ბოლო რამდენიმე წელია, საქართველოში უცხოური ვალუტით ჭარბვალიანობის ზრდა სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. პრობლემის მოსაგვარებლად და ვალუტებთან დაკავშირებული რისკებისგან მსესხებელთა დასაცავად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა (სებ) და საქართველოს მთავრობამ არაერთი ახალი რეგულაცია შემოიღეს. მოდით, შევხედოთ ამ რეგულაციებსა და თანმდევ მონეტარული პოლიტიკის ცვლილებებს დროში (იხ. ილუსტრაცია 1) და შევაფასოთ მათი ეფექტი საქართველოში გაცემული სესხების დინამიკასა და სტრუქტურაზე.
ილუსტრაცია 1. ბოლო პერიოდში შემოღებული სასესხო რეგულაციები და ამ რეგულაციების თანმდევი მონეტარული პოლიტიკის ცვლილებები (2017-2019)
უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ჭარბვალიანობის პრობლემის გადსაჭრელად (ლარიზაციის მიმართულებით1) გადადგმული პირველი ნაბიჯი 2017 წლის იანვარში სამოქალაქო კოდექსში შეტანილი ცვლილებები იყო. ამ ცვლილებების თანახმად, ფიზიკურ პირზე გაცემული სესხი, რომლის ოდენობაც 100,000 ლარს არ აღემატება, ადგილობრივ ვალუტაში უნდა გაიცეს.
2017 წლის იანვარშივე, საქართველოს მთავრობამ, სებ-ის მხარდაჭერით, განახორციელა სესხების ლარიზაციის ერთჯერადი პროექტი. ორი თვის განმავლობაში საქართველოს მოქალაქეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, მიემართათ ნებისმიერი კომერციული ბანკისთვის და უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხი გაელარებინათ შეღავათიანი პირობებით. მსესხებელი თავისუფლდებოდა დამატებითი გადასახადებისგან, მათ შორის, წინსწრებით დაფარვისა და ქონების რეგისტრაციის მოსაკრებლისგან. პროგრამის ფარგლებში თითქმის 80 მლნ. აშშ დოლარის (78,659,017 აშშ დოლარი) ოდენობის სესხის გალარება მოხდა2.
ლარიზაციისკენ გადადგმული ნაბიჯების გარდა, 2017 წელს სებ-მა სამჯერ შეცვალა მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი და წლის განმავლობაში 6.5%-დან 7.25%-მდე გაზარდა.
ვინაიდან შინამეურნეობების საკრედიტო დავალიანება 2018 წელსაც სწრაფი ტემპით იზრდებოდა, საქართველოს ეროვნული ბანკი შიშობდა, რომ რისკებს შეიძლება ზიანი მიეყენებინა ფინანსური სექტორის მდგრადი განვითარებისთვის. ამის გამო, სებ-ის პრეზიდენტმა ცვლილება შეიტანა „კომერციულ ბანკებში კრედიტების კონცენტრაციისა და მსხვილი რისკების შესახებ“ დებულებაში. ამ ცვლილების მიზანი მომხმარებელთა ინტერესების დაცვა და კომერციულ ბანკებში ჯანსაღი საკრედიტო პორტფოლიოების წახალისება იყო. ამავე ცვლილების თანახმად, 2018 წლის მაისიდან კომერციული ბანკებს გარკვეული შეზღუდვები დაუწესდათ მომხმარებელთა გადახდისუნარიანობის სრულფასოვანი ანალიზის გარეშე სესხის გაცემაზე. სხვა შეზღუდვებთან ერთად, შეიზღუდა უძრავი ქონებით უზრუნველყოფილ სესხებზე სესხის უზრუნველყოფის კოეფიციენტი, რომელიც 50%-ს არ უნდა აღემატებოდეს3.
2018 წლის ივნისში, სებ-მა მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი 7.25%-დან 7.0%-მდე შეამცირა და ეს დონე წლის ბოლომდე შეინარჩუნა.
