არასტაბილური განსახლების პრობლემის აღმოფხვრა: წინ გადადგმული ნაბიჯი ინკლუზიური, შეძლებული და მდგრადი საზოგადოებისკენ
ორშაბათი, 28 ოქტომბერი, 2019
საქართველოს კონსტიტუციაში ვკითხულობთ: „სახელმწიფო ზრუნავს ადამიანის ჯანმრთელობისა და სოციალურ დაცვაზე, საარსებო მინიმუმითა და ღირსეული საცხოვრებლით უზრუნველყოფაზე, ოჯახის კეთილდღეობის დაცვაზე“ (საქართველოს კონსტიტუცია, მე-5 მუხლი, 2017 წ.). თუმცა ამ ეტაპზე საქართველოს კანონმდებლობაში არ არის ნათლად განსაზღვრული, რომელი საჯარო ინსტიტუტების პასუხისმგებლობაა ქვეყანაში არასტაბილური განსახლების პრობლემის აღმოფხვრა. პრობლემის მოგვარების მიზნით, საქართველოს მთავრობამ (GoG) შექმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელიც საცხოვრებლით უზრუნველყოფის სოციალური საკითხებით დაინტერესებულ მხარეებს აერთიანებს. სამუშაო ჯგუფმა, რომელსაც საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები უძღვებიან, საქმიანობა 2019 წლის გაზაფხულზე დაიწყო და მისი მიზანია, შეიმუშაოს არასტაბილური განსახლების პრობლემის ყველაზე ეფექტიანი და ეფექტური გზებით აღმოფხვრის სტრატეგია. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი სამუშაო ჯგუფს შექმნისთანავე შეუერთდა და ეკონომიკური და ანალიტიკური სამუშაოებით მის საქმიანობაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს.
ამ სტატიით გვინდა, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ანალიზის შედეგებზე დაყრდნობით, დავიწყოთ დისკუსია საქართველოში არასტაბილური განსახლებაზე.
რას გულისხმობს არასტაბილური განსახლება?
ეს საკითხი მთელ რიგ გარემოებებს აერთიანებს, რომელთა არსებობის შემთხვევაში ინდივიდებს ან შინამეურნეობებს საცხოვრებელ გარემოზე საკმარისი კონტროლი არ გააჩნიათ. კონტროლის ნაკლებობა ხშირად ისეთ სიტუაციებში ვლინდება, როდესაც ოჯახებს უწევთ, საკუთარი სურვილის საწინააღმდეგოდ შეიცვალონ საცხოვრებელი ადგილი და იცხოვრონ არასაიმედო საცხოვრებელ პირობებში (მაგ.: საცხოვრებელთან დაკავშირებული მაღალი გადასახადები, გადატვირთული ან ხალხმრავალი  საცხოვრებელი პირობები და სხვ.).
European Typology on Homelessness and Housing Exclusion-ის (ETHOS) მონაცემებით, სახლის ქონა შემდეგნაირად განიმარტება: ა) შესაბამისი სივრცის ქონა, რომელიც ადამიანს ან მის ოჯახს ექსკლუზიურ საკუთრებაში აქვს, ბ) პირადი სივრცის შენარჩუნების შესაძლებლობა გ) საცხოვრისის ფლობის სამართლებრივი სტატუსის ქონა. ამ განმარტების თანახმად, არასტაბილური განსახლების წინაშე მდგარი ინდივიდის/შინამეურნეობის დაყოფა ოთხ მთავარ კატეგორიადაა შესაძლებელი: მიუსაფარი, უსახლკარო, არამდგრად საცხოვრებელ პირობებში მცხოვრები ადამიანები და ადამიანები, რომელთაც ცხოვრების შეუსაბამო პირობები აქვთ (იხ. 1-ლი ცხრილი).
