2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი მოსმენებს გადის პარლამენტში და წლის ბოლომდე უნდა დამტკიცდეს. გადამუშავებული ვარიანტის მიხედვით, სახელმწიფო ბიუჯეტი დაახლოებით 13 მილიარდი ლარი იქნება. აქედან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროზე მოდის 332 მილიონი ლარი (მთელი ბიუჯეტის 2.4%), უშუალოდ სოფლის მეურნეობის მიმართულებით კი სახელმწიფო დაახლოებით 285 მილიონ ლარს დახარჯავს, დანარჩენი 47 მლნ. ლარი გარემოს დაცვის მიმართულებას მოხმარდება.
2018 წელთან შედარებით, 2019 წელს სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ბიუჯეტი მთლიანობაში 22%-ით იზრდება. რაც შეეხება მიმართულებებს, ზრდა ფიქსირდება ყველა მიმართულებით გარდა მევენახეობა-მეღვინეობის განვითარებისა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობისა, რომელთა ბიუჯეტებიც წინა წელთან შედარებით მცირდება.
როგორც წინა წლებში, 2019 წელსაც უმსხვილესი მიმართულებებია ერთიანი აგროპროექტი და სამელიორაციო სისტემების მოდერნიზაცია. აღსანიშნავია, რომ ერთიანი აგროპროექტი (APMA) მომავალ წელს 10 სხვადასხვა პროექტს განახორციელებს, რომელთაგან ოთხი ახალი პროექტია. ესენია: ფერმერთა/ფერმათა რეგისტრაცია, იმერეთის აგროზონა, აიღე მოსავალი და ტექნიკური დახმარებისა და მარკეტინგის პროექტი. „იმერეთის აგროზონა“ გულისხმობს იმერეთში სასათბურე კლასტერის შექმნას, ხოლო „აიღე მოსავალი“ ფერმერებს მოსავლის ამღები ტექნიკის შეძენაში დაეხმარებას.
შენიშვნა: დიაგრამაზე დატანილია გადამუშავებული ბიუჯეტის მეორე ვარიანტის მონაცემები, რომელიც მოსმენაზე გაგზავნილია საქართველოს პარლამენტში; სოფლის მეურნეობის მიმართულებების წილი სამინისტროს მთლიანი ბიუჯეტიდან გამოყოფილია ავტორების მიერ.

November 2018 | Agri Review
The state budget for 2019 is currently being discussed in Parliament and must be approved by the end of the year. According to the revised version (second version), the total budget will be around 13 billion GEL. Out of which, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture (MEPA) will get 332 million GEL (2.4% of the total budget). Approximately 285 million GEL will go to agriculture development and the remaining 47 million GEL will be spent on environmental protection.
Compared to 2018, the budget for agriculture development will increase by around 22% in 2019. More state funds will be allocated to most of the agricultural areas except for the development of the wine & viticulture sector and the development of agricultural cooperatives. In 2019, these two areas will have a lower budget than they had in 2018.
As in previous years, the biggest share of state funds goes to further support the Agricultural Projects Management Agency (APMA) and the modernization of amelioration systems. It should be noted that in 2019, APMA will finance 10 types of projects including 4 new ones. These new projects are: farmer/farm registration, “Imereti Agrizone”, “Reap the Harvest” and a project on technical support and marketing. Specifically, “Imereti Agrizone” aims to create a greenhouse cluster in Imereti, while “Reap the Harvest” will support farmers in purchasing harvesting equipment.