თემატური მოკვლევა საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვაზე
25 იანვარს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის უფროსმა მკვლევარმა, დავით კეშელავამ, საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ ორგანიზებულ თემატურ მოკვლევაში მიიღო მონაწილეობა. თემატური მოკვლევა კონრად ადენაუერის ფონდის (Konrad Adenauer Foundation) მხარდაჭერითა და ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრთან (EPRC) თანამშრომლობით განხორციელდა და საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიიების მოზიდვასთან დაკავშირებული გამოწვევების შესწავლასა და გააზრებას ემსახურებოდა.
შეხვედრის უმთავრესი მიზანი იმ პრობლემების განხილვა იყო, რაც საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვეტიციების მოზიდვას ახლავს თან. შეხვედრის მონაწილეებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს პოლიტიკურად უსაფრთხო გარემოს, სასამართლო რეფორმის, პროფესიული განათლებისა და მაღალკვალიფიციური მუშახელის გადამზადების მნიშვნელობაზე.
შეხვედრას კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, ეკა სეფაშვილი, ხელმძღვანელობდა და საერთაშორისო სავაჭრო პალატის, ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის, ქართველ და თურქ ბიზნესმენთა ასოციაციის, საქართველოს ტურიზმისა და საბანკო ასოციაციების, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), პოლიტიკისა და მენეჯმენტის საკონსულტაციო ჯგუფის (PMCG), ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კომიტეტი ფორმალური კვლევისა და ერთობლივი დისკუსიის ძირითადი დასკვენბის საფუძველზე მოამზადებს საბოლოო ანგარიშს, შეიმუშავებს რეკომენდაციებს და დაინტერესებულ მხარეებს წარუდგენს საბოლოო დასკვნებს, რომელშიც ყველა მოსაზრება იქნება შეჯერებული.

Davit Keshelava from ISET Policy Institute participated in a Thematic Inquiry from the Parliamentary Sector Economy and Economic Policy Committee. The investigation, supported by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) and the Economic Policy Research Centre (EPRC), was dedicated to understanding the challenges of attracting Foreign Direct Investment (FDI) into Georgia.
The main objective of the meeting was to discuss the problems Georgia faces in attracting FDI, consequently, the participants placed special emphasis on the importance of a politically secure environment, judicial reform, vocational education, and the training of highly qualified specialists.
The meeting was led by the First Deputy Chairperson of the Committee, and attended by representatives from the International Chamber of Commerce (ICC), the EU-Georgia Business Council, the Georgian Business Association, the Georgian and Turkish Businessmen Association, Georgian Tourism and Banking Associations, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Policy and Management Consulting Group (PMCG), ISET Policy Institute, and Tbilisi State University (TSU).
Based on the core findings of formal surveys and the central discussion, the committee will prepare a final report, develop recommendations, and provide a presentation of their final conclusions in order to reconcile every viewpoint.