ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა 2019 წლის IV კვარტლის რეალური მშპ-ის ზრდის ტემპის პროგნოზი განაახლა:
საქსტატის მიერ რამდენიმე დღის წინ გამოქვეყნებული წინასწარი მონაცემებით, 2019 წლის III კვარტლის რეალური მშპ-ის ზრდის ტემპი 5.7% შეადგენს, რაც ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ოქტომბრის თვის პროგნოზთან შედარებით 1.4%-ით დაბალია. რეალური მშპ-ის ზრდამ 2019 წლის პირველი ცხრა თვის განმავლობაში 5.0% შეადგინა.
ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა 2019 წლის IV კვარტლისთვის პროგნოზირებული რეალური მშპ-ის ზრდის მაჩვენებელი 5.5%-დან 4.4%-მდე შეამცირა.
სექტემბრის მონაცემებზე დაყრდნობით, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის 2019 წელს წლიური ზრდის მოლოდინი 4.9%-ია. ეს რიცხვი საქართველოს ეროვნული ბანკის (სებ) 2019 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზთან (რომელიც უცვლელად 4.5%-ია) თანხვედრაშია.
სებ-ის IV კვარტლის მონეტარული პოლიტიკის ანგარიშით, მშპ-ის ზრდის პროგნოზს ორი საპირისპიროდ მოქმედ ფაქტორთა ჯგუფი განაპირობებს: (1) გამკაცრებული მონეტარული პოლიტიკა , რომელიც უარყოფითად მოქმედებს ზრდის პროგნოზზე და (2) გაუმჯობესებული სავაჭრო ბალანსი და ძლიერი ფისკალური სტიმული, რომელიც დადებითად მოქმედებს ზრდის პროგნოზზე.

ISET-PI has updated its forecast of Georgia’s real GDP growth rate for the fourth quarter of 2019. Here are the highlights of this month’s release:
Recently, GeoStat has released its preliminary estimate of real GDP growth for the third quarter of 2019. The Q3 growth rate now stands at 5.7%, which is 1.4% below ISET-PI’s last forecasted value. As a result, the estimated real GDP growth for the first nine months of 2019 amounted to 5.0%.
ISET-PI revised its forecast of real GDP growth for the fourth quarter of 2019 to 4.4% - down from 5.5% in September.
Based on September’s data, we expect annual growth in 2019 to be 4.9%. This number is in line with the National Bank of Georgia’s growth forecast for 2019 (the forecast remained unchanged at 4.5%). According to the latest Monetary Policy Report, there are two groups of factors that pull growth in opposite directions: (1) the tightened monetary policy (to prevent the emergence of the inflationary expectations) negatively affecting the growth forecast, and (2) improved trade balance and strong fiscal stimulus positively contributing to the growth estimation.