2005 წელს, რადგან მობილური კავშირი არ იყო, ბიძაჩემს სოფელ ჯვარბოსლამდე რამდენიმე კილომეტრის გავლა მოუწია, რომ ჩემთვის უნივერსიტეტში ჩაბარება ეხარებინა. ახლა 2020 წელია, თუშეთის დიდ ნაწილში, მათ შორის ჯვარბოსელშიც, მობილური კავშირი ისევ არ არის, თუმცა მოსახლეობა უკვე უკაბელო ფართოზოლოვანი ინტერნეტით უკავშირდება დანარჩენ სამყაროს!
თუ აქამდე თუშეთს მეცხვარეობითა და უგემრიელესი გუდის ყველით იცნობდნენ, დღეს ის უკვე მიმზიდველი ტურისტული ადგილია. თუშეთი ევროპის ერთ-ერთი უდიდესი დაცული ტერიტორიაა, რომელიც, IUCN-ის კლასიფიკაციით, სამი ტიპის დაცულ ტერიტორიას აერთიანებს: თუშეთის ეროვნული პარკი, თუშეთის სახელმწიფო ნაკრძალი და თუშეთის დაცული ლანდშაფტი (ამასთან, იუნესკოს ბიოსფერული რეზერვატის დაფუძნება განხილვის პროცესშია). გარდა ამისა, თუშეთი თავისი ბიომრავალფეროვნებითა და კულტურული მემკვიდრეობით იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის კანდიდატიცაა.
2019 წელს ამ ულამაზესმა რეგიონმა 15 000 ტურისტს უმასპინძლა (APA, 2019), მიუხედავად იმისა, რომ თუშეთისკენ მიმავალი ერთადერთი გზა აბანოს უღელტეხილზე გადის, რომლის სიმაღლეც 2900 მეტრია. უღელტეხილი ზამთარში იკეტება და რეგიონი გარესამყაროსთვის მხოლოდ 4-5 თვეა (ივნისი-ოქტომბერი) ხელმისაწვდომი. 2014 წელს BBC-მ ეს გზა მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე სახიფათო გზადაც კი შეაფასა.
რეგიონის მაცხოვრებლებისა და ტურისტებისთვის მხოლოდ გზა არ არის სირთულე, რეგიონში კავშირგაბმულობაც სერიოზული პრობლემაა – სოფლების მხოლოდ 40%-ს აქვს მობილური კავშირი, დანარჩენი სოფლები კავშირის გარეშეა დარჩენილი, რაც რეგიონის განვითარებას უშლის ხელს. ამიტომ ტურიზმი საკმაოდ კონცენტრირებულია და თუშეთის მხოლოდ რამდენიმე სოფლისთვის მოაქვს სარგებელი, დანარჩენი სოფლები კი არახელსაყრელ პირობებში არიან როგორც კომუნიკაციების, ისე ეკონომიკური შესაძლებლობების თვალსაზრისით.
როგორც წესი, თანამედროვე კომუნიკაციის სერვისების (მობილური, ინტერნეტი და სხვ.) მიწოდებას კერძო კომპანიები უზრუნველყოფენ. თუმცა ასეთი სერვისების პერიფერიული რეგიონებისთვის მიწოდება ძვირი ჯდება, რადგან მომხმარებლების, ზოგადი ინფრასტრუქტურისა (მაგ.: გზის) და კომუნალური მომსახურებების (მაგ.: ელექტროენერგიის) სიმწირე ხარჯებს ზრდის. ასეთ ადგილებში კომუნიკაციების განვითარება არ არის მომგებიანი და კერძო კომპანიებსაც ხშირად ნაკლებად აინტერესებთ ასეთ ბაზრებზე შესვლა. შედეგად, მაღალმთიანი რეგიონები ვერ იღებენ მნიშვნელოვან სერვისებს. ეკონომისტები ამ ფენომენს „საბაზრო ჩავარდნას“ უწოდებენ. არადა ხელმისაწვდომი კომუნიკაციის სერვისები მნიშვნელოვანია ეკონომიკური საქმიანობაში ტრანზაქციის ხარჯების შემცირებისა და ბაზრის გაფართოებისთვის (მაგ. სოფლის მეურნეობის მაღალი ღირებულების მქონე პროდუქტები თუ ტურიზმი).
ტელეკომუნიკაციის სექტორში საბაზრო ჩავარდნის პასუხად მსოფლიოში ე.წ. „სათემო ქსელები“ იქმნება: ადგილობრივი თემი თავად აწყობს, ფლობს და მართავს საკომუნიკაციო სისტემებს. „მოსახლეობა, ღიაობისა და ჩართულობის პრინციპის გათვალისწინებით, საკომუნიკაციო ქსელებს ერთობლივად აშენებს, ფლობს, ამუშავებს და იყენებს“ (GISWatch, 2018). ხშირად ასეთი სათემო ქსელები მოხალისეობრივად იქმნება და კომერციული ინტერესი არ არის, ამიტომ სირთულეებთან გამკლავებაც ბევრად უფრო ხარჯ-ეფექტურად ხდება.
