• ყველაზე ცხელი 20 წელიწადი ბოლო 22 წლის განმავლობაში დაფიქსირდა?
• ამინდით გამოწვეული ბუნებრივი კატასტროფებით ბოლო 20 წელიწადში 4.2 მილიარდი ადამიანი დაზარალდა (არაერთი ემსხვერპლა კიდეც)?
კლიმატის ცვლილებას ეს და უამრავი სხვა, უფრო ფართომასშტაბიანი ცვლილება (მაგალითად, ზღვის დონის მატება, ყინულის საფარის სწრაფი დნობა, სეზონების ცვლა და სხვ.) უკავშირდება. მე-20 საუკუნის შუა პერიოდიდან საშუალო ტემპერატურამ მკვეთრი ზრდა დაიწყო, რაც ჩვენს სიცოცხლეზე, სურსათის მოხმარებაზე (როგორც ხარისხის, ისე რაოდენობის თვალსაზრისით), ჯანმრთელობასა თუ ცხოვრების წესზე აისახება და ცვლის ჩვენს ყოველდღიურობას.
ეკონომიკის ყველა სექტორს თავისი წვლილი შეაქვს კლიმატის ცვლილებაში, თუმცა ყველაზე მეტი წილი ენერგეტიკაზე (61%), ტრანსპორტსა (20.1%) და სოფლის მეურნეობაზე (8.5%) მოდის. საინტერესოა, რომ ადამიანის საქმიანობით გამოწვეული სათბურის გაზების (greenhouse gas – GHG) გამონაბოლქვის 25% სოფლის მეურნეობაზე, მეტყევეობასა და შეცვლილ მიწათსარგებლობაზე მოდის. სოფლის მეურნეობიდან მთავარი წვლილი მეცხოველეობის დარგს შეაქვს რომელზეც ადამიანის საქმიანობით გამოწვეული მეთანის (CH4) გამონაბოლქვის 44%, აზოტის ოქსიდის (N2O) გამონაბოლქვის 53% და ნახშირორჟანგის (CO2) გამონაბოლქვის 5% მოდის.
თავის მხრივ კლიმატის ცვლილებაც მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს სოფლის მეურნეობაზე, რადგან სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოება კლიმატისა და ამინდის ცვლილებისადმი ძალიან მგრძნობიარეა. კლიმატის ცვლილებამ შეიძლება იმოქმედოს სხვადასხვა რეგიონის სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაზე: ეს გავლენა უარყოფითი იქნება ტროპიკულ ზონებში და დადებითი ზომიერ ზონებში.
ზოგადად, კლიმატის ცლილების მთავარი უარყოფითი ეფექტი სოფლის მეურნეობაზე შეიძლება იყოს:
• ბიომრავალფეროვნების დაკარგვა;
• სანაპირო მიწების შემცირება;
• ზღვის პროდუქტების (მათ შორის თევზის) რაოდენობისა და დისტრიბუციის მკვეთრი შემცირება;
• პარაზიტების და ინფექციური დაავადებების ზრდა;
• ბუნებრივი კატასტროფების (შტორმი, წყალდიდობა, გვალვა) გახშირება.
კლიმატის ცვლილება იმოქმედებს სასურსათო უსაფრთხოების ოთხივე მიმართულებაზე: სურსათზე ხელმისაწვდომობაზე, სურსათზე ეკონომიკურ და ფიზიკურ ხელმისაწვდომობაზე, სურსათის მოხმარებასა და მიწოდების სისტემის სტაბილურობაზე. ტემპერატურის ზრდამ შეიძლება შეცვალოს ამინდი და შეამციროს წყლის ხელმისაწვდომობა, რაც, თავის მხრივ, სასოფლო-სამეურნეო წარმოების შემცირებას გამოიწვევს.
მოსალოდნელია, რომ კლიმატის ცვლილება უარყოფითად იმოქმედებს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოებაზე დაბალშემოსავლიან, განვითარებად ქვეყნებში, რომლებიც უკვე დგანან სურსათის უსაფრთხოების პრობლემის წინაშე. გაერთიანებული ერების ყოფილი გენერალური მდივნის, ბან კი-მუნის თქმით: „კლიმატის ცვლილებით ყველაზე მეტად მოსახლეობის ღარიბი, დაუცველი და მარგინალიზებული ჯგუფები დაზარალდებიან, რომლებიც, ხშირ შემთხვევაში, ისედაც სოციო-ეკონომიკურ პროგრესს მიღმა რჩებიან“.
