COVID-19-ის ზეგავლენა თამბაქოს მოხმარებაზე საქართველოში
თამბაქოს მოხმარება საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) მოდელირებული შეფასებებით, 2019 წელს საქართველოში ზრდასრული მოსახლეობის 32 პროცენტი ეწეოდა თამბაქოს.
დასრულდება თუ არა სურსათის ფასების ზრდა?
გასული წელიწადნახევრის განმავლობაში, რაც პანდემია დაიწყო, მუდმივად გვესმის ფრაზები „შეფერხებები მიწოდების ჯაჭვში“, „ცვალებადობა და რყევები საერთაშორისო ბაზრებზე“ და „ამ უპრეცედენტო დროში“. სწორედ ამ ფრაზებით იწყება ხოლმე ახალი ამბები პანდემიით გამოწვეული სურსათის ფასების ზრდის შესახებ.
საქართველოს რეგიონების „ცხოვრებადობის თავსატეხი“
ჩვენს ერთ-ერთ ბოლო ბლოგში ლუკ ლერუსმა საქართველოში სივრცითი დანაწევრების ცნებაზე ისაუბრა. ამ ბლოგით ავტორი შეეცადა, პასუხი გაეცა კითხვაზე, შეეჩვივნენ თუ არა ადამიანები დისტანციურად მუშაობას ახლა, როდესაც COVID-19-ის კრიზისმა მათ ეს ახალი შესაძლებლობა მისცა. თუ ასეა, შეიძლება თუ არა ამან დედაქალაქში მიგრანტების შემოდინება შეანელოს, რაც, თავის მხრივ, თბილისის ინფრასტრუქტურაზე ზეწოლას შეამცირებს. რამდენად მოსალოდნელია, რომ ადამიანები პანდემიის შემდეგაც გააგრძელებენ სოფლად ცხოვრებასა და დისტანციურად მუშაობას?
ინფლაცია, ამჯერად ნდობის
პანდემიის გამო შეზღუდული და კრიზისის პირას მისული ეკონომიკა; COVID-19-ის გამო მილიონობით გარდაცვლილი და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კრიზისი; ათასობით ქალაქში გამოცხადებული ლოქდაუნები, სოციალური დისტანცია და სახეცვლილი სოციალური პროცესები; ინსტიტუციების ფუნქციონირება ონლაინ; კომპიუტერის ეკრანებთან მიჯჭვული ახალგაზრდები და თითქმის ერთი წლის მანძილზე ონლაინ მიღებული ზოგადი და უმაღლესი განათლება. ეს არის ის რეალობა, რომელშიც მსოფლიოს მრავალი ქვეყანა და მათ შორის საქართველო შეხვდა 2021 წლის გაზაფხულს.
ქართველი ქალის ტვირთი: როგორ იმოქმედა პანდემიამ ქალებსა და კაცებს შორის საოჯახო შრომის განაწილებაზე და რატომაა ეს მნიშვნელოვანი?
COVID-19-ის პანდემიამ არაერთი მიმართულებით შეცვალა ჩვენი ცხოვრება და შეხედულება იმაზე, თუ რამდენად ვაფასებთ უშუალო ურთიერთობებს, პერსონალური სივრცის მნიშვნელობას, საყვარელ ადამიანებთან ურთიერთობას და ა.შ. ამ დამოკიდებულებებისა და სოციალური ცვლილებების ნაწილი შეიძლება პანდემიის შემდეგაც დარჩეს ჩვენი ყოველდღიურობის ნაწილად. საინტერესოა, რომ ხანგრძლივმა შეზღუდვებმა უამრავ ადამიანს დაანახა ეკონომიკური ცხოვრების მანამდე „დაფარული“ ერთი მხარე, რასაც ეკონომისტები არაანაზღაურებად ზრუნვას ვუწოდებთ.
პანდემია და ქალაქი – სივრცითი დანაწევრება საქართველოში?
COVID-19-ის პანდემიამ ეკონომისტებს არაერთი კითხვა გაუჩინა, თუმცა მკვლევრების უმეტესობა აქცენტს განვითარებულ ეკონომიკებსა და ვირუსის მიერ ეკონომიკისთვის მიყენებულ „იარებზე“ აკეთებს. თუმცა, აღმოჩნდნენ ისეთებიც, ვინც დაინტერესდა, როგორ განვითარდება ქალაქები პანდემიის შემდეგ. ამ ეკონომისტების დაკვირვებით ეპიდემიის ეპიცენტრი გახდა დიდი, ტურისტული ქალაქები. მათგან განსხვავებით, პატარა ქალაქები შედარებით გადაურჩა ვირუსს. ვირუსისგან ნაკლებად დაზარალდა სოფლის ტიპის დასახლებებიც, თუმცა, რეგიონებს შორის განსხვავებაც საკმაოდ დიდია.

The impact of COVID-19 on tobacco consumption in Georgia
Excessive tobacco consumption is an important public health policy issue. According to estimates by the World Health Organization (WHO), 32% of the adult population in Georgia smoked tobacco in 2019 (WHO, 2021). The prevalence of smoking in men was 56.9 percent – the fourth in the world and first in Europe.
Is There an End in Sight to Food Price Inflation?
In the past year and a half since the pandemic began, we’ve all become familiar with phrases such as “supply chain disruption,” “turbulence and volatility in international markets,” and “in these unprecedented times,” often used to preface news about pandemic-related food price increases across the globe.
The “Livability Puzzle” of the Georgian Countryside
In a recent ISET Economist blog post, Luc Leruth explores the notion of a spatial fracture in Georgia. He wonders whether people will become accustomed to working remotely, with the COVID crisis having given them this fresh opportunity. If so, this could help decrease the strain on Tbilisi infrastructure by slowing down migration to the capital. Will COVID, unexpectedly, convince people to continue working remotely and settle outside Tbilisi in the countryside?
Inflation of Trust
World economies hampered by the pandemic; countries facing public healthcare crises, with millions killed by COVID-19; thousands of cities under lockdown; social distancing and transformed social practices; countless institutions functioning online; the youth spending endless days and nights in front of computer screens; and, globally, over a year of online education. This is the reality in many countries around the world, including Georgia, in the spring of 2021.
A Georgian Woman’s Burden: How Pandemic Affected Distribution of Household Work Between Men and Women, And Why It Matters
The COVID-19 pandemic has changed our lives and perceptions in many important ways: the value we put on face-to-face interactions, the importance of personal space, communication with loved ones, and much more. Some of these perceptions and social changes may actually outlive the pandemic.
COVID and the City – A Spatial Fracture in Georgia?
The COVID pandemic raises a vast number of questions for economists, though researchers have mostly focused on advanced economies and on the economic ‘scarring’ that the virus has inflicted. Not all, however, as a few economists have been interested in the likely evolution of cities after the pandemic. They observe that some cities, in particular travel hubs, have been epidemic hotspots, while many others, usually smaller, have been reasonably spared. More rural areas have also been less affected, although with strong variation across regions.