მსოფლიოს წამყვანი ინტერნეტ-ორგანიზაცია ინტერნეტ საზოგადოება (Internet Society – ISOC) მხარს უჭერს სათემო ქსელის განვითარების კონცეფციას, რათა იზოლირებული რეგიონები გარე სამყაროსთან დააკავშიროს. 2017 წელს საქართველომაც ისარგებლა ამ კონცეფციით და უსადენო ფართოზოლოვანი ინტერნეტი მიაწოდა თუშეთის ხეობებში მცხოვრებ მოსახლეობას. თუშეთის პროექტს სათემო ორგანიზაცია თუშეთის განვითარების ფონდი ახორციელებს.
თუშეთის განვითარების ფონდმა ძირითადი დაფინანსება და ტექნიკური მხარდაჭერა ინტერნეტ საზოგადოების, მათი ქართული განყოფილებისა და საქართველოს მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ასოციაციისგან მიიღო. პროექტს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო და ადგილობრივი (ახმეტის მუნიციპალიტეტის) თვითმმართველობაც ეხმარება. 2019 წელს ფონდმა ახალი დაფინანსება ჩეხეთის საელჩოსგან მიიღო, რაც თუშეთის ინტერნეტ-ეკოსისტემის განვითარებასა და გაფართოებას მოხმარდა.
თუშეთის უსადენო ინტერნეტის სისტემა 12 ანძასა და გადამცემს აერთიანებს, რომლებიც ზღვის დონიდან 1800-3000 მეტრზეა განლაგებული. თორმეტივე ანძა მზის ენერგიაზე მუშაობს. ამ ინოვაციური პროექტის დახმარებით, ფართოზოლოვანი ინტერნეტი უკვე თუშეთის თითქმის ყველა სოფელს მიეწოდება. ამან ადგილობრივებს შესაძლებლობა მისცა, ტურიზმის, სოფლის მეურნეობისა და ავთენტური ხელნაკეთი ნივთების დარგებში გაჩენილი ახალი შესაძლებლობებით ისარგებლონ (ISOC, 2018). მეტიც, თუშეთის იმ სოფლებისთვის სადაც მობილური ქსელები არ იჭერს, მაგრამ ინტერნეტი კავშირის ერთადერთი წყაროა,- გაჩნდა არაერთი ახალი შესაძლებლობა. მაგალითად, ძირითადი საკომუნიკაციო არხები გაიხსნა არამხოლოდ ბიზნესისთვის, არამედ ჯანდაცვისა და სხვა სასწრაფო-გადაუდებელი დახმარებისთვისაც (ISOC, 2017).
თუშეთის ინტერნეტიზაციის პროექტი საჯარო-კერძო განვითარების პარტნიორობის მართლაც რომ წარმატებული მაგალითია. პროექტი, რომელსაც ხშირად #wifitusheti ეძახიან, მდგრადი (სოციალური) ბიზნეს-მოდელის მაგალითია, რაც განისაზღვრება: ა) სათემო განვითარების მოდელით (თუშეთის განვითარების ფონდის მეშვეობით), სადაც თემის წევრები აცნობიერებენ, რამდენად მნიშვნელოვანია მოხალისეობრივი შრომა თემისა და რეგიონის განვითარებისათვის; ბ) ძლიერი ინტერნეტ-მომხმარებლებით (მეტწილად კერძო სექტორი ტურისტული ბიზნესიდან), რომლებიც სარგებლობენ ინტერნეტით და სერვისის ყოველთვიურ საფასურს იხდიან (თვეში 50 ლარს, რაც საოჯახო სასტუმროსთვის ერთი ტურისტის ერთი ღამით დარჩენის საფასურია). აღსანიშნავია, რომ თუშეთის რამდენიმე ათეულ მუდმივ მაცხოვრებელს ზამთრის პერიოდში (ნოემბერ-მაისი) ინტერნეტი უფასოდ მიეწოდება!
თუშეთის განვითარების ფონდის მონაცემებით, თითქმის ყველა საოჯახო სასტუმრო იყენებს ინტერნეტს და ბოლო სამი წლის განმავლობაში მომხმარებელთა რაოდენობა სტაბილურად იზრდება. მოსალოდნელია, რომ 2022 წლისთვის მომხმარებელთა რაოდენობა 120-ს მიაღწევს და თუშეთის ყველა სოფელს დაფარავს.
თუშეთის ინტერნეტიზაციის პროექტი ფართოდ აღიარებულია, როგორც წარმატებული ინოვაციური პროექტის მაგალითი. პროექტზე ISOC-სა და GISWatch-ის ვებ-გვერდებზე დაიწერა და მსოფლიო მედიის ისეთმა გიგანტებმაც კი გააშუქეს, როგორიც New York Times და Deutsche Welle-ია. პროექტის პრეზენტაცია 2018 წლის თბილისის TEDx-ზეც იქნა წარმოდგენილი. პროექტის ავტორებს სჯერათ, რომ ამ ყველაფერმა გაზარდა თუშეთის ცნობადობა და არაერთი მოგზაურს მოიზიდავს საქართველოს ამ წარმტაც რეგიონში.
