საქართველოს ტერიტორიის 54% მთებს უკავია. მთის მოსახლეობა ქართველი საზოგადოების ყველაზე მოწყვლად ჯგუფად მიიჩნევა. მთაში ფართოდ არის გავრცელებული მიწის ეროზია და კლიმატის ცვლილება. ბუნებრივი რესურსების (განსაკუთრებით ტყეების) არამდგრადი გამოყენება და ინფრასტრუქტურაზე ხელმისაწვდომობის ნაკლებობა მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის მთის მოსახლეობის სიცოცხლეს.
საქართველოს მთავრობამ მაღალმთიანი რეგიონების ინკლუზიური და მდგრადი განვითარებისთვის 2015 წელს მაღალმთიანი რეგიონების განვითარების შესახებ კანონი მიიღო, 2018 წელს კი მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების 2019-2023 წლების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა. ამ კანონის თანახმად, მთაში მუდმივად მაცხოვრებელ პირებსა და იქ მომუშავე საწარმოებს სახელმწიფო გარკვეულ შეღავათებს სთავაზობს. ეს არის შედარებით მაღალი პენსიები ხანდაზმული მოსახლეობისთვის, გაზრდილი ხელფასები მასწავლებლებისა და სამედიცინო დარგის მუშაკებისთვის, ზამთარში ელექტროენერგიის ხარჯების ნაწილობრივი დაფარვა და ბავშვიანი ოჯახებისთვის ფულადი დახმარება. სოციალური შეღავათების გარდა, მაღალმთიანი რეგიონების რეზიდენტებისთვის არსებობს საგადასახადო და საშემოსავლო შეღავათები. კანონში განსაზღვრულია იმ საწარმოთა სახეობებიც, რომლებიც საგადასახადო შეღავათებს ექვემდებარებიან.
სტრატეგია აფასებს მთებში არსებულ სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებს, აანალიზებს მათ ძლიერ და სუსტ მხარეებს, შესაძლებლობებსა და გამოწვევებს (SWOT) და აღწერს სახელმწიფო პოლიტიკის მიერ დასახულ ძირითად მიზნებსა და ამოცანებს. სტრატეგიას თან ერთვის სამოქმედო გეგმა, რომელიც საქართველოს მთიან რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ჩამონათვალს შეიცავს.
ცხადია, რეგულაციების მხრივ, სახელმწიფომ უკვე მნიშვნელოვანი სამუშაო შეასრულა. თუმცა მაინც საკითხავია, საკმარისია კი ეს წამახალისებელი მექანიზმები და დაგეგმილი პროექტები მაღალმთიანი რეგიონების მდგრადი განვითარების მისაღწევად?
გასავლელი გზა გრძელია
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, მთებში ყველა ტიპის რესურსის მნიშვნელოვანი ნაკლებობაა. ერთადერთი გამონაკლისი შესაძლოა ბუნებრივი რესურსები იყოს, რაც ტურიზმის განვითარებისთვის ხელსაყრელ პირობად მიიჩნევა. საძოვრების ხელმისაწვდომობა მთიანი რეგიონების კიდევ ერთი ძლიერი მხარეა და სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარებას უწყობს ხელს. ინფრასტრუქტურის თვალსაზრისით, მთავარი გზები დამაკმაყოფილებელ მდგომარეობაშია, თუმცა სოფლის გზები და საძოვრებამდე მისასვლელი გზები რეაბილიტაციას საჭიროებს. ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში შეზღუდულია ბუნებრივი აირის, ელექტროენერგიისა და წყლის მიწოდება. მაგალითად, ლენტეხის მუნიციპალიტეტში არ არის ბუნებრივი აირი და რამდენიმე სოფელი წყლისა და ელექტროენერგიის ნაკლებობას განიცდის. დღეს ელექტროენერგია 88 მაღალმთიან დასახლებას არ აქვს და დასახლებული 1,730 პუნქტიდან 1,460-ს არ მიეწოდება ბუნებრივი გაზი. მაღალმთიანი დასახლებული პუნქტების უმეტესობას არ აქვს წვდომა ფართოზოლოვან ინტერნეტ კავშირზე, ზოგიერთ რაიონში მობილური ქსელის დაფარვაც კი არ არის. რაც შეეხება კაპიტალზე ხელმისაწვდომობას, ბოლო წლებში სახელმწიფო პროგრამებმა და საერთაშორისო ორგანიზაციების