ცხრილი #1. ETHOS1
კონცეპტუალური კატეგორია ოპერაციული კატეგორია საცხვორებელი მდგომარეობა
მიუსაფარი ქუჩაში მცხოვრები ადამიანები საჯარო და გარე სივრცე
ადამიანები, რომლებიც ღამის თავშესაფარში ათევენ ღამეს ღამის თავშესაფარი
უსახლკარო ადამიანები უსახლკაროთა საცხოვრებელში უსახლკაროთა ჰოსტელი
ადამიანები ქალთა თავშესაფარში ქალთა თავშესაფარი/საცხოვრებელი
ადამიანები იმიგრანტთა საცხოვრებლებში დროებითი საცხოვრებელი/მიმღები ცენტრები; მიგრანტთა სამუშაო საცხოვრებლები
ადამიანები, რომლებიც ტოვებენ ინსტიტუციებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებები; სამედიცინო დაწესებულებები; ბავშვთა დაწესებულებები / სახლები
ადამიანები, რომლებიც გრძელვადიან დახმარებას იღებენ (უსახლკარობიდან გამომდინარე) უსახლკარო მოხუცთა საცხოვრებელი; ყოფილ უსახლკაროთათვის განკუთვნილი დამხმარე საცხოვრებელი
არამდგრადი არამდგრად საცხოვრებელში მცხოვრები ადამიანები დროებით ოჯახთან/მეგობრებთან ცხოვრება; ლეგალური იჯარის/ქირავნობის არარსებობა; მიწის არალეგალური დაკავება
გასახლების საფრთხის წინაშე მყოფი ადამიანები გასახლების შესახებ ლეგალური ბრძანებების აღსრულება
ძალადობის საფრთხეში მცხოვრები ადამიანები პოლიციის მიერ გამოყენებული ინდიკატორები
შეუსაბამო დროებით/არატრადიციულ ნაგებობებში მცხოვრები ადამიანები მობილური სახლი; არატრადიციული ნაგებობა; დროებითი ნაგებობა
საცხოვრებლად გამოუსადეგარ სახლებში მცხოვრები ადამიანები საცხოვრებლად გამოუსადეგარი სახლები
უკიდურესად გადატვირთულ გარემოში მცხოვრები ადამიანები გადატვირთვის უმაღლესი ეროვნული დონე
წყარო: ETHOS
არსებული ლიტერატურის თანახმად, არასტაბილურმა განსახლებამ შეიძლება უარყოფითი ზეგავლენა მოახდინოს როგორც ადამიანების, ისე ოჯახების კეთილდღეობაზე. არასტაბილურმა განსახლებამ შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს დასაქმებასა და სამუშაოს შესრულების ხარისხზე, ფიზიკურ და ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე, სოციალურ ურთიერთობებზე, სუბიექტურ კეთილდღეობასა და ბავშვთა საგანმანათლებლო გარემოზე. მეტიც, საცხოვრებლის ფინანსური ხელმისაწვდომობის საკითხებმა (საცხოვრებლის ფიზიკურ ხელმისაწვდომობასთან ერთად, ეს არასტაბილური განსახლების განმაპირობებელი ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია) შესაძლოა უარყოფითი გავლენა იქონიოს საზოგადოების ქცევებზე დანაზოგებთან დაკავშირებით, რაც დაბალ ადგილობრივ ინვესტიციებს (სტრატეგიულად მიმზიდველ და მომგებიან ეკონომიკურ სექტორებშიც კი) და უფრო მაღალ საგარეო ვალს განაპირობებს. თუ მხედველობაში მივიღებთ, რომ ჯანმრთელობისა და განათლების მაჩვენებლები საზოგადოებაში ადამიანური კაპიტალის დონეს განსაზღვრავს და ფიზიკურ კაპიტალთან ერთად ეკონომიკურ საქმიანობაზეც ახდენს გავლენას, არასტაბილურმა განსახლებამ შესაძლოა ამ არხების მეშვეობით სოციალურ-ეკონომიკური განვითარება შეანელოს.
არასტაბილურ განსახლებას სხვა ნეგატიური (არამხოლოდ მკაცრად ეკონომიკური) ეფექტებიც აქვს, რადგან ის საზოგადოების ყველაზე ღარიბ და ყველაზე შეძლებულ ფენებს ასიმეტრიულად აზარალებს და, შესაბამისად, სოციალურ ერთობასა და კავშირებს საფრთხის წინაშე აყენებს. თავის მხრივ, ეს ზრდის კრიმინალის დონესა და ანტი-სოციალურ ქცევას, რაც საბოლოო ჯამში ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკურ უთანასწორობას კიდევ უფრო აღრმავებს.
