ოქტომბერი, 2020 | აგრო მიმოხილვა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა (საქსტატმა) ახლახან გამოაქვეყნა 2020 წლის მეორე კვარტლის ეკონომიკური მიმოხილვა. გამოცემის თანახმად, მეორე კვარტალში, 2019 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, სოფლის მეურნეობის სექტორში წარმოება 4.7%-ით გაიზარდა, სოფლის მეურნეობის წილმა კი ქვეყნის მშპ-ის 10.2% შეადგინა. 2020 წლის მეორე კვარტალში გაიზარდა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებიც სოფლის მეურნეობაში და თითქმის ექვსჯერ აღემატა 2019 წლის შესაბამის მაჩვენებელს. თუმცა სოფლის მეურნეობაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები შედარებით დაბალი იყო ეკონომიკის სხვა სექტორებთან შედარებით; სოფლის მეურნეობაში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მხოლოდ 3% შეადგინა.
2020 წლის 26 აგვისტოს რთველი დაიწყო. წელს საქართველოს მთავრობა ასუბსიდირებს 2020 წლის ყურძნის მოსავალს, რათა ყურძნის მწარმოებლებს პროდუქციის რეალიზაციაში დაეხმაროს. რქაწითელის ან კახური მწვანეს 1 კგ-ზე, 0.8 ლარიდან 0.3 ლარი სუბსიდირებულია. საჭიროების შემთხვევაში, სახელმწიფო ყურძნი შესყიდვაშიც ჩაერთვება.
1-ლი ოქტომბრის მონაცემებით, წელს რთველში ღვინის 165 მწარმოებელი და დაახლოებით 21 ათასი მევენახე იღებს მონაწილეობას; გაიყიდა დაახლოებით 227.2 ათასი ტ. ყურძენი, მევენახეების შემოსავალმა კი 235.8 მლნ. ლარი შეადგინა. რადგან რთველი ჯერ არ დასრულებულა, საბოლოო მონაცემი ყურძნის გაყიდვებისა და შესაბამისი შემოსავლების შესახებ ჯერ არ არის ხელმისაწვდომი.

The National Statistics Office of Georgia (GeoStat) recently published its economic review for Quarter II 2020. The publication highlights that agricultural production increased by 4.7% in the second quarter of the year compared to the same period in 2019. Furthermore, agriculture contributed to 10.2% of the country’s total GDP during the same period. In the second quarter of 2020, Foreign Direct Investments (FDI) in agriculture also increased and were almost six times higher than the corresponding indicator in 2019. Notwithstanding, FDI in agriculture was relatively low compared to the other sectors of the Georgian economy and accounted for 3% of the total FDI.
On 26 August “Rtveli 2020” began. This year, the Government of Georgia (GoG) is subsidizing the 2020 grape harvest to help farmers and wine producers sell their produce. From a total of 0.8 GEL per kg of Rkatsiteli or Kakhuri Mtsvane grapes, 0.3 GEL is being subsidized. Under extreme circumstances, the state will also be involved in the purchase of grapes.
By 1 October, 165 wine producers and around 21 thousand grape growers participated in “Rtveli 2020”; furthermore, around 227.2 ths. tons of grapes were sold with a corresponding income for farmers of 235.8 mln. GEL. However, since Rtveli is not yet over, the final statistics on grape sales and their total income is still not available.