროსადგურებმა 849 მლნ. კვტ.სთ. ელექტროენერგია გამოიმუშავა, ხოლო შიდა ბაზარზე ელექტროენერგიის მოხმარებამ 955 მლნ. კვტ.სთ. შეადგინა. უნდა აღინიშნოს, რომ აგვისტოსთან შედარებით, მოხმარებამ 9%-ით იკლო. მიუხედავად სექტემბერში მოხმარების ამ მნიშვნელოვანი კლებისა, საქართველოს ელექტროენერგიის იმპორტირება უცხოეთის ბაზრებიდან მოუწია.
უკანასკნელი 11 წლის განმავლობაში, საქართველოს ელექტროენერგიის ვაჭრობაში ოთხი პარტნიორი ჰყავდა. კერძოდ, თურქეთი, სომხეთი, აზერბაიჯანი და რუსეთი. თუმცა მათგან მსხვილ იმპორტიორს მხოლოდ ორი მათგანი წარმოადგენს. წლების განმავლობაში, რუსეთი ქვეყანაში ელექტროენერგიის მთავარი მიმწოდებელი გახლდათ, მაგრამ სიტუაცია 2017 წელს შეიცვალა, როდესაც აზერბაიჯანის იმპორტმა რუსეთისას გადააჭარბა (იხ. გრაფიკი #1). ჩრდილოელ მეზობელთან არახელსაყრელი პოლიტიკური ურთიერთობების გამო საქართველოსთვის ეს დადებითი სიახლე იყო; ისევე, როგორც 2007 წელს, როდესაც საქართველომ ელექტროენერგიის იმპორტის დივერსიფიკაცია მოახერხა და რუსეთზე ენერგო-დამოკიდებულების რისკები შეამცირა.
გრაფიკი 1. საქართველოს იმპორტი (მლნ. კვტ.სთ.)
ეს ტენდენცია 2018 წლის უმეტეს ნაწილშიც გაგრძელდა,აპრილისა და სექტემბრის თვეების გარდა, როდესაც აზერბაიჯანი იმპორტის უდიდეს წილს ინარჩუნებდა. აპრილში, იმპორტირებული ელექტროენერგიის 91% (11 მლნ. კვტ.სთ.) რუსეთზე მოდიოდა. ხოლო სექტემბერში, რუსეთიდან შემოსული ელექტროენერგიის წილმა 97%-ს მიაღწია. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, აბსოლუტური მაჩვენებელიც გაიზარდა (139.46 მლნ. კვტ.სთ. – აპრილის მაჩვენებლებზე 13.5-ჯერ მეტი). აღსანიშნავია ისიც, რომ მთლიანი იმპორტირებული ელექტროენერგიის წილი სექტემბერში წინა თვესთან შედარებით 40%-ით გაიზარდა. ეს ზრდა მთლიანად რუსეთის იმპორტის ზრდამ გამოიწვია (297%-იანი ზრდა აგვისტოსთან შედარებით), მაშინ როდესაც აზერბაიჯანულმა იმპორტმა 93%-ით იკლო (იხ. გრაფიკი #2).
წლიურ შედარებებს თუ გავაკეთებთ, 2018 წლის სექტემბერში იმპორტი იმავე პერიოდთან შედარებით 5%-ითაა გაზრდილი. რაც შეეხება იმპორტს რუსეთიდან, ის 258%-ითაა გაზრდილი, ხოლო აზერბაიჯანულმა იმპორტმა 94%-ით იკლო (იხ. გრაფიკი #3). გადამწყვეტი კითხვები ასე ჟღერს: ეს მხოლოდ ერთჯერადი მოვლენაა თუ რუსეთი საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზრის დეფიციტის პერიოდებში ,მომავალი ზამთრის პერიოდიდან,მთავარი მიმწოდებლის სტატუს იბრუნებს? საქართველოსთვის ეს უარყოფითი მოვლენაა?
გრაფიკი 2. საქართველოს იმპორტი 2018 წელს (მლნ. კვტ.სთ.)
გრაფიკი 3. საქართველოს იმპორტი სექტემბერში (მლნ. კვტ.სთ.)
ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად რუსეთის იმპორტის ამ უეცარი ზრდის მიზეზები უნდა შევისწავლოთ. ESCO-ს მონაცემებით, იმპორტირებული ელექტროენერგიის უდიდესი ნაწილი საბალანსო ბაზარზეა შეძენილი. გადაწყვეტილება იმის შესახებ, თუ ვისგან უნდა მოხდეს ელექტროენერგიის საბალანსო ბაზარზე შეძენა, მომწოდებლების მიერ შემოთავაზებულ ფასებზეა დამოკიდებული ანუ ქვეყანას საბალანსო ელექტროენერგიით სწორედ დაბალი ფასის მიმწოდებელი ამარაგებს. თუ ამ თვეში მოვლენები იმავე წესით განვითარდა (და მიგვაჩნია, რომ ასეც მოხდა), ეს იმას ნიშნავს, რომ რუსეთის ფასები აზერბაიჯანის ფასებზე დაბალი იყო. თუ აზერბაიჯანის საექსპორტო ფასების მეტნაკლებ სტაბილურობას დავუშვებთ, ეს საქართველოს იმპორტის ფასების საერთო შემცირებას უნდა ნიშნავდეს. მართლაც, 2018 წლის სექტემბერში ფასები წინა წლის იმავე პერიოდთან შედარებით 8%-ით შემცირდა (იხ. გრაფიკი #4), ხოლო 2018 წლის აგვისტოში ფასები 6%-ით დაეცა (იხ. გრაფიკი #5).
გრაფიკი 4. იმპორტის ფასი 2018 წელს (თეთრი/კვტ.). გრაფიკი 5. იმპორტის ფასი სექტემბერში (თეთრი/კვტ.)
რუსეთის ელექტროენერგიის ოპერატორის ოფიციალური ვებ-გვერდის შესწავლის შედეგად დავადგინეთ, რომ სექტემბერში, აგვისტოსთან შედარებით, ელექტროენერგიის გამომუშავება და მოხმარება 2%-ით გაიზარდა. გარდა ამისა, ორივე თვის გამომუშავებამ მოხმარების დონეს საგრძნობლად გადააჭარბა (64423.29 მგვტ.სთ-ითა და 69192.67 მგვტ.სთ-ით). ასე რომ, ექსპორტისთვის განკუთვნილი ელექტროენერგია 7%-ით გაიზარდა, რითაც შესაძლოა ფასების შემცირებაც აიხსნას.
კიდევ ერთი ფაქტორი, რომელმაც შესაძლებელია იმპორტის ფასებზე მოახდინოს გავლენა, გარიგებაში გამოყენებული ვალუტაა. ამჟამად, საბალანსო ბაზარზე ელექტროენერგიით ვაჭრობა დოლარში მიმდინარეობს. რუსეთის ფედერაციის ცენტრალური ბანკის1 მონაცემებზე დაყრდნობით, სექტემბერში რუსული რუბლი აშშ დოლართან შედარებით 2%-ით გაუფასურდა. ხოლო ქართული ლარი აშშ დოლართან მიმართებაში იმავე პერიოდში 3%-ით2 გაუფასურდა. ეს კი იმაზე მიუთითებს, რომ იმპორტირებული ელექტროენერგიის ფასების შემცირება სავარაუდოდ რუსეთში ელექტროენერგიის ჭარბმა გამომუშავებამ გამოიწვია.
ეს დასკვნა კიდევ უფრო მეტ კითხვას ბადებს. გაზრდის თუ არა რუსეთი მომავალში გამომუშავებას და გააგრძელებს თუ არა ის აზერბაიჯანთან შედარებით დაბალი ფასის შემოთავაზებას? ეს დადებითი მოვლენა იქნება საქართველოსთვის თუ უარყოფითი? მოკლევადიან პერიოდში ქართველი მომხმარებლები და კომპანიები დაბალი ფასებით სარგებელს ნახავენ, თუმცა, თუ ტენდენცია შენარჩუნდება, ამან შესაძლოა ქართულ ბაზარზე ელექტროენერგიის გამომუშავებაში ინვესტიციების ჩადების სტიმულები შეამციროს და შედეგად უცხოურ ელექტროენერგიაზე დამოკიდებულების ხარისხი გაზარდოს (რაც პოტენციურად ენერგო-უსაფრთხოების რისკებს შეიცავს). რა უნდა იყოს ამ შემთხვევაში საქართველოს მთავრობის პასუხი? ეს საინტერესო კითხვები დროულ პასუხს საჭიროებს. ამ ეტაპზე, დანამდვილებით შეიძლება ითქვას, რომ მომდევნო თვეებში ელექტროენერგიის იმპორტის საგულდაგულო მონიტორინგია საჭირო.
