რთულია იმის უარყოფა, რომ სმარტფონებზე უკვე არაჯანსაღად დამოკიდებულები ვართ. მათ მუდმივად ვიყენებთ მოგზაურობების აღსაბეჭდად, რათა შემდეგ მთელი მსოფლიო ხელის ერთ გაწვდენაზე გვქონდეს. თუმცა ამ პატარა, ძვირფას მოწყობილობებს ბნელი მხარეც აქვს, რომელსაც ჩვენ, მომხმარებლები გაუცნობიერებლად ვუწყობთ ხელს. სამწუხაროდ, სმარტფონების მიწოდების ჯაჭვის უარყოფით გავლენაზე დეტალურად ვერ ვისაუბრებთ, თუმცა შევეცდებით, ეს სტატია ერთგვარი გამოღვიძება და შეხსენება იყოს, რომ უკეთ გავაცნობიეროთ, თუ რას ვუჭერთ მხარს უნებლიედ, როგორც მომხმარებლები. განვიხილავთ იმასაც, რა შეიძლება მოვიმოქმედოთ ჩვენ და მთავრობებმა, რომ ეს უარყოფითი შედეგები თუნდაც ნაწილობრივ მაინც ავირიდოთ თავიდან.
კობალტი, სპილენძი, ვერცხლი და ოქრო სმარტფონების განუყოფელი კომპონენტებია. კობალტი მრავალჯერადი დატენვის ყველა ლითიუმ-იონის ბატარეაში გამოიყენება და ელექტრონული მოწყობილობებისა და რეაქტიული ძრავების ცენტრალური კომპონენტია. კობალტის მსოფლიო მიწოდების 60%-ზე მეტი კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მაღაროებზე მოდის. აღნიშნული მიწოდების 20% კი ადგილობრივების ხელითაა მოპოვებული ("Guardian-ის“ ჟურნალისტის მონაცემებით, კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მაღაროებში დაახლოებით 255 000 ადგილობრივი მუშაა დასაქმებული) და მის უმეტესობას უცხოეთის მფლობელობაში მყოფი ინსდუსტრიული კომპანიები მოიხმარენ, რომელთა შორისაც ლომის წილი ჩინურ კომპანიებს ეკუთვნის. ჰეტეროგენულ ქვას, რომელიც კობალტს შეიცავს, ადგილობრივები ტბის წყალში ავლებენ და შემდეგ მოვაჭრეებზე ყიდიან. კობალტის დამუშავების შედეგად მიიღება კობალტის ჰიდროქსიდი, რომელიც ექსპორტით გადის ჩინეთში. ნაწილების მსხვილი მწარმოებლები და ცნობილი ელექტრონული კომპანიები დამუშავებულ კობალტს ჩინეთში შეისყიდიან და სწორედ იმ ტელეფონებს ამზადებენ, რომლებსაც მომხმარებლები ასე მოუთმენლად ელიან. კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში როგორც ზრდასრული მუშები, ისე ოთხი წლიდან ბავშვები კობალტის მოპოვების პროცესში არიან ჩართულნი. სტანდარტული პროცედურა ქვის მოპოვებას შიშველი ხელებით, დამცავი ხელთათმანებისა და სხვა საშუალებების გარეშე ამოთხრას გულისხმობს. შედეგად, ადგილობრივები ნარჩენ მტვერს შეისუნთქავენ და ხშირად, დღეში თორმეტ საათზე მეტის გატარება მძიმე, დამქანცველ გარემოში უწევთ. მათი შრომის ანაზღაურება კი დღეში სულ რაღაც 0.10-0.65 აშშ. დოლარია. გარდა ამისა, გვირაბები ხშირად ინგრევა და მათ ქვეშ მუშები ცოცხლად იმარხებიან. კობალტის მოპოვება უარყოფითად მოქმედებს ახალდაბადებულ ბავშვებზეც, რომელთაც ხშირად ინფექციები და სხეულზე გამონაყარი აღენიშნებათ, რასაც „Mining Review Africa-ს“ მიერ 2019 წლის ექიმთან ინტერვიუც ადასტურებს.