2018 წლის დეკემბერში სებ-მა ფიზიკურ პირებზე პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების შესახებ დებულება მიიღო. დებულების მიზანი საქართველოს საფინანსო სისტემის სტაბილური ფუნქციონირების ხელშეწყობა და ჯანსაღი დაკრედიტების წახალისებაა. დებულების ძირითადი პრინციპის თანახმად, ფინანსურ ინსტიტუტს არ აქვს უფლება, ფიზიკურ პირს დააკისროს სასესხო ან სხვა ვალდებულება პირის გადახდისუნარიანობის შესწავლის გარეშე4. დებულება 2019 წლის 1 იანვარს შევიდა ძალაში და, უფრო კონკრეტულად, ითხოვს მსესხებლის, თანამსესხებლისა და უზრუნველყოფის საშუალების მიმწოდებლის გადახდისუნარიანობის დეტალურ ანალიზს. დებულება იმასაც განმარტავს, რომ მსესხებლის წმინდა შემოსავალსა და მთლიანი სასესხო ვალდებულების ყოველთვიურ შენატანს შორის განსხვავება საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ დაწესებულ საარსებო მინიმუმზე მაღალი უნდა იყოს5.
2019 წლის იანვარში უცხოურ ვალუტაში დაკრედიტების ზღვარი 200,000 ლარამდე გაიზარდა. ამჯერად შეზღუდვა უკვე იურიდიულ პირებსაც შეეხო. სებ-ის პრეზიდენტის განმარტებით, ეს ნაბიჯი საქართველოში ლარიზაციის დონის ზრდას შეუწყობს ხელს.
2019 წლის განმავლობაში მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი 7.0%-დან 9.0%-მდე გაიზარდა. 2019 წლის იანვარში, სებ-მა მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი 7.0%-დან 6.75%-მდე შეამცირა. შემდეგ, 2019 წლის მარტში განაკვეთი 6.5%-მდე შემცირდა და ასე დარჩა 2019 წლის სექტემბრამდე, მიუხედავად იმისა, რომ ინფლაციის მაჩვენებელი უკვე მიზნობრივ მაჩვენებელზე მაღალი იყო (მეტი ინფორმაცია წარმოდგენილია ქვემოთ). სექტემბერში პოლიტიკის განაკვეთი ორჯერ გაიზარდა და 7.5%-ს მიაღწია. ეს მზარდი ინფლაციის შეჩერებისთვის საკმარისი არ აღმოჩნდა, ამიტომ სებ-მა მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის კიდევ ერთი პუნქტით, 7.5%-დან 8.5%-მდე და მოგვიანებით, 2019 წლის დეკემბერში, უკვე 9.0%-მდე გაზარდა. გამკაცრებულ მონეტარულ პოლიტიკასთან ერთად ოქტომბერში უცხოურ ვალუტაში მინიმალური სარეზერვო მოთხოვნა სავალდებულო 30%-დან 25%-მდე შემცირდა, რისი მიზანიც გაცვლით კურსზე ინფლაციის წნეხის შერბილება იყო. სარეზერვო მოთხოვნების შემცირების შემთხვევაში, მოსალოდნელია, რომ უცხოურ ვალუტაში დენომინირებული სესხების საპროცენტო განაკვეთი მსესხებლისთვის შემცირდება, რაც ბაზარზე ადგილობრივ ვალუტაში დენომინირებული სესხების კონკურენტუნარიანობას შეამცირებს.
რა ტენდენციები შეიძლება დავინახოთ გაცემული სესხების დინამიკასა და სტუქტურაში ზემოთხსენებული ცვლილებების შედეგად?
2019 წლის 1 დეკემბრისთვის, ეკონომიკაში მთლიანი სესხების წილი 31.37 მილიარდი ლარი იყო (იხ. გრაფიკი 1). ამ სესხების უდიდესი ნაწილი ბიზნეს-სესხებზე მოდის და 36.95%-ს შეადგენს, მას მოჰყვება იპოთეკური (22.49%), მცირე და საშუალო საწარმოების (22.20%) და სამომხმარებლო (12.93%) სესხები. 2018 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, 2019 წელს მთლიანი სესხების მოცულობა 20.17%-ით გაიზარდა. ამ ზრდაში ყველაზე დიდი წილი ბიზნეს-სესხებზე მოდის (წინა წელთან შედარებით, გაცვლითი კურსის ეფექტის გათვალისწინებით, 36.39%-ით გაიზადა, გაცვლით კურსის გათვალისწინების გარეშე კი — 32.13%), შემდეგია იპოთეკური სესხები (წინა წელთან შედარებით, გაცვლითი კურსის ეფექტის გათვალისწინებით, 20.13%-ით გაიზადა, გაცვლით კურსის გათვალისწინების გარეშე კი — 12.56%) და მცირე და საშუალო საწარმოების სესხები (წინა წელთან შედარებით, გაცვლითი კურსის ეფექტის გათვალისწინებით, 18.64%-ით გაიზადა, გაცვლით კურსის გათვალისწინების გარეშე კი — 14.07%).