რიცხვებიც ამას მოწმობს: კლიმატის ცვლილებით ყველაზე მეტი დაბალშემოსავლიანმა ქვეყნებმა დაკარგეს. ზარალი ამ ქვეყნების მშპ-ის 5%-ს შეადგენს.
სხვა დაბალშემოსავლიანი ქვეყნების მსგავსად, საქართველომაც შეიძლება ბევრი დაკარგოს კლიმატის ცვლილების გამო. მსოფლიო ბანკის გამოთვლებით, კლიმატის ცვლილებას საქართველოში შეიძლება შემდეგი შედეგები მოჰყვეს:
• 2040-2059 წლებში წლიური ტემპერატურა 2.5°C-ით გაიზრდება;
• მაღალი ტემპერატურა და ხანგრძლივი თბური ტალღები ყველაზე მეტ პრობლემას სამხრეთ და აღმოსავლეთ რეგიონებს შეუქმნის;
• მოსალოდნელია, რომ ურბანულ დასახლებებში ტემპერატურა გაიზრდება, რაც თბური ტალღებისგან წარმოქმნილი „კუნძულის ეფექტით“ იქნება გამოწვეული. ასევე არ არსებობს შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, რომელიც გაგრილებაზე გაზრდილ მოთხოვნას დააკმაყოფილებს.
ქვეყნის მოსახლეობის თითქმის ნახევარი სოფლის მეურნეობის სექტორშია ჩართული, რაც ქვეყანას ამინდისა და კლიმატური პირობების ცვლილებებისადმი მგრძნობიარეს ხდის. კლიმატის ცვლილების შედეგები უკვე სახეზეა: ამაზე მეტყველებს დაავადებებისა და პარაზიტების სიმრავლე, გახშირებული სეტყვის, გვალვისაა თუ ზვავის შემთხვევები. საქართველოს კლიმატის მოსალოდნელი ცვლილების გავლენის შეფასების თანახმად, 1995-2013 წლებში, ბუნებრივმა კატასტროფებმა (მიწისძვრა, წყალდიდობა, ქარიშხალი, ზვავი, სეტყვა) ქვეყანას 2,708.25 მლნ. ლარის ფინანსური ზარალი მიაყენა.
კლიმატის ცვლილებასთან მიმართებით საქართველოში სურსათის უსაფრთხოება სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგება.ქვეყნის მოსახლეობისთვის უვნებელი, უსაფრთხო და ხელმისაწვდომი სურსათის მიწოდებაში ძირითად როლს ქართველი ფერმერები ასრულებენ. 2016-2018 წლებში ქვეყნის მთლიანი მოსახლეობის 7.6% სასურსათო უსაფრთხოების მხრივ კრიტიკულ მდგომარეობაში იყო. სურსათის მსოფლიო პროგრამის მონაცემებით, თუ საქართველო ადაპტაციის ზომებს არ მიიღებს, სურსათის უსაფრთხოებისადმი მოწყვლადობა 11%-ით გაიზრდება. ესეც იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანაში სათბურის გაზების გამონაბოლქვის დაბალი დონე შენარჩუნდება.
გრაფიკი 1. სურსათის უსაფთხოების მდგომარეობა მთლიან მოსახლოებაში
ექსპერტების შეფასებით, ადაპტაციის ზომების არმიღების შემთხვევაში, 2021-2030 წლებში ეკონომიკის სექტორებიდან მიღებული ეკონომიკური დანაკარგი 10-12 მილიარდ აშშ დოლარს მიაღწევს, როდესაც თავად ადაპტაციის ზომების დანერგვის ხარჯი 1.5-2 მილიარდ აშშ დოლარის შორის მერყეობს.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების 2017-2020 წლის სტრატეგიის თანახმად, საქართველოს მთავრობა აცნობიერებს, რომ კლიმატის ცვლილება სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ქვეყნის მდგრად განვითარებას, რადგან იგი უარყოფითად მოქმედებს სოფლის მეურნეობასა და მის პროდუქტიულობაზე. ამან შეიძლება კიდევ უფრო გააუარესოს სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ღარიბი ნაწილის საცხოვრებელი პირობები. ცნობილია, რომ საქართველოს სოფლის მეურნეობის უმთავრესი პრობლემა კაპიტალზე წვდომა, მიწების დანაწევრება და სოფლად სიღარიბეა, რაც სექტორის დაბალ და არაეფექტიან პროდუქტიულობას განაპირობებს. სწორედ ამიტომაა, რომ საქართველოში მაღალია სოფლის მეურნეობის საბოლოო პროდუქტის ერთეულზე სათბურის გაზების ემისია.