დაბოლოს, არასტაბილური განსახლების პრობლემა ეკოლოგიურად მდგრადი საცხოვრებლისა და მწვანე საზოგადოებისკენ სწრაფვასაც აფერხებს, რასაც გარემოზე მნიშვნელოვანი უარყოფითი გავლენა აქვს. მაგალითად, თუ ფინანსური ხელმისაწვდომობა დროთა განმავლობაში მცირდება, სამშენებლო ინდუსტრია და ის ოჯახები, რომელთაც საკუთარი საცხოვრებელი აქვთ, შესაძლოა არ იყვნენ მონდომებულნი, ეკოლოგიური მდგრადობისთვის საჭირო ისეთი ინოვაციები დანერგონ, რომლებიც უფრო მაღალ ფასებსა და ბუნებრივ რესურსებზე მოთხოვნის შემცირებას ემსახურება (მაგ.  ე.წ. „ნაცრისფერი წყლის“ ხელახალი გამოყენება, ენერგოეფექტური სამშენებლო მასალებისა და დანადგარების გამოყენება, უფრო ეფექტიანი იზოლაცია, უკეთ განლაგებული, მაგრამ შედარებით ძვირი უძრავი ქონება, რომელიც მზის ენერგიის ოპტიმიზაციას აკეთებს, მრავალერთეულიანი შენობების სიხშირე).
არასტაბილური განსახლების საკითხი საქართველოში
საყოველთაოდაა აღიარებული, რომ არასტაბილური განსახლების რაოდენობრივი შეფასება ყველა სახელმწიფოსთვის დიდ გამოწვევას წარმოადგენს. ამ მხრივ არც საქართველოა გამონაკლისი. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის გუნდმა ხელმისაწვდომ მონაცემებზე დაყრდნობით2 შეისწავლა საქართველოში არასტაბილური განსახლების ფენომენი. ჩვენმა წინასწარმა შედეგებმა აჩვენა, რომ ამ მხრივ უკანასკნელი წლების განმავლობაში იმედისმომცემი ტენდენციები გვაქვს, თუმცა პრობლემური საკითხებიც არსებობს.
აღსანიშნავია, რომ არასტაბილური განსახლების  საზომი მაჩვენებლები დროთა განმავლობაში უმჯობესდება. მაგალითად, საგრძნობლად იკლებს იმ ოჯახთა რიცხვი, რომლებსაც საცხოვრისის ხელმისაწვდომობის პრობლემა აქვთ (მიიჩნევა, რომ [ქირა + კომუნალური გადასახადები]/შემოსავალი შეფარდება 30%-ს არ უნდა აჭარბებდეს, რომ საცხოვრებელი ხელმისაწვდომად ჩაითვალოს). ეს ინდიკატორი ურბანულ ზონებში 14%-დან 6.7%-მდე შემცირდა, სოფლებში კი – 8.1%-დან 3.6%-მდე (იხ. მე-2 გრაფიკი). ეს გაუმჯობესება საშუალო ხელფასების ერთდროულმა მატებამ და საცხოვრებლებთან დაკავშირებული ხარჯების ზრდის შედარებით ნელმა ტემპებმა განაპირობა.
გრაფიკი #1: ოჯახები, რომლებიც ურბანულ ზონებსა და სოფლებში მიუწვდომლობის ბარიერს ((ქირა + კომუნალური გადასახადები)შემოსავალი) აჭარბებენ
მცირდება იმ ოჯახების წილიც, რომლებიც საცხოვრებლად უვარგის სახლებში ცხოვრობენ (იხ. მე-2 გრაფიკი). თუმცა ამ შემთხვევაში სურათი ასეთი ოპტიმისტური არ გახლავთ. დადებითი ტენდენციის მიუხედავად, იმ ოჯახების რიცხვი, რომლებიც საცხოვრებლად უვარგის სახლებში ცხოვრებენ, მაღალი რჩება (2018 წლის მონაცემებით, ურბანულ ზომებში – 44.3%, სოფლებში – 51.7%).
გრაფიკი #2: ვარგისიანობის სტატუსის თვითშეფასება (კაპიტალური განახლების საჭიროება ან / და ჩამონგრევის რისკი) ურბანულ ზონებსა და სოფლებში
კიდევ უფრო პრობლემატურია სიტუაცია, თუ დავაკვირდებით იმ ოჯახებს, რომლებიც დანგრევის პირას მყოფ სახლებში ცხოვრობენ. მე-3 გრაფიკზე ნაჩვენებია, რომ იმ ოჯახების წილი, რომლებიც სახლის დანგრევის არსებითი რისკის ქვეშ ცხოვრობენ, შედარებით ნელი ტემპით მცირდება (2.2% – ურბანულ ზონებში, 5.1% – სოფლებში).
