უილიამ ნორდჰაუსის მოდელები – საეჭვო განტოლება კლიმატის ცვლილების დებატებში
2018 წლის დეკემბერში პოლონეთში გასამართი COP24 კლიმატის ცვლილების კონფერენციისთვის მზადების დროს მკვლევარებმა გამოაქვეყნეს კლიმატის ცვლილების მთავრობათაშორისი პანელის (IPCC) ანგარიში, რომელშიც ხაზს უსვამენ, თუ რამდენად მნიშვნელოვანი შედეგები მოყვება კლიმატის ცვლილების შედეგად გლობალური ტემპერატურის სულ რაღაც ნახევარი გრადუსით, 1.5-დან 2 გრადუსამდე ზრდას. IPCC-ის უახლეს ანგარიშზე ცხარე დებატები გაიმართა, რის პარალელურადაც ამ წელს ნობელის პრემია ეკონომიკაში უილიამ ნორდჰაუსმა მიიღო. თანაც, ეს მხოლოდ შვედეთის მთავარ გაზეთებში გამოქვეყნებული ინფორმაციის დამსახურება არ გახლავთ, ნორდჰაუსი არც მშობლიურ აშშ-ში დარჩა ყურადღების გარეშე. ნორდჰაუსის შეფასების ინტეგრირებულ მეთოდებს უკანასკნელი წლების მანძილზე ისეთი ანალიტიკოსები აკრიტიკებენ, როგორებიც არიან რობერტ პინდიკი და მარტინ ლ. ვაიცმანი. აქედან გამომდინარე, ისმის კითხვა: რამდენად დამღუპველი შეიძლება იყოს (ზოგიერთი მკვლევარის მიერ დაწუნებული) ნორდჰაუსის ეკონომიკური მოდელები კლიმატის ცვლილების გარშემო გაჩაღებული დებატებისათვის?
კლიმატის ცვლილების COP24-ის კონფერენცია ერთგვარ საერთო გზამკვლევზე შეჯერდა, თუმცა დისკუსიები ბოლო წუთამდე არ შემწყდარა და მომავალ, ჩილეში1 დაგეგმილ COP25 კონფერენციაზეც გაგრძელდება. რასაკვირველია, ნორდჰაუსის ნობელის პრემია დროული იყო და, შესაძლოა, სწორედ იმის დასტურიც გახლავთ, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო საზოგადოებისათვის (რომლის მოწინავე პოზიციებზეც ნობელის კომისიაა) კლიმატის ცვლილების შეჩერება. ცოტა ხნის წინ, მე და მარიამ ლობჯანიძემ გამოვაქვეყნეთ სტატია, რომელშიც საუბარია, რამდენად მნიშვნელოვანია ნორდჰაუსის პრემია კლიმატის ცვლილებების საკითხებისთვის და, ზოგადად, ჩვენთვის. ჩვენი აზრით, ნორდჰაუსის კვლევის არსი არის ნახშირორჟანგებითა და სხვა სათბური გაზებით დაბინძურების შემცირება, რისთვისაც იგი ნახშირბადზე ფასების დაწესების სქემას იყენებს. თუმცა ჩვენი სტატია მისი მოდელების კრიტიკულ ანალიზს არ გულისხმობდა, ამიტომ გადავწყვიტეთ, ამ ბლოგში შემოგთავაზოთ ნორდჰაუსის კვლევების საწინააღმდეგო არგუმენტები, რომლებიც შვედ მკვლევარებთან, ანდერს ჰანსონთან, სიმონ ჰაიკოლასა და მაქს იერნეკთან ლინკოპინგის უნივერსიტეტის ჟურნალში 11 დეკემბერს გამოქვეყნებულ ინტერვიუებზე დაყრდნობით შევიმუშავეთ2.