2012 წელს საქართველომ აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით დაბალი ემისიების განვითარების სტრატეგია (Low Emissions Development Strategy – LEDS) შეიმუშავა. სტრატეგიის მიზანი ემისიის დაბალი დონისა და საქართველოს მდგრადი ეკონომიკური განვითარების უზრუნველყოფა და ეკონომიკის სხვადასხვა (მათ შორის სოფლის მეურნეობის) სექტორში კლიმატის ცვლილებების შემარბილებელი ქმედებების მხარდაჭერა იყო. სტრატეგიის ამოცანა სათბურის გაზების ემისიის შემცირების ხარჯზე სოფლის მეურნეობის სექტორის პროდუქტიულობის ზრდის ხელშეწყობა და ეფექტიანობის გაუმჯობესებაა.
2015 წელს საქართველომ მოამზადა და დანერგა მოსალოდნელი ეროვნულად განსაზღვრული წვლილი (Intended Nationally Determined Contributions – INDC), რომლის თანახმადაც, 2030 წლისთვის სათბურის გაზების ემისია 15%-მდე უნდა შემცირდეს, რაც დადგენილ ზღვარს ქვემოთაა. ეს იმას ნიშნავს, რომ 2013 წლიდან 2030 წლამდე ემისიის დონე მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ერთეულზე თითქმის 34%-ით უნდა შემცირდეს.
სოფლის მეურნეობამ კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლაში შეიძლება მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს;ადაპტირებულმა სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობამ უნდა შეამციროს სათბურის გაზების ემისია და გაზარდოს ბუნებრივი კატასტროფებისადმი მედეგობა. მომდევნო წლებში ქართულ სოფლის მეურნეობის სექტორში უნდა გატარდეს შემდეგი ზომები:
• სოფლის მეურნეობაში ბუნებრივ კატასტროფებზე (მათ შორის, გვალვა, წყალდიდობა და სხვ.) გადაუდებელი რეაგირების სამოქმედო გეგმების კვლევა და განვითარება;
• ინოვაციური სარწყავი სისტემის მართვისა და ირიგაციის სხვადასხვა მეთოდის დანერგვა;
• ადგილმდებარეობის შესაბამისად ნიადაგის ეროზიისგან დაცვის ღონისძიებების გატარება;
• საინფორმაციო ცენტრების დაარსება, რომლებიც ფერმერებს სოფლის მეურნეობაში ადაპტაციური მართვის მეთოდზე მიაწოდებს ინფორმაციას.
საქართველომ უნდა შეიმუშაოს და დაამტკიცოს კლიმატზე მორგებული სოფლის მეურნეობის რეგიონული და ეროვნული სტრატეგია და შესაბამისი სამოქმედო გეგმა, დანერგოს მონიტორინგისა და შეფასების სისტემა, რომელსაც გაწერილი ექნება საბაზისო მიზნობრივი ინდიკატორები. ჩვენ კი კლიმატის ცვლილებას მომავალ ბლოგებშიც განვიხილავთ.

• the 20 warmest years on record have been in the past 22 years?
• average wildlife populations have dropped by 60% in just over 40 years (60% between 1970 and 2014)?
• every year, nearly 1 million hectares (larger than New York City) of coastal ecosystems are destroyed?
• in the past 20 years, 4.2 billion people have been affected by weather-related disasters, including a significant loss of lives?
These and other broader changes such as rising sea levels, accelerating ice melt, shifting seasons, etc. occurring on earth are associated with climate change. Starting from the mid-20th century, there has been a rapid increase in the average temperature of the earth’s climate system that alters many aspects of our everyday lives, including food consumption (in terms of both quality and quantity), health, and lifestyle.
Three main economic sectors contributing to climate change are: energy (61%), transport (20.1%), and agriculture (8.5%). Interestingly, 25% of human-induced greenhouse gas (GHG) emissions are caused by agriculture, forestry, and the change of land use. Within agriculture, the major contributor is the livestock sector, accounting for 44% of human-induced methane (CH4), 53% of nitrous oxide (N2O), and 5% of carbon dioxide (CO2) emissions.
On the other hand, climate change has a detrimental effect on agriculture, as agricultural production is very vulnerable to climate and weather conditions. Climate change might harm agricultural production in different regions: the effects are expected to be negative in tropical areas and positive in moderate regions.
