რეფორმეტრის ფარგლებში საჯარო-კერძო დიალოგების სერია გაიხსნა
2021 წლის 22 დეკემბერს რეფორმეტრის ფარგლებში საჯარო-კერძო დიალოგების სერია გადახდისუუნარობის რეფორმის შესახებ საუბრით გაიხსნა. გადახდისუუნარობის რეფორმის შესახებ გამართულ საჯარო-კერძო დიალოგს სხვადასხვა დაინტერესებული მხარე ესწრებოდა – მათ შორის იუსტიციის სამინისტროს, აღსრულების ეროვნული ბიუროს, სასამართლოს, ბიზნესის რეაბილიტაციისა და გადახდისუუნარობის პრაქტიკოსთა ასოციაციის, საკონსულტაციო ორგანიზაციებისა და ბიზნეს ასოციაციების წარმომადგენლები.
საჯარო-კერძო დიალოგის ფარგლებში რეფორმის დამნერგავმა უწყებებმა მიმოიხილეს რეფორმის პროცესი, გადახადისუუნარობის ძველი საკანონმდებლო ჩარჩოს ხარვეზები, ახალი კანონის მიზნები და გადახდისუუნარობის რეფორმის ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობების მიმართ პროგრესი. შეკრებილმა მხარეებმა ისაუბრეს რეფორმის ირგვლივ არსებულ ამჟამინდელ გამოწვევებზეც, რომლებიც, ძირითადად, უკავშირდება ახალი კანონის სარგებლის შესახებ დაბალ ცნობიერებას ეკონომიკურ სუბიექტებში.

22 December 2021 – ISET Policy Institute hosted the first Public-Private Dialogue on Insolvency Reform under our “ReforMeter” project. The PPD was attended by various stakeholders engaged in or affected by the reform. Attendees included reform implementing agencies – the Ministry of Justice (MoJ), the Training Center of Justice (TCJ), the National Bureau of Enforcement (NBE), the Business Rehabilitation and Insolvency Practitioners Association (BRIPA) – as well as representatives from other donor organization, business associations, and consulting groups.
The implementing agencies utilized the PPD platform to review the reform dynamics – demonstrating the main bottlenecks in the legal framework previously regulating insolvency proceedings in Georgia. The main goals of the new insolvency law, and its progress against the core reform activities, were also discussed. The attendees additionally highlighted the existing challenges regarding reform implementation. Notably, these impediments chiefly relate to poor awareness of the new law and its focus on rehabilitation across the business sector.