გრაფიკი 1. ეკონომიკაში მთლიანი სესხების მოცულობა, დანიშნულების მიხედვით, მლრდ. ლარი
ლარიზაციის პირველმა ეტაპმა, რომელიც 2017 წლის 1 იანვარს დაიწყო, მნიშვნელოვნად გაზარდა ეროვნულ ვალუტაში გაცემული მთლიანი სესხების წლიური ზრდა და შეამცირა უცხოურ ვალუტაში გაცემული მთლიანი სესხების ზრდის მაჩვენებელი. 2018 წლის მაისში სესხის უზრუნველყოფაზე მოთხოვნების გამკაცრებას შედეგად მოჰყვა ლარში გაცემული სესხების წლიური ზრდის შემცირება. მაჩვენებელი კიდევ უფრო შეამცირა 2019 წლის 1 იანვარს ამოქმედებულმა პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების პრაქტიკის დანერგვის შესახებ რეგულაციამ (იხ. გრაფიკი 2). ამასობაში ამოქმედდა ლარიზაციის პოლიტიკის მეორე ეტაპი (რომლის თანახმადაც, უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების დაკრედიტების ზღვარი 200,000 ლარამდე გაიზარდა, რომელიც ამჯერად როგორც სამომხმარებლო, ისე ბიზნეს-სესხებსაც შეეხო), რის შედეგადაც ეკონომიკაში უცხოურ ვალუტაში გაცემული მთლიანი სესხების ზრდა შემცირდა.
გრაფიკი 2. ლარსა და უცხოურ ვალუტაში გაცემული მთლიანი სესხების ზრდის ტემპი წინა წელის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით (გაცვლითი კურსის ეფექტის გათვალისწინების გარეშე), %
სესხების ამ დინამიკაში მსგავსი ცვლილებების მთავარი გამომწვევი მიზეზი შინამეურნეობებზე უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ზრდის ტემპის შემცირება იყო, რომელიც 2019 წლის იანვრიდან დეკემბრამდე 23.4%-დან 3.8%-მდე შემცირდა (იხ. გრაფიკი 3). შინამეურნეობებზე უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ზრდის ტემპის შემცირება ძირითადად 2019 წლის იანვრიდან იპოთეკური სესხების შემცირებამ განაპირობა. სწორედ ამ დროს ამოქმედდა პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების ახალი პრაქტიკა, რომლის პარალელურად კიდევ უფრო გაძლიერდა ლარიზაციის პოლიტიკა. ამ პერიოდიდან, უცხოურ ვალუტაში გაცემული იპოთეკური სესხების ზრდის ტემპი შენელდა და მისი წილი შინამეურნეობების სესხების წლიურ ზრდაში 2019 წლის იანვრიდან დეკემბრამდე 21%-იდან 6%-მდე შემცირდა (იხ. გრაფიკი 4).
გრაფიკი 3. შინამეურნეობებზე ადგილობრივ და უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ზრდის ტემპი წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით (გაცვლითი კურსის ეფექტის გარეშე), %
გრაფიკი 4. შინამეურნეობებზე უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ზრდის ტემპი წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, დანიშნულების მიხედვით
გამკაცრებული დედოლარიზაციის პოლიტიკის იურიდიულ პირებზე გავრცელებას მათზე უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების წლიურ ზრდაზე მნიშვნელოვანი ეფექტი არ ჰქონია. 2019 წლის იანვრიდან აპრილამდე 7%-მდე მკვეთრი შემცირების შემდეგ, 2019 წლის მაისიდან იურიდიულ პირებზე უცხოურ ვალუტაში გაცემულმა სესხებმა ზრდა დაიწყო და 2019 წლის დეკემბერში 20.3%-ს მიაღწია (იხ. გრაფიკი 5). ზრდის ეს ტემპი ძირითადად ევროში დენომინირებული ბიზნეს-სესხების ზრდამ განაპირობა (იხ. გრაფიკი 6). იურიდიულ პირებზე ევროში გაცემული სესხების წილი უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ნაკადში 2018 წლის მარტიდან იზრდებოდა და 2019 წლის დეკემბერში 30.19%-ს მიაღწია.