In general, the major adverse effects of climate change associated with agriculture are:
• loss of biodiversity;
• reduced coastal lands;
• dramatic decrease in quantity and distribution of seafood, including fish;
• increase in the prevalence of pests and vector-borne diseases;
• increased frequency of extreme weather events such as storms, floods, and droughts.
Climate change will have an impact on all four dimensions of food security: food availability, food accessibility, food utilization, and food system stability. Forecasted increases in temperature might cause changes in weather patterns and a reduction of water availability that may lead to reduced agricultural productivity.
Agricultural production in low-income developing countries that are already suffering from a high level of food insecurity is expected to be adversely affected by climate change. According to Ban Ki-moon, the former United Nations Secretary-General, “the people at greater risk from climate hazards are the poor, the vulnerable and the marginalized who, in many cases, have been excluded from socioeconomic progress”.
The numbers show it all: due to climate change, low-income countries have experienced the greatest losses, the monetary value of which is estimated at 5% of GDP.
CLIMATE CHANGE AND GEORGIA
Similar to other low-income countries, Georgia might experience a great loss due to climate change. With more than half of its population involved in agricultural activities, Georgia is very vulnerable to threats associated with weather and climate conditions. The country has already been experiencing some impact from climate change, including diseases and pests, hail storms, droughts, and landslides annually. According to the National Climate Vulnerability Assessment of Georgia, the monetary losses as a result of natural disasters (landslides, floods, drought, storms, avalanches, hail) from 1995-2013 were 2,708.25 million GEL.
According to World Bank estimates, the major trends expected in Georgia regarding climate change are as follows:
o Annual temperatures will increase by 2.5°C 2040-2059;
o The southern and eastern regions are expected to be hardest hit by high temperatures and prolonged heatwaves.
o Urban areas are expected to be at risk of increased heat due to heat island effects in urban areas and limited infrastructure capable of handling demand for active cooling.
Major concerns have been raised regarding food security in Georgia as Georgian farmers play an important role in providing a safe, secure, and affordable food supply to the country’s population. During 2016-2018, the prevalence of severe food insecurity as a percentage of the total population was on average 7.6% in the country. According to the World Food Programme, if Georgia does not take adaptive measures, vulnerability to food insecurity will increase by 11% from the present day on the condition that the country maintains its low levels of GHG emissions.
Figure 1. Prevalence of severe food insecurity in the total population
In addition, according to the expert judgment, estimated economic losses from all sectors without adaptation measures during 2021-2030 for Georgia will be about 10-12 billion USD. Interestingly, the estimated cost of adaptation measures varies from 1.5-2 billion USD.
CLIMATE CHANGE ON GEORGIA’S AGENDA
The Government of Georgia (GoG) recognizes climate change as a threat to the country’s sustainable development in the Rural Development Strategy of Georgia 2017-2020 as climate change is likely to have a negative impact on agriculture and its productivity, therefore, it can exacerbate the living condition of rural poor. The fundamental constraints in Georgia’s agriculture such as capital, land fragmentation, and rural poverty have led to low productivity and inefficiency in production. As a result, Georgia contributes to high GHG emissions per unit of the end product.
In 2012, Georgia’s Low Emissions Development Strategy (LEDS) was prepared under the US Agency for International Development (USAID) to ensure a low emissions transition and sustainable path for Georgia’s economic development and support climate change mitigation through action in different sectors, including agriculture. In this regard, the main objective of LEDs is to support increases in productivity and improve efficiency in Georgian agriculture, while reducing GHG emissions per unit of the end product.
In 2015, Georgia prepared and adopted the Intended Nationally Determined Contributions (INDC) according to which the country plans to reduce its GHG emissions by 15% below the “Business as Usual Scenario” (BAU) for the year 2030. This implies a reduction in emission intensity per unit of Gross Domestic Product (GDP) by approximately 34% from 2013 to 2030.
Agriculture might serve as a remedy for climate change as the agricultural practices adopted can contribute to climate change mitigation through reducing GHG emissions and increasing resilience to extreme weather events. In the upcoming years, several measures are planned for the adaptation of the agricultural sector to climate change in Georgia:
o Research and development of emergency response plans for agriculture dealing with extreme weather events including droughts, floods, etc.
o Introduction of innovative irrigation management and water application techniques;
o Implementation of various site-specific anti-erosion measures;
o Establishment of information centers for farmers that provides guidance on adaptive management of agriculture.
Georgia needs to develop and endorse the Climate-Smart Agriculture (CSA) strategy at regional and national levels, as well as a subsequent action plan, setting up a monitoring and evaluation system with a defined baseline and targeted indicators. Climate change issues will be further discussed in upcoming blogs.