რატომაა მნიშვნელოვანი ენერგიის ბაზრის კონკურენტულობა? რა დადებითი შედეგები აქვს ელექტროენერგიის მიწოდების ბაზრის კონკურენტულობის ზრდას?
სოციალური ნამატის წარმოშობის მთავარი მიზეზია ელექტროენერგიის მოხმარების ზრდა დაბალი ფასების პირობებში. ელექტროენერგიის ბაზარზე გაზრდილი კონკურენცია ავტომატურად ნიშნავს უფრო ჯანსაღ ბაზარს, რაც შესაძლოა ბაზრის ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების ნაკლებ შემთხვევას ან არაეფექტიანი კომპანიების „ბუნებრივ გადარჩევასა“ და, შესაბამისად, ბაზრის საერთო ეფექტიანობის ზრდაში გამოიხატებოდეს.
ელექტროენერგიის ბაზარზე კონკურენციის ზრდა საქართველოს მთავრობის საერთაშორისო ვალდებულებებიდან ერთ-ერთია. 2016 წლის ოქტომბერში საქართველო ენერგეტიკული გაერთიანების წევრი გახდა, რაც მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო საქართველოს კანონმდებლობის ევროკავშირის ენერგეტიკულ კანონებთან სინქრონიზაციის კუთხით. გარდა ამისა, საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული ვალდებულებებიც აქვს აღებული. შესაბამისად, ელექტროენერგიის მიწოდების ყველა ეტაპზე კონკურენტული, გამჭვირვალე და ეფექტიანი ბაზრის არსებობა ერთ-ერთი მთავარი მოთხოვნაა.
ამჟამად, ელექტროენერგიას უმეტესად დიდი თბოელექტროსადგურები („მტკვარი“, „თბილსრესი“, G-power, „გარდაბანი“ ), და მარეგულირებელი და სეზონური ჰიდროელექტროსადგურები გამოიმუშავებს. მათ შორის მთავარი მიმწოდებლებია „ენგურჰესი“ და „ვარდნილჰესი“. მთლიანობაში, უკანასკნელი მონაცემებით, ელექტროენერგიის გამომუშავების ბაზარზე 5 თბოელექტროსადგური, 7 მარეგულირებელი, 17 სეზონური და 60 დერეგულირებული, პატარა ჰიდროელექტროსადგური (40 მვტ-მდე) ფუნქციონირებს.
საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზრის მთავარ მოთამაშეებს მთავრობა, საქართველოს საერთაშორისო ენერგეტიკული კორპორაცია (GIEC), ენერგო-პრო ჯორჯია, ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი (GWP) და „თელასი“ წარმოადგენენ. საქათველოს მთავრობა ელექტროსადგურების დადგმული სიმძლავრის 43% ფლობს, GIEC – 15%-ს, ენერგო-პრო ჯორჯია კი – 14%-ს. GWP მთლიანი დადგმული სიმძლავრის მხოლოდ 4%-ს ფლობს, „თელასი“– 5%-ს, დარჩენილი წილი კი ელექტროენერგიის მცირე კომპანიებს ეკუთვნით.
ჩვენ გამოვითვალეთ ჰირშმანისა და ჰერფინდალის ინდექსი (HHI) იმისათვის, რომ შეგვეფასებინა საქართველოს ელექტროენერგიის გამომუშავების ბაზრის კონკურენტუნარიანობა ისტორიულ ჭრილში. აღნიშნული ინდექსი საკმაოდ მარტივად შეფასებადი ინდიკატორია და შესაძლებლობას გვაძლევს, ჩვენი ბაზრის სტრუქტურა სხვა, განვითარებული ბაზრების სტრუქტურებს შევადაროთ, ვისწავლოთ მათი გამოცდილებიდან და შევძლოთ ნაკლებად კონცენტრირებული ბაზრის ჩამოყალიბება.
HHI ინდექსი ზომავს, თუ რამდენად კონცენტრირებულია ესა თუ ის ბაზარი მისი თითოეული მოთამაშის წილის კვადრატული პროპორციის (პროცენტებში გამოხატული) მეშვეობით. აღსანიშნავია, რომ HHI 0-დან 10 000-მდე მერყეობს. კონცენტრირებული ბაზრები მონოპოლისტური ძალაუფლებით ხასიათდება (თუ HHI=10 000, გვაქვს წმინდა მონოპოლია), ხოლო ნაკლებად კონცენტრირებულ ბაზრებზე მაღალი კონკურენციაა (თუ HHI=0, გვაქვს იდეალური კონკურენცია).
შესაბამისად:
• მიიჩნევა, რომ ბაზარს აქვს კონცენტრაციის მაღალი დონე თუ HHI 2500-ზე მაღალია;
• ზომიერად კონცენტრირებულია ბაზარი, თუ HHI-ის დონე 1500-დან 2500-მდე მერყეობს;
• ბაზარი არაკონცენტრირებულია, თუ HHI-ის დონე 1500-ზე დაბალია.