„Amnesty International-ის“ 2016 წლის ანგარიშის მიხედვით, ისეთი მსხვილი კომპანიების მიწოდების ჯაჭვი, როგორებიცაა „Apple”, „Microsoft“, „Samsung SDI“, „Sony“ და სხვები აღიარებენ, რომ მხოლოდ მცირე მონიტორინგით შემოიფარგლებიან, რაც კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში მწირი სახელმწიფო რეგულაციებითაა განპირობებული. 2017 წელს „Amnesty International-ის“ დამატებითმა კვლევამ აჩვენა, რომ ადამიანთა უფლებების დარღვევის ფაქტები ჯერ კიდევ შეინიშნებოდა; მაგალითად, მაშინ, როდესაც „Samsung SDI-მ“ და „Apple-მა“ მიწოდების ჯაჭვის გასაუმჯობესებლად ძალისხმევა გააძლიერეს და ადეკვატური ზომები მიიღეს, 20 შესწავლილი კომპანიის უმრავლესობამ მინიმალური ან ნულოვანი რეაგირება მოახდინა. ტელეფონების მსხვილი მიმწოდებლები ბოლო წლებში სულ უფრო მეტ ყურადღებას უთმობენ მიწოდების ჯაჭვების გაუმჯობესებას (გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა, 2019 წ.), თუმცა ჯერ კიდევ არსებობს მნიშვნელოვანი ეკოლოგიური და ეკონომიკური პრობლემები, რომლებზეც აუცილებელია შესაბამისი რეაგირება.
გარდა იმისა, რომ მეტალის ინდუსტრიული მოპოვება და გადამუშავება დიდი ოდენობით წიაღისეულ საწვავს საჭიროებს, ეს პროცესი ადგილობრივი დასახლებების მძიმე ეკოლოგიურ დაბინძურებასთანაა დაკავშირებული (2018). ელექტრონული მოწყობილობების უარყოფითი ეკოლოგიური გავლენა მათი ხმარებიდან ამოღების შემდეგაც ვრცელდება. მდგომარეობა განსაკუთრებით სავალალოა განვითარებად ქვეყნებში, სადაც მათ ნაგავსაყრელებზე ყრიან, რის შედეგადაც ნიადაგში ტოქსიკური ნივთიერებები იჟონება. ეს უარყოფითად მოქმედებს ნაგავსაყრელებზე მომუშავე ადამიანებზე. ელექტრონული მოწყობილობების ინდუსტრია წელიწადში დაახლოებით 41 მილიონ ტონა ნარჩენს ქმნის. მიუხედავად იმისა, რომ ელექტრონული მოწყობილობების ნარჩენები, პირდაპირი მნიშვნელობით, ოქროს საბადოა, სამარცხვინოდ, აღნიშნული მასის მცირე წილი, მხოლოდ 16%, გადამუშავდება. გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის მონაცემებზე დაყრდნობით, ყოველწლიურად, ელექტრონულ მოწყობილობებში 300 ტონა ოქროს იყენებენ და შესაძლებელია ამ მასის სხვა პროდუქტებში ხელახლა გამოყენება. როგორც „American Electronics TakeBack Coalition-ის“ ანგარიშშია (2014 წ.) აღნიშნული, ერთი მილიონი ტელეფონის გადამუშავებით 24 კგ. ოქროსა და 9 000 კგ. სპილენძის მიღებას შევძლებდით. გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2016 წელს, მსოფლიოში 435 000 ტონა მასის ტელეფონები იქნა გადაყრილი, რაც ნედლი მასალის ღირებულების მხრივ 10.7 მილიარდ აშშ დოლარს უდრის. თუ მხედველობაში მეორადი მოხმარების ტელეფონებსაც ვიქონიებთ, ეს მაჩვენებელი კიდევ უფრო მაღალ ნიშნულს მიაღწევს. თუმცა გადამუშავების ბაზარი საგრძნობლად ჩამოუვარდება ახალი მოწყობილობების შექმნის მასშტაბებს, რადგან მომხმარებელი მუდმივად სიახლეებს ითხოვს და სავსებით გამართულად ფუნქციონირებად ტელეფონებს ხშირად იღებენ ხმარებიდან.