გრაფიკი #3: ურბანულ ზონებსა და სოფლებში ჩამონგრევის რისკის ქვეშ მყოფი სახლების თვითშეფასება
ჩვენი კვლევის წინასწარმა შედეგებმა აჩვენა, რომ არასტაბილური განსახლების შედეგად მნიშვნელოვანი განსხვავებები გვაქვს მოსახლეობის ქვეჯგუფებს შორის. მაგალითად, თუ საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობის შემთხვევაში საცხოვრებლის ფინანსური ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესდა, მოსახლეობის ღარიბი ნაწილის შემთხვევაში ეს საკითხი ჯერ კიდევ აქტუალურია: ურბანულ ზონებში მცხოვრები ოჯახებიდან ყოველი მეშვიდე მოსახლეობის ღარიბ 25%-ს მიეკუთვნება და ისინი შემოსავლის 30%-ზე მეტს საცხოვრებელს ახმარენ (იხ. მე-4 გრაფიკი).
გრაფიკი #4: ოჯახები, რომლებიც ურბანულ ზონებსა და სოფლებში მიუწვდომლობის ბარიერს ((ქირა + კომუნალური გადასახადები)შემოსავალი) აჭარბებენ
სახლების ვარგისიანობას თუ დავაკვირდებით, მე-5 გრაფიკი გვიჩვენებს, რომ ღარიბი ოჯახების მოწყვლადობა (და განსაკუთრებით მათი სახლების ჩამონგრევის რისკები) გაცილებით უფრო მაღალია, ვიდრე მოსახლეობის დანარჩენი ნაწილის. სოფლებში ეს მაჩვენებელი საგრძნობლად გაიზარდა.
გრაფიკი #5: ჩამონგრევის რისკის შემცველი სახლების თვითშეფასება ურბანულ ზონებსა და სოფლებში – შემოსავლის კვარტლების მიხედვით.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ წინასწარი ანალიზის მიხედვით, ბოლო წლებში ვითარება გაუმჯობესდა, თუმცა საქართველოს მოსახლეობის მნიშვნელოვანი (განსაკუთრებით კი ყველაზე ღარიბი) ნაწილისთვის არასტაბილური განსახლება სერიოზულ პრობლემად რჩება.
არასტაბილურ განსახლებას არაერთი მიზეზი განაპირობებს, ბევრი მათგანი საბაზრო ჩავარდნებსა (მაგ.: ასიმეტრიული ინფორმაცია, გარე ფაქტორები ან საზოგადოებრივი კეთილდღეობის უზრუნველყოფა) ან/და სახელმწიფოს შეცდომებთანაა (არაეფექტური და არაეფექტიანი მარეგულირებელი ჩარჩო) დაკავშირებული და შესაბამისი ზომების მიღების გარეშე თავისთავად ვერ მოგვარდება.
ამ ყოველივეს გათვალისწინებით, საქართველოსა და მისი მოქალაქეებისთვის მნიშვნელოვანია, მთავრობამ სათანადოდ აღიქვას არასტაბილური განსახლების პრობლემა და ახალი ნაბიჯები გადადგას უფრო ინკლუზიური, შეძლებული და მდგრადი საზოგადოების შექმნისკენ. მონაცემების რაოდენობისა და ხარისხის ზრდასთან ერთად, ანალიზი კიდევ უფრო ზუსტი და გამოსადეგი გახდება პოლიტიკის შემქმნელებისთვის, რაც ქვეყანაში არასტაბილური განსახლების პრობლემის მასშტაბის, მისი მიზეზებისა და აღმოფხვრის სტრატეგიების შემუშავებას გაამარტივებს.
1 ETHOS-ის თანახმად, მოკლევადიანია ბინადრობა, რომელიც ერთ წელზე ნაკლები ხანი გრძელდება, ხოლო გრძელვადიანია ბინადრობა, თუ ის ერთ წელზე მეტ ხანს გრძელდება.