არგუმენტები ნორდჰაუსის წინააღმდეგ
უკვე მრავალი წელია, რაც კლიმატზე მომუშავე მეცნიერებს ნორდჰაუსის გამოთვლებში ეჭვი შეაქვთ და მსჯელობენ მის მოდელებზე დაფუძნებული რეკომენდაციების ლეგიტიმურობაზე. მსურს, ამ მოსაზრებების შეჯამება შემოგთავაზოთ და შვედი მკვლევარების ბოლოდროინდელი კრიტიკის არსი გაგაცნოთ.
პირველ რიგში, უნდა აღვნიშნოთ, რომ ნორდჰაუსის კლიმატის ცვლილებების მოდელის მიმართ კრიტიკა კლიმატის ცვლილების ყველა გრძელვადიანი პროგნოზის მიმართ სკეპტიკურ დამოკიდებულებაში არ უნდა აგვერიოს. ამ შემთხვევაში, კრიტიკა მიმართულია კონკრეტულად იმ მოდელებზე, რომლებსაც ნორდჰაუსი იყენებს. ამას ორი ძირითადი მიზეზი აქვს: პირველის მიხედვით, კრიტიკოსები მიიჩნევენ, რომ იმ მრავალი გაუთვალისწინებელი ფაქტორის გამო, რომლებიც კლიმატის ცვლილების ეკონომიკის პროგნოზირებას ახლავს თან, მოდელირების შედეგად მიღებულ შედეგებს და მათთან დაკავშირებულ გაურკვევლობას სიფრთხილით უნდა მოვეკიდოთ. მათ მიაჩნიათ, რომ ნორდჰაუსის მოდელების შემთხვევაში ეს ასე არ ხდება, ვინაიდან მისი  კვლევების ციტირება ხშირად კლიმატის პოლიტიკის კონტექსტში გვხვდება და აშშ-ში სახელმწიფო მის მოდელს ხშირად ისე იყენებს, როგორც პოლიტიკური გადაწყვეტილებების საფუძველს. მეორე, ეს არის ნორდჰაუსის მოდელების ძირითადი დაშვებები. კრიტიკოსების აზრით, ეს მოდელები არ შეიცავს მნიშვნელოვან ღირებულებას კლიმატის ცვლილების რეალობის აღწერასთან მიმართებაში.
ერთ-ერთი გავრცელებული კრიტიკული მოსაზრება ნორდჰაუსის იმ გამოთვლას უკავშირდება, რომელიც კლიმატის ცვლილების შერბილების დანახარჯებასა და კლიმატის ცვლილების შედეგად გამოწვეულ ზარალს შორის არსებულ ოპტიმალურ, გარდამტეხ წერტილს განსაზღვრავს. ნორდჰაუსის გამოთვლებით, მისაღებია, რომ ნახშირორჟანგის დონემ ზრდა განაგრძოს. იგი მიიჩნევს, რომ ოპტიმალური ეკონომიკის მდგომარეობის მისაღწევად, მსოფლიოს შეუძლია გაუმკლავდეს ტემპერატურის 3-3.5°C-ით ზრდას პრეინდუსტრიულ დონესთან შედარებით. უილიამ ნორდჰაუსის მიერ დადგენილი 3-3.5°C გაცილებით უფრო მაღალია, ვიდრე 2015 წელს პარიზში მიღებული გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის კლიმატის ცვლილების ჩარჩო-კონვენციის (UNFCCC) მიერ დადგენილი  2°C. ნორდჰაუსის მოდელების მიხედვით, გარემოს ცვლილებები წრფივად მიმდინარეობს და თავად ნორდჰაუსიც მიიჩნევს, რომ ეს მისი მოდელების მნიშვნელოვანი ნაკლოვანებაა. არაერთი მკვლევარი გვაფრთხილებს, რომ, თუ ტემპერატურა ამ ზღვარს ასცდება, შესაძლოა პლანეტამ გარდამტეხ წერტილს მიაღწიოს, რაც სავარაუდოდ, შეუქცევად ცვლილებებამდე მიგვიყვანს. გარდა ამისა, გლობალური სამეცნიერო საზოგადოება თანხმდება იმაზეც, რომ შეუძლებელია რისკების გამოთვლა, რომლებიც ტემპერატურის 3 გრადუსზე მეტ ზრდასთანაა დაკავშირებული. როგორც შვედი მკვლევარები მიიჩნევენ, კლიმატის შესახებ კვლევები აჩვენებს, რომ არსებობს თვითმზარდი ფაქტორები, რომლებიც კლიმატზე გავლენას ახდენს და რომელთა წინასწარ განსაზღვრაც ძალიან რთულია. ამის მაგალითია მარად მზრალი ქვენიადაგის დნობა და ამ პროცესის თანმდევი პროცესი – მეთანის გამოთავისუფლება.