2018 წლის ნოემბერში საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზარი ზომიერად კონცენტრირებული იყო და HHI-ის დონე 1648-ს აღწევდა, რაც არაკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელთან, 1500-თან საკმაოდ ახლოს იყო. 2018 წლის ოქტომბერში კი ბაზრის კონცენტრაციის მაჩვენებელმა 2053-ს მიაღწია, რაც არაკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელს, 1500-სა და მაღალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელს 2500-ს შორის იყო. 2018 წლის ნოემბერში HHI მაჩვენებელი წინა თვესთან შედარებით 20%-ით შემცირდა. ხოლო 2017 წლის ნოემბერთან შედარებით 2018 წლის მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია (2017 წლის ნოემბერში HHI-ის დონე 2188 იყო და გაცილებით უფრო ახლოს იყო მაღალკონცენტრირებული ბაზრის კლასიფიკაციასთან).
გრაფიკი 1. HHI 2018 წლისთვის
2018 წლის ნოემბრის მაჩვენებელი (იხ. გრაფიკი #1) მთელი წლის მანძილზე ყველაზე დაბალი იყო და 2018 წლის მარტის მაჩვენებელს სულ მცირედით ჩამოუვარდებოდა. ნოემბრის მაჩვენებელი ყველაზე დაბალია მაშინაც კი, როდესაც 2011-2018 წლის მონაცემებს (იხ. გრაფიკი #2) ვადარებთ. ამ წლების განმავლობაში 2018 წლის ნოემბრის მაჩვენებლის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი 2014 წლის ნოემბერში დაფიქსირდა.
გრაფიკი 2. HHI სხვადასხვა წლის ნოემბერში (2011-2018 წწ.)
თუ დავაკვირდებით 2014 წელს (2018 წლის ნოემბრის მაჩვენებლის მსგავსად) დაფიქსირებული დაბალი HHI-ის მიზეზებს, აღმოვაჩენთ, რომ ამჟამად სახელმწიფოს მფლობელობაში მყოფი „გარდაბნის“ თბოელექტროსადგური ჯერ აშენებული არ იყო. ასევე არ ფუნქციონირებდა ელექტროსადგურები „ქართლი“ და „ტყიბული“, რომლებიც გამომუშავების ბაზრის დიდ მოთამაშეებს ეკუთვნით. გარდა ამისა, ბაზარზე არ ჩანდნენ არც პატარა ელექტროსადგურები, რომლებიც დიდი მასშტაბის გამომუშავების მქონე კომპანიების მფლობელობაშია. ამ ფაქტორების გარდა, მარეგულირებელი და სეზონური ჰიდროელექტროსადგურების გამომუშავების შემცირებამაც შეუწყო ხელი HHI-ის მაჩვენებლის ვარდნას. შესაბამისად, HHI-ის დაბალი მაჩვენებელი არც არის გასაკვირი.
2014 წლის შემდეგ, ხუთი დამოუკიდებელი სეზონური ჰიდროელექტროსადგური და თხუთმეტი პატარა ჰიდროელექტროსადგური (რომელთაგან მხოლოდ სამი ეკუთვნის GWP-ის) შემოვიდა ბაზარზე. მიუხედავად იმისა, რომ 2014-2018 წლებში ელექტროენერგიის ბაზარზე გამოჩნდნენ სახელმწიფოს მფლობელობაში მყოფი „გარდაბანი“ და ქართლი“, GIEC-ის მფლობელობაში მყოფი „ტყიბული“, მრავალი დამოუკიდებელი, კერძო ჰიდროელექტროსადგურის აშენებამ, სეზონური და მარეგულირებელი ჰიდროელექტროსადგურების (რომლებსაც ბაზრის მთავარი და ძლიერი მოთამაშეები ფლობდნენ) გამომუშავების შემცირებამ მაინც თავისი ქნა და HHI-ის მაჩვენებელმა ნოემბერში შვიდი წლის მანძილზე ყველაზე დაბალ ნიშნულს მიაღწია.
რა შეიძლება ითქვას საქართველოს ელექტროენერგიის გამომუშავების კონცენტრაციის დაღმავალ ტენდენციაზე? ამ ეტაპზე ბაზარი ზომიერად კონცენტრირებულია, რაც ელექტროენერგიით ვაჭრობის ბაზარზე დადებით გავლენას ახდენს. რაც უფრო ნაკლებად კონცენტრირებულია ბაზარი, მით უფრო ნაკლებია იმის შესაძლებლობა, რომ ბაზრის რომელიმე მოთამაშემ დიდი ძალაუფლება მოიპოვოს და ბაზრის ფასებზე გავლენა მოახდინოს. შენარჩუნდება თუ არა ეს ტენდენცია გრძელვადიან პერიოდში და აისახება თუ არა ეს ელექტროენერგიის ფასების შემცირებაზე? ამჟამად ამ კითხვებზე პასუხის გაცემა შეუძლებელია, თუმცა მომდევნო წლების ტენდენციას აუცილებლად უნდა დავაკვირდეთ. თუ ახლახან გამოცხადებული საჯარო-კერძო პარტნიორობის ინიციატივა განხორციელდება, სავარაუდოა, რომ ის გავლენას მოახდენს ბაზრის კონკურენტულობასა და HHI-ის მაჩვენებელზეც; იმედი ვიქონიოთ, რომ ეს გავლენა დადებითი იქნება.