საქართველოს ჯერჯერობით არ გააჩნია ერთიანი ეროვნული სისტემა, რომელიც ძველი მობილური ტელეფონების მოძრაობას მათი სიცოცხლისუნარიანობის ყველა ეტაპზე უწევს კონტროლს; იქნება ეს მათი გადამუშავება შემდგომი მოხმარებისათვის თუ მათი საერთაშორისო სტანდარტების დაცვით გადაყრა. გარდა ამისა, ქვეყანაში არ არსებობს ელექტრონული ნარჩენების ოფიციალური სტატისტიკა და ამ ტიპის ნარჩენებისათვის განკუთვნილი სპეციალური ნაგავსაყრელები.
ამ ფაქტორების მიუხედევად, მობილური ტელეფონების გადამუშავებისა და ხელახალი გამოყენებისათვის გარკვეული შესაძლებლობები მაინც არსებობს. მაგალითად, მეორადი მოხმარების ნივთების ისეთი ვებ-გვერდები, როგორებიცაა, Mymarket.ge და Extra.ge. ადამიანები მეორადი ელექტრონული მოწყობილობების გასაყიდად აქვეყნებენ პოსტებს ფოტოებით, შესაბამისი მახასიათებლებითა და საკონტაქტო ინფორმაციით. მომხმარებლებს კი მათთვის იდეალური ტელეფონის შერჩევა შეუძლიათ. გარდა ამისა, მცირე ზომის ფინანსური დაწესებულებები, ლომბარდები მომხმარებლებს თანხას ძველი სმარტფონების სანაცვლოდ სთავაზობენ, მათ გარანტიის სახით იბარენ. ხშირად, სმარტფონები ამ დაწესებულებებში რჩება და მათი საბოლოო დანიშნულება ხშირ შემთხვევაში გაურკვეველია. სავარაუდოა, რომ ეს ტელეფონები სხვა გადაყრილ ტექნიკასთან ერთად არაოფიციალურ პატარა მაღაზიებში იყრის თავს, სადაც ტელეფონების შეკეთებაა შესაძლებელი. გარდა ამისა, „Apple-სა“ და „Samsung-ის“ ავტორიზებულმა წარმომადგენლებმა საქართველოში ერთგვარი კამპანია წამოიწყეს, რომლის ფარგლებშიც მომხმარებლებს ძველი ტელეფონების სანაცვლოდ (მისი მდგომარეობიდან გამომდინარე) ახალი ტელეფონს ფასდაკლებით მიღება შეუძლიათ.
რა თქმა უნდა, ეს საკმარისი არ არის. ამიტომაც, პრობლემის საბოლოო აღმოსაფხვრელად ორი აშკარა გზა არსებობს: ბრძანება-კონტროლისა და ბაზრისკენ მიმართული პოლიტიკა.
ბრძანება-კონტროლის პოლიტიკის შემთხვევაში, დაწესებულებებს საქართველოს რეგულაციებზე დაყრდნობით მოუწევთ მოქმედება (ნებართვა, აკრძალვა, სტანდარტული პროცედურები და აღსრულება) რათა თავიდან აიცილონ სახიფათო ქმედებები და პრაქტიკები და, საჭიროების შემთხვევაში, სანქციებიც დააწესონ. მიუხედავად იმისა, რომ ამ მიდგომის ლოგიკა საკმაოდ ერთმნიშვნელოვანია, ის კანონის აღსრულებისათვის საჭირო კომპეტენციებისა და რესურსების გაძლიერების გზით ეროვნული კანონმდებლობისა და კონტროლის მექანიზმების გაძლიერებას მოითხოვს, რათა საერთაშორისო საუკეთესო გამოცდილებებს მაქსიმალურად დავუახლოვდეთ. გარდა ამისა, აღსრულების სრული ჯაჭვის შესაძლებლობების განვითარება განხორციელების წარმატებული პოლიტიკის მნიშვნელოვანი ნაწილიც იქნებოდა.