ნორდჰაუსის მოდელებთან დაპირისპირებული კიდევ ერთი მოსაზრების მიხედვით, ნორდჰაუსის კვლევები კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ზიანის ხარჯებს მხოლოდ მომავალში აღრიცხავს და უფრო დიდ ღირებულებას ანიჭებს არსებულ, ნახშირბადზე დაფუძნებულ ზრდას, ვიდრე მწვანე ალტერნატივებს. არსებითად, მისი მოდელების მიხედვით, მწვანე ტექნოლოგიებში ნებისმიერი ინვესტიცია ტვირთად აწვება არსებულ კეთილდღეობას, რისი ანაზღაურებაც მხოლოდ გრძელვადიან პერიოდშია შესაძლებელი. ასე რომ, როგორც შვედი მკვლევარები აღნიშნავენ, ნორდჰაუსის მოდელები, გარდა ზარალის შერბილებისა, არ ითვალისწინებს კლიმატის ცვლილებაში ინვესტიციის პოტენციურად სარგებლიან ეკონომიკურ შედეგებს. კლიმატის ცვლილებისადმი მიმართული ქმედებები მის მოდელებში მუდმივად ისეა წარმოჩენილი, როგორც მსხვერპლი, რომელსაც თავი უნდა ავარიდოთ, თუ ამ მიმართულებით ნაბიჯების გადადგმა აბსოლუტურად აუცილებელი არ გახდება. რამდენადაც კლიმატის ცვლილების კონკრეტული შედეგების განსაზღვრა ძალიან რთულია, ნორდჰაუსის მოდელები ისეა შემუშავებული, რომ კონსერვატიულ შედეგებამდე მიგვიყვანოს და კლიმატის ცვლილებასთან მიმართებაში შედარებით ნაკლები აქტიურობისკენ გვიბიძგებს.
შვედი მკვლევარების გარდა, ნორდჰაუსის სხვა კრიტიკოსებიც ამახვილებენ ყურადღებას იმაზე, რომ მის მოსაზრებებში უმნიშვნელოდაა წარმოდგენილი გლობალური სამართლიანობის იდეები. ნორდჰაუსის  მოდელების მიხედვით, ერთი, გლობალური სუბიექტი წყვეტს უნდა გაიზარდოს თუ არა მოხმარება, ინვესტიცია და კლიმატის შერბილებისადმი მიმართული ღონისძიებების რაოდენობა. შესაბამისად, მისი მოდელები აბსტრაქტული (და რა თქმა უნდა, სრულიად იდეალისტური) გლობალური „სარგებლის“ ოპტიმიზაციაზეა მიმართული, რომელიც არ ითვალისწინებს უზარმაზარ განსხვავებებს გეოგრაფიულ მდებარეობებს შორის კეთილდღეობის, მოწყვლადობისა და ადაპტაციის კუთხით.
ნორდჰაუსი – არასასურველი ზეგავლენის მომხდენი?