Why do we care about competitiveness in energy markets? And, what are the benefits of increased competition from the supply side of the electricity market?
The main reason for the additional social surplus derives from increased energy consumption at lower prices. Increased competition in the electricity market is expected to translate into fewer market distortions – be they simply due to the abuse of market power or to the survival of inefficient firms – and, therefore, increased efficiency.
Increasing the level of competitiveness in the electricity market is also a requirement of the international commitments accepted by the Georgian government. In October 2016, Georgia became a member of the Energy Community, which was an important step towards the synchronization of Georgian legislation with European Union laws covering the Energy sector. In addition, Georgia has several obligations under the Association Agreement, signed alongside the EU. Consequently, the development of a competitive, transparent and efficient electricity market in each stage of electric power provision is one of the main requirements.
Currently, the chief electricity generators are large thermal power plants (TPPs- Mtkvari, Tbilsresi, G-power, and Gardabani TP), and regulatory and seasonal hydropower plants (HPPs). Among the regulatory HPPs, the main providers are Engurhesi and Vardnilhesi. In total, according to the most recent data, there are 5 thermal power plants, 7 regulatory, 17 seasonal, and 60 deregulated small HPPs (up to 40 MW) operating within the electricity generation market.
The major players in the Georgian power generation market are the state, the Georgian International Energy Corporation (GIEC), Energo-Pro Georgia, Georgian Water and Power (GWP), and Telasi. The Georgian state owns 43% of the total installed capacity of power plants, while GIEC and Energo-Pro Georgia own 15% and 14% of the total capacity, respectively. While the rest of the installed capacity is shared by GWP (4%), Telasi (5%), and the remainder belongs to small individual power companies.
We have devised the Hirschmann-Herfindahl Index (HHI) to evaluate the evolution of the competitiveness of the Georgian electricity generation market. The index is an easily estimable indicator, which offers the opportunity to compare our market structure to that of other – developed – markets and to learn from their experiences in developing less concentrated markets.
The HHI measures how concentrated the markets are by calculating the squared proportion (in percentage) of each market player. It is noteworthy that the HHI varies between zero and 10,000; where, concentrated markets are characterized by monopolistic power (HHI=10,000 pure monopoly), while un-concentrated markets exhibit a high level of competition (HHI=0 perfect competition).
Conventionally, a market is:
• highly concentrated when the level of HHI is above 2500;
• moderately concentrated where the level of HHI ranges from 1500 to 2500;
• un-concentrated when the level of HHI is below 1500.
In November 2018, the Georgian electricity market was modestly concentrated, with an HHI value of 1648, approaching the threshold, of 1500, for an un-concentrated market. Whereas, in October 2018, the electricity market was moderately concentrated, with an HHI value of 2053, which is between the threshold for an un-concentrated market, 1500, and that of a highly concentrated market, 2500. Hence, the HHI decreased by 20% in November 2018, compared to the previous month. While in comparison to November 2017, the HHI in November 2018 is noticeably lower (with an HHI value of 2188 in November 2017, the Georgian market was much closer to being classified as concentrated).
Figure 1. HHI over the last year
Over the year, the HHI for November 2018 (figure 1) represented its lowest value, slightly below the second lowest, achieved in March 2018. November’s HHI is the lowest recorded value, even when calculating the values for the month of November within the 2011-2018 period (Figure 2). On a yearly basis, the second-lowest HHI value was achieved in November 2014.
Figure 2. HHI in November over years (2011-2018)
It is possible to initially observe the key reasons behind the low HHI value in 2014, similar to that in November 2018, seeing as in 2014 the now state-owned Gardabani TPP had not been built. Moreover, Tkibuli TP and Kartli WPP, which are owned by the big players within the generation market, were also not operating in that period. Furthermore, some small HPPs owned by large-scale generation companies were also not yet on the market. In addition to these factors, the reduction of generation by regulatory and seasonal HPPs also contributed to the lower HHI value. The low value of the HHI, consequently, was hardly surprising.
Since 2014, five independent seasonal HPPs and fifteen small HPPs (out of which only three belong to GWP) have entered the market. Even though the state-owned Gardabani TPP, Kartli WPP, and the GIEC owned Tkibuli TP, joined the electricity market within 2014-2018, the increasing number of newly built private independent HPPs, together with the reduced generation of seasonal and regulatory HPPs, owned by the main players with stronger market powers, contributed to the historically lowest HHI value for November during this seven-year period.
What can one say of Georgia’s decreasing trend in generation within market concentration? For the moment, there is evidence of a moderately concentrated market, which bodes well for upcoming electricity trading. The less concentrated electricity generation is, the less likely any market participant develops market power and subsequently uses it to affect electricity prices. Will this trend persist in the long run and will it be reflected by lowered electricity tariffs? While it is impossible to answer these questions right away, observing the trends over the coming years will reveal the realities. If the newly announced initiative of a public-private partnership program for financing new HPPs with pension funds turns out to be economically justifiable and becomes realized, it is likely to affect market competitiveness and HHI values in the future, hopefully in a positive way.