გრანტებმა ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა გააუმჯობესა. თუმცა კომერციულ ფინანსურ რესურსებზე წვდომა კვლავ შეზღუდულია. იპოთეკური სესხის მოთხოვნები და სამომხმარებლო სესხზე მაღალი სარგებლის განაკვეთი ადგილობრივ მწარმოებლებს კაპიტალზე ხელმისაწვდომობას უზღუდავს. აქვე აღსანიშნავია, რომ ზოგიერთი მთიანი მუნიციპალიტეტის (მაგ. ყაზბეგი, ბორჯომი და მესტია) მიმართ ინვესტორთა ინტერესი საკმაოდ მაღალია, რაც დადებითად მოქმედებს კაპიტალის ხელმისაწვდომობაზე. ამჟამად, ზოგიერთ მაღალმთიან რეგიონში (მაგ. აჭარა) არაერთი საინვესტიციო პროექტი მიმდინარეობს. საინტერესოა, რომ ფინანსური რესურსების შეზღუდულობის მიუხედავად, ბევრი მთიანი რეგიონი მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის სრულ ათვისებას მაინც ვერ ახერხებს. შეზღუდულია ასევე ტექნოლოგიები და ინოვაციები და მათ მთაში ძირითადად ენერგეტიკის სფეროში გამოიყენებენ (იგულსიხმება ენერგიის წარმოებისთვის მზის პანელების გამოყენება), მაშინ როცა, სხვა სექტორებში წარმოება უფრო ექსტენსიურია, ვიდრე ინტენსიური. საერთო ჯამში, მთაში თანამედროვე ტექნოლოგიებზე წვდომა და მათი გამოყენების დონე საკმაოდ დაბალია.
მაღალმთიანი რეგიონების განვითარებისთვის ზემოთ ჩამოთვლილ მნიშვნელოვან ფაქტორებთან ერთად, გასათვალისწინებელია სხვა კრიტიკული მხარეებიც. ესენია: მთიანი რეგიონების გეოგრაფიული მდებარეობა და ადამიანური რესურსები. მთის მუნიციპალიტეტების უმეტესობა სასაზღვრო რეგიონებია (ონი, ლენტეხი, დმანისი, ადიგენი, ასპინძა, ახალქალაქი და ნინოწმინდა). ადამიანური რესურსების მხრივ, ძირითადი ტენდენცია სამუშაო ძალის სხვა რეგიონებში მიგრაციაა. ეს განსაკუთრებით ონისა და ლენტეხის მუნიციპალიტეტებში იგრძნობა. აქ მცხოვრები მოსახლეობის უმეტესობა (60-70%) საპენსიო ასაკისაა. ამ რეგიონში ფიქსირდება ბევრი მიტოვებული სოფელი, ზოგ შემთხვევაში კი ზამთარს სოფელში მხოლოდ რამდენიმე პირი ატარებს. არსებული ტენდენციები მთიანი რეგიონების დეპოპულაციას იწვევს, საქართველოს საზღვარზე მიმდინარე დეპოპულაცია კი მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ეროვნულ უსაფრთხოებას.
სად მიდის ხალხი?
როგორც ზემოთ აღინიშნა, რესურსების შეზღუდულობა ადგილობრივი მოსახლეობის მთებიდან საქართველოს ეკონომიკურად უფრო განვითარებულ დაბალმთიან რაიონებში ან ქვეყნის ფარგლებს გარეთ გადინებას იწვევს. მაღალმთიანი რეგიონების მუნიციპალიტეტები არ არის საკმარისად განვითარებული იმისთვის, რომ ე.წ. მიზიდულობის ცენტრების როლი შეასრულოს. მიზიდულობის ცენტრები – ეს არის შედარებით დიდი, ეკონომიკურად განვითარებული ტერიტორია, რომელიც ხალხს სხვა ადგილებიდან იზიდავს. ISET-ის კვლევითი ისნტიტუტის მიერ ჩატარებულმა ანალიზმა აჩვენა, რომ ამჟამად საქართველოში მიზიდულობის ცენტრებად დიდი ქალაქები ითვლება. ამგვარად, ყაზბეგის, დუშეთის, ცაგერისა და თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტებისთვის მიზიდულობის ცენტრად თბილისი მოიაზრება. ქუთაისს ეკუთვნის ონის, ამბროლაურის, ცაგერისა და ლენტეხის მაღალმთიანი მუნიციპალიტეტები, მესტიის მუნიციპალიტეტი კი ზუგდიდს ეკუთვნის. ბათუმი წარმოადგენს ქედის, შუახევისა და ხულოს მუნიციპალიტეტების ცენტრს, ასპინძის, ახალქალაქისა და ნინოწმინდის მოსახლეობას კი ახალციხე იზიდავს. მარნეული მიზიდულობის ცენტრია წალკისა და დმანისის მოსახლეობისთვის, თელავი კი – ახმეტის მუნიციპალიტეტისთვის.
