7 ივნისს, საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, ბატონი ენტონი დე ლანოიმ, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) აღმასრულებელმა დირექტორმა, რომელიც 15 სხვა ქვეყანასთან ერთად წარმოადგენს საქართველოს IMF-ის დირექტორთა საბჭოში, ISET-ის მკვლევრების, სტუდენტების, მენეჯერებისა და საქართველოს ბანკის წარმომადგენლებთან შეხვედრისას ისაუბრა IMF-სა და მის თანამშრომლობაზე საქართველოსთან.
ბატონმა დელანოიმ ისაუბრა IMF-ზე, როგორც ინსტიტუტზე, მის ისტორიაზე, სტრუქტურაზე, ფუნქციებზე, ინსტრუმენტებსა და განვითარებაზე.
როგორც ბატონმა დე ლანოიმ ახსნა, IMF-ის საქმიანობა გულისხმობს მეთვალყურეობას, რაც იმას ნიშნავს, რომ IMF ასრულებს მისი წევრების ეკონომიკური, ფინანსური და გაცვლითი კურსის პოლიტიკის გლობალური მონიტორინგისა და ქვეყნების ეკონომიკური განვითარების კატალიზატორის ფუნქციას. IMF ტექნიკური მხარდაჭერით ხელს უწყობს ბენეფიციართა კომპეტენციის გაძლიერებასა და კვლევით ანალიზს. IMF, ასევე, გასცემს სესხებს საკუთარ ვალუტაში, რომელსაც Special Drawing Rights (SDR) ეწოდება და შეესაბამება 1.36 აშშ დოლარს. აღნიშნული სესხები გაიცემა სხვადასხვა ფინანსური დახმარებებისა თუ სხვა ფორმებით, როგორიცაა, მაგალითად, „პრევენციული და ლიკვიდური საკრედიტო ხაზები“, „გახანგრძლივებული საფონდო საშუალებები“, „სარეზერვო შეთანხმებები“, „სწრაფი საკრედიტო საშუალებები“ და სხვ. სესხის ტიპი დამოკიდებულია IMF-ის წევრების საჭიროებებზე, როგორ ფარავენ საგადახდო ბალანსს და რა კვოტა აქვთ ფონდში (მაგ. წევრების ხმის მიცემის უფლება და დაფინანსების კვოტები შეესაბამება მათ წვლილსა და ეკონომიკურ ვითარებას).
საქართველო IMF-ის წევრი გახდა 1992 წელს და იყენებს ფონდის სამ საკრედიტო ხაზს (რომლებიც 2012, 2014 და 2017 წლებში დამტკიცდა), რათა განახორციელოს რეფორმები. საქართველოსთვის გაცემული SDR-ის ჯამურმა ოდენობამ 435.40 მლნ. შეადგინა (რაც 592.144 მლნ. აშშ დოლარს შეადგენს). ქვეყანა ვალდებულია, აღნიშნული სესხები 2021 წლამდე გადაიხადოს. ბატონმა დე ლანოიმ აღნიშნა, რომ გონივრული და პროაქტიული ფინანსური პოლიტიკის წყალობით, საქართველო მტკიცედ მიჰყვება პროგრამებისა და საკრედიტო გადასახადების გრაფიკს.
გლობალური ფინანსური კრიზისის შემდეგ, IMF არაერთხელ გახდა ცხარე დებატების თემა, მაშინ, როდესაც, როგორც დე ლანოიმ აღნიშნა, ფონდი ასრულებს მეხანძრის როლს, რომელიც არ უნდა დავადანაშაულოთ იმაში, რომ ზედმეტად ბევრ წყალს იყენებს ცეცხლის ჩასაქრობად.
ბატონი დე ლანოის გამოსვლის შემდეგ, კითხვა-პასუხის დროს, დამსწრეები დაინტერესდნენ ისეთი საკითხებით, როგორიცაა კრიპტოვალუტა, ფონდის პოლიტიკის მოქნილობა და მისი ურთიერთობა და თანამშრომლობა მსოფლიო ბანკთან.
მომავალ კვირას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი უმასპინძლებს IMF-ის მმართველი დირექტორის მოადგილეს, ბატონ ტაო ზანგს.

On June 7, during his visit to Georgia, Mr. Anthony De Lannoy, the Executive Director of the IMF who represents Georgia along with the other 15 countries at the IMF Board of Directors, addressed an audience of ISET researchers, students, and management, as well as senior representatives of the National Bank of Georgia, with an overview of the IMF and its cooperation with Georgia.
Mr. De Lannoy spoke of the IMF as an institution and described its history, structure, functions, instruments, and evolution.
He further explained that the IMF’s activities include surveillance, in which the IMF acts as a global monitor over the economic, financial and exchange rate policies of its members, and a catalyst of the countries’ economic development; it provides to capacity development by providing technical cooperation support and contributes to policy analysis of various beneficiaries; and it extends lending, which is realized in its own currency Special Drawing Rights or SDR, which is the IMF’s own currency with 1 SDR being an equivalent of ca. 1.36$, through a range of financial concessional and non-concessional instruments, such as “precautionary and liquidity credit lines”, “extended fund facilities”, “standby arrangements’, “rapid credit facilities” and others, depending on the needs of the IMF members in covering their payment imbalance and their quota at the Fund (i.e. the members’ voting rights and access to funding relative to the amount of their contribution and their economic standing).
Georgia, which became a member of the IMF back in 1992, is using three credit facilities from the IMF (approved in 2012, 2014, and 2017) to realize its reforms, with a total value of SDR 435.40 mln. (the equivalent of $592.144 mln.) due for repayment before 2021. Mr. De Lannoy noted that thanks to Georgia’s prudent and proactive financial policies, Georgia is firmly on track with its programs and credit repayments.
Over the decade following the global financial meltdown, the IMF has been an object of heated debate, while its role, according to Mr. De Lannoy, has always been that of a “firefighter”, which should not be blamed for pouring too much water while putting flames out.
During the Q&A session following Mr. De Lannoy’s talk, the audience queried him on various related issues, ranging from crypto-currency to the flexibility of the Fund’s policies and its relations with its partner, the World Bank.
Next week, Tbilisi State University will be hosting the Deputy Managing Director of IMF, Mr. Tao Zhang.