უილიამ ნორდჰაუსის კონცეფციებს უდიდესი გავლენა აქვს კლიმატის მენეჯმენტის პოლიტიკაზე, რადგან მან პირველი მოდელი ჯერ კიდევ 1975 წელს შეიმუშავა. შვედი მკვლევარების აზრით, შემაშფოთებელია, რომ მრავალმა ადამიანმა შეიტანა ეჭვი იმ რადიკალური ცვლილების საჭიროებაში, რომელიც წიაღისეული საწვავისგან თავისუფალი მსოფლიოს მიღწევას გულისხმობს. შესაძლოა ნორდჰაუსის მოსაზრებების ისე გავიგოთ, როგორც რეკომენდაცია კლიმატის ცვლილების ნელი, ეტაპობრივი შერბილებისაკენ, მიუხედავად იმისა, რომ ის თითქოს ეთანხმება ტემპერატურის ზრდის 2 გრადუსიან მაჩვენებელს. ეს განსაკუთრებით უცნაური იმიტომ გახლავთ, რომ მისი მოდელები 2 გრადუსით (და მეტ) დათბობას ყოველთვის ოპტიმალურ ვარიანტად მიიჩნევდა. ნორდჰაუსს მიაჩნია, რომ ნახშირორჟანგზე გადასახადის დაწესება ემისიების რეგულაციის ერთადერთი გზაა. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ CO2-ის ემისიებზე გადასახადის დაწესება უდავოდ საჭიროა, მისი შეხედულებები არ ითვალისწინებს იმ დამატებით სტიმულებს, რომლებიც ალტერნატიული ტექნოლოგიების განვითარებისთვისაა საჭირო. გარდა ამისა, ასეთი გლობალური ინიციატივა დაუსრულებელ პოლიტიკურ დავებს გამოიწვევდა. მაგალითად, პეტი და ლილისტემი (2018 წ.) მიიჩნევენ, რომ ნახშირბადზე ფასების განსაზღვრა არ არის პასუხი იმ კითხვაზე, თუ როგორ შეიძლება წიაღისეული საწვავისგან თავისუფალ ენერგეტიკულ სისტემაზე გადასვლა. მათი აზრით, ფინანსური, ინსტიტუციური და ინფრასტრუქტურული ბარიერების გადასალახად პოლიტიკური ინსტრუმენტებია საჭირო, რომლებიც მაღალი ტექნოლოგიებით იქნება გამყარებული, რაც მსოფლიოს წიაღისეულ საწვავზე დამოკიდებულების აღმოფხვრაში შეუწყობს ხელს. ასევე აღსანიშნავია, რომ მაშინ, როდესაც სხვა მკვლევარებმა ნორდჰაუსის მოდელები კლიმატის მეცნიერებასთან შესაბამისობაში მყოფი სხვა მნიშვნელობების გამოყენებით დააზუსტეს (განსაკუთრებით, ნიკოლას სტერნმა), თავად ნორდჰაუსის მიერ შემუშავებული დათბობის ოპტიმალური მაჩვენებლები საგრძნობლად აღემატება მეცნიერების შეთანხმებას ამ მაჩვენებლების გონივრულ დონესთან მიმართებაში.
პრობლემური კავშირი პოლიტიკურ იდეოლოგიასა და მეცნიერებას შორის
შვედი მკვლევარები სხვა წამყვან მეცნიერებთან ერთდ, რომლებიც ნორდჰაუსის თეორიებს აკრიტიკებენ, მიიჩნევენ, რომ ნორდჰაუსისადმი გაზრდილი ყურადღება და ის ლეგიტიმურობა, რაც  ეკონომიკის დარგში ნობელის პრემიის მიღებას ახლავს თან, გარკვეულ რისკებთანაა დაკავშირებული. ისინი აცხადებენ, რომ ნორდჰაუსის მოდელები მისი იდეოლოგიითაა შეფერილი, რომლებსაც პოლიტიკური საფუძველი უდევს და ჩნდება რისკი, რომ კლიმატის ცვლილების საკითხები მისი მოდელების მეცნიერული სიზუსტის ილუზიით დაიჩრდილება. ნორდჰაუსის ყველაზე აქტიური კრიტიკოსები ამტკიცებენ, რომ მის მოდელებს სინამდვილეში ძალიან მცირე ან არაფერი აქვს საერთო  რეალურ სამყაროსთან და დახმარების ნაცვლად პოლიტიკის განსაზღვრის კუთხით დაბნეულობას იწვევს. ეკონომიკის დარგში პრემიის მიღება ნორდჰაუსის მოსაზრებათა ლეგიტიმურობას ზრდის და შედეგების ინტერპრეტაციის კუთხით (არჩეული გეზის მიუხედავად) პრიორიტეტს სწორედ მას ანიჭებს. ათწლეულების განმავლობაში, მის მოდელებზე დაყრდნობით, გზავნილი ის გახლდათ, რომ შესაძლებელია ქმედების გადადება და ყოველთვის შეიძლება უმოქმედობის გამართლება. იმის გათვალისწინებით, რომ სხვა ქვეყნები ნახშირბადზე გლობალური გადასახადის მიღებაზე თანახმანი არ არიან, ეს ყველაფერი საშიშ სახეს იღებს.