2 ამ ეტაპზე ინფორმაციის მთავარ წყაროს მუნიციპალიტეტები და სფეროთი დაინტერესებული ინსტიტუციები წარმოადგენს: ბავშვთა თავშესაფრები, ქალები, მოხუცები, ძალადობისა და ბუნებრივი სტიქიების მსხვერპლი მოსახლეობა. იუსტიციის სამინისტროს სსიპ „აღსრულების ეროვნული ბიურო“, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო და მისი სსიპ „სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტო“, შინაგან საქმეთა სამინისტრო, 112 და ისეთი სახელმწიფო ფონდები, როგორიცაა „ATIPFund“. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევარები იყენებენ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატის) მიერ შეგროვებულ და გავრცელებულ მონაცემებს შინამეურნეობების ინტეგრირებული კვლევიდან.

The Constitution of Georgia states “The State shall take care of human health care and social protection, ensuring the subsistence minimum and decent housing, and protecting the welfare of the family" (Constitution of Georgia, Article 5, 2017). However, at the moment, Georgian legislation is characterized by a lack of laws and regulations that clearly define the responsibilities of public institutions to solve housing-related issues in the country. To address this issue, the Government of Georgia (GoG) has established a working group including key stakeholders operating on social housing issues, led by top representatives of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia. The working group, which started its activity in the spring of 2019, is in charge of drafting a strategy to tackle the issue of unstable housing in the most efficient and effective way possible. ISET-PI joined the working group when it was established, supporting its activities through our economic and analytical expertise.
This blog intends to start a discussion about unstable housing in Georgia, based on ISET-PI’s preliminary analysis of the issue.
WHAT IS UNSTABLE HOUSING?
Unstable housing covers a wide range of circumstances, in which individuals or households cannot sufficiently control their residential environment. This lack of control is often represented by situations in which households experience involuntary residential moves and continue to be exposed to precarious housing conditions, such as being severely burdened by costs associated with housing or living in overcrowded or doubled-up housing.
According to the European Typology on Homelessness and Housing Exclusion (ETHOS) having a home is defined as a) having an adequate space over which a person and his/her family can exercise exclusive possession, b) being able to maintain privacy and enjoy relations, and c) having a legal title to occupation. Based on this definition, one can define four main categories of individuals/households facing the problem of unstable housing: roofless, homeless, people living insecurely, and people living in inadequate housing conditions (Table 1).
Table 1. European Typology on Homelessness and Housing Exclusion (ETHOS)1
Conceptual Category | Operational Category | Living Situation |
Roofless | People living rough | Public or external space |
People staying in a night shelter | Night shelter | |
Homeless | People in accommodation for the homeless | Homeless hostel |
People in a women’s shelter | Women’s shelter accommodation | |
People in accommodation for immigrants | Temporary accommodation/reception centers; Migrant worker accommodations | |
People due to be released from institutions | Penal institutions; Medical institutions; Children’s institutions/homes | |
People receiving longer-term support (due to homelessness) | Residential care for older homeless people; Supported accommodation for formerly homeless people. | |
Insecure | People living in insecure accommodation | Temporarily with family/friends; No legal (sub)tenancy; Illegal occupation of land. |
People living under the threat of eviction | Legal orders enforced (rented); Re-possession orders (owned) | |
People living under the threat of violence | Police recorded indicators | |
Inadequate | People living in temporary/non-conventional structures | Mobile home; Non-conventional building; Temporary structure. |
People living in unfit housing | Occupied dwellings unfit for habitation | |
People living in extreme overcrowding | Highest national norm of overcrowding. |
Source: ETHOS
As shown and reported in the existing literature, unstable housing can have adverse implications for the well-being of the individuals and households involved. Housing instability can negatively influence employment and job performance, physical and mental health, social relationships, subjective well-being, and children’s educational environments. Moreover, housing affordability issues (one of the key factors leading to unstable housing, together with housing availability) can adversely affect the savings behavior of society, leading to lower local investments (even in strategically attractive and profitable economic sectors) and higher foreign debt. Considering that both health and education outcomes define the level of human capital in a society, which — together with physical capital — affects economic performance, unstable housing is also likely to lead — through these channels — to lower socio-economic development.
Unstable housing also has other negative (non-strictly economic) effects as it hits the poorest and the richest groups in society asymmetrically, thereby undermining social cohesion and community bonds, increasing levels of crime and anti-social behavior, and ultimately deepening the issues of socio-economic inequality in the country.