თუშეთის სათემო ქსელის, როგორც წარმატებული საპილოტე პროექტის რეპლიკაცია მოხდა საქართველოს სხვა მაღალმთიან რეგიონებსა (ფშავი, ხევსურეთი და გუდამაყარი) და ყირგიზეთში.

Back in 2005, as there was no mobile coverage, my uncle drove dozens of kilometers to the Jvarboseli village in Tusheti to inform me that I had enrolled in university. Now, in 2020, there is still no mobile signal in most Tusheti villages, including Jvarboseli, however, people can use broadband internet to reach out to the world!
Previously known only for its sheep farming and tasty Guda cheese, today Tusheti is also a famous touristic destination; while being home to one of the largest protected areas in Europe, covering three types of IUCN protected areas – Tusheti National Park, Tusheti National Reserve, and Tusheti Protected Landscape (and the UNESCO Biosphere Reserve is under consideration). In addition, Tusheti is a nominee of UNESCO World Heritage for its biodiversity and cultural legacy.
This stunning region attracted over 15 thousand tourists in 2019 (APA, 2019), though, because the only road leading to Tusheti crosses the 2900-meter Abano pass that closes in snowfall, it is reachable for only 4-5 months a year (June-October). This road is moreover considered one of the most dangerous roads on the planet (BBC, 2014).
Not only are the roads challenging for locals and visiting tourists, but the region also has limited connectivity – only around 40% of villages are covered by a mobile signal, and the remainder is detached, hindering development in those areas. As a result, tourism is very much concentrated and benefits only a few Tusheti villages, leaving most communities disadvantaged in terms of both communications and economic opportunities.
Modern communications services (mobile, internet, etc.) are usually delivered by private companies. However, provision of these services in remote regions is expensive, as the lack of users and of general infrastructure (e.g., roads) and utilities (e.g., electricity) increases costs. Thus, deploying communication into such places is not profitable and the private sector is often reluctant to enter the market. Consequently, there is what economists often call a “market failure” in providing such services to the high mountainous regions. Affordable communication services, though, are in turn important for reducing the transaction costs of economic activities and expanding markets (e.g., high-value chains in agriculture or tourism).
In order to respond to market failure in the telecommunication sector, “Community Networks” have been created worldwide. This entails the setup, ownership, and management of the communication systems, all carried out by a local community – “the communication networks are built, owned and operated and used by citizens in a participatory and open manner” (GISWatch, 2018). Because such Community Networks are often based on volunteering and do not have a commercial interest, they are more cost-effective in responding to challenges.
The world’s leading internet organization, the Internet Society (ISOC), supports the concept of Community Network development in order to connect isolated areas around the globe. In 2017, Georgia was able to benefit from this concept and deliver wireless broadband internet to deprived and underserved populations in the mountainous valleys of Tusheti. The Tusheti project was thereafter implemented and is run by the community organization the Tusheti Development Fund.
Their seed-funding and technical support came from the Internet Society (ISOC) and its Georgian chapter, including the Small and Medium Telecom Operators Association of Georgia. In addition, the project is supported by the Georgian National Communication Commission, the Ministry of Economy and Sustainable Development, and local self-government (the Akhmeta municipality). In 2019, further funding support came from the Czech Embassy in Georgia, helping to strengthen and expand the internet ecosystem in Tusheti.
The Tusheti wireless internet system is built around 12 masts and repeaters, located between 1800 to 3000 meters altitude, all of which are solar-powered. As a result of this innovative project, broadband internet is now available in almost all Tusheti villages. Consequently, locals can benefit from new development opportunities in the key economic sectors: tourism, agriculture, and authentic handicrafts (ISOC, 2018). Moreover, as the internet is the only source of connectivity for more than half of Tusheti villages (without mobile coverage), it offers many opportunities, including opening essential communication channels not only for business development but also for healthcare and other emergency sectors (ISOC, 2017).
The Tusheti Internet project is a truly successful example of a public-private development partnership (PPDP); this project (often called #wifitusheti) also demonstrates a sustainable (social) business model that is the result of a) community-based development (via the Tusheti Development Fund), where community members understand the importance of volunteering and how this can contribute to the development of their community and region; b) strong internet users (mostly the private sector), who benefit from the internet and can afford the monthly fee for the service (50 GEL/month, equal to a one-night tourist stay). While for a few dozen permanent Tusheti residents, wintertime (November-May) internet provision is free!
According to the TDF, almost all guesthouses currently use the internet and the number of users has been steadily increasing over the last three years; it is estimated that it will reach 120 by 2022, extending to all Tusheti villages.
The Tusheti Internet project has been widely recognized as a successful, innovative project. Its case study has been published on the ISOC and GISWatch websites, and it has been profiled by certain world media giants – the New York Times and Deutsche Welle. Moreover, it was the subject of a TEDx talk in Tbilisi 2018, among other presentations and discussions. This promotion is believed to have increased awareness of Tusheti and attracted more travelers to this breathtaking Georgian region.
As a successful pilot project, the Tusheti Community Network has been replicated in other high mountainous regions of Georgia (Pshavi, Khevsureti, and Gudamakari) and Kyrgyzstan.