გრაფიკი 5. იურიდიულ პირებზე ლარსა და უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების წლიური ზრდა (გაცვლითი კურსის ეფექტის გარეშე), %
გრაფიკი 6. იურიდიულ პირებზე უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების წლიური ზრდა, დანიშნულების მიხედვით
ჩვენს მიმოხილვაში ბოლო ცვლილება (იხ. გრაფიკი 1.) სებ-ის მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის მკვეთრ ზრდას ეხება, რაც გარკვეულწილად გვაშორებს ლარიზაციის მიზნებს, ადგილობრივ ვალუტაში გაცემული სესხების გაძვირების გამო. მე-7 გრაფიკზე წარმოდგენილია კავშირი ინფლაციას, მიზნობრივ ინფლაციასა და მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთს შორის 2015-2019 წლებში. გარკვეულ პერიოდებში ინფლაციამ მიზნობრივ მაჩვენებელს გადააჭარბა, ხოლო 2019 წლის ოქტომბრიდან გადახრა იმდენად დიდი იყო, რომ სებ-მა 1 პროცენტული პუნქტით, 7.5%-დან 8.5%-მდე გაზარდა მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი. წლიური ინფლაციის მაჩვენებელი 2019 წლის ნოემბერ-დეკემბერში ძალიან მაღალი, 7% იყო. ამას მოჰყვა მონეტარული პოლიტიკის გამკაცრება და მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის 9%-მდე გაზრდა.
გრაფიკი 7. ინფლაცია, მიზნობრივი ინფლაცია და მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი 2015-2019 წლებში, %
მონეტარული პოლიტიკის ეს ცვლილებები აუცილებლად გადაეცემა ფულის ბაზარს. პირველადი ეფექტი მოკლევადიანი საპროცენტო განაკვეთის, მოგვიანებით კი გრძელვადიანი საპროცენტო განაკვეთის ზრდა იქნება. გაზრდილი საპროცენტო განაკვეთი ზღუდავს სესხებზე ხელმისაწვდომობას. ამიტომ, როდესაც ადგილობრივ ვალუტაში სესხების გაცემის დინამიკაზე და მის სტრუქტურაზე ვსაუბრობთ, აუცილებლად უნდა გავითვალისწინოთ მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთში ახლახან შეტანილი ცვლილებები. ბოლო დროს გამკაცრებული მონეტარული პოლიტიკის საბოლოო შედეგებზე საუბარი ჯერ ადრეა, თუმცა შენამეურნეობებზე ლარში გაცემულ (იპოთეკურ და სამომხმარებლო) სესხებზე საპროცენტო განაკვეთის ზრდა უკვე გამოიკვეთა (იხ. გრაფიკი 3).
გრაფიკი 8. ლარში გაცემული იპოთეკური და სამომხმარებლო სესხები და შესაბამისი საპროცენტო განაკვეთები
მონაცემებზე დაკვირვება გვიჩვენებს, რომ მონეტარული პოლიტიკის ბოლოდროინდელმა ცვლილებებმა და სასესხო რეგულაციებმა მნიშვნელოვანი გავლენა იქონია შინამეურნეობებზე სესხების გაცემის დინამიკასა და სტრუქტურაზე, კერძოდ, ლარში გაცემული სესხების ზრდაზე. თუმცა, მოგვიანებით პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების პრაქტიკის ამოქმედებამ ეს ზრდა შეამცირა. ცვლილებების ეფექტი იურიდიულ პირებზე ზომიერია (დაწყებული, ძირითადად, დედოლარიზაციის პოლიტიკის გაფართოების შემდეგ), გამომდინარე იქიდან, რომ უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ტენდეციის ზრდა, ძირითადად, ევროში დენომინირებულ სესხებზე გადასვლამ განაპირობა. გავრცელებული ინფორმაციით, საქართველოს მთავრობა სებ-თან ერთად ლარიზაციის პოლიტიკის შერბილებას გეგმავს, რის შედეგადაც უცხოურ ვალუტაში დაკრედიტების ზღვარი 200,000 ლარიდან შესაძლოა კვლავ 100,000 ლარამდე შემცირდეს. საინტერესოა, სამომავლოდ დავაკვირდეთ, აღნიშნული გეგმები როგორ იმოქმედებს სესხების გაცემის დინამიკასა და მათ სტრუქტურაზე, გაზრდილ მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთისა და უცხოურ ვალუტაში მოზიდულ სახსრებზე შემცირებულ მინიმალურ სარეზერვო მოთხოვნების კვალობაზე.