როგორც ამ სტატიაში აღინიშნა, კლიმატის ცვლილების ეკონომიკა ნაკლოვანებებით გამოირჩევა. როგორც შვედი მკვლევარები აღნიშნავენ, არაფერია იმაში ცუდი, რომ მეცნიერები თავიანთი იდეების საფუძვლად ამა თუ იმ იდეოლოგიას იყენებდნენ. თუმცა ეს პრობლემატური ხდება, როდესაც ისინი ამას უარყოფენ. უილიამ ნორდჰაუსის რეკომენდაცია (რომლის მიხედვითაც კლიმატის ცვლილების საუკეთესო პოლიტიკა უმოქმედობაა) ეწინააღმდეგება იმ მიგნებებს, რომლებიც კლიმატის მეცნიერებაში დღემდე არსებობს. გარდა ამისა, შვედი მკვლევარები შიშობენ, რომ მის რეკომენდაციებს გრძელვადიან პერიოდში მსოფლიოს კლიმატისთვის კატასტროფული შედეგების მოტანა შეუძლია. ალფრედ ნობელი ანდერძში  აღნიშნავდა, რომ  პრემია მათ უნდა გადასცემოდათ, ვინც „კაცობრიობას ყველაზე მეტი სარგებელი მოუტანა“. უილიამ ნორდჰაუსის შემთხვევაში, ჩნდება ეჭვი, მოუტანა თუ არა მისი მოდელების ინტერპრეტაციამ სარგებელი კაცობრიობას. აქედან გამომდინარე, მისი წვლილი კლიმატის ცვლილების საკითხებში გარკვეულწილად საეჭვოა.
1  პარიზის შეთანხმების გზამკვლევი პრაქტიკული სახელმძღვანელოა, რომელსაც ქვეყნებმა მას შემდეგ უნდა მისდიონ, რაც 2020 წელს შეთანხმება ძალაში შევა. სახელმძღვანელოს მიღება უზრუნველყოფს, რომ ქვეყნები აქვეყნებენ მონაცემებს არამხოლოდ CO2 ემისიების, არამედ დაბინძურების შემცირების შესახებ მონაცემებს.
2 ანდერს ჰანსონი (ასოცირებული პროფესორი) და სიმონ ჰაიკოლა (მკვლევარი) წარმოადგენენ ლინკოპინგის უნივერსიტეტის კლიმატის მეცნიერებებისა და პოლიტიკის კვლევების ცენტრს, მაქს იერნეკი კი არის სტოკჰოლმის ეკონომიკის სკოლის მკვლევარია.

William Nordhaus’ Models – a Dubious Equation for the Climate Debate
In preparation for the COP24 climate change conference in Poland, in December 2018, researchers published a report from the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) outlining how significant the consequences of climate change would be following a global increase in temperature of just a half degree, from 1.5 to 2 degrees C. In the wake of the newly released IPCC report, alongside William Nordhaus’ Nobel Memorial award, this year’s winner in economics, a heated debate has surfaced. This has come about not only with the instigators in Sweden publishing in the major newspapers but also on Nordhaus’ own turf, the US. Analysts such as Robert Pindyck and Martin L. Weitzman have both been critical of Nordhaus’ integrated assessment models in recent years. Why, therefore, one can wonder, are Nordhaus’ economic models deemed – by some – to be catastrophic within the climate change debate?