მეორე მხრივ, სტიმულებზე დაფუძნებული მექანიზმები ინდივიდუალურ არჩევანზეა მიმართული და სასურველი ქცევა შესაბამისად „ჯილდოვდება“,არასასურველი ქცევა კი მეტ დანახარჯთანაა დაკავშირებული. მაგალითად, შესაძლებელია დამატებითი გადასახადების დაწესება ახალი სმარტფონის შეძენისას, რაც მათ გააძვირებდა და მიღებული შემოსავალი ნარჩენების მართვის გაუმჯობესებისკენ მიიმართებოდა. ამ პროცესის დანერგვა ელექტრონული მოწყობილობების მწარმოებლების (და არაპირდაპირ, მომხმარებლების) პასუხისმგებლობის გაზრდის პარალელურად ხდება; მწარმოებლები ამგვარად მოწყობილობების ხმარებიდან ამოღების დანახარჯებს დაფარავდნენ. ეს პოლიტიკა ბრძანება-კონტროლის მექანიზმსაც მოიცავს, ვინაიდან ეს სისტემა მეწარმეებს აიძულებს, გადამუშავებასა და მსგავსი პროცესების დაფინანსებაზე მეტი პასუხისმგებლობა აიღონ.
მიუხედავად იმისა, თუ რა გზას აირჩევს მთავრობა, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების ჩართულობა აუცილებელია ელექტრონული მოწყობილობების ნარჩენების ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული რისკების, გადამუშავების მნიშვნელობისა და ნარჩენების სეგრეგაციის გამართული სისტემის შესახებ ცნობიერების ასამაღლებლად.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, პრობლემის გადაწყვეტის ზოგიერთი გზა მთავრობების უფრო მკაცრ რეგულაციებს, ძლიერ ფინანსურ სტიმულებსა და ცნობიერების ასამაღლებელ კამპანიებს უკავშირდება, რამაც მომხმარებლებისა და მწარმოებლების ქცევაზე უნდა იქონიოს გავლენა. ჩვენ, როგორც მომხმარებლებს, შეგვიძლია „Fairphone-ის” ტელეფონები შევიძინოთ, რომლის წარმოებასაც მინიმალურ უარყოფით სოციალური, ეკონომიკურ და ეკოლოგიურ გავლენა აქვს. ასევე შეგვიძლია დროებით გადავდოთ ჩვენი მოწყობილობების ახლით შეცვლა და დავრწმუნდეთ, რომ ძველ მოდელებს შესაბამისი წესების დაცვით ვიშორებთ.
გაუმჯობესებულ ტექნოლოგიურ პროცესებსა და ნედლეულის მოპოვების მზარდ დანახარჯებს ასევე შეუძლია ხელშეწყობა. გადაწყვეტის ინოვაციური გზები, როგორიცაა ცარიელი ლითიუმ-იონის ბატარეებიდან კობალტის მიღება „American Manganese-ის“ მიერ უფრო და უფრო ხშირად გამოყენებადი მეთოდია. ერთ ტონა კობალტზე ფასის ბოლოდროინდელმა, მკვეთრმა ზრდამ “Tesla-ს“ მიმწოდებელი „Panasonic” აიძულა, საკუთარ ბატარეებში კობალტის შემცველობა ნელ-ნელა შეემცირებინა.