მაღალმთიანი მუნიციპალიტეტები დამოკიდებული არიან ასეთ მიზიდულობის ცენტრებზე. როგორც წესი, ეს დამოკიდებულება ცალმხრივია. აღნიშნული ტენდენცია მხოლოდ საქართველოსთვის არ არის დამახასიათებელი, რადგან ადამიანები (განსაკუთრებით კი ახალგაზრდები) ეკონომიკურად განვითარებული ადგილებისკენ მიილტვიან, იქ, სადაც დასაქმებისა და გართობის მეტი შესაძლებლობაა. აქედან გამომდინარე, მთიან რეგიონებს უჭირთ, კონკურენცია გაუწიონ მიზიდულობის ცენტრებს. თუმცა ეს იმას არ ნიშავს, რომ შეუძლებელია, მთაში ცხოვრება გახადო უფრო მიმზიდველი მოსახლეობისთვის (მათ შორის, ახალგაზრდებისთვის).
ამ მიზნის მისაღწევად, რეკომენდებულია არა ერთი რომელიმე სექტორის განვითარებაზე ფოკუსირება, არამედ ე.წ. ტერიტორიეულ მიდგომებზე ყურადღების გამახვილება. აუცილებელია მაღალმთიან რეგიონებსა და მიზიდულობის ცენტრებს შორის არსებული კავშირების უფრო დეტალურად შესწავლა, რათა მთაში განვითარდეს მიზიდულობის ცენტრების მხარდამჭერი დარგები და შეიქმნას კლასტრები.
პოლიტიკის შემუშავების პროცესში უკიდურესად მნიშვნელოვანია, თავიდანვე მოხდეს მაღალმთიანი რეგიონების მრავალფეროვნების გათვალისწინება, რათა სახელმწიფო პოლიტიკა და სუბსიდირების პროგრამები ადგილობრივ კონტექსტს მოერგოს. სახელმწიფოს მიერ სუბსიდირებული პროგრამების მოთხოვნებში ხშირად გათვალისწინებული არ არის მთიან რეგიონებში არსებული გარკვეული რესურსის შეზღუდული ხელმისაწვდომობა (მაგ. სანოტარო და იურიდიული მომსახურებები), რაც მოსახლეობის სახელმწიფო პროგრამებში ეფექტურ ჩართულობას აფერხებს.
ზოგადად, სახელმწიფო პროგრამების დანერგვისა და რეალური (არა ფორმალური) დეცენტრალიზაციის შემთხვევაში, ე.წ. „ქვემოდან ზემოთ“ მიდგომის გამოყენებამ შესაძლოა მნიშვნელოვნად გააუმჯობესოს სახელმწიფო პოლიტიკის ეფექტიანობა საქართველოს მთიან რეგიონებში და იქ ცხოვრება უფრო მიმზიდველი გახადოს.

Mountains cover 54% of Georgia’s territory. People living in those areas represent the most vulnerable group of Georgian society. Land erosion and climate change are prevalent in the mountains; unsustainable use of natural resources (forests in particular) and limited access to infrastructure pose significant risks to the lives of people there.
In order to ensure the inclusive and sustainable development of the mountainous regions, the Georgian Government adopted the Law on the Development of Mountainous Regions in 2015. A bit later, in 2018, the government drafted a strategy and action plan for the period of 2019-2023. The Law offers certain concessions to permanent residents of the mountainous regions, as well as enterprises operating there. Those concessions include higher pensions for the elderly population, increased salaries for medical workers and teachers, vouchers for students, partial coverage of electricity costs during winter, and monetary payments to families with children. Apart from social concessions, there are income and property tax concessions for the residents of mountainous regions. The law also defines the types of enterprises that are subject to tax concessions.
As for the strategy, it assesses the current socio-economic conditions in the mountains, analyzes their strengths, weaknesses, opportunities, and challenges (SWOT), and describes the major goals and objectives to be reached by the state policy. The strategy is accompanied by an action plan which contains a list of projects to be implemented in the mountainous regions of Georgia.