Finally, unstable housing can also inhibit progress towards more environmentally sustainable dwellings, and greener society, with substantial negative impacts on the environment. For example, if affordability declines over time, the building and development industries — as well as households owning their own housing space — might become reluctant or unable to undertake the innovations needed for greater environmental sustainability, that might lead to an increase in prices and a reduction in demand (e.g. re-use of greywater, increased use of energy-rated building materials and appliances, more efficient use of insulation, better laid-out but more expensive estates that maximize orientation to the sun, greater use of quality multi-unit housing).
UNSTABLE HOUSING IN GEORGIA
Quantifying unstable housing is challenging everywhere, as it is well-acknowledged by the relevant literature. Georgia is not an exception. The ISET-PI team has been working with the available data2, to conduct a preliminary analysis of the phenomenon of unstable housing in Georgia. Our preliminary findings show that the evolution of unstable housing during the last years has been characterized by encouraging trends, but also by concerning ones.
On the positive side, most indicators measuring unstable housing have been improving over time. For example, the share of households affected by housing unaffordability (classified as living in an unaffordable housing arrangement, the ratio [rent+utilities]/income must exceed 30%) has been clearly declining over time, from 14% to 6.7% in urban areas and from 8.1% to 3.6% in rural areas (Figure 1). This improvement has been possible thanks to the simultaneous increase in average wages and the relatively slow growth of housing-related costs.
Figure 1: Share of households exceeding the unaffordability threshold ((rent + expenditure)/income) in urban and rural areas
A declining trend can also be observed looking at the share of households claiming to be living in unfit houses (Figure 2). In this case, however, the picture is already less rosy. Despite the positive trend, in fact, the level of households living in unfit houses remains substantially high (44.3% of the households in urban areas, and 51.7% in rural areas in 2018).
Figure 2: Self-assessment of fitness status (need for capital renovation and/or at risk of collapse) of housing for urban and rural areas
An even more concerning picture emerges looking at the share of households claiming to live in a house at risk of collapse. As can be seen in Figure 3, in this case, the positive trend is much weaker, with a non-negligible—and relatively stable—share of households exposed to substantial risks (2.2% in urban areas and 5.1% in rural areas).
Figure 3: Self-assessment of houses at risk of collapse for urban and rural areas
Another lesson learned from our preliminary study is that the incidence of housing instability can differ dramatically for different subgroups of the population. For example, while most Georgians seem to have experienced an improvement in affordability of housing, the issue is still very relevant for the poorer part of the population, with about one out of seven urban households (and one out of ten rural households) belonging to the poorer 25% of the population spending more than 30% of their income on housing (Figure 4).
Figure 4: Share of households exceeding the unaffordability threshold ((rent+ expenditure)/income) in urban and rural areas
Looking at the fitness of housing, Figure 5 shows that the vulnerability of poor households (and especially their exposure to the risk of their house collapsing) is consistently higher than that of other parts of the population and, in rural areas, shows a worrying rebound during the last two years.
Figure 5. Self-assessment of houses at risk of collapse for urban and rural areas – by income quartile
Summarizing, what this preliminary analysis shows is that—despite the improvements over the past years—unstable housing remains a serious issue for a substantial portion of the Georgian population, particularly for the poorest households.
The roots of unstable housing are several, and many are associated with the existence of market failures (such as the presence of asymmetric information, external effects, or public good provision) and/or government failures (such as ineffective and inefficient regulatory framework) that will not be solved by themselves unless proper action is taken.
In this light, it is important for Georgia and its citizens that the challenge of unstable housing has now been recognized and accepted by the government, marking a new step towards the achievement of a more inclusive, prosperous, and sustainable society. As the quantity and quality of available data increases, the analysis will become sharper and more useful to policy-makers, helping to define the extent of the problem of unstable housing in the country, understand its roots, and devise the best strategy to tackle it.
1 According to ETHOS, a short stay is defined as less than a year, and a long stay is defined as more than one year.
2 The main sources of information available at this stage are municipalities, different institutions who have interests in the given field, shelters for children, women, elderly people, victims from violence and natural disasters; Ministry of Justice, its legal entity under public law National Bureau of Enforcement, Ministry of Economics and Sustainable Development, its legal entity under public law National Agency of State Property, Ministry of Internal Affairs, 112 and state funds like Atipund. ISET-PI researchers have also been utilizing data from the Georgia Household Survey Database assembled and distributed by the National Statistics Office of Georgia (Geostat).