The anticipated climate conference, COP24, concluded with a, somehow, agreed-upon Rulebook, yet discussions still persisted until the very last minute and will continue on in the next COP25 in Chile.1 Surely Nordhaus’ award was timely, and perhaps demonstrates how important the international community, with the Nobel Committee at its forefront, considers the necessity of curbing climate change. Mariam Lobjanidze and I have previously written an article regarding the meaning of Nordhaus’ prize for the climate and for us. We discerned that at the epicenter of Nordhaus’ research lies the solution to utilize carbon pricing schemes to limit the pollution of CO2 and other greenhouse gases. However, as our article did not suggest a critical review of his models, this piece offers arguments against Nordhaus’ research, based on an interview with the Swedish researchers, Anders Hansson, Simon Haikola, and Max Jerneck,2 published by Linköping University, December 11.
ARGUING AGAINST NORDHAUS
There has been doubted cast, over many years, by climate scientists regarding Nordhaus’ calculations, who have closely questioned the legitimacy of making policy recommendations based on his models. Here, I seek to reveal a summary of the views and main features of the recent critique delivered by the Swedish researchers.
To begin with, it should be noted that the criticism of Nordhaus’ climate change models should not be conflated with skepticism towards all long-term calculations of climate change impact. Rather, the critique is specifically directed towards the kind of modeling Nordhaus utilizes. The reasons are twofold: firstly, the critics argue that because of the vast range of uncertainties involved in future projections of climate change economics, any modeling must be completed with significant humility towards the uncertainty of the results. They ascertain that this has not been the case with Nordhaus and his models, given that they have been widely cited in climate policy contexts, and are used by authorities in the US as a basis for a policy decision. Secondly, the critics question Nordhaus’ basic assumptions and subsequently argue that these factors make the models worthless for revealing anything of serious value about the realities of climate change.
One common critique is directed at Nordhaus’ calculation of the optimal breakpoint between the cost of climate change mitigation and the cost of the damage caused by climate change. According to the economist’s calculations, carbon dioxide levels can still be allowed to rise, and he believes that, from the standpoint of optimal economics, the world can cope with an increase in temperature of 3-3.5 °C above the preindustrial level. William Nordhaus’ limit of 3-3.5 degrees is significantly higher than the maximum target of 2 degrees set by the United Nations Climate Change Conference (UNFCCC), held in Paris in 2015. Nordhaus’ models assume that environmental changes will occur linearly, and Nordhaus himself acknowledges this to be an important flaw within the models. Many researchers warn that the planet may reach unpredictable tipping points if that limit is exceeded, which could thus lead to irrevocable changes. Moreover, the global scientific community is completely unanimous in the belief that the risks associated with a temperature rise greater than 3 degrees are incalculable. Furthermore, climate research has shown, as the Swedish researchers reveal, there is the risk of self-reinforcing effects on the climate that are difficult to predict, for example, the thawing of permafrost and the accompanying release of methane.
Yet another notable point against Nordhaus’ work is that he attributes the costs of damages related to the climate into the future, and he places a higher value on the present carbon-based growth, rather than green alternatives. In essence, the models assume that any kind of investment in green technologies constitutes a burden on the current welfare, which might only pay off in the long run. Thereby, as the Swedish researchers highlight, the models, aside from damage mitigation, disregard the potentially beneficial economic effects of investments into climate change. Climate action therefore will always be portrayed by the models as a sacrifice, and thus something to be avoided if not deemed absolutely necessary. Because it is difficult to know the specific effects of climate change, Nordhaus’ models are built to yield conservative results, leaning towards less action rather than more.
