10 ნოემბერს ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა რეფორმეტრი – ქართული რეფორმების შეფასების სისტემა წარადგინა, რომელიც რეფორმის ბენეფიციარებსა და დაინტერესებულ მხარეებს აწვდის ინფორმაციას უახლესი ეკონომიკური რეფორმების მიმდინარეობაზე.
ღონისძიება ჰიბრიდულ რეჟიმში, გრანდ შერატონ მეტეხი პალასში ჩატარდა და მისასალმებელი სიტყვით გახსენს USAID-ის მისიის ხელმძღვანელმა, პიტერ ა, ვიბლერმა, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა, ნატალია ბერუაშვილმა და ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტრომა, თამარ სულუხიამ.
რეფორმეტრის პროექტის მენეჯერმა, გიორგი პაპავამ დამსწრე საზოგადოებას რეფორმეტრის მეთოდოლოგია, სამიზნე რეფორმები და დაგეგმილი აქტივობები გააცნო, რის შემდეგაც ჩატარდა ორი პანელური დისკუსია, რომელზეც მოწვეულმა სტუმრებმა და სამიზნე რეფორმების განმახორციელებელი საჯარო უწყებების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს.
პირველ პანელზე, რომელსაც თამარ სულუხია უწევდა მოდერაციას, განხილულ იქნა სამიზნე (კაპიტალის ბაზრის, საგადახადო დავების, გადახდისუუნარობის) რეფორმების განხორციელება. პანელში მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს ეროვნული ბანკის, საქართველოს პარლამენტის, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, ფინანსთა და იუსტიციის სამინისტროების წარმომადგენლები, რომელთაც დეტალურად ისაუბრეს, რა ეტაპზეა სამიზნე რეფორმების განხორციელება და რამდენად მნიშვნელოვანი როლი ეკისრება რეფორმეტრს ქვეყნის ეკონომიკურ დღის წესრიგში.
მეორე პანელს მოდერაციას ნატალია ბერუაშვილი უწევდა და რეფორმეტრის მმართველი საბჭოს წევრებისგან იყო დაკომპლექტებული. სებასტიან მოლინეუსმა (მსოფლიო ბანკი), შეინ როზენტალმა (აზიის განვითარების ბანკი), გიორგი ჩერქეზიშვილმა (ინვესტორთა საბჭო) და ალექსი ალექსიშვილმა (PMCG) საქართველოში ეკონომიკური რეოფრმების განხორციელების წარსულ გამოცდილებაზე ისაუბრეს და იმ კრიტიკულ ელემენტებს გაუსვეს ხაზი, რომელთა გათვალისწინებაც აუცილებელია რეფორმის სწორად განხორციელების პროცესში.
ჩვენ გვჯერა, რომ რეფორმეტრი სასარგებლო და საჭირო პლატფორმა იქნება ყველა იმ ადამიანისთვის, ვისაც ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური რეფორმები აინტერესებს.

On November 10, 2021, ISET Policy Institute introduced ReforMeter, the platform designed as a Georgian Reform Progress Tracking System, one which critically informs beneficiaries and stakeholders about how the latest economic reforms are developing.
The hybrid event was held at the Grand Sheraton Metechi Palace and was opened by Peter A. Wiebler, Mission Director of USAID Georgia, Natalia Beruashvili, Chief of Party of the USAID Economic Governance Program, and Tamar Sulukhia, ISET’s Director.
Following the presentation of ReforMeter by the Lead Economist Giorgi Papava, the event continued with two panels discussions that included various esteemed speakers and representatives from several key public institutions.
The first panel, moderated by Tamar Sulukhia, focused on the implementation of select reforms (the Capital Market Development, Tax Dispute Resolution, and the Insolvency reforms). In which the distinguished panelists, representing the National Bank of Georgia, Parliament of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Finance, and Ministry of Justice discussed the current position of these reforms and went on to stress the significance of the ReforMeter in Georgia’s economic agenda.
In the second panel, moderated by Natalia Beruashvili and comprised of the ReforMeter’s Steering Committee members – Sebastian Molineus (World Bank), Shane Rosenthal (Asian Development Bank), Giorgi Cherkezishvili (Investors Council), and Aleksi Aleksishvili (PMCG), the panelists considered Georgia’s past experiences of implementing economic reforms and outlined the numerous critical elements required to ensure adequate reform processes.
We sincerely believe that the ReforMeter will continue to prove useful to everybody interested in ongoing reforms in Georgia.