Obviously, in terms of regulations, the state has already done considerable work. However, the question is whether the incentive mechanisms along with the projects envisioned are enough to achieve the goal of inclusive and sustainable development in the mountains.
The recent study conducted by the ISET Policy Institute shows that there is a considerable lack of all types of resources in the mountains. The only exception might be natural resources, which are favorable for tourism development. The availability of pastures is yet another strength, which supports the development of the agricultural sector. In terms of infrastructure, the main roads are in satisfactory condition, though village roads often require repair. Roads to pastures also require rehabilitation. Supply of natural gas, electricity, and tap water is also limited in some municipalities. For example, there is no natural gas in Lentekhi municipality and several villages even lack tap water and electricity. There are 88 high mountain settlements without electricity. Most of the high mountain settlements do not have access to broadband internet, and even mobile coverage is not available in some areas. Out of 1,730 high mountain settlements, 1,460 do not have access to natural gas. As for access to capital, the availability of state programs and grants from international organizations in recent years has improved access to finances in general, nevertheless, access to commercial financial resources is still limited. Mortgage requirements and high-interest rates on commercial loans reduce access to capital for local producers. At the same time, investors’ interest is rather high in some mountainous municipalities (e.g. Kazbegi, Borjomi, and Mestia) which positively affects access to capital. Investment projects are currently underway in some other mountainous regions (e.g. Adjara). Interestingly, in spite of limited access to financial resources, many mountainous regions cannot fully absorb and utilize the state municipal budget. Technologies and innovations are also limited and mostly applied in the energy sector (usage of solar panels for energy generation), while production in other sectors is more extensive, rather than intensive. As in the lowlands, in the mountainous regions of Georgia, access to modern technologies and their application is rather low.
While all the factors mentioned above are important for the development of the mountainous regions, there are two other critical aspects to consider: the geographical location and human resources of the mountainous regions. The majority of mountainous municipalities (Oni, Lentekhi, Dmanisi, Adigeni, Aspindza, Akhalkalaki, and Ninotsminda) share a border with other countries. In terms of human resources, the general tendency of the workforce is to migrate away from the mountains. This is particularly notable in Lentekhi and Oni municipalities. The majority of the population there (60-70%) is of retirement age. There are many abandoned villages in mountainous regions, while in some villages only a few people remain over winter. Current trends lead to the depopulation of mountainous regions and depopulation on Georgia’s borders poses extremely significant risks to the country’s national security.
As stated above, constrained resources result in an outflow of the local population from the mountains to either the economically more developed lowlands in Georgia or abroad. Municipalities in mountainous regions are not sufficiently developed to be so-called “gravity centers” – relatively large, economically developed places which attract people from other places. The analysis conducted by ISET-PI shows that, not surprisingly, gravity centers currently coincide with the biggest cities in Georgia. Thus, Tbilisi is the gravity center for the Kazbegi, Dusheti, Tianeti, and Tetritskaro municipalities. For the mountainous municipalities of Oni, Ambrolauri, Tsageri, and Lentekhi, Kutaisi is the gravity center, while Mestia municipality, is attached to Zugdidi. Batumi represents the gravity center for Keda, Shuakhevi, and Khulo municipalities, while Akhaltsikhe is the gravity center for Aspindza, Akhalkalaki, and Ninotsminda. The city of Marneuli attracts people from Tsalka and Dmanisi municipalities, and Telavi is the gravity center for Akhmeta municipality.
The mountainous municipalities heavily depend on the gravity centers, and this dependence is usually one-sided. This trend is common not only in Georgia but in countries all over the world, because people, particularly young people, strive to live in economically-developed places which offer more opportunities for work and leisure. In this kind of setup, it is difficult for the mountains to be an attractive place to live. Nevertheless, it does not mean that it is impossible to make them attractive.
In order to achieve this goal, focusing on territorial development policies instead of focusing on the development of a single sector is recommended. One has to explore in more detail the links between the mountainous regions and gravity centers in order to offer similar opportunities and services in the mountains whenever possible and develop supporting services for gravity centers and build clusters there.
It is vital to consider the diversity of the mountainous regions from a very early stage in the policy-development process in order to adjust state policies and subsidy programs to the local context. The requirements of state subsidy programs do not usually consider the limited availability of some resources in the mountains (e.g. notary, legal services), which hinders the inhabitants of mountainous regions from effective participation in state programs. Generally, the application of a bottom-up approach in the development of state programs and actual (not formal) decentralization in decision-making can significantly improve the efficiency of state policies in the mountainous regions of Georgia and make life in the mountains more attractive.