Nordhaus’ critics, alongside the Swedish researchers, also highlight that his notions do not incorporate ideas of global justice to any serious degree. The models assume that a single, global actor decides on whether to advance consumption, investment, or climate mitigation. Consequently, the models strive to optimize an abstract – and, of course, a completely idealistic – global ‘utility’ that does not take into account the enormous extent of differences in welfare, vulnerability, and adaptability between various geographical locations.
NORDHAUS – THE UNWANTED INFLUENCER?
William Nordhaus’ concepts have had a huge influence on climate-management policy since he first presented his climate model in 1975. It is worrisome, according to the Swedish researchers, that many people have meanwhile questioned whether a radical transition, such as to a fossil-fuel-free world, is actually required. One can interpret Nordhaus as recommending slow, gradual climate change mitigation, though he now seems to lament the fact that the ship has sailed on the 2-degree target. This is potentially odd, given that his models have always considered warming around and above 2 degrees to be optimal. Nordhaus still believes that a global carbon dioxide tax is the only way to regulate emissions. However, while a CO2 emissions tax is surely needed, this perspective fails to take into account that the development of alternative technologies is highly unlikely to occur without further incentives, moreover, there would be near unsurmountable political troubles in achieving such a global initiative. Patt and Lilliestem (2018), for instance, believe that carbon pricing is not the answer during the current, necessary, transition to energy systems where fossil fuels are eradicated. Rather policy instruments are needed to eliminate the barriers – such as financial, institutional, and infrastructural – faced by novel technologies that ultimately could replace the world’s dependence on fossil fuels. It is also noteworthy that while other researchers have calibrated Nordhaus’ models, using input values more in line with climate science, notably Nicolas Stern, Nordhaus himself has consistently attained results that indicate optimal warming levels far above the scientific consensus on what would constitute a technically sound target.
A TROUBLESOME UNION BETWEEN POLITICAL IDEOLOGY AND SCIENCE
The Swedish researchers, together with many other world-leading researchers to have criticized Nordhaus’ theories, believe there is a risk associated with Nordhaus receiving greater attention and legitimacy following the award of the ostensible “Nobel Prize in Economics”. They claim that Nordhaus’ models are colored by his ideology, and arise from political grounds, and thus the risk associated with climate change is obscured by the illusion of scientific precision rendered by the models. Nordhaus’ fiercest critics argue that the models, in fact, have little or nothing in common with the real world and that they confuse rather than assist climate policy creation. Therefore, the award in economics overtly increases Nordhaus’ legitimacy and grants him a priority when interpreting results, no matter which path is chosen. For decades, on the basis of his models, the message he has sent suggests measures can be postponed and that there is always an excuse not to act, providing other countries refuse a global carbon tax, all of which is dangerously seductive.
As has been argued in this article, climate change economics still suffers from severe deficiencies. Just as the Swedish researchers articulate, there is nothing wrong with scientists basing their ideas on an ideological foundation. However, it becomes problematic when they refuse to admit their stance. William Nordhaus’ recommendation – suggesting the best way to meet climate threat is essentially to do nothing – conflicts with everything that climate science stands for. Moreover, they fear his recommendations may have long-term, catastrophic effects on the world’s climate. Alfred Nobel wrote in his will that the Nobel Prize is to be awarded to those who have “conferred the greatest benefit to humankind”. In the case of William Nordhaus, there are many who still question whether his interpretation of the models has truly benefited humankind. Thus, his contribution to the climate change debate is seen as somehow dubious.
1 The Paris Agreement Rulebook is a practical manual, which countries will have to adhere to once the agreement is in place in 2020. Accepting the manual ensures that countries need not only report their CO2 emissions but also on how they are cutting down on pollution, biannually from 2024.
2 Anders Hansson (Associate Professor) and Simon Haikola (Research Fellow) are affiliated with the Centre for Climate Science and Policy Research at Linköping University and Max Jerneck (Researcher) at Misum, Stockholm School of Economics.