ამგვარად, სიტუაციის გაუმჯობესება მომხმარებლების ცნობიერების ამაღლებისა და ტექნოლოგიური ცვლილებების დახმარებითაა შესაძლებელი. როგორც განვითარებადმა, ასევე განვითარებულმა ქვეყნებმა ძალისხმევის გაზრდითა და შესაბამისი ეკონომიკური ინსტრუმენტებისა და სტანდარტების მეშვეობით „სმარტფონების ციებ-ცხელების“ უარყოფითი შედეგები მინიმუმამდე უნდა შეამცირონ. ნებისმიერ შემთხვევაში, პასუხისმგებლობის მნიშვნელოვანი ნაწილი მომხმარებელს ეკისრება. მართალია, ჩვენს საყვარელ სმარტფონებს საკმაოდ დიდი უარყოფითი გავლენა აქვს, მაგრამ მისი მინიმიზაციისათვის საკმაოდ ბევრის გაკეთება შეგვიძლია.

Our dependence on smartphones can hardly be described as anything other than addictive. We invariably use them to document trips and thus to have the world at our fingertips. Though, these precious little gadgets have a dark history that we, as consumers, unconsciously support. Unfortunately, we will not be able to discuss in detail all the negative impacts within the supply chain of smartphones. Nonetheless, we wish this article to serve as an awakening, and a reminder, of what we as consumers are promoting. Moreover, what we – and governments – could do to avert some of these negative impacts.
Cobalt, copper, silver, gold are examples of indispensable components within smartphones. Cobalt is used in every rechargeable lithium-ion battery and it is a central component in electronic vehicles and jet engines. More than 60% of the world’s supply of cobalt is acquired from mines in the Democratic Republic of Congo (DRC). While approximately 20% of this supply is mined by locals (ca 255,000 locals are employed in the DRC, as documented by a Guardian journalist), the vast majority is mined by foreign-owned industrial companies, among which Chinese ownership maintains the lion’s share. The heterogenite stone, where one finds cobalt, is rinsed in lake water by the locals and thereafter purchased by traders. The cobalt is then refined, in order to produce cobalt hydroxide, which is subsequently exported to China. Major component manufacturers and well-known electronic companies across the globe then purchase refined cobalt from China in order to make the phones that consumers crave. In the DRC, both adults, and children as young as four years old, are employed in the extraction process. The standard procedure is to dig for the stone with their bare hands; with no protective gloves or safeguards. As a result, the locals breathe in the residual dust and are exposed to a hard, grueling environment, often for over twelve hours and earning only around 0.10 - 0.65 USD per day. Additionally, far too frequently tunnels collapse and bury workers alive. Cobalt mining also has an impact on newborn babies, who are regularly found with infections and rashes covering their bodies, as confirmed by a doctor interviewed by the Mining Review Africa in January 2019.
Exposed by an Amnesty International report from 2016, the supply chain of major companies, such as Apple, Microsoft, Samsung SDI, and Sony, among others, admitted to implementing little monitoring, which is facilitated by poor governmental regulations in the DRC. A follow-up study in 2017 by Amnesty international indicated that human rights were still being violated. For example, while Samsung SDI and Apple have been credited with stepping up their efforts in improving their supply chains, for which they are considered to have taken adequate action, the majority of the 20 reviewed companies were found to have taken minimal or no action. Although major phone suppliers have been making greater efforts in recent years to clean up the supply chain (UN Environment, 2019), there are still major concerns that need to be addressed with regard to various environmental and economic characteristics.
In addition to requiring the substantial use of fossil fuels, industrial mining and the processing of metals leads to heavy environmental pollution (2018) in nearby communities. Electronic devices have negative environmental impacts, even at the end of their lifecycles. In developing nations particularly, utilizing landfills as dump sites for waste has grave consequences as they leak toxic substances. But they have also consequences on landfill workers. The electronics industry generates approximately 41 million tons of waste/year. Shamefully less than 16% of the volume is recycled, despite the fact that e-waste is, quite literally, a gold mine. UN Environment reveals that 300 tons of gold are used each year in electronic devices, some of which could be reused for other products. As noted by the American Electronics TakeBack Coalition report (2014), recycling one million mobile phones would salvage as much as 24 kg of gold and more than 9,000 kg of copper. Throughout the world in 2016, the estimated worth of the 435,000 tons of discarded mobile phones amounted to 10.7 billion USD in the cost of raw materials, as defined by the UN Environment. Accounting for the second-hand market could push that estimate even higher. Nevertheless, recycling is not occurring to the same extent as the development of newer devices, those which the market craves, often leading to fully functioning phones being wasted.