1 ლარიზაცია – იგივე დე-დოლარიზაცია; ზომავს ქვეყანაში ადგილობრივი ვალუტის გამოყენებას სხვა ვალუტასთან მიმართებაში

High and rising levels of foreign currency indebtedness have been an important topic in Georgia over the past several years. To address this issue and protect borrowers from currency risks, the National Bank of Georgia (NBG), as well as the Georgian Government have implemented regulations to hinder excess indebtedness. Let’s have a look at the timeline (Figure 1) of recent lending regulations and the accompanying monetary policy measures and observe their impact on changing lending patterns in the Georgian economy.
Figure 1. Timeline of lending regulations and accompanying monetary policy measures (2017-2019)
The first step towards solving the problem of excess foreign currency indebtedness (the first step towards larization1) was the amendments to the Civil Code in January 2017. According to these amendments, loans up to 100,000 GEL to individuals should only be issued in local currency.
In the same period, on January 17th, 2017, the Georgian government, with the support of NBG, implemented a one-time loan larization program. For a period of two months, citizens of Georgia had the opportunity to apply to any commercial bank and convert foreign currency-denominated bank loans to GEL at preferential terms. The borrower was exempt from any additional costs, including early repayment fees and property registration fees. Under the program, nearly 80 million USD (78,659,017 USD), from 5,617 bank loans was converted to GEL2.
In addition to moving towards larization, NBG changed the monetary policy rate three times in 2017 and increased it from 6.5% to 7.25% throughout the year.
In 2018, since household lending continued at a high pace, NBG was concerned that the associated risks could harm the sustainable development of the financial sector. For this reason, the President of the National Bank of Georgia amended the "Regulation on the Concentration of Credit and Large Risks in Commercial Banks” to protect consumer interests and promote a healthy credit portfolio in commercial banks. According to the amendment, from May 2018 commercial banks face certain restrictions on issuing loans without full-fledged analysis of the customer’s solvency. Additionally, among other constraints, the Loan to Value Ratio on real estate loans was restricted so as not to exceed 50%3.
In June 2018, NBG decreased the monetary policy rate from 7.25% to 7.0% and maintained this level until the end of the year.
In December 2018, the National Bank of Georgia approved a regulation on responsible lending practices to individuals. The purpose of this regulation was to support the stable functioning of the Georgian financial system and encourage healthy lending. According to the basic principle of the regulation, a financial institution should not impose upon a person a loan or other obligation without examining the person's solvency4. The regulation came into force on January 1, 2019, and more specifically requires extensive analysis of the borrower’s, co-borrowers, and collateral owner’s solvency. The regulation also specifies that the difference between the debtor’s net income and the monthly repayment on total obligations must be higher than the subsistence minimum set by the National Statistics Office of Georgia5.
In January 2019, the threshold for lending in foreign currency was increased to 200,000 GEL. This time the restriction was extended to legal entities as well. The president of NBG believed that this step would further increase the larization level in Georgia.
The monetary policy rate changed from 7.0% to 9.0% at the end of 2019. In January 2019, NBG decreased the monetary policy rate from 7.0% to 6.75%, followed by a further decrease in March 2019 to 6.5%, which remained until September 2019, even though the inflation rate was already well above the targeted level (see further details below). In September, the policy rate was increased twice, reaching 7.5%. However, this increase was not enough to curb increasing inflation, therefore NBG decided to increase the monetary policy rate further by 1 percentage point, from 7.5% to 8.5% and later to 9.0% in December 2019. In October, stricter monetary policy was accompanied by lowering minimum foreign currency reserve requirements from a mandatory 30% to 25% to further decrease inflationary pressure on the exchange rate. In the case of a reduction in reserve requirements, one should expect interest rates on foreign currency loans to become cheaper for borrowers, which decreases the competitiveness of loans in national currency on the market.
So what changes could be observed in lending patterns, after all, these regulatory and monetary policy changes?
As of December 1, 2019, total loans in the economy amounted to 31.37 billion GEL (Graph 1). The biggest proportion of these loans is business loans at 36.95%, followed by mortgages at 22.49%, SME loans at 22.20%, and consumer loans at 12.93%. Compared to the same period in 2018, total loans increased by 20.17%. The biggest contributor to this growth is business loans (YoY increase with exchange effect included — 36.39%; YoY increase with exchange effect excluded — 32.13%), followed by mortgages (YoY increase with exchange effect included — 20.13%; YoY increase with exchange effect excluded — 12.56) and SME loans (YoY increase with exchange effect included — 18.64%; YoY increase with exchange effect excluded — 14.07%).
