რუსეთის ხორბლის პოლიტიკა და საქართველოს საპასუხო ნაბიჯები
ბოლო წლების განმავლობაში ხორბლის საერთაშორისო ფასები სერიოზული პოლიტიკური მღელვარების მიზეზად იქცა. განსაკუთრებით, COVID-19-ის პანდემიისა და უკრაინაში რუსეთის ომის დროს, როდესაც რუსეთი პერიოდულად წყვეტდა მარცვლეულის ექსპორტს, რათა გავლენა მოეხდინა მსოფლიო ფასებზე. საქართველო მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული რუსეთიდან იმპორტირებულ ხორბალზე: საქართველოს ბაზარს ხორბლის 95% სწორედ რუსეთიდან მიეწოდება. მიუხედავად რუსეთის მიერ 2-3 წელიწადში ერთხელ ხორბლის ექსპორტზე დაწესებული აკრძალვებისა და შეზღუდვებისა, საქართველომ ჯერ კიდევ ვერ შეძლო იმპორტის წყაროების წარმატებით დივერსიფიკაცია. ამ დოკუმენტში განხილულია რუსეთის ხორბალთან დაკავშირებული პოლიტიკის გავლენა საქართველოს ბაზარზე და საქართველოს საპასუხო ნაბიჯები ამ სავაჭრო შეზღუდვებთან დაკავშირებით.
2023 წლის ივნისში, საქართველოს ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის მოთხოვნის პასუხად, საქართველოს მთავრობამ დროებითი საიმპორტო გადასახადი დააწესა რუსეთიდან იმპორტირებულ ხორბლის ფქვილზე. ასოციაციამ იმპორტის გადასახადის დაწესება მას შემდეგ მოითხოვა, რაც 2021 წელს რუსეთმა ხორბალზე ე. წ. „მცურავი ბაჟი“ დააწესა, რის შემდეგაც, ხორბლის ფქვილთან შედარებით, ხორბლის იმპორტი საგრძნობლად გაძვირდა. ხორბალზე დაწესებული „მცურავი ბაჟის“ შედეგად, ხორბლის ფქვილის იმპორტი მკვეთრად გაიზარდა და თითქმის მთლიანად ჩაანაცვლა ხორბლის იმპორტი. ამან გამოიწვია საქართველოში ბევრი წისქვილის დახურვა, ადგილობრივ მწარმოებლებს კი გაუჭირდათ ქართული ხორბლის რეალიზება. ფქვილის იმპორტის ამგვარი ზრდა მნიშვნელოვნად ზრდის რუსეთიდან იმპორტირებული ფქვილით ადგილობრივი წარმოების ფქვილის ჩანაცვლების რისკს.
აღნიშნული პრობლემის გადასაჭრელად საქართველოს მთავრობამ იმპორტირებულ ფქვილზე დროებითი საიმპორტო გადასახადი დააწესა. საიმპორტო გადასახადი ფქვილზე 2023 წლის ივნისიდან ამოქმედდა და ტონაზე 50 ლარს შეადგენდა. მოგვიანებით, 2023 წლის 10 ოქტომბრიდან ეს გადასახადი 250 ლარამდე (92 აშშ დოლარი) გაიზარდა . ასევე მეწისქვილეები შეთანხმდნენ, რომ 1 კგ ხორბალს ქართველი ფერმერებისგან 0.7 ლარად (0.3 აშშ დოლარად) შეიძენდნენ. გადასახადი 2024 წლის 1-ელ მარტამდე უნდა ყოფილიყო ძალაში, თუმცა 1-ელ სექტემბრამდე გახანგრძლივდა. მთავრობის გადაწყვეტილებით, საიმპორტო გადასახადი ქერსა და ქატოზეც დაწესდა და 100 ლარით განისაზღვრა.

International wheat prices have emerged as a significant policy concern in recent years, notably during the Covid-19 pandemic and Russia's war in Ukraine, as Russia has been known for periodically halting its grain exports to impact global prices. Georgia heavily depends on wheat imports from Russia, with over 95% of its wheat historically sourced from there. Despite Russia's recurrent bans and restrictions on wheat exports every 2-3 years, Georgia has yet to successfully diversify its import sources. The policy brief analyzes the Impact of Russian wheat policies on Georgia's market and Georgia's response to trade restrictions.
In June 2023, the Georgian government introduced a temporary import duty on wheat flour imported from Russia in response to requests from the Georgian Flour Producers Association. The association began advocating for an import duty after Russia, in 2021, imposed a so-called “floating tariff” on wheat which made it relatively more expensive to import wheat in comparison to wheat flour. As a result of the “floating tariff” on wheat, wheat flour imports skyrocketed and almost fully substituted wheat imports. Eventually, many Georgian mills shut down and local wheat producers struggled to sell domestically produced wheat. Such an increase in flour imports raises the risk of completely replacing domestically produced flour with flour imported from Russia.
In order to solve the aforementioned problems, the government of Georgia has established a temporary import tax on imported wheat flour. The import tax on flour came into effect from June 2023 and amounted to 50 GEL per ton. At a later stage, from 10 October 2023, this tax rose to 250 GEL (92 USD). In turn, millers agreed to purchase 1 kilogram of wheat from Georgian farmers at 0.7 GEL (0.3 USD). The tax was supposed to be in effect until 1 March 2024, however it was extended to 1 September. In addition, under a governmental decision, an import tax was imposed on barley and bran after flour and was set at 100 GEL.
The Georgian Flour Producers Association advocates for an extension of the temporary import duty to uphold fair competition in the wheat and flour market. According to the Georgian Wheat and Flour Producers Association, further extension is desirable due to the following reasons (Resonance daily, 2024):
While many arguments support the decision to preserve the import duty on wheat flour, in order to make an informed decision on that matter, it is essential to thoroughly assess production, trade and price dynamics in the wheat market in Georgia. Additionally, to design adequate trade policy measures, one has also to consider the issue in a broader perspective and assess the risks associated with a high dependency on Russian wheat, especially given Russia’s history of imposing wheat export restrictions.