1 ყოველთვიური გაცვლითი კურსი გამოვითვალეთ, როგორც დღიური კურსის საშუალო არითმეტიკული რუსეთის ფედერაციის ცენტრალური ბანკის მონაცემებზე დაყრდნობით.

After a generation deficit of August, Georgia continues to exhibit a decreasing trend in power generation; compared to August, total electricity generation has decreased by 14% in September 2018. Georgian power plants generated 849 mln. kWh of electricity, while consumption of electricity on the local market was 955 mln. kWh. It should be noted that compared to August, electricity consumption has decreased by 9%. Even though consumption decreased substantially during the month of September, Georgia had to import electricity from foreign power markets.
Over the last 11 years, Georgia had four partners in electricity trading, namely Turkey, Armenia, Azerbaijan, and Russia. However, only two of them are the main electricity exporters to Georgia. For years, Russia was the leading provider of electricity to the country. However, the situation changed in 2017, when imports from Azerbaijan outpaced those from Russia (Figure 1). This was good news for Georgians, who have had an unfavorable political relationship with their northern neighbors, as it was the first time since 2007 that Georgia managed to diversify its electricity imports and decrease the risk of energy dependence from Russia.
The trend continued in2018, when – most of the time – Azerbaijan maintained the largest share in total imports, with the exceptions of April and September. In April, 91% of imported electricity (11 mln kWh) came from Russia. In September, however, the share of electricity imported from Russia jumped to a whopping 97% of total imported electricity and, most importantly, grew substantially in absolute terms (139,46 mln kWh – 13.5 times more than in April). It is also worth noting that the amount of total imported electricity in September increased by 40% compared to the previous month. The increase came all from Russia (+297% with respect to August), while the imports from Azerbaijan dropped by 93 %. (Figure 2).
On a yearly basis, in September 2018 imports increased by 5% compared to the same period of the previous year. The increase in imports from Russia, however, was 258%, while imports from Azerbaijan decreased by 94%. (figure3)The crucial questions now are the following: is this just a one-time event or is Russia going to become once again the main provider of electricity to the Georgian electric system in the periods of electricity deficit, starting from the upcoming winter season? Is this bad for Georgia?
Figure 2. Georgian Imports in 2018 (mln. kWh)
Figure 3. Georgian Imports in September (mln. kWh)
To answer these questions, we explored the reasons behind the sudden surge in imports from Russia. According to ESCO data, over the years most of the imported electricity was purchased on the balancing market. The decision about where to purchase foreign electricity on the balancing market depends on the prices the providers are offering, with the lower price provider supplying balancing electricity to the country. If this rule has been followed also this month – which we think is the case – this means that Russian electricity prices were lower than the prices offered by Azerbaijan. Assuming relative stability in Azerbaijani export prices, this would imply an overall decline in import prices for Georgia. Indeed, in September 2018 import prices declined by 8% compared to the previous year (Figure 4), as of August 2018 import prices have decreased by 6% (Figure 5).
Figure 4. Import Price in 2018 (Tetri / kWh) Figure 5. Import Price in September (Tetri / kWh)
Investigating the official website of the electricity system operator of Russia, we found out that electricity generation and consumption have both increased by 2% in the month of September, compared to August. Moreover, in both months generation substantially exceeded consumption by 64423.29 MWh and 69192.67 MWh respectively. Hence, there was a 7% growth in the electricity available for exports, which might explain the price decrease.
Another factor affecting import prices could be the currency utilized for settlement. Currently, electricity is traded in dollars on the balancing market. Even though the Russian Ruble has depreciated by 2% against the USD dollar in September, compared to the previous month, according to the Central Bank of the Russian Federation.1 the Georgian Lari has depreciated by 3%2 against the USD dollar over the same period. This evidence supports, therefore, the idea that the decline in the price of imported electricity is likely due to a greater surplus of electricity in Russia.
More questions follow from this finding. Will Russia be able to increase generation even more and offer a lower price compared to Azerbaijan? Is this development positive or negative for Georgia? In the short term, Georgian consumers and firms can benefit from lower import prices. On the other hand, however, if this trend was to continue, it might imply lower incentives to invest in new generation capacity on the Georgian market and – as a result, a greater dependence on foreign electricity (potentially leading to energy security issues). What should be, in this case, the response of the Georgian government? These are all interesting questions that, in due time, will need an answer to. For the moment, what is certain is that the evolution of electricity imports should be monitored carefully in the months to come.
1 Monthly exchange rate was calculated as the average of the daily rate based on the data from the Central Bank of the Russian Federation