Graph 1. Total Loans in Economy by Purpose, Billion GEL
The first phase of larization that came into force on January 1, 2017, significantly increased the annual growth of total loans issued in the national currency (GEL) and reduced the growth rate of total loans issued in foreign currencies. The stricter collateral requirements which followed in May 2018 led to the reduction of year-over-year growth of GEL-denominated total loans, which was further reduced by new regulations on responsible lending practices starting from January 1, 2019 (Graph 2). At the same time, the second phase of larization policies came into force (increasing the foreign currency lending threshold to 200,000 GEL, this time applying to both individuals and legal entities) that reduced the foreign currency-denominated total debt growth in the economy.
Graph 2. YoY Growth of Total Loans issued in GEL and Foreign Currency (exchange effect excluded), %
The main driver of this change in borrowing patterns was the growth reduction of household loans issued in FC. It decreased from 23.4% in January 2019 to -3.8% in December 2019 (Graph 3). The reduction in the growth of household loans issued in FC was mainly due to a decrease in mortgages after January 2019 when the new regulations on responsible lending practices came into force along with further expansion of the larization policy. The growth rate of foreign currency-denominated mortgage loans decreased since that time and its contribution to the overall year-over-year growth of household loans dropped from 21% in January 2019 to -6% by the end of the period (Graph 4).
Graph 3. YoY Growth of Household Loans issued in GEL and FC (exchange effect excluded), %
Graph 4. Decomposition of YoY Growth of Household Loans (issued in FC) by Purpose
Extending the stricter de-dollarization policy to legal entities seems to have had little effect on the annual growth of foreign currency-denominated loans issued to legal persons. After the sharp decrease to 7% from January to April 2019, legal entity loans in FC started accelerating from May 2019 and reached 20.30% in December 2019 (Graph 5). That was mainly driven by business loans (Graph 6). This increase was due to switching to foreign loans issued in euros. The share of euro-denominated LE business loans in the total flow of FC loans shows an increasing pattern starting from March 2018 (2.8%) reaching 30.19% in December 2019.
Graph 5. YoY Growth of Legal Entities’ Loans issued in GEL and FC (exchange effect excluded), %
Graph 6. Decomposition of YoY Growth of Legal Entity Loans (issued in FC) by purpose
The very last policy changes on our timeline (Figure 1) are associated with the sharp increase of the NBG monetary policy rate that makes it difficult to achieve the aim of larization by making credits in the local currency more expensive. Graph 7 depicts the relationship between inflation, target inflation, and the monetary policy rate during the period from 2015 to 2019. There were periods when inflation deviated from its target level, though starting from October 2019 the deviation was so large that NBG increased the monetary policy rate by 1 percentage point (pp) from 7.5% to 8.5%. The annual inflation rate reached as high as 7% in November and December of 2019, which was followed by the stricter monetary policy with a monetary policy rate of 9%.
Graph 7. Inflation, Target Inflation, and Monetary Policy Rate 2015-2019, %
These changes will be transmitted to the money market through increased short-term interest rates initially, and later through long-term interest rates. Increased interest rates limit the availability of credits; therefore one needs to consider the recent changes in the monetary policy rate while explaining borrowing patterns in local currency. The overall impact of the stricter monetary policy that has been implemented is yet to come but there is already evidence of increased interest rates on household loans in GEL, in particular on the mortgage and consumer loans showing an increase starting in Q3 2019 (Graph 8).
Graph 8. Mortgage and Consumer Loans in GEL with Respective Interest Rates
Recent monetary policy measures and lending regulations seem to have a significant effect on household lending patterns, as they show a sharp increase in the growth of loans issued in GEL, which was later reduced by imposing responsible lending practices. However, there is a moderate effect for legal entities (mainly after further increasing larization policy), since the growth of foreign currency loans maintains an increasing trend mainly due to switching to Euro loans. The Georgian Government, along with the National Bank of Georgia, are contemplating relaxing the larization policy by decreasing the foreign currency lending threshold back to 100,000 GEL. It would be interesting to further observe how this possible relief affects lending patterns, along with the increased monetary policy rate and reduced minimum foreign currency reserve requirements.
1 Larization is the same as de-dollarization; it measures the usage of the domestic currency in the county’s economy