Georgia does not yet have a unified national system to deal with old mobile phones, be it by recycling devices for further use or disposing of the following internationally accepted standards. Furthermore, the country lacks any official statistics of electronic waste, nor are there any specific landfills for such waste.
Despite these factors, there are certain options for the recycling or reuse of mobile phones. For example, there are secondhand Georgian trade websites like Mymarket.ge or Extra.ge. People use them to sell old electronics, where sellers post notices with photos of their old devices and specify further contact information. Buyers can pick and choose their ideal phone. Moreover, small-scale financial institutions, notably pawnshops, offer people the option to leave their old smartphones as a guarantee for borrowed money. Often these devices remain in pawnshops uncollected, leaving their final destinations uncertain. It is likely that these phones, along with other discarded technology, culminate in unofficial small electronics stores specializing in, for example, the repair of phones from spare parts. In addition, authorized resellers for Samsung and Apple in Georgia have recently initiated a trade-in promotion. This offers consumers the opportunity to replace their old phone, depending on its condition, with a new device for a discounted price.
Obviously, this is not enough. As in many situations, there are two clear options for governmental intervention: command-control and market-based policies.
Under the command-control policy, Georgian authorities could rely on regulations (permission, prohibition, standard-setting, and enforcement) to prevent and sanction dangerous behaviors and practices. While its logic is straightforward, this option would require the strengthening of national legislative and control measures by establishing the required competencies and resources for law enforcement, in order to be in line with the best international practices. Capacity building for the entire enforcement chain would also constitute a significant component within the successful implementation of the policy.
Whereas, incentive-based mechanisms would instead attempt to affect individual choices by rewarding desirable behavior and by making undesirable choices more costly. For example, additional fees could make the acquisition of new smartphones more expensive, while the revenues could be used to reward proper disposal practices. This process could be performed alongside the introduction of extended responsibilities for producers, with manufacturers of electronic appliances (and, indirectly, consumers) covering the costs associated with the proper handling of devices at the end of their lifecycles. This policy also includes a certain aspect of the command-control mechanism, as, under this system, the legislation compels entrepreneurs to take responsibility for the recycling and financing of such schemes.
Regardless of governmental choices, actions from non-governmental organizations and other stakeholders to help build awareness of the massive health risks associated with electronic waste, and the importance of recycling and well-managed waste segregation would be ideal.
As we have already mentioned, some solutions can be driven by governments, through tougher regulations and stronger financial incentives, as well as targeted awareness campaigns to help affect consumer and producer behaviors. As consumers we can, for example, buy fair phones, developed with the intent of minimizing negative social, economic, and environmental impacts. We can also delay purchasing replacement devices and make sure the old models are disposed of properly.
Improved technological processes and increased mining costs can also help. Innovative solutions, like harvesting cobalt from depleted lithium-ion batteries, are on the rise, exemplified by American Manganese. The recent price spike in cobalt/ton has led Panasonic, a supplier for Tesla, to phase out cobalt in their batteries.
Therefore, a combination of increased consumer awareness and technological change might improve the situation, as might developing and developed countries increasing their efforts and placing more emphasis on minimizing the negative impacts of “smartphone frenzy”, through the appropriate use of economic instruments and standards. Nevertheless, a significant amount of responsibility remains on the consumer. While it is true that our beloved smartphones do have momentous negative impacts, there is much we can do to help minimize these effects.